Chief Whip 'Residentie-Orkest in Leiden uitstekend op dreef 492 Valkenburg nam afscheid van de heer Anth. van den Berg i1t 75 Grenswijziging voor Leiden voldoende op ieders //p Het zal erg vreemd zijn als u straks weg bent ,,.i ..k. LEIDSCHE COURAIST 3 VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 Groot succes voor Andor Foldes is d| lersi aan toci °yELE K. O-leden hadden zich gisteravond naar de Stadsgehoorzaal hegeven om het Residentie-Orkest onder Willem van Otterloo te be- Dokteren. De leiding van het Residentie-Orkest schijnt tegenwoordig vtpaar te streven de concertprogramma's zo mogelijk in een klassiek en zijtyiern gedeelte, gescheiden door de pauze, te splitsen. Het principe lijkt Jt dfc lang niet ongunstig voor de concertbezoeker. Het orkest was deze avond onzigd op dreef en we hadden alie gelegenheid nog eens vast te stellen, dat s eejUlem van Otterloo een dirigent van bijzonder formaat is. Bleef de inzet Zij\n Beethovens ouverture Egmont wat slap deze inzet is uiterst moei- s tefc te realiseren door de iegniwkkelde motiefbouw al spoedig kreeg Jijbedirigent vat op zijn musici en kon de heroïsche strijd van de vrijheids- Dild tot een, zij het ook ideëel, triomfaal slot worden gevoerd. Kin< be Beethoven in Egmont zijn eigen ische stijl reeds lang gt. e ifli het eerste pianoconcert toont hij !7ltie)1 no*> s*erk afhankelijk van Jense voorgangers. Van Otterloo ichtte de orkestpartij dan ook licht bekoorlijk te houden, doch de solist idor Foldes wenste meer de nadruk I; leggen op die elementen in dit rt. die reeds vooruit schijnen te lopen lhet vierde en vijfde concert. Zijn Vd~r 's gespierd, exact, ritmisch-vitaal. |/(4r knap, niet uitermate genuanceerd lyrisch opzicht. Je beide visies harmonieerden - eds, doch een evenwicht werd ii of 50 GULDEN LAGER Alleen morgen, zaterdag v.a.9 uu£ sensatie-verkoop van winterjassen. Door het wegblijven van de kou worden wij door één van de beste fabrikanten in den lande in de gelegenheid gesteld een export zending winterjassen aan te bie den voor een prijs, die alles tart. 'ren' De normale prijs is 99.75, maar één dag betaalt U voor deze prachtige velours WINTERJASSEN in de nieuwe modekleuren en met de moderne schouderlijn de tiepri js ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hk. Goudse- slngel Katendr. Lagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 igenda voor Leiden en Den Haag i Slechtho- VrUdag 'tehoborth, 8 uurBond den. Kerstviering. omerzorg, 8 uur: Vola, D. Scheer, oud- lar. over „Zuid-Afrika". tetraikerk. 8 uur: ..Imperium" met: I ster van Bethlehem", vain M. Nij- f. en Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 t: Haagsohe Comedrie met ..De Ker- Huiiin". lebouiw K. en W.. 8 uur: Snap en =]||»prevue ,,'t Staat in de sterren' iMigentaa. 8 uur: Georges Solchany, 6* Zaterdag Hliercf. Kerk, Oude Vest, 10.30 uur: Bij Rlikomst (oud-)leerlingen Ds. de Wolff- ool, Kerstviering vereniging „Phila- H a a g, Kon. Schouwburg, 815 Comediie met ..Victoria" en W., 8 uur: Snip en Staat in de stenrer.". Haaf anfebouw :1j^(preVue „'j dekt-lasino (2.30 uur): Drie jongens en een •jd (alle leeftijden); vanaf volgende L jjjtk 7 en 9.15: Expresso Bongo (18 jaar), laagddo <2.30. 7 en 9.15 uur): Daar droomt Leg, meisje van (alle leeftijden). :s in^udio (230. 7 en 9.15 uur): Het oog sui-t de duivel (18 jaar), wer-tuxor (2.30. 