BONGERD VAN GRIETJE f-z W-fL De drie reuzen van Drimdram H3 0*3a W f B W: M SI PUZZEL VAN DE WEEK 1 KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERHAAL - KORT VERH ZONDAGSBLAD ZATERDAG 16 DECEMBER 1961 VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JEUGD - VOOR DE JE M" EEN blij gevoel stak Grietje de Lange de sleutel in bet slot. Ze was moe en verlangde naar rust en een kop koffie. Als gewoonlijk keek ze naar de deurmat of er post lag. ..Allennig de kraante", mompelde ze, zich moeizaam bukkend om hem op tc rapen. „Nee, toch niet", zei ze ietwat verrast, toen ze onder het dagblad een gele enveloppe ontdekte. Ze legde de krant en de brief op de huiskamertafel en liep door naar de keu ken. terwijl ze dacht: „Eerst water op- zett'n veur'n bakkie troost." Even later zonk ze met een zucht in de oude. ge makkelijke stoel, waar haar grootmoeder nog in gezeten had, en zette langzaam de bril op. Haar hand tastte naar een haar speld, waarmee ze de brief opende. Haar lichaam spande zich en haar ogen werden groot toen ze de inhoud las. ..Nooit", zei ze hardop. ..nooit za'k veur- Itemm'n." Ze kon zich niet voorstellen af stand te moeten doen van het stukje grond dat haar lief was. Ach. het was maar klein, slechts vier roe. maar voor Grietje betekende het meer dan enkele vierkante meters grond, waar wat bomen opgroeiden. Die boom gaard hoorde bij haar leven. Allerlei her inneringen. mooie maar ook minder goede, waren er aan verbonden. Reeds als kind hield ze van ..haar bongerd die achter de vrij grote moestuin lag en eindigde bij het smalle beekje dat zich kronkelend een v/eg zocht door het wijde polderland. Vaag kan ze zich nog herinneren hoe ze er bloemen plukte en vlinders ving. Toen ze naar school ging. had ze er een oud dek kleed heengesleept. waarvan ze een huisje had gemaakt om er met haar poppen te spelen. En wat was het mooi geweest op warme dagen in het rustig kabbelende beekje te pootjebaden of of op je buik liggend, in het water te kijken naar alles wat voorbijdreef. Hier had ze ook haar enige en grote liefde beleefd met Gerrit Woelders. waarvan ze zoveel gehouden had en nog hield. "\7AAK «in«en haar gedachten terug naar V deze mooie cn ook pijnlijke tijd. Wat was het heerlijk om na een lange wande- ling met hem in het gras onder de oude cn scheefgegroeide pereboom te liggen pra ten over dc veelbelovende toekomst. Hoe intens gelukkig had ze zich gevoeld In de zoelte van de zomeravond, dicht tegen el kaar aanliggend, tc dromen over de ver- rukkeliike tijd die zou aanbreken als ze eens getrouwd waren. In die bongerd had zc ook haar verdriet uitgeschreid, een ver driet dat ze haar hele leven had meege dragen. al was de hevigheid ervan met de jaren minder geworden. Hoewel ze de zes tig al gepasseerd was. zag ze dikwijls zich zelf in haar dromerijen, die voortkwamen uit de herinnering aan haar jeugdliefde èn uit het verlangen naar Gerrit. toch nog eens staan naast hem in deze boomgaard. En al schudde ze dan terstond haar grij ze hoofd, op zichzelf mopperend: ..Doe niet zo mal, daor bi'j te old veur". op de bodem van haar hart leefde die zoete droom voort. Het was dan ook niet'zo zeer het feit. dat ze dc bongerd van haar ouders geërfd had. dat ze zo fel reageer de tegen de ruilverkaveling, maar de hoop dat hij nog eens een rol zou spelen aan de avond van haar leven deed haar voor de derde keer zeggen: ..Nooit!" Het fluiten van de ketel, onderbrak haar gedachten. ,.'t Is er dus toch van 'kom'n". dacht ze bitter. Er was al vaak over gesproken dat de percelen van de Jacoba polder op nieuw verdeeld zouden worden. Grietje wist dan ook precies wat er zou gebeuren. Haar boomgaard zou verdwijnen evenals het beekje. Ze was geschrokken toen ze de ze plannen vernam en een vage angst haar eigendom te moeten verliezen had haar enige tijd onrustig gemaakt maar langza merhand was de rust weergekeerd, er ge beurde immers niets. Hoe bad ze zich ver gist! De hele avond was ze er mee bezig en toen tegen een uur of negen haar buur man kwam vragen