li Tsjombe vroeg Kennedy bemiddeling om [Iaerun Overval luidt Kennedy's bezoek aan Venezuela in Engelse rovers op de vlucht zonder buit FILM OVER NAZI'S MAAKT VERBIJSTERD Peek*Cloppenburg Strauss wil van N.A.V.O. 4e atoommacht maken „Heusinger deed nog meer Loetlioeli hoopt op druk van Verenigde Naties /ft eett fiaftte Ky Temperaturen 5 Wending in Katangaanse crisis? ooi, Er bestaat van vandaag af een mogelykheid, dat de kwestie Ka- tanga vreedzaam wordt gere geld, zonder dat het tot een grootscheepse str\jd tussen de VN-troepen en de gendarmerie a!!, van premier Tsjombe zal komen, he] Tsjombe heeft nl. een beroep ge daan op de Amerikaanse presi dent, te bemiddelen om een eind aan de strijd te maken. Kennedy heeft onmiddellijk zijn ambassa deur in Leopoldstad, Edmund Gullion, als zijn persoonlijke ver tegenwoordiger aangewezen en Adoela van de centrale Kongo alsmede secretaris-generaal Oe Thant de hoogte gesteld. 'icl>l Kennedy weigert echter mede te Naar gesprek met Adoela? stand. Dit bestand komt er evenwel niet, ondanks het feit, dat Macmillan in het Lagerhuis heeft verklaard, dat het ant woord van Oe Thant een „hoopvol eer ste gevolg is van ons voorstel". In New York vindt men het onjuist, dat Mac millan in het Lagerhuis heeft gedaan alsof het zenden van twee V.N.-verte- genwoordigers naar Leopoldstad het ge volg is geweest van het Britse optreden. Zij bevinden zich nl. al bijna een week in de Kongolese hoofdstad Naar in Leopoldstad wordt verno: zou de Britse consul in Elisabethstad de instelling van neutrale zones in deze stad hebben voorgesteld, als eerste stap in de richting van een bestand tussen. Katanga en de V.N. De V.N. zouden deze suggestie echter hebben afgewezen, omdat er niet op vertrouwd zou kunnen worden, dat de Katanganen dergelijke neutrale zones zouden respecteren. De V.N.-woordvoerder in Leopoldstad Met Kerst perfect gekleed! Terlenka »e istacl voortduurt. Vanuit het stadion wordt drk van een Staken van het vuren in'met zware mortieren en automatische nt Katanga. Hjj is met Oe Thant PPns °,p de V.N.-stellingen geschoten. ld van oordeel, dat de strijd moet o doorgaan totdat de VN hun doe- ieli Jen hebben bereikt ter uitvoering 0I.°« van de VN-resoluties. Het optreden van Kennedy als reactie op het verzoek van Tsjombe wordt ge zien als een poging de Katangaanse pre mier en de premier van de Centrale regering aan de conferentietafel te bren gen. Van de uitslag van dat overleg zou dan moeten afhangen, welke houding de Ver. Naties tegenover de regering van de provincie Katanga zullen aannemen. Volgens berichten uit Belgische bron heeft Tsjombe verklaard, bereid te zijn een ontmoeting te hebben met premier Adoela, mits de samenkomst op neu- ,isji traal gebied van de Franssprekende lyjJ republiek Malagasy (het vroegere ei- i.jai land Madagascar) wordt gearrangeerd enj door de president van Senegal, Leopold ;blel Senghor. rg) DIE MACMILLAN Intussen heeft Oe Thant de Britse re- gering laten weten, dat hij twee afge- Leopoldstad had gezonden Volgens de woordvoerder verspreiden de Katanganen het gerucht dat de vertegen woordiger van het Internationale Rode Kruis in Elisabethstad, George Olivet, door de V.N. zou zijn ontvoerd, en zulks met de bedoeling de V.N. in discrediet te brengen. Het V.N.-hoofdkwartier in Elisabethstad had bericht ontvangen, dat Olivet sinds woensdagmiddag wordt ver- HUURLINGEN De woordvoerder verzekerde nogmaals, dat de V.N.-troepen geen enkel deel van het centrum van Elisabethstad onder vuur hebben genomen. Hij zei de moge lijkheid niet uit te sluiten, dat Katan gaanse huurlingen zelf het paleis van Tsjombe met mortieren hebben bescho ten om de stemming tegen de V.N. aan te wakkeren. De Ierse bevelhebber der V.N.