Groene zone in randstad Holland voor recreatie ANWB ONTVOUWT PLAN: Statenlid H. van Rossum Ridder Oranje Nassau Toestand van woning is geen juiste maatstaf Baas Peet en Compagnon DINSDAG 19 DECEMBER 1961 Schttak-vraay 185 De stand in de partij Vogt—Teschner was, wit: Khl, Dh5, Tal en g3, Pc3, pi a2 b2, c2, g2 en h2; zwart: Kf6, Dc5, Ta8 en f2, Ld7 en f8, pi a7, c6, d5 en e6. Wit aan zet won als volgt: 1 Pc3-e4+ü, d5xe4 2 Tg3-g6t Dat is de clou; wegens Dc5:t kan de zwarte koning nu niet naar e7 2Kf6-f7 3 Tg6-g5t, Kf7-f6 4 Dh5- g6t, Kf6-e7 (Nu moet hij toch) 5 Tg5xc5. Zwart gaf op. Twee lopers zijn natuurlijk te weinig tegenover een dame en een lion. (Eerste publicatie) Dam-eraag 18.» Het slot van dit probleem is zeer inte ressant en wellicht ook origineel. In alle varianten komt zwart op verlies te staan. (Van onze speciale verslaggever) HET voorlopige denkbeeld van een parklandschap, dat de ANWB in 1960 lanceerde, heeft thans een meer vaste vorm gekregen door het rapport „Hollands groene zone", dat gisteren in de openbaarheid is gebracht en reeds naar vele overheidsinstanties is gezonden. De samenstel lers: prof. dr. J. T. P. Bijlhouwer, hoogleraar aan de landbouwhogeschool te Wageningen, ir. J. Vallen, tuin- en landschapsarchitect en ir. J. W Zaaijer, hoofdingenieur van het staatsbosbeheer, komen o.m. tot de con clusie dat het noodzakelijk en ook mogelijk is meer ruimte voor de open luchtrecreatie rond randstad Holland te reserveren. vormen van de aan te leggen groent zone. Bij de realisering hiervan zal ernstig rekening moeten worden gehou den met de agrarische belangen, zodat het tracé op minder waardevolle land en tuinbouwgronden dient te worden aangelegd. In het zuidelijke gebied wordtt belangrijk gedeelte van Hollands groe ne zone ingenomen door de Krimpener- waanci. Ter ontsluiting hiervan dient, aldus nog steeds de samenstellers van het raippont, i.e. de ANWB, een toeris ten weg door heft aerubrum van diLt ge bied te worden aangelegd, waarbij ge bruik kan worden gemaakit van de aanwezige, sohild.eraohbi.ge puntten het overigens vrij strakke landschap. In het midden van de waard zou een verantwoord gebruik kunnen worden Bridge De oplossing van het gegeven tegen spelprobleem is als volgt: West aan slag met hartenvrouw moet éérst schoppen- ■rouw incasseren en vervolgens harten- as naspelen! Zuid kan het contract daarna niet meer innen, want dit was de kaartverdeling V 9 A 0 V 10 8 V3 In de praktijk speelde West echter har- naas na! Zuid troefde, incasseerde kla- eraas-heer en ruitenaas-heer, troefde 4e ruiten en maakte het 3 schoppen- ontract precies! Het is wel frappant, dat Zuid alleen het iel kan winnen, wanneer in slag 7 har- wordt nagespeeld. Want ook als est als passief met ruiten of klaveren trvolgt, gaat Zuid één down! JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel Hor. 1. vragend voornaamwoord, 3. ge ld, 4. opening ener fuik, 6. zuster gemalin van Saturnus, 9. graafwerk- ig, 11. maanstand. 12. voorzetsel, 14. ount (afk.), 15. muzieknoot, 17. voorzet- 19. jongensnaam, 20." meisjesnaam, 22. gwoord (Fr.), 23. mat, 25, jong varken, insekt, 29. papegaai in N.Zeeland, 30. hting, 31. streep. Vert. 1. lekkage (scheepsterm), 2. me- alsoort, 3. zeepwater, 5. kan men uit inken, 7. voorzetsel, 8. muzieknoot, 9. it (afk.), 10. telwoord, 11. ontkenning ■ng.), 13. doorweekt, 14. dof, 10. voor- iegsel, 18. bekende afkorting, 19. neven- likkend voegwoord, 21. rivier in Sibe- i, 22. landbouwwerktuig, 24. tevens, 26. iropeaan, 27. patroon, 28. eerste boek Mozes (afk.). LOSSING PUZZEL VORIGE WEEK kr, 2. kar, 3. aker, 4. klare, 5. lakker, crakeel, 7. lekker, 8. rekel, 9. keel, 10. 