\/tn i X13 Amerikaans ambassadeur „hofnar van Sukarno' V. Scheepsrampen in liet Kanaal Slechts zes man van zinkend schip gered Aanval op N.-Guinea niet spoedig te verwachten Mist speelde ook heden verkeer danig parten Twee demonstraties in Parijs verliepen kalm MEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 8 JANUARI 1962 Boze reactie uit Den Haag: 99 Duin-vraag 192 (Eerste publicatie) Probeer dit miniatuur van M. van Rooy te Eindhoven van 't blad op te lossen met dien verstande dat U de stand van de overblijvende stuk ken als een eerder behandeld eind spelletje ziet. Ü3 SP ju* mm. mm ér ,J i t* 1 i B 3 li l\/fEN VERWACHT, dat de Nederlandse regering de Verenigde Staten -L'-l- opheldering zal vragen over het optreden van de Amerikaanse am bassadeur in Indonesië, die Sukarno op zijn reis door Celebes vergezelt en op een grote bijeenkomst voor de microfoon „Merdeka" (vrijheid) heeft geroepen. Dit geschiedde bij Sukarno's toespraak te Pare Pare tot para troepen, met spelen gewapende vrijwilligers, die voor infiltratie bestemd zijn en 200.000 andere mensen. Hjj werd plotseling voor de microfoon ge roepen en slaakte toen de bovenvermelde uitroep „Merdeka". Onmiddellijk daarop riep de Russische ambassadeur „Vrijheid en Wcst-Irian". Seh aak-vraag 192 De stand der stukken in het pro bleem van H. V. Tuxen was, wit: Kb6, Tc6 en e2, pi f3; zwart: Kd5, Pf5. Wit speelt en geeft mat in twee zetten na 1 Le5f6! Het is een tempoprobleem; op 1P onverschillig volgt 2 Te2 d2 mat; op 1 Pf5d4 2 Te2e5 mat (blokkade) en op 1 Pf5 d6 2 Tc6—c5 mat (eveneens blok kade). Verleidingen: 1 Lf4?t Pd6! en 1 Te4?, Pd4! (Afsluiting van witte lynen.) Bridge De oplossing van het 3 klaverenspel is aldus: Toen Oost in slag 4 ruiten naspeelde, gooide de heer Koster van Groos een ^verliezende schoppen af! West troefde, waarna de kaartverdeling er zó uit zag: 10 7 5 6 O 10 8 B 10 9 A H 6 4 3 Ijlings werd nu schoppen gespeeld, maarte laat! Zuid won met schop penaas, incasseerde troefaas en heer, hartenheer en troefde harten 7 in de dummy. Nu volgde ruiten 10, waarop Zuid zijn laatste schoppen afgooide en het spel was gewonnen! JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. oproep-uitroep, 2. dorp in Gelderland - buitenhaven - meisjesnaam, 3. aanloop - stad in i Frankrijk, 4. venster - geneeskrachtige wortel, 5. boom - wijnsoort, 6. wand- j tapijt - rijschool (afk.), 7. gemeente in Gelderland - voorzetsel - zoen, 8. plant - jaar (afk. Lat.) - scheikundig ele ment (afk.), 9. scheikundig element (afk,) - zwaardvis - royal licence (afk.) - trustee (afk.). Verticaal: 1. voor 't overige, 2. vlies assistant engineer (afk.) - niet ge sloten, 3. zijde van het voorhoofd - scheikundig element (afk.) - meisjes naam, 4. munt in Turkije (afk.) - imaanstand - lengtemaat, 5. slede - munt in Portugal (afk.) - telwoord - ieder, 6. scheikundig element (afk.) - bekende afkorting - vreemde munt, 7. gemeente in Gelderland - voeg- woord - heks, 8. werktuig - pauze, 9. gewicht - tekengereedschap. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. lans, 4. keer, 7. re, 8. notie, 10. ik, 12. aan, 14. pon, 15. bal, 16. Ot, 18. i.e., 19. manie, 22. adres, 24. astronoom, 25. dreef, 26. Soest, 28. jnl., 30. Lr, 31. cis, 33. pro, 35. dal, 37. sa, 38. baars, 40. L.K., 41. mand, 42. kamp. Verticaal: 1. Lea, 2. nn, 3. sop, 4. kin, 5. Ee, 6. Ria, 7. raam, 9. top, 11. klos, 13. nonsens, 15. beroerd, 17. titel, 18. idool, 20. aar, 21. erf, 22. Ans, 23. Ems, 25. does, 27. tolk, 29. dra, 32. lam, 33. pad, 34. ork, 36. alp, 38. Bn, 39. sa. Een hooggeplaatst Nederlands re geringspersoon in Den Haag noemde Jones de hofnar van Sukarno. Ook wordt gemeld, dat ruimte vaarder Titof op een feestavond „Nachten in Moskou" speelde en Jones zichzelf begeleidde op een gui taar en „Smiles" zong. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gaf geen com mentaar evenals het Nederlandse ministerie in Den Haag. Kirihio aan het woord, De naar Indonesië gekomen Papoea student Frits Kirihio heeft zondag te Bonthain in Oost-Indonesië verklaard, dat tussen Nederland en Indonesië elk ogenblik oorlog kan uitbreken en zeker in drie maanden. Hij meent, dat Neder land ongeveer drie weken lang een In donesische aanval kan doorstaan. Op eer vraag of hij naar Nederland zou terug keren, zeide hij dit te hopen, maar zc niet. dan maakte hij zich geen zorgen omdat hij „niet alleen" staat Hij vergezelt Sukarno en maakt ter behoeve van zijn partij (Parna) een stu die over de toepassing van de plaatse lijke autonomie in sommige Indonesische streken. Hij zei geen reden te zier om als westelijk Nieuw-Guini deel wordt van Indonesië het land niet een verbond zou aangaan met een onafhankelijk Papua, dat thans nog be heerd wordt door Australië. Later hield hU een toespraak tot een menigte, voordat Sukarno zou spreken, en zelde „nadat h(| de lucht der vrijheid in Indonesië had inge ademd" te geloven ,dat West-Iirian reeds van ons Is". .Onze jeugd is bereid om te vechten cn niets kan de eis tot vereniging van het gehele land onderdrukken", zeide b(j. Een andere Papoea, J. Dimara, zeide: ..Laat ons de volgende Indonesische on afhankelijkheidsdag (17 augustus) vieren in West-Irian". Wat de Papoea9s zeggen Zaterdagavond hebben Papoea-studen ten in Nederlands Nleuw-Guinea een te legram gezonden aan prof. dr. J. E. de Quay en daarin verklaard, dat 500 jonge Papoea's zowel van katholieke als pro testantse primaire middelbare scholen, kweekschool, H.B.S., bestuursschool en theologische school. Frits Kirihio als een landverrader en vijand van de Papoea's beschouwen. „WU zUn diep beschaamd over zijn ondankbare daad, verklaren zij. WU geven Uwe Excellentie de ver zekering dat onze erkentelijkheid je gens de Nederlandse regering onvermin derd blijft, vertrouwend dat de leiding tot zelfstandigheid gehandhaafd blijft" Het teigram is van ruim 100 handteke ningen voorzien en is uitgereikt aan de buitenlandse en binnenlandse pers. Meldt het aan Hollandia Mr. C. W. A. Schürmann, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij de V.N. is zaterdagavond naar New York vertrokken. Hij heeft in Nederland ver bleven wegens ziekte zijner moeder, die thans weer veel beter is. Daar hij onverwacht enige uren op een toestel moest wachten, verzocht h{ dit uitstel aan „Hollandia" te melden. Toen men daarvan vreemd opzag, deelde hij lachend mede dat dit het telegram adres is van de Nederlandse ambassades overal ter wereld. Mr. Schürmann achtte het op het ogenblik niet aannemelijk, dat Surkarno tot gewapend optreden zou overgaan Hij heeft daarvoor geen enkele steek houdende reden zei mr. Schürmann, nu Nederland duidelijk kenbaar heeft ge maakt dat het tot nagenoeg iedere mo gelijke vreedzame oplossing bereid is Hij huldigde nog steeds enig optimis- e over de mogelijkheid van bespre kingen in aanwezigheid van een derde partij. De commissie van zeventien acht te hij thans geen waarschijnlijke derde partij meer omdat de leden nog steeds niet zijn genoemd. Dat een gesprek al leen de overdracht van soevereiniteit tengevolge zou kunnen hebben sprak hij tegen. Hij meende dat de pogingen om de V.N. tijdelijk Nieuw-Guinea te