f3975? President Tsjombe naar I premier Adoela toe Sukarno kondigde mobilisatie aan Den Haag: Troepen voortdurend paraat Onderwijsdebat was niet boeiend Mammoetwet kwam slechts zijdelings ter sprake Demonstratie van eerste Nederlandse Starfighter Vijf tot twintig procent voor ambtenaren 1EUWE LEIDSCHE COURAINT DINSDAG 19 DECEMBER 1961 Premier Tsjombe van Katanga is pteravond laat gearriveerd in de oordrhodesische plaats Queens Duse (bij Kitwe). Daar heeft hij nog isprekingcn gevoerd met Gullian, i Amerikaanse ambassadeur in iopoldstad, die speciaal door presi- mt Kennedy is aangewezen om lar een oplossing van het Kongo- 5e probleem te streven. Dit gebeur- i op verzoek van Tsjombe. Deze is Indaag doorgereisd naar de Kon- ilese basis Kitona (die in Jianden m de V.N. is) om te onderhandelen et premier Adoela van de centrale Dngolese regering te Leopoldstad. BESTAND Intussen heeft het V.N.-leger in Ka- jga opdracht gekregen, een tijdelijk stand in deze provincie mogelijk te jken (voor de duur van de besprekin- n tussen Tsjombe en Adoela). Dit fetand zou mogelijk zijn, omdat de on- jddelijke doelen van de V.N.-eenheden Elisabethstad zijn bereikt en regelin- n zijn getroffen voor bedoeld gesprek. Thant heeft nieuwe beschuldigingen n de Belg Spaak over wreed optreden' p de V,N.-troepen van de hand ge- Izen en zijn verbazing er over uitge- roken, dat de heer Spaak geen repri- |nde heeft uitgedeeld aan de huurlin- p en blanke sluipschutters (waarbij Ie Belgen) in Elisabethstad. De strijd om Elisabethstad was gisteren jenlijk al geëindigd. Gevechtswagens n de Ver. Naties reden naar het cen- ïm in Elisabethstad. Mortlerbeman- igen baanden een weg voor de wa ns. Het hotel Leopold II kreeg enkele (treffers en de straat en winkels bij ['ij worden weggejaagd zeide Pen gel Bij de böhaimdeiiiinig van 'd)e begroting de Suminaiam.se StaJten is die heer J. j Bengel gisteren alleen aan het woord Keest. Hij sprak dmie uren larng en e, dait zijn naitianale partij Suniname 1 blijven strijden voor een onaf ham- lijk Suriname omdat de drramg naar afhankelijkheid -miat te stuiiten is. ffaar aanleiidlinig van die opmerkingen n de fractieleiders van de verenigde ndostaanse partij en die róoms-katho- ke progressieve Surinaamse partij, t zij dn het Koninkrijk wiillen blij- n, zeide de heer Pengel dat die be ugen van Nederland en Suriname vaak jenstrijdig zijn. Een gelijkwaardigheid q niiet bestaan, omdat die vensohil- i te groot zijn. Suriname kan zich i weelde niet veroorloven om gelijk- iardig te zijn. Er zal een tijd komen, ït Suriname uit het Koninkrijk zal jrden weggejaagd", zeide 'hij. W WERKEZEL... hele dag voor U in de weer. Al Uw ine transport (tot 300 kg per keer) 25 ïreen beetje benzine en een mini- |m aan andere kosten. Wat 'n pak zo'n „werkezel" voor Uw zaakï •VOLAUTOMATISCHE \F PICK-UP ikke laadvloer 1,17x1.42 m, nuttig idvermogen laadbak 300 kg. Lever- ar met 600 cc - 22 pk of 750 cc - -=pk motor. Open laadbak of laadbak It huif (tegen meerprijs). Breng ïrt in Uw bedrijf met de DAF ik-Up! PICK-UP r i r-r-m mUr 1 India, 5 Japan, 3 Joeg. SI., 4 Liban "iLiber., 41 Noor, 3 Oost Duits!.. 1 Pak. 4 Polen, 4 Port., 4 Rus.10 Spanje i VAR. 20 Zweed. 1 Zwits., 1 Zd V.N.-leger moet voor een tijdelijk bestand zorgen het hotel leden zware schade. Bij het postkantoor, dat het voornaamste doel van de V.N.-rtoepen leek, ging een groot aantal ruiten in scherven. Er waren zo te zien geen Katangaanse troepen in de stad. Zij hebben zich vermoedelijk terug getrokken in de Afrikaanse buitenwijken en op het omliggende platteland. De Ierse en Zweedse troepen trokken langzaam op in de stad. Zij bewegen zich uiterst behoedzaam voort langs de muren van de gebouwen omdat zij scherpschut ters en enkele resterende haarden van verzet vreesden. De enige plaats waar zware strijd geleverd is. was het hoofd kantoor van Union Minière, dat zondag avond door straalvliegtuigen beschoten werd. Het geratel van machinegeweren Bluf Toen de V.N.