11. E.K. luisvredebreuk van priester bewezen ie officier van justitie bij de recht uit te Maastricht, mr, P. van Mierlo, eft gistermiddag in de zaak tegen de jarige r.k. priester Fr. van r Zee uit Maastricht verklaard, de •toegelegde"huisvredebreuk en weer- nnigheid l.o.v. de politie bewezen te 'ten. Hij vroeg echter een psychia- »h onderzoek van verdachte. De ihtbank ging hiermede akkoord. De daehte zei geen overwegende bezwa- te hebben tegen een psychiatrisch lerzoek. De priester was in januari dit jaar door zijn overste om di- i redenen ontheven van zijn lid- atschap van de sociëteit der Afri- 'nse missiën, zodat hij geen toegang er had tot de kloosters der sociëteit. 8 september was hij met zijn moeder h het klooster der sociëteit in Huls- 'g binnengedrongen. Aan de somma van de waarnemend overste van het oster en van de gewaarschuwde po lmannen weigerde hij gevolg te ge- Hij verzette zich met kracht tegen Wachtmeesters, die hem buiten wilden ten. 'e priester verklaarde dat de ontzet- 8 uit de sociëteit zijns inziens geen htsgeldigheid had om formele rede- verband houdend met de wijze arop de ontzetting uit de sociëteit bekend was gemaakt, en dat hij het klooster was gekomen in ver- ><J met onderhoudsgelden, welke de legatie hem verschuldigd was. Strook van 2500 tot 3500 ha De „.groene lijn" moet volgens hen tussen Rotterdam en Amsterdam ko- te liggen en wol via de Krim- penerwaard, de Reeuwijkse plassen, de Nieuwkoopse plassen en de Vinke- veense plassen. In principe gaat het een gebied ter grootte van 2500 tot 3000 hectare veelal minder waar devolle grond, waarop thans landbouw enigerlei vorm wordt uitgeoefend. De kosten van de uitvoering, welke zich over een periode van vijftien twintig jaar zouden uitstrekken, zou den zo'n 250 miljoen gulden bedra gen. t basisplan er zijn dus variaties op mogelijk heeft het gebrek aan recreatie-ruimte tot uitgangspunt ge had. De grote knelpunten zijn gelegen de ring van Amsterdam, Den Haag Rotterdam, waar over niet al te lange tijd 5,5 miljoen mensen zullen wonen en werken. Het aantal vierkante meter recreatiegebied, dat per inwoner beschikbaar is. is ontstellend laag. Bin nen een straal van twintig kilometer beschikken de Utrechters over 168 kante meter, de Amsterdammers 11 vierkante meter, de Haarlemmers over 77 vierkante meter, de Hage naars over 25 vierkante meter, ter wijl de Rotterdammers het slechts met 2,5 vierkante meter moeten doen. De grote behoefte aan woningbouw wordt gekenmerkt door een ene stedelijke expansie en de snelle groei van de dorpen- in randstad Holland. Reeds'thans zijn oude landelijke dorpen als bijvoorbeeld Waddinxveen, Uithoorn, Nootdorp en Berkel tot kernen gewor den van een samenstel van woonwij ken met een volslagen stedelijke allure. Toch is dit slechts een begin. De prog noses voor 1980 scheppen het dreigend beeld van een vrijwel ononderbroken keten van huizen en industrieën, waar door Rotterdam, Delft, Den Haag, Dei- den, Haarlem en Amsterdam goeddeels aaneengebouwd zullen zijn. Bovendien zullen er wegen moeten zijn voor min stens een miljoen auto's, een miljoen bromfietsen en twee miljoen fietsen Om de leefbaarheid van randstad Hol land te vergroten is de ANWB thans met dit groene zone-plan gekomen, dat door experts in min of meer concrete vorm is uitgewerkt. Het sluit aan bij, of kan