Na de oorlog 800 woningen gebouwd in Noordwijkerhout Orgel Hervormde vernieuwd en kerk De Kaag uitgebreid Duitsers werpen zich op procluktie gezouten vis 2^ Tl trSSI ^i|| Openbare bibliotheek in oplichting (Voorschoten) »61 MEUWE LEIDSCHE COURANT Gemeenteraad vergaderde TN DE algemene beschouwingen bij de gemeente-begroting 1962, de -*• hoofdschotel van de gisteravond gehouden raadsvergadering, werd met vreugde gewag gemaakt van de verbeteringen die de financiële ver houdingswet 1960 voor de financiën der gemeente heeft gebracht. Aan het structurele tekort, dat jarenlang onze begrotingen versomberde is thans hopelijk een einde gekomen, maar de heer Meijer, die namens de beide fracties in de raad sprak, zei daar direct bij, dat wij aan een sluitende begroting eigenlijk nog niet toe zijn, omdat wij in de komende jaren on getwijfeld onze reserves zullen moeten aanspreken voor definanciering van vele kapitaalswerken. Op het gebied van openbare voorzieningen is j immers helaas nog steeds een achterstand in te halen. Op het investeringsplan, waarin burge meester en wethouders de kapitaalsuitga- j ven opsommen die in de eerstkomende 5 jaren gedaan zullen moeten worden, prijkt alleen al voor 1962 een bedrag van j ongeveer één miljoen gulden. Met betrekking tot de woningbouw merkte de heer Meijer op, dat het pro- I bleem van de bouwgronden zeer urgent j is In het verleden heeft men de binnen- duinen in onze gemeente tot aan de rand I van de toenmalige bebouwde kom afge graven ter verkrijging van bollengronden I Dit was noodzakelijk voor een gezonde economische ontwikkeling. Ons plaatst I het echter voor het probleem, dat de uit- breiding van de gemeente uitsluitend kan I plaats hebben op bollengronden, dure I bollengronden, met als gevolg dure bouw grond 1 Wij hebben echter in onze gemeente behoefte aan een groot aantal goedkope woningen. Helaas verdragen dure bouw grond en goedkope woningen zich met elkaar als water en vuur. Dit is een uitermate moeilijk probleem. werd van f 0.10 per inwoner gebracht op f0.37 per inwoner; de subsidie aan de Stichting voor- en nazorg geesteszieken werd van f 0.08 per inwoner gebracht op f0.13 per inwoner en de bedragen per leerling als bedoeld in artikel 101 der lager-onderwijswet 1920 werden verhoogd tot f 50 voor het bijzonder gewoon en tot f 70 voor het bijzonder uitgebreid lager onderwijs. Aan de Vereniging voor reemdelingenverkeer wordt een subsidie verstrekt van t 0.20 per inwoner Raadslid gleed uit Alvorens aan de behandeling van de begroting 1962 te beginnen, moest de gemeenteraad gisteravond eerst nog een aantal andere agendapunten afwerken. Bij de opening deelde de voorzitter, burgemeester Van der Weijden. mede, Lof j De heer Meijer zwaaide de voorzittci I lof toe voor de wijze, waarop hij ondanks de bijna onoverkomelijke moeilijkheden tot nu toe zulke goede resultaten heeft weten te bereiken. Na de oorlog zijn 800 i woningen voltooid, waarvan er meer dan 600 ten goede zijn gekomen aan mensen, die in Noordwijkerhout wonen en werken. Daarenboven hebben wij nog bouwrijpe grond voor 400 woningen, waarvan bijna de helft ree.ds in aanbouw is. Wanneet over enkele jaren het getal van 1200 na oorlogse woningen zal zijn bereikt, zullen minstens 900 woningzoekenden aan een nieuwe woning zijn geholpen, nog afge zien van degenen die huisvesting hebben gevonden