-troepen de stad binnen trokken, verklaarden Katangaanse woord voerders. dat hun troepen voornemens waren een guerrillastrijd te gaan voeren. Een blanke officier van het Katangaanse leger zei: „Het verlies van Elisabethstad interesseert ons niet. Wij reorganiseren onze campagne op basis van een V.N.- bezetting van Elisabethstad. Geloof de oorlog is juist begonnen". In de eerste uren van maandag leek dc weerstand tegen de V.N. echter ten einde. Toen trokken de Katangaanse troepen zich rustig terug behoudens bij het hoofdkantoor van de Union Minière. Zij werden gevolgd door gevechtswagens van de V.N., die langs het Franse con sulaat, vier straten van het hotel Leo pold II reden. De wagens ontmoetten geen verzet en hun kanonnen bleven zwijgen. De Belgische burgers in de stad traden na de luchtaanval op het hoofdkantoor van Union Minière zeer onbeheerst op. (Vervolg van pagina 1) haaldelif.c zijn aanspraken aan de Al gemene vergadering der Verenigde Na- tijen hadden nooit een stap gedaan om het gesuhil ten gunste van Indonesië ic beslechen". Sukarno schreef volgens hen„Als verantwoordelijke organen en belanghebbende partijen geen oplossing ties voorgelegd en „belanghebbende pa>r- tot stand willen of kunnen brengen, wat blijft er dan over?" Sukarno had volgens hen verklaard, dat het Indone sische volk niet lijdzaam kan blijven toezien terwijl Indonesië „verbrokkeld" wordt. Indonesië zou gedwongen zijn tot geweld als de Nederlanders deze „verbrokkeling" zouden blijven bevor deren. De Indonesische luchtmacht heeft he den bekend gemaakt dat zy van plan is het luchtruim boven de Molukkcn en rondom west Nieuw-Guinea gesloten te noten .gewaarschuwd van een Indonesische aanval in" Goa- stijl op Nieuw-Guinea, aldus bericht dï Daily Mail. De Indische aanval op Goa kan er volgens het blad sterk toe bijdra gen, dat Sukarno tot de aanval op Nw.- Guinea overgaat. Een Britse officiële woordvoerder verklaarde: „Wij hebben er niet rechtstreeks mee te maken, maar deze kwestie mag niet met geweld wor den geregeld." Amerika „opgelucht" Amerikaanse functionarissen te Wash ington waren teleurgesteld over de toe nemende ernstige mogelijkheid van een „tweede Goa" in het geschil over Nieuw-Guinea. Zij gaven toe dat de kaïns op strijd tussen beide landen na- dferbij was gekomen. Maar eniiige opluchting was in Wash ington duidelijk nu president Sukarno afzag van een opdracht tot een onmid dellijke aanval in zijn rede. Zijn rede was die eerste duidelijke wenk inzake de vraag of Indonesië In dia zou volgen in het gebruik van mi- Hbaire macht om zijn territoriale aan spraak ten opzichte van een Europese macht te Steunen. Terwijl sommige berichten spreken wan een miljoen toehoorders, meldt Reuter er honderdduizend en een ander bericht spreekt van tienduizenden. Vrijbrief voor infiltratie Waarnemers in Indonesië menen dat Sukarno's bevel een vrijbrief is voor ni&t- en hailf-officiële aanvallen op West-Papoea. Zij waren eohtqr verrast dat Sukarno niet verder is gegaan na de vele publiciteit, die aan de .toespraak vooraf ging en na India's aanval op Goa. Velen hadden verondersteld dat Sukar no een begin dier vijandelijkheden zou aankondigen. Te Washington verondersteld- men dat Sukarno's rede bedoeld was als drama tische druk op de Verenigde Staten, die al geheel in beslag genomen worden door de Kongo en Goa, om aan Dja karta's zijde het uitbreken van vijande lijkheden op een darde plaats te voor komen. Te Washington gelooft men dat Sukarno zijn opdracht aan de strijd krachten zal aanhouden hangende een verdere briefwisseling met Kennedy. In donesische functionarissen aldaar zei den, dat Sukarno ook een beroep had gedaan op die V.S. om diplomatiek op