Stil Ier O'Brien lucht zijn gemoed verder Jjt eéft étaafce hij De Gaulle is bevreesd voor „tweede Yalta" pljit Kennedy en Macmillan nog dit jaar bijeen Samenwerking bij vreedzaam onderzoek van de ruimte Kort en lang zicht 961 5 JORDANIË, NEDERLAND, ISRAËL Het is de regering bekend, dat Jordanië thans een toepassingsregeling vreemdelingen heeft, waarbij niet alleen aan Israëliërs, maar aan alle personen „van Joodse afkomst" de toegang tot Jordanië wordt ontzegd. De tussen Nederland en Jordanië afgesloten luchtvaartovereenkomst bevat echter geen bepalingen die aanleiding kunnen geven tot een uitzonderingsbehandeling van een bepaalde categorie personen. Dit deelt minister Luns thans mee in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid jhr. Van der Goes van Naters (soc.). De minister wijst er nog eens op, dat de Nederlandse regering elke discriminatie op grond van geloof of afstamming verwerpt. Aan de toepassing of uitvoering van buitenlandse voorschriften, die op zo'n discriminatie zijn gericht, kan de regering uiteraard geen medewerkng verlenen. De heer Van der Goes van Naters had gevraagd of de regering ertoe wil meewerken, dat op generlei wijze Nederlandse instanties met inbegrip van kerkgenootschappen ten behoeve van Nederlandse reizigers naar Jordanië mee zullen doen aan het afgeven van verklaringen van niet-Joodse afstamming. Minister Luns antwoordt hier o.m. op, dat op het beleid te dezer zake van kerkgenootschappen de regering geen invloed kan uitoefenen. Amerikaans blad na interview: i ka- eind min. Als men de publikaties in het steritmerikaanse tijdschrift U.S. m hefews an(* World Report als ge in inaghebbend beschouwt, dan zou ieveqe Franse president De Gaulle, iPha^ **et interview van president dheitennedy in de Izwestia, van me- Sng zijn, dat er binnenkort een ands^ee^e Yalta te verwachten is brieresident De Gaulle zou ervan Jigenvertuigd zijn, dat de Amerikanen jereid zijn de Westduitse belan- er ]en op te offeren om de westerse 10- echten in Berlijn te redden. 'M is. Het Amerikaanse tijdschrift schrijft, 671 at het interview, dat de hoofdredac- tar van de Izwestia. Adzjoebei, heeft fgenomen aan president Kennedy, in iet frankrijk ongunstig is ontvangen en ïg. leschouwd wordt „als de laatste in rd en serie treurige vergissingen". ur President De Gaulle zou bevreesd zijn, ns at de Westduitsers gedesillusioneerd pe ouden worden en dat dit eerst zal lei- »c. len tot neutraliteit en daarna tot een 34 wereenkomst met Rusland voor de her- er. biging van de twee Duitslanden op 53' 'oor Frankrijk en West-Duitsland Drie doden bij ramp met Duits toestel Een viermotorige Boeing 720 B van de taitse Lufthansa is gistermiddag in de murt van Mainz brandend neergestort, ie machine maakte een lesvlucht en hsd en bemanning van drie koppen aan oord, die allen om het leven gekomen Un. Het toestel kwam op een open veld irecht. Terstond nadat het brandend •rak de grond raakte, deed zich een tvige ontploffing voor. Een landbouwer lt Ebersheim, die op slechts 100 meter tstand aan het werk was, werd door de iondvliegende stukken metaal licht ge- Talrijke brandweerauto's, ook van de Amerikaanse luchtbasis bij Wiesbaden, ilaagden er vrij spoedig in de brand te klussen. Het toestel werd bestuurd door ie 40-jarige Erbert Sussmann. dezelfde, lie er enkele weken geleden in geslaagd s een Boeing in de lucht te houden, toen 'lak na de start de lading naar de staart fas verschoven en het vliegtuig verticaal Szijn staart in de lucht hing. Tweede loot was de 39-jarige Horst Soldat. Aruba-avond in New York Gisteravond is in het Sheraton-hotel New Vork een grote liefdadigheids- vond gegeven, die georganiseerd was oor de Amerikaanse vereniging, die Ich bezig houdt met de bestrijding van «ersenziekten. De avond werd gege- fen onder de auspiciën van het eilands- lestuur van Aruba. Er werden 800 te- (angskaarten van 50 dollar verkocht. Het bestuurscollege van Aruba had jen zg. ..deurprijs" beschikbaar ge- tteld, bestaande uit een stuk grond ter Ette van 1000 vierkante meter, gele- aan de Palm Beach van Aruba. De laar behoeft de eerste vijf jaar |een kosten te betalen op dit stuk (rond. Het eilandsbestuur van Aruba werd "ertegenwoordigd door het hoofd van iet toeristenbureau. Kuiperi, en Padu tel Caribe, de Arubaanse pianist, die q het Caribische gebied grote popula- ïteit geniet. Het Casino van het ..Aruba Carib- «an hotel" had uit de speelzaal van ijn hotel in Las Vegas enige speelta- els laten overbrengen naar het New- forkse hotel. Vijf croupiers van het Irubaanse hotel lieten hun ..faites vo re jeu" in New York horen. Premier Kassem verleent gratie De Iraakse premier, generaal-majoor tassem, heeft gisteravond opdracht legeven tot de onmiddellijke vrijlating 'an vijf mannen die het vorig jaar ter lood werden veroordeeld wegens een wging de premier in oktober 1950 te fermoorden. Hij veranderde verder alle doodvonnis- en in vijftien jaar gevangenisstraf en lalveerde alle gevangenisstraffen. De le maatregelen zijn echter niet van toe- lassing op personen die bij verstek zijn 'eroordeeld. Him zaak zal worden be- tudeerd wanneer zij zijn gepakt of fanneer zij zich hebben aangegeven. Personen die wegens kleinere straf ten gevangen zitten worden vrijgelaten »m hun de gelegenheid te geven ,.de republiek te dienen en te vechten tegen let imperialisme". Manoeuvres bij kolonie Goa Van gezaghebbende zijde wordt in Kew Delhi meegedeeld, dat het Indiase leger grootscheepse manoeuvres houdt In de nabijheid van de grens met de Portugese kolonie Goa. De Indiase gering, zo wordt hieraan toegevoegd, tiet dadelijk van plan een militaire l. tie tegen Goa te ondernemen, maar treft |i,voorzorgsmaatregelen". aanvaardbare gronden. Om deze redenen ziet de Franse president er geen heil in om deel te nemen aan dergelijke onder handelingen met de Russen. Na de besprekingen tussen Kennedy Adenauer zou De Gaulle optimistisch geweest zijn over het succes van onder handelingen. Na het interview z< optimisme vrijwel verdwenen zijn Overigens spaart het Russische blad Izwestia de Amerikaanse president niet in haar kritiek. Sinds de publicatie van het interview is nu al voor de tweede maal kritiek op Kennedy geleverd. Volgens het blad is hetgeen Kennedy 1945 schreef over de ontwapening Duitsland en Japan, niet in over stemming met zijn daden van nu. In '45 zou Kennedy geschreven heb ben (het blad vermeldt niet waar), dat men door deze twee landen te ontwa penen, zou voorkomen, dat Duitsland er Japan een „gevaar voor de mensheid' zonden worden. Maar nu voert Ken nedy besprekingen met Adenauer die het doel van zijn reis niet verborgen heeft, namelijk, dat hij ging trachten vla de NAVO kernwapens te bemachti gen, aldus de Izwestia. Khayat met kruis naar Den Haag hij vandaag of woensdag naar Den Haag zal gaan om de rechters van het inter nationale hof van justitie voor te hou den dat ze er verstandig aan zouden doen zelf te besluiten tot ontbinding van het internationale hof. Khayat heeft zijn enorme kruis reeds langs ,,de muur" en Brandenburger Poort in Berlijn gedragen en hij demon streerde maandag in de Wetstraat in Brussel waar de regeringsgebouwen zijn gevestigd. Khayat deelde voorts mee dat hij na zijn bezoek aan het internationale hof in het Haagse Vredespaleis naar New York zal gaaan om zijn zienswijze in kringen in de VN te bepleiten. Ministerraad E.E.G. weigert begroting te herzien De ministerraad van de E.E.G. heeft gisteren geweigerd in te gaan op het advies van het Europese Parlement