Jüeume £dïisri)c (ümiranl Niet langer actief, maar wel positief emigratiebeleid Commentaar Toon Hermans als vaandeldrager viMCOtH Subsidie moet deels worden terugbetaald Komt St-Nicolaas wel of niet in Dieppe? Oe Thant: Zaak-Kongo grootste zorg van V.N. Crita) ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2.55 per maand: 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12344 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasttcft is ffcebltaeo mgn hert ia Uf^easptei" Eem nieuw IOOZirltmern horlog r.o. S OU'— *-'* COMPRESSOR Nieuws in één oogopslag Minister Veldkamp heeft enige wijzigingen in h'et emigratiebeleid aange kondigd. Zij betekenen, dat de overheid minder stimulerend zal optreden enhaar taken, speciaal op het terrein van de voor lichting, zal overdragen aan het emigratiebestuur van de bestaande aanmel dingsorganen. President Tsjombe van Katanga is onverwacht naar Parijs vertrokken. Hij zou doorreizen naar Brazilië. Men houdt er re kening mee, dat Tsjombe daar steun voor zijn be wind hoopt te krijgen, maar het is ook mogelijk dat hij in Rio de Janeiro een conferentie van More le Herbewapening zal bij- De algemene vergade ring van de Ver. Naties heeft gisteren een begin gemaakt met. de behande ling van een eventueel toetreden van communis tisch China tot de volke renorganisatie. De Ameri kaanse afgevaardigde Ste venson verklaarde dat de toetreding tot de V.N. het openbare vertrouwen in de V.N. ernstig zou schok ken. De langdurige regenval van de laatste dagen heeft in de Gelderse vallei veel wateroverlast veroorzaakt Enkele beekjes traden bui ten hun oevers, maar van morgen was de toestand nog niet verontrustend. In Hengelo liepen ver scheidene huizen onder water. Dichtbij de Westduitse stad Münster zal de Ne derlandse militaire bond Pro Rege binnenkort een militair tehuis laten bou wen. Het gebouwtje, dat f64.000 kost zal een cen- tnim voor geestelijke re creatie zijn voor de Neder landse militairen, die daar sinds kort gelegerd zijn. Minister Veldkamp ziet geen kans om in het lopen de parlementair jaar nog het aangekondigde wets ontwerp op de arbeidson geschiktheidsverklaring in te dienen. Hij overweegt nu de invoering van een inter um-regeling, die in hogere uitkeringen voor invaliditeits-renitetrekkers zou moeten voorzien. In de memorie van ant woord aan de Tweede Ka mer deelt minister Veld kamp mee, dat hij veron derstelt dat het meren deel van de ruim 1.4 mil joen werknemers, die on der c.a.o. of bindende loon regeling vallen en die thans 46.5 uur of minder per week werken, iedere zaterdag vrijaf dan wel een vijfdaagse werkweek hebben. (Van onze sociaal-economische redactie) A/TINISTER VELDKAMP (sociale zaken) heeft de Tweede Kamer mede- -t'-l gedeeld geen aanleiding te zien voor ingrijpende wijzigingen in het emigratiebeleid. Hij wil dat beleid dan wel niet actief, maar toch positief voortzetten en slechts op enkele punten aanpassen aan de gewijzigde om standigheden. De belangrijkste veranderingen betreft de invoering van een voorschotregeling, waardoor de emigrant verplicht wordt ongeveer 200, van de rijksbijdrage voor zijn vervoer later terug te betalen. Voorts zal de omvang van het emigratie-apparaat moeten worden aangepast aan de terugloop in het aantal aanmeldingen. Volgens de bewindsman is niemand in staat precies te zeggen in hoeverre de economische ontwikkeling zich in de toekomst zal voortzetten. De overheid kan daarom bij het emigratiebeleid moeilijk uitgaan van volledige werkge legenheid bij voortduur. Bovendien plei ten nog andere factoren voor een posi tief beleid. De demografische problemen, veroorzaakt