3 Ver drinking a is niet van belang f I W.E.U.-commissie vindt 30 divisies noodzakelijk Loethoeli mag niet naar Stockholm doorreizen HUMOR SCHAARS IN DE A.R. Gezinnen van Portugese militairen uit Goa weg Geluid „voelen" 5 ieuw margarinebesluit Bij Koninklijk Besluit opgenomen in Staatsblad 398, is een nit margarinebesluit tot stand gekomen. Het nieuwe besluit geeft uitsluitend een omschrijving van aard samenstelling van margarine en stelt niet als criterium, dat zij dient ter vervanging van boter. Margarine wordt als een zelfstandige schouwd. In beginsel mogen in margarine geen andere stoffen dan die, welke met name zijn genoemd, aanwezig zijn of er aan zijn toegevoegd. Onder j bepaalde voorwaarden kan evenwel koninklijke toestemming worden leend voor het toepassen van andere stoffen. Toevoeging van vitamine D3 aan margarine is verplicht gesteld, terwijl de toevoeging van retinpl (vitamine A) in het nieuwe besluit niet dwingend is voorgeschreven. Voorts is in het besluit een regeling getroffen voor de aanduiding I „ongezouten" en „voor zoutarm dieet" op margarine, welke zonder toe- voeging van zouten is bereid. iESOLUTIE BOUWONDERNEMERS In de jaarvergadering van de1 Nederlandsche bond van bouwonder nemers, die gisteren in Breda is gehouden, is een resolutie over de woningvoorziening en het volkshuisvestingsbeleid aanvaard. De ver- J gadering spreekt daarin als haar oordeel uit: dat de particuliere woning bouw thans opnieuw heeft bewezen te kunnen' voorzien in de woning- I behoefte van vrijwel alle bevolkingsgroepen. Het woningbouwprogramma dient daarom -gericht te zijn op een I woningvoorziening en -exploitatie op particuliere basis, waarnaast de I woningwetbouw zijn normale, aanvullende functie vervult. De bond vindt dat het voorgestelde woningbouwprogramma voor 1962 hierop onvol doende is gericht en dat ter voorziening in de woningbehoefte van de I lagere inkomensgroepen het aantal premiewoningen met tenminste 10.000 I woningen dient te worden verhoogd, met een evenredige vermindering van het aantal woningwetwoningen Ten behoeve van de laagste inkomensgroepen dienen dusdanige sub- I sidies op het gezinsinkomen te worden verstrekt, dat ook deze groepen i volwaardige woningen kunnen worden gehuisvest, aldus de resolutie. De woningwetbouw behoort volgens de bond slechts te voorzien in I de woningbehoefte van de laagste inkomensgroepen. Gestreefd dient te worden, zo vervolgt de resolutie, naar liberalisatie I van de volkshuisvesting in die zin. dat de Woonruimtewet 1947 buiten werking wordt gesteld in die gebieden, waar van een woningtekort niet kan worden gesproken en voorts voor alle woningen, die zonder subsidie tot stand komen. CMEENTE KAPITAALSWERKEN Op 1 juni 1961 bedroegen volgens gegevens van de N.V. Bank voor derla periode van 1 juni 1961 tot 30 juni 1962, 1418 miljoen gulden,. )T*t miljoen gecontracteerde leninggn (zonder woningwetvoorschotten) tegenover kunnen worden gesteld. Aldus bleek op 1 juni 1961 een niet fot< c*oor leningen gedekte „pipeline" te bestaan, die 886 miljoen bedroeg. Dit opas laatste bedrag zal, naar mag worden aangenomen, voor ongeveer de ten) helft dekking vinden in andere kapitaalsinkomsten. „et Het wetsontwerp niet betrekking tot de kapitaalsuitgaven van pu rs in bliekrechtelijke lichamen zal, naar de minister van financiën verwacht, in. <1 op zeer korte termijn worden ingediend. Onder deze. omstandigheden Lve i