75Geneefs kerngesprek is '9nu al weer vastgelopen ^Tsjombe vraagt bemiddelaar ;n Vaar akkoord in Dom. republiek? Bondsregering blijft zich van geweld distaiiciëren Communistische boycot van Albanese receptie Internationalisatie Autobahn-route ht aan hojnta Kij, Twee soorten mimicry 4.50 5 VET GEVAARLIJKE STOFFEN Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend, waarin regels worden gesteld voor de behandeling van gevaarlijke stoffen. In de toelichting wordt opgemerkt, dat de ontwikkeling der laatste decennia medebrengt, dat in toe nemende mate stoffen zullen worden vervoerd en in de bedrijven gebruikt, die specifieke gevaren zoals vergiftiging, huidverbranding of ontploffing ver oorzaken. Ofschoon ook de radioactieve stoffen ernstige gevaren kunnen op leveren. is besloten van een regeling van het vervoer dezer stoffen (en ook de aflevering aan ondernemingen» in dit ontwerp af te zien. Een en ander zal worden geregeld krachtens een wet die het gehele terrein der kernenergie bestrijkt. In het algemeen is in het ontwerp het systeem gevolgd waarbij bij of krachtens algemene maatregel van bestuur bepaalde regelen kunnen worden gesteld. De procedure kenmerkt zich enerzijds door een publikatie in de Neder landse Staatscourant van voor-ontwerpen voor de betrokken uitvoeringsregelen, anderzijds wordt zij gekenmerkt door het instellen van een advies-orgaan, waaraan een adviserende taak is toegedacht ten aanzie opmerkingen die naar aanleiding van de publikatie t hebbenden mogen worden verwacht. lAADSIIEER HOGE RAAD De Hoge Raad heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen aanbeveling van zes kandidaten, in verband met het maken der nominatie voor de vacature van een raadsheersplaats, ontstaan door het verlenen van eervol ontslag aan prof. mr. I. Kisch als raadsheer in de Hoge Raad met ingang van 1 december 1961 De lijst luidt als volgt: 1. mr. J. Peters, raadsheer in het gerechtshof te Amsterdam: 2. mr. O. W. van Ewijk. raadsadviseur in algemene dienst by het ministerie van justitie; 3. prof. mr. P. J. Verdam, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam; 4. prof. mr. Ch. J. Enschede, hoogleraar aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam en raadsheer-plaatsvervanger in het gerechtshof te Amsterdam; 5. mr. J. Hollander, advocaat te 's-Gravenhage; 6. mr. F. B. Dozy, vice-president in dc arrondissementsrechtbank te Amsterdam. De Verenigde Staten hebben ^®®lgenover Rusland verklaard dat |/r|et geen verbod op kernproeven Ixtlpl aanvaarden als daarbij geen oeltreffende internationale con- roles bestaan. De Rus Semyon K. Tsarapkin heeft eegedeeld dat de Sowjetunie over der- Slijke controlemaatregelen alleen wenst onderhandelen onder een wereldom- ittend verdrag voor de afschaffing le wapens en strijdkrachten. Hij zei over niets anders te kunnen (Advertentie) GA FLITSEN President Tsjombe van Katanga heeft Jorgesteld dat er een onafhankelijke frikaanse staatsman wordt aangewe- m die tussen hemzelf en de regering i Leopoldstad zal bemiddelen. Een woordvoerder van de V.N. heeft pruiende radioredevoeringen van pre- 1 dent Tsjombe verantwoordelijk ge leld voor de mishandeling van twee >ge V.N.