Ernstige situatie door mond- en klauwzeer Berlijn: Leven en laten leven? AMERIKA EN BELGIË 'NOG ONEENS Premier Salazar dreigt met uittreden uit V.N. /ft eeft Éumfce Kij, Fokker overweegt bouw straalvliegtuig F 28 Engelse steun voor de V.N. Rode gebreken op Hongaarse tv „Horloge-j u welen" 5 DOCUMENTEN VERWIJDERD? Aan het socialistische Tweede-Kamerlid mr. F. J. Kranenburg, die minister Beerman enkele kritische vragen had gesteld over documenten uit de valse-munterszaak-Sal S., welke documenten door de justitie uit de woning van S. zouden zijn verwijderd, antwoordt minister Beerman onder meer: De bedoelde (in beslag genomen) documenten werden door de rechter-commissaris niet vrijgegeven. Wel werden ze, met een twintig tal andere eveneens niet-vrij gegeven bescheiden, abusievelijk aan d( echtgenote van S. teruggegeven. Desgevraagd heeft de echtgenote van S de documenten*weer ter beschikking van de justitie gesteld. Niet het be trokken document, zoals de heer Kranenburg had vermoed, maar fotokopie ervan is later ter beschikking gesteld van de Franse justitie, aldus mr. Beerman. HULP BIJ RAMPEN Aan de Tweede Kamer is ter goedkeuring overgelegd een Europese overeenkomst op grond waarvan medisch, chirurgisch en dergelijk instru mentarium vrij van douanerechten tijdelijk kan worden ingevoerd, gebruik op leenbasis door ziekenhuizen en andere medische instellingen. Dank zij deze overeenkomst kunnen bij natuurrampen, militair geweld er dergelijke uitzonderlijke situaties snel en zonder tijdrovende formalitei ten, medische instrumenten van het ene land naar het andere worden verzonden. U weet wat voor krant dit is. Thompson hesprak plan-autohahn Wordt export bedreigd? De Amerikaanse ambassadeur in! Moskou, Llewellyn Thompson, heeft gisteren zijn collega's" van Engeland, j Cm Frankrijk en West-Duitsland resp. CH aaarom W66T Roberts, Dejean en Kroll - op de hoogte gesteld van het verloop van het eerste verkennende gesprek, dat! hij de dag tevoren had met de Rus sische minister Gromyko over de kwesties Berlijn en Duitsland. Zoals reeds in een deel onzer edities ;s gemeld, zou een bezoek van Kennedy (Wij vinden dat u dan „Dat sprake gekomen zijn. Dit bericht is door het Witte Huis tegengesproken Voorts zou de Amerikaan Gromyko enige Ame rikaanse suggesties hebben voorgelegd ter oplossing van de problemen. Thomp- u iemand die op deze bon past. (Van onze soc.-econ. redactie) De voorzitter van het produkt- schap voor vee en vlees heeft gis teren de Nederlandse veehouders en de veehandel zeer nadrukkelijk opgeroepen zich stipt te houden aan de voorschriften ter bestrij ding van de mond- en klauwzeer- epidemie onder het vee. Doet >men dit niet dan is het ergste te ver wachten niet alleen voor de vee houder, maar vooral voor onze export van vee en vlees. Op het ogenblik moet reeds per dag op ongeveer tien bedrijven het vee afgeslacht worden wegens mond en klauwzeer. De maatregelen die door de veterinaire dienst zijn genomen blijken nog te weinig effect te sorteren. Inmiddels heeft het vervoersver- bod voor varkens beneden 60 kg vooral voor de fokkers tot zulke grote moeilijkheden geleid, dat met ingang van maandag 8 januari dit verbod verlicht zal moeten worden. Naleving van de voorschriften wordt dan nog dringender gebo- belang van de varkenshouders zelf. De prijzen kunnen dan meer op peil blij ven, omdat een overvoering van de markt wordt tegengegaan. Aan de hand van een onderzoek van het Landbouw Economisch Instituut toonde de voorzitter nog eens aan, dat de financiële steun uit de algemene middelen die aan de varkenshouderij wordt verstrekt, voor een zeer groot deel aan andere bedrijfstakken ten goe de komt. Dit is beslist geen subsidie uitsluitend aan de varkenshouderij. Uit