hoe ze zou stemmen, antwoordde ze heftig: ..Gien haor op mien kop die d'r an deinkt veur te stemm'n." Verbaasd keek hij haar aan. Grietje stond bekend als een verstandige vrouw. Haar leven was beslist niet over rozen gegaan, eeel dorens hadden haar gewond, maar toch had het haar niet verbitterd. Haar op gewekte natuur en goede hart hadden de moeilijkheden weten te overwinnen. On danks het leed haar aangedaan, was ze een vriendelijke vrouw gebleven, die mild over de dingen oordeelde. Buurman be greep haar felle uitval dan ook niet en zei: Door BEREND PRINS •VE STOND OP haar lippen samengeperst smalle streep. Automatisch zette i liep terug de keuken, koffie de kamer. Ofschoon ze de brief al verschillende malen had gele zen. nam ze hem nog eens op en las de woorden die haar vijandig toe grijnsden. ..Hoe he'k het nou met joe Grietje. An zo'n stukkie grond bi'j natuurlijk 'hecht, maar uuteindelijk levert het oons allemaol veurdel'n op. Zo moe'j 't toch ok bekie- ken". Even keek ze hem aan, toen zei ze: ..Dat wee'k wel buurman, maar a'j zestig jaor lang zo'n hoekie grond bezet'n hebt, dan valt het niet met om d'r ofstaand van te doen. Dat bi'j toch met mij iens." BUURMAN knikte, hij kon het zich inden ken, maar Grietje zette me daar een gezicht alsof ze haar alles ontnamen. Per slot van rekening was de gemeenschap er mee gediend. Daar moest je toch ook oog voor hebben. Hij zou haar dat eens even duidelijk maken. „Toch gleuv' ik dat het niet goed is allennig an joezulf te deink'n. Ie bint niet allent op de wereld en a'j deur sentimenteel gedoe de zaak wilt teg'n holl'n. dan ha'k dat van Joe beslist niet dacht." Een ogenblik zweeg hij en toen Grietje niet antwoordde, voegde hij er aan toe: „Ie wet'n zulf ok wel beter." Nog zei ze niets, haar ogen staarden nietszien- de voor zich uit. Buurman voelde zich on zeker worden. Wat had Grietje toch. Opeens begon ze te praten, zonder hem aan te zien en de woorden ontroerden hem. Hij ontdekte plotseling een andere Grietje dan die hij dagelijks ontmoette. Een smar telijk trek lag over haar gezicht, die on der het spreken dieper werd. „Ja buurman, ie zult wel geliek hebb'n, maar ie kunt toch niet begriep'n wat dat stukkie grond veur mij betekent. En da's gien wonder, want ie bint in joen lev'n al vaker ver- huusd en dan zegg'n joe zukke ding'n niet veul meer. Met mij is dat aanders, ik ben bij die bongerd grote 'bracht, mien hiele lev'n is er in opgaon en dan valt dat niet met." Haar gemoed schoot vol, tranen stonden in haar ogen. ENIGE tijd was het stil. slechts het tik ken van de grote Friese klok was te horen, toen antwoordde buurman: „Toch Correspondentie betreffende deze rubriek aan de heer W. Jurg. VrederustUan 176, Den Haag. Uitslag 14de serie van de ladderwedstrijd Zestien deelnemers gi die reer dirht hit de «-» tot nu toe niet als winnende bij op lossing hebben geaccepteerd, daar d ach te Uitgaan, dat de wl achUg rr.ae x" sf niet twijfeU men erin de winst eindepel (zie bU de bedoelde op loose rs alsnog aanwijzing van de prUswini probleem geen^lnvl r de leiders te groot. naar de hei de fcntia cn" W. van Of wegen i.'d Rijn. J. di D* volledige stand 91 18». W. t als Den Hatf. de ladder ziet er W. B de Kntjff Öfwegcn 88 (9). J. Knol 83 <91. P J Sterrenburg 83 i9'. O v. d. Horst 82 19), M. Muls 77 (9). A- v. d Bosch 74 (101. H. v Roodcn 73 (B). J Schop 73 (9). A. Kammeraat 87 (91. L. de Haan 63 (8). Hcyden 62 (91. P. f.2 kilde 43 D. Beekhuizen 43 (Si. J Reehorst 41 (101 W. de Groot i (tl. G Buuren verkerk d. Ble P. G Prins (91. C. Broekman P. Baanen 3# (9). J v. Ekelenburg SterT'rhv:rg 33 SiW. Loo- Banrdewilk 80 (9). C. v. J. Hakemulder (9i. T. Ou- 91. J A. Kuiper 53 <81. B. v. 8). J. de 1 ,101. M v. Erkel 28 (8». J Groene- veld 26 (lOi. M Brinks 23 <8i. 3. M_ E. Manurel 23 (9). C. Roe 19 (91. A. v. d. Put ten 15 (101. S Korpershoek willigen 14 (91. P. Zeeuw 12 (10). W. d Doe 10 (10). C. v. Versteeg 10 12). A. <1 Kruk 9 (91. A. Maas land 9 .9,. P A Nederlof 9 <9. L Stoor- vogel 9 (9i. G v Zuylen (9). H J Hollé 8 (I). C. Torn 6 J ScSionewlUe 3 (1). J. 10 (10i. J. i Ooctrom 10 (8). J Oplossingen No. M9 (Ir. 3. Viergever) Zwart: 6 9. n, u. 29. 