Jlieutuc jCci&srlK (üourant ml De Gaulle zal Franse troepen terugtrekken Commentaar In 1970 ruim 180 miljoen auto's Lanslagen tijdens rede van Franse president EEG-ministers aanvaarden compromis Regering zwijgt nog over Nieuw-Guinea Bede voor het nieuwe jaar „Geweld om N.-Guinea kan rampzalig zijn" ZATERDAG 30 DECEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieoenchten f 0.18 per millimeter <Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58938. Tweeën veertigste jaargang no. 12366 CHRIST ELI J K-NATIONAAL DAGBLAD „Stuntvasticii if ahfblmn mgn bert ia Ugljenspott" in 'n woelige wereld veilig verzekerd. Kromme Nleuwegracbt 8—10 UTRECHT RESIDENT DE GAULLE is van plan het komende jaar het me rendeel van de Franse troepen uit Algerije terug te trekken. Hij srvan overtuigd, dat Frankrijk en Algerije een zodanige overeen- omst zullen sluiten, dat nauwe betrekkingen tussen beide landen ehandhaafd zullen blijven, ook na het onafhankelijk worden van Igerije. De Franse president verklaarde dit in zijn Nieuwjaarsrede oor de Franse radio en televisie. Wat er ook zal gebeuren in Alge- ra©, het grootste deel van het Franse leger zal in 1962 weer in Euro- gestationeerd zijn. Dit zou betekenen, dat de militaire kracht van est-Europa aanzienlijk toeneemt, want in Algerije zijn 400.000 rransen gelegerd. Begin volgend jaar zal al een aan vang gemaakt worden met de repa triëring van de Franse militairen. Twee divisies en verscheidene eenhe den van de luchtmacht zullen naar het moederland terugkeren. De Franse president verklaarde ook, dat het leger gemoderniseerd zal worden, waarmee hij waarschijnlijk doelde op de Franse pogingen het leger uit te rusten met eigen kernwapens. President De Gaulle bleek eens te meer vastbesloten zijn plan Algerije zelf beschikking te geven, door te zetten. Hij zei, dat Frankrijk zal samenwerken met een „souverein en onafhankelijk Alge rije". Dit kan verwezenlijkt worden, mits de essentiële belangen van Frankrijk ge garandeerd worden. Het leek hem reeds op dit moment mogelijk tot een weder zijds akkoord te komen, dat een einde zal maken aan dit „wtede drama". Het was opvallend, dat De Gaulle met geen woord repte van de geheime be sprekingen die op dit moment gehouden worden tussen Franse en Algerijnse af gevaardigden. Hij deed een aanval op de politieke partijen in Frankrijk zelf, die, volgens hem, het vaderland in 1940 naar de ramp geleid hebben en die nu weer begonnen zijn met hun ondermijnende activiteiten. Over de Duitse kwestie zei de presi dent, dat Frankrijk constructief mee zal werken aan onderhandelingen tussen de wereldmachten, maar eerst is het nodig, dat de spanning die geschapen is door waarschuwingen en dreigementen van de Sowjetunie, niet langer bestaat. Over de E.E.G. sprekend, zei generaal De Gaulle, dat hij zal streven naar goede betrekkingen tussen de aangesloten lan den, maar hierbij moet rekening gehou den worden met de belangen van allen, hetzij op industrieel, hetzij op landbouw gebied. Europeanen gaven geen gevolg aan de oproepen van de OAS om de uitzen ding te boycotten. In Qran deden zich ongeregeldheden x>r, die begonnen met een ontplof fing bij het televisiestation, waardoor het beeld wegviel. Later werd aan d© oproep van de OAS gehoor gegeven en werd op pannen en blikken het „Algérie fran?aise" getrommeld. Er deden zich ook gevechten voor tussen soldaten en Europese burgers, waar bij drie mensen gedood werden. Nieuws in één oogopslag Van de ontwikkeling van het overleg op inter nationaal niveau hangt het af, of de regering nog vóór het Tweede-Kamerdebat op dinsdag in staat zal zijn mededelingen te doen over het Nieuw-Guinea- beleid. In Den Haag houdl men rekening met de mo gelijkheid vam een Ka merdebat achter gesloten deuren. Dr. Kortenhorst heeft de berichten over een Amerikaans-Engels bemiddelingsvoorstel ont kend. Australië heeft er bij Indonesië en Nederland op aangedrongen, in het Nw.