ingepast worden in overheids- plannen of -publikaties de ruimtelijke ordening betreffende. Volgens de sa menstellers moet het mogelijk zijn de ruilverkaveling niet alleen toe te pas ter bevordering van agrarische be langen, doch ook ter vermeerdering van de recreatieve ruimte. Het rapport Hollands groene zone" gaat er o.m. van uit dat in het noorde lijke gebied Amsterdam met zijn ra diale' structuur 't best van alle stede lijke concentraties van uitstralende we gen is voorzien. Voor de Rotterdamse agglomeratie is in de eerste plaats van belang de autosnelweg richting Gouda- Utrecht. Voor Den Haag en omstreken, waar de openluchtrecreaties zich in hoofdzaak zal blijven concentreren op de kust, zal rijksweg 12 (richting Utrecht) de belangrijkste verbindings weg met de groene zone zijn. Dezelfde weg vormt de verbinding met Utrecht, dat zich door zijn ligging aan de grens van bos- en heidegebieden van de Utrechtse heuvelrug, zomede aan de Vechtplassen, waarschijnlijk in mindere mate zal richten op het geplande re creatie-gebied. Aanvoerwegen Al deze wegen hebben louter het ka rakter van aanvoerwegen. In de groene aangekomen, zal de tourist echter ander wegtype moeten aantreffen dan genoemde snelwegen. Een door de ANWB ontworpen zgn. toeristenweg zal dan ook de ruggegraat dienen te op een gebied van „een rinige cultuurwaarde"Ooncneet ziei voorgestelde neoreatiegebiedien er volgt uiit: in het noordelijke gebied, ten zuiden vain Ouderkerk, is in midicDen van die Roendehoepspolder uitgebreid recreatieterrein geprojec teerd, diat in de winter een eindpunt van schaatstochten kan wotrden. Een veel groter ontspanningsoord gedaohit bij het Abcoudermeer en langs de Holerudireoht, vlak bij de nieuwste woon. en industriewijken van Amster dam. Een nieuw opgespoten terrein van 2,5 'kin lengte en gemiddeld 200 meiter breed werd hier geprojecteerd. Dit om vangrijke terein om wait bosschages, lag en speelweiden met openheid naar het zuiden, een groot strandbad, een kinder boerderij. een verthuurplaaits van roei boten, waterfietsen, enz. NbdiLg is aldus de ANWB een ainider groot ontspanningsterrein bij de Viimkeveenisepiassen mieit aan die zuidkant een groot strandbad, een kampeer- en caravan)terrein en (aan de noordkant) een uitgebreid domein voor zeilers. Ongerept De in het middengebied gelegen Nieuwkoopse en Reeuwijkse plassen, die, uit landschappelijk en natuur wetenschappelijk oogpunt, ten dele zeer waardevol zijn, zullen in hun vrij ongerepte toestand zoveel mogelijk bewaard dienen te blijven. De toe ristenweg, die door het middengebied loopt, en de uitgebreide attractieve voorzieningen tusen rijksweg 3 en deze weg voorzien in voldoende mate aan de behoeften aan recreatiemoge lijkheden in deze sector. In het zuidelijke dieel diienit een at tractief recreatiegebied te kómen in het Lehoeverceiitrum „Sohoonhovense waar den". Een groot zwembad, een restau rant, kampeer- en caravan/terreinen etc. zijn die belangrijkste componenten an diiit project. In het midden van de Krimpenerwaard warden enige centra ontworpen, die samenhangend recreatiegebied vora Men giaf ze de namen ,,De Schouw" .Goudse Vliet", en „De Kooi". Tussen Nieuwerkark en Oapelle die IJssel moet het zgn. „park Hitland" komen. Daar ligt een polder van onge veer zevenhonderd heotare, die geschikt zou zijn als ontspanmngsgebied van Rotterdam-Oost. Stadsrandparken als het Amsterdam se bos, het bospank rond de Kralingse plas en het nog niet bestaande park Hitland zijn volgens de