om de begroting van de Europese Econo mische Gemeenschap te herzien. Alle zes landen verklaarden dat men bij de vorige maand vastgestelde begro ting wil blijven. Het Europese Parlement heeft zich tijdens zijn vorige zitting in Straatsburg achter de Europese commissie gesteld, die een aanzienlijke uitbreiding van het personeel had gevraagd. De minister raad van de E.E.G., die een dergeliike uitbreiding van het personeel in 1962 ook met het oog op de eventuele toetre ding van Engeland tot de gemeenschap, niet opportuun acht, had het aantal nieuwe personeelsleden van 340 terugge bracht tot negentig en het eindbedrag van de begroting met ongeveer'vijf mil joen gulden verminderd. Een firma in Rome vond de speelgoeddieren waarschijnlijk te klein van stuk. Zij is nu namelijk reuzen-dieren op de markt gaan brengen, waarmee de Italiaanse kinderen zich moeten gaan vermaken. De verzameling bestaat uit een giraffe, een tijger, een olifant, een pinguïn, een struisvogel en het beroemde Disney-hertje Bambi. De afgetreden Ierse diplomaat en V.N.-vertegenwoordiger dr. Conor O'Brien heeft de Engelse premier Macmillan, de Zuid- rhodesische premier Weienski en de Britse krantenmagnaat lord Beaverbrook beschuldigd de lei ders te zijn van de verachtelijke elementen, die Katanga steunen". Deze mensen steunen, volgens O'Brien, heimelijk het bewind van Tsjombe, met als uiteindelijk doel de erkenning van de Katan- gaanse afscheiding. O'Brien heeft gisteren in New York :n persconferentie gehouden. Hij ver klaarde nadrukkelijk, dat hij niet anti- Brits is en ook niet wrokt over oude grieven, zoals men heeft willen doen ge loven. Hij voegde hieraan toe. dat geen land, na Ierland hem meer aan het hart gaat dan Engeland. Maar hij veracht nu eenmaal de elementen die Katanga in het geheim steunen. Hij wekte de openbare mening in (Advertentie) /net RPTERDGN tT\ President Kennedy van de Ver enigde Staten en de Britse pre mier Macmillan zullen elkaar op 21 en 22 december in Bermuda ontmoeten voor een bespreking van de internationale problemen. een communiqué, dat door Admi ralty House, de Londense verblijfplaats van de premier, werd uitgegeven, wordt gezegd, dat president Kennedy en eerste- minister Macmillan reeds enige tijd van mening waren, dat het als onderdeel van de bilaterale besprekingen, die door som mige westelijke regeringsleiders worden gehouden, nuttig zou zijn een informele bijeenkomst te houden als vervolg op de besprekingen te Washington en Londen van het afgelopen jaar. Het doel van de ontmoeting is een vrije bespreking van enkele belangrijke vraagstukken. Deze omvatten onder andere de betrekkingen tussen oost en west en de mogelijkheden voor ontspanning in de huidige situatie. Een soortgelijke verklaring In Was hington maakt duidelijk, dat ook de kwestie-Berlijn op de agenda staat. Men sprak hierin van bilaterale bijeenkom sten, die de laatste maanden door rege ringsleiders van westerse mogendheden worden gehouden. Macmillan zal in januari een ontmoe ting hebben met Adenauer De Britse premier was in maart 1957 v laatst op Bermuda. Hij had toen een ont moeting met Eisenhower, waarbij proe ven met kernwapens het voornaamste onderwerp van gesprek vormden. Onge twijfeld zal dit ook het geval zijn bij de komende besnrekingen. Premier Chroesjtsjef zal president Kennedy voor het eind van het jaar uit nodigen voor een bezoek aan de Sowjet- unie. so voorspelt de Amerikaanse sena tor Humphrey. Humphrey, die is teruggekeerd van een rondreis van drie weken door Zuld- Amerika. verklaarde te geloven, dat Chroesjtsjef de komende paar weken een verzoenende houding zal Engeland en Amerika op, de voortzetting van deze Engelse politiek te stoppen. Vooral de "VS. noemde hij in dit verband als het enige lid