-troepen i Kongo, generaal McKeown is donder- ïg voor de tweede maal sinds het uit- wj 122329 Rowenta-perfectle I Moskou zucht onder taxiijpcrikelen open brief" van de Literaire Gazette aan het ministerie van verkeer. Deze brief, die in de vorm van een cynisch artikel gegoten is, beschrijft een alledaagse gebeurtenis lange rijen mensen, die bij de taxistandplaatsen staan te wachten, terwijl lege taxi's langsrijden, maar weigeren te stoppen De oorzaak van deze vreemde gang van zaken is, dat de taxichauffeurs enige tijd geleden nul op het rekest kregen toen zij betaling voor overwerk vroegen of voor werk, verricht nadat zij volgens hun.jLax*q?eh3i's.,aan norm voldaan hadden. Sindsdien weigeren zij te stop pen om passagiers op te nemen als hun tijd erop zit of als zij aan hun norm vol daan hebben. Een passagier las een reclame van de transportcommissie voor het taxibedrijf: „Taxi's zorgen er op elk uur van de ig en de nacht, onder alle weers omstandigheden voor, dat u niet te laat 'j uw trein of vliegtuig bent." De Literaire Gazette noemt dit onzin verzoekt het ministerie van verkeer n verbetering in de toestand. breken der vijandelijkheden naar Elisa bethstad vertrokken. De woordvoerder! wilde echter niet ingaan op een bericht1 als zoude deze reis de inleiding zijn van j een massale aanval op de Katangaanse stellingen, die gisteren werd verwacht. I Volgens hem zullen de V.N.-troepen hun I bewegingsvrijheid stap voor stap, en punt I voor punt bereiken. NEDERLANDER Ook het Nederlandse Rode Kruislid Smeding is sinds woensdag spoorloos. Hij was woensdagmiddag naar het hoofd kwartier van de V.N. in Elisabethstad, ongeveer twee kilometer van het stads centrum. op weg gegaan om aan de ver tegenwoordiger van de V.N. een korte wapenstilstand te verzoeken om de bur gers die in het noordelijke stadsdeel ver blijven en daar reeds enige dagen zon der water en licht doorgebracht hebben, vrije doortocht te verlenen. Acht gemaskerde bandieten, gewa pend met stelen van pikhouwelen, heb ben gistermorgen, in het hartje van Londens East End, een mislukte poging gedaan om zich van een bedrag van ruim een miljoen gulden aan loongel den, dat in een bankauto werd vervoerd, meester te maken. De bandieten hadden met drie auto's de wagen met kostbare lading op een kruispunt klem gereden, rukten de ach terdeuren eraf en probeerden vervól gens naar binnen te komen. Zij werden echter al spoedig in een gevecht gewik keld met de bewakers van de bankau to, van wie er een een revolver wist te trekken, waarmee hij een der bandie ten in de arm schoot. Ook de hond van een der bewakers mengde zich in de strijd, doch kreeg met een steel een klap op de kop en raakte buiten be wustzijn. Zijn baas wilde hem helpen, doch deze werd op zijn beurt tegen de grond geslagen. De bandieten gaven tenslotte de strijd op en gingen er met lege handen vandoor. Franse recruten van hun wapens beroofd Franse legerautoriteiten hebben te Rijssel in Noord-Frankrijk bekendge maakt, dat gewapende burgers in twee auto's gisteren ongeveer twintig recru- n het leger hebben aangehouden ,_.i Jjun affflPfiDS».beroofde De luite nant die de recruten leidde, is verdwe nen. Aangenomen wordt dat hij in het komplot was. betrokken. De politie is an oordeel dat de burgers leden wa-|. »n van de uiterst rechtse organisatie Kernwapens., an het „Geheime leger". De gendarmerie heeft in het betrok ken gebied wegversperringen aange bracht. „Het oordeel van Neurenberg Wereldpremière in Berlijn V.S. bieden leden controle aan West-Duitsland heeft bij monde