Belangrijke besluiten, maar weinig of geen bespreking (gsso) PETROLEUM Burgemeester Z. Bruins Slot gaf jaaroverzicht Polder Oudendijk doet wegen over aan gemeente Woubrugge Behaaglijk warm! Raad van Rijnsaterwoude Uitbreidingsplan Dorp-Oost met 4-3 aanvaard Raad Alkemade in debat over subsidies Klimaat in landbouw ernstig aangetast NIEUWE LE IDS CHE COURANT 9 VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 Gemeenteraad Alphen aan den Rijn TTET jaaroverzicht dat burgemeester Z. Bruins Slot gisteravond in A Alphens raad gaf, was wel de meest omvattende zaak in deze ver gadering. Want de agenda leverde geen noemenswaardige stof tot be spreking. Wel vielen er zeer belangrijke besluiten, o.a. betreffende nieuwe grondaankopen in Alphen-Noord en kwam men weer tot het miljoen, maar de zaken waren dermate rond, dat er weinig te vragen overbleef. En daar men betreffende deze ontsluiting de a gezegd heeft, zal nog een lange rij b's volgen. Naar aanleiding van de lijst van mede delingen vroeg de heer Geerlof, of be kend was waarom Ged. Staten hun be slissing op de grondverkoop aan R.S. Stokvis en Zonen te Rotterdam hebben verdaagd. Genoemd college wilde nog enkele nadere inlichtingen hebben, aldus de voorzitter. Veegmachine De heer De Ruiter vroeg verkoop van het burgemeestershuis nog niet is goedgekeurd door G. S. Hierop moest de burgemeester het antwoord schuldig blijven, maar verwonderlijk vond spreker dit niet want het besluit is nog maar pas genomen. Wel was men verrast, dat de aankoop van de veeg-zuigmachine reeds werd goedge keurd. Den Haag is er blijkbaar van overtuigd dat Alphen die hard nodig heeft. In voorstel 6, het verhuren van ge meente-eigendommen, een jaarlijkse aan gelegenheid, miste de heer v. d. Meent het voorstel tot verhuring van het ijs baanterrein. Spreker had verwacht dat B. en W. wel van de gelegenheid ge bruik zouden hebben gemaakt om over de deining rond de ijsbaan wat te zeg gen. Hoe staat het er nu mee? De heer Duin viel hem hierin bij: Wat geprikkeld verklaarde de voorzitter hierove* niet te zullen spreken. Er Is over deze zaak on tijdig ten bepaalde wyze van voor lichting gegeven. De raad is op de hoogte gesteld van de correspon dentie cn daarom wilde de burge meester hier niet verder op ln gaan. Eventueel kunnen de raadsleden ge bruik maken vain het recht, schrifte lijke vragen te stellen. In leder ge val is deze zaak nog niet af. Het voorstel tot aankopen van grond in Alpnei; Noord ontlokte alleen enkele opmerkingen aan de heren Geerlof en v. d. Meent betreffende de transactie met de heer A. Buitelaar. Daar deze zaak nog niet geheel rond was, adviseerden de Straalzendertoren belet een goede t.v.-ontvangst Vele televisdetoestelbezitters in Alphen aan den Rijn spreken de laatste weken nu niet bepaald in de aangenaamste be woordingen over de ruim tachtig meter hoge betonnen toren, die de P.T.T. ten behoeve van het toekomstige draadloze telefoneren in Alphen laat bouwen. De toren zelf is voltooid er komt nu nog een ongeveer zeventig meter hoge mast op. De toren blijkt namelijk voor vele Alphense huizen ongunstig" te staan ten opziahte van de televisieuitzendingen. Het signaal wordt weerkaatst door de toren met het gevolg, dat de kijkers een dubbel beeld op het scherm krijgen te zien. Het tweede beeld is weliswaar belangrijk zwakker en er zijn mensen, die er al aan gewend zijn maar het be derft toch in belangrijke mate een goede ontvangst. De enige oplossing schijnt in de meeste gevallen een richtantenne met drie ele- mepten te zijn. Wel worden de t.v.