ZO ij DE UITSLAG! IS U ER OOK BIJ? Blad iza-asms1 SHraröH I DE ANDERE PRIJZEN zijn voor... zou de jury het hebben gedaan Vrouwenvaria Kinderen ZATERDAG 2 DECEMBER 1961 Heel wat deelneemsters aan Ide wedstrijd hebben bij haar inzending in een soort p.s.'je I de Jury sterkte toegewenstI IEn daar vaak nog bij geschre ven: „wat zult u daar hebben! Iwerk was het wel, maar dan een bijzonder gezellig werk, I vol afwisseling en binnenpret- I jes. Want er viel, al lezend, Iheel wat te glimlachen, zelfs weer te schaterlachen, even- als vorig jaar. Soms ook ble- Iven de .jurerende" ogen wat langer op een paar aan <Je op- I lossing toegevoegde regels han- 1 I ïe° l I Zoals aan het: ..mijn vrouw I is al jaren ziek. schrijven kan Ize niet meer, toch heeft ze over de vragen nagedacht. Op I een avond ben ik naast haar Ibed gaan zitten, dus ziehier het resultaat door een mannenhand I geschreven, maar door een vrouwenbrein bedacht". Daar was ook de brief 1 A LS u als deelneemster aan onze wedstrijd een briefje van de krant in uw bus kreeg met slechts het verzoek: „Mogen we die en die dag even bjj u langs komen?", reageerde u vast en zeker met een: „Zou ik dan tóch. Nou, dat hebben drie lezeressen, die inderdaad dat briefje kregen, óók gedaan. Een van haar maakte zelfs in haar eentje een soort rondedans om de nog niet afgeruimde ontbyttafel Tot de respectievelijke echtgenoten thuiskwamen. En ze alle drie, volkomen onafhankelijk van elkaar, met onvervalste mannelijke nuchterheid de illusies van hun vrouwen wat probeerden te temperen met „Kind, weet je dat nu wel zeker? Ze komen vast-dat tip-boek bij je brengen." Maar 't was geen boek, 't was een enveloppe met vijftig gulden! En ofschoon we wel nooit de „enige echte" zullen worden, voelden we ons toch een beetje als Jie man uit Spanje (u weet wel), toen we, ge wapend met die envcloppes, op de bel drukten bij mevrouw G. M. Ouwerkerk-van Dam, Johan Willem Frisolaan 51, Voorschoten, mevrouw G. van der Heiden-van Cuylenborg, Hanenburglaan 18b, Den Haag, èn mevrouw G. Scholk-de Vries, Wilhelminastraat 64, Lisse. dat oude dametje, de letters i beetje op he heel fijntjes t trilden een beetje op het i heel fijntjes en, zo- I als dat heet ,,tot op de kom- I ,Z'J. stond daar haar mening eergegeven. Als u weet, dat krant al langer las, dan I Want zij kregen die enveloppes, omdat de ju ry haar als prijswinna- ressen van resp. de ron des „vrouwen-varia", „kinderen" en „buitens huis" van onze wedstrijd op „Blad-Zij" had uitge roepen. Het „zou ik dan toch werd in klin kende munt omgezet, iets, dat diezelfde „nuchtere mannen" in de verte toch wel wat hadden ver moed! Want: ,,'t wordt vast dat tipboek", veran derde met het verstrij ken van de dagen voor twee van hen in: ,£.ou je niet even naar de kapper gaan?" én „Mis schien kom je nog wel voor de televisie'.Wie zijn prijswinnende vrouw naar kapper, dan wel voor televisie dacht, zul len we u niét vertel len Wél, dat de jury het dit jaar bijzonder moeilijk heeft gehad, om dat de meningen over de vijftien gestelde situaties elkaar niet zo sterk ont liepen. Er is dan ook veel en uitgebreid over het toekennen van de prijzen gesproken. Het eerlijke resultaat van alle overwegingen, vindt u vandaag in 39 namen te rug! Na dit kijkje achter de jury-schermen, zouden we u dan nu willen vra gen in gedachten even mee te drukken op drie bellen om samen bij de hoofdprijs-winnaressen langs te gaan iOutccrkerk-van Dam het oudste jurylid oud begrijpt u, dat zo'n brief de Ijury verraste. Ronduit medelijden hadden we met de mevrouw, die haar brief 's avonds vrij laat nog al die antwoorden worden