in vóóroorlogse woningen. Over de zo noodzakelijke sportaccom modatie zei de heer Meijer, dat het schep- |K>n hiervan een belangrijke taak van de cemeente is De aanleg van een gemeente- lijk sportpark is reeds geruime tijd aan leiding voor overleg tussen burgemeester en wethouders en de raad. Overeenstem ming bestaat thans omtrent de noodzaak van een zwembad, terreinen voor voetbal, handbal en hockey, tennisbanen etv een speelweide. I)e moeilijkheden met betrekking tot de verwerving van de gronden in het aangewezen recreatiegebied zijn intussen ook voor een aanzienlijk ge deelte opgelost. Thans staat nog voor namelijk één probleem de uitvoering van deze plannen in de weg. namelijk 'de afzanding van deze gronden door vde. Kalkzandsteenfabriek. De heer Meijer wilde voorop stellen, dat de raad 'n open oog heeft voor de belan gen van de kalkzandsteenindustric in 't kader van de nationale bedrijvig heid. Tevens heeft de raad 'n open oog voor de zakelijke belangen Van de Kalkzandsteenfabriek. Van onze kant aldus de heer Meijer verwach ten wij echter van de Kalkzandsteen fabriek óók enig begrip voor de dwin gende noodzaak van de aanleg van het sportpark. Het moet toch mogelijk zijn in open overleg een oplossing te vinden, die de wensen van beide par tijen zoveel mogelijk bevredigt. Bijzondere aandacht vroeg de heer Meijer voor de reeds jaren slepende plan nen voor riolering van de Zeestraat, d> Zilkerduinwcg en de Herenweg en voo spoedige totstandkoming van de ver nieuwe toegangswegen naar zee. De aan leg van een rijwielpad langs Gooweg ei Herenweg is eveneens uiterst urgent. In aansluiting op de algemene beschou wingen merkte de heer Blaauw op. dat hij bewondering heeft voor het resultaat op het gebied van de woningbouw n oorlog. Hij vreesde echter, dat ni indruk wordt gewekt als zouden die 600 woningen voor Noordwijkerhouters al leen zijn, maar daar hoopte hij later nog wel eens op terug te komen. Hij wenste aanleg van een voetpad langs de Zilker' duinweg en verplaatsing van het sneb heidsbeperkingsbord in noordelijke rich ting tot voorbij de aaneengesloten bebou wing langs de Zilkerduinweg. Over de sportaccommodatie zei de heer Blaauw. dat een terrein van 8 ha in de nabije toekomst te klein zal blijken. Het terrein ernaast (5 ha) moet ook voor de sport worden gereserveerd. Vervuiling dat het oudste raadslid, de heer C. J. Ruigrok uit De Zilk, dinsdagavond, na het inzien van de raadsstukken ten raadhuize, juist buiten het gemeentehuis door de gladheid kwam te vallen. Via het politiebureau werd de heer Ruigrok naar de Maria-stichting gebracht, waar men een heupbeenbreuk constateerde. Tijdens de vergadering kwam het be richt binnen, dat het raadslid Timmei door autopech in het zuiden van het land was gestrand. In snel tempo werd een verordening op de recreatieverblijven vastgesteld Men wijzigde de bouw- en de politie verordening en stelde vast de vergoe dingen voor de bijzondere lagere scholen alsmede het bedrag der werkelijke uit gaven over 1960. Bij de rondvraag bepleitte de heer Out het leggen van een zebrapad in de Re- genvlietweg bij de Hoogduinweg of de St. Jacobstraat, zulks voornamelijk ter bescherming van de overstekende kin deren van de bewaarschool. Succes De Harpe Davids De Harpe Davids behaalde in de ere- afdeling fanfare op het wintermuziek- feest te Hoorn, uitgaande van de