7 en 9.15 uur): Jerry als aallelepoetser (alle leeftijden). <2.30, 7 en 9.15 uur): Afspraak iptember (alle leeftijden) Tpthende vagebond. lide kerstdagen: 2.15, 4.30, 7 ^Hjdex (2,30, 7.15 en 9.15 uur): Tarzan ppe- geweldige (14 jaar); donderdag: De finale bereikt en hier was de vertolking dan ook op haar best. Het briljante spel van deze Hongaarse klaviervirtuoos lokte een daverend applaus uit. Na de pauze, zo had de programma leiding waarschijnlijk geredeneerd, zal men stellig voldoende krachten verza meld hebben om Pijpers derde symfo nie, dit zeldzame produkt van onze va derlandse muziek der 20ste eeuw, dat de landsgrenzen reeds menigmaal heeft overschreden, naar waarde te schatten. De geweldig omvangrijke, aan Mahlers laatste symfonieën herinnerende orkest bezetting van dit werk deed ons ver moeden, dat de beproefde wanden van de weldra te verbouwen Stadsgehoor zaal zouden schudden, en dat deden ze dan ook. Hiervan valt aan de dirigent geen verwijt te maken, de uitvoering van dit ritmisch en formeel zeer inge wikkelde opus verdiende alle lof. Hoewel deze derde symfonie tot de beste werken van onze meest vooraan staande componist van de jaren twin tig en dertig wordt gerekend, horen we deze muziek zelden en het is dan ook moeilijk een min of meer solide oor deel te vellen over de waarde ervan. Blijft deze symfonie ook in 1961 be langrijk. Gedurende de eerste helft van ddt kwartier raakten we geboeid door de virtuoze wijze, waarop Pijper zijn ritmische en melodische „kiemcel len" ontwikkelt, hoe hij orkestreert en hoe hij vondsten van Sbrawinsky Roussel, de late Ravel en anderen oorspronkelijk weet te verwerken. Doch op. den duur geeft men zich er rekenschap van, dat ondanks al dit vernuft de emotionele inhoud nogal eenvormig is en dat de kiemceltech niek verstandelijk meer bevredigt dan gevoelsmatig. De finale wordt ten slotte vrij vervelend en de con clusie blijft daarna, dat' Pijper een zeer knap en constructivistisch com ponist was, wien het echter uitein delijk toch wel wat aan authentieke scheppingskracht heeft ontbroken. Als men daarna dan wordt gecon fronteerd met een Vuurvogel-ballet- muziek van Strawinsky, een werk dat nog helemaal doordrenkt is van melo diek en orkestmagie van diens leraar Rimsky Korsakof, dan dringt de t tuiging zich op, dat ondanks alles deze beginnende Strawinsky in deze illu strerende muziek meer persoonlijkheid toont, meer inspiratie ook, dan de rijpe en esthetisch zeer verfijnde Pijper. Van Otterloo haalde uit de partituur wat erin zit, ook al gaven zijn m aanvankelijk blijk van een zekere moeidheid begrijpelijk na Pijper, apotheose behoort tot het meest be toverende, dat de FransRussische bal- letproduktie van het begin van deze eeuw heeft voortgebracht, en dat op zichzelf al niet gering. Dit extatische besluit ontving een zelfs voor Leiden ongewoon geestdriftige bijval, een fraaie afsluiting van de concerten in dit jaar 1961. Dr. J. der Vei (Van onze parlementsredactie) Minister Toxopeus acht het plan, dal Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland voor de gebiedsuitbreiding van Leiden hebben opgesteld, voldoende voor het op lossen van de Leldse problemen. De be windsman overweegt naast de voorge nomen grenswijziging geen andere maat regelen. Hem is niet gebleken, dat hier aan ten aanzien van Leiden en de rand gemeenten behoefte zou bestaan. Mr. Toxopeus schrijft dit aan de Twee de Kamer in de memorie van antwoord de begroting van binnenlandse zaken. Hij deelt mee, dat met betrekking tot de grenswijziging de in de gemeente wet voorgeschreven procedure achter de is. Thans pleegt hij nog overleg