30. 32. 34. 33 38. 40. Wit: 16. 21. 25 28. 37 39 42/44. 47 46 Opl 2822. 42-37 47-41. 4A-38. 21*3. 46*Z7. ?'<x23. 28x17, 2»-19. 3x2 (35—40). Wit: 25 27. 28. 31/33. 37. 41. 43. 46 Oei 49—44 27-21. 22x4. 43—40' (34x45), 15x23 (19x284—13. 13x50. 33-36. 38—32. 31—27. 43-37. 22—18. 48—42. SO45. 42xil 45x1 1x18. De oploaeln gtand ontstaan: zwart: 2. 2S. 27, 35. 42. 47. 48. dam op 28. Over deze stand, v 25x5. (23—28'. 5x32 Nieuwe opgaven Deze keer geven we l.v.m. de plaats- oeiltjfce vraagstukken van Scheyen-de Zw m m SM 99Éi 81 i m m i v V V i II a fl m 0 *9 0 2 J 'ff 0 e u d Pu 4 a e y,.'* wê zj&i? '<mt 1 9 5. 8 t/m 10. 12. 15. 18. 18. 34. D. 34. 26. 32. 34, 38. 41. 43. 44. «J Mj 2 31 3 n - 1 S s <3 m B a V 0 s l 3 0' kan 'k er wel inkom'n. Bij ons thuus hadd'n wij vrogger ok een tuune, waor wij in speulden. Ok ik heul d'r van en toen 'k trouwd was. verlangde ik er vake naor. maar op de duur slet dat en dan gao'j dat aanders zien, beter, gleuv' ik" Hij stond op en besloot: „Daoromme Grietje, zu'k veur stemm'n. ie doet de ge- ffiienschap d'r een plezier met." ..Nee buurman", antwoordde Grietje en ze schud- Ie langzaam haar hoofd: ..Ik stemme niet veur." De woorden van buurman lieten haar toch niet met rust, al had ze dan ge zegd tegen te stemmen. Als ze haar ver stand liet spreken, moest ze hem gelijk ge ven. Haar gevoel sprak echter een andere taal. Nu eens hield ze zich voor. dat ze het leven al gehad had en het dus geen zin meer had de bongerd proberen vast te houden, dan weer dook het beeld van Ger rit en haar in de boomgaard voor haar op. Dat betekende geluk en wie weet hoeveel jaren ze nog mocht leven. En naar dat geluk hunkerde ze met heel haar ziel. In zulke ogenblikken verzette zich alles in in haar de boomgaard te moeten verlie zen Het verlangen naar dit late geluk legde de stem van het verstand het zwij gen op en toen ze de volgende morgen op stond. moe en met een zwaar hoofd door de weinige nachtrust, was ze besloten voor haar bongerd te vechten. Ze zou in de paar dagen die aan de stemming vooraf gin gen. proberen vóórstanders tot tegenstan ders te maken. A/IAAR GRIETJE ondervond dat haar po- gingen niet hielpen, men capituleerde niet voor haar argumenten en dit stemde haar niet alleen verdrietig, maar het deed haar opnieuw twijfelen. Was ze egoïstisch als ze tegenstemde? Mocht ze dan geen re kening houden met haar diepste gevoelens, waar anderen om zouden lachen als ze er van hoorden, ze rekenden haar immers bij de bejaarden en dan nog aan zulke dingen denken! Was het verkeerd te verlangen naar een gelukkige levensavond, zoals zij ervan droomde en hier naar te grijpen? Nee. Grietje had het die dagen niet ge makkelijk. Ze was pienter genoeg te begrijpen dat tegenstemmen nadelig voor haar plaatsge noten was en dat haar dromen een grote kans hepen nooit in vervulling te gaan. En wat had ze dan aan haar boomgaard behalve herinneringen? De dagen gingen voorbij en toen de avond van stemmen aanbrak wist ze nog niet hoe te handelen. De stem van haar hart overschreeuwde nog steeds het verstandig redeneren, maar toch voelde ze dat het haar geen rust zou geven als ze hieraan gehoor gaf. Be heerst en uiterlijk rustig begaf ze zich naar het stemlokaal, maar innerlijk leef de ze gespannen. Wat moest ze doen en hoe zou de uitslag zijn? Telkens had ze uitgesteld een beslis sing te nemen, maar nu moest ze duide lijk maken wat ze wilde en.... ze stemde vóór. Haar strijd was zwaar geweest, ze had hiermee haar diepste wens laten va ren. Even deed het haar pijn. toen ze zich dit realiseerde. Toch voelde ze goed ge daan te hebben en dit stemde haar geluk kig. de lichte glimlach op haar gezicht weerspiegelde dit. (Vervolg) Kan ik u helpen? vroeg Janus Fiekel vol me delijden. Ach. zei de jonge boer. Ik ben er drie we ken geleden op uitgetrok ken om de ontvoerde prin ses te bevrijden. Maar aan het einde van