Jlieutue £riltórf)e ÖTourniit ^.N.-leger zet Tsjombe onder zware druk Commentaar Rood-China weer niet tot Ver. Naties toegelaten Nog geen resultaat bemiddeling V.S. NAYO-raad akkoord met polsen Rusland Portugese nota gaat aan India's klachten voorbij Kollum toont hoe woning beveiligd kan worden ATERDAG 16 DECEMBER 1961 I 196 KANTOREN: Steenstraat 37. .TELEFOON: alle afdelingen 31441. {KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten f 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12356 Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD .Stantvasticb «lubltttu mgn hert ia ttgljeaspttT Geloei of geroddel in Heusden Zie Zondagsblad 7VTU nog op geen enkelcwijze is gebleken dat Tsjombe werkelijk met •*- premier Adoela van de centrale Kongolese regering wil onderhande len, maar integendeel maatregelen worden genomen, die eerder op het tegendeel wijzen, hebben de VN-strijdkrachten in de buurt van Elizabeth- stad hun activiteiten vergroot. Met een groter aantal troepen èn met krachtiger wapens dan totdusver dringen zij langzaam maar zeker de Ka- i strijd op grote schaal te ont- en munten ter herinnering het zilveren huwelijksjubi- van het Koninklijk paar ij de rijksmunt geslagen. De ngen zijn te koop in drie eringen: een gouden van n, een gouden van 18mm jfoto) en een zilveren van m, die op de keerzijde niel oapens van Koningin en t maar de ineengestrengelde fs J. B. onder ae kroon en opschrift „7 januari 1937 1962", euws m én oogopslag De VN-strijdkrachten Katanga ontplopien gro- re activiteit dan tot dus- srre om, zoals wordt ge- gd, hun beivegingsvrij- sid en het herstel van de en rust te verzekeren, jt niets is tot heden ge- eken, dat Tsjombe wer- jlijk aanstuurt op een irzoening met de centrale gering in Leopoldstad. Aan het slot van de nferentie van de NAVO- pd in Parijs is verklaard, kt de raad akkoord gaat pt de Brits-Amerikaanse finnen om de Sow jetunie I polsen over mogelijke idcrhandelingen inzake l kwestie-Berljjn. Aan de (allieerde rechten in het pstelijk stadsdeel zal niet prden getornd. In New Delhi is ver hard dat de Portugese ita met betrekking tot ba niet in een verzoen- ke toon was gesteld. Zij niet ingegaan op de twee iotesten van India over i grenzen. Alle vluchten jssen Goa en Karachi zijn jniddels afgelast. In een bijzonder rumoe- ge zitting van de Franse itionale vergadering left een tegen het beleid |n premier Debré inge- ënde motie van wan- ouwen niet de volstrekte eerderheid gekregen, tote verontwaardiging terste er over het feit dat I Franse televisei wel de Bullistische sprekers het llle pond gaf, maar de irekers van de oppositie [verstaanbaar maakte. Aan een in de Ameri- lans plaats Baton Rouge ior negerdemonstranten i touw gezette demon- fatie voor rassengelijk- iid is door de politie met ftangasbommen een eind tmaakt. In een rapport van de ?ansman Uleven heeft de ttitieke commissie uit het opese parlement een ital wijzigingen voorge- ild in het Franse plan tot ling van een Unie van 'opese volkeren. O.m. irdt gepleit voor een on- lankelijke positie van •.-generaal inplaats n politiek secreta- jat. In Kollum heeft de Hese Commissaris der pningin gisteren een B-voorbeelwoning" ge- Gedurende een pek kan men hier nagaan welke wijze de van re- ringswege verstrekte Jorschriften voor zelfbe- fcerming in de praktijk i worden toegepast. Op Vlieland is onrust Jtstaan door berichten Tïgens welke de legerlei- pg uitbreiding van de Henperiode op het eiland dwingende noodzaak jht. Vier jaar geleden 'erd hier een oefenterrein Oor tanks ingericht. Na rotesten zegde de minis- ir van defensie toe dat 't pornaamste deel van het r. foedseizoen en het toe- Istenseizoen niet zou wor- ën geoefend. TAE N.A.V.O.