Jlietimc £rihsrf|c ÖTouranl Bij kernaanval grote kans op overleving Commentaar Parool bij dreiging: thuis blijven Minister Toxopeus is pptimistisch gestemd Voor moord op taxichauffeur achttien jaar Amerika ziet geen direct gevaar Prinsessen voerden kerstspel op Prinses Paola verwacht baby Haagse agglomeratie: nog geen beslissing Vliegtuig stort neer 2 minuten na start Heden nog geen besluit over Nieuw-Guinea Akkoord op losse Kongo toch schroeven? VRIJDAG 22 DECEMBER 1961 KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: f 7.50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. CHRISTELIJK-^ AT lO?i AAL DAGBLAD Tweeënveertigste jaargang no. 12361 „Stantvaittcii is fheblma mjn hert ia U^easpotT KERSTMENU'S voor HOND en KAT staan klaar bij VLIELAND NIEUWE RIJN 50 (Van onze parlementsredactie) DE OVERGROTE meerderheid van ons volk zal zonder merkelijke verwonding of ziekte aan het oorlogsgeweld kunnen ontkomen, lelfs indien radioactieve neerslag veroorzaakt zou worden door lage ixplosies van atoombommen in ons land en eventuele kernwapen- ntploffingen in de nabuurlanden. Wel is daarbij voorwaarde, dat de evolking zichzelf beschermt zoals in de voorlichting onlangs is aan geven en dat de overheid de plannen, die zij voor dergelijke si- naties heeft opgesteld, uitvoert. Minister Toxopeus schrijft dit de Tweede Kamer in de memorie van antwoord over de begroting van bin nenlandse zaken. Hij deelt voorts mee, dat een opinie-onderzoek heeft uitge wezen, dat ongeveer een vijfde deel van de bevolking naar aanleiding van de overheidsvoorlichting tot het ne men van beschermende maatregelen is overgegaan. Dit voorlopige resul taat stemt overeen met de bedoeling van de regering. Zij beoogde namelijk, dat de bevolking geleidelijk de vereiste maatregelen zou overwegen en nemen. De meerderheid van de bevolking heeft de wenken en de brochure van de rege ring gelezen en begrepen. Een ruime meerderheid heeft nagegaan, waar in eigen woning de beste schuilplaats kan worden ingericht. Ook heeft een ruime meerderheid inzicht gekregen in de be scherming tegen radio-actieve neerslag. Het be'eid van de regering houdt in, dat in de eerste oorlogsfase de bevolking zich in Ihaar eigen belang zo min mo gelijk zal dienen te verwijderen van de schuilgelegenheden in de eigen woning. Dit geldt met name voor een wijde kring om de vermoedelijke atoomdoelen, schrijft mr. Toxopeus. Men zal moeten aanvaar den, dat dit vérgaande consequenties voor het maatschappelijk leven meebrengt. Onder meer zullen de scholen moeten worden gesloten. Welke gebieden dit lot zal treffen, zal tüdig aan de commis sarissen der Koningin en de burgemees ters worden meegedeeld. Buiten deze gebieden, waar voor de waarschuwing meer tijd beschikbaar is, zal met minder vergaande maatregelen kunnen worden volstaan. Voor zover de financiële middelen dat toelaten zul de minister ovenigens de bouw van openbare schuilplaatsen krachtig blijven bevorderen. Rekening wordt gehouden met de financiële be langen van de gemeenten. Het besluit inzake de nieuwe rijksbijdrageregeling voor gemeenten en kringen kan weldra worden verwacht. Minister Toxopeus verklaart nog na drukkelijk, dat ook. in de toekomst het vTijwilligerselement een hoeksteen zal blijven van de BB-organisatie. Met nadruk keert mr. Toxopeuj zich Nieuws in één oogopslag Minister Toxopeus heeft in zijn memorie van ant woord (begroting van bin nenlandse zaken) medege deeld, dat volgens de re sultaten van een enquête de meerderheid der bevol king de wenken en toelich