de vlakte ontmoette ik een reus van vijf meter lang. die Hoka heet. Hij woont daar in een groot stenen huis en houdt vele koeien en scha pen. Toen hij zag, wat een prachtig, lang mes ik bij mij had. nam hij mij dat af. of ik wilde of niet. Ik kon werkelijk niet tegen hem op. Wij boeren ken nen Hoka wel. hij is een jaar of tien geleden hier komen wonen en doet eigenlijk niemand kwaad, als je hem niet voor de voeten loopt. Maar dat mes van mij moest en zou hij hebben. Zie je. nu schaam ik mij zo. Ik ben de sterkste boerenzoon uit de omtrek, maar tegen Ho ka was ik toch niet opge wassen. Hoe zou ik dan ooit de strijd met Filo, die nóg groter en sterker is. kunnen aanbinden? Dus heb ik het opgegeven. Een ander moet de prinses maar bevrijden. En het vervelendste is: ik ben mijn mooie mes kwijt. Wat moet een boer zonder mes beginnen? Hier heb je het mijne, zei Janus Fiekel goedhar tig. Ik hoor wel. dat we met scherpe wapens toch niets tegen de reuzen kun nen beginnen. Waarom zou ik dat ding dan nog langer meesjouwen? De boerenzoon nam dank- het de smidsknecht aan en ging getroost verder. Janus Fie kel zette zijn reis voort. Toen hij bijna aan het ein de van de groene vlakte was gekomen, ontmoette hij Hoka Ha. weer een reiziger! riep reus Hoka. Je bent zeker ook op weg naar de Rode Heuvels om mijn goedje af te pakken! Je bent de eerste niet. En je hebt natuurlijk een lang mes bij je. Dat moet je maar aan mij geven. Ik ben een boer en kan altijd een mooi mes gebruiken. Ik bezit niets, ik ben Reus Hoka keek de smidsknecht eens goed aan, zag dat hij eenvoudig ge kleed was en geen mes in zijn gordel droeg. Daarom liet hij hem toen ongehin derd verdergaan. Nou, nou, dacht Ja nus. Als de reuzen niet met wapens kunnen wor den overwonnen, zal ik het met goede woorden moe ten proberen. Gemakkelijk zal het wel niet zijn om prinses Fazia te bevrijden. Omdat de moed hem bijna in de schoenen zonk, zocht hij naar een middel om zichzelf wat op te vro lijken. Plotseling herinner de hij zich zijn kleine zak mes. Hij haalde het uit zijn zak, keek rond en zag een boom met mooie ronde takken. Hij sneed één tak af, ging langs de weg zit ten en begon in het hout te kerven. Na een half uur- tfe had hij een prachtige fluit gemaakt. Nu kon hij muziek maken bij het lo pen. Janus Fiekel hield veel van muziek. Vrolijke wijs jes spelend stapte hij daar na verder, al maar verder, de Rode Heuvels in. Tussen de Rode Heuvels stond het grote huis waar reus Filo woonde. Terwijl Janus Fiekel, al fluitspe- lend naar de verblijfplaats van Filo zocht, zat de reus in zijn mooiste kamer en keek naar de prinses, die snikkend voor hem op ta fel zat. Waarom huil je toch steeds? gromde Filo onte vreden. Je bent hele maal niet aardig voor me. Ik wil naar huis. naar mijn vader, schreide Fazia. Onzin. Mijn huis is ze ker zo groot als het paleis van de koning. Maar ik ben hier zo alleen, snikte Fazia. Alleen? vroeg Filo ver baasd. En ik dan? Jij bent geen mens... ik ben bang voor je en ik verveel me, klaagde Fa- door Thea Beekman Onzin. Vroeger veelde ik me, maar hier bent heb ik ie om naar te kijken e gen te praten. Toe, nog eens voor me. Maar de prinses had geen zin om te dansen. Ze voelde zich veel te ongelukkig. Zing dan een liedje, stelde de reus voor. Ik ben verzot op muziek. Neen. ik wil niet zin gen en niet dansen Ik wi> niets van je weten, riep Fazia koppig. Filo begon zich kwaad te maken. Zo ging het nu al weken lang: de prinses, of hij die hij eerst zo mooi en lief had gevonden, deed niets dan huilen. Haar lange, blonde haren zaten in de war. haar mooie feestjurk was gescheurd en vuil geworden, ze wil de niet dansen, niet zin gen. niet gezellig met hem graten. Filo. de grote, on- andige reus wist ook niet. hoe hij met zo fijne, ver wende prinses moest om gaan. Het arme meisje zag er dan ook heel ver waarloosd uit: hij vond haar lelijk worden. Je bent helemaal niet lief meer. klaagde de reus. Opeens hief Fazia het betraande gezichtje op en luisterd» Wat is dat? Ook de reus