m Treinramp en verkeersramp Gizenga zou nu machteloos zijn Spoedig geheime Frans- Algerijnse besprekingen Een „long drink" Sabena-passagiers aten kalkoen van de Russen Amateurs beconcurreren de Engelse posterijen ]jx een. &ofi£e Ky, 19« 5 TAT ERAAN GEDAAN Mr. A. J. Schouwenaar (soc.) lid van de Tweede Kamer heeft aan de minister van defensie gevraagd, of de minister in het voorgevallene in Nederlands Nieuw-Guinea, naar aanleiding waarvan het Hoog Militair Gerechtshof op 19 december 1961 een officier heeft veroordeeld ter zake van het dulden, dat een onderofficier in zijn bijzijn een ondergeschikt militair mishandelde, onder meer door het uitdrukken van een brandende sigaret op diens blote arm, aanleiding heeft gevonden tot het treffen van administratieve maatregelen. In het bevestigende geval wenst de heer Schouwenaar te weten welke maatregelen zijn getroffen. Kentering in Stanleystad? Bevelen niet opgevolgd De Loemoembistische leider itoine Gizenga heeft woensdag rgeefs getracht, zijn vroegere ndgenoot generaal Victor Loen- ela en enkele V.N.-autoriteiten Stanleystad te laten arreste- n. Gendarmes, die Gizenga' tot isver trouw waren hebben ge ïigerd zijn bevelen uit te voe- D, zo werd vernomen. Gizenga eft na deze nederlaag besloten n verzet tegen de centrale Kon- lese regering op te geven en eft beloofd binnenkort naar Le- oldstad terug te keren. }e centrale regering heeft een tele- |m van Gizenga ontvangen waarin ie belooft, binnenkort naar Leopold- d terug te keren. Volgens betrouw- re berichten uit Stanleystad had Gi- iga zijn gendarmes bevolen de leden a de commissie die een onderzoek telt naar de muiterij welke vorig jaar rembcr uitbrak in Kindoe, te arreste- i. Deze commissie wordt gevormd >r V.N.-functionarissen en Kongolese toriteiten. Gizenga heeft volgens deze nchten ook getracht generaal Victor endoela te laten arresteren. 1 Jnder de gendarmes zou verwarring verdeeldheid geheerst hebben. ZU "Ti ten slotte naar hun kazerne terug- keerd zonder de bevelen van Gizenga gevoerd te hebben, zo werd ifizenga zond zijn telegram naar Leo- 'stad blijkbaar kort nadat hij ver en had dat zijn bevelen niet gehoor- md waren. centrale regering heeft inmiddels e verbindingen tussen Stanleystad en P buitenland verbroken om te voorko- mdat Gizenga hulp vraagt aan com- Advertentie GA FLITSEN munistische landen. De internationale telegraaflijnen van Stanleystad lopen via het postkantoor van Leopoldstad. Sinds Gizenga ruim een jaar geleden in Stanleystad zijn bolwerk vestigde is de trouw van de plaatselijke gendarmes als zijn sterkste punt beschouwd. Wan neer de weigering van woensdag repre sentatief is voor de gehele gendarmerie van Stanleystad. betekent dit voor Gi zenga een zwaar psychologisch en mate rieel verlies. Toen de Loemoembistische leider zichzelf uitriep tot de enige wet tige premier van Kongo was generaal Loendoela een trouwe bondgenoot, die het leger vast in de hand had. De af gelopen maanden heeft Loendoela echter samengewerkt met de centrale regering en onlangs heeft hij openlijk verklaard voor Leopoldstad te hebben gekozen. Loendoela heeft nu naar verluidt de con trole over het radiostation en heeft het uitzenden van propaganda tegen Leo poldstad verboden. Engeland wil de Albanezen eerst laten betalen Naar van gezaghebbende zijde te Lon den is vernomen, Is Engeland niet be reid- de diplomatieke betrekkingen met Albanië te hervatten, zolang dit land niet overeenkomstig een uitspraak van het Internationaal gerechtshof lp Den Haag aan Engeland een schadeloosstel ling van 844.000 pond wil betalen. Deze schadevergoeding heeft betrek