WITTE WERELD WACHT WEER WINTERSPORT GAAT MINDER KOSTEN Europa heeft voldoende keus in wintersportgebieden Mr. Frans L. M. Dony „skiet zonder tranen" Slechts 1 op de 3700... DRAAGBARE RADIO'S PHILIPS PORTABLE 98.- J.P.v.d. BLOM NAAR DE WINTERSPORT wintervakantie p61 NIEIJWE LEIDSCHE COURANT Ook dit jaar voor nog meer Nederlanders: STEEDS meer Nederlanders trekken tijdens de wintermaanden naar de Alpen. Ieder jaar opnieuw is het aantal landgenoten, dat van de wintersport gaat genieten, groter dan het jaar daarvoor. De wintersport begint dan ook Nederland te veroveren. Zij behoeft immers niet uitslui tend uit skiën, maar kan ook uit wandelen bestaan Vroeger was een wintersportvakantie een luxe, die slechts enkelen zich konden veroor loven. Thans is een wintersportreis naar de Alpen niet veel duurder dan een reis naar de bergen in de zomermaanden. Is het daarom een wonder, dat velen de winter langzamerhand even geschikt achten voor hun va kantie dan de zomer? Met hoeveel regen en met hoe weinig zon moet men het des zomers soms stellen? In de winter is de kans op regen veel geringer en schier elke winterdag zal men de zon aan een blauw firmament kunnen begroeten! Vraag het de reisverenigingen en reisbureaus in ons land: ..Iedere winter gaan de aantallen vakantie gangers met sprongen omhoog.'' Vraag het de verkeersbureaus van leer] 1 skivakantie wordt gespro- i. En dan weten ze tries, verhalen te vertellen, irin hele groepen skiërs zo ongeveer alles hebben gebroken, wat maar breken pcan. Die verhalen hebben meestal „van horen zeg gen", want zelfs zijn ze nog nooit des winters in de Alpen geweest. Een der Alpine Rettungs- stations heeft waar schijnlijk bij gebrek aan Mnder werk de moeite •eens genomen een statis tiek bij te houden van het 'aantal skiërs, het aantal [per skilift vervoerde per sonen en het aantal onge vallen, dat zich in een be paald gebied had voorge daan. Als ongeval werd aangemerkt, indien vervoer per slede naar het dorp had plaats gevonden, on geacht of de betrokkene een beenbreuk of een ver stuikte enkel had opgelo- Men kwam tot merk waardige cijfers Het belangrijkste cijfer, het cijfer waar het eigen lijk om gaat, was dat zich één ongeval op ongeveer 3700 skiërs had voorgedaan. Anders gezegd: op elke 3700 afdalingen in een be. paald gebied, doet zich in dat gebied ongeval Maken de skiërs in een bepaalde streek per dag gezamenlijk 15.000 afdalin gen, dan zullen er volgens de wet der gemiddelden die dag vier ongelukken in die streek gebeuren. Nog anders gezegd: in. dien een skiër per dag vijf keer een afdaling maakt, dan kan hij dat ruim 700 dagen doen. voordat hij wederom volgens de wet der gemiddelden een ongeluk krijgt. Dat onge luk behoeft dan nog geens zins èen gebroken been ié zijn, doch kan net zo goed een verstuikte enkel we- dat uw garderobe voldoet i TRUIEN VESTEN PULLOVERS in wol en sue SHAWLS HANDSCHOENEN •n van een WINTERVAKANTIE SPORTHEMDEN pull-polo s SHIRTS SOKKEN DASSEN NOLET'S HERENMODEMAGAZIJNEN BOTERMARKT 8-9 [Gaat u op WINTERVAKANTIE? HET ADRES voor een uitgebreide serie Een 7 transistor Zeer gering stroomverbruik Laat eerst uw kapsel verzorgen alvorens u naar de WINTERSPORT gaat VOOR EEN MODERNE COIFFURE STEENSTRAAT 57 TELEFOON 21721 rijf Voor u OP REIS gaat nog even een bezoek brengen aan Drogisterij REIJST EN KRAK voor Zonnebrand-, Toilet- en Verbandartikelen STEENSTRAAT 41 - LEIDEN - TELEFOON 21054 Uw winter-vakantiegids ligt voor U klaar Elke vakantie-reis elke zakenreis tot en met af Breestraat 36, Telefoon 01710-30345, Leiden de Alpenlanden, die in ons land zijn gevestigd: „De winter is zeker geen slappe tijd meer Vraag het