Jlicumc £rik$d)e GTouront Israëlisch Hof veroordeelt Adolf Eichmann ter dood Commentaar Caroline wilde de kerstboom zien dicam Dr. Servatius tekent hoger beroep aan 'ndische aanval op Goa in de lucht? Kerstgratificatie oorzaak van staking in Limburg ANDERS DAN ANDEREN flmtoua tIJDAG ló DECEMBER 1961 aaa^LACHTENDIENST: bezorging 1819 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). 'OSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12355 CHRISTELIJK'NATIONAAL DAGBLAD „Stontvatticft it ghfblma 0190 hert ia teiheaspatt" T^ICHMANN is vanochtend dooi1 het tribunaal in Jeruzalem ter dood veroordeeld wegens „misdaden tegen het Joodse volk, misdaden je gens de menselijkheid, oorlogsmisdaden en het lidmaatschap van organi saties die als staatsvijandig worden aangemerkt". Hoewel president Lan dau de wijze van terechtstelling niet noemde, is het vrijwel zeker dat Eichmann door de strop zal sterven. Dr. R. Servatius, de verdediger van Eichmann is van het vonnis in beroep gekomen bij het Israëlische hoog gerechtshof; binnen tien dagen moet dit beroep zijn ingediend. Ook als het hooggerechtshof het vonnis 3 heid om een verzoek tot gratie Ben Zvi. I Portugal wil onderhandelen t)EWEL DE VERENIGDE STATEN en Engeland de regering 1 van India gisteren hebben laten weten, dat zij erop rekenen India geen geweld zal gebruiken bij de inlijving van de Portu- enclave Goa, heeft een zegsman van de regering gezegd te ver aten, dat binnen achtenveertig uur een aanval van India op Goa acht kan worden. euws m •én oogopslag j Dood door ophangmg lidt het vonnis, dat net erechtshof te Jeruzalem andaag heeft uitgespro- en over Adolf Eichmann. 1 Portugal verwacht, dat adia binnen aohtenveer- g uur een aanval zal be- innen op de Portugese belave Goa. De Ver. Sta in en Engeland hebben hdia laten weten erop te ekenen dat geen geweld al worden gebruikt bij de &ijving van het omstre- jen gebied. De Braziliaan- e ambassadeur in New )elhi heeft de Indische re- jerrng een Portugese nota ben toekomen, waarin en voorstel wordt gedaan. De Katangaanse pre ttier Tsjombe heeft een - (eroep gedaan op presi- ient Kennedy te bemid- telen om een eind te ma ten aan de strijd in Ka- anga. Kennedy heeft de [merikaanse ambassadeur n, Leopoldstad als zijn lersoonlijke vertegen woordiger aangewezen. Jverigens wenst de presi- lent, dat de V.N.-actie zal jvorden voortgezet tot het jestelde doel is bereikt. In de ministerraad van le NAVO heeft de West- luitse minister van defen- lie, Strauss, voorgesteld /an de NAVO een vierde Itoommacht te maken. Amerika heeft de leden /an de NAVO meer zeg genschap bij de politieke Iïontrole op kernwapens jangeboden. Een dag voordat pre sident Kennedy een bezoek kan Venezuela zal brengen, hebben linkse opposanten in Caracas een radiozender 'bezet, en anti-Amerikaanse propaganda uitgezonden. Venezolaanse troepen zijn stad binnengetrokken om de veiligheid van de Amerikaanse president te verzekeren. 3 a Naar h'et oordeel van minister Veldkamp geven Be Russische kernexplosies Van de laaatste maanden '^"A'.jde regering geen aanlei- ding tot het nemen van bij- :ondere maatregelen op yf.iet punt van de voedsel- V--7 Voorziening. De directeur-generaal van de volksgezondheid, - •"^prof. dr. P. Muntendam, ^.'.Jheeft op een persconferen- •-ï'isTjtie stelling genomen tegen ~^|de vele bezwaren, welke °P verschillende gronden worden aangevoerd tegen ;de fluoridering van drink- r i water. Er is een boekje EN, verschenen, dat over deze zaak aan gemeentebestu- nde 1 ren, waterleidingbedrijven en het publiek voorlich ten 11 bedoelt te geven, looie De leden van de Bond otief' van Geref. vrouwenver- enigingen zullen ter gele- 1 genheid van het zilveren I jubileum van de bond een ^—4 actie gaan voeren om gel- fW den bijeen te krijgen voor verbetering van gebouwen en apparatuur van het ■■ziekenhuis te Jalalpur in WTff Pakistan. De Indische regering heeft verder door bemiddeling van de Brazi liaanse ambassadeur in New Delhi een Portugese nota ontvangen, waarin een voorstel ten aanzien van Goa wordt gedaan. De nota is „zeer ver trouwelijk" en