-raad heeft zich gisteren akkoord verklaard met de Engels- Amerikaanse plannen om de Sowjetunie te pols enover eventuele on derhandelingen inzake de Berlijnse kwestie. Het slotcommuniqué, dat na afloop van de ministersconferentie werd uitgegeven, geeft uitdrukking aan de vastberadenheid van de alliantie niet te buigen voor de communistische druk. Het doel van de onderhandelingen op ambassadeursniveau moet zijn een redelijke basis te verkrijgen ter vermindering van de spanning in Duitsland. In de verklaring wordt gezegd, dat het Westen er voor zal gen, dat de geallieerde rejehten blijven. De secretaris-generaal van de Navo, mr. D. U Stikker, heeft op een pers conferentie na afloop van de verga dering gezegd, dht er geen sprake van is, dat er onenigheid is geweest in de Raad. Hij gaf toe, dat het debat af en toe „zeer levendig" is geweest, vooral over de punten Berlijn en Kon go. Maar het slot was een absolute eenheid geweest. De „levendige discussie" zal naar alle waarschijnlijkheid ook gevoerd zijn over de clausule in het slotcommuniqué, waar in nieuw diplomatiek contact met Mos kou werd goedgekeurd. De Franse minis ter Couve de Murville bracht verschil lende bezwaren naar voren tegen de formulering, totdat uiteindelijk een tekst was gevonden, die voor allen aanvaard- Deze paragraaf over Berlijn, die uiter aard op de persconferentie van mr. Stikker de meeste aandacht kreeg, luidt: „De Raad heeft de verklaringen over Berlijn aangehoord van de ministers van buitenlandse zaken van de landen, die het meest direct bij de zaken zijn betrok ken (De VS, Engeland, Frankrijk en WesMDuirsland). Secretaris-generaal Stikker wordt in de mond gelegd gezegd te hebben, dat de Navo-landen het erover eens zijn de Oostdu'^se regering niet te erkennen. Dit komt overeen met een zinsnede in het slotcommuniqué, waarin sprake is van het Oostduitse regime, dat „niemand an ders dan haar Sowjetmeesters vertegen woordigt" Mr. Stikker wees er voorts op, dat het buitengewoon moeilijk zou worden om met de Sowjetunie tot over eenstemming te komen, omdat de wester- landen overeengekomen zijn geen Berlijn te aanvaarden, welke De week voor Kerst breekt aan. In stad en land klinkt nu overal kerstmuziek. Elke avond zijn er in stad en dorp kerstwijdingen en -cancerten, en wie thuis blijft, kan op alle uren door radio of T.V. kerstliederen ho ren. Zelfs de mijnwerkers diep in de aarde van Bamsley in Engeland zullen hun kerstcon cert hebben. Het eigen mijnwer kerskoor, met vier muzikanten, repeteert al in een mijngang. Op 22 december geeft het koor een uitvoering onder de grond, voor het begin van de nacht dienst- West-Bcrlijn gehandhaafd zullen de veiligheid van "West-Europa afbreuk Bovendien moet de economische en po litieke levensvatbaarheid van West-Ber- Ijjn gewaarborgd zijn. In dit verband wordt door verschillende ministers ge dacht aan het plan om de instellingen van de Verenigde Naties naar Berlijn over te plaatsen. De twee standpunten, die het meest tegenover elkaar stonden ter conferentie waren de Belgische en Franse standpun ten. Spaak wilde onmiddellijk onderhan delen, maar de Fransen willen alleen maar een polsen van de Russen, zodat zij. bij een eventuele mislukking tot niets gebonden zonden zijn. De belangrijkste rede, die op deze conferentie is gehouden, is ongetwij feld de rede van de Amerikaanse mi nister van defensie McNamara geweest. Hij zou gezegd hebben, dat de VS be reid zijn en ook in staat zijn om niet- communistisch Europa te verdedigen tegen onverschillig welke aanval uit het oosten. Voor vervolg zie pagina 9 De aard van de strijd wordt gete kend door het beroep, dat de V.N.