Alge mene Nederlandse Unie van Muziekver enigingen, voor het verplichte werk 146 pt en voor het vrije werk 144 pt. Door deze uitslag kon De Harpe Davids zich in de ere-afdeling handhaven. Voor de derde maal wordt in Voor hout een Volkskerstzangavond gehou- en wel hedenavond van half negen tot half tien in het parochiehuis. Het comité Volkskerstzang, bestaande uit burgemeester P. M. E. Smolders, pas toor L- J. Bresser en ds. J. S. de Jong, heeft alle inwoners door middel van een stencil, waarop aangebracht de hierbij afgedrukte luchtfoto van Voor hout, opgeroepen hieraan deel te ne men. Het programma luidt: l. Opening; 2. Samenzang; Komt al len tezamen; 3. Schriftlezing: Jesaja 61: 1-4, 10-11; 4. Samenzang: „Een Roze fris ontloken"; 5. Schriftlezing: Lucas 1: 26-38; 6. Samenzang: Nu zijt wellekome; 7. Declamatie; 8. Samen zang: Er is een kindeke geboren op d'aard: 9. Kerstevangelie: Lucas 2: 1-14; 10. Samenzang: De herdertjes lagen bij nachte; 11. Meditatie; 12: Burgemeester Van der Weijden zei, da' maatregelen worden getroffen om eer einde te maken aan de ernstige vervuiling van de Schippersvaart en dat in verband daarmede tegelijk de Schippersvaartw zal worden gereconstrueerd. Ten aanzien van het sportpark zullen de onderhandelingen met de heren Van Herwaarden worden voortgezet. De burgemeester zei, dat van die zijde alle medewerking te verwachten is. Men zal echter reke ning moeten houden met het feit, dat 't wel ongeveer 3 jaren zal duren al vorens van de terreinen gebruik zal kunnen worden gemaakt. Zowel de begroting voor het grond bedrijf als de gemeentelijke begroting 1962 werd hierna zonder hoofdelijke stemming vastgesteld, met dien ver stande dat in de gemeentebegroting nog de volgende wijzigingen werden aange- De subsidie aan de muziekverenigin gen en de zangverenigingen werd uitge breid; de bijdrage aan de Kringraad BB KATWIJK Contact met Velsen Bij de rondvraag in de raadsvergade ring van dinsdagavond stelde de heer A. Wassenaar uit naam van de heer N Parlevliet, die inmiddels de vergadering had verlaten, de volgende zaak aan de orde. Het Amsterdamse hayenplan vooi het IJmuidense havengebied heeft al daar onrust doen ontstaan met name betreffende de vraag of voldoende re kening wordt gehouden met de plaat selijke belangen. De nadruk wordt daar bij gelegd op de situatie bij het staats vissershavenbedrijf, dat nu al met te bescheiden ruimte moet ^woekeren. In dit verband vroeg de heer Parlevliet of B. en W. het niet gewenst achten met het gemeentebestuur van Velsen contact op te nemen, gezien de Katwijkse be langen in IJmuiden. Woningcontingent Voor cijfers over het Katwijkse wo ningcontingent voor 1962 zie men het artikel in het stadsnieuws. Voor KERSTBOUT Poelier WINTERS RIJNSTRAAT 91 TELEFOON 2877 Samenzang: Stille Nacht; 13. Sluitings- ;ebed; 14. Samenzang: Ere zij God. Kerstwijdlngsavond N.C.V.B. Er was gisteren een groot aantal pro testantse vrouwen van Voorhout in d< van de Hervormde pastorie om di kerstwijding van de N.C.V.B., afdeling Voorhout, mee te maken. Het werd een goede avond. De presi dente, mevrouw Witte, vertelde een kerstverhaal en men zong gezamenlijk kerstliederen. De liturgie werd afgewis seld door solo- en samenzang, sprak de afgevaardigden van het hoofd- KATWIJK AAN ZEE Quick Boys klaverjaste De contactcommissie van de voetbal vereniging ..Quick