van de Veiligheidsraad, dat de VN-actie in Kongo op welgemeen de en onwankelbare wijze steun. Sprekend over de invloed van verschil lende landen in de Kongolese affaire, zei hij, dat België zeer sterk betrokken is geweest bij de gang van zaken in Kongo, maar dat het zich terugtrekt, terwijl de Brits-Rhodesische belangen naar voren komen. Zuid-Afrika intrigeert via Rho- desië op het tweede plan. Volgens O'Brien oefende Frankrijk zijn invloed in Kongo hoofdzakelijk via Joeloe. de president der «voormalig Franse! Kongolese republiek en radio-Brazzaville, die onder toezich Parijs staat. NIET EENS Terwijl O'Brien zijn persconferentie hield, gaf de Ierse minister van buiten landse zaken Aiken een verklaring uit, waarin hij zich distantieerde van de uit latingen van zijn vroegere medewerker. Aiken verklaarde, dat sommige Europese bladen verbitterde aanvallen op O'Brien hebben gedaan, die naar zijn mening „onredelijk en ongerechtvaardigd" weest zijn. Maar. aldus Aiken, hetgeen O'Brien heeft gezegd, kan in geen enkel opzicht beschouwd worden als een weer gave van mijn .inzichten. Inmiddels is de spanning in Katanga de laatste dagen weer toegenomen. Ter wijl de VN er nu in geslaagd zijn om de 29 Kongolese militairen, die verdacht worden van medeplichtigheid aan Economisch herstel Canada zet door In een zo juist door de Organisatie vooi Economische Samenwerking en Ontwik keling (OESO.) gepubliceerd overzicht over de economische toestand in Canada, dat loopt tot oktober van dit jaar, wordt medegedeeld, dat het in het tweede kwar taal begonnen economisch herstel zich ongetwijfeld in de komende maanden zal voortzetten. De sterke opleving, die in de Verenigde Staten kon worden waargeno men. is in dit opzicht natuurlijk een fac tor van essentieel belang De verlaging van de koers van de Canadese dollar zou een gunstige invloed kungen hebben. Op binnenlands gebied zouden er door het duidelijker expansionistische karakter van de monetaire en de begrótingspoli- tiek en door talrijke andere maatregelen, die werden genomen om de economische groei te bevorderen gunstige omstandig heden voor de expansie geschapen kun nen worden. Britse vliegtuigen voor China De Chinese regering heef* een aantal Vickers-Viscount turbo-prop passagiers vliegtuigen besteld, zo is uit gewoonlijk betrouwbare kringen in Peking verno men Er werd niet bij gezegd hoeveel ei besteld zijn. Tot nu toe gebruikte de Chi nese staatsluchtvaartmaatschappij Sowjet russische vliegtuigen. Twintig jaar voor moord op meisje Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft de ontvluchte psychopaat M. we gens moord op het Venlose meisje Joke van Groenendaal veroordeeld tot twin tig jaar gevangenisstraf met aftrek var voorarrest. Het is dezelfde straf als door de recht bank te Roermond was opgelegd en waar van de advocaat-generaal bevestiging had geëist bij de behandeling in hoger beroep op 20 november jl. Zowel de officier van justitie te Roermond, die levenslange ge- Een delegatie van de Russische burgerlucht vaart is te Djakarta aan gekomen om de laatste regelingen te treffen voor een wekelijkse vas te lijndienst tussen Mos kou en Djakarta. Hier voor zullen Russische vliegtuigen worden ge bruikt. De nieuwe ver binding wordt op 1 ja nuari 1962 geopend, l De komiek Bob Hope heeft zaterdag een cham pagne-koeler op zijn hoofd gekregen. De koe ler hing uit een helikop ter te bungelen, die bo ven een televisieploeg vloog tijdens opnamen van een scène, waarin Hope en Nancy Kwan de rol speelden van twee filmsterren tijdens de brand in Hollywood. De helikopter moest hulp verlenen aan de slacht offers. Hope werd niet ernstig gewond. In Cambodja is een ern stige epidemie van run derpest onder de buffels uitgebroken. In sommi ge gebieden zijn alle buf fels omgekomen. De die ren worden gebruikt bi.i de rijstoogst, zodat het gevaar van een hongers nood dreigt. 