DE DOKTER aan 'i woord Arts van Dijkzigt wint prijs in V.S. 5 mei-viering op scholen BeroePm komt nu in studie Houding bedrijfsleven is mede oorzaak van chaos Een woord voor vandaag R.k.-onclerwij zers keuren salarispolitiek af Zweeds koning benoemt een bisschop die „wet breekt" Vier doen méér dan één! Che£arine,4 Is liet polio-gevaar nu ten einde? 1 ANDERZIJDS KERK EN POLITIEK Ds. F. H. Landsma heeft in het weekblad ran de Hervormde Kerk Jiervormd Nederland" aandacht besteed aan de vraag: „Wat heeft alles wat er in New Delhi is ge beurd nu te betekenen voor de kerk in Nederland en de Neder landse samenleving." Hij ging in dit verband dieper in op de poli tieke verantwoordelijkheid ran de kerk, waar hij het volgende over zei En dan denken we In de eerste plaats aan het Internationale poli tieke leven. Daar hebben we als Nederlanders en als christenen al les mee te maken. We hebben een grote verantwoordelijkheid te dra gen. Als volk zijn wij betrokken in het beleid van de regeringen van volkeren, die lid zijn van de Noord- atlantische Verdrarorganisatie durende de laatste maanden de nerale Synode, c.q. haar modera- men en breed-moderamen, tot drie maal toe een publikatie uit deed gaan. die betrekking had op vraag stukken van internationaal-politieke aard. Over de hervatting van de proefnemingen met kernwapenen, over do toenemende politieke span ning tussen Oost en West, en. en kele dagen voor dit artikel werd geschreven, over de verscherping van de strijd om Nederlands Nieuw- Guinea. De ..Oproep tot overheid en volk", die dezer dagen uitging en die zo acuut geacht werd dat ze voor pu blikatie werd vrijgegeven voor ze aan kerkeraden en hervormde ge meenten kon worden toegezonden, ligt in het verlengde van het beleid dat in 1956 leidde tot de zo aan gevochten en eerst nu algemeen aanvaarde ..Oproep tot bezinning betreffende Nieuw-Guinea". Is het niet de opdracht van de Kerk van Jezus Christus, die wel in de wereld maar niet van de we reld mag zijn, afstand te nemen van de machtsstrijd waarin de vol keren cn hun regeringen zo snel verstrikt dreigen te geraken? De Commissie voor Internationa le Zaken van de Wereldraad heeft zich er in New-Delhi over beklaagd dat de kerken nog veel te weinig belangstelling voor haar arbeid in de afgelopen jaren hebben getoond en daar in de regel ook veel te slecht over bleken te zijn geïnfor meerd. Daarom verheugt het ons dat althans de hervormde kerk hier te lande t.a.v. de bemoeienissen van deze commissie in het vraag stuk van de proefnemingen met kernwapenen uitvoerig ingelicht werd en dat haar leiding nadrukke lijk haar instemming met het be leid van deze commissie betuigde. Maar als we het rapport, dat in New-Delhi over de internationale vraagstukken werd aanvaard, lezen, wordt het ons duidelijk dat dit rap port betekent dat ook de kerken in ons land zich veel Intensiever en vooral ook veel moediger met de ze vraagstukken zullen moeten be zighouden dan tot nu toe het geval geringen moeten aansporen geen uitdagende maatregelen te nemen, die de vrede in de wereld in ge vaar kunnen brengen. Onder zulke maatregelen wordt onder meer met name genoemd de uitrusting van de Duitse „Bundeswehr" met kern wapenen. We hebben er nog niets van gehoord dat onze regering zich in de NAVO tegen de. uiterst emo- tioneel door de Duitse minister van Oorlog naar voren gebrachte, eis wèl de beschikking over deze wape nen te krijgen, verzet heeft. Ook hebben we er nog niets van ge hoord dat onze vertegenwoordigers in de NAVO zich. tegen generaal De Gaulle in, krachtig uitgesproken hebben voor het opnemen van con tact met de Sovjet-Unie over de kwestie West-Berlijn. Evenmin dat zij zich in de V N. hebben ingezet vóór de aanvaarding van China in de volkerenorganisatie. Toch zijn dit allemaal zaken, die in meerge noemd rapport krachtig wordeD aanbevolen. Ook hebben, voorzover ons be