laten Indonesië zou dan de volle mogelijk heid moeten krijgen om zelf propagan- de te maken. Philippijnen werken voort De Philippijnse vice-president Palaez heeft voorts medegedeeld, dat de Philip pijnen met Indonesië en Nederland in officieel contact zullen zoeken als bij drage tot een vreedzame oplossing, maar geen bemiddeling zullen aanbie- Radio-Djakarta meldt dat de Indone sische strijdkrachten in de Molukken cn rondom Nieuw-Guinea in hun ver blijven geconsigneerd zijn, om ten alle tijden gereed te zijn voor actie. Sombere klanken Bij de polikliniek te Hollandia heer ste zaterdagavond enorme drukte door dat velen zich Lieten inenten voor het geval een .plotseling vertrek noodzake lijk zou worden. Dit werd niet aange moedigd door het gouvernement, dat geen enkele aanwijzing voor evacuatie ziet. De heer C Dekker, röntgenlaboraint te Hollandia, kwam zaterdagmiddag op Schiphol aan. in een DC-8. met 107 vol wassenen, 25 kinderen en 6 zuigelingen, van wie de helft uirt Nieuw-Guinea. Hij hoopt na een operatie naar zijn vrouw en kinderen in Iderr terug te keren. Hij zeide „Iedereen luistert naar de radio berichten en vooral aan de zuidkust hoopt men, dat de regering spoedig schepen zal sturen voor de vrouwen en kinderen, De mannen willen over het algemeen wel blijven om de zaak te zijner tijd over te dragen. De artsen werken dag en nacht. Er zijn velen zie ken. vooral met klachten over nervosi teit. Velen vragen zich af hoe lang die ellende van de zenuwenoorlog nog zal voortduren Ook onder de militairen heerst toenemende spanning, dooh van meer stijdlustige aard. In Merauke deed zich vorige week een lichte paniekstem ming voor. Op het geruoht van een in vasie werden Ijlings gouvernementsboten met vrouwen en kinderen aan boord bultengaants gesrturd. Toen later bleek, dat er niet aan de hand was, keerden de 6ohepen terug. Duitser en Turk op elkaar bij lichtschip Het Koninklijk gezin heeft gis teren te Lech In de Oostenrijkse provincie Vorarlbeng strikt „en fa milie" het 25-jarig huwelijksfeest van koningin Juliana cn prins Bernhard gevierd. Het Koninklijk paar had verzocht geen feestelijk heden te organiseren, aan welke wens gevolg is gegeven. Alleen de familie Moosbruger, eigenaresse van het hotel, heeft een boeket bloemen aangeboden. De dag is op de gewone wijze doorgebracht, 's Avonds dineerde het gezin in een gereserveerd ver trek, de „Bauernstube", bij kaars licht. Daarna werd een rit per ar restee in de omgeving gemaakt. Deze familiefoto werd zaterdag vóór een skitocht gemaakt. Miep de Leeuwe exposeert aqua rellen in de Kunstzaal Fenna der Vries te Delft van 9 tot 31 januari. Nel Oost hout opent de tentoonstelling op dins dagavond 9 januari met een voordracht. Sonja Meyer heeft van de gemeeme Gouda de aanmoedigingsprijs 1961 toe gekend gekregen voor haar „Mannen kop" (brons). Verder zijn de toezendingen van Aad de Wit en van de fotograaf Bob de Wit eervol vermeld. Commandant strijdkrachten: Mogelijk wat speldeprikken TfOLGENS zegslieden uit de omgeving van Sukarno zullen spoedig uit willigers bestaande Indonesische rilla-strijders beginnen met verspreide aanvallen op de kust van Westelijk Nw.