[legering wil praten met de Indonesiërs Commentaar IHcuuic £ri tecift (üiwraitl Van der Putten maakt zijn nota openbaar Vrije keus voor Papoea's moet onaangetast blijven Raadsman blijkt hiervan geheel onwetend te zijn Voortaan komt uitslag van rijexamen direct Engelse bommen voor V.N. in Katanga SI ZATERDAG 9 DECEMBER 1961 RER KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441, j KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (By contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12350 Dr. E. DIEMER CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD „Staataafttlcl h gMletto nyo bert ia Ufteaspni" De wereld is vol van klanken Zie Zondagsblad ïeuws in één oogopslag De regering acht het, zo (kort na de debatten in de ^Algemene Vergadering der V.N., minder opportuun op pet ogenblik reeds een [N.-Guinea-debat te hou- In een brief aan de [Tweede Kamer wordt O.m. gezegd, dat de regering eelfs prijs stelt op een ge- pprek met Indonesië, zodra pit land het recht op vrije keuze van de Papoea's er- gent. Engeland iis bereid de itrijdkrachten van de Ver. aties in Katanga bommen leveren op voorwaarde, lat deze alleen zullen wor- •n gebruikt voor prever.- acties tegen vliegtul- ;en op de grond of tegen indingsterreinen. Tsjom- heeft de Katanganen ipgeroepen de wapenen op nemen en de V.N.-troe- uit het land te jagen. Met ingang van 2 jan. onmiddellijk na het af- 'an het rijexamen Ie uitslag daarvan worden :kendgemaakt De advi- die het examen af- leemt, zal een getekend ipport afgeven, waarin de bitslag staat vernield. I De ontslagen hoofdamb- enaar van defensie, de .eer Van der Putten, heeft et memorandum voor pu- ilikatie vrijgegeven, met itzondering van de daar- i genoemde namen van lüicieren. Zijn iraadsman, (nr. Geleynse, heeft een >rief met bijlagen gezon- len aan de leden van de 5ta ten-Generaal. I In de Tweede Kamer ieeft de K.V.P.'er dr. Stok- lan voorgesteld een com- ïissie in. te stellen, die de rakbische aspecten van de .umanistische geestelijke erzorging der strijdkrach- ?n zou moeten bestuderen. rolgens minister Visser is it een enquête gebleken, at 2000 militairen op hu- oanistische geestelijke erzorging prijs stellen. Minister Visser stelde ich achter het voorstel- tokman. De S.E.R. heeft minister reldkamp geadviseerd anuit een centraal punt en systematisch onder- Dek te laten instellen naar e te verwachten behoefte an ziekenhuisbedden. Daarna zou een plan op rngere termijn moeten rorden opgesteld wat be reft de bouw, de uitbrei- ing en vernieuwing van iekenhuizen. (Van onze parlementsredactie) TTET kabinet is van oordeel, dat een openbaar debat op dit ogenblik J-J- over het Nw.-Guinea-beleid minder opportuun moet worden geacht. Dit heeft minister-president De Quay de Tweede Kamer meegedeeld in een gisteravond verschenen brief over de behandeling van de kwestie- Nieuw-Guinea in de V.N. en de tengevolge daarvan ontstane situatie. Blijkens dit schrijven meent de regering, dat eventuele verdere beslui ten over de Nieuw-Guinea-politiek mede zullen afhangen van thans nog niet bekende ontwikkelingen, met name in de V.N. Het plan-Luns, dat te New York weliswaar niet in stemming werd gebracht, maar dat niet is ingetrokken, wenst de regering onverkort te handhaven. Enkele belangrijke punten in de brief van de minister-president zijn: l Door de regering worden de nodige voorbereidingen getroffen om ver tegenwoordigers van de inwoners van Nederlands N. Guinea op korte termijn in staat te stellen zich zo ruim mogelijk te oriënteren. Een vrije keuze omtrent eigen toekomst dient immers wel overwogen te wezen en gebaseerd te zijn op een duidelijk inzicht in de mogelijkhe den en consequenties daarvan. 