Stil pijn Geen wijziging in Nedersaksen Oost en West getuigen van vredesverlangen Parlementsbijeenkomst in Kamina is onwettig O.A.S. valt aan in Algiers Krankzinnige op Zweeds schip Mild gestelde bewoordingen Leger in Libanon slaat rechtse opstand neer Gevangenisrel te Montreal REFLEXEN 5 Tsjombe uit beschuldiging: De Katangaanse president Tsjombe heeft gisteren het bijeenroepen van het parlement In Kamina een „onwettige daad van de centrale regering" ge noemd. Hij bleef bij zijn oproep om morgen in Elisabethstad te vergaderen. In een brief aan president Kasavoeboe noemde genwoordiger Dumontet. De Katangaanse president heeft giste ren te Elisabethstad meegedeeld, dat hij zondagavond dc Katangaanse strijd krachten bevel heeft gegeven zich terug te trekken uit Kongolo. de noordelijkste stad van Katanga en het toneel van fel le gevechten tussen Kongolese en Ka tangaanse soldaten. Volgens de Katangaanse regeringslei der hadden zijn troepen te Kongolo be trekkelijk geringe verliezen geleden. burgers omgeko- Tsjombe de oproep voor Kamina vuui nij m uai vulKClia uc uc. een ernstige schending van de richten die hij had ontvangen. Kapona grondwet. lno? in handen van de Katangaanse Volgens deze wet komt de provincia le volksvertegenwoordiging bijeen in de provinciale hoofdstad, tenzij het staats hoofd met het oog op buitengewone ge beurtenissen een vergadering elders laat houden, zulks op voorstel van de voorzitter van het parlement of het hoofd van de provinciale regering. Als Kasavoeboe zijn order handhaafde zou Tsjombe overeenkomstig de grondwet In beroep kunnen gaan bij de Belgische Baad van State. Tsjombe zei dat de betrekkingen met de V.N. in Elisabethstad waren verbe terd. Dit was z.i. het gevolg van de aanwezigheid van de Franse V.N.-verte- Advertentie) Een villa nabij het zomerpaleis in Algiers, die gebruikt Werd als basis in de strijd tegen de OAS, is zondag nacht met bazoeka- en machinege weervuur bestookt, Een politiefunctionaris, die juist met een auto bij de villa aankwam, kwam om het leven en de bestuurder werd gewond. De villa werd door zes bazoekagranaten ernstig beschadigd, voordat de bezetting de aanvallers kon verdrijven. Maandag werd opnieuw bij de villa geschoten, toen leden van een anti- OAS-groep een auto met drie Euro peanen aanhield. Na een vuurgevecht konden twee der inzittenden van de auto worden gearresteerd. De derde werd later dood in de omgeving aan getroffen. De villa werd later ont ruimd en de omgeving door troepen afgezet. Meisje overleden na aanval van haai De achttienjarige Margaret Hobbs, die bij het baden bij Mackay in Austra lië door een haai was aangevallen, is in een ziekenhuis overleden, Martyn Steffens, een 24-jarige jongeman die eveneens door de haai werd aangeval len. maakt het goed. maar zijn rech terhand moest worden geamputeerd. Het ondier rukte het meisje de rech terarm en de linker-onderarm af. Later moest haar rechterbeen worden afgezet. Vissers hebben drie haaien aan het strand getrokken op de plaats waar de jongelui zijn aangevallen. Een van de dieren, een 2.5 meter lange bruine wal- vishaai, moet volgens de vissers de aanval hebben gepleegd. De bewaking tegen haaien is nu langs de hele oostkust van Australië geïntensiveerd. Produktiepeil in de V.S. zal s De kapitein van het Zweedse passa giersschip Gripsholm (23.191 ton) heeft heden een verzoek om assistentie uitge zonden omdat hij een krankzinnig ge worden passagier aan boord had Een Newyorkse detective, die eer