samenstellers van het rapport een eerste etappe in een systeem van toeristen wegen, die met alleen op het gemotoriseerde verkeer is garioht, maar ook op de fiets en de bromfiets. De voorgestelde groene zone heeft, zonder overdreven dichte bezetting naar schatting een gelijktijdige capaciteit van ongeveer een half miljoen bezoe kers, wat overeenstemt met een dagbe- zoek van driekwart-miljoen. Volgens gegevens van het bureau van de Rijks dienst voor het Nationale plan zyn in randstad Holland op een zonnige dag bijna 1,5 miljoen mensen voor toeris tische genoegens onderweg. Commeniaar Ontmoeting Vrees voor reclame in West-Duitsland Zoals wij al eerder meldden, heeft de zender Vrij Berlijn het plan opgevat nu HET was niet zo'n spectaculaire fi- te gaan beginnen met reclame in de guur, die gisteravond de hoofdrol middagprogramma's en wel op een tijd- speelde in het V AR A-televisieprogram- st'P dat valt tussen de kinder- en vrou- ma „Anders dan anderen", maar het wenuitzendingen. u (och een prettige ontmoeting met Va" »lle ka"ten daart=gfn. i t zwaar gemaakt, niet alleen omdat hier- een sympathieke man die op verschil- 8 iermeerdering van he, lende manieren toetovjHwtoont tn zyn reei„meprt>grammas ontstaat, ook omdat deze vallen op i Dr. J. W. Noteboom in Prov. bestuur (Van een onzer redacteuren) De Commissaris der Koningin mr. Klaasesz heeft in de vanmorgen begon nen winterzitting van de Zuidhollandse provinciale staten medegedeeld dat H.M, de Koninijin de heer H. van Rossum, dit sinds juni 1932 voor de Staatkundig-Ge reformeerde Partij lid is van de staten, benoemd heeft tot ridder in de Orde Oranje Nassau. Onder instemmend applaus van de dere statenleden hechtte mr. Klaasesz de heer Van Rossum de bij deze onderschei ding behorende versierselen op de borst. „U bent bijna dertig jaren lid var provinciaal bestuur geweest, terwijl u de gemeente Melissant 16 jaren diende als raadslid, waarvan elf jaren als wethou der. In het provinciaal bestuur waren de belangen van het eiland Goeree bij u in hechte handen", aldus de Commissaris der Koningin, die met waardering tuigde van de stoere wijze, waarop "de heer Van Rossum altijd voor zijn levens overtuiging uitkomt. Vooraf was dr. J. W. Noteboom uit Voorburg als lid van de Staten geïnstal leerd in de vakature, ontstaan door het overlijden van jhr. mr. J. M. M. van Asch Wyck. De commissaris der Koningin herinnerde er aan, dat dr. Noteboom reeds Akkoord uitgevers en letterkundigen De besturen van de Vereniging va Letterkundigen en de Koninklijke Ne derlandse Uitgeversbond zijn een g tlemen's agreement aangegaan, overeenkomst behelst vier speciale vierentwintig algemene richtlijnen met betrekking tot de relatie tussen de schrijvers van letterkundige werken en hun "uitgevers. Beide organisaties hebben opzettelijk de voorkeur aan een richtlijn en niet aan een standaard uitgeef overeen komst gegeven, omdat de behoefte aan variaties moet worden erkend met het oog op de uiteenlopende aard van let terkundige werken. Algemene en speci fieke gedragsregels worden in de richt lijn aangegeven, zowel betreffende de vrplichtingen van de uitgever als die van de letterkundige. Nieuw is o.m. de bepaling waarin ontraden wordt in de overeenkomst tussen letterkundige en uitgever data vast te stellen voor de inlevering van kopij van nog te maken werken, anders dan om de gedachten te bepalep. Voorts wordt de uitgever aangeraden indien noodzakelijk de auteur voor de financiële gevolgen van teveel extra correctie