-functionarissen in Elisabeth- ad. In Elisabethstad heeft generaal- tajoor Norbert Moke, de commandant En het Katangese leger, beloofd een lledig onderzoek te zullen instellen aar het optreden van zijn parachutis- m. Hij zei verder te zullen helpen bij êt opsporen van de moordenaars van 5n jonge Ghurka-militair, die bij de fsidentie van Tsjombe is afgemaakt. !en Indische majoor, die in gezelschap an de vermoorde Ghurka was, wordt NZ. pg steeds vermist De politie heeft woensdag traangas- m ranaten geworpen naar de duizenden Hogers in San Domingo, die het heen- van president Baiaguer eisten. De ^^jpositiepartyen zouden Baiaguer heb- ■■n voorgesteld staatshoofd te blijven, ^^(aar Viriato Fiallo, voorzitter van de Rationale burgerunie. te belasten met de pding van de regering. [Een gecharterd vrachtvliegtuig van Pan American World Airways zou steren op een vlucht naar Parijs met stoffelijke resten van dictator Rafel jujillo te San Juan op Porto Rico aan- pomen zijn- Deze zouden uit de Do- 'nicaanse republiek verwijderd zijn i grafschennis te voorkomen. Reservisten in tie —I V.S. binnen een jaar tie dienst uit President Kennedy heeft de reservis- [n. die voor de militaire dienst zijn Pgeroepen, laten weten dat zij binnen en jaar hun uniformen waarschijnlijk leer kunnen uittrekken. Hij drong er bij hen op aan in die pssentijd niet te mopperen, omdat zij kracht leveren om de Ver. Staten keuze te besparen tussen vernedc- _ig en catastrofe. Enigszins geprikkeld maakte Kennc- Z gewag van kranteberichten. waar- I kritiek wordt geleverd op de uitrus- ng en oefenprogramma's van de ^e- jrvisten en leden van de staatsmilitie. Ie als gevolg van de Berlijnse crisis Ijn opgeroepen. Hij zei. dat de rege- ang nooit van plan is geweest om de nannen langer dan een jaar in dienst |te houden. spreken dan over het door de Sowjet unie ingediende plan voor een ongecon troleerd verbod, dat door het Westen van de hand is gewezen. De drielanden- conferentie is daarmee reeds nu weer in het moeras geraakt. Als geen van de partijen een volkomen ommezwaai maakt, kan alleen nog den onderhandeld over de formule u in het falen aan de V.N. moet worden meegedeeld. De besprekingen zijn op verzoek van een grote meerderheid de Algemene Vergadering hervat. Waarschijnlijk zullen de besprekingen nog enkele dagen worden voortgezet, waarbij de partijen zullen trachten de schijn te vermijden dat zij door een onverzoenlijke houding het afbreken van het overleg op hun geweten hebben. Dit is echter een leeg ritueel, omdat iedereen reeds inziet dat er geen uit weg is. De Amerikaan Arthur H. Dean en de Brit Joseph "Godber hebben Tsarapkin gevraagd officieel te bevestigen dat de Sowjetunie alle voorafgaande afspraken inzake controle en inspectie herroept. Ook heeft Dean officieel meegedeeld dat het Amerikaanse aanbod voor ongecontroleerd moratorium van 3 sep tember nu niet meer geldt. Dit is Een uitermate spannend en verrassend detective spel. Ideaal cadeau in de geschenkenmaand. Verkrijgbaar bij elke goed gesorteerde winkelier. N.V. SMEETS SCHIPPERS DE MAKERS VAN MONOPOLY WESTDUITSE REGERINGSVERKLARING Rus Zorin loopt van diner we» O De Russische ambassadeur bij de Verenigde Naties, Valerian Zorin, heeft gisteravond tijdens een tafelrede vice-president Lyndon B. Johnson diner verlaten, dat door Adlai E. Stevenson. Amerikaans ambassadeur bij de Ver. Naties, aangeboden werd. Zorin stond op toen Johnson zei: ..Een Russische aanval op Europa zal een uitermate gevaarlijke onderneming zijn". Toen hij de zaal verliet zei Zorin te rn een verslaggever: „Indien de gast heer geen eerbied heeft voor de gast, dan kan de gast zo'n gastheer niet eer biedigen". Zorin, die zichtbaar boos was, wees erop dat president Kennedy in zijn in terview met de Izwestia gezegd heeft dat de Amerikaanse regering haar best doet de betrekkingen tussen de Sowjet unie en Amerika te verbeteren. Hij voegde era n toe dat de uitlatingen van Johnson hiermee in tegenspraak Stevenson weigerde na afloop van het diner commentaar op het gebeurde te geven. Zorin verklaarde nog dat, wan neer Amerika de Sowjetunie weer aan valt op ein sociale bijeenkomst, de aan