2" Het kabinet blyft te allen tijde be reid het vraagstuk-N. Guinea met Indonesië te bespreken en zou zo'n gesprek zelfS op prijs stellen, zodra Indonesië aan de Papoeabevolking een vrije keuze wil laten. Het oordeel van het kabinet dat een openbaar N. Guinea-debat op dit ogen blik minder opportuun moet worden ge acht. motiveert de minister-president ais volgt. Het V.N.-debat heeft eerst zo kort geleden plaatsgehad, dat de draagwijdte van de in de V.N. door anderen verde digde standpunten en van de stemmings uitslagen nog niet volledig kan worden overzien. De Nederlandse voorstellen hebben zonder twUfel in vele landen nieuw element gebracht in het denken over het probleem en het schUnt belang deze ontwikkeling nader t« studeren. Verder is nog niet te overzien welke mogelijkheden de onlangs door de Algemene Vergadering aanvaarde de kolonisatieresolutie kan insluiten. Ten PROF. DE QUAY bereid tot gesprek slotte dient rekening te worden gehou den met het feit. dat leden van de Nleu'w- Guinea Raad de behandeling in New York hebben bUgewoond en dat gele genheid moet bestaan tot nader beraad onder de vertegenwoordigers van de be volking. V oortgaan |heren (v.l.n.r.) Domsnoor, n Tanggehma, leden van ^fietuu-Gunea-Raad zijn gis- t uit New York op Schip- I aangekomen. Zij zijn toege- Bi geweest aan de Neder- ,ise delegatie bij de VJV. De toont hen tijdens hun pers- I ferenti. Beslist onjuist noemt prof. De Quay de veronderstelling dat, nu ditmaal voor de Nederlandse V.N.-voorstellen geen «tweederde meerderheid kon worden ge vonden, dit hoofdstuk als het ware zou zijn afgesloten. ..Het is de politiek van de regering", aldus de minister-president, „dat zy wenst voort te gaan op de inge slagen weg, namelijk internationalisatie, zo mogelijk via de V.N. en op basds van een bonafide uitoefening van het zelf beschikkingsrecht zoals neergelegd in de zg. Brazzaville-re9olutie". Om dit tot uitdrukking te brengen is de Nederland se ontwerp-resolutie weliswaar niet in stemming gebracht, doch niet ingetrok ken. De regering wil daarmee zeggen, dat zy haar voorstellen onverkort hand haaft. Voor de verwerkeiyking van deze voorstellen en met name van de inter- nationalisatiegedachite bestaan in het kader van de V.N. nog nadere moge lijkheden. De regering denkt hiertjij met name aan de onlangs door de Assemblee aanvaardde dekolonisatieresolutie, waar- bü een commissie van 17 landen werd ingesteld die op de dekoloni satie moet toezien en terzake aanbeve lingen en suggesties zal doen. Nederland is één van de weinige beherende mogend heden, die voor de instelling van deze commissie stemde. De regering heeft de Nederlandse Per manente Vertegenwoordiger te New York opgedragen nauwkeurig en actief te vol gen hoe de dekolonisatie-revolutie wordt uitgevoerd. Zij kan uiteraard nog niet aangeven welke concrete mogelijk heden voor het Nederlandse beleid in N. Guinea zich onder de uitwerking van de resolutie zullen voordoen. Minister Luns heeft hierover voor zijn terugkeer Nederland een eerste oriënterend gesprek gehad met de secretaris-generaal der U.N.O. Oe Thant. De snelle staatkundige ontwikkeling van Nederlands N. Guinea zelf acht prof De Quay een belangrijke factor bij de bepaling van het regeringsbeleid. Hy wijst erop. dat in de laat9te tien jaar zich onder de Papoea-bevolking een poli tiek bewuste kern met eigen staatkun dige denkbeelden is gaan vormen. Deze denkbeelden komen tot uiting in de Nieuw-Guinea Raad, met de oprichting waarvan hat recht dar bevolking op staatkundige medezeggenschap duidelijk is gésteld. De aan de Raad gegeven op dracht om van advies te dienen over tijdstip en wijze waarop het zelfbeschik kingsrecht zal worden uitgeoefend, bete kent de bekrachtiging van een belofte: de belofte nl. dat bulten de bevolking om niet over haar toekomst zal worden beschikt. Memorandum De minister-president wil nog een mis verstand rechtzetten, dat in bepaalde kringen is gerezen over de drie keuze mogelijkheden die met