Jlieume fciïtsdic GTouranl |VN-man in Katanga legt functie neer Commentaar Squazzardi weer in Parijs aangehouden Engeland en Frankrijk slikken beschuldiging Meppel had bijna weer natte Sinterklaas Ulbriclit en Sowjetunie tegen Autobahn-plan Studenten voetbalden tegen Stapliorsters Dit jaar toch Amerikaan in de ruimte? Volgende week verzoek 0111 uitlevering 196 MAANDAG 4 DECEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand: 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58938. Tweeenveertigete jaargang no. 12313 CHRISTELIJK-NATIOISAAL DAGBLAD „ftiatvtsttd k «ftcfcUvea ro|o bert io Itqtjenspnl" Algerije... WAARHEEN Zie pagina 7 één oogopslag De vorige week afgetre den V.N.-vertegenwoordi- ger in Katanga, de Ier O'Brien, heeft Frankrijk en Engeland ervan be schuldigd de V.N.-politiek in Katanga te dwarsbo men. Twaalf leden van het personeel der volkeren organisatie worden in Eli zabethstad vermist Kata- gaanse politiemannen heb ben gisteren een vuurge vecht geleverd met V.N.- militairen. De Oostduitse premier Ulbricht heeft het plan van president Kennedy tot internationalisering van de autobaan van West- Duitsland naar Berlijn, verworpen. Dat is ook ge beurd in het Russische blad Izwestia. Aan de sec torgrens tussen West- en Oost-Berlijn zijn weste lijke troepen in stelling gegaan nadat de Ooatdruit- sers de muur begonnen uit te breiden. Nadat tijdens het week einde de toestand in gebie den als de Gelderse Vallei zorgwekkend was geweest als gevolg van de hoge waterstanden door de overvloedige regenval is een verbetering ingetre den. Op enkele wegen stond het waiter een halve meter hoog. Amerika heefit gisteren een ondergrondse kern- bomproef genomen in de woestijn van Nevada. Nog voordat dit geschiedde, kwam er een Russische waarschuwing, dat, indien het Westen met kernproe ven doorgaat, ook Rusland deze proeven zal hervat- ter. De Amerikaanse reac tie was. dat aan dat laatste geen ogenblik was getwij feld. De Italiaan Squazzardt is in Parijs opgesloten in afwachting van de beslis sing der Franse autoritei ten over zijn uitlevering aan Nederland. De man wordt ervan verdacht be trokken te zijn geweest bij de moord op de Italiaanse vertegenwoordiger Colom bo, waarschijnlijk in Am sterdam gepleegd. Zijn stoffelijk overschot is nog steeds niet gevonden. Drie vooraanstaande Amerikaanse bladen heb ben in beschouwingen de Indonesische aanspraken op Nieuw-Guinea als on gegrond van de hand ge wezen. In een der bladen werd Soekarno aangeduid als een toonbeeld van dol geworden anti-kolonialis- rae. Uit verklaringen van getuigen van de moord op de Nederlandse controleur Hilkemeyer valt als voor lopige conclusie te trek ken, dat de betrokken Papoea's de bedoelingen de controleur als ge volg van taalmoeilijkhe den verkeerd hebben be grepen. FRANKRIJK en Engeland dwarsbomen de politiek van de Ver. Naties in Kongo. Aldus luidt de beschuldiging van de Ier O'Brien, die vorige week is afgetreden als voornaamste vertegenwoordiger van de VN in Ka- tanga en tevens ontslag heeft gevraagd uit de Ierse diplomatieke dienst. Nu hij weer vrijheid van handelen heeft, bevestigt hij in een communiqué aan de Volkerenorganisatie, dat hij is afgetreden wegens de door Frankrijk en met name door Engeland uitgeoefende druk. De weigering van de Brit se regering, commentaar te leveren op deze beschuldiging, noemde O'Brien vanochtend een bevestiging van hetgeen hij beweerd heeft. Intussen is de toestand in Katanga weer bijzonder gespannen. Katan- gaanse politiemannen leverden een vuurgevecht met Indische V.N.