kend, de kerken in Nederland zich nog niet over deze dingen beraden en om een beraad met de politieke partijen of met de regeringen ge vraagd! Het zal i kleine volkeren7 met de zg. niet* verbonden landen, in de wereld zul len spelen. Zullen zij in de schaduw van de grote mogendheden blijven staan en trachten zich in hun schut- se een beetje veilig te voelen of zullen zij de bemiddelende rol van de niet-machtigen willen spelen, die New-Delhi zo uiterst belangrijk bleek te achten? En alweer: wordt het geen tijd dat de kerken ook in Europa en ze ker in Nederland, eens wat meer aandacht aan deze dingen gaan ge ven? Dit is o.i. de eerste „toepas sing" die de kerken in Nederland aan de boodschap van New-Delhi kunnen geven. ken. Daarover ligt nu een voor treffelijk rapport op tafel. Wat zul len we er in Nederland mee doen New-Delhi betekende voor de We reldraad een spectrumverbreding. De raad had zonder dat deze had Plaatsgevonden ook nog wel vrucht- aar verder kunnen werken. Het is voor ons de vraag of de Raad van Kerken in Nederland het langer zonder deze verbreding kan stellen, wil hij enigszins de gemeenschap van kerken hier te lande kunnen vertegenwoordigen en op het plaat selijk vlak zich zelf verveelvuldigd weten. Wij hopen daarom van har te dat met name de Gereformeer de Kerken in New-Delhi zullen heb ben ontdekt dat zij erbij horen. Voorts achten wij het voor een voortgang van de opbouw van de gemeenschap van kerken in ons land nodig dat de kerken ook in haar ambtelijke vergaderingen en leidinggevende organen meer tot overleg en samenwerking komen. De „oecumenische beweging" moet minder een zaak van „vrienden van de oecumene" alleen, meer een zaak van kerken in haar geheel worden. -1 NED. HER\ F.RV. KERK De algemene vergadering van de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging heeft met meerderheid van stemmen het hoofdbestuur opge dragen eventueel in samenwer king met de andere in de A.N.O.F. samenwerkende onderwijzersorga nisaties de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot een meer zinvolle viering van de natio nale feestdag op de scholen. Het voorstel was afkomstig van de afdeling Rheden, die het gevaar groot achtte dat de viering van deze dag in de school geheel zal vervlakken, nu besloten is slechts eenmaal in de vijf jaar het bevrijdingsfeest te vieren. Het hoofdbestuur van de N.O.V. was tegen aanvaarding van het voorstel, omdat hij het onjuist achtte hiervoor richtlij nen op te stellen. „Dit is een taak voor de afdelingen", zo meende vice- voorzitter H. H. de Boois. De afdeling Rheden trok daarop het voorstel in. waarna de afdeling Rotter dam het overnam. „Het is bescha mend over deze zaak te moeten spre ken", zei de Rotterdamse delegatielei der. „maar helaas is het zo dat er heel wat jongere leden zijn die niet weten wat de bevrijding in 1945 voor ons land heeft betekend. Daarom zijn suggesties om tot een zinvolle viering op de scholen te geraken zeker wel kom". De algemene vergadering van de N.O.V. luisterde op haar laatste zit tingsdag voorts nog naar een inleiding N.O.V.-voorzitter Jac. Lootsma de op stapel staande nieuwe or ganen bij het openbaar onderwijs. Hij gaf een overzicht van hetgeen sinds 1920 ipacificatie van het onderwijs) is gedaan om de positie van het open baar onderwijs ten opzichte van het bij-' zonder onderwijs te versterken. Het in 1960 door staatssecretaris Stubenrouch de Tweede Kamer aangeboden in terim-rapport van de staatscommissie mr. De Roos bevat volgens de heer Lootsma mogelijkheden om ouders, on derwijzers en gemeentebesturen dichter tot elkaar te brengen en de openbare school met meer „vaderlijke zorg" dan ïu toe van de zijde van de over heid het geval was te omringen. Geen communisten Leden van dc CPN blijven ongewenst In de Nederlandse Onderwijzers Vereni ging. Dit heeft de algemene vergade ring met overgrote meerderheid van stemmen besloten n.a.v. een voorstel de afdeling Eindhoven, die de na de Hongaarse opstand in 1956 aangeno men motie, waarin leden van dc C.P.N. als ongewenst in de N.O.V. werden verklaard, wenste in te trekken. Dit voorstel leidde tot een uitvoerige gedachtenwisseling. De voorstellers kre gen slechts de mondelinge steun van twee afgevaardigden (Uithuizen cn Tiel) terwijl vijf andere woordvoerders zich met grote felheid verzetten tegen de stelling van de afdeling Eindhoven, dat de N.O.V. met deze motie zou han delen in strijd met de N.O.V.