Jliettiue geibsttft ÖTaamnt Hevige strijd Katanganen en troepen van de V.N. C- Commentaar Treintje spelen bracht winst op Ierse opperbevelhebber eens met dr. O'Brien 'Met trein O. -Berlijn en al uit gevlucht ion Horlogemaker bekent moord op Italiaan V.N.-aanvalien op Jadostad en Kolwezi Auto reed op fietsers in: twee doden Zoeken overlevenden coaster gestaakt (MM) |J is |il li aEl H WOENSDAG 6 DECEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (BU contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58938. CHRISTELIJKE ATIONAAL DAGBLAD "mfn heil ia UfleKsa*eT TweeënrewtlgMe Jaarpang no. 12347 SENT moeit wijken voor BISSCHOP Zi. pagina 7 iristtan Dior heeft in Londen hoedencollectie voor de len te 1962 laten zien. Hierboven een Aerotisch staaltje: Geneviève VÉen gropne pothoed waarover ten sjaal is gedrapeerd. op de V.N.-strijdkrachten overgegaan en hebben volgens minister van voorlichting Albert Nyembo het hoofdkwartier van de Ver. Naties ge dwongen te evacueren naar een klein huis bij de luchthaven op ongeveer 12 km van het centrum van Elizabethstad. Deze luchthaven is zoals men weet in handen van de Indische V.N.-troepen. Vroeg in de ochtend werd er boven de stad druk geschoten. Katangaanse troepen vuurden op een DC-3 van de V.N., die overvloog op een hoogte van 2000 m. Katan gaanse versterkingen zouden naar een nieuw gevechtsterrein gezonden zijn, dat gelegen zou zijn in de deftige woonwijk van Elizabethstad. De gevechten waren gisteren tegen de avond gestaakt Elizabethstad maak te de indruk van een dode stad. In de buitenwijken werd af en toe nog een schot gehoord, maar de straten lagen vrijwel verlaten. Alle café's en restau rants waren gesloten. De enkele Afri kanen die zich op straat waagden, haasten zich naar hun bestemming. In de ziekenhuizen had men het druk met de verzorging van de gewonden, die aan beide zijden waren gevallen. Het meeste bloed ls gevloeid bij wegversperring op een verkeersplein de grote weg tussen Elizabethstad en 1 duitse trein gestolen en is met grote snelheid de vrijheid van Vest-Berlijn binnengereden. De locomotief met acht rijtuigen, waar- li 32 personen zaten, passeerde met een snelheid van tachtig kilo seter de communistische grenswacht. Een kilometer verder, op festberlijns grondgebied, kwam hij tot stilstand. De 28-jarige machinist Harry Deter- ling, zyn 18-jarige stoker en 23 passagiers maakten bekend dat zij voor het commu nisme gevlucht waren en niet naar Oost- Duitsland zouden terugkeren. Andere reizigers, onder wie de woedende con ducteur, gingen wel terug. Nieuws in één oogopslag Volgens de laatste be richten uit Elisabethstad (uit Katangaanse bron) hebben Katangaanse troe pen vannacht het vuur ge opend op het hoofdkwar tier van de Ver. Naties. Daardoor zijn de betrok ken V.N.-functionarissen gedwongen geworden te evacueren. Enkele tientallen spoor wegmensen en hun gezins leden hebben kans gezien muit Oost- r het Westen te ontkomen via de sector grens tussen Oost- en West-Berlijn. Een commu- i nistische conducteur heeft nog vergeefs getracht de I trein te laten stoppen. In de afgelopen nacht is het zoeken naar de ne- I gen vermiste zeelieden na de ramp met de Stientje I Mensinga gestaakt. De Maria Schulte, die hulp had verleend, is in de ha ven van Sligo, Noord- West-Ierland, aangeko men. Sinds gistermorgen ontbreekt elk contact met de reddingboot van Arran- moore, die, met acht man aan boord, was uitgevaren i om de Stientje Mensinga iCtQI hulp te verlenen. De Italiaan Squazzardi I Li heeft in de Parijse Santé- gevangenis tegenover een •i Milanese pol itie-off icier ZlJfl bekend de Italiaanse ver tegenwoordiger Colombo IYIQ in Amsterdam met een pis toolschot te hebben ge- -.fdood. Het