wezige Russische autoriteiten weer zul len weglopen. Adolf Werner tot 15 jaar veroordeeld De Duitse toerist Adolf Werner is we gens spionage in de Sowjetunie veroor deeld tot vijftien jaar vrijheidsstraf. Werners vrouw Hermine is veroordeeld tot zeven jaar, waarvan een in een g vangenis. Werner zal vijf jaar van zi, straf uitzitten in een gevangenis, rest waarschijnlijk in een werkkamp. september afgelopen. Het werd geda; om humanitaire redenen, maar daarna heeft de Sowjetunie nog 47 kernproeven genomen. Een gisteravond door de Alba nese ambassade in Peking, ter gelegenheid van de Albanese „na tionale dag" gehouden receptie is door de ambassadeurs van de andere communistische landen geboycot, evenals een eerder op de dag door de Zuidslavische am bassade gehouden receptie. Functionarissen van de betrokken communistische ambassades, die de re cepties wel bijwoonden, verklaarden dat hun ambassadeur „ziek", „de stad uit'' of „thuis gebleven" was. Op de Albanese receptie bracht d» Chinese minister van buitenlandse za ken, maarschalk Tsjen Ji, hulde aai. het „correcte leiderschap" van de Al banese communistische partij. Verder waren van Chinese zijde aanwezig pre mier Tsjoe En-Lai, de burgemeester van Peking Peng Tsjen en Li Hsien- Nien, evenals maarschalk Tsjen Ji en leden van het Chinese Politburo. Mao Tse-Toeng, de Chinese partijlei- Nederlandse zeeman krijgt 16 maanden De 25-jarige Nederlandse matroos T. S. uit Baflo is gisteren door een recht bank in Rastatt (Zuid-West Duitsland) veroordeeld tot zestien maanden gevan genisstraf wegens poging tot roof en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. De matroos, die reeds tweemaal door West-Duitsland is uitgewezen, heeft op 15 oktober van dit jaar in Plittersdorf aan de Rijn een jonge Duitser met een knuppel neergeslagen. Hij zou daarbij getracht hebben de portefeuille met on geveer 250 Duitse mark van zijn slacht offer te stelen. Toen de aangevallen Duitse jongen der, en het staatshoofd Lioe Sjao-Tsji >n afwezig, hoewel in diplomatieke kringen was verwacht dat zij wel zou den komen als blijk van solidariteit met Albanië in het ideologische geschil in het communistische kamp. De Sowjetunie stuurde een telegram, waarin niet gerept werd van de geschil len tussen beide landen. Het gewaagde slechts van de „belangeloze hulp" door de Sowjetunie en andere communisti sche landen aan Albanië verleend, waar door dit land in staat is gesteld „in korte tijd aanzienlijke resultaten" bi. de ontwikkeling van zijn economie er cultuur te bereiken. Kennedy over Berlijn President Kennedy heeft gisteren verklaard, dat een van de kernpunten in toekomstige onderhandelingen met de Sowjetunie de internationalisatie van het beheer over de autobahn-route naar Berlijn zal z\jn. Vrije toegang tot Berlijn moet volgens Kennedy mogelijk zijn, zonder daarin door de communistische autoriteiten te worden gehinderd. De Amerikaanse president verklaarde verder, dat het niet uitgesloten is, dat hij voor het einde van het jaar nog een buitenlandse reis zal ondernemen, waarschijnlijk naar Vene zuela en Columbia. Een groot deel van de persconferentie handelde over de Amerikaanse houding ten opzichte van de E.E.G. President Kennedy liet er geen ministerraad twijfel over bestaan, dat de V.S. hun"~ internationale verplichtingen ernstig opvatten, wat niet uitsluit, dat niet met de Sowjetunie onderhandeld kan worden over een vreedzame regeling van de Duitse kwestie. Als deze be vredigende regeling er is, dan kan ook gesproken worden over een desverklaring tussen de landen van het Warschau-pact en de NAVO, zo als in het interview met de Izwestia ter sprake is gekomen. Tijdens