acht hij het niet opportuun, de uit 1957 daterende maatregelen op het urde stuk van financiering der gemeentelijke kapitaalsuitgaven in te trekken. De Zo zegt hij in zijn memorie van antwoord op de algemene financiële de j beschouwingen aan de Eerste Kamer. |§et gewetensbezwaren mol De ministers van defensie en justitie heBben de memorie van ant- woord op het wetsontwerp „gewetensbezwaren militaire dienst" aan de nen- Tweede Kamer toegezonden. Z1®* De ministers houden vast aan de in het ontwerp vastgelegde tucht- >eiuU cn straft>epalingen. voor gewetensbezwaarden, die bij het vervullen van j 26 maanden vervangende dienst de regels overtreden. Hieraan is, gezien vjj de praktijk bepaald behoefte, o.m. ten aanzien van, ordeverstoring, heel weigering van opdrachten en onwettige afwezigheid. Ook het oproepen in buitengewone vervangende dienst in buitengewone omstahdigheden toek achten de ministers noodzakelijk. Dan worden erkende geWetensbezwaar- meJ den aan werkzaamheden ten behoeve van het algemeen belang gezet. [oler Aan gewetensbezwaarden wordt een zakgeld gelijk aan de soldij stui verstrekt en bovendien vergoeding voor eigen kleding en schoeisel. Ook Dortj gelden de kostwinnersvergoeding en de ziekenfondsregeling voor hen, uk zoals voor dienstplichtigen in werkelijke dienst.. Is een gewetensbezwaar- het de op medische of sociale indicatie in zijn woonplaats tewerk gesteld en ontvangt hij in gezinsverband voeding en huisvesting, dan wordt per jaar I is J ƒ915 uitgekeerd, nslti ntslag van der putten De commissie voor de verzoekschriften uit de Tweede Kamer stelt Dr niet te treden in het verzoek van mr. N. J. Geleijnse om het aan de heer F. H. van der Putten door de minister van defensie verleende eervol ontslag ongedaan te maken. Do commissie overweegt hierbij, dat beroep op de ambtenarenrechter mogelijk is. De vraag of een parlementaire enquête of enig ander onderzoek zal worden ingesteld, zal in behandeling komen na de door de minister van defensie toegezegde nota in de zaak-Van der Putten. Vrijspraak voor Mörie Besnard De rechtbank in Bordeaux heeft de 66-jarige Marie Besnard, die er van beschuldigd werd een twaalftal familieleden met arseni cum te hebben vergiftigd om de erfenis in handen te krijgen, vrij gesproken. Het proces heeft 23 dagen geduurd. De Franse justitie heeft zich twaalf jaar met deze zaak bezig gehouden. In 1952 en in 1954 heeft de vrouw ook al terechtgestaan, maar beide keren moest de zaak voor nader onderzoek worden teruggewezen. Na het proces van 1954 hebben de deskundigen zeven jaar aan hun rapport gewerkt. Zij hebben even wel niet categorisch kunnen verklaren, dat het in de lijken van de slachtoffers gevonden arsenicum in dodelijke dosis moet zijn ingenomen. Voordat de jury zich voor de beraad slaging terugtrok verklaard» Marie Bes nard voor het hof: Dat ik hier ben. betekent dat ik on schuldig ben. Indien dit niet zo was. dan zou ik van wroeging gestorven zijn. In het proces heb ik mij gesteund gewe- door mijn overleden bloedverwan- en mijn dierbare moeder. Ik heb rouwen in Gods rechtvaardigheid Onze Heer weet dat ik niets verkeerd gedaan heb." Madame Besnard was onder meer ten laste gelegd haar moeder vergiftigd te hebben. Resolutie vraagt vereniging Noord en Zuid-Korea Vijftien landen, die in Korea onder de vlag der Verenigde Naties hebben ge vochten. hebben gisteren in de politie- jmmissie der Algemene Vergade ring een ontwerp-resolutie ingediend. in zij onder meer aanbevelen te streven naar de instelling „met vreed- middelen" van een verenigd, afhankelijk en democratisch Korea het volledig herstel van de vrede en ligheid in dit gebied. Er wordt verder op gewezen, dat de meeste V N.