ingericht, werden de heer des huizes de vijf- Ballen tot driemaal toe Tot driemaal toe hebben 'aardige technischej" hand december hoofdrol spelen van haar echtgenoot complete plattegronden getekend en v c ..papieren" meubelen ge- en her- schoven. Het resultaat is dan ook een huis, waarin je je direkt thuisvoelt, modern, maar zeer „Een vrouw van weinig woor- I den" hebben we de lezeres ge- I noemd, wier antwoorden op on- eerste etappe „Vrouwen- tijdens onze feestelijk getinte persoonlijk. rundgang ballen over de grond Hoe zij er toe gekomen is in laten rollen, poppekinderen be wonderd en mee in prenteboeken tan onze wedstrijd mee te doen? de leeftijd van de prijswiruiares- „Wel, ik had een tijdje geleden sen uiteen lopen: thans hadden eer?. Pr'js gewonnen de drie gelukkigen niet alleen strijd I ze eerste etappe „Vrouwen-va- ria" we u eventjes laten le- I zn. 1 niets, 2 niet gaan, 3 wat 1 I overdreven, 4 weet waar je staat. 5 jammer. Als het tref- I de winkeliers hier in hun leeftijd- gemeen (zo rond de het dorp. Vijf gulden.... Maar dertig, waarbij we de een wat ge- woord van deze ronde niet op Ide enveloppe had gestaan, had- den we beslist niet geweten. I om welke serie vragen het I ging... I Koffie hebben we ook gedron- I ken een mevrouw schreef na- Imelijk: „Ik geef ze gauw een kop koffie, die ik hierbij stop". I 't Smaakte uitstekend! IEn laten we die (lieve) zoon niet vergeten. De enveloppe op gedaan. En „Dat zit zo" I-wil ze erg graag hebben." met daaronder „Jan". We willen u ook even laten I kennismaken met de mijnheer, die het maar niet eens kon I zijn met de oplossingen van I zijn echtgenote. Meteen „kind. Ije zit er helemaal naast" trok hij de balpunt uit zijn colbertje I om er het zijne eens over te 1 I zeggen, ,,'k Weet. dat ik als man geen prijs kan winnen, maar dit is mijn mening" met een streep onder mijn. Wie er Ivan u beiden gelijk heeft? U kunt er het „jury-rapport" el ders op deze pagina op na le de ander maar óók haar" dochtertjes van zo rond de vijftien maanden! Zo was het in de bijzonder ge zellige flat van mevrouw Ouwer- kerk de blonde Karin, die stra- uiunue zvarin, aic sira- ;nl?pct„iird lend en pratend zonder woorden toch wel eventjes wilde vertellen, dat zij voor deze speciale gele genheid haar nieuwe jurk aan had. 't Was een hele mooie, met fleurig ingebreide randen in de wijde rok, door moeder gemaakt. Mevrouw Ouwerkerk bleek daar sterk in te zijn. Ze is graag (en méér^dan' veel) met naaien, breien en hand- m - - werken bezig en doet dat zo als we met eigen ogen konden aanschouwen met smaak. Trou wens, haar hele flat getuigde van zorg en zonder twijfel ook van een zeker artistiek inzicht. Eigenlijk geen wonder als je hoort, dat zij voor haar trouwen bij een bekend binnenhuisarchi tect in Amsterdam heeft gewerkt, waar zij, naast het kantoorwerk, na een tijdje ook al gauw het ontvangen van klanten mede voor haar rekening nam. Toen de flat makkelijk ding, dat ik dacht: mi moet je ook eens meedoen, als het lastige vra gen zijn. Al win ik maar een tip boek, dacht ik er óók nog bij.... Ik bezit ze nog geen van beide; ik heb al wel verschillende tips ingestuurd. Is uw map héél erg Nadat we mevrouw Ouwerkerk (héél zachtjes) hadden toever trouwd hóe vol die map wel is, waren we het er alletwee toch wel over eens, dat die uitdaging aan zichzelf het niet bij zo'n sim pel kruiswoordpuzzeltje te laten, méér dan een boek heeft opgele verd. En wel zoveel, dat ze ver schillende mensen, die haar zeer na staan, met Sint nu eens extra kan gaan Schalkook schrijven ligt haar wel, ofschoon ze daar de laatste jaren nooit meer aan