- Guinea in aansluiting op de omvangrijke militaire maatregelen, die in Oost-Indo nesië zijn genomen. Schout-bij-nacht Reeser, de com mandant van de Nederlandse strijd krachten op Nieuw-Guinea. heeft ver klaard, niet spoedig een Indonesische aanval te verwachten. De verklarin gen van de laatste tijd ziet hij als een soort psychologische oorlogvoering om het moreel van de mensen oj» Nieuw-Guinea te ondermijnen. „Mo gelijk zullen wij enige militaire spel deprikken krijgen, zoals Infiltratie van bewapende groepen van 50 tot 100 man. Maar de hoofdzaak hier is, het moreel niet te laten zakken. „Het geen niet wegneemt, dat er een grote nervositeit bij zeer velen valt te con stateren en dat het verlangen, om zo spoedig mogelijk het eiland te ver laten, met de dag toeneemt. Dr. De Beus, de Nederlandse ambas sadeur in Australië, verklaarde voor de T.V. In Melbourne, dat er plannen be staan om de bevolking zo nodig te eva- Hij kende de inhoud van deze plannen niet. Voorts gaf hij toe dat In- besturen, niet moeten worden gestaakt, donesië sterk genoeg is om Nieuw-Gui nea te veroveren. De militaire krachts verhouding is 50 tegen 1. Maar het zou een harde noot zijn om te kraken. De Karei Doorman Intussen heeft Sukarno opnieuw be weerd, dat Nederland de Karei Door man naar Nieuw-Guinea heeft gezonden Het is bekend dat het vliegdekschip half januari een oeenreis naar het Caraïbi- sche gebied en langs Zuid-Amerikaanse landen gaat maken. Wellicht viridt Su karno het niet leuk, dat de oorlogsbo dem zich iets dicter in de buurt var. Nieuw-Guinea bevindt dan wanneer hel in Europa dienst doet. Sukarno zeide nog dat de Doorman niets zou kunnen be ginnen als tienduizenden sampans in het donker oversteken. Vermelden we nog. dat Indonesië thans krachtig heeft tegengesproken, dat het een „mate van zelfbeschikking aan Nieuw-Guinea wil verlenen, nadat het onder zijn gezag is gekomen." Het zal dezelfde positie innemen als de andere provincies van Indonesië. Aan Oe Thant heeft Indonesië laten weten, dat het alleen maar met Nederland wil onder handelen op basis van overdracht van bestuur over Nieuw-Guinea (omdat de soevereiniteit al bij Indonesië zou berus ten). Waarnemers menen, dat Sukarno wil wachten, tot zijn machtsvertoon bij Nederland een verandering teweeg brengt RVS; De hoer D. J. de Lange is om ge zondheidsredenen als president- en gede legeerd commissaris afgetreden; hij is oud-president-diirecteur. Radioactieve naald al enige tijd zoek (Van een onzer verslaggevers) In het Radboudziekenhuis, een rooms katholiek ziekenhuis te Nijmegen, is een radio-actieve injectienaald zoekge- weest, en zonder patiënten of zieken huispersoneel te schaden weer opge spoord. De ontdekking dat men de naald kwijt was. werd gedaan door een hoofdzuster van het ziekenhuis. Haai rapporlering van de vermissing bracht aanzienlijke schrik teweeg onder de staf van de afdeling waarop de naald is zoek geraakt. De patiënten hebben daarvan niets gemerkt. Twee uraniumspecialisten, van wie de een is prof. dr. J. Went van de KEMA te Arnhem eri de ander een Nijmeegse medicus, konden met een geigerteller de naald in het ziekenhuis terugvinden In het ziekenhuis wilde men niet me dedelen hoe de naald, en hoe lang is verdwenen. Henri Kiey houdt van 6 tot en met 21 januari een tentoonstelling in de kunstzalen Mesdag. Zeestraat 65b. (Telefonisch van onze speciale verslaggever) TIJDENS een dichte mist hebben zich in de afgelopen nacht twee scheepsbotsingen voorgedaan in het Engelse Kanaal zes mijl buiten Dover en niet ver van het lichtschip Goe- ree. Bij de eerste zijn in elk geval negen opvarenden om het lev komen. Zes mannen zijn gered, maar vanmorgen werden er nog achttien vermist. Bij het tweede ongeluk zijn geen slachtoffers gevallen, In grote spanning en in dichte mist werd vanmorgen het zwaar beschadig de Duitse schip Aldebaran de Water weg binnengesleept en aan de grond gezet Van de 28 koDpen tellende be manning waren nog 5 man aan boord. De rest was overgenomen