0pen briel Buurvrouwen werken hand in hand ZIT 'n Goede saus is als een mooie jurk Als door een toverstaf beroerd ZATERDAG 6 JANUARI 1962 stoute schoenen aan met een Onze eerste „Blad-Zjj" in het nieuwe jaar bevat o.m. een kersverse rubriek: „ónze kok in üw keuken", zoals u elders op deze pagina wel zult zien. Voor wat ik u nu graag even wil vertellen, moet ik echter teruggrijpen op een ont boezeming uit het jaar, dat nu al weer een kleine week lau-der "dan populair achter ons ligt. Want her innert u zich nog de regels, ♦♦♦♦4 het vandaag, ook al geeft de mode intussen de vierkante neuzen en dito hakken aan. Ondanks dat vierkantige Waf nu hebben heel wat nog niet grootscheeps heeft doorgezet, zullen in Duitsland die nog wel niet worden opgeheven. En intussen blijft de vicieuze cir kel maar draaien, omdat de he- schoen-fabrikanten toch Samen: Gezelliger en vlugger Dan voelt u (als uw buurvrouw er tenminste óók in geïnteresseerd is) wellicht iets voor een Engels idee, dat neerkomt op samen werken is gezelliger en gaat vlugger Kunt u goed met uw buurvrouw opschieten en heeft zij zo'n beetje dezelfde leeftijd als u? In een in een Engels damesblad verschijnende „tip-parade" werd namelijk de suggestie ge daan met buurvrouw een soort werk-overeen- komst te sluiten. Als het de dag is van een grote beurt, dan ge beurt dat in het ene huis bijvoorbeeld op woens dag, waarbij de ene buurvrouw de andere helpt. Donderdag of vrijdags worden de rollen omge keerd en gaan beide dames in het andere huis gezamenlijk aan de slag. 't Blijkt zeer te beval len, 't schiet allemaal veel vlugger op en de stemming blijft geanimeerd. Een andere lezeres van het blad haakte direkt op dit idee in door te vertellen, dat ook zij en haar buurvrouw de handen ineen hadden ge slagen. Zij doen de babywas samen, omdat ze allebei een spruit van dezelfde (jonge) leeftijd hebben. Het werk wordt in de badka mer gedaan; moeder nr. 1 wast de luiers, moeder nr. 2 spoelt ze uit in het bad, en terwijl de een wringt, loopt de ander met de uitgewrongen gevallen naar de waslijn toe. Ook deze dames kunnen verzekeren, dat het betreffende karwei door zulke eendrachtige samenwerking „in géén tijd" achter de rug(gen) vinden? Of iets voor haar, die nogal veel ramen hebben te lappen? De twee hulsvrouwen op de foto, het idee in de prak tijk brengend, hebben elkaar op dit punt tenminste al gevon den Ofschoon ledereen het over een maand allemaal al weer vergeten schijnt te zijn, wordt begin januari nog altijd dc tijd van ..goede voornemens" genoemd, 'k Zou aansluiten schoenenfabrikanten verzucht, de vraag om naaldhakken willen waar zogezegd de tranen bakte exemplaren. En met dat kleine loopvlakje popu- spijkerkop, die het loopvlakje aan land is men op dit punt nog lang r dan populair en daar kan de hak vastmaakt, te vervangen niet uit de problemen, zo weet on zoals u zich misschien ook door een plastiek kop, die de hak ze correspondent te Bonn te mel- nog herinnert héél wel inko- even houdbaar, maar minder den. Hij heeft evenwel beloofd men. want eerlijk is eerlijk: ze schadelijk maakt. Een diabolo- ons op de hoogte te houden hebben iets elegants, die hoogge- model, dat een iets breder loop- We zullen maar hopen. --- hebben vlak heeft, terwijl de hak zeif geen enkele woning verhuurd er jonge als oudere voeten nog dunner en fijner is dan de op het idee gaat komen ..stop" Uitliepen, over de naald- royaal gehaald, en dat geenszins naaldhak, zou ook een minder tegen de naaldhak in zijn wo- r de sloot. Niet borende werking hebben op alles, ning te zeggen. En ook dat onze r over het lino- wat vloeren maar kan bedekken, directie dit stukje nooit zal lezen., i andere