king op een incident in het Kanaal van Korfoe in 1946, toen twee Britse torpe- dobootjagers op Albanese mijnen liepen, waardoor 44 opvarenden om het leven kwamen. Zoals gemeld wil de Albanese rege ring, volgens radio-Tirana, betrekkin gen aanknopen met de kapitalisti sche landen die zulks wensen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft donderdag gezegd, niets af te weten van enig Amerikaans voor nemen. betrekkingen aan te knopen met het bewind van Albanië. De 46-jarige landbouwer-aannemer C. J. Kuiper uit Ouwerkerk is gister avond op de rijksweg in Bruinisse op de laatste auto van een file voor de pont Zijpe-Anna Jacobapolder gereden. Hij was op slag dood. Zijn vierjarig zoontje werd licht gewond. Belgische vader biedt losgeld De vader van een sedert vijf u-eken verdwenen Eelgisch meisje van 13 jaar heeft donderdag aangeboden losgeld te betalen aan de eventuele ontvoerder van zijn dochter. Josiane Paumen. een van de drie Bel gische kinderen die de afgelopen weken spoorloos zijn verdwenen, verliet op 6 december de ouderlijke woning, nadat zij was betrapt op het vervalsen van haar schoolrapport. Zij liet een briefje achter, waarin zij zei te vertrekken ..omdat zij de school en alles beu was". Alle pogingen haar terug te vinden zijn zonder resultaat gebleven. De in Herstal wonende vader is er thans van overtuigd, dat zijn dochter te gen haar wil ergens wordt vastgehou den. Hij bood donderdag aan een ..aan zienlijk" bedrag te willen betalen aan de eventuele ontvoerder van zijn doch ter. Gezocht wordt ook nog steeds naar de dertienjarige Marie Therèse Lisiak uit Roux. Zij is sinds 2 januari verdwenen. Honderden leden van de Belgische rijkswacht hebben gisteren vergeefs ge speurd naar de op 22 december verdwe nen Magda de Bruyne uit Kortrijk. Zij is negen jaar oud. De sneeuwploeg ging voorbij.... Een vrouw in de Noorse plaats Mol de zag bij het passeren van een sneeuwhoop aan de kant van de weg een schoentje uit de sneeuw steken. Zij onderzocht dit nader en groef een vierjarig jongetje uit, dat zei te heb ben staan kijken naar de sneeuwploeg die voorbijging. Het jongetje stond er wat verbijsterd bij, maar toen zijn redster hem vroeg mee naar huis te gaan om wat bij te komen, mompelde hij. naar de sneeuwhoop wijzend, iets over een meisje. De vrouw en andere aangeroepen voorbijgangers gingen op nieuw aan het graven en wisten ook het speelgenootje van de jongen, dat met hem naar de sneeuwploeg had staan kijken, bijtijds uit de miniatuur lawine te bevrijden. De Westduitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft gisteren een langdurig vertrouwelijk onderhoud ge had met de secretaris-generaal van de N.A.V.O., mr. D. U. Stikker. Op doorreis naar Brussel arri veerden donderdag op Schiphol de in Rusland vastgehouden passagiers van het Sabena- toestel uit Moskou. Het Russische toestel bleef een uur op Schiphol staan en de passagiers gingen wat eten in het restaurant. Op de foto: een stewardess met een baby, die onbewust het avon tuur had meegemaakt. Pokken zijn nog niet tot staan gebracht De in Hildesheim gelegerde West duitse militairen hebben gisteren ka merarrest gekregen omdat men vreest dat een van hen met pokken is besmet. De soldaat is inmiddels ingeënt en ligt nu voor observatie in het ziekenhuis. Eergisteren zijn soldaten op een oe fenterrein bij Baumholder in het zuiden van Duitsland in quarantaine geplaatst nadat daar een soortgelijk geval ontdekt. De pokkenepidemie in Pakistan dreigt zich uit te breiden tot Perzië. Gezond heidsautoriteiten in de provincie Beloet- sjistan (bij de grens met Pakistan) hebben massale