betrekking tot het zelfbeschikkingsrecht van N. Guinea waren genoemd in het Nederlandse V.N. memorandum van 3 november jl. De drie punten luidden: aansluiting bij Indone sië, onafhankelijkheid, associatie met Australisch N. Guinea en naburige eilan den. Voor vervolg zie pagina 9 EHULD in een dikke winterjas is de Libanees Edmond Khayat gistermiddag, gebogen onder zijn veertig kilogram zware en vijf meter lange kruis op weg gegaan zijn hotel aan de Hoefkade in Den Haag naar het Vredespaleis om daar bij het internationale hof van justitie zijn plan voor de wereldvrede te overhandigen. Tevens heeft hij het hof voorgehouden, dat het niet meer representatief is, omdat de volkerenorganisatie haar plicht heeft verzaakt door niet te zorgen voor het welzijn in de mensheid. De kleine Libanees met zijn zwarte snor, maar reeds enigszins grijzende haren, verklaarde in zijn hotel, waar hij zijn uit vijf delen bestaande kruis in elkaar schroefde, dat na 2000 jaar de mensheid nog steeds gebukt gaat onder verdrukking en oorlog en nog immer haar kruis draagt. „Wanneer komt er eindelijk eens vrede op aarde?" zo vroeg hij zich af. Deze zelfde vraag staat ook op een groot bord, dat hij om de huls draagt. Op de vraag, hoe deze kleine man in staat is dit grote en zware kruis zo ver te dragen, antwoordde hij, dat zijn geloof in zijn idealen hem. daarbij helpt. Zoals bekend, heeft Khayat zijn kruis reeds door de straten van vele steden in Europa gedragen. Volgende week hoopt hij naar New York te vertrekken, waar hij hij de Verenigde Naties wil demonstreren. De onkosten van zijn reis draagt hij geheel zelf. Hij heeft tn Noord- Afrika namelijk een filmverhuurkantoor. In het Vredespaleis werd de heer Khayat ontvangen door de griffier van het internationale gerechtshof, de heer J. Garnier-Coignet. Aan hem bood de Libanees zijn 14 folio-vellen beslaande plan voor de wereldvrede aan. ministerie van defensie, de heer F. H. van der Putten uit Bussum, heeft zonder overleg met zyn raadsman het memorandum dat hij in opdracht van de minister heeft opgesteld n.a.v. beweerde collaboratie en onregelmatigheden door legerofficieren in het voormalige Neder- lands-Indië, voor publikatie vrij gegeven. De vele namen van officieren en andere personen die daar in worden genoemd, mogen niet worden ge publiceerd, zo heeft de heer Van der Putten medegedeeld. De raadsman van de ontslagen de fensie-ambtenaar. mr. N. J. Geleynse uit Amsterdam, heeft voorts zijn uitvoerige lands-Inaie, die naar zijn mening de beweerde collaboratie en onregelmatig heden door legerofficieren bevestigen. Ten slotte geeft hij een opsomming van „ai hetgeen ondergetekende sinds zyn Voor vervolg zie pagina 9 TN HAAR BRIEF over Nieuw-Gulnea. die zij thans aan de volksvertegen woordiging heeft doen toekomen, deelt de regering mede, dat zij nog aan de studie is, maar dat zij tegelijk vasthoudt aan haar beleid. Voor wie anders dan arge loos leest, kan dit een tegenspraak in houden. Wat betekent hier het spreken over be leid? Beleid kan, dunkt ons, betrekking hebben op het doel dat men wil bereiken zowel als o pde weg die men tot het be reiken van dat doel wenst te bewandelen. Wat Nieuw-Guinea betreft het doel van het beleid staat wel vast. De bevol king zal eens over eigen toekomst moeten kunnen beslissen. Hoe staat het met het beleid in de zin van de te kiezen weg? Eens was Nederland de mening toegedaan, dat het zelf in staat en gelegenheid was, de bevolking van Nieuw-Guinea te leiden. De omstandigheden zijn het daarin al lengs gaan bemoeilijken. Toen heeft hel gekozen voor de internationalisering en heeft het een ingenieus plan-Luns op tafel gelegd. Het plan heeft goed gewerkt, maar geen rechtstreeks gunstig resultaat opge leverd. Moet Nederland nu aan de inter nationalisering van Nieuw-Guinea vast houden? Uit de brief zou men kunnen