vloer- Aangezien echter een algehele ...wij hebben namelijk ook geen hak? Om die naaldhak gaat Champagne onder onze jurken met de hakken over de sloot, ma leum, het parket - bedekking zouden we thans willen overgang zeggen. Want daar draaide het in minder Duitsland om toen daar in Han nover vele schoenmakers uit een aantal landen bij elkaar waren. Die naaldhak brengt niet alleen geld de Als de „uwe" daar ook last van heelt... Heeft de uwe" er ook wel eens last van? Van een als maar afzakkende pantalon be doel ik? Vooral broeken, die op ceintuur gedragen worden ver- i onder tonen dit euvel vaak. Opeens is die trui „een raar ding" Schoolkinderen doen graag met de mode mee Ze zijn een tijdje op school de paar turven hoge jongelui, ineens vinden ze iets „gek". Zodra ze worden geconfronteerd I Wist u, dat u volgend jaar zéér up to date (onder)-ge- I I kleed zult zijn als u lingerie 1 kiest in de kleur van... cham- i pagne? Na de tinten pistache en geel van vorig jaar, dus het ko- i I mende seizoen dessous, die ons I alsmaar aan tewaterlatingen en, andere feestelijke gebeurte- i I nissen zullen doen denken. De kantjes, kwikjes en strikjes aan die champagnekleurige lingerie krijgen kleuren, zoals I ..caramel" en tabaksblond"; vooral het laatste vinden we 1 een mooi woord... Nog één bij- zonderheid bij dit laa' nieuws over wat we onder on- I ze jurken, bloesjes en rokken gaan dragen: de mijnheer, die als voorzitter van het Franse I propaganda-comité een en an- I der bekend maakte, heet DES- CHAMPS. grote Ofschoon een nieuw „kranten"- jaar (zoals u al eens hebt kunnen lezen) min of meer in september In scholen begint, toch vandaag op deze eer ste pagina een nieuwe rubriek. Zo mogen b.v. in verschillende speciaal voor haar, die van ko- Westduitse scholen de vrouwelij- ken, bakken en braden houden én ke leerlingen uit de hogere klas- voor de nóg jonge (huls) vrouwen, sen én met haar de leraressen die op dit punt graag Iets willen geen scbnenen mei n-.t men Uer 1,^%.'J"n.e"kok ^e" h"° noemt „Pfennigabsatze (hakken pende hand biedt in uw keuken. pfennlgstuk) Verder zijn er talloze firma's, welker directies eveneens het dragen van schoenen met een potloodhak hebben verboden, om- iNmr een on- dat het linoleum in de glanzende dit laatste I kantoren vol putten en gaten Om van glanzend parket maar niet te spreken! Tenslotte kent de Bondsrepubliek al woningver huurders. die in de huurkontrak- ten een clausule laten opnemen, waarin het gebruik van „Pfennig absatze" in de te huren woningen wordt verboden, op straffe Met name voor de nog niet ervaren kooksters wordt door de ze „chef de cuisine" de eerste keer wat gepraat over: En dan maar sjorren, doch E.„ door grootmoeder gebreide me' maatschappij", of be- binnen een paar minuten is het truj die aj maanden zonder een he,eboel kinderen weer zo ver. Dan hangt het protest werd aangetrokken, is kruir weer te laag en zakken plotseling volkomen uit de gra de pijpen tot over de schoenen, tie en hoe moeder ook praat: Dan blijkt ineens, dat die nog Dat staat niet direkt i met de kleding van al die andere kinderen, kan het plot seling „volkomen mis" zijn, reet. Nu kunnen bretels op dit punt uitkomst bieden, maar misschien is ,.de uwe" niet zo'n uitgespro ken bretel-man, of.... wie weet houdt u zélf niet van die elastieken banden. Beter is daarom als „dat ding willen ze niet meer vrij prille jeugd met haar tijd aan". Of de overgooier, die ook wil meegaan, zoals dat heet. steeds zonder commentaar werd gedragen, blijft in de kast han gen, want ,,'t is eigenlijk een raar ding....". Heel wat moe ders hebben er. sinds Jantje of Marietje voor het eerst de klas pantalon "koopt binnen ging