inentingen bevolen. Tot nu toe is een Pers aan de ziekte overleden. In kringen die nauwe betrek-^. M®nr^ht ^de ^ooruitzichten^op posi- kingen met de Franse regering rpsnUa,rn binnen de komende vier onderhouden, is gisteren verno men dat binnenkort geheime on derhandelingen over een staken van het vuren en de organisatie van het houden van een verkie zing over zelfbeschikking in Alge rije zullen worden hervat. lieve resultaten binnen de komende of vijf weken gunstig. De Franse regering is betrekkelijk hoopvol gestemd wat onder meer het gevolg is van het communiqué dat de Algerijnse opstandelingenregering heeft uitgegeven. of zoveel emmers water, en bevin- steld. Een k< dep ons daar wel bij. Maar doob dit vocht nodig gegoochel met cijfers gaat het begrip voor d> hoeveelheid wel eens verloren. Dat werd me pas duidelijk, toen ik het de gedachte, dat aquarium van een vriend mocht kan volstaan hebben heeft natuurlijk die melk naar be- maten horen ln haar lichaam tc kunnen rkelljke toebereiden en wanneer we haar 20 liter water zonden toedienen met daa: bezichtigen en hij me I het lelijk vertelde, mis. Voor eep grote melkgift heeft dat deze bak twintig liter watqr be- «en koe 4 a 5 liter water nodig per vatte. Ik vond het natuurlijk aardig, kg melk. Met 80 a 100 liter water dat de vissen de ruimte hadden, per dag kan zij dus wel ongeveer TOCH IS HET ZO! n, es ie- de door vraagde produktle voldoen. Wat dat zeggen wil, is hope lijk wel gebleken uit de zojuist aan gehaalde long drink van 3 liter, of uit het toneeltje met het aquarium. Of neemt u anders eens een bad van 40 liter water en bedenk, dat een koe dagelljke een paar van dergelijke baden moet leegdrinken. Nu kan natuurlijk worden aan- ant zij zijn gevoerd, dat een koe toch wel erg royaal met het water omspringt als «e alleen voor 20 liter melk al een ruwe 100 liter behoeft. Toch zouden we haar dat verwijt niet maken, in dien we ons realiseerden op welk ceu veel grotere schaal de proces sen zich bij een koe afspelen. De mens beeft bijv. een speekselaf scheiding van m liter per dag. koe die op taoolvoeding erkelljk leeft, heeft 56 liter speeksel per dag nodig om de droge kost te ver- ooral dat laatste ta het werken! Dan Is het toch werkelijk ordt gehouden, zal het verder niet te veel gevraagd dat het li chaam zelf ook wat water zij het trok het getal 20 ver der niet veel aan. Tot we die avond een knal en gerin kel van glaswerk hoorden, veroor zaakt door het aquarium dat, wel- licht door tempera- tuursln vloeden, was gebarsten en de totale Inhoud op de vloer had gedeponeerd. Van de vissen die op het karpet spartel den, behoeven we ons vandaag nli meer aan te trekken, al lang overleden dat althans aan. Nee, die twintig liter water, daar gaat het om. Want 7lm wat is dat een hoeveelheid, wan neer u de moeite neemt die ln uw Yt huiskamer uit te storten. Ontzet- tend! 7 Trouwens, drie liter Is al aardig CIS wat. Probeert u tenminste maar □let die hoeveelheid achter elkaar Maar drinken. Het long drink". twintig liter melk per dag geeft, diend? Dat is een behoorlijke gift. Wan- O ja, neer u zich echter voorstelt. dat tellen die koe een dergelijke hoeveelheid daard. melk kan afleveren, zonder i erg veel water wordt toegc- Daarover een volgende keer. publiek geheim in de Franse hoofdstad dat een akkoord tus- de Franse regering en de Algerijn opstandelingen de volgende punten omvat: 1. Frankrijk erkent dat de Sa hara deel uitmaakt van het grondge bied van Algerije: 2. Frankrijk aan vaardt zonder voorbehoud de uitslag van een verkiezing, waarbij de meer derheid zich uitspreekt voor onafhanke lijkheid