-bezit- ters hierdoor op extra kosten gejaagd. De P.T.T. is naar aanleiding van de binnengekomen klachten bij verschei dene mensen in Alphen eens poolshoog te komen nemen maar er schijnt niet veel aan te doen zijn. Ook in andere delen van ons land komt dit euvel voor. We denken bijvoorbeeld aan de in Am sterdam in aanbouw zijnde gashouder. voorzitter en wethouder V. d. Berg ge noemde heren, vertrouwen te hebben in de afs'uiting van een en ander. Volkstuinen Uit voorstel 11, verpachting van ge meente-eigendommen was de heer Duin gebleken, dat drie hectare weiland in de polder „Kerk en Zaanen" tussen de spoorbaan en de rijksstraatweg, beschik baar gesteld zal worden voor volks tuinen. Zowel genoemde spreker als de heren V d Meent en De Ruiter vroegen de gronden goed gebruiksklaar te maken. Daar heeft in het verleden wel eens wat aan ontbroken. hierna zijn jaarrede gehouden, waar over elders. Spreker vulde die nog aan met enkele recente informaties. In de eerste plaats dat Rijkswater staat toestemming heeft verleend tot het zandzuigen in de Brasemermeer voor Alphen-Noord, zodat men mag aanbesteden. Voorts, dat het nog maar sporadisch gebruik van de nieuwe haven in 1961 toch reeds een bedrag van bijna f 7000,op leverde aan havengelden en de ge meente door de zandaanvoer via de haven voor de aanleg in Alphen- West tienduizenden guldens bespaar de. Aan he: einde wenste de burgemeester allen een gezegend Kerstfeest en een goede jaarwisseling en hem werd dit voor zich en zijn gezin wederkerig toe gewenst door de nestor, de heer Ruijsse- naars. Aan de heer Slootjes, die in Cali- fornië is zal een nieuwjaarsgroet worden gezonden. Burgemeester Bruins Slot heeft GUNSTIGE ONTWIKKELING Aan HET eind van de gisteravond gehouden raadsvergadering waar schijnlijk de laatste van dit jaar gaf de burgemeester van Alphen aan den Rijn de heer Z. Bruins Slot, een overzicht over het afgelopen jaar. Hij schonk allereerst aandacht aan het plan „Noord", waarmee men dit jaar voortdurend bezig is geweest, zowel in voorbereidende als in uit voerende zin. G.S. hebben inmiddels hun goedkeuring gehecht aan het plan in hoofdzaak. ningen gereed, een aantal, dat nog nooit eerder in Alphen werd bereikt. Voorts schonk de burgemeester in zijn toespraak onder meer nog aandacht aan het gereedkomen van de industriehaven. het begin van de bouw van een inter kerkelijk bejaardentehuis, de activiteiten op het gebied van het kleuteronderwijs, het carillon, dat weldra z'n klanken over Alphen zal uitstrooien en de verre ideale positie der ambtenaren. Het plan in onderdelen is nog in be handeling en het gemeentebestuur ver wacht dezer dagen van G. S. een bericht van afsluiting der onderhandelingen, die mede bel rekking hebben op de parallel wegen er de verlegging van de kruising van de Aarkade naar de Van Boetze- laerstraa». Dit zal tevens een verlaging van de Oranje Nassausingel ter hoogte van de Aarkade betekenen. Deze kruising en die bij de Willem de Zwijgerlaan zullen aan de tegenwoordige eisen van snelverkeer worden aangepast. De to: stand gekomen en de nog tot stand te brengen nieuwe verbindingen in het gehele bebouwde gebied van de Lage Zijde, die parallel lopen met de Oranje Nassausingel, maken het mogelijk aan de wens van G. S. te voldoen om gelijktijdig de gevaarlijke uitgang de Nieuwe Sloot 1É|" jÉ te sluiten. i de Delitzichtiweg af Zand en ivoningen Het winnen van 500 000 m3 zand uit het Bvaassemermeer ten behoeve van het bouwrijp maken van het plan Noord kan spoedig worden aanbesteed. Dit zand is bij lange na niet voldoende, vooral omdat cok de nog aan te leggen sport velden en het industrieterrein aan de Heimanswetering moeten worden „be- zand". Ei zal daarom