luisterde verwonderd. Waar kwiam die heerlijke muziek van daan? Hij sprong op en liep naar het venster. Op de stoep zag hij een jon geman zitten, die vrolijke wijsjes op zijn fluit speel de. Filo rukte de deur open en trok de jongeman naar binnen. Geef mij die fluit, schreeuwde hij. Dat is mooi! Ik wil ook muziek maken! Janus Fiekel deed niets hoorde speelde rustig door. reus. gewend in alles zijn zin te krijgen, zette de jongen naast de prinses op de tafel en nam hem de fluit af- Hij probeerde precies zulke vrolijke wijsjes te spelen: dat lukte hem r tuurlijk niet. Dag. ik ben Janui, uit de stad Drim. Dag. antwoordde Fa zia. Ik ben de dochter van koning Riderel. Ik kom je halen, zei Janus. De niet laten gaan, snikte Fazia. Straks wel, let maar op, beloofde Janus. Toen Filo merkte, dat het hem niet lukte om mooie muziek te maken, werd hij heel boos. Hij stak de smidsknecht het fluitje toe en commandeer de: Speel! Janus gehoorzaamde middellijk. Maar ditmaal floot hij een heel droevig wijsje zó treurig, dat Filo er tranen van in de ogen kreeg. (Volgende week verder) ONZE BRIEVENBUS Tante Jos wenst jullie natuurlijk allemaal eerst een béél voorspoedig 1962 toe. Wat heb ik veel mooie kaarten van jullie gekregen. Allemaal hartelijk bedankt hoor! Hebben we alemaal heerlijk van de oliebollen en appelflappen gesmuld? Jammer dat ze eigenlijk alleen maar op oudejaarsdag worden gebakken, vinden jullie ook niet? Wat hebben jullie In de vakantie nog fijn van het ijs kunnen genieten. Schaatsen gereden en heerlijk op de prikslee een mooie tocht gemaakt! Hebben jullie weieens een prikslee gezien? Wat gaat dat vlug hè. Je bent In een ogenblik héél ver weg. veel rapportcijfers van jullie toegestuurd. Allemaal hartelijk Ook kreeg ik 1 bedankt hoor! met frisse moed hard werken voor het volgende rapport. iiiigiiiiiiiNiiigii Beide problemen gelden voor de wed=triid. Optoanrgen inzenden Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. niet dikwijls. 5. vrolijk, opgewekt. 10. lied. 12. koor van zangers. 13. kneep. 15. nauw. 17. boom der tropen. 18. deel van de onderarm, 20. bijb. figuur. 22. bijwoord, 23. scheikundig ele ment (afk.) 25. slede, 26. voorzetsel, 27. aanpassing. 31. uitroep, 32. afnemend getij, 34. mannelijk beroep. 41. bijwoord, 42. en om streken (afk.), 43. adellijke titel in Engeland (afk.). 44. afkor ting van dona. 45. vlug, 47. zoon van Jacob, 49. kant, 51. bijl, 53. ontgonnen land, 55. vlaktemaat, 58. eerste boek van Mozes (afk.), 59. zorgvuldig, 60. het oosten, Morgenland. Verticaal: 1. dag der week, 2. gemeente in Gelderland. 3. slim, 4. voegwoord, 6. aardrijkskundige aanduiding (afk.), 7. vervoermid del, 8. biersoort, 9. plooi, 11. voorvoegsel, 14. oud gewicht, 15. boom, 16. gebod, 17. weddenschap. 19. meisjesnaam, 21. aanwijzend voor naamwoord, 24. oude inhoudsmaat (afk.), 27. oude vochtmaat. 28. stap. 29. vis. 30. achting, 33. onderbed. 35. zwemvogel. 36. gesloten. 37. voedsel. 38. voegwoord, 39. bloedhuis, 40. aanleg. 45. kettingraad je in een uurwerk. 46. muzieknoot. 47. spil van een wiel. 48. vis kuit (Z.N.), 50. als 55 hor.. 52. volksnaam voor de kauw. 54. boom, 56. heden, 57. bijwoord. Ino; 7. eg; 8. pak; 9. om; 10. Sem; 11. Eris; 13. som; 14. ham; 17. den; 20. kat; 22. wet; 23. Leeds; 25. lor; 27. daalder; 28. wel; 29. Greta; 30. Linge; 32. Nisse; 34. Wales: 35. traan: 37. roede; 39. Oct; 40. bel; 42. Tweed; 46 elk; 48. iet; 51. val; 52. ratjes; 54. kom; 56. mik; 57. trant; 59. Maris; 60. inkt; 61. pos; 63. aks; 65. tent; 67. ale; 68. dag; 69. sol; 72. al; 73. la; 74. te. INZENDINGEN Inzendingen worden vóór don derdag a s. op ons bureau ver wacht. Oplossingen mogen uit sluitend op een briefkaart wor den geschreven. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzel oplossing". Er zijn drie prijzen: een van 5.— en twee van 2.50. