Jlieuwe fciitsrlK Courant ji'ole Vier gaan het ^terrein verkennen Commentaar Engeland vraagt om bestand Sowjet-beschuldiging tegen Heusinger onwaar genoemd Verleden en heden hand in hand franse concessie komt bespreking ten goede Renteloze lening van staat voor KLM? rOENSDAG 13 DECEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. ^tCLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. """ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: f 0,20 per millimeter. Familie berichten 0,18 per millimeter (By contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12353 CHRISTELÏJK-NATIONAAL DAGBLAD v5tant»a6tfc(| is ahfblma mgn hert ia tegljcnspttr DUET NYLONS NUR DIE NYLONS 3 STERREN NYLONS Bekend van Radio Veronica Verkrijgbaar bij Adr. van Ooy Jr Breestraat 39 Lelden. VERKENNENDE besprekingen over het vinden van een aan- y vaardbare grondslag voor onderhandelingen over Berlijn met iwjetunie zullen worden hervat. Deze zorgvuldig gekozen woor- [geven het resultaat weer van de spoedeisende zitting, die de iters van buitenlandse zaken van de Ver. Staten, Engeland, rijk en West-Duitsland gisteravond in Parijs hebben gehouden, r op de dag bleek overeenstemming over de houding van de lelijke mogendheden inzake Berlijn niet mogelijk, vanwege het ise verzet tegen besprekingen met de Sowjetunie, nu en alleen SOI Berlijn. De Fransen willen later met de Russen praten over het ITE|Duitse probleem en andere Europese aangelegenheden. Frankrijk t gisteravond een geringe concessie gedaan, waardoor de voor- °°Sding van een gesprek met de Sowjetunie doorgang zou kunnen ^en. De juiste vorm van de verkennende besprekingen is nog niet gesteld. Verwacht wordt, dat de zitting van de NAVO-raad van ai meer duidelijkheid zal brengen. 's I I Insiders hebben gesuggereerd, dat de Fransen wellicht niet aan de ver kennende besprekingen zullen deelne men, doch het verloop daarvan zullen afwachten. Mochten de Russen werke- 2 lijk onderhandelingen willen, dan zou den zij de Franse president hiervan moeten overtuigen door een streven naar verbetering in de internationale atmosfeer. Belangrijk is reeds, dat de Fransen gesprek niet langer ten koste van alles willen tegenhouden. Van hun kant heb ben de Amerikanen de verzekering ge geven. dat de eigenlijke onderhandelin gen met de Russen op een redelijke basis moeten worden gevoerd wil er sprake van kunnen zijn. De rapporten, die de vier ministers afzonderlijk aan "de NAVO-raad zullen voorleggen in de zitting van heden, be vatten verschillende methoden om het probleem West-Berlijn aan te pakken. Deze methoden zijn uitgewerkt door een groep deskundigen. Zij omvatten de even tuele Westerse onderhandelingsposities, Russische voorstellen en Westerse tegen voorstellen. Intussen is men geschokt door de rede die de Russische ambassadeur in Wash ington. Mensjikof. heeft gehouden. Men- sjikof zei. dat zijn land nog steeds vas' houdt aan een vredesverdrag met Oost- Duitsland „als raamwerk" voor een over eenkomst over Berlijn. Hij verklaarde, dat er zelfs geen basis voor onderhan delingen zou zijn, als het Westen alleen zou trachten zijn bezettingsrechten in de vroegere Duitse hoofdstad te bevestigen. Hier komt nog bij dat president De Gaulle een extra-blijk van onafhanke lijkheidszin heeft gegeven door pre- scholftus jsar Koeperman heeft kravond, het wereldkampi- tchap dammen heroverd door Je tweekamp over 20 partijen 8 Dn zijn landgenoot Tsjer.holef l 121 e punt te scoren, waardoor Voor de titelhouder onbereïk- is geworden. mier Debré de Franse