toegekomen is. „Ach, u kent dat wel. m'n opstellen kregen altijd l.oge cijfers...." en ze vervolgt: „Weet u, nu ik in het Zondags blad elke week die jongerenpagi na „Ruimte voor ons" lees, denk ik vaak: Zó'n kans hadden wij vroeger moeten hebben. Als ik „Blad-Zij" en vooral de tips („kijk buiten hangen de overhem- Schalk was het den op twee haakjes.... een tip ten slotte de op dikke blote baby- idee!") heb gelezen, sla ik gauw benen ronddribbelende Marijke, om naar „Ruimte", 't Is wél fel die naast haar prijswinnende soms. maar dat mag ik wel. Ze mama op haar eigen kinder- kunnen tenminste schrijven wat manier de aandacht vroeg. En ze willen. Maar ja, daar ben ik tevens probeerde van de feestelij- nu te oud voor, tenminste, voor ke gebeurtenis gebruik te maken die pagina...." door herhaalde aanvallen op de Dat zij inderdaad met de pen Die kans hadden wij moeten hebben schaal met koekjes te doen. De moeder van Marijke bleek dus „buitenshuis" bekroond te zien, ofschoon ze juist deze etappe begonnen met: is de jury dus ipgevallen. Haar antwoorden wa- ■en fris en aannemelijk. ,.Er wa- en wel pittige vragen bij, maar De laatste ik dacht: ik laat me niet kennen", ronde én de moeilijkste. Ofschoon En terwijl haar man (vroeger ik geen b.b.h.h. ben, heb ik me Arjos-voorzitter, nu actief klcs- serieus in de vragen verdiept." vereniging-secretaris én gezellige Nu, dat is wel gebleken, waar huisgenoot, die altijd wel iets on echter tegenover staat, dat zij derhanden heeft) zich met één voor haar huwelijk wel geruime van zijn hobby's bezig hield, stort- tijd b.b.h.h. is geweest. De boek- te zij zich op de vragen.... handel („héérlijk, wat heb ik toen Met als gevolg, dat mevrouw veel gelezen, en natuurlijk men- Schalk thans aan het winkelen sen geholpen") én kantoor vorm- slaat om zich iets aan te schaf- den dan die bezigheden buitens- fen, dat al een behoorlijk tijdje huis. Niet van lezen alleen houdt op de verlanglijst heeft gestaan.... 'k Zeg het tegen niemand Tenslotte nog een paar frat>- pante opmerkingen over de reacties op de vragen, hebben w Zoals die nresidente. „Ik zou haar haar stoel laten wippen Drie bewaard, de al te pittige Iwerd als dé oplossing Drobleem gelanceerd, ue plot seling op de stoep staande „wil je zo lang op de zolder gaan zitten", terwiil iemand haar „mama is gek"-zeegende dochtertje zou toeroepen: „Kind ie lijkt precies op je moeder". is het wel al zult zijn: er zat reer veel muziek Werk Idie brieven, met ons een ook dit jaar Daar de gehele pagina 1 vandaag in het teken van de I feestelijke uitslag staat, komt u een paar u bekende rubrie- f ken niet tegen. Zo zijn CHRISTINE EN DAT ZIT ZO dit keer niet aanwezig. Volgende week zal „Blad- f Zij" echter weer haar ver- 1 trouwde gezicht hebben. ONS PATROON volgende gast- Van, der Heiden in Den Haag. kwa men we zelfs zo'n tip in de praktijk gebracht tegen. Een kindertip het, i logisch, omdat deze prijswinnares niet alleen het diploma kinderverzorging op zak heeft, maar ook dagelijks de nu vierjarige Gerard én de kleine Marja om zich heen. Ge rard. die met een oud fototoestel zon der film de foto graaf zware con currentie aandeed, Marja, een guitig, bijdehand ding. dat zo tegen het mid daguur aan haar laatste hapje toe was. Om daarna met al haar schat ten te komen aan dragen. Zoon en dochter hebben zo'n beetje de hoofdrol gespeeld bij het beantwoorden van de vragen, want Heiden heeft bij elke situatie, on gezien de leeftijd, steeds haar kinde ren voor ogen ge had. ,,'k Vond ze ontzettend leuk, die kindervragen. Naast de drie hoofdprijzen van elk "ijftig gulden, waren er niet minder dan "6 