afleiden, dat dit standpunt van de regering is. Zij wenst, deelt zij mede, verder te gaan op de ingeslagen weg van internationalisatie. Maar tegelijk blijkt wel, dat die weg haar nog niet duidelijk voor ogen staat. En onze vertegenwoordigers bij de V.N. heb ben opdracht gekregen, de verdere ont wikkelingen nauwlettend te volgen. Wij hebben met dit standpunt wel vrede. Feit blijft intussen, dat de wee van de internationalisatie. Nederlands goede be doelingen ten spijt, niet voldoende begaan baar is gebleken. Daarom zouden wij het niet ondienstig hebben geoordeeld, indien de regering in haar brief duidelijk had doen uitkomen, dat, in afwachting van gunstige berichten van onze vertegenwoordigers bij de V.N., heel de zorg voor Nieuw-Guinea, met in begrip van de verwezenlijking van des- zelfs beschikkingsrecht, op Nederland is teruggevallen. En dit is iets. ten aanzien waarvan geen afwachtende houding behoeft te worden aangenomen. En dit is een ontwikkeling waarover van onze mensen bij de V.N. geen berichten behoeven te worden inge wacht, doch die zich nu reeds aan het voltrekken is. Nu de weg die de regering in goede trouw wenste te gaan, geblokkeerd is gebleken, is de weg van het zelf-doen voor het ogenblik de enige die haar gegeven is om te gaan. Hij is trouwens voor wie moed weet te vatten niet slecht. Officiële dealer van: Verf van Vettewinkel I Wienese ladders Tokion Lakken I Sphinx kwasten Nemi Muurverven I Sata Pistolen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIDEN TeL 33909 ET bestuur van de stichting Centraal Bureau voor de afgifte Rijvaardigheidsbewijzen heeft besloten met ingang van 2 januari 1962 de adviseurs C.B.R. te machti gen direct na het rijexamen de uit slag aan de kandidaat bekend te maken. De uitslag van het rijexamen zal genoemde datum af schriftehjk worden gegeven door afgifte van een rapport, ge tekend door de adviseur die het rij examen afnam. Dit rapport heeft zowel op het resultaat van het praktische als het theoretische gedeelte betrekking. Ingeval een kandidaat, hetzy voor het volledige examen, hetzy voor een gedeel te van het examen niet aan de eisen heeft voldaan, worden op het rapport de eisen vermeld waaraan de kandidaat niet vol deed. Komt een kandidaat in aanmerking voor herexamen van een van de delen van het examen, dan wordt hem met de schriftelijke uitslag een coupon verstrekt welke hem recht op dit herexamen geeft Slaagt een kandidaat voor het gehele examen of voor een herexamen, dan wordt hem daarvan ook direct schrifte lijk mededeling gedaan. Het rijvaardig- heidsbewijs wordt door het CBR later toegestuurd. Alleen voor examens van invaliden zal de oude methode gehandhaafd biyven, .angezien bü het vaststellen van de uit lag van deze examens zowel de medi- chc als de technische diensten van het C B R gekend moeten wonden, in vele gevallen ook voor het vaststellen van de juiste bözondere voorzieningen voor Mocht de adviseur aan de hand van het door hem geconstateerde tijden? het examen niet direct tot een definitieve uitslag komen, dan zal hy dit de kandi- iaat mededelen en het rapport opzenden lan het C.B.A. ter nadere beoordeling an de directie. Het bestuur van de stichting C.B.R. is an oordeel dat de getroffen maatregel ooral In het belang van de kandidaten Is. die ln de toekomst het vaak slopende wachten op de uitslag bespaard blijft, OurrnboTtn zal de ryschoolhouder in het nieuwe systeem het contact met de gezakte kandidaat niet behoeven te ver- I liezen, hetgeen thans wel gebeurt. brief met vele bijlagen aan de leden van de Tweede Kamer openbaar ge maakt. Hij verzoekt de Kamerleden daarin de minister te bewegen het ontslagbesluit in te trekken. Aange drongen wordt op een onderzoek door een parlcmcntaire-enquctecommissie. De heer Geleijnse geeft in zyn brief te kennen, dat in het licht van het door de