Boys" hield in ..Ma rina" aan de Boulevard een klavcrjas- wedstrijd voor leden. Uitslagen: 1. L. Aandewiel (7255 pun ten); 2. A. Schaap (7130 punten); 3. S van der Meij (7095 punten); 4. A. de Lange (6884 punten); 5. mevrouw E. A van der Plas (6873 punten); 6. L. Steen beek (6735 punten); 7. Fl. van Duijn (6697 punten); 8. A Vooijs (6686 pun ten); 9. W. van Duijvenbode (6622 pun ten); 10. C. Ouwehand (6619 punten): 11 L. Pluimgraaff (6484 punten); 12. Cor van der Plas (6474 punten); 13. C. Kuijt (6467 punten); 14. D. van Duijn (6400 punten). De poedelprijs kreeg K. van der Wiel met 5238 punten. KerstwUdlngcn In het wijkgebouw aan het Abeelplein werd gistermiddag een kerstwijdings- samenkomst voor de ouderen van de Hervormde wijkgemeente Zuid gehou den. De wijkpredikant ds. W. A. B. Ha gen hield een meditatie onder dc titel .Anna's Kerstfeest". Verder zong een schoolklas van de Christelijke opleidings school onder leiding van de heer Veld man en vertelde de heer A. J. van der Graaff, hoofd van de Rehobothschool, een kerstverhaal. 's Avonds was er weer een samenkomst. Ds. Hagen hield een kerstmeditatie over „In mensen ëcn welbehagen". Verder zong de heer J. Terpstra uit Wassenaar enkele kerstliederen en werd door enkele Hervormde en Gereformeerde jongeren het kerstspel „Voor Hem geen plaats" opgevoerd. Ook de wijkgemeente noord-oost hield gistermiddag een kerstwijdingssamen- komst voor dc ouderen in de oranjezaal van het Jeugdhuis. De wijkpredikant d* W. L. Tukker hield een kerstmeditatie Verder werd geluisterd naar zang var een koortje en een kerstverhaal, verteld door ouderling C. van Rooijen. 's Avonds war er weer 'n samenkomst. Ds. Tukker hield 'n kerstmeditatie en een koortje zong kerstliederen. Ouderling C van Rooijen vertelde een kerstverhaal. Opening „De Duinroos" Woensdag 3 januari zal de nieuwe Geref. kleuterschool „Dc Duinroos" aan de Randweg officieel worden geopend De bijeenkomst begint om 3 uur. Hoog en laag water Vrijdag: hoog water 3.24 en 15.38 uur; laag water 11.26 en 23.48 uur. LEIDERDORP Bestuursvergadering clir. nat. school Een eigenlijke voortzetting van de vorige vergadering, noemde voorzitter J. van de Stoel de bestuursvergadering an de christelijk nationale school. Men heeft besloten het bedrag van f 30.000, dat de gemeente verlangt als waarborgsom voor de nieuwe school, te Het bedrag blijft 20 jaar in het bezit van de gemeente. Voorts werd mee gedeeld dat de besprekingen met d6 Hervormde schoolvereniging in verband de bouw van christelijke scholen in de Zijllaan en de Meijepolder prettig zijn verlopen. Er zal een commissie van tien personen worden gevormd met leden van de Hervormde schoolvereniging de christelijke nationale schoolvereni ging. Verder heeft het bestuur machtiging gekregen de christelijk nationale kleuter school over te dragen aan de vereniging voor protestants-christelijk onderwijs. Over de schoolmeikvoorziening werd ven heftige discussie gehouden. Uitein delijk besloot men een enquête in te stellen onder de ouders van de leerlin gen. Kerstfeestviering bejaarden In de kantine van Durisol kreeg eer 100-tal bejaarden een kerstfeest aange boden dat was georganiseerd door de Hervormde vrouwendienst. De gasten werden met auto's gehaald en gebracht Ds. J P Honnef hield een meditatie over „Want Hij is onze vrede" en n Honnef vertelde een kerstverhaal. „Hel