van minister Strauss gisteren in de Ministerraad van de N.A.V.O. voorgesteld een Atlantische kern macht op te richten. Het voorstel is in beginsel aangenomen, wat niet wegneemt, dat het bericht in sociaal-democratische kringen in Bonn ,,met uiterste verbazing" is ontvangen. Tegelijkertijd heeft de regering van de V.S. aange boden «11e geallieerden in de N.A.V.O. meer zeggenschap te geven in de politieke controle op Linkse opstandelingen hebben gisteren in Caracas (Venezuela) een radiozender bezet en anti- Kennedy-propaganda uitgezonden, die in het gehele land gehoord ksn worden, en daarna de benen ge nomen. Terwijl zij de zender bezet hielden, drongen zij er bij de Venezolanen op aan zich te verzetten tegen het bezoek dat president Kennedy dit weekeinde aan Caracas zal brengen. Een bende van vier man bond de employés van het radiostation en stak hen proppen in de mond. Een had een tommygun bij zich, een andere een geweer met bajonet. Iemand die naar de gewone radio- uitzending van het station luisterde, vertelde, dat deze werd onderbroken door een stem die zei: „Volk van Ca racas, ontvang Kennedy niet. Hij was de man die de invasie op Cuba be raamde. Hij beraamt een andere inva- Bétancourt (de president van to. Onmiddellijk daarna werden politie- versterkingen gezonden naar alle ra dio- en tv-stations om herhaling van een dergelijke overval te voorkomen. Venezolaanse troepen zijn Caracas binnengetrokken om de veiligheid van Kennedy te verzekeren. Het aantal linksen in het land is bijzonder klein en volgens president Bétancourt niet meer dan „vier dozijn". De politie heeft een aantal agitators gearresteerd. Het Sowjet-persbureau Tass, heeft ge meld dat in de herfst van 1942 in Wit- Rusland 45.000 mensen zijn doodgescho ten op last van generaal Heusinger. De bevolking van de stad Pinsk is van 29 oktober tot 10 november 1942 met 19.000 mensen afgenomen, onder wie 13.000 vrouwen en kinderen. De gehele Joodse bevolking van Pinsk werd op 29 oktober op last van generaal Heusin ger uitgeroeid, aldus Tass. Op de markt in Napels hebben 350 stakende arbeiders in de vleesindustrie enige tientallen koeien en stieren los gelaten. De arbeiders, die hoger loon eisen, sloten zichzelf gisteren op in het slachthuis en keken-toe hoe de politie trachtte de wild geworden dieren te vangen. Na enige uren werd overeen- stemminf bereikt en gingen de stakers weer aan het werk. In de Prins-Boudewijnclub in Brussel heeft koningin Fabiola van België aangezeten aan een maaltijd, die de Belgische Bond van Moeders en Weduwen van Militaire Oorlogsslachtoffers heeft aangeboden aan zijn be schermelingen. Toen de Konin gin bij haar zitplaats aankwam, toonde ze zich blij verrast over het jeugdportret van Boudewijn, dat in haar onmiddellijke na bijheid hing. 1, Dat de NAVO-raad zijn leden zal verzoeken op een vastgestelde da tum hun zienswijze te geven over het uitrusten van de NAVO met raketten van gemiddelde reikwijdte, en 2. dat de permanente NAVO-raad instemt met het oprichten van een speciale politiek-militaire commissie, die voorstellen voor het beheer van deze wapens zal verzorgen. Naar van conferentiezijde wordt ver omen, wil West-Duitsland 100 tot 500 ballistische raketten voor middelgrote afstand op het Europese vasteland ge stationeerd zien. Deze raketten zouden kernladlngen moeten kunnen dragen. Hoewel het plan in principe aanvaard is, moet het nog goedgekeurd worden door de permanente NAVO-raad. Enige be denkingen tegen het voorstel waren er wel, onder andere van de Engelse mi nister Watkinson, die er eerst nog eens over wilde denken. Deze kreeg steun van mde Noorse minister