de produktie en verwerking van vier miljoen slachtvarkens verwierven in 1958 de varkenshouders 141 miljoen, de be- en verwerkers van vlees 137 miljoen en de overige sectoren w.o. nijverheid, handel en verkeersdiensten enz. 342 miljoen. Een sterke inkrim ping van de varkensstapel zou dus de ernstigste gevolgen hebben voor secto ren buiten de varkenshouderij. De totale uitvoerwaarde van vee en vlees bedroeg in 1961 675 miljoen. Het uitvoeroversehot beliep een waarde van 540 miljoen. De New York Times meldt dat men in Amerikaanse regeringskringen steeds meer geneigd is voor de kwes- tie-Berlijn een regeling met de Russen te zoeken op grondslag van het begin-) sel van leven en laten leven, waarbij de huidige toestand feitelijk ongewij zigd blijft. De neiging tot een dergelijke modus vivendi is toegenomen na bestudering van de rapporten over de bespreking die i de Amerikaanse ambassadeur te Moskou. Thompson, dinsdag met de Russische minister van buitenlandse zaken, Gromi- ko, heeft gehad. Een dergelijke regeling stelt de Russen in staat het Oostduitse regime te stabili seren en laat de westelijken in het genot van hun recht op toegang tot West- Berlijn. De regerende Kameroense nationale democratische partij onder leiding van premier John Foncha, heeft gisteren een volstrekte meerderheid behaald in de nieuwe wetgevende vergadering, waar voor zaterdag verkiezingen zijn gehou den. Zijn partij kreeg 20 van de 37 De ontwikkelingen in Kongo: zit zo" verdient). elop tof op kaart U kunt noteren als BETALING PER WEEK/MAAND/KWARTAAL/GIRO (Doorhalen wat niet van toepassing is) Zelf was ik al abonnee. Voor het aan brengen van bovenstaande nieuwe abon nee heb ik dus recht op DAT ZIT ZO of TIP PARADE (Doorhalen wat niet van toepassing is) Schrijf hier uw eigen n Do-023 „Dat zit Zo"en„Tip-Parade" - boeken boordevol met on gelooflijk handige wenken zijn niet in de winkel te koop. tevens het voorstel her! hebben van de internationalisering van de autobahn. Intussen is McCloy, ontwapeningsdes- kundige van president Kennedy in Ber lijn aangekomen voor besprekingen met burgemeester Brandt en generaal Clay. De maatregelen tegen de comman dant van de Russische sector, kolonel Solovief. wie de toegang tot de Ameri kaanse sector is ontzegd, zullen van kracht blijven, zolang de Amerikaanse commandant, generaal Watson, niet on gehinderd naar Oost-Berlijn kan gaan. Op verzoek van burgemeester Brandt brengt op het ogenblik de Engelse La- bour-leider GaitskeL' een bezoek aan Berlijn. Gaitskell verklaarde onlangs, dat het Westen bereid moet zijn te on derhandelen over de erkenning van Oost-Duitsland en de Oder-Neisse-linie. Drie doden bij vuurgevecht in Dom. Republiek Drie personen onder wie een kapitein van het leger zijn te San Francisco de Macoris in het noorden van de Domini caanse Republiek qm het leven gekomen bij een vuurgevecht met een menigte, die een tegenstander van Trujillo achter volgde. Drie personen werden gewond. De woedende menigte vernielde straat lantaarns. stak legervoertuigen in brand en bracht onherstelbare schade toe aan een ziekenauto. De politie was tenslotte gedwongen van haar vuurwapens ge bruik te maken. den. De hoeren zullen de stallen ge sloten moeten houden voor bezoe kers. De heer De Veer deed een dringend beroep op de boerenstand zich de ernst van de situatie be wust te zijn. Eventueel zal het verplicht worden gesteld het jong vee nog vroege tegen mond- en klauwzeer in te enten. Deze kwes tie zal met de veterinaire dienst worden besproken. Het bestuur van het produktschap be sloot gisteren de overnameprijs voor baconvarkens te handhaven op 2,05 per kg ko. d geslacht gewicht en de ge- wichtsgrenzen voor de baconexport naar Engeland onveranderd te