een probleem bij: te letten op de lengte de zorg voor de garderobe van VAN BLOEM'EN PLANT Met een saus is het inderdaad bloem (in een roux steeds: zes -hi lls met een mooie jurk.... men delen bloem op vijf delen boter, wezig zijn. Als u vet of margarine). Akkoord, maai niettemin heeft u thans een grond- te fascineren. Weshalve de recht- recept gekregen (waai Zó zien we het ontluiken van de Hamamelis als een sprookje in het hart van de winter. En is het dan zo verwonder lijk dat men deze prille en voorzich tige aankondiger van de Jente de schone bijnaam „Toverhazeiaar" heeft gegeven? Als sprankelende goudgele spinne tjes zitten de wel riekende lintbloe metjes aan de houtige takken, die dikwijls zwaar en knoestig zijn. En juist daarom zijn die tere steel loze bloelwijzen als contrast des te opmerkelijker. Jammer dat de heesters vrij oud moeten zijn om behoorlijk te kun nen bloeien, zodat de winterpracht niet voor een ap pel en een el te koop is. Maar om dat zij decoratief zijn, heb je er maar weinig van nodig en juist nu, na een pe riode van bestakken en spar- regroen brengt elke bloem, die naar lente zweemt, het zonne tje in huis! Drie trompetnarcissen, een en kele tak van de toverhazeiaar en een hart van tu.ee cyclamenbla deren, in een witte aardewerk flesvorm. De toverhazeiaar is, als alle winter bloeiende heesters, niet uitbundig van kleur en daar om wordt ze wel eens met en- pulletje hangen en liefst niets van haar steel laten zien. Door één hamamelistak mysterieus tintje, toch ontbrak er nog Een „zwaartepunt" aie ae meur wai uunaien. nci merkwaardige is eigenlijk de mv< wisselwerking, want het valt niet te ontkennen dat bijvoor- zwaane Se exotisclï jE-S-TS? krijgt in combinatie met Ha mamelis. Voor de goudgele trompet narcissen in de kleur van de toverhazeiaar, kozen we een sober wit flesvormig pulletje bloem zetten de langste narcis, een lengte heeft van onge- sr vier keer de hoogte van de vaas, in het midden. Om volle teugen hart, dat in elke éénkantige schikking nodig is en dat we hier vonden in twee donker groene, fraai getekende cy clamenbladeren, waardoor te- laagst geplaatste er uitkomt. Let op het evenwicht en ge niet, als u klaar bent, met ■PMBPHIBL volle teugen van hetgeen dc de lengte wat te breken maak- winter aan lentewonderen te ten we gebruik van een paar bieden heeft en van wat u sprieterige narcissebladeren en sneden de andere twee narcis sen kort af. De onderste mag gerust over de rand van het A. C. MULLER-IDZERDA vocht melk of bouillon kunt ge bruiken) waarmee u twee «rite groepen kunt opbouwen met véle receptenloze mogelijkheden. Hier over evenwel de volgende keer meer, als we o.m. ook de bruine sauzen onder de loep gaan nc- Bmen. U zult ontdekken. lat er steeds minder n°S veel meer over s schrij i en te lezen is. „aar gaan u en ik, die er plezier ln hebben, dan over veertien dagen op door. schapen huisvrouw we saus uitkijkt, cis naar een nieuw toiletje. Daarom wil ik de ze eerste keer over dit fenomeen met u een onderhoud hebben. Als ook met de hier toevallig (of moedwillig) verzeild geraakte heer. Want.... mannen beperken hun keuken dienst tot het reinigen van de vaqt. En ware het niet gevaar lijk, dan zou ik hier nog opmer ken, dat de wereldgeschiedenis als keukenmeesters slechts man nen vermeldt. De roux Maar goed: nu de saus. Uw be trouwbare bondgenoot hierbij i? de roux. Hij is van uitgebruiste boter (of margarine) en bloem, wil deze twee delen in een vol doende ruim steelpannetje door een geroerd hebben maakt, dat hij ex pireren en sissen. Zonder bruin worden evenwel. Tenslotte wenst verbeeld het bovenlijf, want daar zit meestal de kneep. Menig mannen figuur heeft