1 De 22.000 zielen tellende Druzen-gemeenschap in Israël, een groep die in de elfde eeuw met de Islam brak, heeft nu de laatste stap gedaan naar algehele godsdienstige autonomie binnen de Joodse staat door een op perste godsdienstige raad te benoemen. Kroonprins Harald van Noorwegen is op het ogenblik in training om het volgend jaar voor Oxford te kunnen star ten in de roeiwedstrijd tegen Cambridge. De prins is het vorig jaar in Oxford gekomen om daar economie te stu deren. Op eigen initiatief heeft de bemanning van H.M. onderzeebootjager Gro ningen een collecte ge houden met het doel een schoolklas in de stad Groningen met Sinter klaas van cadeautjes te voorzien. Als voorwaar de werd gesteld, dat de leerlingen van deze klas op de een of andere wij ze bij andere kinderen achtergesteld zouden zijn. Gisteren bracht de goedheiligman een be zoek aan de kinderge meenschap Tazelaar, de school voor woonwagen- klnderen> Voor elk kind, groof en klein bracht de Sint fraaie geschenken mee. moord op de Italianen, naar Stanleystad over te laten brengen om te worden ver hoord en berecht, heeft president Tsjom be het bevel van Oe Thant in Katanga de orde te herstellen, een „onduldbare provocatie" genoemd. In Katanga zelf heeft de Katangaanse gendarmerie weer verschillende wegver sperringen opgericht, die het werk van de VN uitermate bemoeilijken Zo blok keren zij de weg naar het vliegveld en naar het vluchtelingenkamp. De VN hebben een ultimatum gesteld, dat deze versperringen, die versterkt zijn met pantserwagens opgeruimd moeten wc Staat van beleg in Dom. Republiek Maandagmiddag is. nadat zich schiet partijen in de hoofdstad San Domingo hadden voorgedaan, de staat van beleg in de Dominicaanse Republiek afgekon digd. De twee met elkaar wedijverende groeperingen in de Dominicaanse Repu bliek. de regering-Balaguer en de oppo sitie. hebben Chili verzocht in de crisis te bemiddelen, zo is maandag door offi ciële Chileense bronnen bekendgemaakt.' Een woordvoerder van het Domini caanse ministerie van buitenlandse ken verklaarde maandag dat de Chileen se diolomaat Francisco Jose Ojarzun naar San Domingo op weg is om zijn het geschil Glenn bereidt zich voor op vlucht De Amerikaan John Glenn, die b noemd is tot de eerste Amerikaanse ruimtevaarder, heeft zich gisteren geves- Adlai Stevenson, leider van de Amerikaanse afvaardiging naar de Ver. Naties, heeft gisteren, mede namens Italië, Canada en Australië, een uit vijf punten be staande ontwerpresolutie in de politieke commissie der V.N. in gediend, die betrekking heeft op internationale samenwerking bij het vreedzame onderzoek van de ruimte. „Ik moet waarschuwen voor onbe grensde verkwisting en gevaren, in dien de wereld het ruimtetijdperk niet met een schone lei tegemoet treedt", zei Stevenson. De vijf punten van de ontwerpreso lutie luiden: 1. Toepassing van het internationale recht en het Handvest der Ver. Naties op het onderzoek van de ruimte. 2. Bij het secretariaat-generaal der Ver. Naties moet opgave worden gedaan van alle lanceringen van ruimtevoertuigen. 3. Er dient op uitgebreide internationale schaal te worden onderzocht hoe de weersvoorspelling kan worden verbe terd. 4. Er dient in 1963 een internationale conferentie te worden gehouden over verbindingssatellieten. Voor het wel slagen ervan moet op internationale schaal worden samengewerkt. 