-statuten en de democratische rechten. GEREFORMEERDE KERKEN Boskoop: G. F. Hayer I Nieuwe kapel voor zendingscent rum Geref. kerken Het zendingscentrum van de Gerefor meerde Kerken in Baarn gaat bij het reeds bestaande gebouwencomplex een kapel bouwen. Hierop is van verschillen de kanten aangedrongen, omdat de be-1 hoefte aan geestelijke bezinning en con-1 centratie op het werk steeds groter wordt. Het ligt in de bedoeling, de bouw voor het grootste gedeelte uit giften te finan cieren. Tot nu toe is een bedrag van on geveer 25.000 ontvangen, er ontbreekt nu nog ongeveer 20.000. De ruimte on der de kaDel zal worden gebruikt pm de accommodatie van het conferentieoord uit te breiden. Architect is de heer J. H. van der Zee uit Hilversum, die lid is van de raad van toezicht op het zendingscentrum. Met de bouw van de kapel zal half februari wor den begonnen. Derde gezinslid in de zending Effatha-ouders in een vereniging Dir.-generaal over kritiek op P.T.T. no Hirootoiir-crpnpraal van defricht op onvoldoende overleg plegen. De directeur-generaal van ae w„ h£bben wellicht te lang getracht P.T.T.prof. IT. G. H. Bast, IS in V01 te houden wat niet meer te hou- zijn nieuwjaarsrede, "''gcspro-U-awj^ennnsten daardoor de kans ken voor vertegenwoordigers van het P.T.T.-personeel, ingegaan op het personeelstekort bij zijn bedrijf, het verminderde dienst betoon als gevolg daarvan en de kritiek daarop. Beroepen l Beilen. Aangenomen naar Bruinisse: G. den i Heeten. kand. te Rotterdam, die bedankte Hollum (Ameland), Oudcga tW urn. Colijnsplaat, Vries (Dr.) cn Schildwolde. Algemene vergadering C.H.U. raadsleden vereniging van christelijk-histo- rische leden van gemeentebesturen in Nederland houdt 1 februari in het ge- w voor kunsten en wetenschappen Utrecht een algemene ledenverga dering. Prof. dr. G. C. van Niftrik uit Amsterdam en mr. dr. K. de Vries uit den zullen hierbij het onderwerp -erheid. jeugd en vrije zaterdag", respectievelijk van theoretische cn de praktische kant, belichten. De overpeinzingen de bezinning zo u wilt van de Oude jaarsavond zijn weer achter de rug en we hebben weer een heel jaar voor de boeg. ledereen is zo op zijn manier aan het bezinnen geweest en velen zullen hebben geprobeerd het advies toch vooral niet sentimenteel te worden op te volgen. Het nuchtere licht van de Nieuwjaarsmorgen heeft ten slotte meer met de werkelijkheid te maken dan mogelijke gedachten van bezinning en inkeer op de avoncl daarvoor.Natuurlijk moet iedereen zelf weten hoe hij het nieuwe jaar ingaat en zelf ook antwoord geven op de vraag, of eventuele gedachten aan hogere dingen" van de Oudejaarsavond al of niet gemeend waren. Als wij dan maar weten, dat het volstrekt nutteloos is ons uitgesproken deze éne avond in het jaar bezig te houden met die „hogere dingen". Ons schuldgevoel over verspeelde kansen en dergelijke op de Oudejaarsavond, is niet eerlijk gemeend, als we de andere dagen van het jaar daar weinig of geen last van hebben. Als ive misschien onbewust die avond zo'n beetje beschouwen als een jaarlijkse grote geestelijke schoonmaakbeurt, dan kunnen we er maar beter mee ophouden. Als wij elkaar op de dag van Nieuwjaar veel heil en zegen toewensen, dan nemen wij grote woorden in de mond. Echt heil en zegen zijn namelijk alleen te verwach ten, als wij ons alle