-mili- tairen, twaalf leden van het V.N.-per soneel worden in Elizabethstad ver mist. Onzekerheid bestaat nog over de reisplannen van premier Tsjombe, die via Brazzaville naar Parijs is gereisd, naar men aanneemt op weg naar Bra zilië. Ten slotte heeft de regering te Leopoldstad de diplomatieke betrek kingen met communistische landen hersteld. Wat O'Brien betreft: deze heeft nu verklaard, dat de kritiek op zijn optre den tegen de huurlingen in Katanga steeds feller werd en dat zware druk werd uitgeoefend, toen de V.N. poogden, een eind te maken aan de haatcampagne van Tsjombe. De Ier neemt het Enge land en Frankrijk bijzonder kwalijk, dat zij zich in de Veiligheidsraad niet verzet ten tegen resoluties, waarin verwijdering van de huurlingen werd geëist, maar dat zij zich achter de sphermen tegen de uit voering ervan hebben verzet en toen dat niet hielp, zelfs zijn aftreden hebben ge- O'Brien deelde voorts mede, niet het voorbeeld van zijn voorgangers te willen volgen, die een soortgelijke bejegening hebben ondervonden en gezwegen heb ben. Hü is van mening, dat de V.N. slechts kunnen winnen, wanneer de openbare mening invloed kan uitoefenen op de werkelijke bron van vele moeilijk heden in Kongo. Venvacht wordt dat zijn beschuldigin gen door bepaalde Afrikaanse en Azia tische landen zullen worden aangegrepen om hun bewering te staven, dat Enge land iets te maken heeft met de dood van Hammarskjöld. Zoals men weet, hebben Engeland en Frankrijk grote economische belangen in Katanga. Spanning Intussen hebben vooraanstaande V.N.- functionarissen in Leopoldstad per telex langdurig overleg gepleegd met het hoofdkwartier in New York over de ge spannen toestand in Elizabethstad. De Katangaanse autoriteiten, die beloofd hebben de vrijlating van de twaalf leden van het V.N.-personeel te bewerkstel ligen, zijn daar nog altijd niet in slaagd. Het gaat hier om acht Zweden (vier officieren en vier soldaten), twee Noren, een Argentijn en een Italiaans lid van de Rode Kruis-afdeling va V.N.-troepen. Naar aanleiding van uitblijven van de vrijlating heeft m< V.N.-kringen verklaard ervan overtuigd te zijn, dat de Katangaanse regering de situatie niet meer meester is. Als de troepen van Katanga niet in de kazernes, worden geconsigneerd, zullen de V.N.- strijdkrachten wellicht in actie komen om orde en rust in de hoofdstad Eliza-1 bethstad te herstellen. Incidenten Voordat de twaalf V.N.-mllitalren dwenen had zich op het vliegveld Elizabethstad een ernstig incident a gedaan, dat veroorzaakt werd door dron ken Katangaanse politiemannen, die Afrikaanse vrouw mishandelden. Indiase Voor vervolg zie pagina 9 Kernproef van V.S. lokt verklaring van Russen uit De Verenigde Staten hebben gisteren op het proefterrein van Nevada een on dergrondse kernproef van geringe kracht genomen. De kernproef werd ditmaal niet aangekondigd. Kort voordat de explosie plaats vond was een Russische regerings verklaring bekendgemaakt, waarin de Sowjetunie te kennen gaf, dat zij haar proefnemingen zou hervatten als het Westen voort zou gaan met haar proe ven. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken herinnerde eraan, dat de V.S. hun pro gram van proefnemingen zullen uitvoe ren tijdens de onderhandelingen over een verbod der proeven. Grootste dreiging nu geweken VOORAL in de Gelderse Vallei, Limburg, Oost-Groningen en Drenthe is de hoge waterstand dit weekeinde zorgwekkend geweest Gisteravond evenwel is omdat het zondag weinig regende een verbetering ingetreden, tenminste voor de hoger gelegen gebieden. De' lagere kregen door het wegstromen j van het water uit de hoge gedeel- dy om de autobahn van West- Duitsland naar West-Berlijn te in ternationaliseren, teneinde de West- berlijners een vrije verbinding met het westen te verschaffen, is dit weekeinde achtereenvolgens verwor pen door de Oostduitse premier Ul- bricht en een hooggeplaatste Russi sche commentator in het regerings- blad Izwestia, waarin ook het inter view met Kennedy is gepubliceerd. Inmiddels hebb ende Oostberlij- 'o werd zaterdag in Staphorst boetbald tussen een elftal Gro ningse studenten, gekleed in |quet,.eu een elftal Staphor- gekleed in hun kleder- het gemeentebestuur ont- [cht. vangen. Daarna klommen De voetbalwedstrijd die zaterdagmiddag onder gro te belangstelling in Stap horst is gespeeld tussen een elftal studenten uit Groningen en een ploeg van Staphorsters is in een gelijk spel (44) geëin digd. De Groningers, eerste jaarsstudenten van de vereniging .Albertus Magnuf speelden jaquet en de gastheren droegen de oude plaatse lijke klederdracht. Het werd een interessante strijd die door het talrijke publiek geamuseerd werd gevolgd. De studenten waren, dat zij met hun aanhang in autobussen te Staphorst aangekomen door het studentenelftal en het Staphorster elftal elk op een boerenwagen en ver volgens spanden, zoals dat ook bij het „volksge richt" gebruikelijk is Staphorster jongelui zich Zo ging het toen naar het sportveld. Voorop marcheerde de muziekver eniging Prinses Margriet uit Rouveen (gem. Stap horst) en er achter volg den, voor zover ze niet langs de route stonden, alle inwoners van het dorp. Een uitgelaten en luidruchtige stoet. Naar Staphorstrs mede deelden, zou dit de laatste keer zijn geweest dat het traditionele wagentrekken er te zien was. Er kon hartelust worden gefilmd en gefotografeerd en velen maakten van de uitzonder lijke kans gebruik om dt ongewone gebeurtenis vast te leggen; geen Saphor- ster die bezwaren maakte Het feest werd in café Luten besloten met een erwtensoepmaaltijd, die op het menu stond aange kondigd als .fotage jus tice du peuple". De burgemeester van Staphorst, de heer H. van der Wal werd benoemd tot erelid van de R.K. studentenvereniging „Al- bertus Magnus". Hem werd een complete bul met zegels overhandigd. De Staphorsters werden uitgenodigd in Groningen een returnwedstrijd te ko men spelen. Getracht zal worden deze wedstrijd tot een jaarlijkse traditie te maken. ners weer activiteiten getoond aan de sectorgrens, die door de weste lijken onmiddellijk beantwoord zijn met het op korte afstand van de muur in stelling gaan van troepen. De Amerikanen zijn van plan hun troepen in West-Berlijn af te lossen en deze verplaatsing zal moeten ge schieden over de befaamde autobahn Het betreft hier een transport van on geveer drieduizend man. Er zijn teke nen, dde erop wijzen, dat deze verhoog de Amerikaanse activiteit op de auto bahn deze week tot moeilijkheden aan- leiding zal geven. Premier Ulbricht' verklaarde, dat de Amerikanen de plank misslaan, indien zij van mening zijn, dat hun militaire transporten over deze verbindingsweg een goede voor bereiding zijn van internationalisering. Ook het orgaan van de Oostduitse com munisten Neues Deutschland deed eer felle aanval op het jongste plan van d< Amerikaanse president. Het blad herin nerde er in verband met het komende Amerikaanse troepentransport aan. dat de officiële Russische Tass-correspondent de Amerikanen had gewaarschuwd tegen de „gevaarlijke consequenties van troepen bewegingen langs de autosnelweg." Vernederend De commentator in het Russische