door- een snelle bevolkings aanwas, wegen er iets minder zwaar door, de economische, geestelijke en culturele banden met de overzeese lan den worden bevorderd en nieuwe lucht vaart- en zeewegen worden gestimu- Dr. Veldkamp wijst bovenden op de duidelijke relatie, die er bestaat tussen emigratie en conjunctuur. De ovang van de emigratie past zich vanzelf bij de ontwikkeling van de welvaart. De aanmeldingen lopen immers terug r mate er meer werkgelegenheid is. De minister schat het emigratieniveau de kdmende vijf jaar op 12.500 personen. Hij meent derhalve dat van de emigra tie geen ingrijpende repercussies te ver wachten zijn óp de binnenlandse eco nomische situatie. Het stopzetten van de emigratie, zo dit al mogelijk zou zijn, zou maar weinig effect hebben op een verlichting van de arbeidsmarkt. Het is met name uit een oogpunt van continuïteit dat de regering het emigra tiebeleid positief wil voortzetten, zohder daarin over te hellen naar werving van emigranten. De rijksbijdrage zal gehand haafd worden, evenals de subsidie aan de voorlichtende organen. De overheid zal blijven bevorderen dat de emigrant deugdelijk wordt voorbereid op zijn ver trek en dat hij met inachtneming van zijn levensbeschouwelijke achtergronden wordt voorgelicht over de aanwezige emigratiemogelijkheden. VoorsclwtregeUng Minister Veldkamp kondigt aan dat hij met de regeringen van de ont vangende landen overleg zal plegen over de invoering van een gematigd voorschotstelsel voor de gezamenlijke financiering van de overtocht van de emigrant en diens verblijf in het nieu we land gedurende de eerste weken na aankomst. Dat overleg is nodig ge worden nu er een wijziging is geko men in de subsidie-politiek van ver schillende ontvangende landen. Het voorschotsysteem betekent, dat de emigrant een deel van de vervoerskos ten, welke door de regering wordt be taald, zal moeten restitueren na vestiging in het nieuwe land. De regering streeft er naar de emigrant niet zwaarder te belasten dan met een verplichting tot restitutie van gemiddeld f 200,per persoon, te voldoen in termijnen, waar- Vissers verwachten thuis te stomal (Telefonisch van een onzer redacteuren uit Dieppe) DE Hollandse schippers lopen met lange gezichten door Dieppe. Ze begrijpen er niets meer van. Ieder ogenblik kan het bericht van de rederij komen: „Opstomen naar Holland!" De reders, die hun voorstel t na 6 december niet meer dan 150 kantjes gezouten haring per schip en per reis aan te voeren in de vergadering van het Produktschap vis en visprodukten van enkele weken terug getorpedeerd zagen, hebben beslo ten dan hun eigen zin maar door te zetten. Verscheidene reders roepen daarom alle loggers op om voor 5 december binnen te zijn. De schippers, die nog geen bericht hebben gehad twijfelen: uitvaren of blijven liggen of wachten op bevel van de rederij. D.e bemanning zwerft met JSieuw-Guinea Maandag beslissing over een eventuele regeringsverklaring Mr. Luns te vermoeid (Van onze parlementsredactie) In verband met de grote vermoeidheid van minister Luns heeft de ministerraad gisteren (tijdens haar wekelijkse verga dering) besloten eerst maandag over het afleggen van een eventuele regeringsver klaring over het N.-Guinea-beleid te be slissen. Dit werd gisteravond in Den Haag per communiqué meegedeeld. Zowel in de Eerste als in de Tweede Kamer is er deze week bij de regering op aangedrongen zo spoedig mogelijk met een verklaring over N.