senaat in te stu ren met een rede, waarin kritiek werd uitgeoefend op militaire integratie ir vredestijd als schadelijk voor het mo reel van de naties. Hij zei, dat Frank rijk nooit alle strijdkrachten zal invoe- gen in een geallieerde structuur. De Amerikaanse minister Rusk heeft gisteren een onderhoud gehad met presi dent De Gaulle. Verwacht wordt, dat hij by De Gaulle heeft aangedrongen op toe stemming voor verdere pogingen van de Amerikaanse ambassadeur in Moskou om iets over het Russische standpunt aan de weet te komen. Duel op de vuist of voor de tv. Het blad van de radicale party op Curacao. Radical, daagt de ministers E. Jonckheer en R. J. Isa uit tot een hand gemeen op de blote vuist, een duel op het wapen van hun keuze of een debat voor de televisie, omdat een blad van de democratische partij de leider der radicale party. dr. F. de Castre, hebben uitgemaakt voor lafaard, aldus de Amigoe dl Curasao. Franse socialistische en radicale af gevaardigden in de Nationale Vergade ring hebben gisteren een motie van af keuring tegen de regering ingediend. De motie zal donderdag worden behan deld. Zij bestaat slechts uit de woorden: ,,De Nationale Vergadering besluit tot afkering van het regeringsbeleid", dat alle tegenstanders der regering de motie kunnen steunen. Eén punt tegen Eichmann is niet bewezen Rechter Landau, de president van de speciale rechtbank, waarvoor Eichmann terechtstaat, heeft gisteren de vijftien afzonderlijke punten In de tenlasteleg- achtglng tegen Eichmann behandeld. Hierbij werd slechts één punt genoemd, waarbij de rechtbank het aandeel van Eichmann niet bewezen achtte. Dit be trof de moord op tienduizenden zigeu ners en 91 kinderen uit Lldice. Niettemin was zeker, dat Eichmann een aandeel had in hun gedwongen evacuatie en dit was op zichzelf een mis daad tegen de mensheid, aldus rechter Landau. In het laatste gedeelte van de schul digverklaring, verklaarde rechter Ra- veh het niet bewezen te achten, dat Eichmann in de beginperiode van het naziregime het voornemen had de Joden te vernietigen. Eichmann moest tijdens de behande ling van de vijftien punten staan. Hij stond rechtop, met de knokkels van zyn handen op de tafel voor hem, met sa mengeperste lippen en een strakke blik naar de rechters. Rechter Landau sprak nog over de mogelijkheid van een zoek om verzachting van straf, i krachtens de bestaande anti-nazl-wet is deze mogelijkheid beperkt tot gevallen, waarin de beklaagde zijn best deed om de ernst van de gevolgen van zijn da den te verminderen. Maar ondanks alle verklaringen Eichmann, dat hij ziek werd door het gezicht van gruwelijke dingen, heeft hij met geen woord gerept van een inner lijke afkeer van zijn daden, vond rech ter Lanclau. Zonder zijn diepe haat te gen het Jodendom, had hij nooit zijn misdaden met zulk een niets ontziende doelmatigheid kunnen bedrijven, aldus de rechter. De gevechten in Katanga ENGELAND heeft Oe Thant (de secretaris-generaal van de V.N.) gevraagd bevel te geven, het vuren in Katanga te staken. De kwestie werd gisteren tweemaal besproken, maar er bestaat weinig hoop op een positieve reactie, als het Britse ver zoek morgen nog eens formeel zal worden ingediend. Ook de westelijke Grote Drie, wier ministers van bui tenlandse zaken in Parijs bijeen zijn' konden het niet over het vragen om een bestand eens worden. Uit veel blijkt, dat de meeste lid staten van de VN (waaronder de Ver. Staten) bezwaar hebben tegen een staken van het vuren onder de hui dige omstandigheden. Het wordt on waarschijnlijk geacht, dat