-strijdkrachten uit Zuid-Ko rea al zijn teruggetrokken en dat de be trokken regeringen bereid zijn ook de rest der troepen naar huis te halen als de voorwaarden voor een blijvende re geling. uitgevaardigd door de Algemene Vergadering, zijn vervuld. De landen die de resolutie hebben in gediend zijn Nederland, België. Austra lië, Engeland, Canada, Columbia. Frankrijk. Griekenland. Luxemburg, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Zuid- Afrika, Thailand. Turkije en Amerika. Van communistische zijde is tot nu toe alleen aangedrongen op terugtrek king van .alle buitenlandse troepen uit Zuid-Korea en tot uitnodiging van Noord- en Zuid-Korea aan het debat in de politieke commissie. Met zorg gemaakt..', met kennis gekozen, met voldoening gerookt.. Sow jetnota's aan Oostenrijk 'en Denemarken Westduits-Deens Oostzeecommando. In oen uitzending van de Deense televisie werd gezegd, dat de Bussen er in de nota de nadruk op leggen dat zij nu gedwongen kunnen worden om bepaalde maatregelen te treffen voor de veilig heid van de Sowjetunite. De Sowjetuiye heeft gisteren ook la ten weten, dat zij een assopiatie van Oostenrijk met de Europese economische gemeenschap onverenigbaar acht met het Oostenrijkse staatsverdrag en de neutraliteit van dit land. Enige uren tevoren had de Oostenrijk se regering besloten, de EEG te vragen om onderhandelingen over een akkoord „inzake een economische regeling" met Oostenrijk. Beklaagden vrij: ir zJ leraart onze correspondent in Bonn) rel De Bielefeldse rechter, die het ^fjoces leidt tegen de 49-jarige ver- genwoordiger in landbouwma- lines Bertus Gerdes, vindt de >r de beklaagde voorgespiegelde .u drinkingsdood niet belangrijk H^noeg vergeleken met de valsheid rohj geschrifte en wisselfraude ten 1>drage van 480.000 mark, waar oor. hij ook is aangeklaagd. Hij ;eft Gerdes voor dat deel van de inklacht, dat handelt over de rerdrinking", buiten vervolging ;teld. GdEen zelfde meevallertje hadden gis- "e 36-jarige Erika Hanke uit Westfalem een vriendin van irdes en de 51-jarige koopman Jo- Fischer uit Bocholt, een zakenre- Mevrouw Hanke had Gerdes ge- Ipen bij het ensceneren van de „ver- inkingsdood" bij Huissen. Koopman pscher had Gerdes verborgen gehou- »n. maar hij was bang geworden, toen affaire zowel in Nederland als ook West-Duitsland zulk een omvang aan en in Bielefeld een radeloze me- Gerdes met haar drie kinderen i afvroegen, wat de man toch wel t deze daad had bewogen. Mevrouw Hanke en Fischer zullen nu ut gaan. want de president van het achtte hun schuld te gering en de •olgen van hun daad te onbeduidend. Nu gaat alleen het proces nog verder rgen Bertus Gerdes en dc procuratie der van de landbouwmachinefabriek Bad Zwischenahr (OldenburgU Heinz Ingelbart, vanwege dc wisselfraudes, 'igelbart heeft Gerdes bij de fraudes tholpen en voor zijn assistentie 93.000 ithark geïncasseerd. Engelhart zelf zegt. lat zijn aandeel beperkt bleef tot 20.000 park. eraert ter Borch-prij s voor Henk Schuring nl De Geraert ter Borch-prijs 1961. de Séolturele prijs van Overijssel, is toege- fend aan de 33-jarige Enschedese kun stenaar Henk Schuring voor zijn hele 27ct - 31 ct