vakantietrip aan boord van de Gripsholm maakte, terroriseerde de andere passa giers en viel de bemanning, die hem wilde opsluiten, aan. Men slaagde er na veel moeite in de man, die zich hevig verzette, op te sluiten. Bij pogingen de krankzinnige te kalmeren liep de scheeps predikant een hoofdwond op. Eer vaartuig van de Amerikaanse kustwacht n in volle zee de patiënt aan boord bracht hem aan wal, waarna hij door i ambulance naar een ziekenhuis Norfolk werd overgebracht. De Gripsholm bevond zich in de Atlantische oceaan op ongeveer 600 km van Norfolk. Russen nog niet naar de maan Russische ruimtevaartdeskundigen hebben volgens het persbureau Tass doen uitkomen dat de Sowjetunie eerst nog enige ruimtevaarders in een baan rond de aarde zal brengen alvorens te proberen een mens naar de i zenden. De geslaagde ruimtevluchten irin en Titof hadden in het Westen verwachting gewekt dat de Russen hun volgende ruimtevlucht op de maan zouden richten. Volgens Tass, dat .als bron voor zijn bericht ..ontwerpers van Russische ruimteschepen" noemde, heb ben de vluchten van Gag"arin en Titef voldoende gegevens opgeleverd om een bemande vlucht te doen uitvoeren die vanaf de aarde in een lus rond de maan gaat en vervolgens op aarde terugkeert. Als raming van het ruimtevaartpro gramma gaf Tass voor het nieuwe jaar: uitgebreidere vluchten in een baan rond de aarde en pas daarna naar de meest nabijgelegen hemellichamen. Tass sprak voorts over mogelijke landingen instrumenten op i in 1962. Zaterdagmiddag werd in Am sterdam de eerste bijeenkomst gehouden van de actie „De Vriendschapsband". Het doel van deze actie is daadwerkelijke vriendschap te bevorderen tus sen Nederlanders en diegenen van overzee, die niet van Neder landse bloede zijn maar toch Nederlands lezen en schrijven. Op de foto van links naar rechts de heren Z. Sawor uit Neder lands Nieuw-Guinea en W. L. K. van Oosten uit Nederland, de initiatiefnemers van de actie, en mejuffrouw Betty Kaisiepo, dochter van de vice-voorzitter van de Nieuw-Guinea raad, be kijken een handgesneden tam-tam. Als gevolg van de snel invallende dooi is het ijs in het IJsselmeer guan kruien. Enorme i zie foto bij Scharwoude over de dijk. Dientengevolge was de weg tussen Hoorn i (langs) de dijk zaterdag en zondag voor het verkeer gesloten. Uitwisseling van Nieuwjaarswensen Het jaar 1962 is door vele leiders uit alle delen van de wereld inge zet met het uitspreken van de wens, dat de vrede bewaard mag blijven en dat de bewapenings wedloop beëindigd zal worden. Zo wisselden de Russische premier Chroesjtsjef, de Amerikaanse pre sident Kennedy en de Britse pre mier Macmillan Nieuwjaarsbood schappen uit, die vooral van Russische zijde in opmerkelijk milde bewoordingen waren gesteld. Van Times Square tot Piccadilly Circus, van het Rode Plein tot aan de Berlijnse muur, heeft een verontrust mensdom voor enkele ogenblikken den afhangt RPTERDDN stijgen De Organisatie voor economische sa menwerking en ontwikkeling (O.E.S.O.) heeft haar economisch jaaroverzicht voor de Verenigde Staten gepubliceerd, het eerste van een reeks overzichten van de leden-landen. Over de vooruitzichten op korte ter mijn voor de Verenigde Staten wordt in het overzicht gezegd, dat het produktie peil in een groot deel van 1962 snel zal blijven stijgen onder invloed van de natuurlijke krachten van herstel en van 'de stimulans, die uitgaat van de fiscale en monetaire politiek. Alle voorname sectoren van de binnenlandse vraag zullen tot de