ook tot eigen zandwinning worden overgegaan, waar voor ci-ca 25 ha uit het recreatieplan zal worden genomen. Voor net plan Noord plus gronden voor sportvelden en zandwinning is in totaal 335 ha nodig. Hiervan kocht de gemeente reeds 246 ha. Er is hierin een bedrag van ruim 4 miljoen geïnvesteerd. Be driegen de voortekenen niet, dan zal eind 1962 tot uitgifte van een deel der gronden in „Noord" kunnen worden overgegaan. Wat de woningbouw betreft zei de burgemeester, dat zojuist de goedkeuring is ontvangen voor de bouw van 56 wo ningwetwoningen (zgn. keuzeplan) en dat het is gelukt de toewijzing in uit voering te krijgen. Er werden 77 pre miewoningen gebouwd ten behoeve van plaatsgenoten en industrteverhuur Er werden in totaal 500 woningen in bouw gebracht en er kwamen dit jaar 327 wo- ONDER voorzitterschap van de heer B. Heenk werd in Het oude Raadt- huys een belangrijke ingelandenvergadering gehouden van de polder Oudendijk. Secretaris C. Hillebrand herinnerde eraan, dat de voorzitter 25 jaar als zodanig fungeert en bood hem namens de vergadering een kist sigaren aan. Het enige agendapunt was: Overdracht van de polder wegen (3,7 km) met het onderhoud en verbreding dezer wegen aan de ge meente. De totale kosten, berekend door de Heide Mij, bedragen 334.000 gulden. Het rijk neemt hiervan 57 percent op zich, de resterende 150.000 gulden dienen voor de helft door de gemeente en de polder te worden be taald. De voorzitter achtte het een mooie geste van de gemeente Door een lening voor 30 jaar te sluiten tegen een ren tevergoeding van bijna 6 procent, komt de polder al die jaren op circa 4600 gul den extra lasten. Het gemiddelde van d!e aan de wegen bestede onderhouds kosten bedroeg over de afgelopen 12 ja ren bijna 4000 gulden, hetgeen per hec tare de laatste jaren op f 4,50 h t 5 ex tra-kosten kwam. Het is daarom in het belang van de polder, deze wegen met het onderhoud over te doen. Vragen Uit de vergadering kwamen tal van vragen naar voren, over de rechten der boeren, na overdracht, het recht vee te verweiden en de vergoeding voor de af te stane stroken grond. De heer Jebbink van de Heide Mij. betoog de, dat deze grond wordt dien de betrokkenen medewerking weigeren, dient echter tot onteigening te worden overgegaan. Een en ander is al in de gecalculeerde prijs inbegre pen. Voorts pleitte hij voor vrijwillige ruilverkaveling, zoals al in verscheidene polders met succes is toegepast. De wegen worden machinaal 5 m breed. Het zal zeker wel 1964 wor den, eer definitief met de werk zaamheden begonnen wordt. Ten slotte gaf burgemeester J. C. van Wageningen namens het gemeente bestuur zijn visie, erop wijzend, dat het gemeentebestuur altijd zo veel mogelijk de belangen der ingelan den zal blijven behartigen. Met 77-17 stemmen werd hierna het voorstel dieën van het carillon over onze ge meente. Men heeft het blijkbaar nog niet aangedurfd een kerstconcert aan te kon digen, maar er wordt in ieder geval hard gewerkt aan het juiste stellen en stem men der klokken. Geslaagd Mejuffrouw W. Laros, maatschappelijk werkster bij de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken alhier, behaalde haar einddiploma aan de Sociale Academie te Amsterdam. Burgerlijke stand GEBOREN: Hubertus Simon, z v P Straathof, en M Th van den IJssel; Hen drik z v P Vos en H Vis; Greetje, d Vermeer enJtl Clements; Angela Johanna Maria, dv'JV Schouten en M G van den Berg; Bemhard Gerardus, z v A de Vlaam en C Bouthoorn; Suzanna Maria Wilhelmina, d v J Flaman en N van Vier- zen; Jan Willem, z v G Stigter en J A Blijleven. GEHUWD: Adrianus Petrus Fianen, 29 j, en Helena Maria Zandbergen, 21 j; Ni- colaas Johannes van Leeuwen, 27 j, Cornelia Elisabeth Vermeulen. 