de inhoud is dan ook niet bekend gemaakt. In New Delhi vraagt men zich af of Portugal soms tracht tot onderhande lingen te komen, om de dreiging van een militaire actie tegen zijn enclaves Goa, Daman en Dioe af te wenden. De woordvoerder van de Braziliaanse am bassade wilde over de Portugese nota alleen zeggen, dat zij geen antwoord was op de nota's die India aan Portugal heeft doen toekomen. Hij vertelde ver der dat de ambassadeur mogelijk spoe dig een onderhoud met premier Nehroe zal hebben. In Panjim in Goa waren gisteren drie duizend mensen op de been ter ere van Sint Franciscus Xaverius, wiens hulp men wilde afsmeken. Onder de proces siedeelnemers was gouverneur Vassala e Silva. Volgens de vaste overtuiging van de rooms-katholieke Goanezen werd in 1954 de dreiging van een Indische inva sie afgewend door de voorspraak van Franciscus. (Men hoopt nu in Goa dat de heilige indertijd met zijn uitstel ook afstel heeft bedoeld). De Portugese minister van buitenland se zaken, Franco Noguer, heeft de N.A.V.O.-ministerraad verzocht zjjn land te steunen in de moeilijke periode die. naar hjj verwacht, voor de deur staat. Hij vroeg niet om militaire hulp, wat bij volgens de letter van het Atlantisch pact mogelijk zou kunnen doen, al zou den de N.A.V.O.-partners ongetwijfeld verklaren dat Goa te ver buiten het geo grafisch gebied van het pact ligt. Boven dien is Engeland niet alleen met Protu- gal verbonden, doch ook met India, dat immers tot het Gemebest behoort. Moeder van zes kinderen dood op overweg Op een niet beveiligde overweg Zwaagdijk-West (tussen Hoorn en M demblik) is gisteren een personenauto in botsing gekomen met een passerende trein. De wagen raakte de eerste wagon achter de locomotief en werd een eind meegesleurd. Van het inzittende echt paar Velzeboer uit De Houwert (gem. Nibbixwoud NU.) kwam de vrouw op slag om het leven. Mevrouw M. Velze- boer-de Ruyter was 40 jaar en moeder van zes kinderen. De heer N. Velzeboer, die de auto bestuurde, werd zwaar ge wond opgenomen in het Sint-Janszie kenhuis te Hoorn. Vanmiddag was zijn toestand nog zorgwekkend. Op de provinciale weg te Kaatsheu vel werd gisteren de 80-jarige M. Ligt- voet door een personenauto gegrepen en daarna door een vrachtwagen overre den. De bejaarde man was op slag dood. De rechtbank in Amsterdam heeft de 36-jarige fabrieksarbeider H. A. W. uit de hoofdsfad wegens vernieling van een beeld van de gekruisigde Christus in de Sint Nicolaaskerk, niet strafbaar gesteld maar wel zijn plaatsing in een krank zinnigengesticht bevolen voor hoogstens De fabrieksarbeider, die meende dat het Christusbeeld „een dekmantel is voor de gemeenheid van de katholieke gees telijkheid" werd door een zenuwarts voor zijn daad niet toerekenbaar geacht. De rechtbank hield bij het. bepalen de strafmaat dan ook rekening met de ziekelijke stoornissen in verdachtes geest vermogens. 1 bekrachtigen is er nog de mogelijk- tc dienen bij dc Israëlische president Om negen uur betrad Eichmann vanmorgen de glazen cel. Het tri bunaal was blijkbaar nog niet ge reed gekomen met het formeel opstellen van het vonnis en kwam daardoor zeventien minuten te laat de rechtszaal binnen. Eichmann zat als vastgekleefd aan zijn stoel. Hij begroette zijn verdedigers met een levenloze glimlach. Weer verklaarde de rechtbank dat Eichmanns misdaad van deelneming aan het uitroeiingscomplot nog erger was dan de moorden zelf. „Het was een samen zwering om een heel volk uit te roeien," aldus rechter Landau. „Eichmann han delde niet uit blinde gehoorzaamheid, doch vereenzelfigde zich in feite met de misdaad, met het verlangen om het gestelde doel (uitroeiing) te bereiken." ,Het staat u thans vrij in beroep te in van het vonnis en uitspraak. Bin- n tien dagen moet u bij dit hof beroep aantekenen en binnen vijftien dagen de redenen daartoe." Tegen verdediger, dr. Servatius, z< president dat de tijd om beroep a? tekenen wellicht wat kort leek, maa eenmaal de termijn was d de wet werd bepaald en dat daar der niets aan te doen was. Elf maanden heeft het proces geduurd. Tot nu toe heeft het hof er 