r 36 ct. Dc Zuidafrikaansc regering» hij bij een bezoek aan de Verenigde heefteen verzoek va,, Alhcr. Loe,, °P thoeh om verruiming van zijn Kortgeleden werd hevi in Hamburg reisvergunning van tk» hand ge- een onderscheiding verleend. Hij wezen. Loethoeli, die in Oslo is kreeg-van Verwoerd echter geen toe- voor het in ontvangst nemen van pet-KHmlfjlt in otrteensrt lijn Nobelprijs, had ook Stockholm Die Xnulsyajer» schrerf verder nog willen bezoeken. Zijn verzoek werd gesteund door het Zweeds» ministerie van buitenlandse za ken. ,;Die Transvaler", de spreekbuis vai de regering Verwoerd, schreef gisteren „Loethoeli heeft in Oslo volledig ge bruik gemaakt van de gelegenheid een bittere aanval te doen op de rassen politiek van Zuid-Afrika. De woorden kwamen van Loethoeli maar het zou niemand verbazen als het brein van Alan Paton hier achter zat.'" De blanke schrijver Alan Paton is een fel tegenstander van de apartheid en een vriend en bewonderaar van Loethoeli. Zijn paspoort werd vorig jaar december door de Zuidafrikaan- se regering in beslag genomen omdat Advertentie De defensiecommissie van de Westeuropese unie (waarin Ne derlandse, Belgische, Franse, Luxemburgse, Westduitse, Itali aanse cn Engelse parlementariërs zitting hebben) heeft een resolutie opgesteld, waarin er bq dc W.E.U.-landen op wordt aange drongen er in elk geval voor te zorgen, dat het minimum van der tig volledig uitgeruste divisies in de centraal-Europese sector spoedig wordt bereikt. Op het ogenblik zijn het er vqfentwintij In de resolutie wordt gezegd dat slechts een voldoende krachtige conven tionele troepensterkte kan voorkomen.dat geval van nood te snel naar atoom wapens moet worden gegrepen. Het debat in het parlement van de W.E.U., dat gewijd was aan de stand der Westeuropese defensie binnen de N.A.V.O werd gisteren ingeleid door de Nederlandse afgevaardigde kolonel J. J. Fens (die wegens zijn benoeming tot staadsraad tevens afscheid nam), voorzitter van de defensiecommissie. De heer Fens uitte onder meer kri tiek op het parlementaire werk in de W.E.U. Hij meende dat het W.E.U -par lement is gedegradeerd tot een „verza meling van nieuwsgierige neutrale -nemers" doordat de N.A.V.O.-mi; nisterraad in 1958 had besloten geen ge- e stukken aan de afgevaardigden ter beschikking te stellen. Een tweede verwijt richtte hij tot de ministerraad van de W.E.U.. die te veel de neiging zou hebben termen te ge bruiken als ..de raad neemt met be langstelling kennis" of ..zal aandachtig onderzoeken", uitdrukkingen die hij misschien geschikt achtte voor een handboekje voor aankomende diploma maar die misplaatst zijn „in krin- van volwassen intelle.ctuelen". Een derde punt. dat de Nederlandse K.V.P.- laar voren bracht was de zijns in- onvoldoende financiële controle. Speidel Ruim een uur vergaderde het parle ment achter gesloten deuren. De Duitse opperbevelhebber van de N.A.V.O.- landstrijdkrachten in Midden-Europa, generaal Speidel, hield toen een pleidooi voor versterking der conventionele strijdkrachten, waarbij hij gevraagd zou hebben om uitrusting met raketten met een groot, schietbereik, die kernla dingen künnen vervoeren over een af stand van ongeveer zeshonderd kilome ter (de Amerikaanse Hoersingraketten'. Verder nam hij stelling tegen het denkbeeld van een geneutraliseerde zo ne in Midden-Europa, omdat dit zijns inziens tot gevolg zou hebben dat een stuk veiligheid, opgebouwd ten koste van vele offers, zou worden prijsgege- Vandaag sprak de Amerikaanse N.A.V.O.