5. De Algemene Vergadering moet de ambtstermijn verlengen van de com missie, die zij twee jaar geleden heeft ingesteld om een vreedzaam gebruik van de ruimte te bestuderen. Stevenson zei nog dat de verbazing wekkende vorderingen op het gebied van het ruimte-onderzoek geen gelijke tred hadden gehouden met de internationale samenwerking op dit terrein. Onverwijlde uitvoering van het uit vijf punten be staande program zou helpen de basis te leggen voor vermindering der spanningen en vergemakkelijking van vorderingen op het gebied van algemene en volledige ontwapening. De Russische afgevaardigde Zorin zei dat de Sowjetunie alles zou doen plai het bemande raket te 'anceren. Officieel is tot nog toe ^laard. dat men eerst de gegevens de ruimtetocht met de chimpansee Enos wil bestuderen alvorens een datum voor een bemande lancering in de ruimte te bepalen. Rinmtenroef V.S. De Verenigde Staten hebben maandag an de raketbas's van Point Arguello in Californië een ..Bleu Scout"-raket gelan ceerd met een capsule van dertien kilo gram met instrumenten voor het meten van straling. De vier trapnen van de dertien meter lange raket hebben goed gewerkt, zodat men aanneemt dat de capsule veertigdui zend kilometer ver de ruimte is binnen gedrongen, zoals de bedoeling was voordat de val naar de aarde begon. Resolutie bij de V.N. ingediend Gedeeltelijk akkoord inzake Laos internationaal De veerttien -mogendhedenconferentie over Laos in Genève heeft maandag overeenstemming bereikt over langrijke aspecten toezicht over Laos. De plaatsvervangend leider va communtstisch-Chinese delegatie deze conferentie deelde mede. dat eenstemming was bereikt over de meest belangrijke vraagstukken die de confe rentie nog te behandelen had". Er resten thans nog slechts drie onop geloste vraagstukken: opheffing van df bescherming van Laos door de Zuidoost- Aziatische Verdragsorganisatie, de Fran se belangen in Laos en het uiterste tijd stip waarop het buitenlandse militaire personeel uit Laos moet zijn teruggetrok- Engeland publiceert witboek-Berlijn Engeland heeft gisteren een overzicht over Berlijn gepubliceerd, waarin gezegd wordt, dat de muur die de communisten in de stad gebouwd hebben, „de laatste stevige band, waardoor de mensen in beide delen van Duitsland verbonden werden, vernietigd heeft' Het overzicht bestaat uit een serie do cumenten over Duitsland en Berlijn, die teruggaan tot 1944 en is bedoeld als voor bereiding van de conferentie van minis ters van buitenlandse zaken, die volgen de week in Parijs gehouden wordt. Het bezoek bevat een serie fragmenten van beroemde conferenties en redevoeringen, waaronder de rede, die sir Winston Churchill in 1946 in Fulton hield en waarin hij voor het eerst de term „ijze ren gordijn" gebruikte. Boycot bij opening Grieks parlement Ongeveer een-derde van het driehon derdtal Griekse parlementsleden heeft de plechtige opening van het nieuwgekozen parlement door koning Paul gisteren ge- De 78 vertegenwoordigers van dt „Unie van het centrum" besloten zater dag jl. de plechtigheid niet bij te wonen Ook 24 leden van het communistisch ge zinde „Pan-democratisch agrarisch front' bleven weg uit protest tegen de „verkie zingstruc" waardoor volgens hen de „Ra dicale unie" in het zadel geholpen zot zijn. Koning Paul legde ln zijn troonrede de nadruk op de deelneming van Grieken land aan de NAVO. 767) Op sommige dagen schijnt de horizon erg nabil te liggen en de schepen op zee lijken groter en verder weg dan gewoonlijk. Maar ook het omgekeerde kan zich voordoen, want soms schijnt de gezichtseinder veel en veel verder te liggen; normaal on zichtbare voorwerpen worden zicht baar en de boten HJken kleiner dan anders. Er zijn zelfs dagen waarop een buitengewoon ver zicht mogelijk Is, zodat Ineens een ver verwijderde stad of een vuurtoren zichtbaar wordt, die onder normale omstandigheden nooit konden worden waargenomen, omdat ze onder de kim lig gen. Od het IJssel- meer, tn de buurt van Stavoren, la het wel voorgekomen, dat men Enkhulzen of Urk verrassend