rege ringsblad Izwestia verklaarde, dat het voordeel voor de Amerikaanse president Inzake een internationaal beheer van autoweg een vernederende gang van ken voor Oost-Duitsland inhoudt. Geen enkel land staat het toe. aldus het Russi sche blad, dat andere landen zyn wegen onder beheer hebben. De commentator zag hierin een Amerikaanse poging andere landen hun politiek op te leggen. Er waren, volgens het blad, wel enige goede punten in het interview met Ken nedy te onderkennen. Maar het moest niet bij woorden blijven, de daden zijn belangrijker. Veel van wat de president over de vredesverklaring met het War- schau-pact, de kwestie-Duitsland en de verantwoording over de atoomwapens ge zegd heeft, is met goedkeuring in de Sowjetunie ontvangen. Gisteravond zijn de Oostduitsers plotseling weer begonnen op verschil lende punten in de stad de muur te versterken en nieuwe versperringen op te richten. Honderden Oostberlijnse beiders gingen aan het werk bij het licht van schijnwerpers. De Ameri kaanse commandant van Berlijn, genc- raal-majoor Watson, heeft een scherp protest bij zijn Russische collega inge diend. De Amerikaan protesteerde vooral te gen het onbegaanbaar maken van doorgang aan de Fricdrichstrasse. Van ge allieerde zijde werd snel gereageerd. Brit se. Franse en Amerikaanse militairen be trokken posten bij de grensovergangen. De Fransen en Engelsen patrouilleerden en een peloton Amerikanen groef zich in op een afstand van zeven meter van wer kende Oostduitsers. In een ander deel van de stad richtte de storm aanzienlijke schade aan de muur aan. Deze storm sloeg een bres van ongeveer zeven meter in de twee meter hoge muur langs de Franse sec tor. Oorzaak hiervan is de gebrekkige manier waarop de muur is gebouwd. Cement is niet gebruikt, maar men heeft eenvoudig geprefabriceerde blok ken opgestapeld. 0 Zaterdagmiddag is in Delft de 61- jarige mevrouw E. Schats van de Nieuwe Langendijk, toen zij met haar fiets het kruispunt Vrijcnbanselaan-Brasserskade overstak, door een bestelauto gegrepen, die bestuurd werd door de monteur B. uit Delft. Mevrouw Schats verleende geen was vrijwel op slag dood. Ten gevolge van zware regenval is op verschillende punten in de Gelderse Vallei wateroverlast ont staan. Een boer in de buurt van Achterveld kijkt somber over zijn ondergelopen grond. De V.S. zullen op 20 december voor het eerst een man in een baan om de aarde brengen, zo heeft zaterdag de democra tische afgevaardigde Victor Afunso, lid van de hniscommissie voor wetenschap pen en ruimtevaart, in een televisievraag gesprek bekendgemaakt. HU sprak in dit verband van 'n „prachtig kerstgeschenk". Nederlands vlieger verongelukt in Austr. Nieuw-Guinea De Nederlandse vlieger Rinus Zuyman en de officier Brian Badger zijn naar men aanneemt omgekomen doordat hun vliegtuigje neerstortte op een berg top in Australisch Nieuw-Guinea. Er zijn geen overlevenden waargenomen op dc plaats waar men het brandende wrak heeft gezien. Uit Mount Hagen op 65 km van de plaats van het ongeluk is een patrouille te voet op weg om een onderzoek in te stellen. 