23 j; Da- mianus Johannes Vermeulen, 22 j, en Cor nelia Alida Brouwer, 21 j; Evert Honcoop, 19 j, en Engelina Jacoba Bakker 19 j; Gerard Wilhelm Sahollaardt, 31 j en Gijs- berta Maria de Heer, 20 j: Cornelis Kalk man, 25 j, en Maria Magdalena 't Wout 22 j. ONDERTROUWD: Lammert Daniël van der Sleet, 26<j, en Jacoba Wilhelmina Tolk, 26 j. OVERLEDEN: Johanna P Eppen, wed v G L Steyger. 67 j; Dirk Honselaar, e.v. C M Gielen, 66 j. mirre, om Kerstbijeenkoimt bejaarden Gisteravond kwamen de bejaarden hotel Flora om gezamenlijk het Kerst van de Hervormde Gemeente samen in gebeuren te herdenken. Ds. F. Brouwer, die de ruim driehonderd bejaarden wel kom heette, vestigde er de aandacht op dat dit samenzijn als voorbereiding op het komende feest was bedoeld. De zaal was sfeervol versierd. Men had een gezamenlijke maaltijd, waarna ds. Brouwer een schets van de omstan digheden gaf, waarin Palestina verkeer de tijdens de komst van Jezus. Het Hervormd koor zong daarna een vijftal kerstliederen en er werd geza menlijk gezongen, waarbij de heer L. C. van Steenwinkel op de vleugel bege- Mej. Munnich vertelde een kerstver haal. Mevrouw Jansenvan Steenwin kel zong kerstliederen. WOUBRUGGE Kerstwyding Vanavond half acht houden de her vormde en gereformeerde jeugdvereni gingen een kerstwijding in de gerefor meerde kerk. Belangstellenden zijn har telijk welkom. Kerstfeestviering bejaarden In de stemmig versierde bovenzaal van Het oude Raedthuys werd gistermiddag de traditionele kerstfeestviering gehou den voor de bejaarden van alle gezind ten uit het dorp. De bijeenkomst werd geopend en gesloten door de beide plaat selijke predikanten. De heer S. Couperus vertelde een kerstverhaal. Leden van de Plattelandsvrouwenbond boden tussen de programmapunten door consumpties aan. Natuurlijk een oliehaard gestookt met... MF. MEER WARMTE MINDER ROET ZUINIGER P. M. PERQUIN Hoge Morsweg 78 - Tel. 21584-21351 OEGSTGEEST ONDER leiding van burgemeester Kammenga vergaderde gisteravond de gemeenteraad van Rijnsaterwoude. Er was een ingekomen stuk, waaruit bleek, dat het plan tot restauratie van de raadzaal door G.S. is goedgekeurd. Begin volgend jaar wordt ermee begonnen. Als nieuw raads lid werd geïnstalleerd de heer G. P. van der Meer, die de plaats inneemt van het overleden lid Disseldorp. De voorzitter hoopte, dat de heer Van der Meer zijn taak even trouw en even ambitieus zal verrichten als de heer Disseldorp dertig jaar lang heeft gedaan. De gemeentebegroting werd zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. Zij zat wat ruimer in elkaar dan vorig jaar. vooral dankzij de f 95 000 rijks subsidie voor de restauratie van de ge- meentertoren. De gewone dienst sluit met aan ontvangsten en uitgaven f 257.289. De kapitaaldienst meldt aan inkomsten f 1.129 639.52 en aan uitga ven f 1.364.518,83, zodat er een nadelig saldo is van f 234.882,31. Bij de vaststelling van de begroting voor het woningbedrijf werd opgemerkt, dart het onderhoudsbedrag van f 100 per woning te laag is. De voorzitter zei, dait hieraan niets is te doen. Men moet nu eenmaal rekening houden met de door het rijk aangegeven norm. De gemeenterekening dienst i960 werd voorlopig vastgesteld met aan Inkomsten f 240.167.26 en aan uitga ven f 225.933,41. Het batig saldo van f 14.233,79 is enigszins geflatteerd, aangezien door de nieuwe financiële verhoudingswet er srak* enkele duizenden guldens afgaan. Bij de rondvraag vestigde de heer Van Spijkeren de aandacht op de slech te afwerking van de woningwetwonin gen. De voorzitter merkte op, dat het