houden op 63 tot 70 kg. Mocht de Franse grens onze varkens opengaan, wat zeer waarschijnlijk werd geacht, dan tussentijds de overnameprijs verhoogd dienen te worden. In zijn nieuwjaarsrede besteedde heer De Veer bijzonder veel aandacht aan de rundveepositi; in Nederland. Hij betoogde opnieuw dat de rundvee, prijzen verhoogd dienen te worden wil er een verschuiving komen vee naar slachtvee. Met het oog op de moeilijke zuivelafzet en de Europese bchc-ïfte aan een goede kwaliteit rund vlees, achtte de heer De Veer een ont wikkeling in deze richting noodzakelijk. Wat betreft de varkenshouderij wer den in 1961 4% miljoen varkens ge produceerd. Voor 1962 worden er ech ter 5«4 miljoen verwacht. De naofeilijk- heden op de varkensmarkt zullen voor lopig blijven voortbestaan, omdat er geen kans is op een betere afzet. De heer De Veer drong aan op een af slachten van de varkens op licht ge wicht. Op de lange duur is dit in het President Kennedy zal de jaarlijkse boodschap over de stand van zaken in de V.S. I..State of the Union") in Congres voorlezen in de eerste week na de hervatting van de zitting. Dit officieel in Washington meegedeeld. Felle kritiek op Engeland Premier Salazar van Portugal Salazar verklaarde, dat de 60O.OOO iGoanezen, wier land door de Indiërs is heeft in de nationale vergadering 1 ingenomen, Portugezen zullen blijven en een rede laten uitspreken, waarin ais zodanig erkend zullen worden door hij felle kritiek levert op de Ver- alle landen an volkeren va" da were,d' enigde Naties. Hij verklaarde, dat Portugal waarschijnlijk een van de eerste landen zal zijn, die de volkerenorganisatie zullen verlaten. In ieder geval zal Por tugal in de V N. de medewerking weigeren aan alles wat niet di rect in Portugals belang is. Hij beschuldigde Engeland van het niet nakomen van bondgenoot schappelijke verplichtingen. Dr. Salazar zou voor het eerst sinds de verovering van Goa door Indiase strijdkrachten voor de nationale ver gadering spreken. Hij liet zijn rede echter voorlezen door de voorzitter van de Vergadering, aangezien hij slecht bij stem was. Hij weigerde de bezetting van Goa als een voldongen feit te aanvaarden. De 72-jarige leider uitte felle kritiek op het feit. dat de V.N.. Amerika en Engeland Portugal niet tc hulp zijn ge komen. toen India Goa binnenviel. Naar zijn mening had hij het recht te verne men of Portugals aanwezigheid in en samenwerking met de V.N. reeds waar deloos zijn geworden. Als de V.N. hier geen duidelijk antwoord op willen ge ven. dan overweegt Portugal een uittre den uit de V.N., zo niet als eerste land dan toch wel als een van de eerste lan den. Uit de rede bleek zeer duidelijk, dat Portugal aile medewerking aan de V.N. zal weigeren bij kwesties, die niet di rect in het belang van het land zelf zijn. Salazar verklaarde, dat Portugal zal bezien .welke positieve inhoud" het Portugees-Britse bondgenootschap nog bezit en op grond van dit onderzoek zijn houding zal bepalen. Hij zei. dat in het verdrag van Windsor van 1899 uitdrukke lijk geldigheid bepaald is van het laat ste artikel van het verdrag van 1661, waarin de verplich'ing van de Britse re gering vervat is. ce overzeese gebieds delen van Portugal te verdedigen tegen al hun tegenwoordige en toekomstige vijanden. Salazar beklaagde zich erover, dat Engeland na een weck wachten een Por tugees verzoek om gebruik van bepaal de vliegvelden voor de verbindingen met Goa. had afgewezen. Hij bracht hulde aan landen als Brazilië en Spanje voor hun solidariteit. Ook Canada, W'est- Dultsland. Argentinië. België en Neder-, land hadden zich vriendschappelijk be-1 De bestuursorganen van Portugees In dia zullen blijven functioneren alsof het Portugese gebiedsdeel niet bezet is. De ze verklaring