te treden. Nieuw-Guinea luisterde De Nederlanders in Nederlands Nieuw- Guinea, die zich op een oorlogsverkla ring voorbereid hadden, hebben het be vel van Sukarno om Nieuw-Guinea ,te bevrijden" met opluchting ontvangen De Papoea's luisterden met belangstel ling naar de rechtstreekse uitzending van radio-Djakarta, welke overigens slecht ontvangen werd, maar toonden zich weinig onder de indruk. Een typi sche reactie was „omong kosong" (leee gepraat). De rooms katholieke bisschoppen van Nederland hebben aan minister-president prof. dr. J. E. de Quay en president Sukarno het volgende telegram gezon- Atoomreactor in Indonesië President Sukarno heeft aan de Gadja Madah-universiteit te Djokjakarta gis teren een door dc Russen gebouwde atoomreactor in gebruik genomen. Hij zeide „Als andére landen een moreel recht hebben atoombommen te vervaar digen, dan zouden wij dit ook hebben Maar wij willen onze jeugd niet in de kernwetenschappen onderwijzen voor de vervaardiging van atoombommen". De Russische ambassadeur Miklailof zeide dat zijn regering de Indonesische aan spraken op westelijk Nieuw-Guinea steunt en overtuigd is. dat het Indone sische volk „zegevierend uit de strijd zou i komen". te Utrecht doen een dringend beroep op de Nederlandse en de Indonesische regering om met alle bereidwilligheid le streven door middel van een open en vertrouwvol gesprek van alle betrokkenen naar een vreedzame op lossing van het geschil om Nieuw- Guinea (West-Irian). Zij spreken het vertrouwen uit, dat deze wederzijdse bereidheid de grond slag zal kunnen vormen voor toekom stige goede verhoudingen tussen de betrokken volkeren. Zij menen dat bel niet op de weg van de kerk ligt in deze een bepaalde oplossing te sugge reren of voor te staanmaar zij bidden God dat Hij met Zijn wijsheid de lei ders van de betrokken volkeren mag helpen de juiste weg naar een duur zame en vredelievende oplossing te vinden". „Amsterdam blijft dynamische stad" Het jaar is voor Amsterdam bepaald niet slecht verlopen. Vele belangrijke za ken zijn in het afgelopen jaar tot stand gekomen. In de ogen van de rest van Nederland was Amsterdam bijna een pro bleemstad geworden die ingeslapen zou zijn. Deze gevaarlijke mentaliteit is nu verdwenen, doordat Amsterdam, meer dan vroeger jaren het geval was, rucht baarheid heeft gegeven aan de grote wer ken die hier tot stand komen, de explosie in de activiteiten gedurende de laatste drie jaar, heeft bewezen dat onze stad dynamisch is en een geducht concurrent voor de andere economische centra is. aldus de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall gist'ermiddag in Kras- napolsky op een federatieve kerstnieuw- jaarsbljeenl^mst van de Amsterdamse pers. Scherpenisse wil niet bij St. Maartensdijk (Van onze correspondent) De raad van Scherpenisse heeft zich gisteren een fel tegenstander getoond van samenvoeging van deze gemeente met Sint Maartensdijk op Tholen, zoals dit voorgesteld wordt door Gedeputeerde Staten van Zeeland. Wij voelen uw plan tot samenvoeging van onze gemeente en Sint Maartensdijk als een discriminatie, zo staat er te lezen in hun brief die van daag op de post gaat naar Gedeputeerde Staten van Zeeland. Burgemeester D. C. Bouwense en gemeentesecretaris A. L G. van Doorn lazen gistermiddag in de raadszaal beurtelings enkele folio-vellen voor van de ontwerpbrief, waarin B. en W. hun grieven tegen de opheffing van de gemeente hadden neergelegd. De door het provinciaal bestuur voorgestelde combinatie wordt daarin een salto mor- tale ten opzichte van het leidende his torische beginsel genoemd. Het ademt de geest van opportunisme, zo zegt de brief. De raadsleden konden zich zonder uit zondering akkoord verklaren met de forse reactie in dit antwoord, waarin de door G.S. geopperde argumenten stuk voor stuk worden aangevallen. In 1962^eer ILSY Op 