-opperbevelhebber, generaal Norstad. het parlement toe. Daarna kwap-i de Berlijnse kwestie- aan de or de, -met als woordvoerders de burge meester van West-Berlijn, Brandt, en de Westduitse minister voor zaken heel Duitsland, betreffende. Lemmer. Daarna zou een resolutie van de commissie voor algemene zaken in stemming komen. Hierin wordt uitge sproken. dat de westelijke mogendhe den niet mogen toege'ven aan eenzijdi ge Russische schendingen van de inter nationale akkoorden inzake Berlijn en dat het politieke en economische leven van West-Berlijn gewaarborgd moet blij ven door vrije verbindingen met het westen. In de resolutie wordt een Rus- sisch-Oostduits vredesverdrag bij voor baat afgewezen. denkbeelden die Loethoeli in Oslo naar voren heeft gebracht door Moskou zijn geïnspireerd. Dit gold vol gens bet blad vooral voor zijn uitlating over „de revolutie in Zuid-AfriHa tegen de onderdrukking die de zwarten eeu wenlang hebben moeten verduren." Sieto Hoving JN HET PAROOL van 19 augus tus jl. kwam een zinsnede voor, In ieder geval: als er van gentede sprake is, wat kun je dan nog zeg- gen? Je mag een gegeven paard waarin staat: ..Het anti-revolu- njej jn bek zien. Ook niet de tionaire deel van ons volk be- genadegave van de humor. Maar je schikt over veel voortreffelijke mag je er als bevolkingsgroep niet eigenschappen, -die ook de poli- °>nabd7|™"kc-"»• tieke tegenstander respect af- was alle roem Toch altijd al uitgesloten, wat is dwingen, maar één genadegave dat nou is die kring Relaas maar sdhaars toebedeeld: de humor". En nu vraagt de redactie van dit dagblad aan mij of ik mijn geven over deze Dat behoort het anti-revolutionai re deel van ons volk toch ook te weten, en in dit geval, tot zijn troost te overdenken. En er slaat toch ook iets hoopge vends in die zin. Er staat niet dat gels. Nu moet ik mezelf dus eerst die kring genoemde gave niet eerlijk afvragen: Hèb ik op deze toebedeeld, er staat, deze gave is regels wel een visie. En dan moet die kring schaars toebedeeld. Dat ik eigenlijk zeggen: Nee. ik heb is toch een heel lichtpunt zou ik zo hierop helemaal geen visie. Ik vind zeggen. Neem bijvoorbeeld de Twee- het best. Ik trek het me helemaal de Kamer. De humor van de grote fond Gerbrandy was misschien één van die schaal-se toebedeelsels, of: Die penhorst Gouverneur-generaal gelast niet aan ook, want wat is „humor"? Wat voor de één humor is, is voor de ander ongein. Ik vind het wel een gelo vige zin, althans het, klinkt reuze gelovig vind ik, tenminste het woord genade gave. Dat vind ik Calvinistischer klinken dan Cal- vijn het ooit be dacht zou hebben als hij over de humor had ge schreven. Ik denk niet dat hij daar veel tijd voor had want hij had het veel te druk met de predesti natie, en daar komt echt geen humor aan te pas. Tenminste niet zo op het eerste ge- Iedereen mag daar verder over denken op het tweede gezicht, zoals hij wil, maar het woörd genadegave vind ik zo véél. aan, maar ot net En je hebt ook wel eens een gave om te lachen is, is ern tweede. Maar: voor iets. Maar de schrijver heeft Drees was óók altijd heel ernstig, het misschien zó bedoeld dat aan en Hofstra was ook niet direct een sommige bevolkingsgroepen uit ge- lachebek. nade de gave van .de humor wordt Ten slotte, wie meent in het be- toebedeeld. Dat kan dan samenge- zit van de humor te