-Guinea te komen. Mocht het kabinet daar maandag a.s. in derdaad toe besluiten, dan zou nog vol gende week een Tweede-Kamerdebat over de verklaring kunnen worden gehouden, tenzij b.v. de gezondheidstoestand van minister Luns zich daartegen verzet. De bewindsman van buitenlandse zaken is zeer vermoeid uit de Verenigde Staten te ruggekeerd en sedert hij enkele maanden geleden in de Kamer ineenstortte, moet hij zich in acht nemen. Water in de Gelderse Vallei stijgt steeds In het laaggelegen gebied rondom het plaatsje Achterveld in de Gelderse Val lei stijgt het water nog steeds. De mon den van de beekjes, die uitkomen op de rivier de Eem, kunnen het water va Veluwe en de Gelderse Vallei niet werken, zodat honderden hectaren land onder water staan. Het water steeg de afgelopen nacht ruim een halve meter bij een regenval van 25 millimeter. De verbinding tussen Achtervld en Lun- teren is verbroken daar door de hoge waterstand in de Barneveltse Beek de weg onder water is komen te staan. Ook verscheidene landwegen zijn c stroomd, enkele boerderijen zijn geheel ingesloten. de eerste ingaat vier maanden na aankomst Zij wil een uitzondering mo gelijk maken voor minder-draagkrach- tigen en' grote gezinnen, wier spaarca- paciteit in het nieuwe land voorlopig niet groot kan zijn. Naar dr. Veldkamp mededeelt, zullen de migratiebetrekkingen met de ontvan gende landen worden voortgezet en zo veel mogelijk ten nutte worden gemaakt de verdere ontwikkeling der ec mische, geestelijke en culturele banden met die landen. In versterkte mate zal aandacht worden geschonken aan de wij ze, waarop de emigratie dienstbaar kan worden gemaakt aan een vergroting de Nederlandse deelneming in de nomische ontwikkeling overzee. De kre dietverlening aan emigranten, die zich zelfstandig willen vestigen, wordt voort gezet. Nagegaan zal worden in hoeverre de voorlichting en voorbereiding van emi granten hier te lande voor verbetering vatbaar is, waarbij de regering streeft naar overdracht van taken aan particu liere instanties. Met handhaving van de thans bestaande organisatievorm zal wor den gestreefd naar een grotere doelma tigheid in de werkzaamheden van het voorliehtings- en aanmeldingsapparaat. De omvang en werkwijze van dit appa raat moeten gemakkelijker aan de om-| standigheden kunnen worden aangepast, aldus dr. Veldkamp. De bewindsman zal het Emigratiebe stuur om advies vragen over de moge lijkheden om tot een dergelijke doel matiger werkwijze te komen. Voorts wil hij dat dit bestuur de omvang var emigratie-organisatie zo veel mogelijk zal aanpassen aan de verminderde be langstelling, Zo zal de bezetting vai Ned. Emigratie<Jienst evenals die de departementale ambtelijke diensten moeten worden afgestemd op de wer kelijke behoeften. De reeds begonnen in krimping van de personeelsbezetting moet worden voortgezet. Een en ander betekent volgens de minister niet dat de technische voor lichting aan de emigrant moet worden beperkt. Hij noemt een goede voor lichting van het allergrootste belang. Medegedeeld wordt voorts dat van re geringswege niet langer rechtstreek se voorlichting zal worden gegeven, behoudens bijzondere omstandig heden. In verband hiermede zal het wekelijkse radiopraatje over de emi gratie (in de regeringsuitzendingen) oer 31 december uit de ether ver dwijnen. mistroostige gezichten door de natte straten van het kleine havenstadje, gren zend aan het KanaaL De 1500 frank, die zij mogen verteren, zijn na een paar pilsjes en een doosje parfum voor het meisje thuis snel verdwenen. Al de deu- van de vele cafeetjes zijn dan ook gesloten voor hen, want geen Frans geld: geen bier. Ten einde raad Zelfs tante Jopie, die helemaal uit Dordrecht is gekomen om de vissers in Dieppe in haar Hollandse parfumerie zaakje te ontvangen, kan ze niet helpen