stoffelijk over- JUf/ schot had hij verborgen in li het Amsterdamse Bos. On- lldlt middellijk nadat dit be kend was geworden, zijn in dit bos naspeuringen i begonnen. De voorzitter van de Britse conservatieve partij, Macleod, heeft in een boek zich volledig geschaard achter wijlen Neville Chamberlain wat betreft zijn houding in München kort voordat de tweede wereldoorlog begon. Mac leod meent, dat wij in ons iubllel huidige dilemma begrip voor dit optreden moeten hebben. In het Lagerhuis heeft iremier Macmillan ver- tlaard van oordeel te zijn, dat onderhandelingen met de Russen over de kwes- tie-Berlijn wellicht ge makkelijker zullen zijn dan het Westen verwacht. Hij legde sterk de nadruk op een gezamenlijk westelijk standpunt. Nadat gistermiddag op verschillende plaatsen de toestand nog zeer kritiek was geweest, is gister avond het water in de Gel derse Vallei en 't stroom gebied van de Vecht be gonnen te zakken. Met dui zenden zandzakken zijn verscheidene dijken ver sterkt. Ook in Meppel is de situatie wat gunstiger geworden. Een uur na ging volgde Voor vervolg zie pagina 9 vliegveld. Gurkha's (Indische elitetroe pen) zijn daar tot een onbeslist treffen met Katangaanse parachutisten gekomen. Een kapitein van de Gurkha's werd ge dood en een luitenant en een soldaat werden gewond. Over de slachtoffers on- de Katanganen lopen de gegevens uit een. Intussen heeft secretaris-generaal Oe Thant de V.N.-strijdmacht in Katan ga gemachtigd, op de grond en in dt lucht tot tegenactie over te gaan. Zweed se straaljagers hebben opdracht gekregen de grondstrijdkrachten van de V.N. te ondersteunen. Amerika heeft grote transportvliegtuigen aangeboden voor de V.N.-strijdmacht. Door de lucht worden versterkingen naar Elizabethstad overge bracht. Oe Thant heeft voorts de Indische bri gade-generaal Raya benoemd tot burger lijk en militair bevelhebber van Eliza bethstad. Raya neemt t burgergezag over van n Smith en Brian Urguhart. Ook heeft Je Thant de Ghanees Robert Gar. diner, die een van zijn voornaamste raad gevers in Kongolese aangelegenheden is, opgedragen per vliegtuig naar Leopold- stad te reizen, waar hij een tweetal we ken moet blijven. Ruim 350 man Ierse troepen zijn gis teren in zeven vliegtuigen uit Ierland naar Kongcr vertrokken om andere troe pen af te lossen. Vandaag zouden nog 150 militairen volgen. Zij werden ver gezeld door de Ierse opperbevelhebber van de V.N.-troepen in Kongo, generaal Sean Mckeown. Deze verklaarde voor zijn vertrek uit Dublin, het eens te zijn met de kritiek van zijn landgenoot O'Brien. Hij deelde tevens mede, ontslag te hebben gevraagd uit zijn dienstver band bij de Ver. Naties. Dit loopt aan het einde van deze maand af. Mckeown zei te zullen aanblijven, tot zijn opvolger benoemd is. Zie voor een uitvoerig verslag van de gebeurtenissen in Katanga ook op pa- De dertigjarige Italiaanse horloge maker Sergio Squazzardi, die in de Santé-gevangenis te Parijs was op gesloten, heeft bekend zich te heb ben schuldig gemaakt aan de moord op de Italiaanse zakenman Bruno Colombo. Deze moord is enkele we ken geleden gepleegd. In verband met deze bekentenis is in Rome aan gehouden de student Enrico Prisco, die verdacht wordt van medeplich tigheid. Direct na de bekentenis heeft de kapi tein van de Italiaanse politie, de Milanees Scelfo, zich in gezelschap van de broer van de vermoorde Colombo naar Am sterdam begeven. Na aankomst zijn zij met leden van de Amsterdamse recherche en van het parket naar het Amsterdamse bos gegaan, waar een diepgaand onder zoek is ingesteld. De Italiaanse horloge maker heeft namelijk toegegeven, de zakenman Colombo met een pistoolschot te hebben gedood en zijn stoffelijk over schot in het Amsterdamse bos