andere geld of troostprijzen te verdelen. De jury, die zoais u op deze pa gina kunt lezen me verschil lende l'aktoren rekening heeft kosterij „Grote Kerk" Dordrecht; gehouden, heeft deze prijzen mpur van - pr- naar beste weten toegekend. heb wél Schalk-de Vries ■a*#*#*#* Voor de winter tijdje op gezeten maar eerlijk gezegd verwachtte ik be slist geen prijs Toen de brief kwam. dacht ik zelfs: „o, zeker reclame", heb 'm op de kapstok gelegd en ben boodschappen gaan ■tJ doen.. Gelukkig maar, dat ik hem later toch heb opengemaakt." „Ik zeg het tegen niemand", was haar eerste reactie, maar ach, hoe gaat dat. Op een avond. Om a niet langer in nieuwsgie righeid te houden.... hier volgen de namen van de 36 „gelukki gen"; gauw maar gekeken of u er ook bij bent! V rouwen-varia de Boer - Wielink, Binnensingel 69, Vlaardingen. Troostprijzen („Dat zit zo"): mevr. -J. C. van de Berge - Marbus, Walstraat 26, Tholen; r. A. Doornheim - Droogers, E. P. van Dijk - Ver hagen, Mackaystr. 5, Delft; mevr. J. A. Heine, Capadosestr. 3, Den Haag; mevr. W. F. Lavooy - Scheps. Nieuwe Schoolstr. 20. Den Haag; mevr. J. den Ouden - Tuytel, Kerkstraat 68, Alblasserdam; mevr. H. Spek - van-Zetten, On- waardsedijk 24, Dirksland; C. C. Siegers - Harten- dorf, Utrechtsestr. 45, IJsselstein (U); mevr. W. Uithol - van Rossum, Wilhelminastraat 34, Gouverneurlaan 81, Den Haag; Een heerlijk warm winterjapon- netje, met zo'n gebreide kraag, heb- ben we ditmaal voor ons patroon uit- v gekozen. Het model is verkrijgbaar in de maten 40. 42 en 44 (46 op bestel ling) en heeft een zesbaansrok met leuke grote zakken, die op de naden worden geknoopt. Voor het maken heeft men ongeveer 2.60 meter stof van 1.40 meter breedte nodig. Onder vermelding van nummer 351 is dit pa troon aan onze bureaus verkrijgbaar tegen betaling van f 0.50 per stuk. De vntronen kunnen ook per post wor- den toegezonden. De prijs wordt dan t 0 60. Dit bedrag gelieve u in post- zegels te plakken aan de adreszijde tan de briefkaart waarop u uw be- stelling doet, dus naast de gewone frankeerzegel. Opdrachten moeten voor 9 december a.s. in ons bezit zijn. Na die datum kunnen geen bestellingen meer worden aanvaard. haa: accountant-studie zette en ze (van- zege zo'n altijd honkvaste baby sit) naar een cursus ging. heeft ze, uit een soort vrouwelijke be scheidenheid, het epistel hem gauw voor het weggaan in de handen gefrommeld om daarna rap de deur uit te vliegen.... Het was overigens de eerste keer, dat ze aan welke wedstrijd dan ook meedeed. Vorig jaar had ze wél alles opgeschreven, maar van versturen was het niet geko men. ,,'k Vind het ontzettënd moeilijk je gedachten goed op pa pier te zetten. Nu heb ik het er eens op gewaagd." Gewaagd én gewonnen, een ge zellig bedrag om voor de 5e de cember eens iets héél fijns te kopen, zoiets waar je anders niet zo gauw aan toekomt. In dit ge val zullen echter niet de kinderen, Derde prijs 10) Mevrouw J. Hofstede-Snoek, Pr. Marijkestraat 16. Andijk-Oost. Troostprijzen (ons bock „Dat zit zo"): Mevr. N. van Aken - Huisman, Korte Dreef 15, Rotterdam; mej. A. E. van Andel, Heelsum- straat 81. Den Haag: mevr. Van der Boor - Vogel. Floresstraat 63. Dordrecht; mevr. P. Berkelaar - Schotel, W. van Oranjelaan 29, Zwijn- mevr. A. van Drie-Vreekamp. Tapuitstr. la. Rotterdam; mevr. C. Hoogenkamp - Mine- kus, Fuchiastr. 54, Den Haag; mevr. Chr. Kruis -. Andel, Hoofskade 92a, Den Haag; mevr. M. van Pelt - van Daa- len, Buitenkade 6. Nieuwendijk (N.Br.); mevr. K. L. Verwey - Makken- ze, Ermelostr. 