college er goed achterheen zit, maar de moeilijkheid is, dart de aannemer met personeelsgebrek kampt. De heer Van der Meer verzocht die afrit van de pro vinciale weg naar Kerk weg en Over- buurtseweg wat boter aan te geven. De voorzitter maakte duidelijk, dat dit een zaak van de provincie is. Hij beloofde hierover oontact te zullen opnemen met provinciale waterstaat. Tafeltennisvereniging R.T.C. Het eerste team van RTC heef', na een reeks nederlagen waarschijnlijk zijn vorm teruggevonden. Tegen Unitas uit Den Haag werd met 55 gelijk gespeeld Unitas staat niet op de onderste plaats en dit geeft voor de RTC-dames weer nieuwe hoop. De heren van hert eerste team toonden zich zeer sterk, want nu werd met 8—2 gewonnen van Wilhelmus 2. Met het Dokos-team uit Leiden staan zij boven aan in de eerste klasse. Het tiweede herenteam speelde in Den Haag tegen St. Hage 6, Dit team heeft het in de derde klas zeer moeilijk. Dank zij invaller C. v. d. Meer, die drie partijen won, werd het 55. Dit team heeft uit 7 wedstrijden 6 punten be haald, zodat het zich waarschijnlijk wel zal handhaven. BENTHUIZEN Burgelöke stand Gehuwd: JAM Jacobs, 28 j. Bras- schaat (België), en M C J de Jong, 29 j; J Steenbeek, 26 j. Rockanje en C A Kaashoek. 25 j. Nieuws uit raadhuis Op tweede kerstdag, 's middags van 9 tot 9.30 uur, zal het bureau van de bur gerlijke stand geopend zijn, uitsluitend voor het doen van aangiften betreffende geboorten of overlijden. Het hoofd van publieke werken, de heer H. H. Jalink, zal volgende week geen spreekuur te Benthuizen houden In voorkomende gevallen wende men ziah tot het bureau van de dienst te Ze venhuizen ZH, telefoon 01802-330. De gemeente-ontvanger zal komende week uitsluitend zitting houden op don derdag 28 december a.s. 's middags 10 tot 11 i het raadhuis. Kerstsamenkomst De Bond van Plattelandsvrouwen hield in het Nutsgebouw haar kerst samenkomst. De presidente, mevrouw Kammenga, opende deze goed bezette bijeenkomst met het lezen van het kerst evangelie. Mej. L. Schoo uit Oude Wete ring bracht een tweetal liederen ten ge hore, namelijk „Uit de hoge hemelen daalt Hij neer" en „Gloria in Excel- sis Deo", waarna mevrouw H. D. Vijf huizen deklameerde. Gezamenlijk werd gezongen met blokfluitbegeleiding door mej. L. Schoo. Na een broodmaaltijd deklameerde mej. L. Schoo. Mevrouw A. S. van Eg- mond vertelde een kerstverhaal. Ten slotte zong mej. L. Schoo nog een En gels en een Canadees kerstlied. Er werden nog enige kerstbakjes ver loot. Gemeenteraad Koudekerk aan den Rijn DE RAAD van Koudekerk vergaderde gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester Q. Waverijn. Bij de ingekomen stukken was de mf^- dedeling, dat Koudekerk voor 1962 acht woningen krijgt toegewezen. Wij zijn dankbaar, aldus de burgemeester, maar niet voldaan. Hoewel wij be grip hebben voor de moeilijkheden voor de verdelende instantie, vragen wij ons toch af, of hierbij de krotopruiming voldoende tot haar recht komt. Aan de woningbouwvereniging Goed Wonen werden voorschotten ver leend voor 11 woningen. Met de firma D. de Graaf en Zonen, uit Moer- kapelle is overeengekomen, dat zij spoedig met de bouw zal beginnen. Besloten werd van de firma Van der Velden en De Jong te Leiderdorp f 2500.te vorderen, zijnde 5 pet rente van het bedrag van in optie ver strekte bouwgrond. De heer Smit zal eveneens 5 pet rente worden bere kend over het optiebedrag. Op een vraag van de heer Van Veen, ant woordde de voorzitter," dat met de betrokkenen overeenstemming is be reikt. menen de autoriteiten, die in ver band met de bouwstop rijksgoedkeu ringen moeten afgeven, dat hier vóór 1965 geen