121 zittin- gewijd; drie maanden warer nodig om de overwegingen op te stel- Het vooronderzoek had indertijd verrassend verloop, omdat Eichmann de lopende band verklaringen aflegde en nu en dan zeer openhartig was. La ter trachtte hij een deel van zijn ver klaringen te herroepen. In het slotwoord dat hij woensdag uit sprak verklaarde hij in Argentinië te zijn „overvallen", verdoofd en uit het land te zijn gesmokkeld door Israëlische agenten. Hij had „rechtvaardigheid" van het hof verwacht doch slechts „bit tere teleurstelling" gevonden. Tijdens zijn verblijf in zijn cel hac Eichmann volgens de bewaarders nim mer tekenen van bijzondere emotionali teit getoond. De voormalige Obersturm- bannführer der SS was en is in goede gezondheid. Hij heeft in zijn cel zijn memoires teboek gesteld, een omvangrijk werk dat uit drie delen bestaat. Een Lon- dens weekblad zou de rechten ervan hebben gekocht. Eichmann is de eerste oud-nazi die berecht is in de staat Israël die zich zelf als beschermer van alle oden ter wereld opwerpt. De Israëlische auto riteiten menen dat hij tevens de laat ste oud-nazi zal zijn die zich zal moe ten verantwoorden. Ze betogen dat het proces het enige mogelijke doel heeft gediend het vastleggen van hetgeen er tijdens het derde rjjk met de Joden is gebeurd, hoe de samenzwering tot de uitroeiing van een geheel volk ontstond en hoe miljoen Joden de gruwelijke dood werden ingejaagd. „De toorn Israëls is thans uitge woed", aldus een Israëlisch jurist. Politieke partijen in fabruari voor tv iVan onze parlementsredactie) Aan de besturen van de politieke partijen is voorgesteld, in februari een begin te maken met hun televisii uitzendingen. Dit schrijft mejuffrouw dr. M. Klompé als minister van derwijs, kunsten en wetenschappen ad in(erim aan de Tweede Kamer in een brief, waarin zij nadere bij zonderheden over de politieke tv- uitzendingen bekend maakt. Zoals reeds bekend, wordt eenmaal per wees voorlopig op dinsdagavond, na het journaal om beurten aan de politieke partijen, die ook radiozend tijd genieten, tien minuten tv-zendtijd toegekend. Door loting zal worden be paald, welke partij de serie mag openen. Aan twee of meer politieke par tijen, die daarop prijs stellen, zal wor den toegestaan hun zendtijd inciden teel of geregeld samen te voegen tot gezamenlijke uitzendingen. Het bepalen van de vorm, waarin de uitzendingen plaats hebben, zal binnen de grenzen der mogelijkheden worden overgelaten aan de betrokken politieke partijen zelf. De NTS zal de uitzendin gen aankondigen in het programa-over zicht, dat aan het begin vah de avond wordt gegeven. De NTS zal tevens studioruimte en apparatuur afstaan voor de uitzending en voor repetities, als deze nodig wor den geacht. Zij zal ook het daarbij no dige personeel beschikbaar stellen. De politieke partijen zullen hiervoor niets behoeven te betalen De partijen ontvangen uit het kijk geld een tegemoetkoming voor de z.g. directe programmakosten. De tegemoet koming zal ten hoogste vierhonderd gulden per uitzending van tien minuten bedragen. .Onder directe programma kosten worden verstaan de honoraria e.d. voor sprekers, regisseurs en kun stenaars en de kosten van vervaardi ging, aankoop of gebruik van het voor de uitzending nodige materiaal. De regeling geldt niet voor pe riodes vlak voor de verkiezingen. Voor die periode zal een bijzondere regeling worden vastgesteld. Ook Frankrijk heeft van wateroverlast te leiden. De rivier de Gironde kon de grote watertoevloed, die door zware regens werd veroorzaakt, niet meer verwerken. Daardoor zijn duizenden hectaren land over stroomd. Ook enkele wegen zijn onder water verdioenen. De verkeers borden kunnen nu slechts marinemensen van dienst zijn. Bij de sanitair- en aardewerkfa brieken van de Koninklijke Sphinx- Céramique te Maastricht is gister morgen een staking uitgebroken, waardoor de ceramische produktie geheel stil kwam te liggen. De ar beiders zijn ontevreden over het feit, dat de hun toegezegde kerst gratificatie f 40 bedraagt, terwijl aan de beambten een gratificatie van f 75 zal worden betaald. De ar beiders