- opperbevelliebber op de Katangaanse gendarmerie heeft gedaan oin met de V.N. samen te werken bij hét herstel len van orde en rust. McKeown vraagt de gendarmerie ,zich te ontdoen van de buitenlandse huurlingen, die geen belangstelling voor het Katangaanse volk tonen, maar alleen uit zijn op geld en de gendarmerie gebruiken om hun eigen doeleinden na te streven. De V.N.-troepen zullen u behandelen als soldaten, als u wilt samenwerken. Aan deze belofte zullen we ons strikt houden, aldus de opperbevelhebber. Over de vorderingen, die de VN.- eenheden hebben gemaakt, is sedert gis teravond niets meer meegedeeld. Toen was bekend dat het eerste doel van de VN-actie was bereikt, zondqg slacht offers aan de zijde van de VN-troe- pen. Het offensief begon donderdag avond (pl. tijd) en het doel ervan is, de bewegingsvrijheid van het VN-per- soneel en het herstel van orde en rust in de stad te herstellen. Gisteren zou den de VN-thoepen slechts enkele hon derden meters van het paleis van pre mier Tsjombe verwijderd zijn geweest. Van VN-zijde werd tevens verklaard, dat er voorlopig geen wapenstilstand zal worden gesloten tussen de VN en Katanga, ondanks de interventie van president Kenendy. Men verwacht dat Kennedy secretaris-generaal Oe Thant zal steunen in dienst streven naar voortzetting van de operatie, totdat president Tsjombe toont, te goeder trouw onderhandelingen te willen be ginnen over de hereniging van Kongo. In Washington heeft een officiële woordvoerder naar aanleiding van Tsjombe's beroep op Kennedy ver klaard te hopen, dat de heer Tsjombe oprecht is in het door hem uitgespro ken streven. De Amerikaanse bemiddelingspogin gen zjjn intussen in volle gang. De ambassadeur in Leopoldstad is gisteren reeds begonnen met het voeren van besprekingen. Premier Adoela was ech- Morgen zal de nieuwe Gedachteniskerk in Berlijn door bisschop Dibe- lius in gebruik genomen worden. Een groot aantal kerkelijke en bur gerlijke autoriteiten is voor deze plechtigheid uitgenodigd. Op de foto: links de nieuwe Gedachtniskirche, in het midden de ruïne van de oude Keizer Wilhelm Gedachteniskerk en rechts daarvan de moderne toren van de nieuwe kerk. INDIA heeft een voorstel van Por tugal tot het zenden van neu trale waarnemers naar de grens met Goa niet als „verzoenlijk" be schouwd. Een woordvoerder van het Indische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren in New Delihi gezegd, dat de Potugese nota aan de twee pro testen van India over de grenzen voorbijging en niet in een verzoen- lijke toon gesteld was. Naar men aan neemt heeft India de nota verworpen Het Indische antwoord is gisteren aan de Braziliaanse ambassade overhan digd. - Het Portugese ministerie van buiten- ter reeds naar de provincie Kivoe ge reisd, voordat de ambassadeur in ac tie kon komen. In de provincie Kivoe tracht Adoela orde te scheppen in de chaos, die militairen van het leger var de communist Glzenga uit Oostprovin cie daar in dc afgelopen weken heb ben veroorzaakt. Gisteren heeft Adoela in een radio rede (die blijkbaar van tevoren was opgenomen) een aanval gedaan Frankrijk en Engeland, die hij van dubbelhartigheid beschuldigde. „Alle landen van de wereld weten, dat er vrede zou heers enin Kongo, als deze staten Tsjombe niet langer zouden steunen." Hij herinnerde er aan, dat geen oase van vrede is. Het de afgelopen 18 maanden het toneel van vuur en bloed. Hele dorpen werden platgebrand onder leiding van buitenlandse huurlingen. landse zaken maakte bekend, dat de Por tugese nota, die deze week aan India ge zonden is, slechts betrekking heeft op het Portugese voorstel om internationale waarnemers naar de grens tussen India en Goa te sturen. Alle vluchten tussen Goa en Karachi zijn vanaf gisteravond afgelast, zo is in Karatchi bekendgemaakt. Functionaris sen van de Portugese ambassade zeiden, dat dit geldt zowel voor de emigratie- vluchten als voor de handelsvluchten. Er werd geen reden bekendgemaakt. Gis teren