zijn, zie toe, voegd worden (misschien) tot gena- dat hij niet in tranen uitbarste, en de-gave, maar toch blijf ik het te ik heb als kind ook altijd geleerd: genade is geen erfgoed, o zo, en genadegaven dus helemaal niet. Maar laat het anti-revolutionaire volksdeel maar stil afwachten, wie weet hoe verschrikkelijk leuk Bruins Slot straks nog uit de bus komt met Soekarno, met dolkomische cross-talks voor twee heren. Moed verloren al verloren moet u maar denken. DE SCHRIJVER jaren naam heeft gemaakt als politiek caban-lier (Tingeltangel Amsterdam) slaat bekend als „een beetje wrang". Voeg daarbij dat hij het prot. rhr. milieu uit eigen ervaring kent hp is er uit afkomstig en van nature graag „tegen de schenen mag sehpppen", dan kunt u bijgaand «tukje van zijn band. naar aan leiding van een citaat dat wc hem oorlegden, waarschijnlijk beter „plaatsen". De heer Hoving, in Delft ge boren. doorliep He Mulo. de .Technische School en de Toneel school. Hij werkte achtereenvol gens hy het Rotterdams Toneel, bij de Ned. Comedie en bij Wini Kan Gemime tijd al weer «tnat hjj met zijn vrouw Marijke (ook uit de toneelwereld afkomstig) op eigen benen: hun rafe-eaba- ret aan de Nieuwe Zijds Voor- burgwal te Amsterdam mag zich in ren stijgende belangstelling Eerste Kamer is toch ook heel leuk. Daarom. En dan, wie weet. komt er nog Tis waar. Het Parool kan ge makkelijk praten, want die heeft Kronkel, en dc Volkskrant heeft Bomans, maar Trouw en dit dagblad hebben niks. Maar mis schien zullen de laatste twee niet begeren huns naasten leuke broeken. En in de poli tiek heeft de K.V.P. als minis ter toch maar Luns, die is al tijd heel leuk, maar om Van Aartsen heeft nog nooit iemand moeten lachen, evenmin om Jelle Zijlstra, die slaat altijd wel reuze Supersnelle treinen in Ruhrgebied Met ingang van volgend jaar zullen in het Ruhrgebied treinen met snelheden van maximaal 200 km u gaan rijden. On langs zijn op de trajacten Dortmund— Hamm cn Obcrhausen—Emmerik proef ritten gemaakt, waarbij snelheden van 180 km/u behaald werden. Premier Poljanski van de Sowjet- republiek Rusland, heeft gisteren op een conferentie in Moskou van landbouw- lciders van dit gebied bekendgemaakt dat de gestelde doelen voor de projluk- tie van graan, vlees en melk in de re publiek niet bereikt zijn. e Portugese gouverneur- generaal heeft de onmiddellijke evacuatie van de-vrouwen en kin deren uit de Portugese enclaves'in India gelast „om de militairen grotere vrijheid van handelen te geven". De evacuatie, aldus de bekendma king van het ministerie van koloniën, lis voorbereid, omdat indien de I strijd zoir ontbranden deze zeer hef tig zal worden. Generaal Vassalo e Silva, de gouverneur-generaal, heeft in zijn bekendmaking meegedeeld dat de evacuatie geldt voor zowel de Eu ropese als de inheemse vrouwen en kinderen, die f.it willen. Hij vroeg de bevolking de rust te be waren en vertrouwen te hebben in de Portugese troepen. Vassalo e Silva, die sinds 1958 gou verneur-generaal van de Portugese ne derzetting in India is. probeerde in zijn eerste oproep tot de bevolking niet de ernst van de huidige toestand te ver helen. Hij wees er op dat sterke Indi sche strijdkrachten te land en op zee z.in samengetrokken rond Goa, Daman en Diu. LISSABON <ap). „Op grond van de berichten, die wij uit goede bronnen van de grens gekregen hebben moeten wij toegeven dat het gevaar van een onmid dellijke aanval niet denkbeeldig