verlangen een even grote uitkering voor beide groepen. De stakingsactie is uitgegaan van de Belgische arbeiders, die in dc produktie- afdellng van dit bedrijf de meerderheid ten. De Nederlandse arbeiders sloten zich bij hen aan. Het personeel van de technische en onderhoudsdiensten bleef het werk. Bij de beide andere fa brieken van de onderneming, n.I. die in WUh en Limmel (Maastricht) werd even- normaal doorgewerkt. De staking een rustig verloop. Er waren geen demonstraties. De vier hoge schoorstenen van de inmiddels vrijwel geheel gesloópte voormalige kool- gasfabriek op het terrein van de Westergasfabriek in Amsterdam zijn gistermiddag alle vier te gelijk opgeblazen. De koolgas fabriek moest geheel verdwij nen wegens veroudering van dit procédé. Onder het geweld van de ontploffing wankelden de reuzen alvorens ineen te zijgen. Gistermiddag hebben de leiders van de Nederlandse vakbonden van fabri arbeiders een deel van de stakers bij de Sphinx-Céramique, die in de kantine het fabrieksgebouw bijeen waren roepen, medegedeeld, dat er van discri minatie van de arbeiders bij de bepaling der kerstgratificatie geen sprake De directie heeft dit zeer nadrukkelijk uitvloeisel van de arbeidsvoorwaarden n toegekend, een bespreking, die intussen door de directie, de vakbondsleiders ei ondernemingsraad was gevoerd en tot gisteravond negen uur duurde, werd nadrukkelijk vastgesteld, dat ook de di rectie het standpunt van discriminatie en gratificatie afwijst Een herzie ning van de verhouding van de gratifi- 5 zou met meer mogelijk zijn. Bin nen het raam van de komende nieuv (de bestaande c.a.o. loopt op I juni 1962 af), zal volgend jaar bij wij; een uitkering-ineens een bepaa compensatiebedrag aan de arbeiders worden uitbetaald. Ook een vertegen- •oordiger van het Belgisch Christelijk Vakverbond nam aan de beraadslagingen met de directie deeL Vanmorgen bleken ongeveer 90(1 beiders het werk te hebben hervat De akbon^en hadden hun leden opgeroe- icn aan het werk te gaan nadat met de directie was overeengekomen dat de ex tra nitkering in januari zal worden uit betaald en minstens zo groot zal zjjn als de gratificatie van nu. De Belgische ar beiders bleven na het aanhoren van dit akkoord echter nog onwillig. Maar later op de dag gingen steeds meer stakers aan het werk, zodat de werkstaking geleidelijk aan verliep. De wijze, waarop deze staking werd geproclameerd, achten de vakbonden volkomen ongerechtvaardigd en zal ganisatorisoh niet gesteund worden. De hogere gratificatie moet gezien worden als een compensatie voor de beambten, nadat de arbeiders in mei van dit jaar een 2-procent voorschot op de geregle menteerde winst-uitkering hadden ont vangen, terwijl per 1 september boven dien nog enkele loonverbeteringen als A AN DE VERONDERSTELLINGEN, hoe het oordeel over Eichmann zou ko men te luiden, is nu een einde gekomen, liet vonnis is geveld. Er is nog mogelijk heid van hoger beroep, maar uitsluitend voor wat betreft de strikte rechtsvragen. Er is dan nog dc mogelijkheid van gratie, maar ook deze laat het vonnis als zodanig onverlet en verhindert slechts de uitvoe ring ervan. Anders dan doodstraf kon het vonnis nauwelijks zijn. Heeft deze straf iets van een vergelding? Heeft zij ook maar iets van een rechtsvergelijking, tegenover al de gruweldaden waaraan deze man zulk een actief aandeel heeft gehad? Stellig niet, de zwaarte van deze straf staat in geen verhouding tot zijn onmetelijke schuld. Maar het is de zwaarste straf waartoe een enkele mens kan worden ver oordeeld: te boeten met het leven zelf. Eichmann heeft zich beroepen op „het systeem", dat door anderen, ver boven hem. in het aanzijn was geroepen en waar in hij, willoos of zelfs onwillig, een mach teloos rad zou zijn geweest. Het is een denkwijze, even fataal als fatalistisch. Wat onder „het systeem" moet worden ver staan, is niet iets dat zich onttrekt aan dc menselijke verantwoordelijkheid. Het is een produkt van des mensen geest, en Eichmann zelf. verre van willoos te zijn. heeft er een ontstellend actief aandeel in gehad. Zijn eigen daden van weleer had