te waarschuwen. Ook is in de richtlijn vastgelegd dat een uitgever geen optie op alle nog te schrijven werken van een auteur mag bedingen en hem dus voor goed belem meren in zijn recht een andere uitge ver te kiezen. ippen op „Mea- eerder in de staten zitting had, doch dat hij zich in 1958 had teruggetrokken. Zijn terugkeer in het provinciaal be stuur roept herinneringen op aan de per soon van jhr. mr. Van Asoh van Wijck, die enkele maanden geleden is overleden. Een wellevend en meelevend mens ging met hem van ons heen", aldus mr. Klaa sesz, die herinnerde aan de vele functies, die jhr Van Asch van Wijck vele jaren in tal van besturen heeft vervuld. „Hij gaf al zijn gaven van hart en hoofd in dienst van zijn medemens; wij zullen deze markante figuur in goede en dankbare herinnering bewaren", zo besloot de Com missaris der Koningin. Nadat alle voorstellen van het college van Ged. Staten naar de commissies wa ren verwezen, wenkte mr. Klaasesz de statenleden een zalig Kerstfeest en een goed 1962 toe. Een der oudste Statenleden, de heer H. van Rossum, werd van morgen door de Commissaris der Koningin geridderd. leven. De 48-jarige Henk Oostinga, derwijzer aan de Groningse school vc slechthorenden, ijverig stimulator x zijn voetbalvereniging G.V.A.V. sportverslaggever voor de regionale o roep noord, had geen grote dingen tijdstip dat de kinderen aan het toestel zitten. Officieel protest is nu aangetekend door het hoofdbestuur van de vakor ganisatie voor opvoeding en weten vertellen en ontmoette geen heel be- schap. „De eerste stap wordt hiermede langrijke vrienden uit een ver verleden, gedaan," zo luidt het protest, „en weldra Bert Garthof, gastheer bij uitnemend- zullen andere Duitse staten die volgen. lieid, heeft in dit programma aange- Dan staat de weg open voor commer- (pond dat man met alom bekend be- mêle televisie, die mot inhoudloze Ml», hoeft te. zijn om toch op de eigen plaats sememsproilramma s de kijkers gaat in het 'leven „anders dan anderen" te on zijn. Ook heeft de VARA met deze uitzending kennelijk eens het noorden, waar de heer Oostinga zeer bekend is. gesteld* een genoegen willen doen, daarmee be wijzende dat het haar ernst is met haar streven naar het meer aandacht schen ken aan de provincies, die niet het drukke midden van het land vormen. Daarvoor kunnen wij wel waardering hebben, evenals voor het feit dat men nu eens niet een figuur koos, die toch al dikwijls eer te beurt valt. lokken". Dat vooral noemt men het gevaar: de vervlakking dóór dom amusement, ook de kinderen worden bloot- Pakistan krijgt ook televisie BBC en tv.-Moskou helpen elkaar De regering van Pakistan heelt beslo ten, een televisiedienst te stichten en zenders en studio's te gaan bouwen. Men rekent dat hiermede twee jaren zullen zijn gemoeid. Het land krijgt technische bijstand van Australië. Verscheidene Austra lische technici zijn al in Pakistan be- Er is artistieke uitwisseling tot stand zig voorbereidingen te treffen en plan- gekomen tussen de tv-diensten van de nen uit te werken. BBC en Moskou, Men gelooft, elkaar te Australië was ook nauw betrokken bij kunnen helpen en voorlichten. Als eer- de opbouw van televisie in Singapore, ste zal de Britse producer Philip Daly, Daar zullen de zenders binnenkort gaan die hoog staat aangeschreven bij de werken. BBC, een maand in Moskou gaan wer ken. Daarna zal een Russische regisseur in Londen komen. OUDJES DOEN HET NOG BEST OP DE TV. Voor de tweede maal is de door de Franse televisie uitgezonden