40, Den Haag. Kinderen 20. Zuidland. Derde prijs 10) Buitenshuis Tweede prijs 25)mevrouw J. C. W van der Vloed - van Brandwijk, Tritonpad 1. Rotter- Derdc prijs (f 10) M. Sliedrecht - Bos. Zuidkade 229. Waddinxveen. Troostprijzen („Dat zit zo"): mevr. A. M. Braunstahl - Hak- kenbroek, Bildzigt 14. De Bilt iU>; mevr. J. L. A. Bruinier - Wijn gaard, Hillenraadweg 36. Den mej. N. Buitenhuis, Hildegardis- str. 16b, Rotterdam; mevr. P. de Geus - Kamp. Tui- gersstraat 10. Alblasserdam; mevr. M. H. den Ouden - Hille. Markclostr. 77, Den Haag; mevr. M. C. Romein - Vroegin- dewey, Noordzijde 60, Noordeloos: mej. K. Spaargaren, Kanaalstr. 166. Lisse; mevr. H. E. Smit - Alkema, Er melostr. 9. Den Haag; mevr. A. van Toledo - Toet. Zee kant 19. Scheveningen; mevr. S. van Vlodeop - Bondam, Populierstr. 105, Den Haag. Niet één mens reageert op dezelfde wijze als een ander op wat hem overkomt. Karakter, milieu en ervaring spelen alle een grote rol bij zijn handelingen. Dit heeft, evenals de vorige maal, de jury dan ook zeer goed voor ogen gestaan bij het beoordelen van de inzendingen. Er is dus ook niet één oplossing als de enige goede te kwalificeren, op iedere vraag zijn verschillen*- mogelijkheden. De hoofdzaak is: als men haar reactie maar aannemelijk heeft gemaakt en dil aannemelijk maken was dan ook het uitgangspunt van de jury. Een tweede, zeer voornaam punt was dat men de vraag goed gelezen moest hebben. Dat is dikwijls niet gebeurd. Een sterk voorbeeld daarvan is vraag twee uit de tweede reeks (kin deren). waarin de zestienjarige zoon en diens nieuwe vriend de hoofdrol spelen. Vele willen die vriend hartelijk in hun kring ontvangen, sporen nun zoon aan hieraan it ben niet gelezen dat c eigenlijk?" Een vraag reet antwoord dwingt. Aannemelijk maken ie te werken, maar heb- stond:,,Wat bedoelt u an zoon, die tot een di- goed lezen: met dit de vragen thans de llUllllililillllIUIIlllllllllllIIll 2 De ontmoeting op straat. Groetende kennis. die op u toeloopt herinnert zich een minder prettige opmerking van uw kant, bedenkt zich en loopt door. Wie spontaan is en direct de goede woorden weet te vinden, kan deze mevrouw even aan schieten om. met haar oplopend, gezellig weg het ijs te ontdooien. Weet u van uzelf daar niet zo sterk in te zijn, dan bij volgende keren, dat u haar ontmoet weer gewoon groeten, eens een goede gelegenheid voor het toch nodige gesprek je afwachten of de dame in kwestie eens arge loos op een kopje thee nodigen. Valt het klimaat dan mee, over de oude kwestie beginnen en uit- Niet de crematie, maar uw oprecht getoond medeleven is hier het belangrijkst. Dus. konse- kwent blijven en naar de crematie gaan als u even kunt. Niet na de spontane hartelijkheid u om een principe terugtrekken. Lukt het u om een werkelijk gegronde reden niet de crematie bij te wonen, dan toch de band aanhouden en via het herstelde contact trachten uw oude school vriendin over de ontstane leegte zo goed moge lijk heen te helpen. In de vraag kwam toch wel een zekere op zettelijkheid van de zingende buren naar voren. Het beste lijkt de jury die oplossing, die er op uit is het minste „gedoe" te veroorzaken op de ze zomeravond. Vele deelneemsters hebben toch wel genoten van die zang, maar het meest aan nemelijk handelen toch wel zij, die de buren, zij het zuchtend, toch maar laten zingen. Wel zou u als men eens met deze buren uit de kerk op loopt kunnen zeggen, dat u wel van de zang ge noten hebt, maar het zo betreurt, dat opzette lijk zingen vaak een averechtse uitwerking heeft. U zou ook nog kunnen proberen deze buren voor het evangelisatie-zangkoor te strikken... a De presidente, die al te veel aan het woord is. Geen onderonsje met de zich beklagende leden