ting met betrekking tot de zelfbescherming heeft ge lezen en begrijpelijk ge vonden, Een vijfde deel heeft maatregelen geno men. Naar het oordeel van de Amerikaanse afgevaardig de bij de Ver. Naties, Ste venson, bestaat er geen on middellijk gevaar voor een invasie van Indonesië in Nieuw-Guinea. Verwacht wordt, dat het Nederland se kabinet morgen een be slissing over de te volgen bleidslijn zal nemen, na dat ook de ministers De Pous en Marijnen, die in de komende nacht uit Brussel zullen terugkeren, aan de discussies hebben deelgenomen. De centrale Kongolese regering rekent het tot de taak der VN erop toe te zien. dat president Tsjom- be van Katanga zijn ver plichtingen ten aanzien van de opheffing der afschei ding nakomt. Tsjombe wil eerst met zijn regering en het Katangese parlement overleg plegen alvorens een verklaring af te leg- Tijdens de Kerstdagen en de jaarwisseling zullen in alle steden en dorpen in Portugal stille tochten worden gehouden als pro test tegen de Indiase aan val op Goa en de andere enclaves. De straten zul len niet verplicht zijn. De president heeft alle recep ties afgelast. De heer Van der Put ten heeft bij het ambte narengerecht te Amster dam schriftelijk beroep aangetekend tegen het hem door minister Visser verleende ontslag op staan de voet. Hij heeft het ambtenarengerecht ge vraagd dit ontslag nietig te verklaren. In de textielindustrie en de confectiebedrijven is de kans op een contractloze periode thans groot, aan- gezierj tussen werkgevers en werknemers grote moeilijkheden zijn gere zen bij de onderhandelin gen over een nieuwe c.a.o. per 1 januari. antwoord tegen voorlichting zoals door het Nederlandse Fugwasa- Comité wordt gegeven. In deze voorlichting wordt betoogd, dat de be schermingsmaatregelen altijd onvoldoen de zullen blijven. Uit zin voor werkelijkheid stelt de regering het gefundeerde oordeel van de hoogste Navo-organen boven dat van hen „die in hun prijzenswaardig streven, de waanzin van een kernoor log te belichten en deze onmogelijk te maken, klaarblijkelijk bereid zijn met drogredenen propaganda te voe ren tegen een zelfbescherming, die talloos velen voor verwonding, ziekte of dood kan behoeden", aldus minis ter Toxopeus. Conform de eis heeft de rechtbank in Utrecht vanmorgen de 21-jarige etaleur R. van de V. uit Bunschoten, wegens het plegen van moord met voorbedachten rade op de Amersfoort- se taxichauffeur W. van Veenendaal, tot 18 jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest veroordeeld. In verband met het besluit, dat de officiële viering van 't zilveren huwelijks feest van de Koningin en de Prins om streeks 1 mei zal zijn, heeft de minister president in overeenstemming met de wens van de Koningin aan alle minis ters verzocht, hun medewerking te ver lenen, dat op 7 januari alle bewijzen van vreugde en medeleven, zoals het uitsteken van de vlag, het zenden van telegrammen e.d., achterwege zullen blijven. Geweld leidt tot chaos zonde op zich npemt. Hemel en aarde zijn niet meer elkander vreemd. Genade heerst.... (Eva) Prinses Paola, de echtgenote van Prins Albert van België, verwacht eind mei of begin juni een baby, zo is vrij dag officieel in Brussel bekendge maakt. Dit zal het tweede kind van de Prinses en de broer van Koning Boudewijn zijn. Hun eerste kind, Prins Philippe, is maanden oud. Kans op vorming district gering (Van onze parlementsredactie) /"Onzekerheid alom over dc toe- X/ komst van de Haagse agglome ratie. Minister Toxopeus beraadt zich erover, of de oorspronkelijke plannen voor