met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. gouden verlovingsringen Arrest van de Hoge Raad: Verkeer op voorrangsweg heeft geen onbeperkte voorrang Nasleep dodelijk ongeluk op Voorschoterweg DE Hoge Raad heeft dezer dagen een arrest gewezen, dat voor vele be rijders van voorrangswegen van grote betekenis is. Ons hoogste rechtscollege heeft hierin vastgelegd, dat het verkeer op voorrangswegen geen onbeperkte voorrang heeft op kruisend verkeer van wegen van lage re orde. Deze restrictie is van groot belang. Men zal zich nog herinneren, dat op 21 december van het vorige jaar op de kruising van de Voorschoterweg en de Churchlliaan te Leiden een verkeers ongeluk is gebeurd waarbij twee doden waren te betreuren en bovendien drie personen werden gewond. De slachtof fers zaten in 'n personenauto die over de Voorschoterweg reed, en ze waren op weg naar hun werk in Den Haag. Zoals bekend, is deze weg een voorrangsweg. Hun auto kwam op het kruispunt in botsing met een vrachtauto met aan hangwagen, die van de Churchil-laan aankomende linksaf de Voorschoterweg wilde opgaan De chauffeur van deze vrachtauto, de 35-janiigie Niooliaas N .uit Rijswijk is door die Haagse rechtbank veroordeeld tot veertien diagen gevangenisstraf en imrtnekkrimig van het rijbewijs voor de tijd van één jaar omdait hij naar het oordeel vam de rechtbank „hoogst onverantwoord, onvoorzichtig en onop lettend een kruising met een voorranigs- was opgereden terwijl over die weg motorrijtuig kwam aangereden en het aldus aan zijn sohuld te wijten is dat de Ze personenauto tegen zijn vracht auto is gebotst". Bij de behandeling in hoger beroep oor het gerechtshof in Den Haag heeft zijn raadsman, mr. J. v. d. Plas aldaar, ander meer aangevoerd, dart artikel 27 het Wegen reglement een restrictie bevat en wel deze, dat men slechts voorrang behoeft te verlenen voorzover gelijktijdig of nagenoeg geljjktij- met het verkeer op de andere weg de kruising nadert. De chauffeur van de vrachtwagen had op grote afstand de gedimde lichten van de naderende auto waargenomen zou nog alle tijd hebben gehad de kruising te passeren, wane hert niet, dat door de wegbeheerdor niet aange geven uitholling overdwars hem ge noopt had sterk af te remmen. De per sonenauto is daarop met grote en on- limdendie snelheid tegen de vracht auto gebotst. Niet onverantwoord Uit het deskundigenrapport van de heer Th. B. Waibeehm van de psycho logische dienst der PTT bleek boven dien, dat de personenauto aanmerkelijk hardier moet hebben gereden dan onder de gegeven omstandigheden is toege- l. Immers, artikel 53 van heit We genverkeersreglement schrijfit voor, dat bestuurders van motorrijtuigen steeds •crplicht zijn hun snelheid zodanig te regelen dat zij het rijtuig tot stilstand kunnen brengen binnen de afstand waarover zij de weg kunnen overzien vaarover deze vrij is. De snelheid de personenauto moet dicht bij de honderd kilometer hebben gelegen of schoon er met dimlichten wend geneden en het zicht mede als gevolg ran de volslagen duisternis en de neervallen de regen sleaht was. Het hof ging slechts ten dele met de opvattingen van de raadsman en de in houd van het deskundigenrapport mee: im de uvhspraak heeft het de termen „onvoorzichtig" en „onoplettend" laten vallen; de straf werd im een voorwaar delijke gewijzigd De Hoge Raad heeft thams echter in zijrn arrest diuidelijk gesteld-, dat chauf feur N. nimmer onverantwoord kan hebben gehandeld omdat is gebleken, dat van gelijktijdige of na-genoeg ge lijktijdige