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. acht; 4. epiek; 8. pose; 12. dal; 13. steng; 14. hamer; 15. in; 16. motto; 17. dak; 18. mi; 19. enk; 21. met; 22. wem; 24. aal; 26. reden: 28. weg; 31. ton; 33. nat; 34. Weert; 36. Ir; 38. rio; 40. Balder; 41. not; 43. scalpel; 44 sta; 45. gewest; 47. lei; 49. Aa; 50. ede le; 51. ver; 53. sek: 55. eek; 56. Marat; 58. Tom; 61. pil: 62. tra; 64 mat; 66. na; 68. dok; 69 sjako; 70 re; 71. Klaas; 73. loens; 74. tin; 75. telg: 76. Aalst; 77 vest. Verticaal: 1. adle; 2. canna; 3. Hl; 4. etter; 5. Petten; 6. De oplossing van dc vorige puzzel Is: „een gelukkig nieuwjaar". De hoofdprijs krijgt thuisge stuurd Annie Hagen. De troostprijzen gaan naar Er na Anceaux, Ineke Breukho ven en Hanny Eijgenraam. Lang zullen ze leven.... Lida Baardman, Lenle den Boer, Irene Nuys. Heleentje Verhagen en Aartje Ver stoep, van harte gefelici teerd van de neven en nich ten met jullie verjaardag. We gaan nu gauw aan de brieven beginnen, want het zijn er heel wat hoor, deze Jammer dat ik van jou geen briefje heb gekregen. Joop Alblas. Dinsdag moet jij weer naar school Erna Anceaux. Heerlijk dat hij al zo fijn op je nieuwe schaat sen hebt kunnen rijden. Alle begin is moeilijk hoor! Nou en of ik het mooi postpapier vind. Natuurlijk moet jij nog blijven meedoen. Je bent toch nog geen zestien jaar? Fijn dat je zulke leuke kerst dagen hebt gehad. Was jij tante Jos niet een klein beet je aan het vergeten Kees van Andel? Moet jij ook wel eens melken? Wat krijgen de koeien du elke dag? Heer lijk dat jij ook al hebt kun nen rijden. Bedankt voor je mooie tekening hoor! Wisten jullie niets te schrij ven, Herman Appels en Teun Baak? Mocht hij zc lang opblijven met oude jaarsdag. Joke Baars? Hoe was het bij oma en opa? Was het leuk? Wonen ze ver weg? Wist jij niets te schrijven Margot Bartell? Heb jij heerlijk op het ijs gespeeld. Dikkie v.d. Berg? Je schrijft er helemaal niets over? Jammer dat hij niets schreef Bert Baten burg. Wat hebben jullie tweede kerstdag wel genoten Truus v. d. Berg. De was natuurlijk wel mooist. Heb je heerlijk de oliebollen gesmuld? In welke klas zit jij. Jan Berg? Ja. jammer dat verleden week ging dooien. Deze week heb je toch je hart nog kunnen ophalen? Wat ben jij verschrikkelijk verwend Claire v. d. Berg. Heb je je nieuwe gympak al aangehad? Waar hebben jul lie de uitvoering? Hoe gaat het nu met oma, Lenle Bergwerff? Oma, van harte beterschap gewenst van Le- nie en natuurlijk ook van tante Jos hoor. Heb je je nieuwe tas al gebruikt? Wat wordt jij een dame! Nou en of tante Jos kan schaatsen. Bedankt voor je tekening hoor! Waarom schreef jij niets Janneke Berkel? Kan jij goed schaatsen. Si- na den Besten? Nou en of het hard gevroren heeft hoor! Schrijf jij de vol gende keer wat meer. Aart van Beuzekom? Fijn dat jullie zo'n leuke juf op school hebben die dikwijls grapjes maakt Dik Blom. Ik geloof best dat de juf erg blij was met haar surprise. Had je het cadeautje ver wegge stopt? Schrijven jullie de volgende keer een lange brief. Maarten en Lies den Boer? -»r Wat ben jij een boffërt mét zulke mooie auto's Wim den Boer. Is mamma nu weer helemaal beter? Fijn dat Beatrix een iosje mocht thuis komen, het leuk geweest? Jij boft maar hoor met zulke wagens. Jaap Boer. een mooie plaat hoor, die jouw pappa heeft gekre gen. Wat schrok mamma wel dat je zo nat thuis kwam. Had je de bocht te groot ge nomen? Waren de sterre tjes mooi. Wouter van Bogge- lcn? Hebben jullie veel ple- gehad? In welke klas zit jij? Wat heb jij grappig postpapier. Heb je al ge schaatst? Hebben jullie lang bij oma en opa gelo- ;eerd. Jennie van Boggelen? Varen jullie laat thuis? Is het boek mooi? Moesten jul lie veel zingen in de kerk? Jij hebt mooi postpapier gekregen Lenle Bolluyt. Ga jij dikwijls tennissen? heten de boeke-? Volgende keer voor die éne zeven eer acht hoor! Waarom schre ven jullie niets. Mieke v. d. Boogaard en Bennie Bos? Ik geloof dat jij de puzzel niet helemaal hebt begre pen, Ada Bos. Er komt iets heel anders uit hoor T!' moest deze week al een paar dagen naar school? Hoe komt het. dat jouw broertje zo huilt? Is hij ziek? Jij bent ook een echte boffert met zulke mooie we schaatsen Marjan Bos. Gaat het