de vorming van een district wel zullen worden doorgezet, nu Leidschendam, Nootdorp en Zoe- termeer ondubbelzinnig zijn vooront- Een Comet van de British European Airways is gisteravond twee binuten na het opstijgen van het vliegveld van Ankara brandend leergestort. Van de 34 inzittenden hebben er 26 (onder wie 5 kin- leren) het leven verloren. Vier passagiers zijn in een ziekenhuis ipgcnomen. De vijfde overlevende kon op het vliegveld worden ver- tonden. Van de bemanning van zeven heeft niemand het ongeluk jverleefd. Voorzover bekend behoorden er geen Nederlanders tot Ie passagiers. Het vliegtuig steeg tot 90 meter, verloor toen plotseling hoogte, stortte neer tn stond meteen in lichterlaaie. Het was zwaar bewolkt toen het ongeluk ge keurde en er viel een lichte regen. De ramp met de Comet is het derde grote vliegtuigongeval, dat in twee |aar tijd te Ankara gebeurd is. In oktober verongelukte een F 27 van de furkse luchtvaartmaatschappij in een zware regenbui. In januari 1960 stortte ten Caravelle van de S.A.S. enkele ogenblikken voor de landing neer. Het thans verongelukte toestel was van Londen naar Tel Aviv onderweg. Volgens de reddingsploegen vertoonden de lijken van de slachtoffers in fle cabine zware brandwonden. Stoffelijke resten van de bemanning in de tockpit waren daarentegen uiterlijk gaaf. Volgens een der redders leefde de piloot nog enkele ogenblikken na de ramp. Hij wenkte wild naar de redders wn de ruit van de cockpit in te slaan. Maar hij, zijn tweede piloot en de fcverige bemanningsleden waren allen dood toen zij uit het wrak gehaald berden. werp van wet hebben afgewezen. Op korte termijn valt een beslissing te verwachten. Dit is een korte samenvatting va mededelingen, die minister Toxopeus de Tweede Kamer in de memorie van antwoord over de begroting van bin nenlandse zaken met betrekking tot de Haagse agglomeratie doet. Zoals men weet zond minister Toxo peus vorig najaar aan de betrokken ge meenten een voorontwerp van wet, waar. in het voornemen om de Haagse agglo meratie in een district te verenigen was neergelegd. Thans schrijft de bewinds man: „Het is evenwel nog onzeker wat met het desbetreffende voorontwerp van wet zal geschieden. Met name de omstandigheid, dat de gemeenteraden van Leidschendam. Noot dorp en Zoetermeer ondubbelzinnig af wijzend tegenover het voorontwerp staan terwijl juist hun grondgebied vooral het voorwerp van de bemoeiin gen van het district zouden zijn heeft de minister er tot dusver van weerhou den. het ontwerp zijn weg (e doen ver volgen". Mr. Toxopeus deelt mee, dat hij samen met zijn collega van volkshuisvesting en bouwnijverheid, de vroegere Haagse wethouder mr. J. van Aartsen. overleg heeft gepleegd met Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland. Hij beraadt zich -thans op de vraag, in welke richting een op lossing zal moeten worden gevonden. Deze oplossing zal enerzijds een uit weg moeten bieden aan het acute ruimteprobleem, waarvoor vooral de gemeente Den Haag zich ziet gesteld, en anderzijds aandacht moeten schen ken aan de verwevenheid van de be langen van de gemeenten, die tot de Haagse agglomeratie behoren. Ver wacht mag worden, dat dit beraad op korte termijn tot een beslissing zal leiden. (Voor vervolg zie pagina 11) zamenlijk personeel het Kerst- leest in het Paleis te Amster dam.. De vier prinsessen waren onder de zesentwintig personen die M. Nijhoffs bekende kerst spel „De ster van Bethlehem'' opvoerden. Tijdens de generale repetitie werden gistermiddag deze foto's gemaakt. De regie