van Algerije; 3. Het Franse marinesteunpunt te Mers-el-Kebir zal door een toekomstige onafhankelijke Algerijnse regering voor de tijd van minstens twintig jaar aan Frank rijk worden verpacht; 4. Frankrijk zal deelnemen aan de exploitatie van de oliebronnen in de Sahara; 5. Een toe komstige onafhankelijke Algerijnse re gering zal juridische waarborgen bie den voor de bescherming van de rech ten van de Europese minderheid; 6. De Franse strijdkrachten zullen in de tijd tussen een staken van het vuren en de stemming over zelfbeschikking in Alge rije blijven en misschien ook daarna nog. In de Franse hoofdstad toont men zich overigens ongerust over de ge volgen van de mededeling In het com muniqué van de opstandelingen volgens welke zij maatregelen treffen voor d( strijd tegen „kolonialistische en fascis tische groepen" ln Algerije. Men vreest een nieuwe golf moordaanslagen. Ontploffing aan boord John M. voor Raad voor scheepvaart .Onvoldoend verantwoordelijkheidsbe- scf" verweet de inspecteur voor de scheepvaart, de heer H. Veerman, ka pitein P. J. K. van het motortankschip John M. Op 23 mei 1960 was in de ha ven van Lübeck in de machinekamer van de John M een ontploffing ont staan nadat benzine uit de tanks door de pompkamer in de machinekamer te recht was gekomen. Het lek was waar schijnlijk ontstaan door een niet goed passende prop in een afsluiter. Er wa ren meer onvolkomenheden in de tech nische installatie van het schip, reeïen voor de heer Veerman om ook zijn af keuring over het gevolgde beleid aan het adres van de Rotterdamse rederij van het schip uit te spreken. De in specteur stelde de raad ten slotte voor de kapitein een berisping te geven. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. Veilig en wel in Brussel terug MET een vliegtuig van de Rus sische luchtvaartmaatschappij Aeroflot zijn gisteren de achttien passagiers en vier leden van de bemanning van het Caravelle- toestel, dat maandag in de Sowjet- unie gedwongen werd te landen, in Brussel teruggekeerd, na een tus senlanding te hebben gemaakt op Schiphol. De overige vier beman ningsleden zouden vandaag met het Sabena-vliegtuig terugkomen. De 28-jarige Syriër Emile Haddad, die met zijn Amerikaanse vrouw Dolo- en hun veertien maanden oude zoon- Michael van Teheran op weg was r Brussel, vertelde op Schiphol, dat stewardess hun tijdens de vlucht meedeelde dat ze werden achtervolgd door Russische Mig-straaljagers. ..Drie kleine Mig-toestellen en een grote straalbommenwerper. die onder de romp een grote bom droeg, bleven ons begeleiden. Er brak geen paniek uit. De stewardessen stelden de passagiers op hun gemak. De piloot vertelde dat hij uit de koers as geraakt door een niet werkend kompas. Hij trachtte door zijn micro foon contact te krijgen met de straalja gers. doch het enige antwoord dat hij kreeg was: ..Follow me". Verder zwe gen de Russen. Door met hun toestellen en speciale manier te manoeuvre- naakten zij de Belgische gezagvoer der duidelijk hoe hij moest vliegen. We hadden er geen flauwe notie van waar we ons bevonden, maar de purser ver telde lakoniek dat het ergens boven Rus land moest zijn", aldus Emile. PARACHUTE Bij de landing op een militair vlieg veld te Grozny in Rusland werd een rachute gebruikt om het toestel snel- r tot stilstand te brengen. Daarna moesten het cabinepersoneel en de pas sagiers uitstappen. Het vliegend perso neel moest aan boord blij' waar we een uitstekende verzorging kregen, 's Avonds werd een Russische liefdesfilm vertoond, maar niemand be greep er iets van omdat geen der pas sagiers Russisch verstond. In een hotel hebben we geslapen. De