werd bij acclamatie goed gekeurd. De bijeenkomst van de nationale ver gadering was druk bezocht: de premier werd toegejuicht toen hij binnenkwam. Op de publieke tribune werd „Dood aan Nehroe, Goa, Goa" en „Weg met het bondgenootschap met Engeland" geroe- Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken noemde de beschuldiging van Salazar ..mislei dend". De Britse regering kon bepaalde faciliteiten niet verlenen zonder vooraf gaande toestemming van het land, waar de vliegvelden gelegen zijn. De Indiase aanval vond reeds plaats, toen nieuw Portugees verzoek werd bestu- Pokken gesignaleerd in Duitsland? Drie mensen zijn in Düsseldorf in qua rantaine gesteld op het vermoeden, dat zij pokken hebben. De autoriteiten hebben de bevolking aangeraden zich uit voorzorg te laten inenten. De drie geïsoleerde personen zijn le den van één gezin. De man is kortgele den van een vliegreis uit Afrika terugge- Dodge heeft in de Ver. Staten een proefrit gemaakt met een wagen met een ingebouwde ex perimentele gasturbinemotor. Deze motor heeft het basis principe van een straalmotor met dien verstande, dat de uit- laatstroom tegen een schoepen- wiel wordt geblazen. Op de foto: een kijkje onder de kap. Achter de grill zijn twee inlaat-lucht- filters te zien. die de vorm van vaten hebben. Voor de korte afstanden .uiteraard voor het opstijgen en landen iets langere banen nodig hebben, dan jde „Friendship", doch volgens Fokker jzou het gebruik kunnen maken van ongeveer 85 procent der door de i „Friendship" gebruikte vliegvelden. Kirk was de Belgische regering en de Union Miniére ervan te overtuigen, dat het Amerikaanse standpunt gefundeerd was en dat Tsjombe zich moet neerleg gen bij de overeenkomst die hijzelf met Adoela heeft gesloten in Kitona. Hoewel Amerikaanse functionarissen zich onthouden van officieel commen- A taar, hebben diplomatieke zegslieden Vertrouwelijke Amerikaanse toegegeven, dat Washington „enige druk" stappen in Brussel om de kloof heeft uitgeoefend op de Belgische rege- tussen de Amerikaanse en de Belgische politiek inzake Kongo te overbruggen hebben tot nu toe weinig of geen succes gehad, al dus meldden diplomatieke zegs lieden in Washington gisteren. Admiraal Alan G. Kirk, voorma lig Amerikaans ambassadeur in België, was met deze vertrouwe lijke stappen belast. Zijn missie was slechts bij enkele hoge func tionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken bekend. Kirk, die nu directeur is van de Bel gisch-Amerikaanse ontwikkelingsmaat schappij te New York, is sedert vorige week donderdag in Brussel. Men neemt nu aan dat hjj heeft gesproken met functionarissen van de Union Mi niére du Haut-Katanea, die herhaalde lijk is beschuldigd van het financieren van de Katangaanse afscheidingsbe weging. Officieel ontkenden het minis terie van buitenlandse zaken en Belgi sche diplomaten in Washington iets van de missie van Kirk af te weten. Het is echter geen geheim dat de vlag officier-diplomaat voor zijn vertrek een lang gesprek heeft gehad met George Mcghee, de Amerikaanse staatssecretaris voor politieke zaken. De opdracht van haar te laten instemmen met ereenkomst van Kitona. Intussen is het Katangaanse parlement woensdag weer bijeengekomen. Dit was de eerste vergadering sinds het uitbre ken van de vijandelijkheden tussen d* Katanganen en de VN-troepen in decem ber. doch zij werd na zeven minuten alweer verdaagd, omdat er geen elek trisch licht was en president Tsjombe niet was gearriveerd. Op het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken overweegt men op het ogenblik of de Belg Michel Struelens, de Katangaanse vertegenwoordiger in de Ver. Staten, nog wel gehandhaafd kan blijven. Een beslissing hierover is nog niet genomen, zo hebben