A „De soldaat waarom hij moet weten, in dienst is" PTT boekte vorig jaar f 95,6 miljoen winst Ulbricht hekelt toestand in Duitse volksrepubliek H „Verkeersveiligheid gaat boven snelle blussing" Russisch plan misleidt slechts wereldopinie Koren Ceref. gemeenten op grote ringavond Zaak „Socrates nu voor A dams hof WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 Romeinse politie _j vindt studenten in zaak Colombo De politie te Rome heeft de twee Italiaanse studenten aangehouden, die enkele weken geleden in Amsterdam zijn gezien met de verdwenen Italiaanse vertegenwoordiger Bruno Colombo, van wie men aanneemt dat hij vermoord is. De studenten, de 22-jarige Enrico P. i-jarige Rena'.o C. keerden op 16 november naar Rome terug, nadat n een café een ontmoeting hadden j met de verdwenen Colombo. Zij hebben i^l de Romeinse politie verteld dat Colombo f op 13 november naar Brussel is ver- trokken in zijn auto. De auto is echter I— naar bekend in Den Haag verlaten aangetroffen met bloedsporen op de be kleding. Volgens de studenten s'.ond Colombo 1 voortdurend in contact met Sergo Guaz- zardi. een horlogemaker in Amsterdam, wiens opsporing door de hoofdstedelijke B politie is verzocht Zij zeiden dat deze J man de nodige inlichtingen zou kunnen verstrekken Volgens de studenten had I Colombo 700.000 lire op zak (42.000 gul- I den). i De Haagse politie hield gisteren voorts twee Italianen aan in hotel Terminus, ^ivan wie men dacht dat zij ook van de zaak zouden weten De mannen zijn na verhoor door de Amsterdamse re chercheurs weer op vrije voeten gesteld Naar verluidt kennen zij de horlogema- ker, doch zijn zij in de zaak Colombo i niet gemoeid. De Haagse politie heeft zich inmid- dels geheel uit de zaak terugge'.rokken en laat het onderzoek over aan de Am sterdamse recherche. Nieuwe gedachten over de taak van het Nederlandse leger (Van een onzer redacteuren) T TITGEREKEND in het enige snikhete weekeinde, dat de afgelopen zomer rijk is geweest, heeft garnizoenscommandant X de militairen uit zijn garnizoen verboden, „zich op te houden, te baden of te zwemmen in het water van de Hummelveense vaart." Hij had gelijk, want ieder die zich in deze vaart waagde, liep kans besmet te worden met de ziekte van Weil. De zon scheen echter meedogenloos en het was juist een paraat weekend, zodat de militairen niet naar huis mochten, en het dichtstbijzijnde zwembad was minstens tien kilometer van de legerplaats verwijderd. De opperwacht meester die op de hete zaterdagmiddag met gezagsdragersblik langs de Hum melveense vaart fietste, hoefde daarom niet lang te turen of hij zag boven net drabbige water tientallen gezichten, die hem zeer bekend voorkwamen. Geen verblijfpas voor Duitse vrouw De siviele kamer van het Gerechtshof n Den Haag heeft gisteren arrest gewe ien in het hoger beroep, dat de staat heeft aangetekend tegen het vonnis van de president van de rechtbank in Den Haag. De staat werd bevolen een reis- Brblijfpas uit te reiken aan de 21-ja- rige Duitse fabrieksarbeidster G. F. W. uit Geldermalsen. Het Hof vernietigde het vonnis van de president van de rechtbank en weigérde de gevraagde voorzieningen. De Duitse vrouw, die was uitgewezen, eiste in juni in een kort geding tegen de staat afgifte van een reis- en verblijf pas, die allang niet meer worden uit gereikt Surinamer verwacht republiek Mr. Ooft, fractieleider van de Suri- imse progressieve volkspartij, heeft Paramaribo verklaard dat Suriname nnen niet te lange tijd republiek ordt. Hij meende dat Nederland kat i muis speelt met Suriname. Gelukkig at dit niet van de regering uiit, maar M van het parlement. Hij dacht d^t Nederland zijn finan- le steun aan Suriname zou onttrek- n, maar als Suriname geen hulp jgt was hij bereid terug te keren naar tijd van de „kokolampoe" (oliepitje). sn men hem vroeg o£ hij dat inder- d zou durven zeide hij, dat hij maan- ijks een keer naar zijn buitenverblijf it. waar hij in het zand