toch is tante Jopie de moeder en de raadgeefster van de Hollandse vissers in Frankrijk. In haar winkeltje wil ze altijd wel Hollands geld voor franken ruilen, mits de jongens beloven er geen bier voor te kopen. Ook ds. A. Groot uit Scheveningen en Tiemstra uit IJmuiden zijn ten einde raad. Zal één van de eerwaarde heren zijn waardigheid verhogen door vandaag witte baard en een rode tabberd te doen of zullen er vanavond van de veertig Hollandse schepen, die net binnen zijn, er nog maar enkele liggen? Bovendien wordt vandaag een bus met vissersvrouwen uit Scheveningen ver wacht om het Sint Nicolaasfeest in de kleine zaal in de Rue de la Bar te vie- Enkele schippers hebben reeds gete legrafeerd, dat z(j het feest thuis komen vieren en de vrouw met de pakjes thuis kan blijven. Bovendien blijft het mot regenen in Dieppe en blijft het bier éér frank. Daarom slenteren de Schevening- se, Katwijkse en Vlaardingse jongens met verveelde gezichten door de straten. Gisteravond bracht de Avro mejuffrouw Anneke Beekman voor de televisie. Louis Frequin, hoofdredacteur van het r.k. dagblad De Gel derlander, interviewde haar (zie Commentaar en de rubriek Ethergolven Tsjombe en Morele Herbewapening DE Verenigde Naties kampen op het ogenblik met verschillende moeilijkheden, maar de grootste zorg de volkerenorganisatie is toch wel de kwestie-Kongo en het vinden financiën om het optreden van de V.N. in dat land te bekostigen. Dit deelde de waarnemend secre taris-generaal van de V.N., de Bir- n Oe Thant, mede op zijn eerste persconferentie in New York. De resoluties inzake Kongo, die in Vejligheidsraad zijn aangenomen, zullen zo spoedig mogelijk ten uitvoer moeten worden geiegd. Oe Thant deel de mee. dat hij een plan heeft samen gesteld, dat aan het einde van de vol gende week voorgelegd zal worden aan de raadgevende commissie voor Kongo In deze commissie zijn alle landen vertegenwoordigd, die troepen voor de VN-strijdmacht beschikbaar hebben gesteld. In de aangenomen re soluties nam de verwijdering van de huurlingen uit Katanga een belang rijke plaats in. Wanneer deze resoluties bevredigend zullen zijn uitgevoerd, dan is pas de mogelijkheid aanwezig om de VN-troe- pen uit Kongo terug te trekken. Dit zou ook gebeuren wanneer de Veilig heidsraad mocht oesluiten de troepen terug te trekken, ongeacht of de resolu ties ten uitvoer zijr: gelegd. Dit laatste zou kunnen geschieden, wanneer Oe Thant zou moeten meedelen, dat de mid delen ontbreken om het optreden in Kongo voort te zetten. Wat de financiering van dit optreden betreft gaf Oe Thant te kennen, dat hjj gesproken had met de vertegenwoor digers dei landen, die het meest „weer barstig" zyn om hur. bijdrage te betalen. Hij toonde zich optimistisch over de mogelijkheid om de betrokkenen tot een beter begrip voor de situatie te brengen. Over de president van Katanga, Tsjom be, zei de waarnemend secretaris-gene raal, dat hij uit gesprekken met men sen, die Tsjombe kennen de indruk had gekregen, dat deze „een zeer oneven wichtig man" is. De Kitangaanse president is intussen aan een reis begonnen, die voor ver schillende waarnemers als een volko men verrassing is gekomen. Nadat hij eerst besprekingen heeft gevoerd met president Joeloe van voormalig Frans Kongo, die uiterst geheim werden ge houden is later meegedeeld, dat Tsjombe naar Parijs en vandaar naar Brazilië zal doorreizen. Uit Kongo werd gemeld, dat hij een uitnodiging heeft aanvaard van voor aanstaande Brazibanen om de confe rentie van Morele Herbewapening, die gisteravond bij Rio de Janeiro begon nen is, bij te wonen. Onder de 220 gedelegeerden, die deze