al een beetje? Alle begin is moeilijk hoor. Mar ian! Wanneer moet jij weei naar school? Wisten jullie echt niets te schrijven. An kle v. d. Bosch en Cor Both? Heb jij prettige daten ge- schaatsen? Wanneer moet jij naar school? Fijn. dat jullie zo'n mooie ijsbaan hebben Nettl Boxman. Heb je veel geschaatst? Was je deze week ook nog vrij? Plet den Braber schrijf je de brief? Hoe was het in Piershil bij tante Saantje, Klari Breederland? Ga jij zc graag naar school? Mocht jij Arja in de kerk brengen? Heeft ze niet gehuild Grap pig, dat Lenie al zo leuk be- We hebben deze keer weer eens een leuke rebus. Moeilijk? Nee hoor! We begin nen natuurlijk bij no. 1 en gaan dan 'steeds een verdieping lager. Elke rebus is één woord. We krij gen dan een op lossing van 5 woorden. Zenden jullie de oplos sing vóór dinsdag 9 januari in? UsPb-r J k-w a -k a-k t gint te praten. Hoe oud is ze nu precies? Volgende keer krijg ik van jóu een lange brief, Dinie Breedveld? Jij hebt heerlijk genoten op het ijs begrijp ik wel uit je brief. Ineke Breukhoven. De ze week heb je toch wel weer geschaatst? Wat heb je allemaal op de handwerkles gemaakt? Natuurlijk mag jij ook meedoen Evert Jan v. d. Brink. Hartelijk wel kom hoor! In welke klas zit jij? Die zes wordt volgende keer natuurlijk een tien Evert Jan! Kan je zo moei lijk stilzitten? Jij bent verschrikkelijk verwend hoor Corrle Brinkman. Hoe heten de boeken? Heb je al veel speeld? Nou en of je fijn kan schaatsenrijden bij jullie op al die vlieten. Ben je ook nog op de verlichte baan ge weest? Is hij over de vaart Is hij over de vaart Vlaardingen gegaan? harte gefeliciteerd met het behaalde succes hoor! Hartelijk welkom bij de nichten en neven Henuy Boer. Je kunt je brief ge woon naar de krant sturen en adresseren aan „tante Jos". Niet moeilijk vindt je wel? Wat zal jij knap woe den als je de krant zo goed leest. Jcttie Brugman, Bchrijf jij de volgende keer lange brief? Woon jij 2en boerderij Wim van Bruinisse? Hoe komt het dai er zoveel konijnen zijn dood gegaan? In welke klas zit ij? Moet jij wel eens mel- :en? Wat ben jij aan net borduren, Lenie Coenradie n gezellig werk. vind je niet? Je hebt wel talenknobbel hoor! weldig! Heb jij o de ten nisbaan geschaatst? Wist jij echt niets tc schrijven, Jaap Cramer? Ja ik hel ook gehoord dat het een mooi concert was Kees van Dam. Jij hebt dus wel ge noten. Hoe vind je de kerk,0 Waar heb jij gelogeerd in de kerstvakantie? Heb je nog kunnen schaatsen? hebt je witte laarsjes n„ ker al veel aangehad. Joke van Dam? Jg hebt helemaal niets van de verrassing ge schreven. Was het zaterdag groot feest? Had ma's stoel nog Heerlijk dat je zo fijn bij oma hebt gelogeerd. Bedankt voor je tekening hoor! Jij deed er ook al zui«e mooie tekeningen bij. Corrle van Dam. Hartelijk beda •kt hpor! Heb je die allemaal uit je hoofd getekend? Deza week heb je ook nog fijn kunnen schaatsen. Je heb: de puzzel niet goed begrepen. Corrle! Jij schrijft de vol gende keer een lange brief, Jan Dingeman? —Ik geloof dat jij tante Jos al een klein beetje aan het vergeten was, Hans Dolieslager. Krijg jij zoveel huiswerk mee? Welke boeken lees jij graag? Luis ter jij weieens naar Tuffie? Is houw kleine broer al beter. Kees Donkersloot? Ben jij een neefje van Jan Donkersloot? Nou ik hoop dat het niet gaat sneeuwen hoor Kees! —Hoe was hrt afscheidsavondje Lldy van Dorp? Hebben jullie groot feest gehad? Waar was h"' kerstfeest van de zondag school? Is de kerstboom ver brand? Hartelijk welkom bij de nichten en neven. Jan- ny van Eek. Is die piano van jou? Heb jij les? Bedankt voor je mooie tekening en bloem hoor! Heerüjk dat iij in de vakantie hebt leren schaatsen, Elly van Eldercn. Jullie hebben de meester wel verwend hoor! Heb jij ..Gerdientje" al uitgelezen, Leny van Eist? Hab je al ge schaatst? Hoe komt het dat jij geen vrienden hebt Wim v. d. Ende? Waar help jij je vader weieens mee? Gaat het schaatsen al beter? Knap hoor dat jij je brief zelf hebt getypt. Ada van Es. Heb jij zelf de oplossing op rijm