hoe was nog niet bekend door het Turkse schip Rize, dat de Duitser bijna mid scheeps had geramd. Niet ver van het lichtschip Goeree om precies te zijn: op 51 graden, 53 minuten noord en of 3 graden, 36 minuten oost waren beide schepen midden in de door ne velbanken versluierde nacht met el kaar in aanvaring gekomen. De bijna 2709 ton metende Duitser de ruim 3800 ton melende Turk zaten geruime tijd in elkaar veTward. Toen de vloed ze uit elkaar dreef, bleek de Aldebaran eon gapend gat bij ruim 2 te hebben opgelopen en in een bijzonder slechte positie te verkeren. De Rize had een zwaar beschadigde boeg, doch het aanvankelijke verzoek om sleepboothulp werd later ingetrokken. Vanmorgen werd bericht, dat er geen doden en geen gewonden waren. De vijf man. die aan boord van de Duitser wa ren gebleven, weigerden op de inmiddels gearriveerde sleepboten over te stappen, hoewel hun schip zwaar slagzij maakte. Om half zeven had de Gele Zee van Leen Smit aan het achterschip van de Aldebaran vastgemaakt en koerste in een „steendikke" mist, zoals marconist Put meldde, naar Hoek van Holland. De reddingboot President Jan Leis was toen door het opgeven van een verkeerde koers nog niet bij de Duitser gearri veerd. Vla de Gele Zee had de gezag voerder van de Aldebaran om ..stand-by" gevraagd. Nog meer schepen zochten zich een weg door de dichte mist. Twee andere sleepboten van Leen Smit, de Schouwen- bank cn de Steenbank bereikten om half acht de zich in een zinkende toestand bevindende Aldebaran. na eerst op de Rize te zijn afgegaan. Het bergingsvaar tuig Bruinvis was nog onderweg. Het lag in de bedoeling zo spoedig mogelijk de pompen op de Duitser te petten. Ojn vijf voor half negen vanmorgen liet de kapitein van de Aldebaran weten dat het noodverkeer. wat hem betrof, kon worden opgeheven. De mist was toen nog behoorlijk dicht De Gele Zee met de Al debaran bevond zich toen een mijl of acht uit Hoek van Holland en bewoog zeer langzaam voort. De Rize vroeg om een loods om de waterweg op te kunnen va- 10 Ik liet haar arm los en deed met de revolver al omgedraaid en klaar om te slaan vlug een stap naar voren. Ik had de man met de gebroken neus drie banken achter die van het meisje namelijk niet uit het oog verloren en toen hij overeind kwam en blijkbaar eindelijk tot een besluit was gekomen, hadden klokgelui en lichtsignalen me zeker niet beter kunnen waarschuwen dan de plotseling veranderende uitdrukking op het on effen landschap van die Neanderdaler gelaatstrek ken. Hij stond bijna rechtop, was met zijn rech terhand ver in zijn jasje al half uit de bank, maar toen beukte de kolf van mijn Colt zijn rechterelle boog. De klap deed zelfs mijn eigen arm trillen en ik kon zo ongeveer wel raden wat hij in die van hem moe6t voelen. Heel wat. als zijn schreeuw pijn en het terugvallen in de bank tenminste een maatstaf vormden. Misschien had ik de man verkeerd beoordeeld cn wilde hij alleen maar een sigaar pakken. In ieder geval had hij dan nu ge leerd nooit een sigarenkoker onder zijn linker oksel te dragen. Terwijl hij nog steeds allerlei geluiden uit stootte, hinkte ik het gangpad al af, trok het meisje op het bordes, smeet de deur dicht en draaide de sleutel om. Het gaf me slechts een voorsprong van tien, op zijn hoogst vijftien secon den, maar meer had ik niet nodig. Ik nam het meisje bij de hand en rende langs een pad naar de straat. Bij het trottoir stonden twee auto's ge parkeerd. De een was een open Chevrolet zonder nummerbord: de politieauto waarin de sheriff Donnelly en ik naar het rechtsgebouw waren gereden. De