is een vliegtuig met 140 evacués naar Lissabon vertrokken. Honderdste schip van stapel hij N.D.S.M. Bij de Nederlandsche Dok- en Scheeps bouw Mij. is te Amsterdam *t honderdste schip na de oorlog van stapel gelopen, de 47.400 tons tanker Esso Lincoln. Het schip heeft 35 tanks met een inhoud 66.500 kubieke meter. Voor een fleurig relatiegeschenk Bloemenmagazijn PREENEN yO IS OPNIEUW een toelating van Rood China tot de Verenigde Naties voor een jaar uitgesteld. Er bestaat tot die toe lating een groeiende aandrang. Het is in het bijzonder Chroesjtsjef, die zich in dit opzicht actief betoont. Hij heeft zijn moei lijkheden met de Chinezen. Zij hebben een eigen systeem van communisme en heb ben ook niet willen meedoen aan de ver oordeling van het buitensporige Albanië- Chroesjtsjef heeft wel de leiders van dc satelietstatcn, niet echter de regering van het rode China in de hand. Wellicht hoopt hij dit beter te bcre'ken bij toetreding van China tot de V.N. Zelf communist, is hij trouwens tot dit pleit voor een, hoe dan ook, communistische staat wel ge houden. Maar ook buiten het communistische blok zijn er niet weinigen, die een Chinees toe treden tot de V.N. wensen, niet dat zij China sympathiek gezind zijn. Maar ook zij zijn van oordeel, dat China gemakke lijker binnen de perken kan worden ge houden, wanneer het eenmaal in de offi ciële volkerengemeenschap is opgenomen. Zolang China geen lid is, trekt het zich van alle beschuldigingen niets aan. Mis schien wordt dat anders, zodra erkenning van China tevens de mogelijkheid opent tot een gesprek. Het wezenlijke verweer tegen China's toe treden is de beschuldiging van de agres siviteit, waaraan het zich steeds weer te buiten gaat. Tibet, Laos en ook India we ten er van mee te spreken. India is overi gens voorstander van toelating, stellig uit de overweging dat China zo doeltreffen der in staat van beschuldiging kan wor den gesteld. Het verweer van de agressiviteit is juist. Men kan moeilijk een staat tot de volke rengemeenschap toelaten, die telkens weer blijk geeft, de regels van het internatio nale recht als niets te achten. Zijn overigens anderen, Rusland bijvoor beeld, in dit opzicht onschuldig? Neen, maar er is verschil. Rusland is reeds lid en het is gemakkelijker, een staat van het lidmaatschap af te houden dan een staat die reeds lid is van de lijst te schrappen. De agressiviteit van China is bovendien nog heel wat onverholener en cynischer geweest. Toelating van China tot dc V.N. zou dit toch al niet sterke instituut innerlijk zeer verzwakken. Toelating zou een middel kunnen zijn om een toegetreden China over zijn verkeerde daden tot de orde te roepen. Zij zoq ech ter tegelijk dit communistische land een nieuwe mogelijkheid bieden tot het voe ren van propaganda en tot het stichten van verwarring. Dan zou de inschikkelijk heid der anderen wel heel slecht worden beloond. Wij voor ons hebben vrede met dit nieuwe jaar van uitstel. Engeland en Scandinavië vóór VOORLOPIG weer voor een jaar is communistisch China niet tot de Verenigde Naties toegelaten. Het Russische voorstel om „de vertegen woordigers van de kliek van Tsjang- V.N. te stoten" en „de regering van digen afgevaardigden te zenden om aan de werkzaamheden van de V.N. Kai-Sjek uit alle organen van de de volksrepubliek China uit te no- deel te nemen" kreeg slechts 36 stemmen, bij 48 tegenstemmen en 20 onthoudingen. Onder de landen die het Sowjet- ontwerp steunden, bevonden zich En geland, Denemarken, Finland en Zwe den. Andere landen die voorstemden Nederland stemt Manco waren Afghanistan, Albanië, Birma en Hongarije. Noorwegen, dat zich aanvankelijk van stemming had ont houden, verzocht later bij de landen die vóór het Sow jet-ontwerp gestemd hadden, geplaatst te worden. Eerst