volgende och tend kregen we bij het ontbijt kip. kal koen en diverse soorten vlees." Over de vraag of de Caravelle inder daad boven Russisch grondgebied is te rechtgekomen bestaat geen verschil mening. „Dat is zo", bevestigde der passagiers. „Het is echter moeilijk te zeggen of het wel als een fout de piloot mag worden aangemerkt. De route van Teheran naar Istanboel loopt namelijk rakelings langs de Russische grens en in een vliegtuig kun je dan gemakkelijk door zijwinden een beetje uit de koers en daarmee juist boven Russisch gebied terechtkomen", meende deze passagier. In een kleine kolenmijn in Carter' ville (Illinois. V.S.) zijn de lijken ge vonden van elf mijnwerkers, naar urenlang vruchteloos was gezocht. Dr. Ir. H. J. Kolkman, directeur in de Stichting .psychologisch In stituut voor de Verkeersveiligheid", schrijft ons: Terecht is het treinongeluk bij Harmeien algemeen gevoeld als een nationale ramp. Drie ministers en een staatssecretaris spoedden zich terstond naar de plaats des onheils. De minister van verkeer en water staat sprak dezelfde avond voor ra- en televisie om namens de rege ring te getuigen van derzelver me deleven met de nabestaanden der slachtoffers en met de gewonden en hun familie. Binnen- en buitenland se autoriteiten en organisaties gaven blijk van hun medevoelen met ons volk. H. M. de Koningin onderbrak haar vakantie. Alles begrijpelijk, zeer sympathiek en volkomen juist. En toch is het noodzakelijk te overdenken dat in vergelijking met de continue ver keersramp deze treinramp slechts van geringe ontvang is. In één maand vallen in het verkeer veel meer do den dan bij dit grote en ontzettende spoorwegongeluk. En per dag worden in het verkeer veel meer mensen gewond dan hier geschied is! Zou den we het aantal doden bij de bei de rampen (de voortdurende ver keersramp en de eenmalige trein ramp) als maatstaf nemen, dan zou de minister van verkeer en water staat zijn rede van gepasseerde maan dag ongeveer elke veertien dagen moeten herhalen, en gerekend naar het aantal gewonden zou hij zelfs twee maal per dag deze rede moe ten uitspreken. De volzin waarbij de minister getuigde van zijn bewonde ring voor en dankbaarheid aan al die velen, die vrijwillig of beroeps halve de eerste hulp boden, vaak onder psychisch excessief zware belasting, die zin kan hij dan elke keer onveranderd handhaven. De minister doet dat wijselijk en begrijpelijk niet; hij volstaat met af en toe een opmerking en eens per jaar, bij de behandeling van zijn be groting, een wat langere verzuchting. De beide Kamers der Staten-Gene- raal weerkaatsen die verzuchting dan met gepaste bijval. Voorts is er „al" twee jaar op koninklijk ini tiatief een „bezinningsdag", waarop gedurende twee minuten de doden in het verkeer worden her dacht. De omroepverenigingen pas sen die dag hun programma's daar echter niet bij aan (zoals zij maan dag gelukkig de gehele dag deden). Vanwaar deze inconsequentie en zelfs tegenstrijdigheid in hef gedrag van de regering en van de desbetref fende ministeren van ons gehele volk? Omdat blijkbaar niet zozeer het menselijk leed op zichzelf, doch de conglomeratie en het gelijktijdi ge van door zeer velen gedragen leed indruk maakt. Zouden die negentig doden in een frequentie van twee per week, als gevolg van kleinere spoorwegongelukken gevallen zijn, dan zou het niet zo'n sterke indruk maken. Het is de regelmaat die afstoiqpt. Het is de regelmaat in de verkeersongevallen die de belangstel ling en de innige betrokkenheid bij regering, autoriteiten en volk voor de continue verkeersramp tot een onbetekenende fractie heeft gemaakt