eventuele besprekingen met de Sowjetunie zouden de V.S. de inter nationalisatie van de autobahn Berlijn naar voren brengen, een teem. dat de inwoners van West-Berlijn vrijheid van toegang verzekert, zonder dat dit de spanning tussen de landen verhoogt. Een van de dingen, die over wogen worden, is een internationaal con troleorgaan voor deze weg, bv. een ge zagsorgaan van de vier mogendheden, van de V.N. of van een ander lichaam. Het spreekt vanzelf, dat dit orgaan voor beide partijen aanvaardbaar moet zijn. Deze aanvaardbaarheid zag Kennedy als een van de punten, die moeilijk te verwezenlijken zouden zijn. De president ontkende, dat hij kan selier Adenauer zou hebben aangeraden om nauwere banden tussen Oost- en West-Duitsland te smeden. Hij vestigde wel de aandacht op de handelsbespre kingen tussen beide Duitslanden. Poli tieke besprekingen zouden echter een onderwerp van overleg met de Sowjet unie moeten zijn. Verder spreken over de buitenlandse politiek van de V.S. noemde president Kennedy de moeilijkheden in de Domi nicaanse republiek en Zuid-Vietnam. Hij verklaarde, dat de V.S. als lid van de organisatie van Amerikaanse staten er rechtstreeks bij betrokken zijn, wan neer op dit halfrond agressie wordt ge pleegd door de ene staat tegenover de andere. Onder zulke omstandigheden zullen de V.S. gebruik maken van ge weld. De president verwachtte, dat de moeilijkheden in Zuid-Vietnam nog voort zullen duren, maar de V.S. zullen president Ngo Dinh Diem blijven steu- Wat zijn reis naar het buitenland be treft, verklaarde de president, dat hij niet van plan is de bijeenkomst van de - 1 I - - rVTT.i.iéa de NAVO in Parijs bij Ook een bezoek aan de Sow- wat hier en daar gesuggereerd staat niet op het programma, om dat premier Chroesjtsjef hem niet heeft uitgenodigd. Bovendien zou een bezoek aan dit land onder de huidige omstandig heden enigszins prematuur zijn. Later werd bekendgemaakt, dat president Kennedy besprekingen voert om Vene zuela en Columbia de volgende maand te bezoeken. Door dit bezoek zou de Amerikaanse president de verbonden heid met de Latijnsamerikaanse landen nogmaals willen bewijzen. Hij zal verge zeld worden door mevrouw Kennedy. Volgende week zal over deze reis wor den beslist. President Kennedy wenste de be voegdheid le hebben om met de Euro pese economische gemeenschap (e derhandelen, maar het zou onjuist zijn om te zeggen, dat de V.S. tot deze or ganisatie willen toetreden, noch zich wil len associëren. Zijn regering is wel van plan om met deze „geweldig be langrijke markt voor Amerikaanse pro- dukten" te onderhandelen ter bescher ming van de Amerikaanse export. Dat de V.S. jaarlijks drie miljard dol lar uitgeven voor de handhaving van bases en strijdkrachten in het buiten land is alleen mogelijk, dankzij delig saldo van vijf miljard dollar op de betalingsbalans. Als er niet aanzienlijk meer uitgevoerd wordt dan ingevoerd, dan zouden de V.S. er toe moeten over gaan. of de hulp aan het buitenland te staken, of de troepen uit het buitenland terug te trekken. Kennedy sprak zijn bezorgdheid erover uit. dat de Ameri kaanse maatschappijen uit de Euro- markt gestoten zullen worden. Ook verband hiermee zouden onderhandel gen met de E.E.G. van zeer groot nut Beroepsleger van de V.S. op 960.000 man Volgens de „New York Times" heeft het Amerikaanse ministerie van defen sie besloten het beroepsleger met twee gevechtsdivisies tot veertien uit te brei den, waardoor de sterkte zal worden op gevoerd tot 960.000 beroepsmilitairen. Onder het bewind van Eisenhower was deze sterkte vastgesteld op 870.000 man. De nieuwe omvang van het leger is in overeenstemming met de politiek var president Kennedy