namelijk een te lang bovenlijf voor een op ceintuur ge dragen pantalon, aldus de Consu mentenbond. Die lengte van het lijf nu wordt gemeten als het verschil tussen ten eerste: de lengte van de broek aan de buitenkant, gemeten langs de zi-naad tot aan de onderkant van de ceintuur en ten tweede: de lengte van de pijp aan de bin nenkant gemeten tot aan het kruis. Naast de afzakkende pantalon zal er thuis waarschijnlijk ook wel een goed passende broek aan- jn. Als u nu vóór u gaat winkelen de maten op die goede broek meet en u doet aan de hand van het verkregen „cijfermateri aal" uw keus, dan komt u waar schijnlijk met een niet-zakkend exemplaar thuis, 'tls wel zo, dat de zaak, waar de broek wordt ge kocht, de nodige veranderingen kan aanbrengen, maar daar die nogal ingrijpend zijn, is men er ie- \r> J'° °cstal me' zo op er gebrand. Beter is een goed pas te send model uit te zoeken, wat via ar die maten zo moeilijk niet moet zijn. U voorkomt er mee. dat „de uwe" gaat lijken op de mijnheer van dit plaatje.... Nu helpt gelukkig de kinderkle ding-indust-ie de moeder een heel eind op weg. Vele nieuwe vezels hebban ook op dit gebied terrein veroverd, zoals de moderne plooi- houdende en no-iron stoffen, die vaak voor de jeugdmode nog be langrijker zijn dan voor de mode van volwassenen! Er wordt in deze branche ontzettend veel voor de jeugd gedaan en wat zich een maal ir het kinderhoofd als „mo de" heeft vastgezet, is er menig maal met idem zoveel goede woorden nog niet uit te hameren. En ian moet moeder, althans haar portemonnee, er maar aan geloven. Of het nu gaat om een plotselinge rage in baarspeldjes of om een jumpertje. dat „die ra re trui" moet vervangen. ~>e kleuren ln de kindermode zijn dit najaar al even gevarieerd als de tinten in de garderobe van de volwassenen. Nu hoeft men ze ker C3ii kind op dit gebied niet altijd zijn zin te geven. Integen deel! Maar toch kan het soms zaak zijn het kind zoveel moge- ijk met de mode te laten mee gaan. Voor een kind. dat zichzelf smakeloos gekleed weet vergele ken bij zijn vriendjes en vriendin netjes, kan dit kledingprobleem tot een d.i ma-in-zakformaat wor den, waaruit niet zelden een af keer tegen het schoolgaan voor komt! Dus breiende of naaiende oma'r en moeders: als u op kle- dinggebied iets gaat ondernemen let dan een klein beetje op wat het kind zélf graag draagt. W0000B000*10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000M tijdje met rust gelaten wórden, teneinde op z'n gemak geheel af te kunnen koelen. Ts de ze tijd verstreken, dan houdt u hem voorlopig nog van het vuur en giet er kokend vocht op. (Welk vocht, dat bedenkt u dade lijk wel). En u roert in het pan netje. liefst met een draadijzeren garde of anders met een houten lepel. Eerst met weinig vocht, zodat het mengsel dik blijft EEN nieuw jaar heeft het voordeel dat het eens anders dan anders kan worden begon nen. Zo'n kans moet je nooit voor- bij laten gaan, en daarom begin zó heet ge- ditmaal 0ok eens anders. In gaat trans- december komen er altijd bar weinig brieven. Geen wonder. Ik ?eld me nu wel dat ik het druk heb, maar ik zie om heen niet minder drukke sen. De kinderen worden heen veer geslingerd tussen rappor- en Ijsvrij. Huisvrouwen ren- van Sint naar de braadpan. bleem, weet je. Jij bent met je gezin nog in de sfeer van de rei ne kinderstemmen, maar als het stel groter wordt, krijg je de baarden in de kelen, en de me ningsverschillen: ach jo, dat moet je in het Duits zingen, ik zing niet zulk monsterlijk Neder lands... En dan roepen de groten: de hem rakelings over de theepot als gewoonlijk, en daarbij brak jes. toe Mam. die Franse kerstlied- VOOR mannen heb je balan sen, geloof