ambtenaren vanmorgen verklaard. Het hangt vol gens deze ambtenaren af van de houding van premier Tsjombe van Katanga en sedert zijn bereidheid om in Kongo met de Ver. In de Fokkerfabrieken te Schiphol worden plannen uitge werkt voor de bouw van het eerste Nederlandse straalvlieg tuig voor de burgerluchtvaart als opvolger van de zo succesvolle nog met schroefturbinemotoren uitgeruste F 27 „Friendship". Met nadruk verklaart de Fok ker-directie dat het nog slechts plannen betreft, want de beslis sing voor de ontwikkeling van zo'n uitermate kostbaar project hangt niet alleen van haar af. Het plan behelst de bouw van een middelgroot tweemotorig straalver- keersvliegtuig voor ongeveer 44 tot 55 passagiers (vergelijk de Caravel- le met 77 passagiers), dat de type benaming F 28 zal krijgen. Fokker zou het in 1965 of 1966 kunnen gaan leveren. Op het ogenblik wordt met een maiktonderzoek nagegaan of naar zo'n toestel voldoende vraag bestaat. Naar wij nader vernemen zal de F 28 in snelheid weinig of niets onder doen voor de huidige Caravelle. De kruissnelheid van dit Franse toestel ligt in de buurt van ".00 km per uur (aanbevolen kruissnelheid 745 km), terwijl het Nederlandse straalvliegtuig een kruissnelheid zou krijgen van 770 km per uur. Evenals de Caravelle en di/erse andere, nieuwe of nog in ont wikkeling zijnde straaltoestellen zal de F 28 worden voortgestuwd door twee bij de staart aan het achterstuk van de romp gemonteerde turbofan-straalmoto- ren, hetzij van Rolls Royce, hetzij van Bristol-Siddeley, die elk ongeveer 3200 kg stuwdruk leveren. Het vliegtuig zou in de gewichtsklasse van 20 tot 21 ton vallen. Daarmee zal de machine dan een nieuwe klasse verkeersvliegtuig vormen tussen de 32 ton wegende BAC 111 en de 14 ton wegende de Havil- land 126 die op het ogenblik beide in Engeland worden ontworpen. Dc F 28 zal bestemd zijn voor de korte afstanden, waarop het ln gebruik economisch zal zijn en wel met 55 passagier Deze soldaten, afkomstig van de Fiji-eilanden, in de Stille Oceaan, die naar Engeland zijn gekomen om hun militaire dienstplicht te vervullen, genieten in het militaire kamp Southwood bij Farnborough van een pittig gevecht met de voor hen zo vreemde materie: sneeuw. Ze dragen juist hun nationale dracht, omdat ze naar de repetitie gaan van een show. met 44 passagiers i Wind uit een andere hoek Heel Boedapest spreekt op het j ogenblik over een grote tv-show, die door twee miljoen mensen gezien is en waarin de tekortko mingen van het regiem scherp aan de kaak gesteld zijn. De show is uitgezonden uit een schouwburg in Boedapest. De camera's speel den herhaaldelijk over de eerste rij in de zaal waar de regerings functionarissen zaten, die zich blijkbaar kostelijk amuseerden. HATELIJK Sommige westerse ten het mogelijk, dat de wind sinds het 22ste (destalinisatie-) congres van de Sowjet-partij te Moskou uit een wat rus tiger hoek waait. i In de show debiteert een loodgieter de volgende hatelijkheid op de armza lige bouwmethoden: „Onlangs heb ik gelezen, dat hét regiem van plan is 1 miljoen nieuwe woningen te bouwen. Dat betekent, dat ik mijn hele leven lang voldoende reparatiewerk zal heb- In het jongste schrift „Leven en Literatuur" viert "de satire eveneens hoogtij. In een hoofdartikel, dat ondersteboven afgedrukt wordt, levert de hoofdredac teur een vlijmscherp commentaar op het voortdurende vermaan van het re gime, dat de schrijvers naar de fabrie ken moeten gaan en vervolgens over de „socialistische man" behoren te En het volgende wordt gezegd over het beperkte aantal onderwerpen, waar over onder het communistische regime geschreven mag worden: „Wij hebben in onze boeken te weinig jonge helden die nerveuze wrakken zijn. Wij hebben te weinig drankzuchtige industrie-arbei ders. En laten wij, misschien wat be schaamd, bekennen, dat in de boeken niet in voldoende mate ingenieurs, jour nalisten en arbeiders van staatsboerde rijen voorkomen, die vurige rokkenja gers zijn." Naties samen te werken. Engeland heeft gisteren besloten de V.N. steun te verlenen bU haar streven eventuele wapensmokkelaars te beletten uit Rhodesië naar Katanga te gaan. Maar, aldus meldden regeringskringen ln Londen, de Britse regering zal niet zover gaan dat het V.N.