vooruitgang bijdragen, maar de netto uitvoer zal een neiging tot dalen vertonen. De staatsuitgaven zullen in belangrijke mate bijdragen tot een verdere expansie van de totale vraag, de investeringen van de staten en de gemeenten stijgen, de federale uit gaven zullen waarschijnlijk aanzienlijk toenemen en de stijgende defensie-uit gaven zullen in 1962 een sterke invloed op de expansie doen gelden. Op korte termijn zal het effect van deze groei op de handelsbalans waar schijnlijk ongunstig zijn. Indonesische jeugd niet trots genoeg De Indonesische minister van onder wijs, prof. Prijono, heeft op een open bare vergadering te Tjiamis gezegd dat de jeugd van zijn land niet trots ge noeg is op wat Indonesië presteert. Hij klaagt erover dat de jeugd foto's van buitenlandse filmsterren aan de wand prikt, in plaats van die van Indonesi sche. Hij kondigde aan dat binnenkort een nieuw onderwijsstelsel in Indonesië wordt ingevoerd dat gebaseerd is op vaderlandsliefde, ontwikkeling van het gevoel, handenarbeid en lichamelijke ontwikkeling. Twee satellieten naar Venus? Het Amerikaanse bureau voor de ruimtevaart NASA is van plan komen- 1 de zomer twee satellieten af te schieten naar Venus. De lancering zal plaats vinden om en nabij augustus, wanneer Venus in een gunstige stand staat. Na die tijd zal f Venus pas weer over 18 maanden in de daarvoor geschikte stand komen. I De gunstige periode voor het lance- ren duurt ongeveer 45 dagen. De reis van de aarde naar Venus zal ongeveer 5 maanden duren. Verder wordt medegedeeld, dat voorbereidin gen worden getroffen voor de aanstaan de bemande satellietreis. eenheid getoond door te hopen, dat het nieuwe jaar beter zal worden dan het jaar 1961 met zijn spannin gen in Berlijn, Vietnam, Goa Nieuw-Guinea. De westelijke leiders toonden een voorzichtig opti: over de kansen op vrede tegelij kertijd verklarend, dat zij voorbereid zijn op alles wat 1962 kan brengen. President Kennedy gaf de hoop te kennen te zullen slagen met zijn „gro te plan", van uit Amerika een wereld van vrijheid tot stand te brengen. Hij zei echter te verwachten, dat er geen onmiddellijke verlichting van de span ningen zal komen. In tegenstelling tot verleden jaar, toen premier Chroesjtsjef de buiten landse amabassadeurs bijna beledigde door schimpscheuten op de verschillen de regeringen, is de Nieuwjaarsreceptie op het Kremlin dit jaar gekenmerkt door een zeer rustige en vriendschappe lijke sfeer. Chroesjtsjef gaf de verze kering, dat de Sowjetunie al het moge lijke zal doen om in 1962 de dreiging van een oorlog af te wenden. In van de kortste toasts gedurende zijn giem, noemde hij als belangrijkste pres tatie van 1961, dat er op het grootste deel van onze planeet geen oorlog was. In Rome verzamelden de Italianen zich op het Sint Pietersplein om de ze gen van de paus te ontvangen. Zij hiel den zich ook aan de traditie door om twaalf uur alle oude rommel op straat te werpen dit als symbool, dat het oude jaar afgedaan heeft. De Russen vierden het nieuwe jaar als de grootste van de niet-patriottische feestdagen. Kameraden gaven elkaar geschenken, terwijl de kinderen ze kre- de Sowjet, de niet-godsdiensti- ge versie van Santa Claus grootvader vorst. Tussen de pretmakers aan beide zijden van het ijzeren gordijn staat nog steeds de muur in Berlijn. De politie an beide zijden ervan had het afste- ?n van luidruchtig vuurwerk verboden. In het Verre Oosten drong Tsjang Kal Sjek er bij het volk op het vaste land op aan tegen de