0 Op een niet-beveiligde overweg in Musselstadskanaal is zaterdag de 57-jarige evangelist H. Wilts uit Apeldoorn met zijn auto onder een goederentrein geraakt. De heer Wilts werd zwaar gewond. ten echter nog meer vocht te ver werken, zoals in de Gelderse Val lei. Het water valt hier zo snel. dat de waterhuishouding die toch al met in orde is in de war raakt. In de laagste gebieden moeten nog vele beken worden verbeterd door kanalisatie en aanleg van stuwen. Vooral Terechuur, Zwartebroék en Achterveld hebben te lijden van de abnormale hoeveelheden. De schade bleef wel beperkt, want de boeren hadden het vee binnen. Alleen op de landerijen waar men had gemest, voerde het water de meststoffen weg. He', is niet te verwonderen dat op en kele wegen het water een halve meter hoog stond, als men bedenkt dat in twee nachten 71 mm regen viel. Dat is meer dan anders In de gehele maand decem ber. In Limburg werden vijf stuwen op de Maas gestreken. Hoewel het water gis termiddag niet meer steeg, werd nog een nieuwe stijging verwacht door een regenzone, die uit België gemeld werd. In Linne steeg het water van zaterdag 13 uur tot zondag 13 uur 2,17 meter en In Borgharen bijna 3 meter. In Westerwolde (Groningen) is de si tuatie wat gunstiger geworden, medt door de naar het zuiden draaiende wind. Hierdoor heeft men veel water kunneu lozen. Door de hoge stand van het bin nenwater in de boezem is Westerwolde nog wel oververzadigd. Blijven de om standigheden voor de lozing van het wa tier in de Dollart gunstig, dan hoopt men binnen enkele dagen de situatie weer in de hand te hebben Om het bedreigde gebied van Meppel en Coevorden zakt het water. Meppel haalt wat vrijer adem, no het dit week einde droog is gebleven. Men was al bang. dat de Sinterklaas-viering, evenals verleden jaar door de overstromingen, in het water zou vallen. Nu scheelde het maar drie centimeter of de straten had den blank gestaan. Maar men heeft nu goede hoop, dat het overtollige water door de afwate ringskanalen verwerkt is. voordat het opnieuw begint met regenen. Deskundi gen menen, dat deze bedreigingen zich kunnen herhalen, wanneer het Rijk geen gelden besohikbaar stelt voor de ver betering van de afwateringskanalen. Men overweegt In de omgeving van Mep pel een geweldige polder te maken, die als boezem zou kunnen functioneren. 0 Gistermiddag is de 64-jarige heer B. J. Messing uit Hilversum, toen hij in zijn woonplaats overstak, door een auto ge grepen. In het zlekenhuuls is hij aan de verwondingen, die hij daarbij ogiliep, overleden. TAE VERTEGENWOORDIGER van de V.N. in Kongo, de Ier O'Brien, heeft bij het ontslag dat hij genomen heeft uit de Ierse diplomatieke dienst harde noten gekraakt aan het adres van in het bij zonder Engeland en Frankrijk. Reeds enige tijd geleden hadden wij op deze plaats, op grond overigens van In drukken, de vraag geopperd, of de Ier de gelukkigste keuze was om in Kongo de strijdkrachten van dc V.N. te leiden. Het moest blijven bij een voorzichtige, vra genderwijs gestelde kritiek, want de man stond in dat barre land wel voor een schier onmogelijke taak. Het lag immers in de bevoegdheid van de V.N., wel voor orde en rust in Kongo te moeten zorgen, doch zich afzijdig te moeten houden in het binnenlands beleid. Intussen werden en worden orde en rust daar juist door oorzaken, liggende in het binnenlands beleid, gefnuikt. Begin er dan maar eens aan. De Ier gaat nu verbitterd heen. Hij be schuldigt Engeland en Frankrijk ervan, In ernstige mate obstructie te hebben ge voerd. Hij is voornemens om, nu hij vrij man Is, daarover nadere bijzonderheden te gaan publiceren. Zal men nu ook op dit hoge niveau zijn „Van der Putten" krijgen? Van tweeën één: O'Brien heeft ongelijk en is metterdaad onbekwaam, maar dan Is het menselijk begrijpelijk, dat hij zich niet voetstoots gewonnen geeft, of hij Is wel bekwaam, maar is door machten bui ten hem tot machteloosheid gedoemd. Er zijn trouwens nog tussenvormen denkbaar, bijvoorbeeld van een gedeeltelijke be kwaamheid en van een gedeeltelijke