nadering van de kruising sprake is geweest. Het arrest van het Haagse Hof werd mitsdien vernietigd. Decemberdagen vragen om de beste sigaret Waargoede stemming en gastvrijheid de boventoon voeren...daar ziet men ook Chief Whip in de bekende groene doos. Chief Whip - de Virginia der Virginia's - is nog altijd niet overtroffen in zuiverheid, smaak en kwaliteit. Dorpshuis bleek nog te klem verband met het aanstaande vertrek van de heer Anth. van den I IN verband met het aanstaande vertrek van de heer Anth. van den Berg werd hem gisteren door het bestuur der Christelijke School scheidsavond aangeboden. Van 1939 tot heden was de heer Van den Berg hoofd dezer school en hij heeft in Valkenburg legio nevenfuncties ver vuld. Het was dan ook geen wonder, dat het nieuwe dorpshuis voor deze avond eigenlijk nog te klein bleek. De heer Van den Berg zal in Tuil (Gelderland) nu hoofd ener school en geestelijk verzorger worden. De voorzitter van het schoolbestuur, ds. D. Lekkerkerker, verwelkomde in het bijzonder burgemeester M. A. van der Have en echtgenote en drs. R. Kramer. Deze avond, aldus ds. Lekkerkerker, mag de toon niet in mineur staan, ons samenzijn is goed en juist. Er heerst wat weemoed in ons hart, maar dankbaarheid voert de boventoon. Wij hadden een half jaar geleden niet kunnen denken vanavond, 21 december 1961. van u afscheid te zullen. Toen de beslissing bij de ingewijden bekend werd, was de reactie: verbazing. Men kon zich niet voorstellen, dat iemand op achten vijftigjarige leeftijd nog zou veranderen, een schoolhoofd een zesmansschool een tweemansschool en een dorp 2000 inwoners voor een van 300 zou verwisselen. Dit was teveel voor het Valkenburgse chauvinisme. Toen echter bekend werd, dat uw taak Dor de helft in de school en voor de helft in de kerk zou liggen, ging men het anders bekijken en men zei: „Wat gaan beginnen". U hebt uw besluit genomen or Gods aangezicht en dit hebben wij respecteren en te aanvaarden. Voor het schoolbestuur was het een onaangename verrassing. Men was vertrouwd geraakt met de gedachte, dat de heer Van den Berg tot zijn pensioen zou blijven, wat graag had gezien en waarin geen verandering werd gewenst. Een periode tweeentwintig jaar is groot genoeg met de school te vergroeien en er zich dan los van te maken, moet niet gemakkelijk zijn. Oorlog Lekkerkerker herinnerde eraan, hoe de heer Van den Berg de oorlog in Valkenburg had meegemaakt, de oude school een ruïne zag worden. In de ve school kreeg men te kampen met ruimtegebrek, tot een paar jaar geleden de school aan de Broekweg werd ge bouwd. Dit had niet alleen van het schoolbestuur, maar ook van het school hoofd veel gevergd. Hij zette zich voor alles in de bres. Het schoolbestuur blijft hem daar zeer dankbaar voor. Ook mevrouw Van den Berg werd in de dank betrokken. Zij heeft haar man in de zaken van de school en het onderwijs trouw terzijde ge staan. Geen moeite was haar teveel. De school had hun beider liefde. De heer Van der Berg is onderwijzer in hart en nieren en stelde zich tot taak het onderwijs tot een zo 1 mogelijk peil op te voeren. Zijn school staat bij de middelbare scho len in de omtrek als uitstekend be kend. Hij stelde hoge eisen aan de leerlingen, maar ook aan zichzelf. Zijn stem was fors, soms formidabel en zal in het 'dorp bekend blijven als de stentorstem. De heer Van den Berg kan zich niet vleien met de gedachte iereeen vrind te hebben gemaakt. Voor iemand met zoveel functies kan dit ook niet. Het zou zelfs niet