communisten in opstand te komen. De communistische Chinezen daarentegen verklaarden, dat het nieuwe jaar zeer gunstig zou zijn dc opbouw van liet communisme de gehele wereld. Zij stuurden on der anderen Fidel Castro een geluk- ens met de derde verjaardag van zijn ivolutie. Premier Chroesjtsjef deed president Kennedy en zijn gezin in een bood schap zijn beste wensen toekomen. Het zal, volgens hem. voor een groot deel de betrekkingen tussen beide lan- i of er vrede dan wel oor mensheid in het verschiet ligt. In zijn boodschap aan Macmillan drong de Russische premier aan op meer samenwerking op allerlei gebied met Engeland. Hij vroeg Macmillan hem te helpen de Berlijnse crisis op te .ossen. In zijn antwoord deelde Macmil lan de hoop van de Russische premier, dat er het komende jaar door middel van onderhandelingen een einde aan dc spanningen zal komen. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Rusk, zei in een vraag gesprek, dat er. behalve over Berlijn, ook onderhandeld moet worden over an dere zaken. Hij noemde in dit verband een verbod tot het doen van kernproe ven, ontwapening, samenwerking in ruimtekwesties en culturele onderwer pen. In vogelvlucht dc toestand in de we reld besprekend, verklaarde hij optimis tisch te zijn inzake Kongo; zich niet uit te willen laten over Laos en In de ko mende maanden flinke gevechten te verwachten in Zuid-Victnam. Adenauers hoop vervlogen (Van onze correspondent in Bonn) De strijd om de „erf-opvol- ging" in de deelstaat Nedersak- sen na de plotselinge dood van de sociaaldemokratische „Lan- desvater" Heinrich Wilhelm Kopf heeft niet lang geduurd. De hoop van dr. Adenauers Chris tendemokraten om met het over lijden van Kopf een wisseling in de regering te verbinden en de I sociaaldemokraten in de oppo sitie te verbannen, is vervlogen. jHun coalitiegenoten in Bonn, de liberale Vrije Demokraten, zet ten in de landshoofdstad Hanno ver de bestaande coalitie-rege ring met de socialisten en de Vluchtelingenpartij voort. Zij hebben zich niet ingelaten met ouvertures van de Christendemokraten om samen met hen en de rest conservatieve „Deutsche Partei iwe regering te formeren. De nieu- premier van Nedcrsaksen is de 61- jarige sociaaldcmokraat dr Georg Die derichs, thans minister van sociale za- en arbeid en in de federale politiek volkomen onbekende man. Hij blijft het hoofd der landsregering tot aan het einde van de legislatieve periode, voorjaar 1963. Dr Diederichs is van be roep apotheker. KOEHANDEL Ongetwijfeld is het besluit van de lan delijke liberalen in Nedersaksen om de coalitie met de socialisten voort te zet ten sterk beïnvloed door de onverkwik- Nog geen akkoord over Bizerta De Neo-Destour. die in Tunesië de toonaangevende politieke partij is, heeft verklaard dat de johgste onderhande lingen over Bizerta tot dusver „geen verzoening van het Tunesische en het Franse standpunt" hebben opgeleverd. Deze verklaring werd afgelegd door Abdelmajid Chaker, secretaris van he: politieke bureau van de partij, dat on der voorzitterschap van president Ha bib Bourguiba heeft vergaderd. Chaker kondigde aan dat het Tunesi sche standpunt opnieuw zal worden formuleerd, nadat de regering ovei.