is. Daar om is de evacuatie van de vrouwen- en kinderen", aldus Vassalo e Silva, „een eerste vereiste geworden. Eerder op de dag had hij in een vraaggesprek met een speciale corres pondent van de „Diario Popular" uit Lissabon verklaard dat het onmogelijk zou zijn de burgerbevolking voor gevaar te behoeden bij een gewapend conflict, dat wel „plotseling en heftig" moet zijn. Hij wees er op dat bij een militaire in val dikwijls de burgerbevolking gebruikt wordt als dekking voor de aanvallers. In de eerste groep geëvacueerde vrou wen en kinderen, die gisteren met het eerste toestel uit Goa in Lissabon aan gekomen is, bevonden zich 32 zuigelin gen hoofdzakelijk kinderen van offi cieren van het leger en van de politie in Goa. Daman en Diu. Ook is een schip met 500 vrouwen en kinderen aan boord naar Portugal onderweg. Eigen steden voor de kleurlingen in Zuid-Afrika Premier Verwoerd van Zuid-Afrika h-eft op een bijeenkomst van de „Raad voor kleurlingenzaken" in Kaapstad een tienjarenplan ontvouwd voor de ander half miljoen kleurlingen mensen van gemengd bloed die, volgens het plan, parlement. De eerste minister hopen, dat er binnen een jaar steden voor kleurlingen met eigen plaatselijke autoriteiten zullen komen. Hij dacht aan de instelling van een raad met een dagelijks bestuur van vier leden, die de de kleurlingen in het ge- President Kennedy heeft 'generaal- ioor Harvey T. Alness, onder-comr dant van de Amerikaanse luchtstrijd" krachten in E u r o p a bevorderd tot inzending van twaalf tekeningen, de uit reiking van de prijs 1000.) .geschied de dinsdag in de Statenzaal van het provinciehuis te Zwolle door de com- ssaris der Koningin in Overijssel, ir. ï.G.M. Ridder de van der Schuerén. aanwezigheid van een groot aantal ge nodigden. De door de provinciale staten n Overijssel ingestelde prijs, is in ont- ngst genomen door de vader van de mnaar, omdat Henk Schuring op het ogenblik in Spanje vertoeft hi een fiaafce Kij, In Suriname heeft de minister-president, mr. S. D. Emanuels, de voorzit ter van het comité natio nale feesten verzocht om een comité te vormen teneinde geld in te za melen, dat aan Konin gin Juliana en prins Bernhard zal worden aangeboden ter- gelegen heid van hun 25-jarig hu welijksjubileum In een oplage van 50.000 exemplaren, 30.000 in het Frans en 20.000 in het Nederlands, verschijnt deze week in België het album „De twaalf wonderlijke sprookjes van koningin Fabiola". Het album is een vertaling van het boekje, dat in 1959 in Madrid werd uitgegeven. Het album bevat vertel lingen die dona Fabiola in vroegere jaren ge woon was te verhalen aan haar jeugdige fami lieleden. De bezitter van een tien jaar oude auto, die op zeven punten rijtech- nisch niet in orde bleek te zijn, %tond gisteren terecht in Amsterdam. De officier vond het een grof schandaal, dat er nog mensen z'j". die met zo'n autowrak aan het verkeer durven deel nemen. Dergelijke men sen zou metéen de rijbe voegdheid ontnomen moeten worden, sugge reerde mr. Van den Berge. In dit geval voeg de hij niet meteen de daad bij het woord, om- •dat de eigenaar een melkslijter zijn auto zo moeilijk kon misseri. „Ik wist, dat er wat kleine 'dingetjes niet in orde waren, maar de mo tor was nog zo best", verklaarde de melkslij ter aan de politie. Na dat bij het nemen vap een bocht de portieren waren opengeslagen en de drie kinderen van de beklaagde uit de auto op straat waren geslingerd, kwamen