Oe Thant tegen deze meerderheid in zal gaan. Een bestand zou nu een vernedering zijn voor de VN-strijdkrachten. Dit is vooral de mening van de meeste Afri kaanse en Aziatische landen. Niettemin blijft Engeland naar een be stand streven, ook al vanwege ernstige binnenlandse moeilijkheden. Aan de ene kant staan de socialisten, die wensen dat Engeland de VN zonder reserve steunt. Aan de andere kant bevinden zich vele van Macmillans partijgenoten, die ver langen, dat Engeland volledig achter MP> leuws in :én oogopslag een spoedbijeen- tomst van de Westelijke oinisters van buitenland- zaken in Parijs is me- legedeeld, dat de verken lende besprekingen voor iet vinden van een aan vaardbare grondslag voor Onderhandelingen met de wjetunie over Berlijn worden hervat, jtfandaag zou de kwestie pi de NAVO-raad aan de ^rde komen. it De meeste lid-staten bn de Ver. Naties hebben bezwaar tegen een staken yan het vuren in Katanga de huidige omstan digheden. Het wordt dan pok niet verwacht, dat het 7—^erzoek van Engeland aan Hsecretaris-generaal Oe [Thant bevel te geven tot pet strekken van de wa penen, zal worden inge willigd. In een resolutie van de Sdefensiecommissie der Westeuropese unie wordt er bij de aangesloten lan den op aangedrongen er- jvoor te zorgen dat het jminimum van dertig divi sies in de Centraal-Euro- pese sector spoedig wordt In NAVO-kringen in IParijs is de Russische be schuldiging aan het adres Van generaal Heusinger een propagandastunt ge- jnoemd. De Sowjetunie had de Ver. Staten de uitleve- kjj 'ring van Heusinger ge il! 'vraagd wegens oorlogs- i misdaden in de nazitijd. De generaal is voorzitter Ivan het permanente mili- ""*taire NAVO-comité in (Washington. Een verzoek van de jnegerleider Loethoeli om verruiming van zijn reis- 'ergunning is door de Juidafrikaanse regering iafgewezen. Loethoeli wil de, nadat hij in Oslo de jNobelprijs voor de vrede in ontvangst had genomen, ook nog een bezoek bren gen aan Stockholm. „Propagandastunt" zegt de Navo DE Russische televisie heeft gister avond, ter ondersteuning van een veczoek aan de Verenigde Staten om de Duitse generaal Adolf Heu singer (voorzitter van het perma nente militaire NAVO-comité in Washington) uit te leveren een do cumentaire uitgezonden. Hierin zag men de generaal samen met Hitier aan de voorbereiding van de aanval len op Rusland en op Engeland. Ver der toonde de film nazi-wreedheden. Op een persconferentie in Moskou was voordien Heusinger afgeschilderd als schuldige aan .bloedige vergel dingsacties tegen de Russische bur gerbevolking" en aan „alle mogelijke wreedheden jegens de vreedzame be volking". De woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken ver klaarde, dat de beschuldigingen op niets berusten en dat zij reeds eerder zijn ge daan. Hij herinnerde er aan, dat naar de antecedenten van de generaal inder tijd een onderzoek is ingesteld, waarbij hij onschuldig is gebleken aan oorlogs misdaden. In N.A.V.O.-kringen in Parijs werden de Russische beschuldigingen een pro pagandastunt genoemd. Van Amerikaanse zijde werd gezegd: „Deze wrede en doorzichtige propagan dastunt is onze aandacht niet waard". De woordvoerder van buitenlandse za ken, White, voegde hieraan toe: „Ik zou slechts de aandacht willen vestigen op het feit, dat het een Sowjetgewoonte is om dergelijke propagandastreken uit te halen aan de vooravond van N.A.V.O.