- Guinea-conflict geen ge weld te gebruiken. Vanmorgen was nog niet bekend, of de in Brus sel vergaderende ministers van de E.E.G. vanavond Iaat zou kunnen besluiten, dat op 1 januari kan wor den overgegaan naar de tweede fase van 't E.E.G.- verdrag. Overeenstemming was, als gevolg van Fran se oppositie, nog maar ge deeltelijk bereikt. President De Gaulle heeft in een rede tot het Franse volk verklaard er van overtuigd te zijn, dat Frankrijk en Algerije een zodanige overeenkomst zullen sluiten, dat nauwe betrekkingen tussen beide landen gehandhaafd zullen blijven. Hij wil volgend jaar het merendeel van de Franse troepen uit Alge rije terugtrekken. Gisteren zijn in Londen en Parijs zeven roofover vallen gepleegd. Twee er van mislukten. Het was de overvallers voornamelijk te doen om de salarissen van personeelsleden, die aan het eind van het jaai zouden worden uitbetaald President Tsjombe van Katanga heeft verklaard, dat Kongolese troepen bij Kongola. in Noord-Katan- ga, aanvallen hebben on dernomen. waarbij zij steun zouden hebben ont vangen van Canberra- vliegtuigen van de Ver Naties. Tussen 1 januari 1960 en 31 oktober 1961 hebben 590 Nederlandse ambtena ren de overheidsdienst in Nieuw-Guinea verlaten. In deze periode werden 441 ambtenaren uitgezon den. Naar het oordeel van minister Toxopeus en staatssecretaris Bot behoe ven in het wetsontwerp Bijstandskorps ambtena ren geen verdere verbete ringen te worden aange bracht. De voorzitter van het Centraal bureau van de tuinbouwveilingen heeft laten weten, dat hij niet heeft kunnen voorzien, dat minister Marijnen be schuldigingen aan het adres van de Westduitse ambtenaar Stallmann. door de voorzitter aan de minister medegedeeld, of ficieel zou gebruiken. Ongerust De aankondiging van de president, dat Franse troepen uit Algerije zullen wor den teruggetrokken, heeft onder de ge matigden en de liberalen ln Algiers enige ongerustheid gewekt. Gevreesd wordt dat Algerijnse en Europese extremisten het dan onder elkaar zullen gaan uit vechten. Tijdens de rede van De Gaulle zijn in Algerije en ook in Frankrijk schillende aanslagen gepleegd op tele visiestations. In Midden-Frankrijk hadden de aanslagen geen succes, r in het zuiden kon men enige minuten de toespraak niet volgen. In Algiers is het betrekkelijk rustig geweest; de Het wilde gisteren niet zo best vlot ten met de besprekingen van de minis ters van de zes E.E.G.-landen, die zij ln Brussel houden ter regeling van de overgang naar de tweede etappe het Verdrag van Rome. Het gemeen schappelijk landbouwbeleid blijft het struikelblok. Men ls het namelijk nog niet eens over de gemeenschappelijke financiële verantwoordelijkheid en de z.g. ontsnappingsclausule. Voor de financiële kwestie wend als uitgamigspunit een nieuw voorstel wan de Europese commissie aanvaard, dat een compromis nastreeft tussen de Duitse en Franse standpunten. Duitsland wil de lasten wan het gemeenschappelijk landbouwbeleid laten dragen door de zes EEG -landen. Frankrijk houdt echter vast aan de oorspronkelijke plannen voor een heffiingenstelseL Daar hebber, de Duitsers echter het bezwaar tegen dat zij dan het meeste moeten betalen. Wait de ontsnappingsclausule betreft, houdrt West-Duitsland vast aan het scheppen van een mogelijkheid in be roep te gaan tegen een beslissing var» die Europese commissie als een land zijn grens tijdelijk sluit voor landlbouwpro- dutoten. De