ik, en in ieder ge- val moet iedereen iets „af" heb ben. Overal steken kerstfeestvie- het deksel (mijn daagse theepot duisterd en je zult zeggen: nu ja, is lager). Hij viel om op het aan- dat kan iedereen overkomen, die recht en gaf een klein geluid. Zo banden worden eens oud. Waar. breekt een hart, dacht ik achter- Maar waarom juist toen!! af. Je kon niets zien, en ik hoop- En nog was ik op zondagmor* werk en vergeet niet er ook de massa uit de onderste hoeken bij te betrekken. Heeft u daarna nog niet zoiets al3 'n zalf, dan roert u er nóg wat vloeistof door. Waar na u de gladde pasta op het vuur plaatst en het geheel allengs af stapt tot sausdikte. Aan de kook massa aan de kook. Eerst bindt de roux. En de massa wordt dik. En u slapt wederom kan het niet gekker, daar schrij ven uw dienaars omstreeks sint de hooggestemde kerst-kopij, en rammelen het oude jaar uit de machine voor zij de kerstboom hebben gekocht. Ik snap, naa te ik dit langer zie, steeds der dat daar niet meer ver scheurde innerlijken van ko men. Maar nee. met het nieuwe jaar is iedereen weer frisjes en als u vandaag de krant leest, __t kunt u zelf' constateren dat het nu tocb beus redelijk Nederlands is, n geen onzin, al is het dan ook liet altijd „Zin" maar meer: Maar ter zake. Ik wou te nog tegen alles in. Maar toen gen 20 argeloos ik het kokende water er in goot dit allemaal maar r het zorgjes waren, goed die ferm van je af te zetten. Toen dacht nog badkamer binnen (ik giet altijd eerst iets „omspoelen", en jij?) kwam w over de hele lengte een scheur, kwamen wij 1 saus ,jan anders beginnen. nig brieven heb, behoef ik niets samen te vatten, te „com poneren" tot één gedachte, af. De gebondenheid ligt tussen die van yoghurt karnemelk Cn jus is altijd dun als melk). Tenslotte laat u de al dus ontstane saus een vijf minu- kwijt. En maakt u z h niet be- mSi „,or^ oocrhrovpn En nauwd als hij daarna nog terug loopt. u behandelde hem te goed daarvoor. Zij (of hij) die het ko kende vocht op een niet afgekoel de roux gooit, komt er bekaaid af: de massa ging zó snel koken, dat de bloemkorrels zich op staan de voet afsloten en niet meer ge lijkmatig binden konden. De saus, eerst schijnbaar mooi gebonden loopt niet lang daarna blijkbaar terug. Misère! Af! beginnen de kleintjes te zeuren: nee, de herdertjes eerst! Heel wat anders dan vroeger toen ons grootste probleem was om na ,,Nu sijt wellecome" zon der glimlach te zingen: „poesje mauw" de wens van de aller- Maar nu ging het in alle talen, en driestemmig, en ze wisten van geen ophouden. Ik ht nog aan jou. Corrie, ande- briefvriendin. die in een jaar moeder verloor, in november, weet je nog hoe ze jullie allen vroeg veel te zingen. Ze kende het geheim van zingen: pas door het te gaan doen, zing je je naar nn De de essentie van zingen toe: aan- bidding, ademhalen van de ziel, smeten 7ii „,iet 0 dat kleinste, incidentele zagen dat rondom het bad zich )e 'poeder verloor, een zee had gevormd. Gelukkig is het bad een meter in het rond omgeven door een soort opstand je, maar dat was dan ook vol. Onnatuurkundig als wij zijn, be gonnen wij te hozen, en s met plastic strandemmertji water in het bad, waarna het met evenredige snelheid weer via de binnenzee tot ons terugkeerde. De afvoer bevroren? We zouden het pas na kerst weten, en gingen dus naar beneden, ik inwendig jammerend om mijn gemiste bad overgave. Zij wist dat je het driet beter zoudt kunnen verdra gen door te zingen dan door te zwijgen. Eerst had ik nog het gevoel dat ik alle ergernis en alle kleine tribulatiën wegzong, maar later het zingen er alleen: puur. Zó, maar die saus van n Is keurig af! Evenwel reukloos, smaakloos en kleurloos. Dat