- ministersconferenties, om te proberen tweedracht te zaaien". Andere Amerikaanse autoriteiten we zen er op, dat de Gestapo Heusinger na de mislukte aanslag op Hitler in 1944 langdurig heeft verhoord, waarna hij uit de militaire dienst is verwijderd. Ook werd naar voren gebracht, dat zijn geval na de oorlog grondig is on- derzpcht, waarbij niets aan het licht is gekomen, dat de Russische aantij gingen zou kunnen rechtvaardigen. Heusinger werd zelfs geschikt geacht de Amerikaanse aanklagers in de Neurenbergsc processen te assisteren. Hij zat tot 1948 gevangen, waarna hij met de voormalige stafchef van veld maarschalk Rommel, dr. Hans Spei- del, militair adviseur van de bonds regering werd en een grote rol speel de in de opbouw van de „Bundes- De premier van Israël, David Ben Goerion, heeft by een be zoek aan Birma zijn traditionele open shirt verwisseld voor een Birmaans kledingstuk. Ben Goe rion snijdt een taart in de vorm van een Davidster aan, terwijl premier Oe Noe van Birma (links) toekijkt. Rechts op de foto president Oe Win Maung. Tsjombe zal staan. Een bestand op dit ogenblik zou dus voor premier Macmil- n een uitkomst zijn. De Britse weigering, bommen te leve- :n voor de VN-macht in Katanga, blijkt overigens op verkeerde inlichtingen te zijn gebaseerd. Een verklaring van dt Zweedse VN-vertegenwoordiger. dr Sture Linner, waarop de Britse weige ring was gegrond, blijkt verminkt te zijn overgekomen. De correspondent, die het verslag heeft verzonden, heeft hier- openlijk zijn verontschuldigingen aangeboden en de juiste lezing van he' betreffende interview gegeven. Deson danks handhaaft de Britse regering haar standpunt, dat dr. Linner van plan is, Katanga een politieke regeling op te dringen, nadat het militaire apparaat Tsjombe is uitgeschakeld. Intussen zijn de VN-strijdkrachten plan, snel tot nieuwe militaire operaties over te gaan tegen diverse Katangaanse stellingen. Op het vliegveld van Eliza- bethstad arriveren steeds meer verster kingen. Gisteren werd het hoogste ge bouw van de stad bezet, van waaruit de mortieraanvallen op de VN-eenheden werden geleid. Tenslotte wordt gemeld, dat 2000 sol daten van de pro-communistische vice- premier Antoine Gizenga van Oostpro vincie naar Kivoe oprukken om daar op nieuw de macht in handen te nemen. De VN-autoriteiten zijn Ingelicht. Zy heb ben toegezegd, te zullen verhinderen, dat de opzet van Gizenga slaagt. Zoals weet Is Gizenga in naam vice-premier de Kongolese republiek. In werke lijkheid trekt hy zich echter niets van de centrale Kongolese regering in Leo- poldstad aan en is hy er op uit, achter ichermen naar het overnemen van de macht In Kongo te komen, door eerst Kivoe en daarna Katanga te veroveren. is dan ook begrypelyk. dat de Sow- jet-Unie het optreden van de VN als on rechtmatig bestempelt. Programma voor ministerraad van NAVO De secretaris-generaal van de N.A.V.O., ir. D. U. Stikker, heeft in Parijs de pun ten bekendgemaakt die besproken zullen worden in de ministerraad van N.A.V.O. Het zyn: 1. de internationale toestand 1 de communistische werelddreiging, 2. militaire kwesties, 3. diverse problemen, zoals wetenschappelijk onderzoek en eco nomische kwesties. 4. het vaststellen van de datum van de volgende bijeenkomst. Mr. Stikker zei dat onder punt één de kwestie Berlijn waarschijnlijk de meeste aandacht zal vragen. Op een vraag ant woordde hy dat een werkgroep is Inge steld om bepaalde landen te helpen bij hun financiële moeilijkheden. Mr. Stikker zei ook geen tegenstander te zijn van een akkoord tussen de N.A.V.O. en het Pact van Warschau. Na de persconferentie zei mr. Stikker tegen twee Russische correspondenten dat hij hoopte dit te zien gebeuren terwyl hij nog in functie was. De corresponden ten antwoordden hierop dat de N.A.V.O. zich dan van generaal Heusinger zou moeten ontdoen. Mr. Stikker haalde zijn sohouders op, maar daarna hieven alle drie het glas „op de vrede". 