ander was een lage Studebaker en behoorde vermoedelijk aan rechter Mollison. De auto van de rechter leek sneller dan de Chevrolet, maar de meeste van deze Amerikaanse wagens hadden een automatische bediening waarmee ik geen weg wist. Ik had er geen flauw benul van hoe je met zo'n Studebaker moest omgaan en de tijd die het me zou kosten om erachter te komen, door Alistair MacLean DE dichte mist, die gedurende het Dait was wel het geval in het noorden afpelnnen weokeinHo d<5S Lands. waar vanmorgen in Hooge- zand twee bussen van de GA DO op elakar inreden op de gladde Kielster Achterweg. Een van de bussen gleed door de struiken van de wegberm in een •.loot. Van de drie inzittenden brak passagier een been. De andere bus leeg en Liep enige schade op. Ook gistermiddag was het mistig. Dat had een dodelijk ongeluk in Heer Hugo- waard tot gevolg. De 33-jarige bollen- kweker P. A. M. Twisk uit Egmond aar, de Hoef, gleed met zün wagen van de weg cn belandde in een weiland. Hij was op slag dood. Zijn echtgenote brak een arm en een zesjarig zoontje liep een kaakfraotuur op. De mist beeft tijdens het weekeinde het Luohtverkeer vrijwel volledig ver lamd. Zowel het vliegveld Schiphol als de luchthaven van Rotterdam boden maar weinig iandingsgelegenheid en ve le uitgaande vluchten moesten. ook vanmorgen nog worden geannuleerd. Ook óe Rotterdamse haven ondervond de last van hert geringe zicht. Binnenko mende schepen werden met moeite naar hun plaatsen geloodst, waarbij zelfs de radarposten weinig steun boden. Enke le loodsdiensten werden gestaakt. afgelopen weekeinde vrijwel constant is opgetreden, heeft het ver keer over land, op zee en in de lucht danig parten gespeeld. Niet alleen bij scheepsbotsingen (zie pag. 1), maar ook op de verkeerswegen zijn slachtoffers gevallen en ontstond vertraging. Met uitzondering van Zuid-Limburg was ook vanmorgen nog het gehele land in de mist gehuld. Vooral in de omge ving van Amsterdam en Utrecht was het zicht sleoht, nauwelijks 25 meter. De rijkswegen, va« Amsterdam en Rotter dam naar Den Haag waren plaatselijk glad, maar zover bekend deden kon fataal zijn. Ik wist echter wel hoe ik de Chevrolet moest rijden, want onderweg naar het rechtsgebouw had ik naast de sturende sheriff gezeten en mijn ogen goed de kost gegeven. ..Instappen!" zei ik met mijn hoofd op de po litieauto duidend. „En doe het dan vooral vlug." Terwijl ik me nog even met de Studebaker bezighield, zag ik uit de hoeken van mijn ogen hoe ze het portier opende. De meest snelle cn doelmatige methode om een auto onbruikbaar tc maken, is het stukslaan van de verdeler. Na drie of vier seconden tevergeefs naar de grendel van de motorkap gezocht te hebben, gaf ik het op en besteedde mijn aandacht aan dc voorband vlak naast me. Was het er een zonder binnenband ge weest en had ik enkel over mijn automatische revolver kunnen beschikken, dan zou de kleine kogel waarschijnlijk alleen maar een gaatje ge maakt hebben dat onmiddellijk weer geplakt had kunnen worden, maar de kogel van de Colt spleet de hele zijkant van de band open en met een plof zakte de Studebaker schuin op zijn voor veren. Het meisje zat al in de Chevrolet. Ik gunde me geen tijd het portier te openen, zwaaide me er overheen op de voorbank, keek vlug even naar het dashbord. greep de witte plastic tas van de schoot van het meisje, verbrak de sluiting, scheur de in mijn haast het materiaal en ledigde de tas naast me op de bank. Het contactsleuteltje lag bovenop. Ze had het dus helemaal onder in de tas gestopt. U had om een groot bedrag willen wed den dat ze flink