dichtbij zag liggen, terwijl deze plaatsen onder normale om standigheden van Stavoren uit onmogelijk zijn waar te Deze toestanden van abnormaal kort- of abnormaal vèr zicht ontstaan gelijk we vroeger eens verteld heb ben. door warmteverschlllen In de onderste luchtlagen. Ia de zee war mer dan de lucht, dan worden de on derste luchtlagen warmer dan de ho"ere. en tengevolge hiervan zltn de onderste lagen dus iiler en minder Urhtbrekend, zodat de lichtstralen rich van de aarde afkrommen. Er Is dan een kort zicht, betgeen zich voor al gal kunnen voordoen In de herfst, wanneer de zee nog enige warmte ♦»"*t behouden. Is de zee echter kouder dsn de onderste luchtlagen dan vindt een omrekeerde kromming nlaats. P» lichtstralen bulgen zich dus naar de aarde toe en het gevolg hiervan Is, dat men veel verder zal kunnen zien TOCH IS HET ZO! dan onder gewone omstandigheden. Uit het voorgaande volgt reeds, dat de horizon dus de uiterste grens van het land- of wateroppervlak dat wy kunnen waarnemen zich niet op een bepaalde afstand van ons be vindt. Integendeel, de horizon ksn als gevolg van de breking der lichtstra len, dichter bU, of verder af zijn. De dichtheid der luchtlagen Is dus één factor die de afstand van de horizon benaalt. Maar u weet, dat ook de hoogte van Invloed fs. Wanneer u op een kerk toren, een duintop, of een uitkijk toren staat, kunt u ln de verte steden en dorpjes zien lig gen, die u onmoge lijk zoudt kunnen zien vanaf de be gane grond. De hoogte van ons oog speelt bil de vraag hoever de horizon van ons verwilderd Is. dus een nog veel belang rijker rol. Aan de hand van een eenvoudige formule kunt u altijd nagaan, hoever de horizon van u af ligt, indien u althans wéét, op welke hoogte uw oog van de begane grond verwijderd Is. Die formule luidt; 3.85 Vh km. dus 3.85 masl de wortel uit de hoogte (In meters) maal 1 km. Bil de opstelllnr hiervan la rekening gehouden met de normale straalhre king In de atmosfeer. Voor biizondere revallen. soals wij hierboven ver— rid den. rast sjj dus niet geheel on. M«« dat hindert niet. Wanneer uw oor 1 70 m. van de rrond is. kunt u dus 3 85 1.3 5.005 ktp ver tien. Staat u on een ♦oren van 100 m hoogte, dan reiki nw borlron tot 3,85 x 10 38.5 km. Mak- keiltk hè? En weet u. dat de helderste dar- verllchtlng ontstaat bh lichte bewol king? groot en vruchtbaar mogelijke AANGENOMEN De Algemene Vergadering van de V.N. heeft gisteren twee resoluties aan genomen, die ten doel hebben te voor komen, dat ook landen, die thans nog geen kernwapens bezitten, deze ver werven. In de Zweedse ontwerpresolutie wordt de Ver. Naties verzocht de mogelijkhe den na te gaan van bepalingen, waarbij landen, die geen kernwapens bezitten, zich zouden verplichten deze wapens niet te vervaardigen of ze voor een an dere mogendheid op hun grondgebied op te slaan. De resolutie werd zonder debat met 58 stemmen voor, tien tegen en drie entwintig onthoudingen aanvaard. tionale overeenkomst, waarbij de atoom- mogendheden zich verplichten geen af stand te doen van controle op kernwa pens en geen inlichtingen over de ver vaardiging ervan aan anderen te ver strekken. Deze resolutie werd met alge mene stemmen aangenomen. Amerikaanse MP hield Russen aan Amerikaanse militaire politie heeft gisteren in West-BerUjn bU de sector overgang ln de Friedrichstrasse een Russische militaire auto met Sovjet officieren aangehouden. De auto werd gedwongen te parkeren. Tevoren was in dezelfde straat reedt een andere Rusal- sche auto door Amerikaanse militaire politie aangehouden, maar deze mocht na korte tijd doorrijden. Om de aangehouden auto verzamelde zich een menigte van honderd Westber- lijners, maar tot een demonstratie is het niet gekomen. De auto mocht na een uirr oponthoud verder