0 Volgens gegevens van het C.B.S. werden In de maand oktober van dit jaar 7945 nieuwe woningen opgeleverd. In oktober 1960 werden 7613 nieuwe woningen voltooid. In de eerste tien maanden van 1961 kwamen 66.180 nieuwe woningen gereed, tegen 67.173 in de over eenkomstige periode van 1960 (Van een onzer verslaggevers; Overleg tussen de KLM-directie en de ministers Zijlstra en Korthals en staatssecretaris Stijkel heeft aan leiding gegeven tot de verwachting dat de staat aan de nationale lucht vaartmaatschappij renteloze leningen ter beschikking zal stellen ter opvan ging van het verlies dat de KLM dit jaar heeft geleden en dat over het gehele jaar wordt geschat op onge veer 80 miljoen. Van de zijde van de KLM zou zijn toegezegd een saneringsplan aan de re gering over te leggen. Ook is opnieuw een mogelijke aansluiting van de KLM met de Air Union in overweging. Tot de Air Union zullen behoren de Sa bena (België), Air France (Frankrijk), Al Italia (Italië) en de Lufthansa (West- Duitsland). De KLM heeft indertyd aansluiting bij deze combinatie afgewe zen omdat zij van mening was dat zy een groter aandeel in het luchtvervoer zou kunnen krijgen als ze zelfstandig bleef: De meeste luchtvaartmaatschappijen, die verliezen hebben geleden, ontvingen reeds in het verleden van hun regerin gen subsidies ter compensatie van dit verlies. Dit is o.m, het geval geweest bij de vier maatschappijen van de Air Union. De KLM behoefde, omdat zij tot nu toe steeds winst maakte, nooit voor regeringssteun in aanmerking te komen. Het is niet tc verwachten dat de KLM tot de Air Union zal toetreden als de Nederlandse regering haar niet een dergelijke tegemoetkoming ver leent als in de Air Union-landen gebrui kelijk is. T7R ZIJN WETTEN, die van de aanvang af voldoen. Er zijn er ook, waarvan terstond vaststaat dat zij verbetering be hoeven en die ook slechts onder dit be ding worden aanvaard. Dit laatste geldt ook de kinderbijslagregeling, waaraan dan gisteren de Tweede Kamer haar goedkeu ring heeft gegeven. Het betreft hier, zoals zo vaak in onze Nederlandse politieke samenleving, een compromis. Onze volks gemeenschap kenmerkt zich door een veelvormige verscheidenheid aan politieke opvattingen. Niettemin of juist in deze situatie moeten er wetten tot stand komen. Is het wonder, dat zich aan vele van deze wetten de wet van het geven en nemen voltrekt? Zo ook bij deze nieuwe regeling van de kinderbijslag ten gunste van zelfstandi gen. De een wilde verder gaan dan de ander. Een derde wilde helemaal niet gaan. Maar een wetsvoorstel vereist een meerderheid in de voiksvertegenwoordi- ding. Welnu, dan wordt het een kwestie van alzijdige inschikkelijkheid. Het is niet in de laatste plaats aan de vakbekwaamheid van de nieuwe minister van sociale zaken te danken, dat dit com promis tot stand is gekomen.