bang moest zijn, maar om nog groter bedrag dat er geen sprake was van niek of zoiets, „Je vond jezelf natuurlijk bijzonder handig!" Ik startte de motor, trok de handrem los en gaf zó wild gas dat de achterbanden als dol geworden door het losse grind draaiden en gierden voordat ze houvast kregen. „Als je nog eens iets dergelijks probeert," voeg de ik eraan toe. „zal het je spijten en beschouw dit maar als een belofte." Ik ben een vrij ervaren chauffeur en waar het de wegligging en bediening betreft geen bewon deraar van Amerikaanse auto's, maar als het om optrekken gaat, slaat de gemiddelde Engelse of Europese sportwagen maar een zielig figuur bij deze grote V-8 motoren. De Chevrolet sprong naar voren alsof hij gestart werd door een raketik neem aan dat hij als politieauto misschien een op gevoerde motor had en toen ik de wagen recht op de weg had en even tijd kreeg voor een vlug ge blik in de achteruitspiegel, zag ik dat we al minstens honderd meter van het rechtsgebouw vandaan waren. Ik kon nog net zien hoe de rechter en dc sheriff de weg kwamen ophollen en de Che vrolet nastaarden en toen ineens doemde er een scherpe hoek naar rechts op een ruk naar rechts aan het stuur, scheurend de bocht door. dan een ruk naar links aan het stuur en nog steeds accelererend bereikten we de grens van het dorp en raasden we open terrein tegemoet. We reden bijna recht naar het noorden en over de hoofdweg een wit en stoffig lint, ongeveer een meter opgespoten boven het omringende lan (Wordt vervolgd) het Engelse SLACHTOFFERS Van de 33 opvarenden zijn er totdus- verre zes gered. De stoffelijke resten van negen opvarenden van het Zuidslavische schip zijn geborgen. Achttien zeelieden worden nog vermist. De nasporingen wor den belemmerd door een dichte mist en door ronddrijvende wrakstukken. Na dc botsing met het 6.223 ton metende Britse schip Dorlngton Court, zes mUl bulten Dover, is de bemanning van de Sabac vermoedelijk over boord gesprongen. ZU slaagden er niet meer In de reddingsbo ten neer te laten. De meeste mannen la gen op het moment van de aanvaring in hnn kooi. De reddingsoperatie begon onmiddel lijk nadat de Dorington Court seinde, dat er mannen in het water lagen. Reddings boten uit Dover en Walmcr en de Britse kanaal veerboot Hampton Ferry namen aan het opsporingswerk deel. De mannen van dc Sabac lagen met hun reddings vesten aan in het ijskoude water. Vanaf de Dorington Court moest men met lede ogen aanzien hoe velen door de sterke stroming in oostelijke richting wegdre- Door de zeer dichte mist kon men de schipbreukelingen alleen maar horen, zien was onmogelijk. De situatie werd iets beter toen een verkenningsvliegtuig van de Royal Air Force fakkels uit begon te werpen. Dc Britse veerboot Hampton Ferry wist drie opvarenden aan boord te nemen en de Dorington Court nam even eens drie overlevenden aan boord. Van een van deze drie is de toestand ernstig. De Sabac was van de Zuidslavische rede rij Kvarnersk Plovidba en mat 2.811 ton. De nasporingen duren nog voort. OP EEN MIJN Het 2306 ton metende Zweedse schip Ulla. dat onderweg was met stukgoed van Beiroet (Libanon) naar Rostock in Oost- Duitsland. is gistermorgen vroeg op vijf mijl ten noorden van de oostpunt van Ameland op een mijn gelopen. Op halve kracht kon het schip de haven van Em- den binnenlopen, waar bleek dat nie mand der opvarenden letsel had opgelo pen. De Ulla had wel vrij ernstige averij opgelopen. Onder meer waren radar en kompas uitgevallen. Ook was een lek ontstaan, doch de scheepspompen konden het schip voor zinken behoeden. Het werd