moderne versie van het 2500 jaar oude toneel stuk van Aechylos „Les Perses" be kroond. In dit voorjaar behaalde het in Montreux de Prijs der Kritiek en nu ■tfon het de grote prijs van de Aca demie du Disque-Frangaise. mavond Twee films vertoont de NTS van avond na het journaal. Eerst een do cumentaire over 't eilandje Komodo waar nog „draken" leven en om 8.35 uur"de hoofdfilm „Hallo Noord 777", die goedgekeurd is voor kijkers bo- Bij toestemming huurverhoging vanavond H volkshuisvesting van Rotterdam, die heer H. K. Duhoux, een onge hoorde situatie, dat de onderhouds- toestand van d'e woning fceiüum is bij het verlenen van toe stemming tot huurverhoging. Het komt namelijk meermalen voor, dat deze toestemming geweigerd wordt op grond van klachten van de huur- Waar was. die oude Jake? Hij had haar behan deld als een stiefkind. Hoe ging het met Mom's rheumatiek? Hadden ze al iets van Jasper ge hoord? Hoe was het de 4e juli met Pilsner gegaan? Zou het verbouwingsplan nog door gaan? Bij deze laatste vraag aarzelde Baas Peet. die aldoor zijn best had gedaan om haar vragen snel te beant woorden. „Ja, dat staat nu vast", zei hij ernstig. „Het zal niet lang meer duren, of we hebben hier een prach tig park." „Geweldig! En zullen alle kolenopslagplaatsen en de oude woonschuiten en de vuilnisbelten voor led verdwijnen?" „De meeste van hen zijn al weg. „Er liggen nog aar twe woonschuten tussen het huis en de spoorwegbrug." .,En dat heeft u allemaal gedaan!" juichte Mar- lène. „En ik h'eb u gehalpen, is het niet? Niemand trok zich iets van die rommel aan tot wij erover in de krant gingen schrijven. Denk eens, hoe heer lijk we ons zullen voelen als we hier op de drem pel zitten en uitzicht hebben op een prachtig park!" Baas Peet slikte, en slikte nog eens, voor hij haar kon antwoorden. ,Ik ben bang dat er helemaal geen drempel is op te zitten", zei hij, terwijl hij strak voor zich uit bleef kijken. „De volgende maand beginnen ze met de afbraak." „Maar, Baas Peet! U wilt toch niet zeggen, dat het huis verkocht heeft? Moeten we er allemaal uit? Zo gemeen zult u toch niet geweest zijn!" Haar stem trilde. De gedachte, dit veilig toe vluchtsoord te moeten missen, geenBaas Peet meer te hebben om op te steunen, geen deel meer uit te maken van dit grote, drukke huishouden, waarin opgroeide, was haar ondragelijk. „Wacht even lieve kind, wacht even", smeekte hij. „Ik zal je uitleggen, hoe het kwam. Per slot rekening kun je het niet erger vinden dan ik. is zeven jaar lang mijn tehuis geweest. Toen ik hier kwam, was ik een vreemdeling. Jullie zijn allemaal zo goed en vriendelijk geweest voor mij. ALICE HEGAN RICE VERTALING VAN DIET KRAMER Het is alsaf jullie mijn eigenlijke familieleden zijn." „Maar Baas Peet, waarom heeft u het dan ge daan? Had ze dan gezegd, dat u niet wou verko pen." „Dat heb ik twee maanden lang volgehouden, maar dat was ook niet góed,Marlène. Ik begreep dat ik meer dacht aan mijzelf en ons klein gezin hier dan aan het gemeenschappelijk belang. Denk eens aan, hoe mooi het zal zijn, als hier alles schoon en fris is. Als er speelvelden zijn voor de kinderen en jonge mensen hier kunnen wandelen. Als er banken staan, waarop de oude mensen kunnen uit rusten en naar de zonsondergang kunnen kijken." „Maar waar moeten wij allemaal naar toe?" „We moeten kamers vinden. De een hier, de ander daar. Voor de meesten heb ik al gezorgd." „En voor ons? Voor u en de baby en voor mij en Mom?" „Ja, kijk, ik heb gewacht met een beslissing tot jij thuis zou komen. Ik dacht, dat konden we sa men eens overleggen." „Marlène was meer dan verschrikt. De verant woordelijkheden, waarvan ze zo juist ontslagen was. waren gering in vergelijk met de nieuwe zorgen. „Wat gaat Jake doen?" vroeg ze. 