de hotelorganisaties in de winter sportlanden: „Er zijn al gebieden, waar in de winter even veel toeristen komen als in de zo mer" Vraag het de Nederlandse Ski vereniging. „Onze raming voor de komende winter? Rond 30.000 Ne derlanders naar de Alpen, waarvan er 20.000 op de skilatten komen te Steeds meer skiërs en steeds meer wandelaars des winters naar de Al pen. Dat zijn de feiten, die ieder jaar opnieuw worden bevestigd. Skiën Hoewel het aantal wandelaars in de winter dus groeiende is. blijft het skiën toch de pieest geëgende sport om in het winterse Alpenlandschap te beoefenen. Vreemd is het daarom te moeten erkennen, dat skiën aanvan kelijk geen sport was. doch uitsluitend een manier om zich in de winter, wan neer sneeuw en ijs de wegen vaak cn langdurig onbegaanbaar maakten, zo gemakkelijk mogelijk te verplaatsen. En in Scandinavië duren de winters nu eenmaal lang en zijn de afstanden soms erg groot zodat het niet te ver wonderen is. dat de wieg van de ski- sport in Noorwegen staat. Pas een goede eeuw geleden, zo om streeks 1850 begon men daar het skiën schoorvoetend als port te beoefenen. En we krügen het Idee. dat men er toen nog niet eens zo gelukkig mee was. Noodgedwongen immers had men latten onder de schoenen moeten bin den om te voorkomen, dat men tot de knie of nog dieper in de sneeuw weg- Schwarzivald Het buitenland nam de skisport niet eens spoedig over. Toen eenmaal het skiën als sport dan toch de grenzen van Scandinavië had overschreden, was men heus niet overal enthousiast, zelfs niet in de Alpengebieden. Alleen het Duitse Schwarzwald zag er wat in. Daar werd" in 1891 in Todtnau de eer ste skiclub opgericht. Toen die een maal activiteiten ging ontplooien, ja toen eindelijk zouden we haast zee gen toen liepen ook Zwitserland en Oostenrijk. Frankrijk en Italië lang zamerhand warm In het Zwitserse Davos beweert men. dat daar het eerste skiliftje in de Alpen is aangelegd en wel In 1888. Er zün Meden en zeker niet vreemdelingen op het gebied van de skisport die dit jaartal sterk betwijfelen. Later zou dat moeten zijn, jaren later Maar dê tijd kwam dan toch, dat het skiën ook in de Alpenlanden was in geburgerd. Toen bleek ook. dat in de skitechniek daar zich een wijziging had voltrokken. De Scandinaviërs hadden zich bij het skiën minder ingesteld op technische vaardigheid, doch meer op uithoudingsvermogen. Zij moesten im mers in uitgesterkte sneeu\vgebieden grote afstanden afleggen. Uitblinkers waren zij en zijn het nog in de cross country, die enkele tientallen kilome ters lang kan zijn. De cross-country, samen met het skispringen een apart onderdeel van de skisport noemt men dan ook steeds de Noorse combi- A Ipine-com binatie In de Alpenlanden was langzamer hand echter de Alpine-combinatie ont staan: de afdaling en de slalom. Bij deze skitechniek ligt het zwaartepunt meer op snelheid en bochtentechniek, een logisch gevolg van skiën op steile hellingen van het Alpenlandschap, waar keren en stoppen dikwijls nodig Overigens: de bereikte snelheden bü het skiën worden ook leder jaar groter. Aan het begin van dit jaar werden in Cortina d'Ampezzo wedstrijden gehou den op de baan. waar in 1956 de Olym pische Winterspelen plaats vonden. Alle zes prijswinnaars bereikten toen een grotere snelheid dan de winnaar van het Olympisch zilver een jaar daar voor in Squaw Valley. De grotere snelheden vragen ook om meer veiligheid. De veiligheidsvoor schriften bij wedstrijden worden «dan ook regelmatig uitgebreid. En niet zon der ironie is deze herfst het nieuwste snufje begroet: skistokken met een Helikopters Niettemin zijn overal in het Alpen gebied reddingsposten