«.6 heeft gepleegd met Taieb Sahbani. die naam van de Tunesische regering Rome met de Franse vertegenwoor digers heeft gesproken. Partij van hakenkruis nu ontbonden In Libanon is in de nacht van zaterdag op zondag een poging tot opstand mislukt. Het leger heeft de opstandige beweging in de kiem gesmoord. De staatsgreep was op gezet door de nationalistisch-sociale partij, een uiterst rechtse groepe ring, wier leider grote bewondering koesterde voor Hitier. De betrok ken samenzweerders zijn door het leger gearresteerd en de nationa listisch-sociale partij is ontbonden. Bij de gevechten zijn in totaal vijf mensen om het leven gekomen. Het leger, dat trouw is gebleven m het bewind van president Foead Sjehab, heeft de leider van dc op standige partij, Abdoellah Saadeh, een broer van de oprichter van de partij, Anton Saadeh, gearresteerd. Het was de tweede mislukte opstand van de nationalistisch-sociale partij. In 1949 bezetten aanhangers van deze beweging enkele politieposten. Anton weren en 60 machinepistolen op, die werden aangetroffen in woningen van aanhangers van genoemde partij. In het huis van de leider der partij. Ab doellah Saadeh, werden veertien kisten met ontplofbare stoffen, munitie en een radiozender gevonden. De partij is nu bij regeringsdecreet ontbonden verklaard. Libanon was het enige land van het Midden-Oosten, waar deze partij nog mocht bestaan. Alle gebouwen van dc beweging zullen in beslag genomen worden. In Beiroet zijn gisteren dagbla den uit Cairo in beslag genomen, om dat „daarin overdreven berichten de opstand voorkwamen". kelijke koehandel, die na de algemene verkiezingen in september jl. in Bonn werd gevoerd over de samenstelling der federale regering. Men herinnert zich, dat de meerderheid der Vrije demokra- tische Bondsdagfraktie er tegen was, dat partijvoorzitter dr Erich Mende toch be sloot deel te nemen aan de federale co alitie onder leiding van de bijna 86-ja- rige dr Konrad Adenauer. In F.D.P.- kringen in Bonn had men eigenlijk 5raag gezien, dat de partij in Hannover e federale politieke lijn van samenwer king met de Christendemokraten had overgenomen. In F.D.P.-kringen in Han nover heeft men dc Kerstdagen ge bruikt om de partijleiding in Bonn te overrompelen. Waarin men bijzonder goed is geslaagd. Voor de deelstaat Noordrijnland-West- falen waar op het ogenblik de Chris tendemokraten met absolute meerder heid regeren voorspelt dit niet veel goeds. Ook dèèr wil de F.D.P.-leiding medio volgend jaar. na de dan te houden landelijke verkiezingen, een coalitie met de C D U tot stand bren gen. Ook in de Düsseldorfse F.D.P. is heftige tegenstand tegen de Bonnse re geringscoalitie. Zij is sterk genoeg om straks de C.D.U.-regering in de lands hoofdstad ten val te brengen en de co alitie met de S P D. die maar nauwe lijks zwakker is dan de C.D.U. tc her stellen. ACCEPTABEL Voor de Wcstduitse socialisten bete kent het voortbestaan van de Han- noveriaanse regeringscoalitie de voort zetting van de „Brandt-lijn". Dr Georg Diederichs is voor de Nedersaksische socialisten zoiets als de Berlijnse burge meester Willy Brandt voor de partij als geheel. Hij is een figuur, die ook voor de burgerlijke kiezers als rege ringschef een acceptabele candidaat is. Hoewel hij reeds sinds 1946 lid is van als vlijmscherpe en humoristische de bater bekleedt hij pas sinds 1957 een ministersambt. Hij behoort sinds 1930 tot de Duitse sociaaldemokratische par- tU- De nazi's stopten hem herhaaldelijk m hun gevangenissen en concentratie kampen Dr Diederichs heeft boven Wil- ly Brandt hel voordcel.dat hij niet „in de emigratie" was. d.w.z. tijdens het nazibewind niet buitenslands vertoefde Na de oorlog werd hij aanvankelijk bur gemeester van zijn geboorteplaats Nord- heim. Dr Diederichs heeft in Goppingen pn ,n Rostock (thans D.D.R.) gestu deerd. BRANDT De benoeming van dr Dlederiche be- i j,,at sociaaldemokraten ook op landelijk niveau flexibel zijn en meer heil zien in politici van het soort Willy orandt dan in orthodoxe partijgangers en met hen hopen door te breken naar het grote reservoir van burgerlijke «tem men. dat door rode vlaggen en wimpels tot dusverre van de s.P.D. werd afge- schrdït. Zij hebben daarmede voorlopig bereikt, dat in Nedersaksen ook na de dood van de zeer populaire Hinrich Wil helm Kopf het socialistische bewind voorlopig tot het voorjaar van 1963 wordt voortgezet. In de landelijke ver kiezingen, die dan zullen worden gehou den. hopen zij onder dr Diederichs te kunnen verhinderen, dat de Christende mokraten weer aan de macht komen. De huidige stemmenverhouding in dc Han- noveriaanse Landdag is 65 sociaaldemo kraten, 53 Christendemokraten, 18 con servatieven (Deutsche Partei) en 10 ze tels elk voor de liberalen en de Vluch telingenpartij. De conservatieven neigen er echter, naar het voorbeeld van hun expartij voorzitter Heinrich Hellwcge Él ~~ds tot de C.D.U. toetrad) toe Happen naar de C.D.U. Dit zou de stemmenverhouding zeer ten gunste de Christendemokraten wijzigen, zou de Nedersaksische C.D.U. in staat stellen om de Vluchtelingenpartij een coalitie aan te bieden, die de socia listen en de liberalen buiten in de kou >u zetten. KOORTS Ondanks de snelle overeenstemming over de voortzetting van de bestaande regeringscoalitie is door de dood van Heinrich Wilhelm Kopf de landelijke po litiek in Hannover in beweging geko- De nieuwe en op hoger politiek ni- nog zo onbekende en onervaren premier dr Diederichs neemt het terri toriaal grootste land der Bondsrepubliek in een politieke koorts-toestand over. (Hopenlijk heeft hij er als apotheker het juiste middel tegen. In de Bordeaux-gevangenis te Montreal Is gisteravond een opstand uitgebroken. Patrouillewagens van dc politie werden naar het gebouw gedirigeerd. Alle rebel- j ber in Beiroet te ontmoeten. Dit lerende gevangenen werden naar hun *ot 7.=,ierr cellen teruggedreven. Vier mannen, drie gevangenen en een brandweerman, den gewond. I Volgens onbevestigde berichten zijn verscheidene gevangenen ontsnapt. Aan 'de opstand zouden 300 gevangenen heb ben deelgenomen. De gevangenis huis vest ongeveer 2800 gedetineerden. De po litie maakte gebruik van traangas om de opstand te onderdrukken. Zij werd ge assisteerd door brandweerbrigades. ht ceft Étontc Kij, I In het noorden van En geland, bij Eskdalemuir, is in de nacht van zondag op maandag de laagste temperatuur geregis treerd, die ooit in Enge land is waargenomen, na melijk 32 graden Celsius onder nul. f Voor liefhebbers van cijfers wordt gemeld, dat het na 1961 tot het jaar 6009 zal duren alvorens men weer een jaartal heeft, dat, op zijn kop ge zet. hetzelfde blijft. I De Amerikaanse geleer de dr. Arthur Steinberg heeft verklaard, dat een uitgebreid bloedonder zoek heeft aangetoond, dat ruim dertig procent van de voorouders moet zijn geweest. I Boven de Australische zwecfvliegplaats Kooka burra heeft een arend verleden week reeds vijf maal een zweefvliegtuig met zilveren vleugels tot landen gedwongen. Zweefvliegtuigen met vleugels van een andere kleur worden door het dier met rust gelaten. V Bij de jaarwisseling zijn in Italië vijf mensen om het leven gekomen en ongeveer 200 gewond ten gevolge van het afschie ten van vuurwerk en vuurwapens. Ook raak ten vele mensen gewond, doordat uit de ramen lege