dagen van het jaar omkeren op onze verkeerde wegen. Baptisten voeren kerkbouwactie Dc bouwstichting van de Unie van Baptistengemeenten in Nederland heeft 1962 uitgeroepen als kerkbouwjaar. Er wordt onder de lidmaten en vrienden actie gevoerd om dit jaar één procent hun inkomen af te staan voor de kerkbouw. Vandaag zijn bij de admini strateur van de stichting, ds. T. Jansma te Arnhem de eerste telefonische toezeg gingen binnengekomen van 39 gemeenten tot een bedrag van totaal 70.500. Deze toezeggingen zijn het resultaat van een huisbezoekactie in de beide laatste maan- van 1961. Waar nog slechts ruim de helft van het aantal gemeenten de voor lopige opgaven heeft ingezonden en de actie n-g krachtig wordt voortgezet, heeft het stichtingsbestuur goede hoop het be grote totaalbedrag van 120.000 te halen. Het hoogste totaalbedrag kwam van de Baptistengemeente te Hengelo 5700 en het hoogste gemiddelde per lidmaat werd bereikt door Dokkum, de jongste Baptis tengemeente 44. De bedoeling is dat de kerken vooral verrijz enin jonge gemeenten, nieuwe wijken en industrieplaatsen. Evenals de voorzitter van de|wandclen cn doen, alsof zij niet ziet. Nederlandse Ondenvijzersvereni-1 3' d"s Sibbïlen0 5>a°«n"VeHe ging heeft ook de voorzitter van Uitvoering van haar eigen idee. name- het Katholiek Onderwijzersver- ^"dsïer"^ bond (K.O.V.) vanmorgen aan- die van het bedrijfsleven. Dit idee is dacht geschonken aan de salarissen "',e* van ons: .maar va? de regering. van de onderwijzers. Hij betreurde het, dat in de besprekingen met de regering geen overeenstemming is bereikt en laakte het feit, dat er geen uitkering ineens is gegeven over het jaar 1961. Over de voorstellen zelf (waarover geen overeenstemming is bereikt), merk'e de heer Derksen onder meer op dat de centrales menen dat er alleszins recht bestaat op een uitkering ineens over het jaar 1961, omdat duidelijk is gebleken dat de werkelijke salarisbewe ging over dat jaar in het vrije bedrijf niet onaanzienlijk is uitgegaan boven de trend, die tevoren voor het overheids personeel was uitgestippeld. „Over de zwarte lonen en extra uit keringen zullen we maar niet praten, hoewel de regering hier toch niet blij vend met oogkleppen kan blijven voort- (Van onze kerkredacteur! het ■R doo. heren G. L. Steegstra te Rijswijk (Z.H. voorzitter. W. J. Zwart te Den Haag. vice-voorzitter. en mevr. J. J. Decs-van Es te Leiden, secretaresse. De ouders hebben tot oprichting van de vereniging besloten omdat zij meen den actiever te moeten zijn in de be hartiging van d« belangen van het dove kind. De vereniging stelt zich in de ste plaats ten doel om gesprekskringen te vormen en vergaderingen te belcggi waarop men van gedachten kan wisseli In de tweede plaats wil de vereniging zich laten voorlichten door deskundigen op sociaal cn opvoedkundig gebied, in de derde plaats steun geven aan ouders van een jong doof kind. die nog niet of1 nog slechts kort roet Effatha in contact zijn gekomen, in de vierde plaats het contact tussen doven en horenden be vorderen en ten slotte kampeerweken voor de kinderen organiseren. In de afgelopen zomer is in Aalten kamp gehouden voor dove jongens meisjes van 11 tot en met 14 Jaar, waar bij men zeer prettige ervaringen heeft opgedaan. Prof. Bast merkt op. personeelsbezetting het afgelopen ja: dat de totale de P.T.T. in beneden de behoef- gebleven. Bovendien veroorzaakt de krappe arbeidsmarkt een groter aan tal mutaties dan in enig voorgaand de diverse beperkingen ir dienstbetoon van P.T.T. betreft, klaarde prof. Bast. dat maatregelen, die tot dergelijke beperkingen leiden, moeilijk te verteren zijn voor een be drijf. dat volledig op het verrichten van diensten is gericht en waarvan het de trots van leiding en uitvoerders moet zijn deze taak zo goed mogelijk te ver vullen. Het is begrijpelijk, aldus prof. Bast, dat deze maatregelen veel en soms fel