van wat wij thans bij deze nationa le spoorwegramp van hoog tot laag ervaren. En toch: Vóór wij twee of drie weken verder zijn, zijn er meer doden in het verkeer gevallen dan bij dit ene treinongeluk. En in één dag vallen bijna tweemaal zoveel ge wonden. Zeker, de „oorzaak" van de trein ramp is nop niet bekend, maar waar en bij wie men die oorzaak ook zal winden doet voor deze be schouwing niet ter zake. Wel ter zake is, dat die fout zal liggen óf in het ontwerp der beveiliging en of in de uitvoering daarvan en of in het onderhoud en of bij diegenen, die dat gehele op techniek en voor schriften berustende apparaat moes ten bedienen of eraan moesten ge hoorzamen. Hoe het ook zij: Ergens ging het menselijk handelen fout. Er gens maakte een mens een fout. En dit is nu juist de grote overeenkomst met de dagelijkse verkeersrampen. Schrijnend is de beschrijving over al die dode lichamen, over de ge wonden, over de ravage, over het moeilijke reddings- en eerste hulp werk. wat zoveel moed, beleid, zelf overwinning en opoffering van de helpers vroeg. Maar al dat ver schrikkelijke en ellendige geschiedt evenzo elke dag in het verkeer, al leen.... verspreid over het hele land. Elke dag zijn zes lijkkisten nodig voor de vaak deerlijk verminkte stof felijke overschotten van de slachtof fers ran de verkeersongevallen en elke dag zijn wel honderd brancards nodig voor de gewonden. In mijn in 1956 verschenen boek „Psychologische achtergronden van de verkeersveiligheid" schreef ik; „Niets schijnt zo afstompend te werken in de bestrijding van onge vallen als de bijkans dagelijkse re gelmaat, waarin zij voorkomen. Het is zo menselijk om dan te denken, dat het zo hoort. In dit opzicht- lijkt ons het spoorwegverkeer dui delijk in het voordeel te verkeren: een spoorwegongeval vraagt meest al meer slachtoffers dan een ver keersongeval, maar het komt niet zo vaak voor, het mist die statisti sche regelmaat, die zo eigen is aan verkeersongevallen en het behoudt daardoor sterker het karakter van het rampzalige." Sterker voorbeeld dan de reacties bij het onderhavige spoorwegongeval is vrijwel niet te vinden! Ik acht het noodzakelijk juist nu, nu die indrukken en dat medeleven nog zo groot zijn, hierop te wijzen. Hopenlijk dat dan eindelijk de ogen opengaan, niet alleen bij de rege ring, maar bij het hele volk. Hopen lijk dat dan eindelijk inderdaad steun, morele en financiële, verleend zal worden aan die instellingen, die zich serieus en met overtuiging wil len wijden aan de bevordering van de verkeersveiligheid. De „Volksbond ter verdediging Toen het kantoor een paar minuten open was, werden reeds brieven ter bezorging aangeboden, aldus een woord voerder van de bond. „Binnen een half uur zijn deze in Londen besteld." De langzaamaan-actie, die twaalf dagen geleden begon, heeft de postkantoren in het hele land opgescheept met grote hoeveelheden ongesorteerde post. De voorzitter van de bond, Edward Martell, zei dat zijn organisatie sympa- de actie van de postbe- van de vrijheid", een rechts oriënteerde beweging in Engeland, heeft gisteren in Bakerstreet in Londen een postkantoortje ge opend. Het initiatief is bedoeld als maatregel tegen de 173.000 officiële postbeambten die tot een lang- zaamaanactie zijn overgegaan om hun eisen voor loonsverhoging der" barakken gereden, kracht bij te zetten. (Advertentie) ...want Akkertjes xljn instant cachets met 4-voudig werkend micropoeder. Ontdek óók de weldaad van Akkertjes thie heeft i ambten, „r het publiek hier last n moet hebben", negen pence voor een brief en omgeving, drie shilling ce tot een afstand van 32< shilling voor