hebben! Hooguit tegenover haar de verdiensten van de presidente onderstrepen. Tegen de voor zitster op een gunstig ogenblik zeggen, dat zij dikwijls wel wat al te adrem en te snel voor de leden is. waarbij u haar niet vertelt dit van de leden zélf te hebben gehoord. Als zij inderdaad een goede presidente is, zal zij trachten zich te beheersen. C De direrteur van uw man is op bezoek en nicht met aanhang verschijnt op de stoep. In geen geval binnen laten! In de vraag is im mers gesteld, dat zij ongevoelig is voor kleine wenken en haar mond overal inslaat. Haar man heeft daar tot nu toe blijkbaar ook niet veel aan kunnen veranderen. Veronderstellen, dat het wel mee zal vallen, is hier dus niet juist. Binnenla ten in keuken of andere kamer (of „op de zol der", zoals een van de deelneemsters zelfs sug gereerde veroorzaakt zenuwen bij u en eni ge bevreemding bij uw gasten. Dus bij de deur zeggen, dat het u bijzonder slecht past en een afspraakje maken voor een volgend bezoek. Geef daarbij liever geen verdere uitleg over de pro motiekansen van uw man, gewichtig bezoek enz. enz. Dat vertelt nicht waarschijnlijk toch door en als er niets van alles doorgaat is dat minder prettig voor u.. i Dochtertje zegt in aanwezigheid van bezoek „Mama is gek". De jury zou op dat „gekke mama" niet rea geren. Immers, het kind toont duidelijk van de reprimande des ochtens geschrokken te zijn, van daar deze reactie. Nu nog iets er boven op, zou de schrik alleen maar groter maken. Het kind gewoon binnen halen, laten groeten en haar daar na elders laten spelen, dit zeker niet met een „straks praten we nog wel". Als het kind weg is hooguit tegen de gasten zeggen, dat dochter lief wat uit haar gewone doen is na vanmorgen. Verder de zaak „vergeten". 9 Uw zoon van zestien heeft een vriend, die u niet zo ligt. U hebt een opmerking gemaakt en zoon stelt dientengevolge een vraag; een vrij verwon derde vraag. Dit geeft u al een aanduiding naar de weg die u hebt in te slaan met uw antwoord: wét er ook tussen zijn vriend en hem gebeurt als zij „uitknijpen", uw zoon is zich van niets kwaads bewust, 't Beste is dan ook om daarop te zeggen: „Ik weet niet, het maakt zo'n stie- kume indruk als jullie altijd ons gezelschap ont wijkt. Is die jongen verlegen? Of vindt hij het hier niet gezellig? Of heeft hij je soms dingen te vertellen, die wij niet mogen horen?" En dan afwachten, wat hij weer antwoordt. Immers, uw kinderen hebben zich snel aan het stadsleven aangepast en bovendien is het zaak. dat zij zich in het verkeer leren bewegen op een verantwoordelijke wijze. Het brigadier-zijn versterkt hun verantwoordelijkheidsgevoel. Wél zit er iets in tegen de onderwijzer te zeggen, dat u prijs stelt op een geregelde controle bij het volbrengen van zijn taak. 4 Uw buurmeisje breekt een kristallen vaas. Niets tegen de moeder zeggen; de vaas ls toch niet te vervangen. En dan: was u zelf niet een beetje schuldig aan dit ongeluk? Dc vaas op een opvallende plaats, u de kamer uit,.... Mocht het kind zélf tegen haar moeder zeggen de vaas gebroken te hebben en komt buurvrouw u vertellen tegen dergelijke dingen verzekerd te zijn (w.a.) dan is er eventueel over een regeling te praten. Maar dan ook alleen in dit geval. An ders zeker niet over de vaas, laat staan de scha de beginnen. Dc jury zou als moeder niets zeggen, zelfs zoonlief niet aan zijn te lange haren trekken en roepen: „Loop jij met het geld van de kapper in je zak?" Hij weet het op dit punt heus wel van u en een blik van uw kant zal wel voldoen de zijn. Bovendien gaat het bij deze vraag eigen lijk niet om hem, dat hij slordig is, weet u al jaren De jury zou ook niet „langs de neus weg" gaan zitten naaien of op andere wijze de monstreren. dat het beleid van schoondochter niet naar zin is. 