le kritiek hebben doen ontstaan. Voor een deel is deze kritiek vol begrip ge weest voor onze moeilijkheden. Spr. dacht daarbij met name aan de reac ties in de Tweede Kamer. Voor een an der deel heeft spreker deze kwetsend Sevonden. in het bijzonder tegenover e zeer vele personeelsleden, die zich grote inspanning hebben getroost om onder heel moeilijke omstandigheden het dienstbetoon zo goed als dat moge lijk was in stand te houden. Prof Bast erkende tenvolle de kritiek op de leiding, wanneer de kritiek zich Dit is een" les geweest, hoewel dit overleg in de gegeven omstandigheden de mening van spreker weinig had kunnen betekenen dat een tijdiger waarschuwing. Toch moest het prof. Bast ook van het hart. dat het bedrijfsleven voor eigen belangen gemakkelijk werkers uit het P.T.T.-bedrijf overneemt, zonder er het P.T.T.-bedrijf overneemt, zonder ei daarbij aan tc denken, dat het daar mee in een voor zichzelf vitaal dienst betoon van P.T.T. schade berokkent, schade, die in een overspannen arbeids markt niet herstelbaar is. ,Wij hebben door de schaarste op de arbeidsmarkt, vooral in de grote steden, zeer tegen onze zin het hoofd moeten buigen. Wij hebben de werk tijdverkorting moeten invoeren op eer moment, dat moeilijk ongelegener had kunnen komen". De met het laatste sa menhangende beperking van het dienst betoon op zaterdag is wellicht iets ver der gegaan dan op dat moment in overeenstemming was met de maat schappelijke omstandigheden: behou dens wellicht nog enkele kleinere aan passingen schijnt dit thans echter niet al te ver in te grijpen in de reële be hoeften. Voor de derde maal stond een Haar lems gezin een kind af als zendelinge voor Nieuw-Guinea. Gretha Stringer is reeds haar werk bij de Wisselmeren begonnen. De eerste uit dit gezin was Elze Stringer, die als onderwijzeres aan de Wisselmeren haar werk begon. Haar naam kwam enige jaren geleden het nieuws, toen, tijdens een op stand van een bepaalde stam, zij maar ternauwernood aan de dood ontsnapte. Zij heeft een eerste termijn beëindigd, volgde tijdens haar verlof een cursus een zendingsseminarie in de Ver enigde Staten en is weer naar Nieuw- Guinea teruggekeerd. Zeer binnenkort beëindigt een broer Adriaan, die met zijn gezin naar dit zendingsveld is gegaan, zijn eerste ter mijn. Eer hij naar Nederland met ver lof komt, gaat ook hij enige tijd naar het zendingsseminarie van de ..Chris tian and Missionary Alliance" stu deren. Dit gezin hoopt in mei in Ne derland te (Advertentie) n Volmaakt begrip In olies took dagen gedwongen een bisschop te benoemen die zich verzet tegen het 1feit, dat het Zweedse parlement de ''kansels van de staatskerk heeft I opengesteld voor de vrouw. Hij kon moeilijk een andere keuze doen, want van de drie kandidaten die door de provinciale kerkverga dering werden voorgedragen was de nieuwe bisschop Olie Herrlin nog het minst fel in zijn verzet. De voordracht heeft opnieuw de plaats van de vrouw in het kerkelijk leven in discussie gebracht in Zweden. Sinds de Zweedse wet drie jaar leden werd aangenomen, waardoor de vrouw tot de Zweedse kansels wordt toe gelaten, een' beslissing die genomen kon worden door het parlement, omdat Zweden een staatskerk heeft, werd in dat land geen nieuwe bisschop be noemd, die tegen dit besluit was. Op deze wijze werd gepoogd het verzet in Zweden te breken. Nieuwe predikanten worden in Zweden door de bisschop bevestigd. De bisschop pen die tegen de „vrouw in het ambt" zijn. weigeren vrouwelijke predikanten te bevestigen. Daardoor kan de wet in ver schillende kerkelijke provincies niet wor- Zweden sloten een aantal jaren geleden veel predikanten en leden van deze Lu therse Kerk zich aaneen in de Kyrklig Samling, die zich tegen de nieuwe wet De Zweedse regering kwam voor een moeilijk probleem te staan, toen in ok tober van het afgelopen jaar drie kandi daten werden gekozen als bisschop