was met 45 tegen 30 stemmen, bij 29 onthoudingen, een amendement van Indonesië, Cambodja en Ceylon, met het doel de beledigende passage te schrappen en alleen de uitnodiging aan Peking te doen, verworpen. Dit voor stel had onder meer de steun van Engeland, dat diplomatieke betrekkingen met de rode Chinezen onderhoudt. Het Amerikaanse voorstel, mede in gediend door Australië, Columbia, Ita lië en Japan, om te verklaren dat een voorstel tot toelating twee derden van het aantal stemmen zou moeten heb- ken, kreeg 61 stemmen, (tegen: 34 cn 7 onthoudingen). Dit heeft tot gevolg dat een nieuw initiatief tot toelating pas in de zit ting van volgend jaar aan de orde kan komen. Bij het Russische voorstel onthield Nederland zich van stem- GEHEEL Nederland met uitzondering van Zeeland lag vanmorgen vorstluchtmet in Twente een tempe ratuur van min 6 graden. Vlissingen meldde vanmorgen nog plus 5 graden. Ook de bewolking gaat oplossenzodat tijdens het weekeinde het weer een winters en vrij zonnig karakter heeft. De temperatuur blijft een langzame da ling vertonen. In de komende nachten ii ook in het westen 3 tot 6 graden vorsl te verwachtenin het oosten van ons land 6 tot 9 graden. In een deel van Duitsland vroor het vanmorgen 10 tot 15 graden. Een sneeuwgebied trekt van Polen in de richting van de Alpenwaar in Zuid- Duitsland en Oostenrijk vanmorgen sneeuw viel. Het laat zich aanzien dat de nu inge vallen vorst ook in het begin van de volgende week nog zal voortduren en tevens iets toenemen. Dc Bilt verwacht tot morgenavond: Overdrijvende wolkenvelden maar droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Oost en Zuidoost. Lichte tot matige vorst. (Opgemaakt om 11.15 uw). ZON EN MAAN Zondag: zon op 8.43, onder 16.29; maan op 14.21, onder 2.59. Tendens stationair Maandag: zon op 8.44, onder 16.29; maan op 14.48, onder 4.14. 22 december Volle Maan. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur iS i* I! "TtE commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, heeft gisteren de B.B.,„voorbeeldwoning" in dc Van Riniastraat te Kollum geopend. Het gemeentebestuur van Kollummerland heeft namelijk een pas gereedgeko men. woningwetwoning voor een week ingericht als voorbeeld van de toe passing van de van regeringswege verstrekte voorschriften voor zelfbe scherming. Bij het inrichten van hert. huis is men er van uitgegaan dat het kon worden getroffen door radio-actieve straling van een middelzware atoom bom, die volgens de veronderstellin gen op een afstand van 30 kilometer is gevallen. De woning heeft geen kelder. Daarom is er een schuilgelegenheid ingericht door de keuken aan de buitenkant af te schermen met zandzakken. Verder werd er een zandlaag van twintig centimeter Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's dikte op de zolder aangebracht In de gang, is verder een „sluis" gemaakt. Zo doende werd een afscherming verkregen, die met de factorafstand meegerekend 1/50 van de buiten aanwezige radio actieve staling elk 12 millicurie, die op het dak waren aangebracht, aangetoond. Op het dak was de straling 250 mlllirönt- gen en in de keuken 5 milliröntgen. Men had deze schuilplaats verder toegerust met de zgn. „ijzeren voorraad", lectuur en spelletjes, nodig voor de veronderstel de 48 uur, die men in de schuilplaats zal moeten doorbrengen. Bertua Frankfort MUnctieo ZUricb Wenen orvbew. onbew, ontoew. 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór i jan. het abonnementsgeld voor het le kwar taal 1962 a f 7-50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admini- De abonnees, die gewend zijn het abonnement per jaar te betaler gelieven 30- te gireren. Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE. CRITAO

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1