de gebreken aan het licht. I De algemeen direc teur 4 van het Engelse persbureau Reuter, Wal ton A. Cole, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-^Jassau. Cole heeft gedurende de oorlog steeds nauwe be trekkingen onderhouden met verschillende Ne derlandse groepen in Londen. bezitten. Voor het horen in het water zijn dit echter geen nood zakelijke attributen, want dc ge luidstrillingen worden in het water zo krachtig voortgeleid, dat ze op gevangen kunnen worden door de schedelbeenderen, waardoor oor schelp en gehoorgang achterwege kunnen blUven. De vissen hebben echter wèl een inwendig gehoor orgaan, bestaande olt drie half cirkelvormige kanalen, die een soort gelijke bouw hebben als de komstige kanalen, die bij ons in de holte van het rots-, been zijn geborgen.' Ons slakkenhuis, dat In het orgaan van Cortl het eigen lijke gehoorzlntuig bevat, ontbreekt echter bU vissen. Hun Inwendige ge hoororgaan bevat weliswaar een uit steeksel dat, wat de plaatsing betreft, ermee overeen zou kunnen komen, maar In bouw is het daaraan in het geheel lilet gelijk. Het ontbreken van het slakkenhuis maakt het waarschijnlijk, dat ern vis geluidstrillingen inderdaad als geluid waarneemt, dus dat hij zou kunnen horen. In het zojuist genoemde orgaan van Cortl worden by ons Immers de geluidstrilllngen omgezet In prikkels van de gehoorzenuwen, hetgeen toch een eerste voorwaarde voor het wer kelijke horen Is. Daar staat echter tegenover, dat deze omzetting van geluidstrillingen in gehoorzenuw prikkels bij een vis ook op. een an dere manier zou kunnen plaats vinden, zodat we uit het ontbreken van het slakkenhuis niet mogen con cluderen. dat de vis niet hoort, maar wèl, dal het onwaarschijnlijk Is. dat hii dit doet. Inmiddels staat het valt. dat vissen geluidstrilllngen met hun gehoor organen waarnemen (en waarbij dus bulten beschtuwlng blijft of zy deze trillingen als geluld horen, of als trillingen voelen, of misschien nog op een andere manier in een gewaar wording omzetten). Goudvissen ble ken gevoelig te zijn voor 43 tot 2752 trillingen per seconde, dus In leder geval is hun „gehoor "-breedte aan- zicniyk kleiner dan het onze. dat van 16 tot 20.000 trillingen reikt. Maar andere vissen komen er nog veel hekaaider af. want de gehoororganen van meervallen biyken slechts ge voelig t« zyn voor aanzleniyk lager trillingsgetallen. Wanneer by goudvissen een deel van het gehooror gaan werd weg genomen, waren zy slechts ongevoelig voor bepaalde tril lingen. Werd het uitsteeksel, dat wQ weggenomen. dan reageerden de dieren niet meer op trillingen van 1376 tot 2752 per seconde. Werden daarentegen ook de drie halfcirkelvormige kanalen verwyderd dan bleken ook de trillingen van 344 tot f.88 niet meer waarneembaar. Op trillingen van 43 tot 172 per seconde bleven zij echter reageren, ondanks het feit. dat het gehele gehoororgaan was uitgevallen. En bij de ambervis bleek de afwezig heid van het gehele gehoororgaan zelfs geen enkel verschil te maken want dit dier kon de voor hem be stemde trillingen even goed waar nemen mèt als zonder Inwendig ge hoororgaan! Welk feit ons sterkt In de overtuiging, dat vissen niet wer kelijk kunnen horen. Uit het voorgaande menen we dus te mogen concluderen, dat vissen de geluidstrilllngen „voelen Maar be halve de waarnemingsapparaten die zy daarvoor In hun „gehnor""-orgaan dlei die

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5