wenselijk zijn, daar er dan iets scheef zit. Op een afscheids avond moet men niet idealiseren. U hebt op uw wijze uw plicht gedaan, meer dat; en daarom komt u lof toe. Honder den leerlingen hebben bij u in de klas gezeten; velen zullen u en uw vrouw no| schrijven en in Tuil kunt u ook wel be- Dankbaar zit de heer A. van den Berg uit Valkenburg achter het bureau, dat de oud-leerlin gen zojuist hebben aangeboden. Links mevrouw Van den Berg. Foto N. van der Horst zoek verwachten van Valkenburgers, zei ds. Lekkerkerker. Het schoolbestuur heeft in de heer De Heus uit Kreil een opvolger gevonden, die deze avond uit de N.O.-polder v overgekomen. „Onze beste wensen vergezellen u Tuil. Wij hopen dat het werk in school en kerk u volle bevrediging zal schenken Het werk in de kerk is van andere aard dan in de school. Door uw roeping zult u van het een naar het ander moeten overschakelen. Hij die u daar roept echter getrouw. Hij zal het ook doen." Het schoolbestuur bood de heer Van den Berg een prachtige tuintafel met stoelen aan. Hoog peil Drs. Kramer, inspecteur van het Chr Nationaal Schoolverband, zei dat het werk dat het scheidende hoofd vooi C.N.S. heeft gedaan van zeer grote bete kenis is. Met de hand op het hart kon drs. Kramer verzekeren, dat het onder wijs op zijn school op hoog peil staat. Hij bleek van mening, dat dc sfeer tusser personeel en hoofd uitstekend was. De heer A. Bult sprak namens het per soneel der school. Ook hij was vol lof de heer Van den Berg en prees hem vooral als baas". Mevrouw Van den Berg had ook haar „mannetje" wel ge staan als het op koffie-zetten, pleisters plakken en handwerkles geven aankwam Namens het gemeentebestuur sprak burgemeester Van der Have. Men ziet de heer Van den Berg met gemengde ge voelens vertrekken. Men kan zich het dorp niet voorstellen zonder hem. De burgemeester had hem leren kennen als uitnemend onderwijzer en hoofd als iemand die zich steeds spontaan de gemeente gaf. Burgemeester Van der Have was hem zeer dankbaar het vele dat hij hier heeft gedaan. Een aantal boeken mocht de burgemeester namens de raad aanbieden. Een hoogtepunt was het ogenblik dat de heer Joh. Rijnsburger, oudste door de heer Van den Berg uitgeschreven, en Hans Meurs, de jongste uitgeschreven leerling, het afscheidscadeau van de oud-leerlin gen aanboden. Een prachtig bureau met bureaustoel kwam op het to neel. Tevens werd een album met de namen van de oud-leerlingen die iets daarvoor hadden bijgedragen overhandigd. De C.J.V. had een aanvulling in de m van een bureaulamp. De heer C der Werf, voorzitter van de C.J.V., herinnerde eraan, dat ..meester Van den Berg' van 1938 tot 1954 voorzitter geweest van de C.J.M.V. Ook na 1954 heeft hij achter de schermen heel veel oor de C.J.V. gedaan. Ds. A. Langeler, als voorzitter van bestuur der Chr. Kleuterschool, schetste de band die er tussen Van den Berg en de kleuterschool had bestaan. Hij bood boekenbon aan. Juffrouw De Boer sprak namens het personeel van de kleu terschool. De heer Van Delft dankte namens hoofdbestuur en ouderafdeling van Pro Rege voor alles wat de heer Van den Berg hiervoor had gedaan. Namens Val- kenburgs Harmonie sprak de heer P. van der Walle. Hij herinnerde eraan, dat de heer Van den Berg in de oorlogsjaren dirigent is geweest en schonk een prach- vaas. De heer M. van Stijn dankte ?s de Bond voor Veiligverkeer. Hij bood een boekenbon aan. Namens de kerkvoogdij der Hervormde Gemeente en de afdeling der C.H.U. sprak dc heer K. van den Broek. „Als er