Spaargaren Trio" zong enkele liederen De heer J. van den Hoek sloot de bijeen komst V olkske rstza ng Zaterdag 23 december wordt een volks- kerstzang gehouden in een tent op het grasveld voor de Hervormde kerk. Ka pelaan J. Werner van de Meerburgparo chie zal een vijf minuten toespraak hou den. De burgemeesters van Leiderdorp en Zoeterwoude zullen bij dit zang evenement aanwezig zijn. Kerstfeest zondagsschool Het kerstfeest voor de laagste klassen van de zondagsschool begint zondagmid dag om drie uur en niet zoals werd ge meld om vier uur. L1SSE Philatelies Woensdagavond werd in De Nachte gaal de jaarvergadering gehouden var. de postzegelverzamelaarsvereniging „Phi- latelica" te Lisse. Voorzitter Gehrela spra kde afgevaardigden van het hoofd bestuur en de afd. Noordwijk toe. HU memoreerde de viering van het 50-jarig bestaan van de landelijke organisatie. F.r moet een intensiever werfkracht uitgaar. van de leden van de afdeling. Daarop wees vooral secretaris H. de Jonge Ir, de groei van de laatste jaren is thans stilstand gekomen, lerwijl de afdeling juist naar de 100 leden moet. Penningmeester H. C. van Ginhoven jr. kon mededelen, dat het boekjaar met een klein batig saldo sloot. Men kan paar jaar het 10-jarig bestaan te kunnen vieren. Het rondzendverkeer is belang rijk; in de afdeling wordt bijna ƒ2400 omgezet De heer Smulders bracht de beste wen sen van het hoofdbestuur over en de heer F. Moolenaar deed dit namens de Noordwijkse afdeling Theorie en Practijk Vrijdagavond om 8 uur houdt de ver eniging van oud-leerlingen van de Rijks tuinbouwschool „Theorie en Practijk" een vergadering in het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek. In deze ver gadering hoopt ir. Kamerbeelc te spreken mjNSBVRG Woningcontingent Voor cijfers over het Rijnsburgse wo ningcontingent voor 1962 zie men het artikel in het stadsnieuws. DONDERDAG 21 DECEMBER 1961 mammm DE Hervormde kerk op het schilderachtige Kaageiland mag dan in 1879 zijn gebouwd, het orgel is ouder. De heer H. Strubbe te Waverveen heeft het geheel gerestaureerd en uitgebreid en hij deed bij zijn revisie een interessante ontdekking. Uit bepaalde inscripties heeft hij de con clusie kunnen trekken, dat 't pijpwerk afkomstig moet zijn van de Goudse orgelbouwer Hess, die in de achttiende eeuw op dit gebied een reputatie moet hebben gehad. Het pijpwerk bleek ook van dezelfde constructie te zijn. Het orgel moet voordat het naar De Kaag kwam enige tientallen jaren geleden bü een particulier in Den Haag hebben gestaan Aangenomen kan worden, dat het oorspronkelijk een ka- binetor.jc' is geweest. Goede delen gebruikt Het oude orgel voldeed bepaald niet meer. maar hei was het uitdrukkeiyice streven de goede delen ervan bij de on- getwijfel'1 ingrijpende restauratie te ge bruiken Zo hoefden de windladen en het pijpwerk niet te worden afgedankt. De kast kon niet meer worden gebruikt. Deze is dus nieuw alsook bet front, dat strak en modern van vorm is maar toch niet u.; de toon valt in het eenvoudige interieur van het intieme eilandkerkje. Het ovgel heeft een klavier en nu ook een peirsl. Dat laatste is belangrijk, want net geeft zijn geluid ondergrond De dispositie van het instrument luidt Holpijc 8—voet baskant cn idem dis kant. flu'i 4voet baskant en idem dis kant. prestant - voet baskarif en idem diskant, octaaf 2-voei baskant on idem