op zijn tocht naar Emden geassisteerd door de Duitse zeesleper Wotan. Wedstrijd voor koren in Knokke In Knokke (België) zal op 5 en 6 mei :n grote wedstrijd voor gemengde ko- :n worden gehouden om de „Europese beker". Gemengde koren (beroepsver enigingen uitgezonderd) die minstens 30 hoogstens 65 leden tellen, kunnen deze internationale kamp deelne- I, waaraan voor 125.000 Belgische francs aan prijzen verbonden zijn. De wedstrijd wordt georganiseerd door het koor „Cantabile" uit Knokke en vindt plaats in het gemeentelijk casino aldaar; Ze staat onder bescherming van de gouverneur cn de deputatie der pro- West-Vlaanderen alsook van het stadsbestuur en het feestcomité der stad Knokke. De internationale jury be staat uit J. Mestdagh, voorzitter, L. Stekke en Leonce Gras (alle drie België), Marinus Voorberg (Nederland), C. Geoffray (Frankrijk), W. Precker (Duits land) en dr. M. Cook (Engeland). De data van deze grote internationale wed strijd werden zo gekozen, dat de koor leden daags na de finale, de eeuwen oude Heilige Bloedprocessie van Brugge op 7 mei, kunnen bijwonen. Ned. Jeugdorkest terug van buitenl. tournee Het 93 leden tellende Nationaal Jeugd orkest is teruggekeerd van een buiten lands tournee die door Duitsland en België gevoerd heeft. Gespeeld werden a. Nederlandse composities van Hen drik Andriesscn. Marius Flcrthuis en Matthijs Vermeulen alsook muziek van Blacker, Vincent d'Indy en Haydn. In Duitsland speelde het orkest, dat het landelijk orkest van de stichting „Jeugd en Muziek" is, in Hannover en Bremen en daarna conserteerde het in Tienen (België), waar aan alle medewerkenden, dirigent Nico Hermans en Max Vreden- burg, directeur-oprichter van het or kest incluis, de stedelijke herinnerings penning werd uitgereikt. Bovendien overhandigde de directeur-generaal voor het onderwijs van het Belgische minis terie voor nationale opvoeding en cul tuur, de heer J. v.d. Borre, aan Max Vredenburg dc regeringsmedaille „Pro Musica", die zelden wordt verleend. De tournee werd besloten met een concert in het Paleis voor Schone Kun sten in Brussel, dat onder bescherming stond van de Nederlandse ambassadeur in België. Het Nationale Jeugdorkest behaalde in alle plaatsen zeer veel succes en zal op verzoek het volgend seizoen in andeTe Belgische steden optreden. Communisten hadden helmen opgezet tegen klappen TN Frankrijk heeft men dit week- ■- einde twee demonstraties meege maakt, een op zaterdag georgani seerd door communisten, een andere gisteren op touw gezet door een oud verzetsstrijder wiens huis kortgele den door kneedbommen is verwoest. Beide betogingen verliepen vrij rus- tig- De ongeveer drieduizend com- ng'ende land. Irounisten, die in Parijs de straat op gingen, hadden valhelmen opgezet om beschermd te zijn tegen de gum miknuppels van de politie, maar deze liet hen ongemoeid. Wel weerhield zij hen van het Kossuthplein, waar de demonstratie tegen de O.A.S. ge houden moest worden. De andere betoging was in Dax, in het zuidwesten van Frankrijk. Hier verliep alles eveneens rustig. In Algerije ging het echter heter toe. Zaterdag vielen veertien doden en negentien gewonden bij niet-mili- taire aanvallen. Onder meer werd een overval gepleegd op het huis van een moslim-arts in Algiers, waarbij een dode viel. In Rijsscl in Noord-Frankrijk werd ook een man dodelijk getroffen door een aanval van mohammedanen. Tevens werden er vijf personen zwaar gewond. In Parijs werd de woning van Jean- Paul Sartre door een plastiekbom getrof fen. Hij was niet thuis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 7