minister genomen ontslagbesluit het thans duldeiyk Is „dat de minister ken nelijk geen ogenblik werkeiyk van plan is geweest om ln deze de onderste steen boven te laten komen, maar biykens de formulering van zyn opdracht be doeld heeft zich een op het eerste ge zicht gegrond argument te verschaffen om de heer Van der Putten te kunnen ontslaan De heer Geleynse. die dezelfde brief vandaag ook aan de leden van de Eerste Kamer heeft verzonden, protesteert te gen de door minister Visser gevolgde weg „met grote klem. omdat hier de men van behooriykheid, redelijkheid menseiykheid met voeten zijn getre den." In het memorandum aan de ministe: an defensie geeft de heer Van der Put- X end ens: langrmm dalend. Zuid-Holland over de Veluwe Twente loopt bijzonder veel regen ge bracht (0 tot US mm), gevolgd door koude lucht met gure buien. Vrijdagmiddag kwam de temperatuur niet hoger dan twee graden boven nul. Vanmorgen bereikte ons het regen- gebied, dat wordt gevolgd door zach tere oceaanlucht, die morgen met een zuidwestenwind wordt aangevoerd. De temperatuur die vanmorgen drie A vier graden bedroeg, zal zondagmid- HET WEER ES EUROPA dag tijdens enkele opklaringen tot acht A negen graden kunnen stijgen. Daar- Rapporten hedenmorgen zeven uur mee is tevens de weg weer vrijgekomen t-oor nieuwe depressies met zachte lucht en regen die het weer o< volgende week weer een onbestendig karakter zullen geven. De Bilt verwacht tot morgenavond: Vpeniv" Overwegend zwaar bewolkt met nu en VUss. dan regen of motregen. Aanvankeiyk zwakke tot matige, later tot krachtig of iwem# hard aanwakkerende wind (ossen zuid en fiindh. zuidwest. Verdere styging van tempera- J-imb tuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). s ZON EN MAAN KS,penb Zondag: zon op 8.36, onder 16.29; maan cA_!,1?Ide*r' op 10.37, onder 19.23. Vdam Maandag: zon op 8.38, onder 16.28; maan aruu*i op 11.25, onder 20.35. 14 december eerste kwartier. Temper Station cesteldb Sf Sè l« |f< li TAF. Britse regering heeft zich be- reid verklaard de V.N.-strijd- reid verklaard de V.N.-strijd- krachten in Katanga bommen te le veren, op voorwaarde, dat deze bommen alleen gebruikt worden voor preventieve acties tegen vlieg tuigen op de grond of tegen lan dingsterreinen, die door deze toe stellen worden gebruikt. Inmiddels heeft radio-Katanga de bevolking opgeroepen de wapenen op te ne men en de gehele V.N. uit Katanga te jagen. De verwachting is, dat de strijd steeds heviger zal worden, omdat de V.N. thans niet meer te rug kunnen. Een woordvoerder van de VN. ver klaarde tenminste, dat het niet langer een conflict was tussen de Katangaan- se en Kongolese regering, maar tussen de volkerenorganisatie en de regering- Tsjombe. De V.N. zullen slechts dan de gevechten staken, wanneer de Ka-1 tangaanse gendarmerie de wapens neerlegt Dat de Katanganen hier niet aan denken, bewees de uitzending van radio-Katanga, waarin de bevol king werd opgeroepen „de pylen te vergiftigen. De strijd zal niet eindigen, voordat de laatste V.N.-soldaat Katan ga heeft verlaten, of gedood is door onze kogels of onze vergiftigde pij len", aldus de uitzending. President Tsjombc, die uit Parijs in de Ka tanga an se hoofdstad is teruggekeerd, heeft gisteren het door mortiergranaten beschadigde ziekenhuis in Elisabethstad bezocht. Uit verschillende bronnen be reikten ons berichten, dat dit zieken huis door de V.N. beschoten is. Van de 600 pa'.ënten werd niemand gewond, maar vijfhonderd patiënten zijn ra het bombardement gevlucht. Tsjombc voorspelde dat wanneer Ka- tanga gedwongen zou worden te capitu leren, de Kongolese premier Adoela ver drongen zou worden door de linkse Gi- Voor vervolg zie pagina 9 Grenoble Nice ?,"i3Son MUncbeo Zurich Genev# ^1. bew. (jutaO HLet goed op mijn handtasje. Ellen."

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1