diskant, uasard 2 2/3 bas- cndiskant, presiant 8—voet diskant, sexquialter l sterk diskant, pedaal 9ubbas 16—voet. pedaal koppeling ci. tremulant. Er zijn ■166 pijper,, het vroegere orgel had er een kleine z*stig minder. Dc restauratie geschiedde onder su pervisie van dc heer S. P. Visser te Heemsrede, dirigent van de christe FEDRA de schoen gemaakt voor uw gemak in twaalf verschillende leesten, in diverse modetinten. Alléénverkoop voor RIJNSBURG de Stadsschoenenzaak in het „HARTJE" van het DORP SCHOENHANDEL BERSON Reparatie KERKSTRAAT 1 V L. v. ITERSON RIJNSBURG Pedicure TELEFOON 2858 V isserij golfjes TN HET nu bijna afgelopen jaar hebben de Duitse vissers, die hun vang- sten in gezouten toestand aanvoerden, goede resultaten geboekt. Dit heeft ertoe gfleid, dat ook in het komende jaar tussen Groenland en New Foundland de Duitsers deze speciale tak van visserij zullen beoefenen. Ongeveer 40 trawlers zullen zich opnieuw in dit avontuur storten. Dit jaar waren het er 37, die in totaal 48 reizen ondernamen met een vaartijd van tussen de 44 en 91 dagen. In totaal werd in het afgelopen jaar 11.829.566 kg zoute vis geproduceerd en verkocht. Afnemers waren voornamelijk Portu gal, Spanje. Frankrijk cn Italië. Het Duitse pródukt heeft zich in die landen een goede naam verworven. In Portugal verkiest men de» zoute vis uit Duitsland al boven de binnenlandse produktie. Ook in de drie andere landen bestaan goede kansen de Duitse invoer van dit produkt uit te breiden. Vandaar, dat de Duitse visserij in dit opzicht de toekomst me» vertrouwen tegemoet ziet. Goed weer Het was vrij goed weer om de Noord, maar de vangsten waren weer een stuk minder dan de voorgaande dagen. De Delft deed een trek van 30 manden, meest lichte vis. De Haarlem gaf een trek door van 60 manden koolvis en wat wijting. Andere schepen konden het niet verder brengen dan tot 25-30 manden haring en makreel per trek. f637 ©PIB Om de Oost en bij de P-boeien boekten de loggers en kotters dagvangsten van 400-500 kilo tong, 15-20 manden tarbot en 7-8 manden andere vis. Voor de kust liep isserij iets terug. De loggers en kot ters vingen daar 250-300 kilo tong, 10-15 kilo tarbot en 8-20 manden schol wijting. Op de Ierse kust was dc haringvisserij minder. De Golfstroom had een dagvangst 250 kisten, de Cornelia den Duik dagvangst van 7 last en de Brittenburg ;n dagvangst van 8 last. Wat er was Dc IJmuidcr markt werd door 14 va tuigen voorzien van 2400 kisten vis, wa van 310 schelvis, 410 wijting, 135 gul kabeljauw. 20 koolvis, 190 haring van trawlers. 1200 kisten spanharing, 30 schol. 65 diversen. 150 stuks kabeljauw en 3000 kg tong. De Allan Water IJM 35 had 350 kisten, de IJM 28 Amsterdam 540 kisten. Voor de woensdagmarkt waren de prij- in niet best Vooral de kabeljauw met f 3# voor de grote soorten niet erg gewild. De tongprijzen liepen iets op. In Scheveningen werden 500 kisten span haring en 250 kisten sardijn aangevoerd. Vandaag aan de markt De IJM 33 Thorina zorgde vandaag voor 110 schelvis, 140 wijting. 20 gul en kabel jauw. 50 koolvis. 