meerderheid is hier echter tegen, omdat dit bij aan bederf ondier- hevige prodiukten tot ongewenste toe standen kan leiden. DE HERE zegene ons en behoede ons - DE HERE doe zijn aangezicht over ons lichten en zij ons genadig DE HERE verheffe zijn aangezicht over ons en geve ons vrede. Kabinet en fracties vergaderden (Van onze parlementsredactie) OOK gisteren is in Den Haag nog geen einde gekomen aan de geheim zinnigheid, waarmee de regeringsactiviteiten met betrekking tot Nw- Guinea zijn omgeven. Het internationaal diplomatiek overleg, dat ten doel heeft om met inschakeling van derden een open Nederlands-Indonesisch gesprek mogelijk te maken, is nog niet afgesloten. Het hangt van de ont wikkeling van dit overleg af, of de regering op zeer korte termijn, d.w.z. vóór het kamerdebat van 2 januari, het stilzwijgen over haar pogingen zo niet geheel, dan toch gedeeltelijk kan verbreken. Door ce Tweede Kamer wordt een nadere, publieke verklaring van de regering zeer op prijs ges'old. Want ais die achierwege blijft, wordt het houden een Kamerdebat, waarbij de rege ring de essentiële punten van haar be leid in het vage zou laten, een heel moeilijke zaak. De Kamer zou dan moe ten gaan discussiëren op basis van de veroudcroe brief van minister-president De Qu'y over de kwestie-N Guinea (op 8 december j.l. aan de Kamer toege zonden). Een nogal 9Chimmlge verto ning zou daarvan het gevolg zijn. Som migen spelen nog steeds met de gedach te het Kamerdebat in comité-generaal. achter gesloten deuren, te doen houden Dit is na de oorlog eenmaal voorgekomen en wel in 1949, toen de soevereiniteitsoverdracht aan de orde Op deze wijze wordt het de rege ring mogelijk gemaakt de voltallige Kamer (en niet alleen maar een beslo ten Kamercommissie) in te lichten zon der dat haar verklaringen openbaar worden. Aan deze bestendiging van de geheimhouding kleeft echter het grote bezwaar dat de on-tstane onrust en on zekerheid in Nederland en N. Guinea zullen voortduren t aar de Nederlandse regering In donesische voorstellen zouden zijn ge daan, is gisteren nog eens officieel en grote stelligheid ontkend. En op een vraag cf naar zijn gevoelen aan Den Haag reeds een Amerikaans-Engels be middelingsvoorstel zou zijn voorgelegd, antwoordde Tweede-Kamervoorzitter dr Kortenhorst (tevens lid van de Kamercommissie voor buitenlandse za ken): ,Daar is geen woord van vaar. Ik kan dit uit de beste bron met klem tegenspreken. Dergelijke voorstellen be staan op dit ogenblik nier. Politieke waarnemers menen, dat de Kamervoorzitter Iets te formeel heeft geredeneerd Weliswaar hebben, naar aanneemt, de regering nog geen officiële uitgewerkte Amerikaanse of Engelse bemiddelingsvoorstellen be reikt. maar wel ligt het voor de band. dat Washington en Londen bil Den Haag hebben aangedrongen op bet houden een gesprek-zonder.prealabele voor waarden met Indonesië. Nederland Is daarmee reeds akkoord gegaan, Indo nesië nog niet, gezien de recente uitla tingen van vooraanstaande Indonesiërs, dat Indonesië alleen wil praten op basis in overdracht van N. Guinea. Het kabinet is gisteren van 's morgens tien tot 's avonds zeven uur bijeenge weest. Behalve N Guinea stonden tal van andere punten op de agenda. In het Tweede-Kamergebouw vergaderden de KV.P en de P.vd.A en in Utrecht de AR-fractie om hun standpunt voor het debat van 2 januari te bepalen. De C.H.-fractie is donderdag al bijeenge weest. terwijl de V.V.D.