om de grondstrijd krachten uit te breiden als middel om het hoofd te kunnen bieden aan dreigin gen van een beperkte oorlog. Het blad merkt nog op, dat de nieuwe sterkte nog iets lager is dan de perma nente sterkte van 1.008.000 man. die president Kennedy in een rede op 25 juli over de Berlijnse crisis heeft ge noemd. Eind oktober bedroeg de sterkte vai het Amerikaanse leger 1.002.900 man onder wie echter 118.500 reservisten. (Van onze correspondent in Bonn) Ofschoon bondskanselier Ade nauer van zijn uit Washington meegebrachte griep vrijwel is hersteld, mag hij niet voor begin volgende week aan het werk gaan. In zijn plaats heeft vice- kanselier Erhard gistermiddag in de Bondsdag dc langverwachte regeringsverklaring afgelegd. Het debat hierover is vastgesteld op 6 en 7 december. In het deel over de buitenlandse poli tiek stelde de bondskanselier die de laatste dagen in zijn particuliere wo ning in Rhöndorf aan de verklaring heeft gewerkt dat bij de komende onderhandelingen met de Sowjetunie drie principes niet mogen worden prijs gegeven: 1 De veiligheid van de bondsrepubliek. 2 Het handhaven van de bestaande politieke, economische en wettelijke banden tussen de bondsrepubliek en West-Berlijn, hierbij inbegrepen het recht van toegang voor de burgerbe volking. 3 Duitse hereniging in vrede en vrij heid, niet-erkenning van het door de Sowjetunie bezette deel van Duits land (de zg. „Duitse democratische republiek") en van het Oostduitse be wind en het vaststellen van de Duitse grenzen in een vredesverdrag, dat met een regering van geheel Duits land dient te worden gesloten. De bondsregering weet dat deze doe len niet met geweid kunnen worden be reikt en dat elke poging daartoe zou leiden tot de verwoesting van Duits land en grote delen der wereld. De bondsregering herhaalt haar plechtige verzekering dat zij geen geweld zal ge bruiken en zij is bereid op iedere ge- eigende wijze dit in internationale af spraken vast te leggen. De bondsregering eist verder de op heffing van de afgrendeling van Oost- Berüjn en Oost-Duitsland. De schand- muur moet verdwijnen en de vrije ver bindingen moeten worden hersteld. De kwestie van de Europese veilig heid mag. naar het oordeel der bonds regering, niet worden behandeld in sa menhang met de Berlijnse crisis. Dat moet geschieden in het verband van het herstel van Duitslands eenheid. Regionale veiligheidsmaatregelen in Europa wijst de bondsregering van dc hand. Het voornaamste doel der Duitse buitenlandse politiek blijft de algemene en gecontroleerde ontwapening. Het plan tot oprichting van oen atoomstrijd macht der N.A.V.O. moet, zo meent dc regering, zo snel mogelijk worden ver wezenlijkt. De opstelling van zulk een strijd macht is noodzakelijk om de N.A.V.O.- eenheden in hun afweersterkte en wa pentechniek op hetzelfde plan als de tegenstander te brengen. De bondsrege ring heeft nimmer geëist voor zichzelf atoomwapens te krijgen. Wel zal zij haar eigen defensiekracht verhogen o.m. door verlenging van dc dienst plicht tot achttien maanden. Weinig nieuws bracht de regeringsverklafing over de ontmoeting tussen bondskanse lier Adenauer en president Kennedy. Zij bewees dat Amerika en West-Duits land op elkaar kunnen rekenen. Wat de toekomst betreft: „Wij staan voor moei lijke opgaven, die slechts kunnen wor den opgelost wanneer alle krachten worden gebundeld." REACTIE De Britse „Guardian" dringt er Engeland en de V.S. op aan de eis de Westduitsers om de Navo kern wapens te geven, niet in te willigen. Het blad vindt de Westduitse regerings- Advertentie) nylons In de nieuwe noten kleuren reeds vanaf f 2.50 i geschenk verpakking of als geschenkbon voor 2 paar -/Vtfó- Dit Amerikaanse transportvliegtuig wordt door een groot blok ijs ge steund op de plaats, waar vroeger het in het ijs gebouwde station Bravo in Alaska was. Dat is niet gedaan om een herdenkingsteken op te richten. Maar enkele jaren geleden moest het toestel een noodlanding maken op het ijs en de poolwinden hebben zo huisgehouden, dat een ..voetstuk" voor de machine werd weggesleten. De basis is onlangs door de Ameri kaanse luchtmacht verlaten. John Rowe, in Shelby- ville in de Amerikaanse staat Tennessee, was de zer dagen gereed geko men met de bouw van een door hem zelf ont worpen schuilkelder te gen radio-activiteit, die de grootste lof van de dienst bescherming be volking had gekregen. De model-schuilkelder trok tal van belangstellenden, die graag wilden zien hoe hij werkte. Rowe ver klaarde zich bereid een demonstratie te geven, doch sloot zekerheidshal ve een ongevallenverze kering van tienduizend dollar af, voor het geval, dat iemand bij het be zichtigen van zijn schep ping gewond zou raken. Tijdens de demonstratie viel de arme Rowe door een luik, waardoor hij en kele ribben brak. De ver zekeringspolis dekte ie dereen, behalve hemzelf. I In dc Parijse gemeente raad is een voorstel in gediend om het vervoer in de métro voortaan gra tis te doen geschieden. Het raadslid voerde aan, dat daarmee jaarlijks een bedrag van bijna zestig miljoen gulden zou wor den uitgespaard. dat thans betaald wordt aan de duizenden, „die hun leven doorbrengen met het knippen van gaatjes in kaartjes". I De rechtbank in Amster dam heeft gisteren de 34- jarige evangelist T. A. van B. uit Amsterdam wegens valsheid in ge schrifte en oplichting ver oordeeld tot een gevange nisstraf van negen maan den. De evangelist zou op 30 september 1960 een attest hebben uitgeschre ven op papier van de Am sterdamse centrale voor reumatiekbestrijding en hij zou een gehuurde ra dio hebben verduisterd. In het laatste geval had hij zich voorgedaan als een danser, die voor zijn werk een draagbare ra dio nodig had. Ilij had zich gelegitimeerd met een kaartje, waarop stond: Francesco d'Ale- trino, danseur d' opéra ballet Scapino. I In Oslo is gisteren de eerste sneeuw gevallen. Hier gelukkig nog niet. I De vereniging van tex- tieletikettering heeft meegedeeld, dat op 28 november in Düsseldorf de ondertekening heeft plaatsgevonden van een overeenkomst, waarbij de vereniging textieleti- kettering voor was- en strijkbehandeling het me degebruik van haar rechten op de internatio nale wassymbolcn ter bc- bcschikking stelt van de Arbeitsgemeinschaft Pflegekennzeichen für Textilien te Frnakfurt aan de Main. Dit unifor me systeem beoogt het gebruik van innaai-eti- ketten voor textielgoede- ren, waarop in code- vorm de wasbehandeling staat aangegeven. I President Kennedy is gisteren op het Witte Huis aanwezig geweest bij de overhandiging van een chèque van 50.000 dollar ter vestiging van een naar Dag Hammars- kjöld genoemde leerstoel in de rechten in Leopold stad. Het geld is be stemd om lectoren en gast-hoogleraren naar de Kongolese hoofdstad te kunnen uitnodigen. 763) Dat vele dieren van het hoge Noorden, zoals Ijsbeer, Groenlandse valk, poolhaas en sneeuwuil, een wit te kleur hebben, overeenkomstig de oneindige witte vlakken van hun land, vinden we eigenlijk heel ge woon. Evenzo het feit dat dc bewo ners van woestijnen de vale kleur van het zand vertonen, en dat de dieren uit de tropische jungle, zoals de boomslangen, hagedissen en kik kers, maar ook vele insecten en zelfs vogels, een overwegend groene kleur hebben, evenals het dichte geblader te waarin zij leven. Dat zjjn nu een maal de natuurlijke schutkleuren, die zowel rovers als