is in feite ook maar niets, 'n Kookboek had er trouwens op z'n minst not? de hoeveelheden bij gegeven: één liter vocb' op een roux van vijf tig gram boter en sestlg gram mij werd geschreven. En dan wil ik allereerst mijn meest trouwe briefschrijfsters bedan ken: Hike en Mil. Lieve Hike, dank voor je twee brieven, die van voor en na de kerst. Met grote instemming heb ik ze gelezen, en ik koester als jij grote plannen voor Niet in het vage en wijde, op één punt. en jij weet wel wat. Ik heb ook gelachen om je brief, zoals bijna altijd om iets van jou. Die dwaze zenuwen-dagen voor Kerst, met je bad dat over liep, hoe leken ze op de mijne! Trouwens, ik had bij het eerste teken gewaarschuwd moeten zijn. en dat was toen ik donderdag middag voor Kerst, terwijl onze logée binnenkwam, onder geroep: ,,ga gauw fijn bij de kachel zit ten!" mijn nette servies tevoor schijn rukte en met de theepot 1962. dekte, stak ik wat kaarsen Eén kaars stond in een bloem- stukje van allerlei soorten mos, prachtige hulst en dennetakken; mijn buurvrouw had het me ge geven als kerstgroet voor zijzelf en daar ging het water.... Met op reis ging. Denne-appels glun- een gebaar van „niet meer aan derden onder aan de kaars denken" mikte ik hem direct in toe. Het ontbijt was laat. de vuilnisbak. Hoe positiever je spreekt, en er hoestte iemand, dit het opneemt, hoe beter het is! mocht niet naar buiten. Zo be- Maar ho maar. Op vrijdag moes- sloot ik met enkele kinderen naai ochtends de kerk te gaan, en toen wc bladzij, groten en kleinen, wastafels... Maar kom, niet ge- ïl£er'n20 Jvaren dan de treurd. Terwijl ik de ontbijttafel ^er[ in f ndt 36 ir een Kerstwijding, dus dat klaar stonden s organiseren! de hoek van de kamerde groeten, zag ik dat het JAAR alle kanten werden ta- stukje in lichtelaaie st< jitgedeeld en je voelde kaars was kleiner geworden stond: de j£- begin ander van ons. Als altijd dwaasheid en ernst door elkaar. Maar liggen ze ooit anders? Of zouden we anders willen? Nee. Nu heb ik voor jou nog maar een beetje ruimte, Milly. Hoewel: dit alles was ook voor jou ver teld. En verder: een beetje moed. Je hebt in je nieuwjaarsbrief die ik vanmorgen kreeg, heel veel begrepen uit mijn vórige brieven: die moed hebben ook de zo op het oog luchthartigen nodig. Juist. Jc hebt veel minder een antwoord nodig dan een méns die je de hand toesteekt. En als lk dat dan vandaag mag zijn, zeg ik- hoirin zingen. Het de vitaliteit door huis vibreren, bad de vrolijke denne-appels Helaas ging degene die het fon- gestoken. Besjes knapten met teintje met vim bewerkte, te vi- licht gepof en hef taal te werk: zij sleurde de glas- 1° oogwenk w plaat die erboven was aange- doofd en zwart, e bracht, van zijn schroefjes en de- kerkc. En toen ze verdween in het fonteintje. Kerstdagen pas! doorboorde dit onder gerinkel en gesplinter van glas en porcelein WflJ hebben gezongen, gezon- lied komt vanzelf. Uien brief van lezeres uit een Zuid-Hol lands dorp. Zij is veel ziek (hetgeen niet alleen geld kost, maar ook zijn terugslag vindt op de kinderen) en moet als het even kan er elk jaar een paar weekjes met vakantie tussen uit. Maar vakanties brengen óók weer financiële zorgen met zich mee. Daarom stopt deze lezeres (die Ik zé ker wil danken voor haar pret tige brief!alles maar missen kan ln spaarvarken. Onlangs kreeg haar man vier gulden loonsverhoging per week en... u raadt het al: ook dat ging door de gleuf, ondanks het feit. dat zij die vier gulden opperbest voor zo veel andere noodzakelijke din gen kon gebruiken! Als er een bedrag van 25 bijeen is gaat het hup naar de spaarbank. Zo ziet zij, die het begrip wel- vaartstijd slechts van „horen zeggen" kent toch