van Visby, die allen tegen de „vrouw in het ambt" waren. Alle drie waren zij leden an het nieuwe front. Het dagblad van de Liberale Partij i EÜÏÏSS^TJH» „Sïï1^ ktar wldd.hm In tin i.U.f menen dat de overheid aansprake lijk als zij is voor hen wier salaris door haar wordt vastgesteld en uitgekeerd, haar eigen salarisbeleid moet voeren", aldus de heer Derksen. .De regering heeft de eis deze uitke ring over 1961 te verlenen afgewezen. Dit betekent in feite dat zij vasthoudt vaststelling van de salarissen overheidspersoneel is en dat zij niet be reid is om hierin verandering te bren gen, ook al blijkt nu, dat de werkelijke salarisbeweging verschilt van die, welke zogezegde accoord als basis heeft gediend." Derksen zei voorts van mening te zijn dat als de regering meent dat de hogere functionarissen een te laag sala ris hebben en dat voor de hoogsten on der hen een vijf maal zo grote extra verhoging als voor de laagstbezoldigden moet komen, zij dan de redelijkheid en de noodzaak toch wel heel duidelijk zal moeten aantonen. „Zonder bewijs zal men er moeilijk in kunnen berusten dat een zo eigenaardig opgebouwde salaris herziening tot stand komt. Wil de rege ring een vergelijking met het vriie be drijf als basis nemen, dan zal ze dit over de gehele linie moeten doen en daarbij kan zij de zwarte lonen en ex tra uitkeringen niet buiten beschouwing laten", aldus de voorzitter van het K.O.V. „Wij zullen er zeer nauwlettend op moeten toezien dat de nieuwe sala rismaatregelen die voor de ambtenaren per 1 januari van kracht worden op een eerlijke en juiste wijze worden toege- Hij wees verder op de z.i. onaan vaardbare traagheid waarmee de pensi oenen behandeld worden. „Met grote nadruk blijven wij voor alles vragen om waardevaste pensioenen. Het is on duldbaar dat de gepensioneerden tot de vergeten groepen gaan behoren". rken krachtiger tolerante in-tolerantis zo ver voerde dat 'het de raad gaf om, gezien deze keuze, maar geen bisschop te benoemen, om- De vier middelen, verenigd in Che- dat geen van de kandidaten vrouwen r L tot predikant wensten te bevestigen. Farine,,4 helpen elkaar en werken dew S^™Jme"'liuSnUkwïrt "n." daardoor bijzonder weldadig tegen alleen het officiële orgaan van de Kyrk- pijn en griep. Eén der middelen lig Samling, maar ook het algemene kerkelijke weekblad Var Kyrka verzette ÉOrgt erVOOr dat OOK een geYOellge noemen, omdat zij de beslissing het parlement en de synode niet wilden uitvoeren. Dit laatste weekblad meende i zelfs dat dan de rechten van de kerul in gevaar kwamen. De regering heeft toen maar de eerste I van de lijst genomen, deken Herrlin, die reeds in 1960 als derde kandidaat op dej lijst stond voor de verkiezing van bis schop van Lund. I Glazen buisje 20 tabletten f 0.80 Handige slripverpakklng 40 tabletten f 1.50 .Voordeligs flacon 100 tabletten f 3.50 „Vragen op medisch gebied zenden aan de redactie van ons blad met linksboven op de envelop: „Medische rubriek''. Antwoord op vragen van algemeen belang wordt wekelijks In deze rubriek gegeven, vragen waarvan de beantwoording niet langs deze weg gewenst Is, geschiedt per brief.'* Met publikatie over trombose tonen. Reeds 'n echte Coleman oliehaard voor f 208.-. Ytrkriitkur bij tl irkw», kandal De Rotterdamse arts dr. J. M. Greep heeft van de medische facul teit van de universiteit van Colo rado (V.S.) een prijs van 2500 dol lar ontvangen voor een publikatie over voorkoming van trombose na operaties. Dr. Greep, die verbonden is aan het Dijkzigt-ziekenhuis te Rotterdam, studeert op het ogen blik, door een stipendium daartoe in staat gesteld, aan de in Boston gevestigde medische faci j de Harvard-universiteit. De hem toegekende prijs is de „June Nugent Cocherm-prijs' voor 1961. Wij len mevrouw Cochems. weduwe van een arts uit Colorado, heeft bij testa mentaire bepaling deze prijs Ingesteld ▼ooi de beste publikatie over de diag nose. aetiologie 'leer der ziekteoorza- kerr en behandeling van trombophlebi- tis laderontsteking'. Dr. Greep heeft in zijn publikatie ver slag uitgebracht over een onderzoek, dat hij in het Dijkzigt-ziekenhuis ge daan heeft naar de resultaten van een in Nederland en ook elders in gebruik ziinde methode om trombose na opera ties tegen te gaan. Deze methode houdt in dat aan de patiënt na de operatie, bij wijze van voorzorgsmaatregel ta bletten worden gegeven die het vermo- j™ v.n h.t bio.d om t. ilolltii J*™!": Boir'u Ijtwl.