slachtoffers ervoor behoeden vroegtij dig te worden op gemerkt. Een ver schijnsel dat door de biologen als mi micry wordt aange duid. In deze ge vallen zouden we kunnen spreken van een passieve mimicry, dat wil dus zeggen dat bij verandering van omgeving de huidskleur van het dier zich niet zal aanpassen aan de nieuwe omstandigheden. Van de tij ger die uit de alang-alang velden springt en de sappige groene weiden inloopt, kunnen we dus niet verwach ten dat zijn huid een groene kleur aanneemt. Wil het dier, wiens vel scherp afsteekt tegen het heldere groen, niet te véél in het oog lopen, dan moet de tijger naar het hoge alang-alang veld terug. Een taktiek die door vele dieren wordt toegepast, m.a.w. zi) begeven zlcb dus naar de omgeving die b(j hun huidskleur Maar daarnaast bestaat ook de actieve mimicry, waarbij de huids kleur van het dier zich telkens aan de veranderde kleuren van de omge ving weet aan te passen. In ver zwakte vorm kunnen we dit waarne men in landen waar sneeuw en ijs gedurende enige maanden ontdooien en verschillende dieren het witte kleed slechts gedurende de winter tijd dragen. Van de versnelde vorm van kleuraanpassing is echter de ka meleon het spreekwoordelijke voor beeld. Dit dier dankt zijn beroemd heid evenwel niet aan zijn nauwkeu rige aanpassing aan de kleuren van de omgeving, dan wel aan de felle kleurwisscllng welke hjj te voorschijn roept zodra hfj wordt geplaagd. Vele andere kruipende dieren bezitten eveneens het ver mogen zich actief hun omgeving aan te passen, zoals sommige leguanen en andere tropische hagedissen. Ook groene boomkikkers kunnen, overge bracht op boom schors snel een bruingrijze tint aan nemen. Een Europese garnalensoort die van verschillende gekleurde algen leeft, neemt dienovereenkomstige kleuren aan. 7ulke garnalen kunnen rood, groen of wit z|jn, maar worden binnen enkele uren groen wanneer op groene algen worden geplaatst. Bepaalde kreeftjes, de Galathiden. nemen de kleur aan van de koraal riffen waarop zjj wonen en een schaal- diertje dat zich tussen de zwart/wit gestreepte stekels van de zee-egel ophoudt, bootst deze strenen na. Bo- seler spreekt ln dergelijke gevallen van samenwerking van grondkleur en elementen van tekening en Dofleln noemt het „kleuren fotografie". Proeven hebben uitgewezen dat deze vergelijking goed getroffen Is. verklaring „onpraktisch en gevaarlijk". Het gevaarlijkste deel is wel de passage waarin Adenauer kernwapens eist voor de Navo. Inwilliging Van deze eis zal ongetwijfeld door de Russen uitgelegd worden als een camouflage voor de kernbewapening van West-Duitsland. En deze interpretatie zal zeker overtuigend klinken, daar Engeland. Frankrijk en de V.S. over eigen kernwapens beschik ken. De tirades van de Russen over het Westduitse militarisme zijn niet erg overtuigend, aldus het blad, maar als men nu de Westduitsers kernwapens geeft, ook al doet men dat in Navo- verband, speelt men de Russen het bes te argument in handen dat zij sinds 1945 hebben gehad. f Advertentie) SINT RAADT U AAN (zie pagina 47 van Elseviers Weekblad dd. 25 november) RUBBER KLOMPEN FOUR BUCKLE BOOTS 10.95 Verkrijgbaar in alle Bota-filialen Europeanen hangen vijf Algerijnen op In de Algerijnse havenstad Oran zijn gisteren vijf Algerijnen bij wijze van vergeldingsmaatregel door Europeanen oogehangen. Er waren opstootjes ont staan nadat een Europeaan was gedood en een andere gewond door kogels van Algerijnse schutters. Ondanks maatregelen van de politie, die aanzienlijk was versterkt met tanks en pantserwagens, trokken groepen Europeanen door de stad, elke Algerijn die op hun weg kwam achtervolgend, waarbij enkelen werden doodgeslagen of