kans is op een nieuwe school. Botsing Toen de heer J. Klerk jr. gisteravond per motorfiets het erf van zijn langs de Rijndijk gelegen woning afreed, kwam hij in botsing met een uit de richting Leiden komende personenauto. Na door de EHBO te zijn behandeld, is hU op advies van dokter Blaauwendraad per ziekenauto naar een ziekenhuis te Lei den vervoerd, daar hij vermoedelijk een hersenschudding had opgelopen. Geslaagd Mejuffrouw Gerda Lekx slaagde te Arnhem voor costumière. Kerstavond De afdeling Koudekerk aan den Rijn- Hazerswoude (Rijndijk) van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen hield in het ver enigingsgebouw een kerstavond. De zaal was met bloemen en kaarsen smaakvol versierd. Nadat mevrouw Van Vegten Öe avond met gebed had geopend, zong een koortje onder leiding van de heer Van der Molen kerstliederen, waarna een kerstliturgie volgde. Hierna bespeelde de heer Van der Molen de piano en vertelde mevrouw De Rijnsburger een kerstver haal. Over het voorstel tot het verstrekken van een krediet van 10.000 voor het uit werken van een plan voor een zuive ringsinstallatie ontstond een uitgebreide discussie. Het ligt in de bedoeling het systeem Pasveer toe te passen. Op een vraag van de heer Heemskerk, deelde de voorzitter mede, dat de totale kosten deze installatie naar schatting bedra gen 175.000 Het voorstel werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Hoofdschotel Hierna ..de grote kluif' van de avond, het uitbreidingsplan „Dorp-Oost". In een uitvoerig betoog verdedigde burgemeester Waverijn het voorstel. Hij wees erop, dat tegenwoordig niet kan worden volstaan met het bouwen van woningen, maar dat de wijken ook „leefbaar" moeten zijn. Het is een nieuw aspect van het in 1956 aangenomen plan, dat tussen de toegangs wegen van het uitbreidingsplan tussen de Hogewaard en de Rijn stroken groen zijn geprojecteerd. Het is de bedoeling dit plan zeer geleidelijk uit te voeren, biedt de mogelijkheid tot harmonische uitbreiding. De heer Van Veen vond het jam mer, dat de plannen tot sanering aan het uitbreidingsplan zijn gekoppeld. De voorzitter zei, dat ook het col lege van burgemeester en wethouders aanvankelijk vreemd tegenover deze gedachte stond, maar het bestaren vraagt vooruitzien en wanneer wQ dit doen, moeten wel eens offers wor den gebracht. Nogmaals wees de voor zitter erop, dat een uitbreidingsplan zonder recreatie niet verantwoord is. Bij afwijzing wordt het komende ge slacht gedupeerd. Bovendien zal bi) nlet-aanneming de woningbouw wor den afgeremd, daar voor de toege wezen acht woningen reeds geen grond meer beschikbaar is. Het voorstel van burgemeester en we' houders werd aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Vóór de beide wethouders de heren Geerlof en Heemskerk, tegen de heren Reijneveld, Van Veen en Van Hemert. Bij de rondvraag vroeg de heer Heemskerk of industriewater mag worden geloosd in de polder. De voorzitter wees op de moeilijkheid dit te constateren en zegde maatre gelen toe. De heer Van Veen vroeg of al iets bekend is over de aan vraag om medewerking tot de bouw van een nieuwe hervormde school De voorzitter zei dat de aanvraag dreigt te stranden. Hoewel de school door alle deskundigen is afgekeurd, /GISTERAVOND vergaderde de gemeenteraad van Alkemade onder lei- ding van burgemeester Kolfschoten. Er ontstond een breedvoerige discussie over de subsidiëring van een aantal verenigingen. B. en W. had den het volgende geadviseerd: voor de jeugdvereniging De Rakkers te Roelofarendsveen f 150, voor de r.