had mevrouw I. van Driel van Wageningen-Blaisse. TAE Verenigde Staten zien geen onmiddellijk gevaar voor een inval van Indonesië in Nieuw-Guinea. Aldus verklaarde gisteren Adlai Steven son, de Amerikaanse ambassadeur bij de Ver. Naties. „Als het gebruik van geweld tegen gebieden onder beheer van andere landen goed gepraat moet worden op anti-koloniale gronden, kan dit ook gebeuren op andere gronden en dan is de doos van Pandora geopend. Het einde van die weg is chaos", zo verklaarde Stevenson. sië bekend is, hoe zwak de Nederlanders op Nieuw-Guinea zijn. „De Nederlanders denken, dat een paar duizend met ver ouderde wapens uitgeruste militairen, over zo'n groot gebied als West-Irian verspreid, een grootscheepse Indonesi sche aanval zullen kunnen weerstaan." Het zou volgens hem slechts een paar dagen kosten om de Nederlanders te ver drijven. Dat Sukarno het bevel niet heeft gegeven, toont aan, dat hij nog steeds hoopt op een vreedzame over- Een officier van de Indonesische lucht macht heeft verklaard dat de Indonesi sche en Nederlandse luchtmacht oefenin gen houden „in het gebied van Nieuw- Guinea". wat ernstige gevolgen zou kun nen hebben, indien zij elkaar zouden ont moeten. Do minister van verdediging van India, Krisjna Menon, heeft te New York ge weigerd te zeggen of volgens zijn me ning de aanspraken van India op Goa en die van Indonesië op Nederlands Nw.- Guinea overeenkomst vertonen. Hij wei gerde ook te zeggen of India gebruik making van geweld door Indonesië zou steunen. De Daily Telegraph merkt op dat nog nooit de wereldvrede voor zulk een on aantrekkelijke prijs in gevaar is gebracht als Ned. Nieuw-Guinea. Het is onbegrij- gelijk dat Sukarno er zo op gebrand is, (Voor vervolg zie pag. 11) Het instituut van assuradeuren te Lon den heeft feitelijk beslist dat de scheep vaart tussen havens in Indonesië en Nieuw-Guinea zich in een gevaarlijke zone beweegt. Er is nl. meegedeeld, dat de scheepvaart in die omgeving „gedekt gehouden" wordt, dit wil zeggen dat de premies kunnen schommelen afhankelijk de toestand. Tot nu toe was er een vast tarief van 1 shilling 3 pence per 100 verzekerde waarde. Het Indonesische ministerie van voor lichting heeft verklaard dat het Indone- PRINSES MARGRIET ZU vervulde de rol van Maria. Pas aan het eind van het stuk treedt zij op, echter zonder te spreken, wan neer de wijzen, de herders en de dorpelingen ln de stal geknield zijn. PRINSES IRENE „O Woord, in Uwe wieg van vlees Gij die vrijwillig pijn en vrees op U gaat nemen, o genees on! van het leed dat we om U lijden. PRINSES MARIJKE En in de herberg was geen plaats voor hen. Nu slapen ze in een stal. 't Kind komt vannacht (Dorpsvrouw) Beslagen autoruiten het hinderlijke beslaan doek schoon. schuimbolletjes zien 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 jan. het abonnementsgeld voor het le kwar taal 1962 a f 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admini stratie. De abonnees, die gewend zijn het abonnement per jaar te betalen gelieven f 30.- te gireren. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE. TS ER TIJDENS de besprekingen van deze week in Kongo geschiedenis ge maakt? Of is er slechts een schakel als alle andere aan de ketting toegevoegd? Waaronder dan dient te worden verstaan het even eindeloze als vruchteloze pogen om in de verwarring in Kongo een oplos sing te brengen. Tsjombe van Katanga moest tot de erken ning van het centrale gezag over Kongo worden gedwongen en dat is reeds een opmerkelijke zaak. Goed. hij heeft dat centrale gezag dan nu erkend, maar men krijgt niet de indruk, dat hij innerlijk van de juistheid van dit standprrnt overtuigd, naar zijn eigen gebied is teruggekeerd. Het besluit behoeft trouwens nog de be krachtiging van zijn parlement en in zijn uitlatingen tot dusver heeft Tsjombe niets gedaan om dat parlement tot toegeven te overreden. Het is trouwens niet de eerste keer. dat Tsjombe zich onder druk gewonnen heeft gegeven. Was de druk weggenomen, dan bleek de bekering nie* tot in het hart te hebben plaats gehad. Misschien is het zijn aard. Niet uitgesloten is intussen, dat de omstandigheden hem extra argwanend hebben gemaakt. Het centrale gezag over Kongo betekent voor Tjombe van Katanga de eenheids staat, en daar wil hij in feite niet aan. Zijn gebied is. als alle gebieden in Kongo, naar omvang een minderheidsgebied, maar het vormt de economische kurk en het was bovend>en het enige gebied waarin nog een redeliike mate van orde en rust te vinden was. Zulk een gebied met an dere wei zeer verschillende gebieden in een eenheidsstaat te laten opgaan, vergt een zelfoverwinning, zo groot dat men zich in gemoede kan afvragen of ze be hoort te worden opgebracht. In zijn verzet tegen de invoeging in het grote geheel is Tsiombe wellicht te ver gegaan. Ziin afwijzing van de eenheids staat moest onvermi'de'ük hei karakter dragen van een afscheid'ng. Wat Kongo evenwel nodig heeft, is een federale op bouw met een behoorlijke inate van zelf standigheid voor de onderscheidene ge bieden, ook voor Katanga dus. Dit strookt met aard en karakter van land en volk. En aan de toekomst van zulk een staat kan ook Katanga onder Tsjombe een we- 7enüike bijdrage leveren. Reeds is het een gelukkige omstandigheid, dat de Russen er sinds lange tijd in Kon go niet meer aan te pas komen. Het zijn de Amerikanen die in de totstandkoming van de nieuwe regeling een wezenlijk aandeel hebben gehad. Er zal nog veel staatsmanswijsheid geboden zijn. Het gaat nog wel, een ander tot inschikkelijkheid te dwingen. Dat is dan nu met Tsjombe van Katanga gebeurd. Groter overtui gingskracht echter gaat uit van inschik kelijkheid die men zelf weet op te brengen. Daarvoor is thans aan de anderen de beurt. Een staatsvorm komt maar niet in enkele dagen tot stand, ook niet zo tegen het einde van het jaar. (Van parlementsredactie) Om tien uur vanmorgen is-de minister raad in de Trevèszaal aan het Binnenhof bijeengekomen met het doel een stand punt te bepalen ten opzichte van de kwestie-Nieuw-Guinea en de aandrang om zo spoedig mogelijk met Indonesië te gaan praten. Men verwacht, dat, voor zover enige nieuwe beslissing over het te volgen beleid zal worden genomen, dit niet vandaag zal zijn. Enkele ministers konden vandaag niet meevergaderen. De ministers De Pous en Marijnen b.v. keren pas in de loop van de komende nacht terug uit Brussel, waar zij de bijeenkomst van de E .E.G.-ministerraad hebben bijge woond. Om ook hen de gelegenheid te geven invloed op de beslissing uit te oefenen, komt het kabinet ook morgen nog bijeen. Het ligt voor de hand, dat dan pas spijkers met koppen kunnen worden geslagen. Minister Luns heeft gisteren een ge sprek gehad met de vaste commissies van buitenlandse zaken en Nieuw-Guinea uil de Eerste Kamer. Minister-president De Quay en de staatssecretaris voor Nieuw- Guinea mr. Bot waren daarbij aanwezig Mr. Luns heeft, naar verluidt, een toe lichting gegeven op de gang van zaken ln de V.N. en tevens uiteengezet welke mogelijkheden er zijn om de impasse te doorbreken (rechtstreeks contact met In donesië dan wel contact in het kader van de V.N. of via Amerikaanse bemiddeling i officieel begonnen. 