Valkenburg geen drogisterij was ge est, zou men naar meester Van den Berg zijn gegaan om Haarlemmerolie". Ds. Veldkamp sprak als huisvriend tot de heer Van den Berg. Moeilijk Aan het slot van de avond wenste de heer Van den Berg zelf het woord te Het zal voor hem moeilijk zijn Valkenburg te verlaten. Onmogelijk was het hem weer te geven, wat hij zou willen zeggen. De inspiratie door hem in Val kenburg opgedaan was wat de menselijke waarde aangaat van de Valkenburgers uitgegaan. Voor de zeer plezierige sa menwerking en de grote mate van vrij heid die hij had genoten, bracht hij dank het schoolbestuur. De collegas wilde hij tenvolle in de lof laten delen en hij herinnerde aan de prettige jaren die hij in C.J.M.V. en C.J.V.F. haddn meegemaakt. Ik heb één gebrek", aldus de heer Van den Berg, „ik kan geen ,.nee" zeggen als er een beroep op wordt gedaan." De heer Van den Berg die van januari 1947 af correspondent voor ons blad was, heeft dit met plezier gedaan. „Als die krant je te pakken heeft, laat zij je niet meer los" zo zei hij. Hij heeft getracht zijn leerlingen duidelijk te maken, dat ze op een christelijke school zaten. Graag had hij iedereen hoofd voor hoofd wil len bedanken, maar dit was onmo gelijk. Ook namens zijn vrouw en kinderen dankte hij allen voor de liefde die men hem en zijn gezin had geschonken. „God, de Almach tige, zegene u in al uw werk en ook ons in Tuil. Soli Deo Gloria". Tenslotte zong men de scheidenden toe Ps. 121 4 „De Heer zal u steeds gade slaan". Allen werden bij het verlaten van de zaal in de gelegenheid gesteld de familie Van den Berg de hand ten afscheid te RADIO TELEVISIE Kerstwijding in de Chr. Geref. kerk In de ChrGeref. kerk te Leiden ad een kerstwijding plaats waaraan het koor Alles ter ere Gods, de heer M. Overduin orgel en de heer C. Spaanderman declamatie medewerking verleenden. Het geheel stond onder leiding van de heer J. Arnoldus. Dr. W. H. Velema, plaatselijk predikant, sprak over „Het feest van licht en lied". Deze wees erop. dat het werkwoord ..zien" in het Kerstevangelie nogal eens voorkomt. Zo zag Simeon het Licht tot verlichting der heidenen. Ook hebben Zacharias en Maria van het Licht ge zongen. En God heeft omgezien naar Zijn volk. Omdat er wat te zien is, daar- s er feest. Christus zet de mens in Gods barmhartigheid. Jezus is het Licht der wereld. Het licht van de wereld blijkt kunstlicht te zijn, dat niet ingaat op de diepste nood van de mens. De ge boorte van Jezus houdt een belofte in. Wil dan gaan en buigen voor dat Kind. Het kinder- en meisjeskoor en het grote koor hebben deze avond weer goed gezongen. Eenvoudig en beschaafd. Uiteraard bestond het programma uit liederen van de Advent- en Kersttijd. De heer Overduin verzorgde een orgelsolo, ..Wie schön leuchtet der Morgenstern" Buxtehudc. Dc heer Spaanderman declameerde gevoelvol enkele gedichten. De avond werd besloten met het zin- en van het „Ere zij God". Volledige hoofddienst Lutherse Gemeente Men sohrijflt ons; In de Kerstnacht viert de Lutherse Gemeente het feest van Christus ge boorte met een volledige hoofdóenet, een dienst, die zijn hoogtepunt vindt mi de viering vam hot Heilig Avondmaal. De versterkte Lutherse Schola werkt aan deze dienst mee. en verzorgt be halve de Introïtus (dc Intochtspsalm) en enkele beurtzangen met de Gemeen te. ook de „Musica sub Communiooe", de muziek tijdens de Avondmaalviering. De dienst begint om half 11, en zal tot plm. 12 uur duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3