'tweede Pinksterdag van het ko mende jaar, maandag 11 juni, zal op Ypen- burg de zevende ILSY worden gehouden. Deze Interanationale Luchfcvaartshow Ypenburg wordt evenals in het verleden, georganiseerd door de Koninklijke Ne derlandse Vereniging voor Luchtvaart in nauwe samenwerking met de Koninklijke Luchtmacht en de gemeente Rijswijk. In Haagse gezaghebbende kringen men er vanmorgen op, dat in Indonesië een mobilisatie niet dezelfde betekenis heeft als in het Westen. Men kent niet een dienstplicht zoals hier. Alle troepen, waarover Indonesië beschikt, zijn reeds onder de wapenen. Als Sukar no over mobilisatie spreekt, moet daaruit niet concluderen, dat hij zijn leger zal versterken. Veeleer zijn uitspraak opvatten als* een beroep op het hele Indonesische volk, zich te stellen achter de „bevrijding" van West- Uiteraard, zo verluidt in Den Haag, heeft de regering onder ogen gezien, welke maatregelen zullen moeten worden genomen, als inderdaad een gewapend conflict uitbreekt. Daarbij is ook de mogelijkheid onder ogen ge zien om, als de situatie dat nodig maakt, militaire versterkingen ï.aar Nieuw-Guinea te zenden. De woordvoerder van de minister van defensie deelde desgevraagd mee, oat de houding van Sukarno momenteel nog geen aanleiding geeft tot het nemen van bijzondere maatregelen. Hy herinnerde eraan, dat dc strijdkrachten in Nieuw- Guinea praktisch steeds voor 75 a 100 procent paraat zyn. Zij moesten immers lot n utoe reeds ten allen tijde rekening houden met de mogelijkheid van Indo nesische infiltraties. Nederland beschikt in Nieuw-Guinea over ongeveer vierduizend goed ge oefende militairen, te weten het Nieuw- Guineabataljon van de Landmacht (on geveer duizend man), ondergebracht in zeven garnizoenen, een detachement ma riniers van eveneens ongeveer duizend man, een dozijn Hawker-Hunterstraal- heid van de Marine, bestaande uit de jager Utrecht, de twee fregatten Korte- naer en Evertsen, een aantal kleinere vaartuigen, zestien Neptune vliegtuigen voor het maken van patrouillevluchten en een aantal jachtvliegtuigen van de Marineluchtvaartdienst. W; Indonesische leger schijnt te bestaan uit ongeveer driehonderdduizend mili tairen, maar het is onvoorstelbaar, dat deze strijdmacht in zijn geheel tegen Nieuw-Guinea zal worden ingezet. Indonesië heeft de laatste tijd actiel wapenen en ander militair materieel aangekocht, maar de aard der bewape ning loopt dermate uiteen, dat deskun digen betwijfelen, of het Indonesische leger deze wapenen zeer efficiënt zal kunnen benutten. „Men moet", zo werd van gezaghebbende zijde met nadruk ge zegd, .Indonesië niet onderschatten maar aan de andere kant toch beslist ook niet overschatten". (Van onze parlementsredactie) TAE begrotingsrace in de Tweede Kamer is gisteren voortgezet met de behandeling van de begroting-1962 voor onderwijs, kunsten en we tenschappen. Bij die gelegenheid had niet minister Cals die nog steeds ziek is achter de regeringstafel plaats genomen, maar zijn plaatsyer- vangster minister Klompé (maatschappelijk werk). Deze werd aan het be gin van het debat door het onlangs uit New York teruggekeerde KVP- Kamerlid mej. dr. J. C. H. H. de Vink begroet mettwee hartelijke kussen. Voorwaar een ongewone geste in ons parlement. Het stond eigenlijk al bij voorbaat vast, dat het o.kjw.