-tlin Chi. B.L.0 schooi Benoemd tot hoofd van de Chr. Vale rius school te Veere: R. H. Helmholt te Siddeburen. i. 11 t ALS WE de grafieken van het aantal gevallen Laat Uw Winkelier U de collectie van kincierverlamming die de laatste dertig jaar werden aangegeven bezien, valt onmiddellijk op, dat zich elke vier a vijf jaar een epidemie van kinderverlamming openbaart, die van aan merkelijk ernstiger aard is dan de tussen gelegen jaren. Dit verschijnsel is niet alleen bekend bij de polio, maar ook bij enige andere besmettelijke ziekten. Zo werd in 1956 weer een epidemie ver wacht. die helaas ook niet uitbleef. Deze ver wachting en zijn gevolgen waren mede oorzaak van de oprichting van het Prinses Beatrix-Poliofonds. Dat zich in dit jaar aan de horizon figuurlijk bo vendien een andere reddende engel vertoonde, was zuiver toeval, maar dat deze engel op den duur de ondergang voor dit fonds in petto heeft, kan een gelukkig feit genoemd worden. De lezer zal begrijpen, dat deze engel het poliovaccin is. Ondenvijsbenoemingen Benoemd tot onderwijzer aan de Mar- nix-Uloschool te Maassluis: B. v.d. Stoep te Maassluis, H. G. v. Hoeven te Maassluis en P. Zunderman tc Haarlem: Koningin Wilhelmina Uloschool te Wage- ningen: W. M. Bruggeman te Apeldoorn. Benoemd tot onderwijzeres aan de Chr. Nijverheidsschool voor meisjes te Woerden: E. A. Arkema te Zeist. Benoemd tot onderwijzer aan de C.V.O.-school te Nederhorst den Berg: U. Jaasma te Koog a.d. Zaan. Benoemd tot onderwijzer aan de ds. jhr. J. L. S. Martens van Sevenhoven- ken, omdat het doorbloeden van opera- tiewonden dan tot fatale gevolgen zou kunnen leiden. Dr. Greep heeft bij zijn onderzoek de eljfersoy Benoemd tot onderwijzer aan de Ge reformeerde school te Nijkerk: O. Tee- te Soestdijk tijd.: school met den Roosendaal: A. H aanzienlijk is verminderd. Laponder te Brunssum; H. v.d.- Leek- Dr. Greep is in 1956 in Leiden afge- school te Amsterdar.i-O.J. Faber te studeerd en in 1958 in Utrecht gepro-j Bussum. movcerd. Zijn verdere studie aan dej Harvard-universiteit cn het Massachu- Beno-md tot onderwijzeres aan de setts general hospital zal voortgezet on-1 Waalse school te Rotterdam: M. M. derzoek op het gebied sebestrijding omvatten. van poSoIHRPiHHRHIRMHPHMW vallen met verlammingsverschijnselen. Dit jaar bleek een recordjaar te zijn wegens het grote aan tal aangegeven gevallen. In 1957 waren het nog wel 203 gevallen met 25 sterfgevallen, maar daarna ging het snel afnemen; 1958 met 39 aangegeven geval- len en elf sterfgevallen: 1959 met elf aan.gegeven gevallen zonder sterfgevallen. Helaas werd dit laag terecord echter in 19o0 weer ongedaan gemaakt met dertig nieuwe gevallen Deze hernieuwde stijging moet als een waarschuwing dienen, waarover later nog een enkel woord. In iert*?r geval is het zo dat na het jaar 1956 een totale wisseling van het beeld van de poliobestrijding is opgetreden. De belangstelling werd snel verschoven van de behan deling naar de vaccinatie, die zojuist zijn intrede had gedaan. Het is natuurlijk verheugend, met groe'end opti misme naar de toekomst te mogen kijken, en toch schuilt hier een gevaar in. namelijk dat de neiging zou kunnen ontstaan, de mensen die kinderverlam ming gehad hebben en nog met dc sombere erfenis orstclcn. te vergeten. Zij die dicht bij de poliopa- die zeker bereikt zijn bij de