te genwerking. Het ware uiteraard bedenkelijk, Indien be sluiten van de V.N. door leden van de V.N. heimelijk zouden worden gesabo teerd. Is het overigens ondenkbaar? In de internationale politiek lijkt ons veel denk baar. en zeker als het gaat om een pro bleem als Kongo, waaromheen zo velerlei belangen van allerlei aard zich laten gelden. In de V.N. weegt nu eenmaal de politiek nog altijd zwaarder dan 't simpele recht. Een Nederlands voorstel voor Nieuw-Gui nea, hoezeer ook gebaseerd op de rechts beginselen zelf van de V.N„ kon niet vol doende steun verwerven. Inmiddels Is er nog altijd Kongo zelf, al dan niet met O'Brien. Diens heengaan schept een lastig te vervullen vacature. De moeilijke omstandigheden, waaronder hij had te werken en waarvan hij bij zijn ontslag heeft getuigd, maken dc post voor mogelijke sollicitanten wel bijzonder on aantrekkelijk. Maar de wereld zit met Kongo, zoals nu de beschuldigden met de beschuldigingen. zachte oceaanlucht. De zachte lucht is in zuid-Europa binnengevoerd door een storing die in een snel tempo van het Kanaal België naar Polen trok. Voor het in de komende paar dagen is een vrij diepe depressie van belang die ten wes ten van Ierland is gelegen en die rich in oostelijke richting naar de Noordzee begeeft. Hierdoor zal de in België en Frankrijk aanwezige zachte lucht ook tot in onrc omgeving doordringen. De wind draait daarbij naar zuidwestelijke richting, een en ander zal opnieuw met enige regen gepaard gaan. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met tUdelfjk regen of motregen. Matige tot krachtige naar zuidwest ruimende wind. Zachter. (Op gemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon op 8.30. onder 16.31 uur; maan op 5.04, onder 15.35 uur. Nieuwe maan 8 december. Tendens stationair HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur li maker Sergio Squazzardi, van wie men vermoedt dat hij inlichtin gen kan geven over de verdwijning van dc Italiaan Bruno Colombo, is terdag in Parijs op last van de Pa- rijse rechtbank aangehouden. Zoals bekend had Squazzardi zich vorige week bij de Parijse politie gemeld, doch hij werd toen na een verhoor weer vrijgelaten. Bruno Colombo erdween 12 november in Amster dam; aangenomen wordt dat hij vermoord werd. Amsterdamse politiemannen, hoofdinspecteur T C. J. Sanders cn in specteur A. C. H. Hocgee hebben giste ren in Parijs een gesprek gehad met een kapitein van de Romeinse politie, die verband met de xaak-Colombo naar Parijs was gekomen Ook de broer van de vermiste Italiaan was bij dit gesprek aanwezig Men heeft hoofdzakelijk ge gevens uitgewisseld De beide Amster damse politiemannen hebben Squazzar di verhoord, bovendien hebben zij twee studenten, Calapso en Prisco, die ook Ln contact zijn geweest met Colombo, onder vraagd Squazzardi werd aangehouden in zijn hotel, nadat het waarnemend hoofd van het arrondissementsparket in Amsterdam, mi. J. F. Hartsuiker, dit aan de Franse Süreté had verzocht. Mr. Hartsuiker, die als officier van justitie deze zaak behandelt, heeft bij zijn verzoek tevens aangekondigd dat hij oen verzoek tot uitlevering van de Ital.aan zal doen Begin volgende week zal hij daartoe de stukken bij de rechtbank in Amsterdam indienen. Squazzardi is, hangende een beslis sing omtrent zijn uitwijzing in de Santé-gevangenis opgesloten. Londen Adam Brussel frankiot MUnctlrC ZUncU windstil windstil windstil windstil L2 9 10 9 Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de Advertentiepagina's (rftaT)

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1