zit te koken water uit de kreek dirinikt. dat blad De West tekent hierbij aan, deze opvattingen niet worden ge bald door Oofits partij. top van Ternaayen werd geschiedenis Voor de internationale Westeuropese terwegen-verbindingen tussen België n Nederland, namelijk tussen Schelde- T.ond en Limburgse Maas, via het Al be rtkanaal was het gisteren een belang- r :ke dag. Met het schutten van de eer- s.e acht eenheden kleine schepen door de nieuwe, dubbele sluizen, die de Bel- e sche waterstaat met financiële bijdra- ?en van Nederland heeft gebouwd, is de - ip van Ternaayen ten zuiden van Maastricht namelijk geschiedenis gewor- Omstreeks half negen verliet het ge- pavoiseerde Belgische schip Spes uit Ju- pille (België) onder bevel van de Neder lands-Limburgse kapitein, Frans Mar tens de nieuwe schutsluis. Tegelijk wer den zeven andere, eveneens kleine sche pen geschut. Officieel zal de nieuwe sluis op 11 december in gebruik worden [genomen. Tot die datum zullen alleen maar kleine schepen de nieuwe sluis kunnen passeren. Lloyd-Motoren-Werke (Borgward- proep) te Bremen: De 1300 schuldeisers, die 220 miljoen DM. vorderen, zijn niet 'ot een akkoord gekomen en de faillis- ^ments-procedure is begonnen. De reacties van de zwemmers op het bevel, het water onmiddellijk te verla ten, liepen zeer uiteen. „Man, ik ben arbeider, je hebt met mij niks te ma ken", riep de een naar de oever. „Zie maar dat je me krijgt, m'n kleren lig gen lekker aan de andere kant", riep de ander. De opperwachtmeester stond machteloos. Zijn prestige daalde, zij\ mishagen nam toe, en dat juist op de warmste dag van het jaar. Natuurlijk was het ongelijk aan de kant van de zwemmende soldaten Natuurlijk had de opper de taak, de overtreders te bevelen, het water te verlaten. En zeer terecht had de garni zoenscommandant de order gegeven, dat in het water van de Hummelveen- sevaart, hitte of geen hitte, niet mocht, worden gezwommen. En toch kon hij op zijn vingers narekenen, dat zijn order op grote schaal zou worden over treden Dergelijke verhaaltjes zijn oneindig uit te breiden. Men krijgt ze te horen als men een middag gaat praten met kolonel C. J. Haex van de Generale Staf over de vernieuwingen, die zich momen teel in het Nederlandse leger voltrekken. Al spoedig wordt in een dergelijk ge sprek één ding de luisteraar bijzonder duidelijk: zelfs al zouden wij het eind cijfer op de defensiebegroting naar be lieven verhogen, dan zou dit feit alleen nog niet de garantie bieden, dat we het wel zullen rooien met onze defensie. Er H! Drie poten ET VERHAAL van kolonel Haex is boeiend verhaal. Het maakt hem die het nog niet wist, duidelijk dat het leger gerust vergeleken kan worden met een groot bedrijf. Tussen het antwoord op de vragen: „hoe krijg ik het voor elkaar dat mijn personeel de produktie hoog mogelijk opvoert?" en: „hoe slaag ik erin. dat mijn militairen een eventuele oorlog tot een succesrijk einde brengen?" ligt niet zoveel verschil s men op het eerste gezicht zou denken. Eigenlijk is het antwoord eenvoudig, r is nauwelijks een speld tussen te krijgen. Men behoeft slechts op het idee te komen. Het is de vertrekkende chef de generale staf, luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny geweest, die het probleem in zijn volle omvang aan de orde stelde. Voor de uitwerking er- zorgen kolonel Haex en zijn bureau V.V.P. Deze drie letters betekenen Vooi- lichting. Vorming en Psychologische Oor logvoering. Een goed werkende krijgsmacht zegt de generaal, steunt op drie po ten. Allereerst de gevechtsvaardig heid, vervolgens de gevechtsuitrusting en ten slotte de gevechtsbereidheid Elk van de drie elementen is onmis baar. Het eerste hangt af van vol doende oefening, het tweede var. vol doende materieel. En het derde? Het blijkt dat het antwoord hierop nau welijks in één woord of formule is samen te vatten. iet is duidelijk, dat bij de gevechts bereidheid het zwaartepunt ligt bij de innerlijke