-voorstel wordt aanvaard om waarnemingsposten In te stellen op knooppunten langs de grens. Kennedy gelast vorming twee legerdivisies President Kennedy heeft gisteren opdracht gegeven tot de onmiddellijke vorming van twee nieuwe legerdivi sies, waardoor de sterkte van het leger op zestien permanente divisies wordt gebracht. Volgens een bekendmaking van het Witte Huis te Palm Beach zal de samen stelling van de twee divisies het moge lijk maken, dat „later in het jaar" twee divisies van de nationale garde, die ver leden jaar op 15 oktober werden op geroepen ten gevolge van de Berlijnse crisis, naar huis gezonden kunnen wor den. President Kennedy heeft zich voor de publicatie van zijn besluit laten voor lichten door de Amerikaanse vice-presi dent en de hoogste militaire autoriteiten. Belg wilde horloges naar Engeland smokkelen Raymond Vital Theeus, een 34-jarlgo naaimachineverkoper uit Antwerpen, ia gisteren tc Southend (Eng.) voor de kantonrechter verschenen in verband met oen poging om op kerstavond 2500 horloges ter waarde van 11.221 pond sterling via het vliegveld van Soutiaend binnen te smokkelen. De kantonrechter ontsloeg zijn vrouw Arlette Jeannette wagens gebrek aan bewijs van rechtsvervolging. De officier van justitie zei, dat het echtpaar met een Duitse auto vanuit Oostende naar Engeland gekomen was. De douane vond de horloges verborgen in vakken naast het dashbord en in de spatborden. Theeus ontkende iets van de aanwezigheid der uurwerken af te weten. Theeus heeft bij het vooronderzoek verklaard te Antwerpen een man ont moet tc hebben die hem een betaalde vakantie in Engeland aanbood, indien hij een auto wilde afleveren aan een zekere Schmidt, die hij op het vliegveld van Southend zou ontmoeten. (Advertentie) En in tische theorie, dat de bourgeoisie, i grapje de communis- i einde zal ko- zegt hij grap- I Dc leugenaarsclub ln Burlington in Engeland heeft ook het afgelopen jaar weer prijzen toege- gekend voor het beste leugenverhaal. Winnaar werd de heer Hutcheson met het volgende ver haal: „We hadden thuis zoveel last van vogels die het fruit van onze bomen pikten, dat we conservcn- blikjes in de bomen op hingen. Het reflecterende zonlicht joeg de vogels zo'n schrik aan, dat ze geen hap meer durfden nemen sterker nog, ze kwamen het fruit terug brengen. dat ze vorig jaar hadden gestolen". Bij een zware sneeuw storm die dinsdag de oostkust van Korea trof, zijn tenminste 29 vissers om het leven gekomen en zijn 27 boten vergaan. Uit de Parijse woning van prins Jean de Ligne zijn op Oudejaarsavond zes schilderijen van de Vlaamse school waar onder twee Breughels en een David Teniers met een totale waarde van ongeveer 75.000 gulden gestolen. Prins Jean is geparenteerd aan de Bel gische koninklijke fami lie. I De vrouw van Charlie Chaplin, Oona, verwacht deze zomer haar achtste kind. De Chaplins heb ben nu vijf meisjes en twee jongens. Charlie is 73 ja*r en Oona 37. I Radio-Havanna heeft gisteren meegedeeld, dat een rechtstreekse radio telegrafische verbinding tot stand is gekomen tus sen Cuba en communis tisch China. I Koningin Juliana en haar gezin hebben giste ren een sneeuwstorm ge trotseerd om zich aan het skieën te kunnen wijden. Er was een meter verse sneeuw