-k. jeugdbeweging te Roelofarendsveen een bijdrage van 10- procent van de door haar zelf aan contributie bijeen gebrachte gelden, idem voor de gymnastiekvereniging Excelsior Alke made, niets voor de toneelvereniging St. Pancratius te Roelofarendsveen. Voor de zangvereniging Vox Laeta was reeds f 500 op de begroting 196? geplaatst. Nadat de vergadering enige tijd was geschorst om de diverse groe peringen gelegenheid tot overleg te geven, ging men akkooTd met de suggestie van de heer Wagenaar, zo dat deze zaak binnenkort voorzien van een preadvies aan de orde komt. In de rorpd vraag stak de heer Van der Velden de loftrompet over de zand- strooiers, die zich dinsdag goed hebben verweerd. Vervolgens ging men m be sloten vergadering om te spreken over de financiële medewerking bij de op richting van een dorpshuis te Roelof arendsveen. Hert debart resulteerde in een akkoord gaan met het voorstel ten opzichte von De Rakkers, de gymnastiekvereniging en de zangvereniging. Het voorstel tot subsidiëring van de r.k. jeugdbeweging werd aangehouden tot een volgende ver gadering. De afwijzing ten aanzien van de toneelvereniging werd op voorstel wan de heer Jac. Bakker gewijzigd in hert toekennen van 50 procent in de kosten wan de door de vereniging aangetrok ken beroepsregisseur. De heer Verhaar maakte bezwaar te gen het handhaven wan de bepaling „ontslag aan de gehuwde vrouwelijke ambtenaar". Men besloot dezelfde rege ling toe te passen als voor de rijks ambtenaren goldrt. Armbesturen In het armbestuur van Alkemade werd benoamd de heer J. J. D. van Mastwijk, in het armbestuur van Rypwetering de heer A. Verboon en in dat van de Vrije en Lage Boekhorst te Oud Ade de heer J. S. Pennings. Vervolgens kwam er ter sprake het door de raadsleden Rietbroek, Verhaar cn Wagenaar gedane voor stel voor een regeling Inzake het verlenen van gemeentelijke bijdra gen, subsidies en garanties aan jeugd-, buurt-, club-, en dorpshui zen en verenigingsgebouwen in Al kemade. De heer Wagenaar stelde voorstel ln handen te ge- B. W. pre advies. Het kan dan in een volgen de vergadering worden behandeld. Namens de protestants -christelijke raadsleden ageerde de heer P. wan der Velden togen het voorstel, omdat de raad in het verleden reeds meermo len heeft bewezen, dat een verorde ning voor het verlenen van subsidie? overbodig is. Hij verzocht hert voorstel voor kennisgeving aan 6e nemen en van verdere discussie af te zien. OEGSTGEEST Kerstzang Op 2e kerstdag 's morgens half elf zal in de Gereformeerde kerk een kerstzang samenkomst worden gehouden. De lei ding berust bij ds. J. Meyer. De kerst vertelling wordt verzorgd door mej. G Anes. Organ s - de heer B. H. Tobé Verder w - -king verleend door een k,.i i en blokfluitgroep. LE1MUWEN Bejaarden vierden Kerstfeest De bejaarden hadden ln het jeugdge- bouw een gezellige kerstbijeenkomst. Na een welkomstwoord van mevrouw Kammenga sprak ds. H. J. Koffrie. Het zijn niet de romantiek, het eten cn het drinken, die ons in het Kerstfeest y.o aantrekken, aldus spreker, maar wel de geboorte van Jezus Christus. Ds. D. H. Gijsbers las het kerstevan gelie. Er werden kerstliederen gezon gen en verscheidene leden van de be iaardensociëteit leverden een bijdrage. Mevrouw Hakker en mevrouw Van Harten declameerden evenals de heer A. de Vos. Mevrouw De Jong verzorgde een grammofoonplatenprogramma. De leden, die ziek waren, zullen thijis worden verrast met een bakje fruit. Kerstfeest Chr. kleuterschool De gistermiddag gehouden kerstfeest viering van de Chr. Kleuterschool kreeg voor de kleuters een bijzondere glans om dat vrijwel alle moeders daarbij aanwezig waren. Er werden vele kerstliederen ge zongen en de hoofdleidster mej. Oosten dorp vertelde het kerstverhaal. Er