Lange. Secretaris generaal Stikker zei, dat minister Strauss zijns inziens terecht op spoed heeft aangedrongen. De kwestie zou voor het eind van 1962 moeten zijn op- Strauss verklaarde verder, dat de NAVO over diverse soorten kernwapens dient te beschikken, van klein tot groot, moet bij het gebruik ervan niet een theoretisch beginsel zijn gebon- een eventuele aanvaller mag niet weten welk risico hij loopt. Strauss zei, dat de landen, die grenzen aan commu nistische staten, aan sterke conventio nele strijdkrachten niet genoeg hebben, want daardoor alleen wordt hun veilig heid niet gewaarborgd. Het besluit tot gebruik van kernwa pens zou moeten afhangen van de mili taire toestand van het ogenblik en niet tevoren vastgestelde theoretische principes. Het voorstel van Strauss i eiaal-democratische kringen in Bonn met verbazing ontvangen. Men vraagt zich af, wat Strauss bewogen kan hebben, deze eis in de huidige kritie ke tijd te stellen. Volgens minister Erhard moest de Bondsrepubliek bij de discussie over het oprichten van een NAVO-atoommacht juist niet als spreker optreden, omdat de algemene situatie een andere cn taktischer hou ding vereist. Het aanbod van de V.S. om de geal lieerden meer zeggenschap te geven in zake de kernwapens werd gedaan door minister McNamara, die in zijn rede nadruk legde op de Amerikaanse in spanningen om de verdedigingskracht van het Westen op te voeren. De West duitsers verklaarden blij te zijn met de rede van McNamara, wat geen verwon dering behoeft te wekken na hun eerder gedaan voorstel. De Amerikaanse minister herhaalde, dat de V.S. bereid zijn vijf Polaris- onderzeeboten onder NAVO-commando te stellen, ^.ater kan dÜ weljieht worden uitgebreid. In een nog Verdérè toekomst voorzien de V.S. een NAVO-zeemacht. Eerst zou de NAVO echter moeten zorgen voor een sterke strijdmacht. De defensie-uitgaven van dc 15 NAVO-lan- den bedroegen in 1961 naar schatting 67.892 miljoen dollar. Het aandeel van dc V.S. hierin is 52.796 miljoen dollar en van Europa 15.096 miljoen. Nederland begroot zijn uitgaven voor 1961 op 1938 miljoen. De 1.500 gasten, die te Berlijn de wereldpremière van Stanley Kramer's film „Judgment of Nuremberg" bijwoonden, zwegen na afloop. Slechts hier en daar klonk in de zaal een kort applaus op, want de meeste gasten, die uit vele landen afkomstig waren, waren verbijsterd door het rauwe Vriendelijk maar tegelijk moeizaam overleg in Laos De drie Laotiaanse prinsen zijn giste ren in Xieng Koeang, het bolwerk var de troepen van de communistische Pa- thet Lao, bijeengekomen om inleidende besprekingen te houden, die naar zij ho pen zullen uitlopen op de vorming var een voorlopige coalitie-regering. De prinsen de neutralistische Soe- vanna Phoema. de rechtse Boen Oem en de communistisch gezinde Soepha- noevong verklaarden na afloop van het overleg, dat in „een hartelijke sfeer" verliep, dat het noodzakelijk is, dat de besluiten van Zürich en Hin Heup over de vorming van een een heidsregering uitgevoerd worden. Waarnemers menen, dat het nog te vroeg is om te zeggen, dat de imp: in Laos nu definitief doorbroken worden. In principe is men ovei gekomen, op 26 december in Vientiane opnieuw bij elkaar te komen voor „af sluitende besprekingen". Generaal Phoe- mi Nosavan zou nog steeds niets willen weten van een akkoord met de Pathet Voormalige Finse ministers beboet Twee voormalige Finse ministers zijn schuldig bevonden aan „verwaarlozing en administratieve onachtzaamheid". Aarre Simone, oud-minister van finan ciën, werd veroordeeld tot 375.000 mark boete en Vilho Vayrynen, oud-minister van binnenlandse zaken tot 80.000 mark. (Respectievelijk