poliobestrijding. We moeten niet vergeten, dat voor vele poliopatiënten de vaccinatie net te laat is gekomen, en juist voor hen is er de erfenis van een ziekte, waar ze wellicht niet aan hadden behoeven te .ijden, zo zij enige jaren later geboren waren. Dit is een hard ge lag, destemeer zullen we ons moeten concentre ren op zo goed mogelijke, ook psychische hulp. Juist omdat het over een ziekte gaat die wel bij zonder zwaar ingrijpt in het leven van de patiënt tiënten staan, zoals de huisarts, de specailist. zie kenhuispersoneel. zien deze bezwaren méér dan zij. die van verre het polioprobleem bezien en slechts zijdelings met de poliobestrijding te maken hebben. Niemand mag verblind worden door de successen, die dit en zijn omgeving. We mogen dan ook niet verge ten dat nog steeds vele honderden patiënten medi sche zorg nodig hebben, merendeel jongeren, die. als het even kan. nog ingepast moeten worden in de maatschappij. Wc zijn nog niet zover, dat we alléén nog maar aan de vaccinatie behoeven te den ken. Aan de andere kant is een duidelijk optimis tisch geluid vanwege de vaccinatiemogelijkheden volledig gerechtvaardigd. Het is nu zes jaar geleden, dat het eerste vaccin tegen de kinderverlamming in Nederland werd vrij gegeven voor algemene immunisatie. Zoals bekend, wordt momenteel de vaccinatie in Nederland nog met drie of vier injecties verzorgd. Dit z.g. Saikvaccin is een geïnactiveerde, dus dode stof. Ondanks de grote beschermingsmogelijkheden jjje£jt cn jjjg vooralsnog ten volle moeten worden benut moet als bezwaar gezien werden, dat dit vaccin de darmwand niet be schermt tegen het binnendringen van poliovirussen, aangezien juist de darmwand de toegangspoort vormt tot het lichaam voor de kwaadaardige polio- Reeds dient zich echter een andere wijze van vac cinatie aan, die in vele landen reeds navolging heeft gevonden, doch waaraan men in Nederland toch nog wel vele bezwaren ziet. Bedoeld vaccin is een levend vaccin van een sterk afwijkende vorm van poliovirussen, die door de mond als tablet in genomen kan worden, het Sabinvaccin. Met het in nemen van dit levend vaccin wordt ock weer levend vaccin met de ontlasting uitgescheiden, waardoor een grote kans bestaat dat niet-ingeënten hierdoor besmet kunnen worden, wat niet gewenst is. om dat men er nog niet tenvolle van overtuigd is dat bij de passage van dit virus door een menselijk lichaam dit virus niet kwaadaardiger van karak ter kan worden. Genoemde wijze van toediening evenaart de natuurlijke wijze van besmetting en heeft als voordeel dat de darmwand wordt be schermd tegen latere herinfecties, net zoals bij mensen die aan kinderverlamming hebben geleden. In de landen binnen de communistische invloeds sfeer zouden meer dan 100 miljoen mensen op deze wijze immuun gemaakt zijn tegen polio, doch men is in Westelijke kringen er niet van overtuigd dat dit zonder ongelukken is gebeurd. Men moet niet vergeten, dat wie om een of andere reden deze vaccinatie niet ontvangt geïsoleerd zal moeten wor den tot alle gevaccineerden in zijn omgeving virus- vri' zi'n geworden. De tijd is echter te kort om alle voor- en na delen zuiver tegen elkaar te kunnen afwegen. Is het poliogevaar nu werkelijk ten einde? He laas kan op deze vraag nog niet definitief „ja" gezegd worden. Enerzijds is de tijd nog te kort om te kunnen beoordelen, of de vaccinaties voldoende weerstand kunnen bieden: anderzijds bestaat er een neiging, die men „nrikmoeheid" noemt. Vele ouders zien minder de noodzaak in. hun kinderen te laten inenten nu er zoveel minder gevallen van kinder verlamming zijn. Deze kinderen, die niet zijn in geënt. blijven gevaar opleveren voor de volksgezond heid. Mogelijk dat He geringe stijging van het aan tal gevallen van kinderverlamming de laatste twe< jaren over de gehele wereld ook hier van is. Verder zullen

Nieuwe Leidsche Courant | 1962 | | pagina 2