-Kamerleden pas a s dinsdagmorgen vergaderen. (Voor vervolg zie pagina 13) 0P DEZE PLAATS hebben wij ook thana in het vrijwel vergleden jaar dage lijks onze commentaar geschreven op de actuele gebeurtenissen van de dag. Dit Is immers de functie van de krant: lezer en lezeres op de-hoogte brengen van de actua liteit en hen bovendien helpen bij het rich i een oordeel hierover. Vandaag blijft het commentaar ln deee zin achterwege. Want de actualiteit van vandaag ls niet die van elke dag doch van een heel jaar. En een Jaar laat rich niet ln luttele regels samenvatten. Daarvoor zijn jaaroverzichten nodig. Men vindt ze elders in de krant van vandaag, zomede woorden van bezinning. Het ls een bezinning als waartoe het einde van een jaar als vanzelf brengt. Daarom wordt ditmaal volstaan met een verwijzing naar de bladzijden hierachter. En indien dan toch een kort commentaar geschreven zou worden, dan zou het er een ziin in het teken van de dankbaar heid. Het jaar 1961 was een jaar als an dere jaren, met oude problemen In telkens jonge vormen, een jaar van menselijk te kort. Maar het was een jaar, dat tegelijk getuigen mocht van bestendiging van het leven. In het tekort is in beginsel voorzien. Dat leven mag nog voortgang vinden. Reeds klopt een nieuw jaar aan, als ons duidelijk tekort ten spijt een nieu we mogelijkheid en een nieuwe kans. Het afscheid nemen van een vergleden jaar mag tegelijk, de begroeting zijn van een nieuw. Het vergleden jaar heeft ons wel bewuts gemaakt dat nabetrachting en be zinning op wat ging niet overbodig moe ten heten. Maar mogen we ook de moed opbrengen tot bezinning op het jaar dat voor de deur staat. Het za! zijn als alle jaren: een gave en een opgave. En eer we het weten heeft de stroom ons al mee genomen en zitten we er middenin. En wat de actualiteiten betreft, ze zullen ook in het nieuwe jaar in overrompelende mate ons deel zijn. Zozeer dat we er nauwelijks de weg in zullen weten. Dc stroom nadert al. Mogen we, ook bij alles wat komen gaat, het scheepje veilig weten onder Jezus' hoede, met Vaders Zoon aan boord. (IUT\) „Oh, ik ga ook lekker naar buiten. Ze zijn aan het voetballen." Australië zendt nota's: De Australisché regering heeft vandaag aan de Nederlandse en In donesische ambassadeurs in Can berra nota's overhandigd, waarin zij verklaart het gebruik van geweld bij het regelen van het geschil tus sen Nederland en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea, te zullen betreuren. In de nota's wordt bij Indonesië en Nederland aangedrongen onderhande lingen te openen en te komen tot een voor de openbare wereldmening en het handvest der Verenigde Naties aan vaardbare regeling. Voorts wordt gezegd, dat geen der landen de belangen van de inheemse bevolking van westelijk Nieuw-Guinea Maandag geen krant Maandag 1 januari (Nieuwjaars dag) zal ons blad niet verschijnen zullen onze bureaus de gehele dag gesloten sijn. „tn de uiteindelijke keuze van haar eigen toekomst" uit het oog mag ver liezen. De Indonesische ambassadeur, genaraal Soeadl, heeft na het ontvan gen van de nota een bespreking gehad met premier Menzles van Australië- Bij dit oruderhoutd waren alleen pre mier Menzies en ambassadeur Soeadi aanwezig. De Australische minister van buitenlandse zaken, sir Garfield Ber wick, gaf later de volgende ventolaroiig uit; „Ik ben mij ten volle bewust bezorgdheid, waarmede het Australische publiek de huidige situatie wan verse tussen Nederland en Indonesië over westelijk Nieuw-Guinea gadeslaat. Australië had te kennen gegeven, dat er ge engewapend conflict mag ontstaan tussen twee landen, met belde het vriendschappelijke betrekkingen derhoudt, en dat het van oordeel is dat het geschil tussen hen voor een vreedza me oplossing vatbaar ls. De Australiërs waren dus geschokt en ontstemd, dat Indonesië openlijk zijn voornemen te kennen heeft gegeven zijn toevlucht tot geweld te nemen als