gevallen, zodat het uitstekend skieën was. Het zicht was echter slecht en het weerbureau voorspelde nog meer sneeuw. vergeet nooit te voegen. Zij houdt daarvan." „Wan neer Ik bi) een proletarische hulsvrouw kom. zeg ik eveneens „Goede morgen, mevrouw". Zij vindt dat nog veel fij- BOER In een andere sketch heeft een radio verslaggever een vraaggesprek met een arbeider op een collectieve boerderij. Dit gesprek is een satire op het onver mogen van het regime om sommige sectoren van het boerenbedrijf te acti- Verslaggever: Wat is uw dagelijkse programma? Boer: Ik lees dc kranten en tijdschrif ten. ik lees oude en nieuwe boeken, luister naar de radio, kijk naar dc tv en speel grammofoonplaten. Verslaggever: En welke arbeid ver richt u? Boer: Werk? Wat is dat? Zij zeggen ons steeds dat alles met machines ge daan wordt. Verslaggever: Maar hoe staat het dan met het kleine lapje land. dat uzelf op deze collectieve boerderij mag bezit ten? Boer: Dat is heel wat anders. Mijn gezinsleden werken zich daar op het ogenblik bijna dood. In een derde sketch vraagt een pro fessor een student welk soort commen taren de Voice of America op de he dendaagse gebeurtenissen geeft. De stu dent spert zijn mond wagenwijd open en laat een schelle fluittoon horen, waarmede hij de doeltreffendheid van de stoorzenders van het regime demon- j «treert. I 789) Toen ik een jaar of zes kreeg ik van de een of andere 5 derling een zakhorloge dat ik robRncn worden versleten. Maar de doorsnee horlogehandelaar doet wat minder overdreven en spreekt heel vankelUk parmantig met me rond nuchter van stenen. HU heeft het c op den duur toch veel steensankertje" wel en tikte hard. maar er zat geen uurwerk, inplaats leven tn zoals In de machinerieën die verborgen schatten in locomotiefjes en auto'tjcs wai verborgen. Ik besloot daarom kort goed het uurwerk te slopen en een bootje van te vervaardigen dat want met grote snelheid door het water zou kunnen stomen. Het werd een fiasco, ten minste w at het twee de deel van het programma betreft. Want hoe de talloze verwrongen asjes en radertjes na de de montage tot een ordelijk stoombootje moesten worden gegroepeerd was me niet duidelijk. Dankzij deze ervaring heb Ik gehouden TOCH IS HET ZO! het blnnen- i horloges. Tot in de oorlogs jaren een sluikhandelaar mijn aan dacht vestigde op een horloge dat op diamanten liep. Dat leek wel wat ongelofrliik. maar veel ruimte voor op dc daarin diamanten of ander kostbaar gesteente. Edelstenen zult u In een horloge dan ook werkeliik niet aantreffen, .stenen" zijn synthetisch vervaardigd uit be paalde chemicaliën die op hoge tempe ratuur worden ge bracht en bU afkoe ling uitkristalliseren tot peervormige kristalletjes die, wat samenstelling, mo leculaire structuur en hardheid betreft, met robUnen overeenkwamen. Maar veel waarde moet u, om deze reden althans, aan de steentjes niet toeken nen, want de productiekosten bedra gen slechts enkele centen. In goede horloges hebben de kleinste steentjes tegenspraak i doorsnede voor het asje i tolerantie 0,99 i bet r "i'a TSlr*"" PrecWr maakt het horloge in het uurwerk stond duidelUk meld dat het 15 ..Jewels", dus even zovele kostbare stenen bevatte. En die kostbare stenen waren volgens de aspirantverkoper klinkklare diaman- betreft, moeten' ten. Het klonk overtuigend, maar het i desondanks niet erg aannemeiyk, keurigheid van horlo- ons altUd blUven realiseren dat een uurwerk nauwkeurigheid zodat de sluikhandelaar zijn horloge prooent toch noolt de JuWe tUd kan en ik mijn wantrouwen behield. aanwijzen. Omdat dc aarde verkeerd Op horloges staat ook vaak aan- loopt! gegeven dat zy 15 tot 17 „rubls" be vatten, die door de leek vaak voor Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5