3.20 uur bereikte de zon het laagste punf. Wij paan enkele koudere dagen met vorst tege moet. Een kleine storing trekt Denemarken naar Noord-Duitsland en wordt gevolgd door koudere noordoosten windt waarmee lucht uit Skandinavië in de richting van Nederland stroomt. In geheel Skandinavië komt nu weer matige tot strenge vorst voor. Ook gaat de barometer in Noorwegen en Zweden weer stijgen. Ze vertoont in Frankrijk een daling. Hierdoor is het waarschijn lijk dat wij van morgen af in een koude luchtstroom komen, waarin het 's nachts eerst licht en later matig kan vriezen. Dit betekent dat de kans op schaatsweer in de komende dagen weer groter gaat worden in Nederland. Tendens dalend 30 december: Laatste Kwartier. 'IET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen teven uur temperaturen om het vriespunt tot lichte station vorst. Overigens vr(j veel bewolking met enkele lichte sneeuwbuien. Matige, aan de Waddenkust tijdelijk ric.jei krachtige, noordoostelijke of naar noord- oost ruimende wind. (Opgemaakt om E,|d# 11.15 uur). De BUt ZON EN MAAN Zaterdag 23 december: zon op 8.47 uur, Zd-Limb onder 16.31 uur; maan op 18.16 uur. on- Hriamw der 9.33 uur. oJio liet Kerstnummer zal van- vandaag of morgen l>ij de abonnees worden bezorgd. Directie N.L.C. President Tjsombe van Katanga wil eerst overleg plegen met de Katan- gaanse regering en het parlement over het bereikte akkoord, voordat hij een officiële verklaring zal afleggen. Hij is van mening, dat het nog minstens tien dagen zal duren, alvorens kabinet en parlement zich kunnen uitspreken. Belgische waarnemers geloofden niet, dat het akkoord de vereiste goedkeu ring zal krijgen. De vertegenwoordi gers van de V.N. verklaarden echter, dat wat hen betreft de verklaring „on dertekend, bezegeld en afgeleverd" is. De centrale regering is van mening, dat het tot de taak van de V.N. gere kend moet worden, erop toe te zien, dat Tsjombe zijn verplichtingen nakomt. Daartoe zouden de V.N.-troepen in Ka- tanga moeten blijven. De centrale re- gerlng behoeft geen akkoord te sluiten, aangezien Tsjombes verbintenis een te rugkeer Is naar de wettigheid, waarop de centrale regering altijd heeft gestaan. In een Katangaans presidentieel oom- munuqué, wordt verklaard, dat de on derhandelingen tussen president Tsjom be van Katanga en de premier van de centrale Kongolese rogering, Adocla, in een vriendschappelijke sfeer zijn gehou den. De aanwezigheid van de Ameri kaanse ambassadeur heeft echter deze sfeer ten nadele beïnvloed, aldus de reeen gh. bcw. -2 -7 0.* Met dc betrokking tot de berichten dat president Tsjombe een uit acht punten bestaande overeenkomst zou hebben ondertekend, zegt hot communi qué, dat Tsjombe een dergelijk akkoord niet kan hebben ondertekend, omdat hij hiervoor geen bevoegdheden had. In Ellsabethstad schijnt de toestand weer normaal te worden. De winkels hebben hun deuren weer geopend, hoe wel er nog niet veel te verkopen valt De Nederlanders in Katanga hebben meegedeeld, dat zij tol hot land wensen te blijven. Eerder was bekendgemaakt, dat zij naar Nederland wilden evacue- NEEM' DE TLJD OM GOEDKOOPTE TELEFONEREN Met ingang van 1 januari is automatisch interlokaal telefoneren 1/3 goedkoper, op werkdagen van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's morgens en tijdens het weekeinde van vrijdagavond 7 uur n I r tot maandagmorgen 8 uur, I I

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1