gemaakt? Geweldig dat jij zo'n lief klein zusje hebt gekregen. Marianne Eijgenraam. Lida is een mooie naam hoor! Kent ze jou al een beetje? Mag je ze wel eens vasthouden? Heb jij het jasje voor je pop ook gebreid, Hannie Eijgen raam? Deze week heb je toch wel kunnen schaatsen? Waar om hebben jullie dat water jn. Heb je je neef al gezien? Leuk dat je op de muziek school gaat. Waarom is jouw éne broer een echte <öoutert. Maatje van Gende- ren? Speel jij vaak met ze? Wanneer ben jij precies ja rig? Jij was tante Jos na tuurlijk al een beetje verge ten, Harrie Goosens. Sinter klaas heeft jou goed bedacht hoor! Wat zal jij groot wor den als je zoveel boterham men eet! Wat ben jij een boffert met je nieuwe mail lot, Hannie Goud. Was het dinsdag groot feest bij opa? Hoe heet de dikke poes? Heeft ze nog slagroom ge kregen? Schrijf jij de vol gende keer wat meer. Bram mie de Gooyer? Lust jij werkelijk geen oliebollen. Ria Graafland? Nou tante Jos wel hoor! Ik heb er heerlijk gesmuld. Wanneer ben jij precies geboren? Heer lijk dat jij zo fijn van het ij: hebt kunnen genieten. Lydi de Groot. Je bent toch nie ziek geworden? Ik heb de brieven van jou niet gezien hoor! Zijn ze wel verzonden? Wat ging jij verschrikke lijk laat naat bed, Mlep dc Groot. Jij wordt een hele da me hoor! Wordt h et kleed mooi? Met welke steek maak je het? Volgen- keer schrijf je wat Piet Grootenboer? Hartelijk welkom Tommy de Haas. Heb meer broertjes n zusjes? Kan jij al een beetje schaatsen? Jij hebt zeker wel fijn kunnen schaats den op al die plassen Hagen. Heb jij het al goed geleerd? Heerlijk die oliebol len! Wat heb je allemaal op de handwerkles gemaakt? Zijn je vriendinnen ook op je verjaardag geweest, Leny Heb'ly? Je schrijft er hele maal niets over. Heb je al veel geschaatst? Jammer dat je niets schreef Kees Heuvelman. Je schrijft niets over je rapportcijfers Ria den Heijer. Het was ze ker wel een hele drukte met die verhuizing? Hebben jullie het gedichtje zelf ge maakt. Tineke en Anja i Hil. Het komt alleen ir. krant als jullie het gedicht zelf gemaakt hebben moet natuurlijk ook i zijn. In ieder geval bedankt hoor! Natuurlijk mag jij ook meedoen. Anneke Hilge- Hartelijk welkom! Ga jij graag naar de gymnas tiek? Kan jij al goed schaat sen? Doe jij er de volgen de keer een briefje bij. Greetje Hofland? Jij bent - ^offert met opa geweest? Wat grappig precies honderd! Geweldig zo'n drukkersdoos Anton v. d. Hout. Heb je de boeken al uitgelezen? Moet jij later ook gaan ren? Wat hebben jullie alle maal gezongen? Ging je la; naar bed? Jij deed er oc al zo'n mooie tekening bij, Janny Hofstee. Hartelijk be dankt hoor! Wat hebben jul lie een eind geschaatst. Wat heb jij mooi postpapier. Wat hebben jullie wel geno ten. Adriaan van Houwelln- gen. Vond Oma het jammer dat jullie weer weg gingen? Heerlijk dat jij nog hebt kun nen sleetjerijden. Schrijf iij de volgende keer wat meer, Herman van Hove? Wat kreeg ik mooie tekening Jopie Huis man. Hartelijk bedankt hoor! Jouw vorige brief was laat. Is het schortje mooi t- worden? Natuurlijk lees ik jullie brieven allemaal, Jo pie! Is het boek mooi? Hoe was het zingen? Geweldig zo'n feest! —Wist jij echt niets te schrijven. Jan Huys- man. Hartelijk welkom bij de nichten en neven Tini van Hulzen. Was het stil. toen je broertjes weg waren? Ga je nog weieens in Leeu warden kijken? Is het gis teren groot feest geweest, Maatje Huizer° Geweldig dat iij bijbeltjes hebt gekregen In welke klas zit jij? Heb ie al in je boek gelezen, Wim Huizcr? Houd jij niet van lezen? Wat een prachtig verhaal. Wim! Wacht je v zo lang met schrijven? Meisjes en jongens wat heb Ik veel gezellige brieven van jullie gekregen. De brie venbus was werkelijk hele maal vol! Jullie zorgen na tuurlijk deze week weer voor een overvolle bus. De letters I t.m. R zijn deze week i de beurt. Heel veel sterkte meisjes en jongens Rende week weer naar school gaan! Allemaal hartelijk op het ijs gegooid? Ge- gegroet van tante Jos.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 16