30 diversen, totaal 350 kisten plus 150 stuks kabeljauw. De VL 7 Ada was er met 1250 kisten, de VL 110 Michiel Jan met 1300 en de VL 131 met 1100 kisten haring van de Westkust. Voor vrijdag lost de KW 99 Maria Theresia 1200 kisten haring uit dit gebied. Hulp Het Nederlandse motorschip Ida Pieter lUke gemengde zangvereniging Looft den Heer te De Kaag, zelf ook orga nist en uiteraard genoegzaam bekend met de constructie van een kerkorgel. rerband met de uitbreiding van het instrument moest de galerij wor den vergroot. Daarvoor zorgde de fa. P. Hulsbos te Abbcnes, die niet alleen ren stukje aan de galerij toe- oegde maar ook een nieuwe balus trade maakte De ingebruikneming Morgenavond om half acht dus wordt et orgel in gebruik genomen. Er is r.óg een reden om hiervan een feestelijk samenzijn te maken, want Looft der. Heer bestaat dertig jaar en De gaande en de komende man. Links luitenant-generaal tit. C. F. Pahud de Mortanges, rechts zijn opvolger luitenant-generaal H. Schaper. Foto: N. van der Horst geeft ook een uitvoering. Dirigent de beer Visser. Medewerking geven me- vrouw Leny Stevens-Ridderhaf. sopraan, Annie d* Vries. alt. Henk Briër, piano en de heer J. M Mol orgeL De leiding van de avond heeft de plaatselijke pre. dikant, ds M. Fokkema. Na een kort openingswoord zal de ouderling-kerkvoogd J. de Jonge eet» overzicht geven van de geschiedenis cn de restauratie van het orgel. Dan volgt de overdracht. De adviseur, de heer Visser, zal het orgel laten horen mei twee noraalvoorspelen van J. S. Bach. Vervolgen# is er gelegenheid voor het houden van toespraken. Looft den Heer geert een uitvoering van het kerstora torium „Christus" geboorte" van R. Beintema. Er staat ook samenzang op het programma. TTET bestuur van de Stichting algemene openbare leeszaal en bibliotheek Voorschoten heeft de gemeenteraad verzocht een subsidie toe te ken nen voor de oprichting en instandhouding van een openbare uitleen bibliotheek in Voorschoten. De Stichting kan worden gezien als het sluit stuk van het vele werk, dat door ingezetenen van Voorschoten is ver richt om te komen tot een openbare lectuurvoorziening. De eerste pogin gen daartoe werden door enige particulieren eind 1959 ondernomen. In samenwerking met de Stichting Plattelands Bibliotheek te Rotterdam kwam men tot de oprichting van de Stichting Voorschotener Bibliotheek. Inmiddels waren ook van de zijde van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen stappen gedaan in de richting van de oprichting van een open bare uitleenbibliothèek. Ook was gebleken, dat men van rooms-katholicke zijde om principiële redenen niet aan de oprichting van een openbare bibliotheek kon medewerken. Aangezien de toestond, waarbij door twee iostaevties wend geijverd voor de opricbtiTïg van een openbare biblio theek. ongewenst was. trachtte men te komen tot samen werking. Dit heeft ge leid tot de oprichting van de Stichting Algemene Openbare Leeszaal cn Biblio theek Voorschoten. De eerder gedane subsidieverzoeken van de Stichting Al gemene Nuts O pentere Bibliotheek Voorschoten en de Stichting Voorscho tener Bibliotheek zijn bij de indiening van bovengenoemd verzoek ingetrok- Doel Dc Stichting Algemene Leeszaal en Bibliotheek Voorschoten stelt zich blij kens de statuten ten doel liet biblio theek- en leeszaal we zen in de gemeen te Voorschoten te bevorderen. Dit doel tnaoht zjj te bereiken door het oprich ten van een of meer openbare leesza len en bibliotheken. Deze zullen zonder commerciële oogmerken en zonder on derscheid van godsdienstige overtui ging, poliitieke gezindheid of maatschap pelijke stand ter beschikking worden gesteld van het Voorschotener