was buiten de gebruikelijke tractaties ditmaal een bijzonder origineel geschenk voor elke kleuter in de vorm van een fraaie kop en schotel. Op elk kopje was de naam van de betrokken kleuter geglazuurd. Zc werden speciaal vervaardigd door de heer Groothoff, pottenbakker te Oude Wete ring. Tafeltennis Play-Falr De dames van Play-Fair 1 waren weer bijzonder goed op dreef in de wedstrijd tegen ATTC Zij behaalden eed prachtige 10—0 overwinning. De dames van het tweede team verging het juist andersom. Zij verloren met deze cijfers van de da mes van RTC 2. De heren van RTC 2 hielden tegen ATTC 6 de stand ln even wicht met een 55 gelijkspel. De jon gens-junioren moesten nederlagen in casseren Het eerste verloor met 6—4 van Effect '54 en hot tweede team met 100 van Sparklers. RIJNSBURG Vellingtijdcn „Flora" In verband met de feestdagen zijn de veilingtijden veranderd. Vandaag om 5 uur wordt er een extra veiling gehou den. Op Tweede Kerstdag begint de vei ling om 6 uur. De zaal gaat om vijf uur open. Ook op Nieuwjaarsdag gaat de vei- lingklok om zes uur 's morgens draaien. Aangezien de houten bakken (stallen vakken) door nieuwe zullen worden ver vangen. heeft het bestuur besloten de oude bakken tot 1 februari 1962 tegen statiegeld terug ie nemen. Na die datum zal geen vergoeding meer w.orden ge geven. De inning van de contributies zal in het vervolg gebeuren door de contribu ties van de afrekening in t« hduden. Prof. Bowman tot Centraal Bureau het „agrarisch en industrieel kli maat" in de Nederlandse samenle ving, stelt prof. dr. P. J. Bouman uit Groningen, dat de Nederlandse landbouw in het defensief leeft en daardoor een geweldige achterstand heeft opgelopen bij de industrie, waar men zich niet alleen afvraagt: ..Hoe loopt het nu?", maar ook: ..Hoe loopt het over dertig jaar?" Er bestaat nog steeds een groeiend onbehagen m de landbouw, dat zich ui* in dc neiging om het platteland vaar wel te zeggen Prof. Bouman hield deze rede op de algemene vergadering van het Cento-eal Bureau, de nationale coöperatieve aan- en verkoopvereniigung van de landbouw due gisteren in Amsterdam gehouden werd. Hij haalde ale voorbeeld twee bedrijven aan, drie mot succes getraehrt hebben een industrieel klimaat op lan ge termijn te bevorderen, zoal Stort .n Hengelo en Philips in Eindhoven Volgens prof. Bouman is bij de land bouw bet omgekeerde aan de gang en is hier en daar het agrarisch kkmaat reeds ernstig aangetast Het bekend* landerbcridens-gezegde: „Mijn zoon geen landarbeider", kan, op langere termijn gezien, een grote bedreiging voor de landbouw betekenen. Een andere fac tor. drie de trek van de landbouw naar de industrie m de band werict, is de neiging om industriële boven agrarische arbeid te stellen. In dirt verband is hert merkwaardag, dait ook de neet-agrari sche bevolking op hert platteland een sterke neiging tot vertrekken vertoont. De waarnemend voorzatter, de heer Loman uut Almen, zei in zijn openings rede, dart het afgelopen jaar in meer dan een opzicht geen gemakkelijk jaar voor de organisatie Ls geweest. Hij ver wachtte voor de komende jaren een da lende afzet van kunstmeststoffen, door het toenemend gebruik van mengmest- ■toffen en het in hoger geconcentreerde vorm beschikbaar komen van enkel/vou- diiige meststoffen. De heer Loman merkte op, dat het boerenbedrijf meer en meer het karak ter van een kleine industrie krijgt en dat zU die meenden, dat de coöperatie by de traditionele voorziening met voe dermiddelen en kunstmeststoffen moest biyven. door deze ontwikkeling wel grondig ongeiyk hebben gekregen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9