flessen en oude huisraad gegooid werden. negers in V.S. blank Volgens een decreet van president Nasser mogen voortaan geen Egyptische bankbiljetten meer in Egypte worden inge voerd. De maatregel houdt verband met de uitzonderlijk lage wissel koers van het Egyptische pond op de vrije markt. Officicci is deze koers ongeveer 10,75 gulden. In Moskou is een bende van vier mannen en een meisje aangehouden, die een serie overvallen heeft gepleegd. Zij droegen zwarte maskers en wa ren voorzien van gesto len revolvers en papie ren. Dc bende werd ge leid door een jongeman, die gediplomeerd talen kenner en ingenieur is. Premier Ikedo en zijn echtgenote behoorden iemand met een grote bewondering voor Hitier. Als partijteken voerde hij een hakenkruis in met kortere armen. De partij propageert een groot Syrië, dat bestaat uit Syrië, Libanon, Jorda nië, Irak en Palestina. Twee jonge officieren hadden met de leiders van dc opstand afgesproken om elkaar in de nacht van 30 op 31 decem ber in Beiroet te ontmoeten. Dit zou het teken tot de opstand zijn. Zaterdag ver trok een tiental tanks met veertig man onder bevel van een van de opstandige kapiteins uit Tyrus naar Beiroet. Hier omsingelden zij het ministerie van de fensie en de woningen van hooggeplaats te officieren. Acht mensen werden ge vangen genomen en later als gijzelaars meegevoerd. Zij zijn allen door het le- j ger bevrijd. Kort voor middernacht vielen de op standelingen het ministerie van defen-l sie aan. Er ontstond een gevecht tussen de aanvallers en regeringsgetrouwe vei ligheidstroepen, dat enige uren duurde. In de rest van de stad en het land bleef het rustig. De strijd bleef tot een zo klein gebied beperkt, dat het meren deel van de bevolking van de hoofdstad er niets van merkte. Om acht uur kwam het kabinet in spoedvergadering hijeen on het buiten verblijf van president Foead Sjehab. Volgens een rommunlqué gaven de mi nisters uiting aan huil tevredenheid over de strenge maatregelen, waardoor op korte termijn „een einde is gemaakt aan dc ondoordachte artle". Ook par lementsleden en leiders van politieke partijen en religieuze groepen, die la ter hun opwachting hij het staatshoofd maakten, betuigden hun trouw aan het huidige bewind. Eenheden van het leger hebben tot- dusver ongeveer 400 leden van de recht se nationalistisch-sociale partij gearres teerd en twee dorpen bezet, die door de ze partii werden beheerst In deze dor pen werden 120 gewaoende mannen ge vangengenomen De zuiveringsacties worden nog voortgezet. Razzia's in Beiroet en ziin voorsteden leverden 300 machinegeweren. 200 ge- gisteren tot de ongeveer 50.000 Japanners, die het nieuwe jaar begonnen zijn met een bedevaart naar de Meiji-schrijn, waar een goede gezond heid en voorspoed wer den afgesmeekt. De Nieuwjaarsviering is in Japan de belangrijkste feestdag van het jaar. Vele miljoenen in bet ge hele land begonnen dc dag met tochten naar bedevaartsoorden en tem pels, I Communistisch China heeft gisteren zijn tevre-1 denheid geuit over het- geen in 1961 tot stand is Maandag zijn uit het huis van e gebracht, zonder even- OTftl ®,8n f.!?™0ajuw*,en wel duidelijk te maken jo°on do„ar ge8tolen De Juwelier. "3 wat er tot stand werd ge- seph Hickingbot'nam, was met zijn vim bracht. lop wintervakantie. 