-Wie de ma terie beheerst, is in staat tegemoetko mendheid te betrachten zonder het wezen zelf los te laten. Nog steeks de thans aanvaarde regeling ongunstig af bij de regeling zoals deze geld voor de loontrekkenden. Zo is er nu voor de zelfstandigen een inkomensgrens, waarboven zij wel moeten betalen zonder er nochthans iets voor terug te krijgen. Dat is dan een resultaat van de liberale beïnvloeding. Bij de loontrekkenden is deze inkomensgrens niet. Ook in andere op zichten zijn de zelfstandigen ongunstiger dan de loontrekkenden uit de bus gekomen. Niet uitgesloten achten wij het, dat deze verschillen al duidelijker als onjuist en zelfs onbillijk zullen worden ervaren. Dat kan er dan toe leiden, dat de regeling op deze punten wordt herzien. Want een een maal ingevoerde wet verbeteren is als Tegel gemakkelijker dan een wet in te voeren. Hoe moeilijk dit laatste kan zijn de lange duur die het gekost heeft om zelfs deze onvolkomen regeling te berei ken is daar, met die regeling zelf, om het te bewijzen. Dat de regeling, ondanks de bezwaren die haar aankleven, er eindelijk is, is overi gens in de geschiedenis van onze sociale voorzieningen een belangrijk gebeuren. fKlTT) ontstondt neemt nog voortdurend in c vang en intensiviteit toe. De luchtdruk in de kern is tot boven 1040 mb geste gen. In dit hogedrukgebied komt overal vorst voor. De koude lucht breidde zich in de afgelopen nacht tot over Noord- duitsland uit. In de zachte lucht hand haafde zich boven Spanje echter even eens een hogedrukgebied. Boven West- Duitsland kwam dit in verbinding met het Scandinavische hogedrukgebied. De uitbreiding van de koude lucht in onze richting wordt hierdoor tegengegaan. Het re&cn motregen en nier en daar mist. riet cr daarom naar uit dat de grens Overwegend matige wind tussen zuidoost van de koude lucht dichtbij onze ooste- en. zuid* est. Dezelfde temperaturen als lijke grens tot stilstand zal komen. Een van daag of iets lagere. (Opgemaakt oceaanstoring trok langs Ierland in H.15 r— noordoostelijke richting. Een bijbehorend front dat de voorste begrenzing van zeer zaehie lucht vormt Zo„ 8 W ond l6M drong van morsen met regen het zuid. ,30s n westen van het land binnen. maan vw"c Nederland zal morgen in het overgangs gebied tussen zachte en koude lucht lig- wrrro rvi rimnn a gen. Daarom zal er veel bewolking en HEI WEER IlN EUROPA plaatselijk mist voorkomen terwijl ook de kans op enige regen of motregen Rapporten hedenmorgen zeven uur blijft bestaan. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Veel bewolking met plaatselyk enige Tendens stationair Zon c Hebt U „Dat zit zo' al? Zie bon op de advertentiepagina's Het is gelegen in de nabij- zelfde veelkleurige kostuums gehele wereld zijn uitgeno- groot zwembad worden ge- zullen twee bruggen worden heid van Kairo en zal de be- dragen als 4000 jaar geleden, digd er paviljoens te vesti- groot zwembad worden ge zienswaardigheden van het Oud-Egyptische zonneboten gen, waarin nationale gerech-, vuld met gefiltreerd en warm oude Egypte verenigen met zoals die, aan boord waarvan ten zullen worden geserveerd Nijlwater. de gemakken, die door de de pharao's reisden, zullen en aantrekkelijke dingen zui- toerist van de 20ste eeuw naar en van het eiland varen, ien worden tentoongesteld. worden verlangd. Op dit met Zij zullen worden bemand Het eiland ligt ongeveer zen, die „toren van het volk" palmen overdekte eiland zul- door roeiers in ceremoniële vijf km ten zuiden van Kairo zal heten. Van de top zal men wacht wordt, dat het binnen ien triomfwagens, zoals in de gewaden. Geziret el Dahab en geeft een goed uitzicht op het gehele eiland en ook een vier jaar voltooid zal zijn. gebouwd. Kabelbanen zullen eveneens bezoekers van bei de oevers naar het eiland Midden op hei eiland zal vervoeren. De kosten van het grote glazen toren oprij- project worden geraamd op dan f 40 miljoen. Ver- Weert- leup. gesieidh 6 3Ji ll HelsinkJ Oslo Kupenb Aberdeen Frankfon MUnchen Züricb

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1