ingesteld en in deze eeuw van de techniek is het dus te verwachten, dat deze van de meest moderne hulpmiddelen gebruik maken. Waarom dus geen helikopters? Daar mede geschieden de reddingen snel en tevens doeltreffend, want indien no dig. wordt de gewonde skiër door de lucht vervoerd en direct bij het zie kenhuis afgeleverd, het ziekenhuis, dat soms vele tientallen kilometers van het skicentrum verwijderd is. terwijl de weg er heen vaak moeilijk kan worden bereden. De vliegeniers heb ben dan ook de erenaam „vliegende engelen" gekregen. Het skiseizoen kent twee pieken: de eerste van half december tot na nieuw jaar en de tweede van ongeveer 10 fe bruari tot half maart, waarna omstreeks Pasen de laatste opleving plaats heeft.. Maar het „Loch". de periode tussen 5 januari en 10 februari wordt steeds meer opgevuld en er zijn al gebieden, waar men van één doorlopend seizoen spreekt. Daar wordt dan de skisport ruim vier maauden achtereen door toeristen beoefend. Doch er is meer. In de win tersportcentra kan men ook schaatsen en zich bü of met ijshockey verma ken. Oud cn jong kunnen er curling spelen en soms kan men ademloos naar het biothlon kijken Biathlon is een combinatie van skiën en schieten. Maar wie dat beoefent, is geen beginneling Ét'' Hoewel er ieder jaar meer winter sport-beoefenaars komen, blijft het aantal ski-gebieden In Europa uiter aard constant. Wel is een ontwikkeling gaande, waarbij de omgeving van de stadjes en dorpjes, die zicb als win tersportcentra aandienen, intensiever kan worden gebruikt. Dat houdt in: meer skiliftjes, meer skipistes, meer accomodatie als skischolen. skihutten en restaurants bü de soms hoog gele gen gebieden. Deze ontwikkeling heeft dit voordeel, dat men schier overal goede mogclükheden voor de winter sport aantreft. Waar bevinden zich in Europa nu de grote skigebieden Voor Zwitserland en Oostenrijk is dat niet moeilijk te zeggen Overal Bezoekt dan eerst onze showroom met een enorme sortering SKI'S SKI-SCHOENEN BERGSCHOENEN SKI-PAN TALONS—JACKS enz. De grootste en meest gesorteerde wintersportzaak van Leiden Sport- en Kampeerparadijs v DELFT STEENSTRAAT 45 Verhuur van meer dan 200 paar skischoenen 0.75 per dag. waar men in deze landen Hoogalpen aantreft, worden wuvtersportmogelijk- heden in ruime mate gevonden. Zelfs wanneer de dorpen of stadjes diep fn het dal liggen, zijn or mogelijkheden, al zal men dan per baantje naar hoger gelegen gebieden moeten gaan. Richt lijn is dan alleen, dat de omgeving hoog genoeg is om sneeuwzekerheid te garanderen. Duitsland heeft twee wintersportge bieden: het Zwarte Woud het eerste wintersportgebied in de Alpen als mede de Beierse Alpen, het gebied in Zuid-Duitsland langs de Oostenrijkse grens. Wellicht kan nog een derde ge. bied worden genoemd: Sauerland en de Harz in Midden-Duitsland, dichter bij ons land dus, doch pas na half januari is daar sneeuwzekerheid. Frankrijk telt Lefst zeven winter sportgebieden: de Vogezen, de Jura, de Savofe, de Dauphiné, de Zee-Alpen, de Pyreneeën en de Auvergne. Italic heeft in het noorden het prach tige skigebied van de Dolomieten met twee beroemde centra: Cortina d'Am pezzo. alsmede het einde van het Val Gardens bij de dorpjes Ontisei. St. Christina en Wolkenstein aan de voet van zowel de Sellapas als de Gröd- nerpas. Voorts nog drie kleinere ge bieden; het westen van Noord Italië niet ver van de Franse grens met als centrum Sestriëre; het gebied ten oos ten van de Italiaanse rivièra tussen Genua en La Spezia met als centrum Abetone en tenslotte ten oosten ven Rome met als centrum Terminillo. De bekendste cn meest bezochte ge bieden zün hier niet genoemd, al zün