West-Berlijn inrijden. Een reden voor het tegenhouden werd de pers niet meegedeeld. De Oo6tduitse militairen, die toezicht hielden op de arbeiders bij de bouw van nieuwe versterkingen bij de grensover gang aan de Friedrichstrasse zijn gister- niddag om twee uur teruggetrokken. De Amerikaanse troepen bleven echter Indonesische pers verder gekneveld De militaire autoriteiten van Djakar ta hebben het orgaan van de regerings gezinde nationale party, het dagblad' Soeloeh Indonesia (toorts van Indone sië) voor onbepaalde tijd een verschij ningsverbod opgelegd. Deze maatregel is genomen omdat in een hoofdartikel in het blad was gezegd, dat ambtenaren en anderen die in dienst zijn, niet be vreesd moeten zijn om aan partijpoli tiek deel te nemen. Volgens een legercommuniqué is dit hoofdartikel niet geoorloofd, omdat be paalde ambtenaren en leden van de strijdkrachten zich niet bij politieke par tijen mogen aansluiten. „Soeloeh Indonesia" is het tweede be langrijke politieke dagblad, dat in be trekkelijk korte tijd wordt verboden. Het communistische blad „Harian Rak jat" werd eerder een verschijningsver bod opgelegd. Betere betrekkingen Hongarije-V.S. De Hongaarse vice-premier Gyula Kallai heeft op een persconferentie ver klaard, dat Hongarije de betrekkingen met Amerika wil verbeteren. In het ver band van een algemeen gesprek daar over is Hongarije bereid aan een oplos sing van de kwestie-Mindszenty mee te werken, ofschoon, naar Kallai opmerkte, dit wat Hongarije betreft geen probleem Kardinaal Mindszenty. die bü het uit breken van de opstand van oktober 1956 eevangen zat. werd door de opstande lingen bevrijd. Toen de Russische troe- oen het land' binnenkwamen, vluchtte hij naar de Amerikaanse legatie in Boedapest, waar hjj nu nog verblijft. Vakbondscongres in Moskou bestrij dt imperialisme Het vijfde wereldcongres van het door de communisten beheerste wereldvak verbond is gisteren in het Kremlin ge opend. In de o werd het einde gei en imperialisme. De eerste spreker was Agstino Novella van Italië, die voorzitter is van het ver bond. Hij deed een aanval op „het Duitse militarisme" en „het Amerikaanse im perialisme". De volgende spreker was Viktor Grisjin. hoofd van het Russische vak verbond. Hij verklaarde dat in de Sow jetunie de exploitatie van de arbeiders "L Hit was van de Sow- voorgoed is afgeschaft. Hl mening dat de vakbonden in i jetimie een belangrijke rol spelen. Louis Saillant van Frankrijk, secre taris-generaal van het wereldvakver bond, zei dat de „volledige uitroeiing van het kolonialisme" een van de grootste taken van het verbond is. Israël wil miljoen inwoners meer teren de wens uitgesproken dat haar land ln de periode tot 1970 een bevol kingsaanwas van 1 miljoen zielen zal krijgen. Ook in de daaropvolgende tien jaar rekent ze op een toeneming van 1 miljoen zielen. „Wij beschouwen een grote bevolklngs- inwas niet als een bedreiging maar als ;n uitdaging en als een grote histori sche kans", zei de minister in een bij eenkomst die door 18 000 mensen werd bil gewoond. Mevrouw Melr besloot met: „Zolang gebieden op de wereld zijn, waar Jo den niet on basis van geliikheid met an dere burgers kunnen leven, moet Israël bereid zijn hen on te nemen, zelfs indien zij In grote aantallen komen." De 68-Jarlee wielrijder H Kuyper» Linne is dodelijk verongelukt, toen hij in Herten, ten zuiden van Roermond rijksweg E-9 wilde oversteken. De werd gearenen door een personen auto Het slachtoffer was gehuwd en 'e- van vijf kinderen. Od de zevende zittring van de ooper- ste Sowjet die woensdag aanvangt, zal het bunrerliilc recht in de Sowjetunie onderwerp van hwr»Vin? uitmaken Dit heeft het regeringsblad Izwestia maan dag bekendgemaakt

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5