'ET is, volgens de directeur ders, diie de verhuurder nog noodt ter ore zijn gekomen. De heer Duhoux hield gisteren In Utrecht voor het Nederlands instituut voor volkshuisvesting en stedebouw een lezing over hef voorspel tot wijziging van de huurwet. Hij zei, dat er huurders zyn, die regelmatig dezelfde klacht bij de huuradvlcscommissie indienen om op deze manier een huurverhoging op te houden of zelfs tegen te houden. Dit gaat nog goed ook, tot er eens een amb tenaar komt, die er anders over denkt dan zijn voorgangers. Er beslaan ook huurders, die zelfs een bepaalde relatie weigeren, omdat ze de lagere huur prefereren. Aan de andere kant ziet de verhuurder ook wel eens hogere huur af door de klachten de klachten te laten. De heer Duhoux was oordeel, dat de huurder zijn klach ten ook aan de'verhuurder moet hebben kenbaar gemaakt, alvorens hij ze aan de immissie voorlegt Hij bepleitte voorts een vereenvoudi ging van de administratie, niet zoals tot nog toe per woning, maar nu per com plex woningen. De heer Duhoux be treurde deze administratie per woning ten zeerste. Het is een gevolg van het willekeurig ingaan en weer ingetrokken worden van huurverhogingen, maar een dergelijke gang van zaken leidt volgens hem, economisch tot een verkrotting in vele woningen. De heer Duhoux merkte in zijn inlei ding op, dat de hurèn in 1966, als de huurwetswijziging doorgaat en er nog drie huurverhogingen zullen zijn geweest. gelang de gemeenteklasse-inde ling op 280 a 320 procent van het voor oorlogse peil komen te liggen Het leek hem niet juist uit te gaan van een ver hoging die gelijk Is aan de thans nog op de woningen verstrekte jaarlijkse sub- idie. De huren van de in de laatste jaren gebouwde woningwetwoningen liggen, volgens hem ondanks de subsidie ln veel gevallen te ver boven het thans geldende algemene huurpeil. dient men er rekening mee te houden, dat ook de gemeenten in sterke mate de woningbouw blijven subsidiëren Rotterdam stort alleen al in een fonds, deze subsidie is Ingesteld, jaar- I(jks twee miljoen gulden en dit bedrag wordt b(j elke huurverhoging groter. „Hij is beter af dan de meesten van ons. Over een paar dagen gaat hij naar Virginia, waar hij het toezicht krijgt op prachtige juist aangelegde golf terreinen. Hij krijgt daar een goed salaris en eer eigen huisje. Maai- aan jou kan ik vertellen. Mar lène, dat ik het verschrikkelijk vind en dat ik Jake ontzettend zal missen." Bedroefd keek Marlène voor zich uit. „Gan de andere Kurtzen met hem mee?" hoor de ze zich zelf vragen. „Neen, ze gaan terug naar hun boerderij in Shel by, maar ik heb gehoord, dat Jake toch gez'elschap krijgt." Met een ruk wendde Marlène het hoofd naa hem toe. „Wat bedoelt u?" vroeg ze scherp. „Ik geloof dat hij van plan is orrt te troüwen. „Onzin, Jake is veel te jong om te trouwen. Dat is voor hem net zo gek, als het voor mij zou zijn." „Ik weet het nog niet zo net, Marlène. De familie van zijn meisje trekt er erg achter heen. Ze laten h'em geen ogenblik met rust." „Wat is het voor een type, Baas Peet?" Marlène deed wanhopige pogingen om haar stem in bedwang te houden. „O, ze is klein en nogal dik en wel aardig om te „Knapper dan ik?" „Neen! Het is wel een aardig meisje, geloof ik. maar voor Jake bij lange na