ongeveer 4.000 en 900). Bij de bouw van een school voor vroedvrouwen ging de aanne failliet, waardoor aan de staat ei stad Helsinki ongeveer 300 miljoen mark schade werd toegebracht. Advertentie moet zyrt/ I Oostenrijkse journalis ten en persfotografen zijn gisteren in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen be treffende salarisverho ging en betere sociale voorzieningen. De journa listen, die door hun bond zijn opgeroepen het werk neer te leggen, willen ze ven procent salarisverho ging en automatische op slag na een diensttijd van vijf jaar bij hetzelf de blad. I Naar het oordeel van deskundigen zijn gisteren op een in Amsterdam gehouden kunstveiling zeer hoge prijzen voor boeken gemaakt. Drie antieke zeeatlassen brachten resp. 3400, 2800 en 3300 gulden op. Men had de waarde van de atlassen op niet meer dan de helft geschat. I Prinses Irene heeft het voornemen op woensdag 20 december in de Wes- tenbergkazerne in Schalk haar de kerstviering van het parate bataljon van het garderegiment fuse liers Prinses Irene bij te wonen eri daarbij het kerstevangelie voor te le zen. I Als gevolg van de ijzel zijn gisteren in Ncder- sakscn en Bremen talrij ke verkeersongelukken gebeurd. De autoweg Hannover-Hamburg is vijf uur lang volkomen geblokkeerd geweest. Bij Titinsburg raakte een Ne derlandse vrachtauto met vis van de weg. De la ding, die er af was ge schoven, is met een an dere auto verder ver voerd. I Dc Engelsman Peter Knebworth, die acht jaar in dc gevangenis heeft doorgebracht wegens gelddiefstallen, is giste ren vrijgekomen als een rijk man. Toen hij bezig was zijn straf uit te zit ten, erfde de 51-jarige verkoper een fortuin van 180.000 pond. Kneb worth verliet de gevan genis zoals het een man in goede doen betaamt. Hij was beladen met kof fers vol dure costuums en bij de poort stond een gloednieuwe auto (20.000 dollar) te wachten, waar mee hij pijlsnel naar Londen reed om de ver loren tijd te gaan inha len. I Oostduitsc politieagen ten hebben gisteren met stenen gegooid naar kerstbomen, die West- berlijners bij de grens- muur hadden gezet. Zon dag zal In honderden van dergelijke kerstbomen de verlichting worden ontsto ken. I Een jaar geleden heeft de nationale uitvinders- raad van Amerika een prijs van 5.000 dollar uitgeloofd voor de uitvin ding van een rolstoel, waarmee trappen kunnen worden beklommen. Er zijn 500 ontwerpen bin nengekomen, maar geen enkel daarvan kon raad volkomen bevredi gen. De prijsvraag is met een jaar verlengd. I Nergens ter wereld sterven zoveel mannen aan longkanker als op het Britse Kanaaleiland Jersey en nergens wordt gemiddeld zoveel per hoofd van de bevolking gerookt. Volgens het Britse ministerie van volksgezondheid bestaat er geen luchtvervuilings probleem op Jersey. I De Britse uitgeverij Hutchinsons heeft mee gedeeld, dat dr. Conor O'Brien een boek zal gaan schrijven over. de gebeurtenissen, die tot dc ontslagname van dc Ierse diplomaat hebben geleid. In uitgeverskrin gen wordt beweerd, dat de Ier 35.000 gulden voor: het boek zou krijgen plus royalties. I Albert John Loethoeli, winnaar van de Nobelprijs voor dc vrede van 1960, is gisteren uit Oslo naar Zuid-Afrika vertrokken. Hij ver klaarde bij zijn vertrek te hopen dat premier Verwoerd onder druk de Verenigde Naties en de re geringen van vrije en vredelieven de landen gedwongen zal worden zijn rassenpolitiek te herzien. Het vliegtuig bracht Loethoeli en vrouw naar Kopenhagen waar zij stapten op een ander toestel dat hen via Hamburg en Athene naar Johan nesburg brengt. Loethoeli gaf de hoop te kennen, dat zijn vrienden zowel Afrikanen als blanken toegestaan