den reeds bij voorbaat heel zijn verweer van thans ontzenuwd. Hoe heeft heel het mensdom al deze maanden vergeefs gewacht op een simpel woord van besef en van berouw uit Eich manns mond. Helaas vergeefs. Hij heeft zich in sluwe vindingrijkheid trachten te verschuilen achter tal van verweren, waarvan hij, hoe bekwaam soms gevon den, kon weten dat ze in wezen niet ter zake dienende waren. Gebaat^ heeft het hem ook niet over zijn leven is het von nis geveld. Anders dan zo kon het vonnis niet luiden. Moge er, wanneer straks de dood onher roepelijk voor hem komt te staan, toch iets in deze man komen van wroeging. Nog is hij mens tussen de mensen, maar dit ware wellicht een zelfoverwinning die een mens hem niet geven kan. Niettemin, hij staat voor de eeuwigheid. Het afgrijselijke, door hem bedreven, wordt er niet door ongedaan gemaakt. Zijn miljoenen slachtoffers komen nim mer tot het leven terug. Maar er zou iets komen van aanvaarden van het oordcel. Ook na de stipt rechtvaardige wijze waar op het rechtsgeding is gevoerd moest het niet onmogelijk zijn geweest. Of zal het alsnog mogelijk blijken? Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's Maandag 18 december Bert Garthoff presenteert: T\E VORST rukt verder ons land bin- nen en was vanmorgen tot de lijn Amsterdam-Utrecht-Arnhem gevorderd. In noordoost-Nederland was de afgelo pen nacht helder en vroor het vijf gra den. De vorstlucht zal vandaag verder naar het zuidwesten opdringen waarbij in de komende nacht ook hier lichte vorst is te verwachten. Het hogedruk gebied met een centrum boven Finland blijft met oostewinden koude lucht via Duitsland aanvoeren. In Duitsland kwam vanmorgen al plaatselijk 7 tot 10 graden vorst voor. Wij mogen een koud, winters weekeinde verwachten, waarbij de tem- peratuur ook overdag beneden nul zal ber vo^e 1 blijven. Wel zal het weer wat zonniger gaan worden, zoals vandaag in de hele HET WEER IN EUROPA Tendens stationair 1 op 13.56, onder 1.43 v l decem- land al De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Droog weer met geleidelijk afnemende bewolking. Zwakke tot matige, in hoofd zaak oostelijke wind. In het noorden cn oosten van het land lichte tot matige vorst, elders overwegend lichte vorst. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 8.42, onder 16.24 uur; Rapporten hedenmorgen •a- vervaardigde korfjes T7VENALS elk ander kind „Nu niet, Caroline, later," is in het midden van de van vier jaar vindt Ca- zei de president, terwijl hij Ie blauwe zaal. Een veelpun- dere versierselen, roline Kennedy, het dochter- zijn dochtertje bij de arm tige ster op de top blijft de president, het vatte, kerstfeest en kerstbomen opwindende aangelegenheid. Verslaggevers, kerstversieringen in het Wit- te Huis hebben mogen be- scnovcn zichtigen, zagen de president en Caroline opeens uit een zijdeur in de grote vestibule slechts dertig centimeter on- „Waarom, pappie?" vroeg der het Plaf°nt- Caroline, toen zij vlug door de De lichtjes hebben de andere deur werd ge- voor de morgen- v" 'andeling naar het bureau omw"-nden mel an haar vader. De perssecretaresse van mevrouw Kennedy, Pamela Turnure, deelde mede, dat een groot deel van de ver sierselen is vervaardigd door De kerstboom, die zij fluwelen lint. Aan de tak ken bengelen speelgoeddier tjes, echte gemberkoekjes blauw bejaarde, blinde handwerks- ™,e zaa Kt bl?".W lieden In versehilleude del™ aangezien Ook in vele andere gedeel- an- meen de geest ademen van een typisch Amerikaans landhuis met de nadruk op hulst, maretakken (mistle toe) en andere 'altijd groene planten. Bezoekers zullen de boom in de blauwe zaal kunnen be- het Wit te Huis met de kerstdagen ter bezichtiging zal zijn open gesteld. De familie Kennedy MEESTERWERKEN VAN Z TOT Al ander snoep, alfabetbiokken, ten van het Witte Huis zal het kerstfeest doorbren- klcine kerstpakketjes, mu- zijn kerstversieringen aange- gen te Palm Beach in Flo- af, waar de kerstboom staat, ter hoge spar, die geplaatst ziekinstrumentjes en uit stro bracht, die over het alge- rida.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1