we uiteraard niet volledig geweest. Ook in Zweden, in Noorwegen en op Sicilië wordt wintersport beoefend, doch deze gebieden liggen meestal te ver voor de Nederlander, die het voor lopig maar bü de Alpen hondt. Daar kan hü dan ook te kust en te keur terecht. Wintersport gaat steeds minder kosten. Diverse wintersportgebieden komen al met aantrekkeiyke prüzen. niet alleen voor logies en maaltyden in meer eenvoudige hotels, die vroeger des winters vaak gesloten bleven, maar ook voor skilessen en skiliftjes. Eveneens wordt de huur van ski's en skischoenen eerder minder dan meer, nu de wintersport niet langer uit sluitend een aangelegenheid is van kapitaalkrachtige lieden. De verhuur van wintersportartlkelen geschiedt mede daardoor Intensiever. Nieuwe ski's kan men ln de Neder landse sportzaken ook kopen en vaak nog goedkoper dan in de winter sportgebieden. Voor 95.- heeft men al eenvoudige houten ski's. De prü zen worden hoger naarmate men be tere kwaliteit verlangt, doch voor uitstekende plastic-ski's behoeft men niet meer dan 275.- cn voor de beste metalen ski's niet meer dan ƒ300.- te betalen. Ski's kunnen ook worden gebuurd. De prüzen variëren sterk naar gelang het gekozen skigebied, doch men zal de foto's. Links boven: Berghotel Miramonti bij Wolkenstein aan de voet va; Italië), rechts boven: skigebied Am Penken bij Mayrhofen (Oostenrijk bij Seefeld. Ruimte voldoende Er ls nog maar heel weinig plaats (om niet te zeggen, dat er helemaal geen plaats meer is), zowel in de treinen als In de hotels in de wln- tcrsportccntra voor een winter sportvakantie tydens de kerst dagen en bü de jaarwisseling. Dit wil echter niet zeggen, dat er geen gelegenheid meer Is de ze winter van een wintersport vakantie te genieten. Na Nieuw jaar ls er nog ruimte voldoende. Mr. Frans L. M.Dony staat met beide benen óf op de grond óf op de ski latten. Van de Nederlandse Skivereni ging die in de afgelopen zes jaar een ledenaanwas van 1200 tot 3000 boekte is hü voorzitter. Toch durft hü er eerlijk voor uit tc komen, dat de zon en de gezonde berglucht, die dc toerist des winters in de Alpen vindt, veel belangrüker zün dan het skiën. En zelfs als voorzitter van de Ned. Skivereniging gelooft hü. dat het per centage skiërs naar verhouding klei ner zal worden, omdat op steeds gro tere schaal dc wintervakantie Ingang vindt. Zelfs dat is voor hem een reden tot vreugde. We zeiden het al: „Mr Frans L. M. Dony staat met beide be nen op de grond". Niemand zal het mr. Dony echter euvel duiden, dat hij zich óók ver heugt over de snel groeiende popula riteit van de skisport. Hij heeft dan ook grote bewondering voor Hannes Schneider, die in 1925 de eerste Arl- berger Skischool, tevens de eerste ski- school in Europa, opende. Dank zij de ze Schneider uit St. Arvton heeft het skiën bij de wintertoeristen veel in gang gevonden. Wat dat betreft staat mr. Dony met beide benen op de ski- En dan skilatten met veiligheidsbin. ding. Hij hoopt, dat geen Nederlander en zeker geen lid van de Ned. Skiver eniging gaat skiën met ski's zonder de zekerheid, dat bij een val de ski's zich automatisch losmaken van de voet, waardoor gebroken benen tot een mini mum worden beperkt. Hij mag kam pioen-voorvechter voor veiligheidsbin- ding worden genoemd. „AU je er maar In de skicentra lacht men wel eens om die veiligheidsbinding, doch over nog geen tien jaar, zo meent mr. Dony, zullen er bijna geen sk:'s meer zonder deze veiligheid zijn te verkrijgen. Hij gelooft ook. dat het over tien jaar mogelijk zal zijn door middel van kleine raketjes achter de ski's naar boven te skiën. Dan zullen ski- lifjes praktisch overbodig worden De