middel om het geschil te eigen gunste Het beginnen van een oorlog en die blijvende vijandigheid, die daaruit kan voortvloeien im dit tot dusver vreedza me gebied, zouden ondragelijke lasten in het leven kunnen roepen voor alle volkeren van dit gebied en voor hun komende generaties. zNiet alleen is het dreigen met of ge bruik van geweld nadrukkelijk verbo den door het handvest der Verenigde Nartiies, doch in dit geval zou het gebruik (Voor vervolg zie pagina 13) Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's Tendens dalend TlMET vrij grote snelheid spoedde de zachte lucht zich gisteren met tem peraturen van 7 tot 9 graden land naar het noorden, en kwam een periode van zonnig ijsweer ten einde. Een actieve oceaandepressie lag morgen even ten zuiden van Engeland en zal vandaag in de richting van de Noordzee trekken en daarbij dicht langs ons land koersen. Er is weer enige regen te verwachten met uiat krachtige o/ hard toenemende wind. Zondag zal deze depressie zijn gepasseerd en draait de wind naar west tot noord-west. Doordat er boven Schotland en Engeland nog koude lucht uit het poolgebied aanwezig HET WEER IN is mogen w\] rond de jaarwisseling weer een temperatuurdaling verwachten met Hnpp„rten hadenmnrg. in de nacht kans op lichte vorst. Ook z\jn er rond Nieuwjaarsdag enkele gure sneeuwbuien mogelijk. De winter is nog maar pas begonnen. De Bilt verwacht tot zondagavond: Regen- of sneeuwbuien later afgewisseld door enkele opklaringen. Krachtige tot matige, maar aan de kust aanvankelijk nog harde wind ln hoofdzaak tussen zuid west en west. Enige daling van tempera tuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Maandag: Zon op 8 48. onder 16. Maan op 2.43, onder 13 36. Dinsdag: Zon op 8.48, onder 16.40; Maan Loi op 3.52, onder 14.02. A'« Nieuwe Maan: 6 januari. Lu EUROPA zeven uur Weer.- 1 r i'rmper ceneldh -5 6 5 1 i t 21 Oslo Ameri- zijn er in Amerika 2.1 miljoen met 13.7, Australië met 6.5 en bele van de toeneming In de auto's ln de wereld zullen riJ- kaanse automobielfabrl- wagens bijgekomen, maar niet- Afrika met 2 procent Noord- Ver. Staten zelf. motorvoertuigen dat de wereld cent Vijf jaar geleden op 1 januari 1961 telde. Het nog 69.1 procent De waren 98.316.500 personenauto' en 28.637.000 vrachtauto's ei bussen. Pit ls een stijging ver geleken met het jaar daarvoor den: Noord- van 7.3 miljoen personenwa- rlka, gens en 763.000 voertuigen. Centraal Amerika, Ver. Staten, vertoonden i bet stijging van 5.8 procent den. De bank verkoop var -3 -7 08 aantal wagens In de Ver. Staten bijna drie keer zo snel als i Zuid-Amerika. immerclële Afrika en Australië. Europa heeft de grootste aan was te zien gegeven, van januari 1960 bezaten de miljoen tot 24.1 miljoen, stijging van 21.5 procent Centraal-Ame- stond op de wereldranglijst al» 65 miljoen. Dit laatste is meer Europa, tweede met 6.2 miljoen. Rus land had een totaal een jaar eerder 575.0 19.8 De netto-toename In de lan- Op i Ver. Staten 65.4 procent alle wagens ter wereld, in 1960 daarna komen Zuld-Amerlka 5.2 miljoen, meer dan het dub- 1970 dan tweeënhalf keer zoveel die als het tegenwoordige aantal trefh Veel zal afhangen van dc uitbreiding van de wegennet ten. maar het is denkbaar, al- den bulten de Ver. Staten was dus de analyse, dat i agens bulten de Ver. Staten ln de Ver. Staten over- en tegen 1970 zou de verkoop van nieuwe wagens alleen al In West-Europa de tien miljoen stuks nabij ko- wat niet veel minder ls dan 180 miljoen dan ln de Ver. Staten. Fa D. Kret en Zn. LOODGIF.TERSBEDRIJF EN SANITAIRE INSTALLATIES Hoge Rijndijk 71 - Lelden Telefoon 20023—24350

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1