-debat dit jaar niet erg boeiend zou worden, omdat door de afwezigheid van minster Cals de alge- s belijdslijnen niet of nauwelijks in discussie konden komen. De meeste spre kers beperkten zich dan ook tot zakelij ke kwesties, zodat minister Klompé het bij de voorbereidiing van haar antwoord niet al te moeilijk zal hebben. Toch kwam nog wel even de omstre den Mammoetwet ter sprake, zij het slechts zijdelings, zo verklaarde de KVP-er Albering nog eens, dat zijn fractie op een aantal punten bezwaren heeft tegen het ontwerp (met name voor wat betreft de positie der maatschap pelijke organen en de planningsproce dure). In de hoop dat minister Cals daaraan tegemoet zal komen, wil de KVP aan de totstandkoming van de wet „op constructieve wijze" meewerken. De heer Van Bennekom (a.r.) zei dat de be zwaren, die in onderwijskringen tegen de Mammoetwet naar voren zijn ge bracht. door zijn fractie „in sterke mate" worden gedeeld. Maar ook hij zegde constructieve medewerking toe. Me vrouw Van Someren-Downer (lib.) meende, dat de Mammoetwet niet de oplossing beeft gebracht, die haar frac tie zo graag zou hebben gezien. Intus sen hoopt de WD, dat het ontwerp na amendering een voor haar meer aan vaardbare vorm zal krijgen. Het betoog van mevrouw Van Some ren was gisteren vrijwel het enige, dat een beetje politieke kleur had. en wel in kritische zin. De KVP-er J. M. Peters betichtte haar naderhand zelfs van „krib bige oppositie". De liberale spreekster betwijfelde of minister Cals, gezien zijn beleidsprestaties, wel aanspraak kan ma ken op het epitheton „eerzuchtig", waar- mee men pleegt te sieren. De bewinds man heeft in de afgelopen jaren immers geen wezenlijke voortgang geboekt het oplossen van de kernproblemen ons onderwijs. Wat zijn benoemingsbe leid betreft: gerust zijn de liberalen daar nog niet over, ondanks 's ministers verzekering dat alles in orde is. Tol dusverre bleek niet, dat in de werkelij ke topfuncties bij o.k. en w. positieve en actieve voorstanders van het openbaar onderwijs zitten. In dit verband mevr. Van Someren er nog op, dat dc kostenstijging bij het bijzonder lager onderwijs f 7 miljoen bedraagt en bij het openbaar 0. De strijdlust van mevrouw Van So meren werd niet getemperd door het feit dat zij tijdelijk half-invalide is. Haar rechteram zat gisteren in het verband. In de wandelgangen ivist men te ver tellen, dat zij vorige week tijdens een judo-les een gekneusd schouderblad en enkele gescheurde spieren had opgelopen Wit voetje Nieuw proefcentrum van Fokker hol, op het terrein van de n.v. Nederlandse Vliegtuigfabriek Fok ker, zozeer de betrekkelijkheid van het menselijk kunnen en kennen ge demonstreerd als de plotseling in gevallen koude. Terwijl de minis ter van defensie, ir, S. H. Visser, door het drukken op een knop in de filmzaal van het nieuwe elektronisch proefcentrum, aan de vlaggemast voor het hoofdgebouw van Fokker, vele meters van het nieuwe gebouw verwijderd, de Nederlandse drie kleur liet hijsen (hetgeen in de film zaal door de autoriteiten door mid del van televisietoestellen kon wor den gevolgd), kon de eerste door Fokker in Nederland geassembleerde Lockheed F 104 G Starfighter aan vankelijk niet starten, omdat de op het terrein aangebrachte luchtlei- ding door de koude geen lucht door liet. in de zgn. noordgroep van de vlieg- tuigfabrikanten samenwerkende Ne derlandse en Duitse ondernemingen zo belangrijke dag, vermeldde, dat de demonstratievlucht van deze eerste bij Fokker geassembleerde Starfighter doorgang zou vinden, „indien het weer zulks toelaat". Het bleek, dat het weer het inderdaad niet toeliet, maar, nadat ook andere op het terrein gemonteerde luchtleidings- apparaluur, welke dient om de aanvoer van lucht te verzekeren, die nodig is om de motor van de Starfighter ie doen strrten, het liet afweten, bracht een van de KLM geleend verrijdbaar aggrega.ii uitkomst De chef-invlieger van Fokker, de heer A. P. Moll, kon om ruim half twee 's middags laten zien, dat het toestel Inderdaad wel de lucht in wil. En hoe! Het steeg na een zeer korte aanloop van Schiphol op en verdween bijna lood recht omhoog op de krachten, die opge wekt worden door de turbinestraalmo tor en geholpen door de bij de start In geschakelde nabrander. Het vliegtuig was in een paar tellen een blinkend stipje geworden boven de wijde vlakte van Sch.phol. Het maakte een kort „ommetje' en kwam daarna op betrek kelijk geringe hoogte, maar vanzelfspre kend met een aanzienlijk geringere De minister van defensie, ir. S. H. Visser heeft op het terrein van Fokker bij Schiphol het nieuwe elektronische proefcentrum ge opend. De opening houdt verband met de keuze van de regering om de Lockheed F-104 G Starfighter aan te schaffen voor de lucht macht. snelheid dan die van het geluid, over vliegen. Gedurende de ogenblikken dat de Starfighter van de nabrander ge bruik maakt (ln het algemeen bij de start en om snel bij een doel te geraken, of zich. na bestoking daarvan, snel te kunt.cn verwijderen) verbruikt de motor tweemaal zoveel brandstof als een kruisende Douglas DC—8. Het is duidelijk, dat het gebruiken van de na brander daarom „met verstand" ge beurt. Prof. Van Emden, technisch directeur van Fokker, herinnerde er aan, dat de opdracht voor de bouw van enige hon derden Starflghters de grootste is in het bestaan van Fokker. Voor de bouw van dit nieuwe type vliegtuig was het no dig het bedr(jf van Fokker uit te brei den met een elektronisch proefcentrum, waarin een zeer groot aantal zeer ge voelige hypermoderne beproevlngs- en (jkapparaten ls ondergebracht, die die nen om de buitengewoon ingewikkelde elektronische apparatuur, waarmede de Starfighter is uitgerust, te beproeven en te (Jken. Deze elektronische appara ten In het vliegtuig hebben betrekking op de navigatie, communicatie cn vuur leiding. Door de bouw en de inrichting van dit beproevingscentrum is Fokker vooraan kunnen blijven in de Europese vlieg tuigindustrie. repte bracht ojn. de stijgimg van. het begrotingsbedrag (met bijna f 300 min. voor 1962) ter sprake. Het verheugde hem, dat minister Cals bij zijn ambtgenoot van financiën kennelijk een wit voetje heeft gehaald", maar er zijn ook kosten stijgingen die de heer Tilanus niet be greep. Zo bijvoorbeeld die van de afde ling buitenlandse betrekkingen. „Er wordt daar te veel geschreven", zo stel de hij vast, doelend op het te grote aan tal aangetrokken schrijvers. Soortgelijke bezwaren had hij ook tegen het voor de afdeling „watersnood" geraamde bedrag. Dr. Tilanus bepleitte voorts verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd voor kleuterleidsters tot 60 jaar. Voor het kleuteronderwijs achtte hij de uitwer king van een dergelijke maatregel over enige jaren van groot belang, omdat dan niet meer al te oude leidsters voor de klas komen te staan. Van verschillende kanten drong men er bij de regering op aan nu ernst te gaan maken met de verlenging van de leerplicht. De socialistische mevrouw Heroma-Meiliiïk b.v. wees erop, dat handhaving van de 8-jarige leerplicht vanuit sociaal en onderwijskundig oog punt steeds minder bevrediging wekt De verlenging dient daarom niet 1970 te worden verschoven. De regering geve de Kamer in de loop van het ko mend jaar berekeningen en prognoses, zodat de consequenties van een en ander zijn te overzien. Ds. M. A. Mieras van de SGP-fractie hield bij dit debat zijn maidenspeech. Hij had waardering voor de arbeid van minister en staatssecretarissen, maar niet voor de grondslag van het o.k.w.- beleid, dat immers niet gebaseerd is op de Heilige Schrift. Vele begrotingsposten (zoals die voor toneel, televisie, dans e.d.) wees hij af, omdat ze in strijd zyn met het beginsel der staatkundig-gere formeerden. De heer Mieras pleitte wel voor sub sidiëring van bepaalde protestants-chris telijke scholen, zoals de chr. HBS te Axel. Dat deed ook de heer Van Benne kom (a.r.), die zich. er overigens over verheugde, dat minister Cals dit jaar een redelijk aantal protestantse scholen, op de subsidielijst heeft geplaatst. Een tweede christelijk-historische spreker, de heer De Ruiter, geloofde dat invoering van de vijfdaagse schoolweek bij het glo niet alleen aanbevelenswaar dig maar ook heel eenvoudig