niet goed genoeg." „Ze heet Swinthers, hè?" zei Marlène, half in gedachten. „Swinthers op school was een meisje, dat Louella Swinthers heette. Later werkte ze ook in de Dubbeltjeswinkel." „Ja, dat moet zij wel zijn. Haar ouders noemen haar Babe." Marlène keek met verbaasde en ontstelde ogen naar hem op. „U wilt toch niet zeggen, dat Jake zich door die floddermadam h'eeft laten inpalmen. Maar, Baas Peet, ze deugt niet, we moeten het hem zeggen. Dat mag toch niet, daar moeten we iets aan doen." Baas Peet legde een kalmerende hand op haar arm. (Wordt vervolgd). 0 De KRO besteedt de gehele avond van kwart voor 8 tot half 12 aan de uitzending van de opera „Ie Trou badour" van Verdi. Het zijn eigen opnamen van een uitvoering die de Romeinse opera tijdens de Berlijnse Feestweken dit jaar heeft gegeven. In de eerste pauze, om 8.20 uur, geeft Wouter Paap zijn muziekles, in de tweede pauze om 10.15 uur hoort U het vraagtekenprogramma. 0 Voor de AVRO gaat om 8.05 uur het programma beginnen, waarin de sportman of -vrouw en de sportstad van het jaar worden gekozen. Om 9 uur het programa ,,'t Is maar een weet" en daarna (10 uur) hoort U bekende solisten in Italiaanse en Spaanse madrigalen. Om 11 uur weer een strijkkwartet van Bela Bartók. Programma voor morgen WOENSDAG 20 DECEMBER 1961 .00 Nws 7.10 Gym 7.23 Gram 8.00 Nws ,18 Graan (om 8.35 Van de voorpagina, praatje) 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Kooi tje 9.25 Gram (om 9.35—9.40 Waterst) O: 10.00 Het protestantse kerklied. VARA: 10.20 V d vrouw 11.00 Gevar progr herh) 12.10 Orgelspel 12.30 Land- en tuln- louwmuded 12.33 Voor het platteland 12.38 3ram 13.00 Nws 13.15 Amus muz 13.45 Gc. iprokcn portret 14.00 Gram 14.20 Kamerork in solist 14.46 Volksliedjes en -dansen algemei va 15.lL —JM_J Llch- rnuz 17.50 Regeringsultz. Nederlands uw-Gulnea, door Z.E. Staatssecretaris binnenlandse zaken mr Th H Bot. ctlo-volksuntvei - I, door Willem Brandt 19.00 V d kind 19.10 VABA-Vacla en gram 19.20 Katholicisme anno 1971, toe spraak VPRO: 19.30 V d jeugd VARA: 20.00 Nws 20.05 Amus muz 22.45 Nws 22.55 Actuele problemen 23.10 Jazzmuz 23.35 Gram 23.55—24.00 Nws. Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7.00 Nws en SOS-bcr 7.13 Granu 7.30 Ge wijde muz 7.50 Het brood des levens, meditatie 8.00 Nws 8.15 Radiokrant 8.35 Gram 8.46 Gram 9.00 V d zieken 9.35 Gram 940 V d vrouw 10.10 Gram i0.15 Morgen dienst 10.-15 Gram 11.00 Samenzang 11.25 Die in het donker reizen. Advcntsróel (herh) 11.45 Gram 12.30 Land- en tuin- Gram 15 00 Wie ïulstei 6.00 V d jeugd muzlekcursus igd 17.20 iratoriuin i 20.15 Cor 21 40 Gram 21.50 Wedslr'22 20 Gram 22.30 Nws 22 40 Avondoverdenking 22.55 Gram 23.35 Gram 23.55—24.00 Nws. Televlsieprotrr. VA«A: 17.00 V d kind. NTS: 17 35—17.45 Jeugdjoum 20.00 Journ en weeroverz. NCRV: 20.20 Memo 20 30 Lichte muz 20.55 Interview 2125 Licht progr over de jaren twintig. NTS: 22.05 DRAADOMROEP Orkest Max Gre- Gua-gJlone (FanciuLll Marie (di Cat tro-Glor- »ranataj, idem; Oh, Tiritoniba (Trad.) ManakocM of Paris (Pledade), Orkest Bert itslde, Hank Thompson: Day; Tennessee Waltz Billy Vaughn: Bubbles in mv be Hamk Thompson: Fiesta Enrique Montoyo; Just i. with thee Dutch Swing nd: Franclne (Clinton). Orkest Mustapha (Azzam), Los Espa- MahaHa Jackson. Falls Jo- Vble: Just a llttflc while to stay i; By his word (Huntlcv). Idem: i Central Park (Lewis). Modern tct: No haopiness for Slotcr (Le- i; Social call (Lewis) Idem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9