publiek Aan de bibliotheek wordt ook een jeugdafdeling verbonden. Het ligt In de bedoeling de ge meentelijke subsidie af te steramen op die van r|Jk cn provincie, waar- bU als maatstaf het Inwonertal van de gemeente geldt. De gemeentelij ke subsidie over 1961 zou bedragen f 4-339,80, over 1962 f 4.597,92. Het komt B. cn W. gewenst voor, dot aan de subsalieventeoing onder meer dc voorwaarde wordt vertwnden, dot de subsidie vngaat op de datum en geldt voor de duur, dot de stichting rijks subsidie geniet. Voorts menen zij, dot het standpunt van' de rooms-katholie ken moet worden gerespecteerd. Van rooms - katholieke zijde is men zelf reeds long met het biibliio blekwerk bezig, waarvoor een jaamlijkse subsidae wondt genoten van f 100. Wanneer het aantal rooms-katholieke inwoners dezer gemeente 6666 of meer bedraagt, komt dc rJt. bibliotheek in aanmerking "voor rijkssubsidie. Dit aantal is thans nog nieg bereikt B. en W zijn echter van mening, dat er alle aanleiding is een eventueel ver zoek van de rooms-katholieke biblio theek tot verhoging van de subsidie in gunstige overweging te nemen, welke subsidie zou kunnen worden toegekend heeft aan Scheveningen Radio gemeld, dat het het Franse vissersvaartuig MFV- 53, dat in zinkende toestand verkeerde, op sleeptouw heeft genomen. De zes be manningsleden van het Franse scheepje bevinden zich aan boord van dc Ida Pieter. Het Nederlandse schip pikte de MFV-53 vier mijl ten westen van Bayonne op. De Ida Pieter zal de Fransman naar Jean de Lux slepen. B. en W. zijn van mening, dot met het oprichten en exploiteren van een openbare uéöeenbibliotiheek in deze gemeente, een groot betoog wordt ge diend. Kinderwagen op zebra aangereden Gistermiddag stak mevrouw Visser- Bolle met een kinderwagen de Koningin Julianalaan nabij dc Wijngaardenlaan over. Zjj maakte daarbij gebruik van het zebrapad, hetgeen niet kon verhin deren. dat de kinderwagen door een motorrijder werd aangereden. Dc wagen werd beschadigd, doch het kind bleek, na onderzoek in het gezondheidscen trum, geen letsel te hebben opgelopen. Kippeu gestolen Ten nadele van de weduwe Van Vliet aan de Lcidscweg zijn in dc nacht van 18 op 19 dezer 5 kippen ontvreemd. LISSE KentwUdlng De Hervormde Jeugdraad hield giste ren in gebouw Rehoboth een kerstwlj- ding, waaraan de jeugdverenigingen deelnamen. Jeugd-ouderling B. Vijfhui zen sprak een inleiding. Door verschillende leden van de jeugd verenigingen werd gedeclameerd, waar na de heer J. Zonneveld een kerstver haal voordroeg. Het geheel werd afge wisseld met zang van Advents- en kerst liederen. SASSENHEIM Uitbreiding bjj Sikkens Architect S Spreier te Amsterdam heeft namens de directie van Sikkens' Lakfa brieken het bouwen van een showroom opgedragen aan de firma J. Dijkstra Zn te Sassenheim. De Technische Dienst van Sikkens' Lakfabrieken gaf aan de firma Dijkstra ook nog de opdracht tot het ver bouwen en uitbreiden van het labora torium. HILLEGOM Kerstgeschenken Gisteren hebben dc leerlingen van de r.k. lagere technische school bij de be jaarden van „Bloemswaard", „Parkwijk" en huize „St. Joseph' en de patiënten van .Sonnevanck" cn thuisliggende zii^ ken kerstpakjes bezorgd. De leerlingen hadden de pakjes zelf klaargemaakt. Bij het bezorgen brachten zij dc goede wensen van het schoolbestuur over.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15