neergeschoten. Zij dwongen eigenaars van winkels, cafés cn bioscopen hun za ken te sluiten als teken van rouw voor de Europese slachtoffers, staken auto s en Algerijnse winkels in brand en lever den gevechten met de politic. Boven sommige delen van de stad hingen rook wolken van brandende winkels en in de straten lagen grote hoeveelheden kapot getrapte koopwaren. De politie sloot de toegangswegen naar de Algerijnse wijk van Oran af toen de demonstranten zich in deze richting begaven. Er werd een uitgaansverbod tot de andere ochtend acht uur uitgevaardigd. Israëlisch-Arabische vredesbesprekingen Van diplomatieke zijde in New York wordt vernomen, dat een resolutie word: voorbereid, waarin de Algemene Ver gadering van de Ver. Naties wordt ver zocht een beroep op Israël en de Ara bische staten te doen voor het houden van vredesbesprekingen over alle grote problemen. Verwacht wordt, dat een aantal Afri kaanse en Latijns-Amerikaanse landen deze ontwerp-resolutie aan de politieke commissie ad hoe zullen voorleggen wan neer deze over enkele dagen een begin maakt met de besprekingen over het probleem van de Arabische vluchtelin gen. De Israëlische minister van buiten landse zaken, mevrouw Golda Meir, zou vandaag met de delegaties van de 20 Latijns-Amerikaanse landen spreken over het vluchtelingenprobleem. Haar regering streeft sinds lang naar vredesbesprekingen met de Arabieren die daarvan echter niets willen weten zolang Israël weigert de 1.000.000 vluch telingen terug te nemen, die sinds d« Arabische oorlog op kosten van de Ver Naties leven. Winston Churchill jaar Sir Winston Churchill Is vandaag 87 iaar geworden. Het zag er vanmorger naar uit dat zijn verjaardag feestelijke zal zijn dan het vorig jaar toen hij ten gevolge van een val vrijwel de gehek dag het bed moest houden. Churchill zou nu een uitstekende ge zondheid genieten. Gisteravond woondi hij de debatten in het Lagerhuis bij. Al' hij in Londen is gaat hij hier vaak naai toe. Vanavond is er een familiefeestje Zoon Randolph en de drie dochters Dia na (eentgenote van minister Duncar Sandys J, Mary (echtgenote van Christo pher Soames) cn Sarah zullen ook aan wezig zijn. De verjaardagstaart zal een sneeuwwit model zijn van het Lagerbuisgebouw. Schoolomzetting ontlokt protest B. cn W. van Winschoten hebben d< gemeenteraad een voorstel doen toeko men waarin zij vragen om in bet b< lang van het onderwijsbestel een princ pc-besluit te nemen om het tegenwoord ge gemeentelijke gymnasium en de g< meentelijke hbs (a cn b) om te zetten ii een lyceum met daaraan verbonden eer middelbare meisjesschool en een gymna siale afdeling. In een adres aan d'e ge meenteraad hebben de ouders van d< meer dan honderd leerlingen van he Winschoter gymnasium hun bezorgd heid uitgesproken over dit voorstel. Z wijzen o.a. op de bloei van beide sch> len en achten het verlies van het gymnr sium (d'at reeds meer dan 125 jaar b< staat) een gevoelig verlies voor Win schoten en omgeving. Zij vrezen dat een comprimering va het 6-jarig gymnasiaal onderwijs tot er a-jarig lyceum onderwijs schade toebrer aan de specifieke gymnasiale vormir in het bijzonder voor wat de eigenlij) klassieke kernvakken betreft Leerlingen van de school hielden gi termiddag een protestmars door er deel van Winschoten. In Je stoet rer een waeen mee met een symbolisch voorstelling van het aan dc galg bren gen van de school. In het eerste half jaar van 1961 heb oen ruim 18 miljoen toeristen Italië br zocht. De meeste waren uit DuiUlan afkomstig (26 procent), daarna volger- de Zwitsers (15 procent) cn de Oosten- 1 rijkers (12% procent). vandaag 87 ia

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5