zal worden hem op het vliegveld van Johannesburg te begroeten. Ik heb hun zoveel te vertellen, verblijf In Noorwegen is een grote moediging voor ons werk in Zuid-Afrika. De toekenning van de nobeiprijs de vrede betekent een onderschrijven van onze worsteling en heeft de geest drift van ons volk enorm aangewak kerd. De onderscheiding heeft een gro te politieke betekenis," aldus Loethoeli Advertentie in een vraaggesprek op het vliegveld. Een van zijn medewerkers maakte bekend dat Loethoeli een persoonlijke uitnodiging van koning Hassan II ont vangen heeft om een bezoek aan Ma rokko te brengen. „Hij moest die weigeren vanwege de beperking van zijn bewegingsvrijheid die dc Zuidafrikaanse regering hem opgelegd heeft. Hij heeft de koning ech ter verzocht de uitnodiging van kracht te laten blijven." Terwijl zij in de wachtkamer wacht ten, zongen Loethoeli en zijn staf ver schillende Afrikaanse liederen in de Zoeloetaai en passagiers in andere wachtkamers openden de deuren om er naar te luisteren. verhaal, dat gebaseerd is op het proces, dat een Amerikaanse tribunaal tegen een aantal nazi- rechters gevoerd heeft. GRUWELIJK Tijdens een der episoden in de recht zaal werden enkele van de gruwelijkste scènes vertoond uit de films, die in de nazi-concentratiekampen gemaakt zijn. Kramer zei van te voren, dat hij zich de taak voor ogen gesteld had de Duit sers en anderen te laten nadenken over de gevolgen van een verlaten van de beschaafde rechtsnormen. Hij is daar blijkbaar voortreffelijk in geslaagd, te oordelen naar de opmerkingen, die na afloop tijdens het souperr gemaakt werden. GEDRUKT Er heerste onder het eten een zeer gedrukte stemming. De meeste aanwe zigen waren verpletterd d'oor de con frontatie met de nazi-jaren en de ge dachte aan het heden van Berlijn met de communistische muur op een steen worp afstand. Tot de honderden jour nalisten uit alle delen van de wereld, die de première bijwoonden, behoorden verslaggevers uit de Sowjetunle en an dere communistische landen. Burge meester Willy Brandt van West-Berlijn noemde de première een grote politieke gebeurtenis. PIJNLIJK De wereldpremière vond plaats in de „Congreshalle", een modern gebouw, dat een geschenk van de Amerikanen aan de bevolking van Berlijn is. Deze zaal ligt slechts enkele honderden me ters van de communistische muur dwars door de vroegere rijkshoofdstad. Brandt hield voor vertoning een korte toe spraak. Hij zei, dat de Duitsers niet ver wachtten een plezierige film te zien. Hij behandelt problemen, die voor Duitsers bijzonder pijnlijk zijn de vernietiging van het recht in het nazitijdperk. ACTUEEL „De film biedt een grimmig en. ongena dig beeld van de gevolgen en gevaren, waaraan iedere persoon, iedere groep van personen, iedere natie blootgesteld wordt, wanneer voor het verkrijgen van ogenschijnlijke voordelen afgeweken wordt van het rechte pad en gezondigd wordt tegen de beginselen van het recht. Dit is een groots onderwerp en mis schien wel het grootste probleem van de wereld" aldus Brandt. Hij zei, dat het onderwerp bijzonder actueel was voor de Duitsers en dc Berlijners in het bijzonder. MISDADEN De verdeling van Duitsland en de verdeling van Berlijn zijn misdaden tegen het recht, aldus Brandt. Hij wees op de communistische muur, die hij ..het dui delijkste symbool van deze misdaden" noemde „een uiting van onmenselijk heid en cynisme". Tot de gasten behoorden generaal- majoor Albert Watson, Amerikaans Commandant in Berlijn. Verder waren aanwezig officieren van de geallieerde garnizoenen. Leden van het stadsbestuur en de Duitse gemeenschap alsmede vele andere vooraanstaande personen werden in