't Enige, dat u kunt doen is er zélf altijd „tot in de puntjes" bij te lopen. Komen ze eens bij u aanlopen, naai dan „even" de knoop aan uw mans jas, in de geest van „zó kan hij toch morgen de deur niet uit maar meer nietv Is uw schoondochter nu eenmaal slor dig. dan zijn al uw steken onder water toch druppels op een gloeiende plaat Het pakje brieven van de vriend uit de la pak ken, niet uit achterdocht jegens de onderweg zijnde moeder van uw vriendin (een achterdocht die u niet fraai zou staan en die nergens in dc vraag is aangegevenmaar allereerst om dat uw vriendin die brieven vast en zeker graag bij zich wil hebben. Worden juist zulke brieven niet vaak herlezen? Dus: op naar het ziekenhuis, zodra u haar moogt zien, en ze met een bloe metje in haar handen leggen: „Hier een struik en nóg wat! „(Heel wat inzendsters hebben ook nog de vriend willen berichten, dat kamergenoot je een ongeluk is overkomen, maar dat doet ter aanzien van de brieven niet ter zake, vindt dc jury). 2 U bent verpleegster, hebt een strenge hoofd zuster, én een raam opengezet in dc kamc van een uwer patiënten. Op de vraag van de dokter: „Hoe komt u z» verkouden, mijnheer De Vries?" wordt niet gc antwoord in deze vraag. Mijnheer De Vrie.» kijkt u alleen maar aan, maar nergens is ii dc gestelde vraag gebleken, dat door uw toedocv de patiënt „snipper" dan verkouden is geworden' Dus zou de jury. als ze deze verpleegster was ook niets zeggen. Zou de patiënt b.v. hebben ge zegd: „Er stond gisteren een raam open", da- had u natuurlijk wél moeten reageren met eer „ja en dat heb ik opengedaan." Ondanks ht- feit, dat u zich dus eigenlijk niet schuldig hoef te voelen, kunt u na afloop van de ronde wel even naar de patiënt toegaan en extra hartelijk zijn, omdat hij u, naar zijn eigen gevoel, „ge spaard" heeft. kwestie. De jury heeft gemeend reacties, die met deze vermoeidheid rekening hielden, én daar naast de reorganisatie van het huishouden bevat ten. het hoogst te moeten honoreren. Wat die meer soepele gang van het huishouden-doen be treft: de jury zou als werkende vrouw héél veel voelen voor een koelkast! Wie zo'n kast goed weet te gebruiken, spaart zich veel werk uit. Het briefjes met boodschappen afgeven bij de evcranciers. zodat men niet lang in de winkel loeft te wachten en de spullen direkt mee kan lemen, is ook al een winstpunt. Evenals het eens een keertje buitenshuis eten. j Uw tientje in het boek van de jarige. Hoe simpeler, hoe beter Gewoon naar de iarige toestappen en zeggen wat er gebeurd is. Niet langs omwegen, in de geest van: „Mag ik log eens in het boek kijken, ik las 'een zin die me opviel" om dan zenuwachtig te gaan blade- 'cn, op zoek naar het bankbiljet. De jarige zal iet vast niet erg vinden als u vertelt wat er is tebeurd. Binnen een kwartier is dc rust weerge keerd. i De „volslanke" dame en haar gestreepte slof. Niet direkt op die streep en dat „volslanke" ngaan. Bijn geen enkele meer gezette vrouw indt het prettig als er over haar „omvang" vordt gesproken Zo tactisch mogelijk, ge- 'cllig babbelend, de stof om uw klant heen dra- >eren en zoetjesaan suggereren, dat die gestreep. 'e japon voor die étalage in de stad toch eigen- ijk confectie is. maar dat u meer streeft naar -en persoonlijk cachet. Haar er zachtjes toe brengen zélf te kiezen wat u bedoelt. Met de stof in de hand ligt het u als goede coupeuse toch wel in de macht de verschillen aan te tonen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 15