te hebben verstopt Het speuren naar het stoffelijk over schot heeft nog geen resultaat opgeleverd. Hangende het onderzoek wil de Amster damse politie geen verdere mededelin gen verstrekken. De bekentenis is afge legd tegenover de heer Scelfo, die de horlogemaker verhoorde in overleg met het waarnemend hoofd van het parket te Amsterdam, mr. J. F. Hartsuiker. De Amsterdamse politie heeft gister middag nogmaals een nader onderzoek Ingesteld In de Alfa Romeo van Colombo. HierbU werd ln de rechterportierstijl achter de bekleding een kogel aangetrof fen van het kaliber 7,65 mm. Dit onderzoek, dat op het hoofdbureau de recherche. In de auto werd toen deze op 27 november in Den Haag op het Lange Voorhout terugvond, het dak geconstateerd. De Verenigde Naties hebben hun Zweedse en Indische straaljagers be vel gegeven om de Katangaanse lucht macht aan te vallen in zijn bolwerken Jadotstad en Kolwezi. Zes Globemasters van de Ameri kaanse luchtmacht zijn naar Elizabeth stad vertrokken met pantserwagens en luchtafweergeschut, die bestemd zyn voor de troepen van de VN in Katanga. President Tsjombe van Katanga heeft verklaard dat de strijd in Ka- tanga algemeen is geworden en dat hij daarom van plan is vanavond nog naar Katanga terug te keren. gereden. Een vrachtauto moest voor de jongens uitwijken, dat de per sonenauto aan de verkeerde kant pas seerde. Twee van de jongens Martien van Sinte en Jos van Duppen kwamen in het kanaal langs de weg terecht en verdronken. In Groningen is gisteravond de 72- jarige D. Kooy door een autobus aan gereden. Hij was op slag dood. Gisteravond is bij Haastrecht de 31-jarige J. Pater uit Oudewater met zijn auto tegen een geparkeerde vrachtauto gereden. Hij was op slag dood. De 38-jarige E. Hurenkamp uit Apeldoorn is, toen hij voor zijn huis een fiets stond te repareren, door een auto aangereden. De heer Hurenkamp over leed ter plaatse. De 36-jarige heer T. van Soeren uit Nijkerkerveen is gisteren toen hij op zijn fiets een andere fietser passeerde, in de berm terecht gekomen en geval len. Hij liep een schedelbasisfractuur op is later in het ziekenhuis in Amers foort overleden. Deze dramatische foto werd ge nen terwijl een marine-heli kopter een opvarende (zie pijl) van boord van de Nederlandse kustvaarder Stientje Mensinga haalt. Andere mannen zijn nog op de achterplecht te zien. Opzij achter het (later gezonken') schip ontwaard men redding boten en sloepen. Gramsbergen in het noordoosten van Overijssel bij de Duitse grens la een van de knooppunten van de wateroverlast, waardoor Nederland ten gevolge van de langdurige regenval wordt geteisterd. In de buurt van Gramsbergen, waar reeds vele polders zijn ondergelopen door water dat is aangevoerd uit het stroomgebied van de rivier de Vecht in Duits land, bouwen Nederlandse en Duitse dijkwachters gezamenlijk een nooddijk van zandzakken tussen een natte en nog vrijwel „droge" polder. Te weinig man aan boord om te slepen Sinds den, die vermist werden na de reddingswerkzaamheden bij de ramp met de Stientje Mensinga, is van nacht gestaakt. Gisteravond is de Maria Schulte, het schip, waarvan schijnlijkheid omgekomen zijn bij vijf bemanningsleden naar alle waar- het verlenen van hulp aan de in doodsgevaar verkerende bemanning van het Nederlandse schip, in de ha ven van Sligo in Noordwest-Ierland binnengelopen. De kapitein heeft daar zijn droevig relaas gedaan. De Maria Schulte had eerst een poging ondernomen de op de rotsen gelopen Ne derlandse kustvaarder op sleeptouw te nemen. Het was echter niet mogelijk gebleken een lUn over te brengen, om dat er aan boord van het Hollandse schip niet voldoende mensen aan boord De vier mensen, die nog aanb oord wa ren (de kapitein en drie leden