787 Allerlei acties in en van het le vende organisme vinden plaats door middel van reflexen. Wanneer wc de knieën over elkaar geslagen hebben en iemand tikt vinnig onder dc knle- schilf van het afhangende been, wipt dit been naar boven zonder dat onze wil er in gekend wordt. En we knip peren met dc ogen zodra iemand ons in het oog blaast. Dit zjjn acties die buiten onze bewuste wil plaats vin den en die als reflexen te boek staan. Sommige reflexen kunnen we in meer of mindere mate onderdrukken, maar de meeste vinden plaats zonder dat we daarop Invloed kunnen uit oefenen. zoals bijvoorbeeld de ver nauwing van de oogpupil bjj sterke belichting. Door de reflexen wordt het leven aanzienlijk verge makkelijkt, want daardoor voltrek ken zich allerlei processen, zonder dat we ons daarmee behoeven te be moeien. Stelt u zich eens voor. dat de le vensverrichtingen moesten plaats vinden onder Invloed van, en gediri geerd door, onze bewuste wil. Dan zou u er voor moeten zorgen dat de speekselklieren tijdens het eten vol doende vocht gaan afschelden. ver volgens dienen de zeer ingewikkelde bewegingen die de tong tijdens het kauwen maakt, in alle stadia te wor den geleid, en u zou zich daarbij geen halve centimeter mogen vergissen, want elke keer dat u dit doet. bijt u op uw tong. Daarna behoort het hele spiermcehanlsme, dat bij het slikken in werking wordt gesteld In alle fa sen te worden geregeld, cn u dient daarbij nauwkeurig acht te slaan dat steeds op tijd de luchtpijp wordt af gesloten op straffe van verslikken Is de spijsbrok in het begin van de slokdarm aangeland, dan moet u haar volgens de regelen van de kunst naar de maag werken, want het eten zak' maar niet gewoon naar beneden maar wordt naar de maag gedreven (de Juistheid van deze bewering kunt u proefondervindelijk aantonen door op uw hoofd te gaan staan cn in die stand het een cn ander door te slik ken; het doorgeslikte loopt heus niet terug in uw mond, zoais we zouden veronderstellen!) Maar goed, de spijs brok is dus in de maag beland en daarna beginnen onze zorgen pas goed. Want we dienen er aan te den ken wat meer bloed naar de maag te sturen, waartoe allerlei verwijdingen cn vernauwingen In het bloedvaten stelsel moeten worden aangebracht (cn past u op, dat u zich in het dool hof van aderen, slagaderen en vaten niet te erg vergist, want dan is deze eerste hap tevens uw laatste geweest!) Hiermee zijn uw bemoeiingen nog lang niet afgelopen, want ook de af scheiding van maagsap dient uw aan dacht te hebben. U zult u dus goed rekenschap hebben moeten geven van alle stoffen die deze éne hap eten bevatte, omdat u de afschel- ding van spijsver teringssappen daar naar moet regelen. Niet alleen in de maag. maar ook in de darm. En de bewegingen in het spijsverterings kanaal dient j goed te -egeien, want anders komt van de voeding nog niet veel terecht. En zult u er aan denken, dat het portier aan het einde van de maag zich nle'. te laat. maar ook niet voortijdig opent? U zult het met ons eena zijn, dat niet alleen het eten, maar ook het hele leven een onmogelijkheid zou worden. Indien we ons welbewust zouden moeten bemoeien met de le vensverschijnselen die zich thans door middel van reflexen voltrekken, en waarvan we er slechts een paar 'lebben opgenoemd Want terwijl u zit te puzzelen over de vraag, welke klier u in werking moet stellen om -en bepaalde chemische reactie in de •naag te verkrijgen, moet u a.u.b. niet ••ergeten adem te halen. Want die nuttige bezigheid geschiedt eveneens 'oor middel van de reflex!! Ziezo, nu kunnen we de worm ten •onele voeren wiens losgesneden ach tereinde vrolijk achteraan huppelt. i volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 5