brieven die meer dan 32'0 km afleggen. De normale briefportc voor het binnenland bedraagt drie pen- In het Zuidslavische gebied van Ma- karska hebben zich gisteren drie aard schokken voorgedaan. Doordat iedereen tijdig vluchtte, ontstond alleen materiële schade. Van de 4000 inwoner» van Ma- karska zijn er 200 achtergebleven. ster Wolters-ten Voorde een personenauto, met aan Tiet stuur H. J. R. uit Den Ham. Via de motorkap kwam zij dood in de berm terecht. Druivcntcler Josef Boos in Hatzenporth (Rhcinland-Pfalz) wil zijn wijngaard met 2.000 bomen kosteloos in bruik leen afstaan omdat hij van mening is dat de teelt van wijndruiven aan de Moezel door bui tenlandse concurrentie op de gemeenschappelijke markt niet langer renda bel is. I Een B-52-H van de Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren een non stop vlucht gemaakt van Okinawa naar Spanje, een afstand van 20.865 kilometer. De met acht straalmotoren uitgeruste Boeing had acht beman ningsleden aan boord. I De in de Ver. Staten woonachtige Hongaarse baron Sepi Dobronyi is woensdag per vliegtuig naar Europa vertrokken met een gouden beeld van Brigitte Bardot, dat hij de actrice wil aanbie den. „omdat haar schoon heid zoveel indruk op hem heeft gemaakt". I Het Zweedse schip The- beland heeft op zijn eer ste reis naar het Verre Oosten de zeventienjarige Agneta Hansson meege nomen als de eerste vrouwelijke „scheeps jongen" in Zweden. Ag neta heeft een eigen hut maar moet verder het traditionele werk doen. Zij wil proberen stuur man te worden. I Éen inwoner van Hil versum heeft telefonisch toegezegd tweeduizend gulden te zullen storten op de rekening van het hulpfonds „Wij Komen" om de reis mogelijk te maken van een moeder, die haar naar Australië geëmigreerde zoon in vijftien jaar niet heeft gezien. I Onder het motto „De fietsendief is onsportief", gaat Amsterdam, waar in het vorige jaar 8.946 fietsen en bromfietsen werden gestolen, de strijd aanbinden met de fietsen dieven. Iedere fietser moet de volgende gege ven» noteren: merk, fra me-nummer, motornum mer en kleur van zijn of haar voertuig. I De adjunct-directeur van het Verbond voor veilig verkeer, mr. J. C. Hooftman, heeft gisteren op een persconferentie medegedeeld, dat het Verbond dit jaar vier ac ties, in ieder kwartaal één, gaat voeren, elk met een eigen thema. Zo wordt aandacht besteed aan de voorrang, de bromfietser, de welle vendheid op de weg en de verlichting. Noot van de Redactie: In grote lij nen kunnen we het betoog van de heer Kolkman onderschrijven. Wij de len echter niet zijn mening dat de ogen van de regering en van het he le volk nog moeten opengaan voor de realiteit van de dagelijks weerkerende wegrampen. Een veelheid van instan ties houdt zich met de verkeersveilig heid bezig, gelukkig ook 't grootste deel van de Nederlandse pers. De mo rele steun is er dus al; de financiële in vele gevallen ook. Met geld, hoe doelmatig ook besteed, kan echter nooit worden veranderd dat de mens achter het stuur de fouten maakt, waar de meeste verkeersongelukken aan zijn te wijten. Kenners zeggen: deze krant is een der beste. Wij zeggen: nog beter maken. Zet u iemand op deze bon fn envelop (of op kaart geplakt) verzenden Datum van Ingang BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was Ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee neb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing is) Schrijf hier uw eigen naam en adres: „Dat zit Zo"en„Tip-Parade" - boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken - zijn niet in de winkel te koop.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5