conferentie bijwonen, bevinden zich vele Afrikaanse leiders, onder wie er zijn, die regelmatig contact hebben gehad net president Kasavoeboe. De grote tegenstander van Tsjombe, de Ier O'Brien, vertegenwoordiger van de VN in Katanga, is op verzoek van het Ierse ministerie van buitenlandse zaken, van zijn opdracht ontheven. O'Brien, die een omstreden figuur werd na het militaire optreden van de VN in Katanga was persoonlijk assistent de Ierse minister van buitenlandse zaken Aitkcn, voor h(j tot de wereldorgani satie toetrad. In Drachtstercompagnie is gisteren het 8-jarige meisje Betty de Vries te water geraakt en verdronken. Zij was fiets op weg naar school, samen een vriendinnetje. Toen de meisjes spe lenderwijs eikaars stuur vastpakten, raakte het kind te water. Het vriendin netje was zo verbouwereerd, dat zij niel een van de omwonenden waarschuwde, maar doorreed naar school en daar de onderwijzeres op de hoogte bracht Het hoofd der school ging direct op onder zoek uit, maar toen het meisje werd gevonden, was zij reeds overleden. TAE GROTE MAAR overwegend vrien- delijke publiciteit, die de nu naar ons land teruggekeerde Anneke Beekman thans ervaart, mag niet doen voorbijzien aan het feit. dat hier in ernstige mate wetsovertreding heeft plaats gehad. Van dit laatste valt trouwens dit meisje geen verwijt te maken. De publiciteit die zij nu ondervindt, staat wel in sterke tegenstelling tot de verbor genheid waarin ze tot dusver is gehou den, laatstelijk wellicht met haar zin, het geen echter zo van de tijd daarvoor niet kan worden gesteld. Er is hier onrecht gepleegd, en wie be paalde aspecten constateert van hetgeen thans gaande is, heeft moeite gevoelens van wrevel te onderdrukken. Journalisten van hetzelfde geloof als wie haar eerst achteraf hielden, hebben nu blijkbaar aan vankelijk mogen dienen om haar de open baarheid wederom binnen te leiden. Men trachte zich in te denken wat dit alles voor dit meisje betekent. Maar het was te voorzien geweest, ook door diege nen die destijds dit meisje aan het over haar gestelde gezag, alsmede zichzelf aan de gehoorzaamheid aan rechterlijke be slissingen, hebben onttrokken. Nu is er plotseling gratie gevraagd. Dus heeft de betrokkene het er niet voor over, de gevolgen van haar daad te aanvaarden. Wij zijn van mening, dat door verlening van gratie tekort zou worden gedaan aan het rechtsbesef van nog heel Velen onder het Nederlandse volk. Wie te dezen aan zien onze Vorstin van advies hebben te dienen, zullen dit in hun overwegingen hebben op te nemen. Willem Barendsz naar Zuidpool Ongeveer 430 Zuidafrikanen zijn gisteren met de Nederlandse walvisvaarder Willem Barendsz naar het Zuidpoolgebied vertrokken voor het vier maanden durende vangseizoen. Zij zullen in deze periode een gezamenlijk loon verdienen van f 1.350.000. Het fabrieksschip is maandag in Kaapstad aangekomen. Een week lang zijn er voorraden en uitrusting aan boord gebracht De vang- sohepen die in Kaapstad opgelegd zijn geweest sedert het vorige seizoen, zijn grotendeels al naar het zuiden vertrokken. Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina'» -KIJK GOED UIT!-] voordat U een T.V.