is. Waar reeds bestond, deden zich in de praktijk zelden of nooit moeilijkheden voor beste is, de vrije woensdagmiddag af te schaffen. Er werden voorts nog opmerkingen gemaakt over om. de scholenbouw, waarop staatssecretaris Stubenrouch die vanmiddag na minister Klompé s het woord komt zal ingaan, Uiteraard werd van praktisch alle zijden minis ter Cals een spoedig herstel toegewenst. Engeland heeft medewerking leend aan een overeenkomst, waarbij die reserves van het Internationale Mo netaire Fondis meit 40°/« zullen worden verhoogd. De Verenigde Staten dragen volgens Britse schaitting f 7.2 miljard bij, Engeland en West-Duiltsland elk f 3240 miljoen. Frankrijk en Italië elk f 1800 min. België, Nederland, Zweden, Cana da en Japan elk f 900 min. Het dagblad Suiuh Indonesië vai Partai Nasional Indonesia mag volgens de militaire autoriteiten te Djakarta weer verschijnen. Het is twee weken Jang ver boden geweest omdat een hoofdartikel •erklaard dat overheidspersoneel zich zou moeten aansluiten bij politieke partijen. Dit is voor bepaalde groepen ambtenaren echter verboden. Wall street zwak en onregelmatig De New Yorkse effectenbeurs was gis teren onregelmatig en toonde een zwakke stemming tegen het slot en er waren aanzienlijk meer aandelen lager dan Voor de toonaangevende aandelen lie pen winsten verliezen uiteen van fracties tot een dollar, doch een aantal aandelen toonde verschillen van 2 dollar in beide richtingen. Het nieuws was bemoedigend, doch de handel was verward door be lastingverkopen en arbitrage. De beide Unilevers daalden scherp tengevolge van winstnemingen. Van de 1307 vdrhandelde fondsen slo ten 416 hoger, 657 lager en 234 onver anderd. Er waren 18 hoogte- en 15 laagtepunten voor 1961. Het gemiddelde van Standard and Poor voor 500 aandelen daalde 0.25 tot 71,76, voor 425 industriëlen 0.28 tot 75,81, 25 spoorwegen 0,28 tot 32,88, 50 nutsbedrijven 0,08 tot 65,99, van Ass. Press voor 60 aandelen 1,20 tot 263,40, van Dow Jones voor 30 industriëlen 1,69 tot 727,71 punten. I.C.L doet bod op Courtaulds Imperial Chemical Industries, het groot ste bedrijf van het Britse Gemenebest, heeft een bod uitgebracht op de aande- /an Courtaulds. een grote fabrikant synthetische vezels, teneinde aan Amerikaanse en Europese concurrentie het hoofd te bieden. Na de fusie zou een onderneming met een kapitaal van acht en half miljard gulden ontstaan met een grote menigte van produkten, uiteenlo pend van synthetische vezels tot verf en plastics. Beide werken reeds samen in de British Nylon Spinners. In het laatste boekjaar heeft I.C.I. ƒ930 miljoen winst gemaakt en Courtaulds 187 min. Cour taulds heeft fabrieken in de Verenigde Staten, Canada. Zuid-Afrika, Frankrijk en Australië en belangen in Italië, Duits land, Spanje, Zweden, Mexico en Zwit serland. Vier aandelen Courtaulds kun nen verwisseld worden in drie van I.C.I. Het is nog niet bekend of Courtaulds het bod aanbeveelt. r d Ham (Haarlem). Kand. r Hart en S C N de Jong (Amstecam). Kan. ex. rechten: mej. C B J M Maseüand en A Kadorp (Amsterdam). Kand ex. Engels: mej. H J B Snllders (Den Haag) en mej. M C Strolnk (Am sterdam). Doet. ex. Frans: mevr. A EUkel- boom-Dik (Amsterdam). Doet. ex. theolo- in Amerongen-van Straten dig ingenieur: R Coene (Amsterdam), S Dja- maludin (Delft). Kand. ex. civiel Ingenieur: P Bakker (Hoogozand), W G Beef tok (Gro. ntogen). J Blaauwenraad (Schenpenzc B'""ton), J W Bosschi i Drlel (Koctge; (Breda), J J Jong (Oss). H Jongedljk (Bindhover Kcflc (Schiedam). M J A van der Kr. (Den Haag) E H de Leeuw rn» t.u W Lud-wig (Delft). H H P M Posthumus (Hilversum), S F Pi (Heerenveen) H J J Re Ineke (Watenineer B J L Roelrxfs Cs-Hertogentoosch). W Rooij (Badhoevedorp), G J Scheffel (D Haaig), P H M Schets (Breda) J Schlppr" (Ddifgauw bij Delft). J S Sipkenia (Gcon" gen). E Statemo (iSpaarndaOTi1)J -Sa'1-' (Den Haag). C C Veerman (Delft), J Verheem (Delft). A P Verninvmen (Te', neuzen), C G Vensteegh (Dedft) W M F'"— 'Tilburg), J A Vonk (Sappemeer), P Wnflhout (Sint Annaland) T Warm"-- (Delft). R de Wit (Den Haag) en P A Zijderveld (Hilversum). GRCTNTNGEN Geslaagd voor doet. e- T Boonstra-Ber D J ParlevHet (Heemstede). R B F- eelama en G L Potma (-beiden Sneek) A de Roos en S J Stenrby (beien Groningen Bfij mej. RAM Heeger (K"' gogeloerdhefl'd: 1 eleid in Nederland". regionaal economisch (Vervolg van pagina I) midclelbare ambtenaren, alsmede een uitkering ineens over 1961. Voorts wilden zij verbeteringen aan brengen in de positie van de gepen sioneerden, de invaliditeitsrentetrekkers »n de weduwen. Geen uitkering ineens De minister bleek evenwel van ning dat het ..dal", waarin het lagere en middelbare personeel zich bevindt, bij uitvoering van de regeringsvoorstel- zou zijn opgevuld. Voorts was hij niet bereid een uitkering ineens in over- eging te nemen. Voor een positiever betering van de gepensioneerden, rente trekkers en weduwen zag hij geen aan leiding, gezien de verhoging van de AOW-uitkering per 1 juli en de voor genomen wijziging van de invaliditeits- egeling. De suggestie van de Centrales im dan tot juli een tijdelijke maat regel te treffen en de positie van deze groepen in de zomer van het vol gend jaar opnieuw te bedien, werd af gewezen. Belastingpersoneel Van regeringszijde werd wel toege zegd dat het overleg over de salarissen van het politiepersoneel, de belasting ambtenaren en de onderwijzers (zoge naamde margebezitters) kan worden voortgezet. Ook bleek de minister in beginsel bereid de ploegentoeslag te verbeteren, evenals de overwerkrege- ling. Hij beloofde dat nog een nader onderzoek zal worden Ingesteld naar de hoogte van de trend, waarvan de uniforme verhoging ls afgeleid. Voorts zal de structuur in het bezoldigingsbe sluit onderwerp worden van nadere studie. Zuigkracht goede 70 miljoen per jaar kosten. In het overleg werd duidelijk dat de flinke salarisverhoging, die het hogere per= soneel op deze wijze krijgt, de regering is ingegeven door de wetenschap dat het beter betalende bedrijfsleven grote zuigkracht uitoefent op deze ambtena ren. Waar dc regering ter uitvoering van haar beleid nu eenmaal steunt op haar ambtenarencorps, acht zij het van belang hoger personeel te kunnen aan trekken en houden. Van de zijde der samenwerkende centrales werd betoogd, dat dit motief evenzeer geldt voor het lagere en middelbare personeel. Gevoelige deuk In kringen van de samenwerkende centrales was men gisteravond uiter aard niet erg tevreden met het overleg. De voorzitter van de Christelijke Bond van Overheidspersoneel (NCBO), de heer J. ten Heuvelhof, bleek zeer te leurgesteld. Hij wees er op dat welis waar nog nooit zulke vergaande voor stellen in het overleg zijn gebracht door een minister van binnenlandse zaken, maar vond dat de centrales niet ak koord konden gaan met een zodanige verdeling van de beschikbare gelden, als thans is voorgesteld. De heer Ten Heuvelhof achtte het so ciaal onaanvaardbaar dat de gepen sioneerden niets van de verbeteringen merken cn de laagst-bezoldigden, zoals de werklieden, het uitsluitend met do 5 procent, die op zichzelf correct is, moeten doen. Hij zei te hebben aange drongen op het in aanmerking nemen van de feitelijk betaalde lonen in het vrije bedrijf (gratificaties, toeslagen cn dergelijke). Het woog hem zwaar dat de voorgestelde uitkering ineens niet in overweging is genomen, zelfs niet voor de laagst-bezoldigden. De NCBO- voorzitter zag de verhouding tussen do salarissen van hogere en lagere/middel bare groepen nog schever getrokken dan zij el was. Zijns inziens heeft het georganiseerd overleg als instituut een gevoelige deuk gekregei..

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11