keuze van het wintersportcen trum vindt mr. Dony altijd een moci- lijke zaak. De folders zün hem alle veel te chauvinistisch. „Als je die ge loven moet", zo zegt hü. „hebben alle centra de meeste zonneuren, de groot ste sneeuwzekerheid en de goedkoopste llftjes Op één ding wil mr. Dony mei bij zondere klem de aandacht vestigen. Dat is de voorbereiding voor een win tersportvakantie. Ook daarvoor zet hij zich in. want we zeiden het reeds hij staat ook met beide be nen op de skilatten. Dat blykit ook uit zijn gezegde: „Er is nog nooit een skiles Ln het Neder lands gegeven Om dit euvel op te vangen en om at toekomstige leerlingen van de ski- scholen vertrouwd te maken met de uit drukkingen en begrippen, die tijdens de skilessen worden gebruikt en die niet in het Nederlands vertaald kunnen wor den, heeft mr. Dony een boekje ge schreven. Een interessant boekje mogen we wel zeggen: „Skaën zonder tranen" Dit bij H. P. Leopolds Uitgeversmaatschappij nergens duurder dan ƒ25.- per week uit zün. In vele gevallen wel aan- merkelük goedkoper. Skischoenen kan men in ons land voor ongeveer 50.- tot 70.- kopen. Men heeft dan uitstekende schoenen, waarvoor die, welke men in de skigebieden kopen kan. zeker niet onderdoen. Ook kan men skischoenen huren; in ons land vaak voordeliger dan In de skicentra. De huurprüs hier bedraagt meestal ƒ1.- per dag. Een ski-uitrusting is in zoveel verschil lende uitvoeringen en gevarieerde prüzen te verkrügen, dat we maar geen bedragen noemen. Nodig Is een anorak, die goed afsluit bü pols. hals en heupen en zakken heeft, die met ritssluitingen kannen worden geslo ten. Een skibroek is ook onontbeer- lük. Men kan een lange tot de schoe nen reikende gebruiken, doch steeds meer komt de knickerbocker in ge bruik, die even over de knieën reikt. Daaronder draagt men dan waterafstotende Noorse sokken. Neem ook wollen handschoenen mee, niet één, maar enkele paren, opdat een droog paar kan worden aangetrok ken. wanneer het eerste paar nat is geworden. En vergeet een (goedkope) sneeuwbril vooral niet. "en slotte de skilessen. In de meest luxueuze wintersportcentra ln Zwit serland betaalt men voor één lea on geveer ƒ7.-; bü zes lessen ƒ5.50 per les en bü twaalf lessen ƒ4.75 per les van een morgen of een middag. Doch men kan overal ook veel goed koper terecht. Dan kost een cursus van zes dagen, waarbü men Iedere morgen en iedere middag les ln groepsverband krügt (groepjes van acht tot twaalf personen) ongeveer ƒ24.- voor de gehele cnrfus. En men zegt wel eens. dat de sldschool de prettigste school ls, die er be staat in Den Haag verschenen werkje geeft in kort bestek een overzicht van de voorbereidingen voor een skivakantie, alsmede het staan, gaan, glijden, rem men, keren cn stoppon tijdens het skiën. Wie dit boekje doorneemt, weet niets te weinig, maar Juist genoeg, om het maximum profijt van een ski vakantie te genieten. Enthousiast kan mr. Dony vertel len van dc talryke geneugten van de wintersport. Hij hoopt, dat nog vele gewonnen worden. Dairvoor Is hü Nederlanders voor deze tak van sport tenslotte voorzitter van de Ned. Skl- verenlging, al zal hü er zich ook over verheugen, wanneer vele Nederlan der des winters naar de bergen trek ken uitsluitend om te wandelen. Want ook dat Is de kosten van een winter vakantie ten volle waard OOK VOOR V:: 10 DAGEN KERSTREIS' *1 in Tiro1, Kltzbohel St. Johann. Kufstein. Rcutte of Dolomieten <la Villa) PER TOURINGCAR. VLIEGTUIG OF TREIN, vanaf 160.— Vraagt gratis wlnterprospektus. VOOR AL UW WINTERREIZEN NAAR: Erkend door de raad van het reis bureauwezen CEINTUURBAAN 67

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7