-VERZEKERING afsluit. Neem daarom een POLIS van de N.V. VERZEKERINGSMIJ. „N.A.V.O." te Leiden. Dan is uw toestel totaal verzekerd bij een maatschappij met VELE JAREN ERVARING. Vraagt vrijblijvend inlichtingen. „Ik heb Rita haar trompet laten mee brengen, om haar geen andere, nog er gere dingen, te laten doen." MATERIAAL Het best gesorteerd in: schildersverven, ladders en schildersgereedschappen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIDEN Tel. 3.1909 land gebracht. In de afgelopen nacht trok een depressie juist over Zuid-Hol land naar het oosten, met op de plaatsen 15 tot 30 mm. regen. In twee dagen viel er in De Bilt 55 en in Apeldoorn 70 mm. neerslag. Ach ter deze depressie wordt nu belangrijk koudere lucht aangevoerd. Vanmorgen om acht uur werd in Brabant nog twaalf graden gemeten, tegen vier gra den in het noorden van ons land. De wind draait meer naar noordwest en er drijven enkele gure buien, vergezeld van hagel, het land binnen. De tempe ratuur zal ook zondag in de buurt van vijf tot zeven graden liggen en in de nacht kan het kwik tot om het vries punt dalen. In Schotland en noord-En- geland werden vanmorgen al weer en kele sneeuwbuien gemeld. In Scandinavië is het winters maar zo ver komt 't bij ons voor St. Nicolaas niet. De Bilt verwacht tot zondagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele regen of hagelbuien. Zwakke tot matige, aan de kust aanvankelijk nog krachtige vUJ, wind tussen West en Noordwest, later £elde krimpend naar Zuidwest of Zuid. Van- Oe Büt Tendensmogzaair. dalend, dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag: zon op 8.28, onder 16.31; maan op 2.48, onder 14.47. Maandag: zon op 8 28, onder 16.31; maan op 3.55, onder 15.10 uur. Nieuwe Maan 8 december. 31 lis it nacht in het binnenland temperaturen e £indb. rpOON HERMANS heeft gis- zijn grammofoonplaten-maat- de maatschappij de heer Her- dat een gouden plaat voor Hermans zei heel gelukkig te 1 termiddag als vaandeldra- schappij hem een gouden hond mans uit, in navolging van zijn Toon Hermans veel te gewoon z(jn met de onderscheiding, ger een korte tocht gemaakt aan. De heer Hermans kreeg vader het vaandel van de zou z(jn. omdat h(J op zo n „Het Is een mooie hond. Ik heb met de vrolijk spelende Am- tevens het eerste exemplaar Amsterdamse tramharmonie te eenzame. artistieke hoogte wel niet -zoveel verstand van sterdamse tramharmonie door van de plaat, waarop zijn One dragen. Met pet en gehuld in staat. H(j wees erop dat het de honden, maar Ik weet wel dat het Vondelpark in de hoofd- Man Show 1961 is opgenomen, plastic, toonde Toon Hermans tweede maal In de geschiedenis je nooit een lange hond moet stad. Dit gebeurde aan het slot aangeboden. In één van de con- zich een zeer acceptabel vaan- is dat de bijzondere onderschei- nemen. Dat tocht zo De deur van een bijeenkomst in het férences van deze show ver- deldrager. Dat het vaandel even ding wordt uitgereikt De eer- moet zolang open blijven als Internationaal cultureel centrnm telt Toon Hermans over zijn verward dreigde te raken in de ste gouden hond was voor Ru- hU naar buiten gaat." Toon waar Toon Hermans werd ge- vader die zo zeldzaam muzl- bomen van het Vondelpark, dolf Shock. Herman» zei ook dat als zHn hnldlgd voor zUn artistieke kaal was, wat vooral bleek uit deed aan de muzikale presta- Hij overhandigde mevrouw gouden hond Jongen zou krü- ecnmansprestatles. In verband de manier waarop bij het vaan- ties van de artiest niet» af. Hermans een kleine gouden gen. die stellig bestemd zouden met de verkoop van de vijftig- del van de harmonie droeg. In hond. waarop Toon Hermans zijn voor de vier musici die duizendste langspeelplaat van verband hiermede nodigde de De heer Oord had hiervoor opmerkte: „Dat wordt zodocn een groot aandeel hadden b» Toons One Man Show, bood heer G. M. Oord, directeur van in een toespraak o.m. gezegd de een hele kennel." De heer het maken van de plaat. Aberdeei Londen Nice BerlllD Frankfoi regonb. hagelto gh. bew 1. bew zw. bew h. bew. rw. bew gh. bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1