van de bemanning) gaven de pogingen om de lijn te grijpen op en zetten een kleine rubberboot uit. De Duitsers hebben toen direct een reddingboot met vijf uitgezet en zij wisten met veel moeite de Nederlanders te bereiken. Zij na de yier man over, maar door de zware storm brak de verbindingslijn tussen de reddingboot en de Maria Schulte. boot dreef daarop af. De Duitsers hebben nog geprobeerd om _>n andere lijn over te brengen, maar het Duitse schip liep zelf gevaar op de rotsen te lopen. Zij konden de zeelieden bereiken en moesten hen aan hun lot overlaten. gistermorgen heeft men niets van de reddingboot Aranmoore, die was uitgevaren om hulp te bieden aan de kustvaarder. De red dingboot moest beschutting gaan soeken tegen de storm. Later is gemeld, dat de omgeslagen sloep van de Duitse kustvaarder in de baai van Blacksod is aangespoeld. Ook de boot van de Stientje Mensinga ia ge vonden. Zoals wij gisteren in een deel van onze edities meldden, zijn er van de slachtoffers er tot dusver vier gebor gen. Drie ervan behoren waarschijnlijk tot de bemanning van de Duitse Maria Schulte. Van de zijde van het scheep vaartbedrijf Gruno werd meegedeeld, dat de namen van de vier Nederlandse ver misten zijn: J. Mink (kapitein), G. J. Kievit (stuurman), S. Meijbos (2e ma chinist) en B. van Rijn (3e machinist) Niet alleen buitengaats maar ook op het IJsselmeer was het gistermorgen al lesbehalve veilig geweest voor 't scheep vaartverkeer. Dat ondervond da schip- Voor vervolg zie pagina 9 VOORSHANDS Nieuw-Guinea we derom geheel op Nederland is terug gevallen, zullen wij met ons beleid daar mede ernstig rekening hebben te houden. Een versnelde ontwikkeling naar zelfstan digheid vereist niet alleen van de inheem se bevolking, doch niet minder van de Nederlanders ginds, een grotere krachts inspanning. Helaas heeft ook wat die krachtsinspan ning betreft Nieuw-Guinea geleden door de sfeer van onzekerheid, die er allengs om dat gebied was komen te hangen. Vele Nederlanders wisten niet meer. waaraan zij toe waren. In plaats dat velen daar heen trokken om hun bijdrage aan de noodzakelijk versnelde ontwikkeling te geven, namen velen het vliegtuig naar Ne derland. Was het hun kwalijk te nemen? In elk geval behoort men grote waarde ring te hebben voor hetgeen door talrijke maar nog altijd te weinige Neder landers ginds is en wordt verricht. Wat echter gebeuren moet, is dat de on zekerheid wordt tegengegaan. Men heeft er in Nederland veelal geen voorstelling van, hoe ontmoedigend een enkel destruc tief artikel in een Nederlandse krant op velen ginds werkt. Zulk een artikel heeft hier een bescheiden invloed, het is opge nomen in het geheel van de krant en de werking van het artikel pleegt door aller lei andere facetten wel ten dele te worden geneutraliseerd. Ginds echter circuleert het ln uitgeknipte vorm dus zonder de neutraliserende werkingen langs alle bureaus, en naarmate het circuleert ver somberen steeds meer gezichten. Wie hier ln Nederland onder comfortabele omstan digheden zulk een artikel schrijft, behoort dit wel in zijn overwegingen te betrekken. De onzekerheid worde tegengegaan, en zulks te meer nu, het plan-Luns ten spijt, Nederland opnieuw voor de ontwikkeling in Nieuw-Guinea de volle verantwoorde lijkheid draagt. Waaraan de mensen ginds behoefte hebben, ls niet aan ont- doch aan bemoediging. Dit moet ook uitkomen in een behoorlijke regeling van hun toe gekende garanties. Velen geven in Nienw-Gulnea de beste jaren van hun leven. Het ontbreekt hen waarlijk niet aan idealisme. Een bezoek aan dat land heeft ons van dit feit wel kunnen overtuigen. Maar ls het onbillijk, dat zij op bepaalde zekerheden prijs stel len? Het hoort nu eenmaal bij de omstan digheid. dat Nederland Nleuw-Gulnea op zijn weg heeft liggen. Aan dit laatste valt voorlopig niet te ont komen. En evenmin aan de gevolgen die het natuurlijkerwijze heeft. Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's „Mam, leunt u het recept van dit des sert niet vragen?" Auto viel zeven meter Op het viadiuct bij de Ringvaart in de rijksweg AmsterdamDen Haag heeft zioh gisteren een merkwaardig ongeluk voorgedaan, dait nog vrij goed is afge lopen. Een door de 57-jarige ir. J. A. M M. uit Den Haag bestuurde personenauto haalde vlak voor het viaduct, terwijl hier een inhaal verbod gekit een autobus van de KLM in. Op het viaduct sneed de personenauto de autobus, dóe niet meer kon uitwijken. De personenauto werd in de flank gegrepen en door de houten afschutting heen van de weg ge duwd. De auto viel ongeveer zeven me ter naar beneden op een rijwielpad, stuitte verder en kwam uiteindelijk terecht in de achtertuin van een woon huis. Van de drie inzittenden bleef de bestuurder ongedeerd. Twee anderen, H B uit Den Haag en J. M. uit Noond- wijkenhout, moeeten met verwondingen naar een ziekenhuis in Amsterdam wor den overgebracht. jyE storm om de depressie, die giste ren boven de Noordzee was gelegen en nu boven Scandinavië is aangekomen, neemt in kracht af. Koudere polairs lucht stroomde achter de depressie om naar West-Europa. In deze lucht vielen buien waarvan sommige met onweer. Tendens: stijgend ZON EN MAAN Donderdag zon op 8.33, onder 16.30 uur; aan op 7.20, onder 16.40 uur. By Ierland ontwikkelde zich gen een randstoring, die ook de komende 24 uur in ons land enkele buien kan veroorzaken. Tussen de buien komen flinke opklaringen voor in verband waar- mede de nachtelijke temperatuur nog HET WEER EN EUROPA iets lager wordt. Vooral in het binnen- Rapporten hedenmorgen zeven uur land Is dan ook voor de komende nacht lichte vorst waarschijnlijk. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Wisselend bewolkt met enkele bnlen. Vannacht op de meeste plaatsen lichte vorst Morgen overdag dezelfde tempera- toren als vandaag of iets lagere. Over- wegend matige wind tussen noordwest en ^d.-Llmb zuidwest. (Opgemaakt 11.15 uur). Temper Station Weera- t ït S E Helsinki Stoelen Os. o "TEN GROEP Britse lief- het deficlet van de staats- ten gebruik gesteld. Het huurd en na verloop van tijd nist tot en met schoonmakers, hebbers van spoorwegen spoorwegen van meer dan 1 daaraan voorafgaande jaar functioneerde het lijntje, weer. hun werk vrijwillig en son- die van de Britse staatsspoor- miljard gulden scherp af- hadden de spoorwegen op dit Het afgelopen jaar werden der enige beloning hadden wegen een complete spoor- steekt, werd verkregen met traject een verlies van 600.000 91 000 passagiers vervoerd. verricht zuiver uit liefde verbinding hadden overgeno- de Bluebell een verbinding gulden geleden. Een groep voor het „spoortje spelen", men, hebben het eerste jaar van zeven kilometer tussen geestdriftige spoorwegmin- Voorzitter John Leroy die „Een echte spoorverbinding van hun exploitatie afgeslo- Sheffield Park en Horsted naars richtte een vereniging vol trots de winst bekend js het natuurlijk niet," aldus ten met een winst van bijna Keunes in het graafschap op tot behoud van de Blue- maakte, voegde er echter een woordvoerder van de 30.000 gulden. Sussex. bell. Van de spoorwegen eerlijkheidshalve aan toe dat Britse staatsspoorwegen, Deze netto-winst, die naast In 1958 werd de lijn bui- werd rollend materieel ge- al het personeel, van machi- „maar onoe segen hebben »e". Grenoble Nice BerlMn Frankion MUncben ZUricb Genève MaDorce regenb. h. bew. ar eer 1: oh t •M»q n rw.bew driftan wlwfctu nnw 7 windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1