kans elk jaar met haar gezin er fijn tussen uit te gaan. „Misschien is deze tip een stimulans voor anderen" besluit zii haar brief. Een tip, die zoals gezegd ik in deze weken van goede voornemens zeker wil doorge- 'enhakbrtjes Snel twee aanvullende tips: in aansluiting op een idee uit de Sinterklaasrubriek van een kleine maand geleden wil de heer C. v. d. Niet uit Sassen- heim iedere man of verloof de man, die handschoenen, een tas of een shawl als ge schenk voor de zijne moet uit kiezen, adviseren een stukje stof van mantel of mantelpak je mee te nemen. „Kiest u met behulp van een goede ver koopster altijd iets, dat er bij past", zegt hij. Nog een in- hakertje op rodekool-handen: eerst de huid inwrijven met een doorgesneden citroen, nog eens nabehandelen en keurige handen, verzekert mevrouw T. B.-S. uit Rotterdam, (u ziet het onderdehand wel: citroe nen worden in deze rubriek meer gebruikt voor andere, dan voor consumptieve doel einden....) DE KEIKEN IN Zullen we gelijk maar in de keuken blijven? Gebruik dan bij het aanmaken van gist eens geen melk, maar basterdsuiker. De gist lost sneller op, heeft mevrouw J. Nuyt uit Vlaardingen ont dekt. Het insmeren van een of ander bakblik gaat veel vlug ger met een „pannelik" van gummi, in plaats van met het traditionele kwastje. Klaar in een wip, schrijft mevrouw M. J. Pruyssers uit Rotterdam. Voor een smakelijk toetje wil mevrouw J. H. van de Berg- Slmonse uit Bergschenhoek u wijzen op het vermengen van instant puddingpoeder met yoghurt. Vooral een frambo zen-ana nassmaak doet het pri ma. Pannekoeken met stukjes appels kunnen zo „hobbelig" uit de pan komen: Bij me vrouw H. J. Timmermans uit Rotterdam niet, omdat zij de goudreinetten in heel fijne plakjes snijdt met de dunschil ler! Kruiden en., géén kruiden in de soep. De oplossing van dit raadsel geeft u mevrouw A. J. van Hoogdalem-van den Berg uit Vlaardingen, die haar soepkruiden in een thee- ei doet (zo'n metalen geval letje met kleine gaatjes) en dat in de pan met soep hangt. De lekkere smaak en het aro ma komen op die manier toch in de soep. Wist u. vraagt mevrouw W. C. van der Harst-Koetsier uit Den Haag dat capucijners heerlijk zacht worden als u een klontje boter meekookt en het zout pas op het laatste moment toevoegt? Ook een vis-tip en wel over het bakken van schol. Die blijft meestal aan de pan kleven omdat de vis te vers is. Een half uurtje in het water leggen voor het 1 alle leed is volgens A. Kerkvliet uit Den Haag geleden. Al zijn de ver se er niet meer bij, toch maar een snijbonen-tip en wel van mevrouw J. van Nieuwkoop uit Rijnsburg (schrijft u maar ge rust, hoor!) Zaterdags bonen snijden voor de zondag is niet smakelijk, zondags geeft het weer zo'n rommel. Een gul den middenweg is 's zaterdags eventjes de kook over de boontjes te laten gaan. zodat u ze flink groen kunt wegzet ten. Dp volgende dag zijn ze prima. Een heel aparte smaak aan sperciebonen krijgt men volgens mevrouw J. M. Boos- Frank »»it Leiderdorp door een paar harde handperen óf een stukje mager rookspek gelijk mee koken. Weer eens wat an ders. P.- (mekoeken van de vo rige dag bakt u. aldus me vrouw J. M. Verloop-van der Mey uit Katwijk aan Zee weer knappend vers. als u ze eerst stuk voor stuk even on der de kraan houdt, uit laat druipen »h dan in de koekepan doet •T IS JAMMER. MAAR... In verband met extra num- ln december, een (beachel- vakantie en nog zo 't een en alle tlpbrleven bakken smeulde, as de zaak ge- togen wij ter. begonnen de 1 wij hadden de scherven de keuken stoof. Toen de het oprapen. Op Zaterdag liet t gen. het wou dit jaar 1 Soms is dat een heel pro-

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 15