de zaal gezien. Van de sterren, die rollen in de film spelen, waren aan wezig Spencer Tracy, Richard Widmark, Judy Garland, Maximilian Schell cn Montgomery Clift. Trein ramt bus: twintig kinderen vonden de dood Twintig kinderen zijn gisteren omge komen bij een botsing op een overweg tussen de passagierstrein City of Den ver en een bus vol met schoolkinderen. Het ongeluk gebeurde bij de Amerikaan se plaats Greeley In Colorado. Van de treinpassagiers werd niemand gewond, maar de bus werd aan de ach terzijde gegrepen en door de grote snel heid van de trein werd de wagen over een afstand van zeker honderd meter meegesleurd. Het verwonderlijke was. dat de chauf feur van de bus met de schrik vrij kwam. Tien kinderen overleefden het ongeluk. Ooggetuigen vertelden, dat de bezittingen van de kinderen over hon- derden meters verspreid langs dé spoorbaan lagen. Toen het nieuws van het ongeluk bei kend werd, snelden de ouders naar de plaats van het ongeluk, waar zich dra matische tonelen afspeelden. De chauf feur van de bus werd gearresteerd, zowel omdat hij waarschijnlijk verant- delljk werd geacht voor het onge- als om hem tegen de woede van de ouders te beschermen. Alle levensverschijnselen voltrek ken zich door middel van scheikundi ge processen en gaan gepaard met een a.vhu. omzetting van chemische energie in slechter verdragen wordt dan koudbloedige dieren zelfs zeer gevoe lig voor kleine temperatuursverande ringen, waarbij een stijging vaak mechanisch arbeidsvermogen in te, in elektriciteit of in lucht. Leven- organismen produceren dus o.a zult zich wellicht herin vroeger eens gesproken slag, warmte, die i dat i Hng, Verschillende Amerikaanse woes tijnhagedissen bleken temperatuurs wisselingen van 8 graden Celsius niet te kunnen doorstaan en stierven op slag, wanneer ze van dc schaduw In eigen de zon werden gebracht. Enkele soor- :eifs ten trachten dan ook een constante TOCH IS HET ZO! andere veranderen van huidskleur, 'aardoor meer of minder warmte wordt geabsorbeerd. Ook krokodillen blijken zeer gevoe- zUn 1 z|j de zelf geproduceerde warmte de buitenlucht konden afgeven. Levende organis men produceren dus warmte, maar in den regel bemerken we daarvan weinig, omdat die warmte weer aan de omge ving wordt afge staan. Het is dan ook eigenlijk niet juist te spreken van koudbloedige dieren, in tegenstelling of storten zich i tot zoogdieren en vogels. Want ook teneinde, hetzij door ewTbaiT hetzij koudbloedige dieren produceren door de daarop volgende verdamping veel w t wanneer deze die ren liggen te „zon nen" zijn ze dan ook meestal met een beschermende modderlaag bedekt dan te water warmte. Reptielen hebben meestal i het water, afkoeling te vinden. De temperatuur, die H of 1 graad meeste krokodillen verdragen de'di- Wpr i. recte zonnewarmte zeker niet langer dan twee uur en voor sommige soor ten is een verblijf van 25 minuten In reeds dodelijk. Alligators ble- Celsius hoger is dan de omgeving wanneer deze dieren evenals de warmbloedige voorzien waren van ren veren- ol haarbedekkins. „«ar- door de geproduceerde warmte kon ken zich het plezierigst te voelen b|| den vastgehouden, zouden zU getwijfeld hevige „koorts" krijgenu... Staan de koudbloedigen dus ener- slechts 3 tot 4 graden, dan trad Cc zijds anderzijds wanneer de omgeving z|j zelf. Maar dit kan niet in onbe perkte mate geschieden, want hun omgeving af. dood In. Lage temperaturen - ook warmte op, tot 20 graden Celsius werden daaren- is dan tegen goed verdragen. ■tijg Maar nu wilt u wellicht nog steeds eten wat de hoogste temperatuuren Soms zijn Daarover

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5