gesteldheid van de militair zelf. Het komt juist in de moderne oor logvoering meer en meer op deze inner lijke gesteldheid van iedere militair af zonderlijk aan, want onder invloed van dc technische ontwikkeling is de soldaat in het veld hoe langer hoe meer een zelfdenkend wezen geworden, die zélf in zijn schuttersput achter zyn machine geweer of in zijn jeep beslissingen moet nemen, zonder dat een kapitein of ge neraal achter hem staat. Teleurstellend ALS MEN NU WIL, dat die ene „een zame" soldaat daar in het veld met hart en ziel zijn land verdedigt, dient men hem allereerst zelf aan te pakken en hem op het hart te drukken dat het een belangrijke zaak is waarvoor hij vecht. Daarnaast echter is zijn gevechts bereidheid een zaak van het hele Neder- Het PTT-bedrijf heeft in 1960 zeer gunstige financiële resultaten be reikt. De totale winst bedroeg 95,6 miljoen gulden, tegen 90,1 miljoen gulden in 1959. Uit de winst is 69,6 miljoen gulden aan de reserves toe gevoegd en 26 miljoen gulden uitge keerd aan het rijk. Daarnaast werden 41,9 miljoen gulden rente en 23,6 miljoen gulden als )ll procent heffing over de bedrijfshalen aan het rük uitgekeerd. Dit staat ver meld in het vandaag verschenen jaar verslag van de PTT over 1960. Wat de geldomzet aan de loketten de postinrichtingen betreft, deze bedroeg 'n 1950 acht miljard gulden per jaar of het drievoudige van het bedrag aan bank. biljetten, dal" in omloop is. In 1960 wat he omzet gestegen tot 17,7 m'ljard, eer bedrag v ermaal zo groot als dat van df bankbiljetten-circulatie. Het aantal tele- trammen in het binnenlandse verkeer bestaat overigens voor bijna zestig pro cent uit felicitatietelegrammen, het bui- tenïandse telegraafverkeer nam Iets af. In het buiten-Europese verkeer neemt I de openbare telegrafie nog onbetw'st de belangrijkste plaats in en spelen telex I en telefoon slechts een vrij onbetekende I rol. De grote economische bedrijvigheid A kwam om tot uitdrukking in een sterk»- m Uitging van de vraag naar telexaanslui. W tingen en van het aantal verhuurde tele I naafverbindingen Het aantal aanvra. I ren voor telexaansluitingen steeg nl. me I 10 procent tot ruim 600. Het aantal sluitingen bedroeg e'nd december ruim 3200, terwijl nof 100 aanvragers op aan sluiting wachten. De vraag naar telefoonaansluitingen im als gevolg van de gunstige conjunc- .jur krachtig toe. Het bleek ijiet moge. Ityk de produktie van nieuwe aansluitin gen hiermee gelijke tred te laten houden. Ofschoon bijna 137.000 nieuwe aansluitin gen tot standk wamen ruim 18.000 meer dan In 1959 steeg het aantal wachtenden met ongeveer 800 tot 36000. Het ziet er niet naar uit dat de achter, sand spoedig zal worden Ingelopen. Betalingen De bealingsdiscipline bleek onvoldoen de. van het aantal geregistreerde bezit ters van een radiotoestel voldeed ruim 14 procent niet aan de verplichting de luistervergunning op tijd 'n te leveren. Van het aantal geregistreerde beziitters van een televisietoestel betaalde bijni procent het kijkgeld niet op tijd. Ten slotte vermeldt het verslag dat de personeelssterkte eind 1960 ondanks het grote verloop, nog even groot was als In het begin van dit jaar. Na de in 1958 ingetreden daling had deze zich 'r daaropvolgende jaar nog In versterkte mate voortgezet. Men mag hieruit niet de conclusie trekken dat de personeels. situatie in 1960 geen reden tot ongerust heid gaf. Dat ook de aantrekking van toekomstig leid nggevend personeel niet ln die kon geschieden als wel wenselijk geeft reden tot ongerustheid, aldus het jaarverslag, dat fraa: uitgevoerd ls u schenen. landse volk, de mensen met wie Jan Jansen omging voordat hij in dienst ging, die hy in zijn vrije weekeinden ontmoet, aan wie hij zijn verhalen ver telt en van wie hij het nodige commen taar op het leger te horen krijgt. Punt één is daarom, zo vertelt kolonel Haex, dat de soldaat weet waarom hy moet dienen. Weet hy dit als hU ln dienst komt? De ervaring hiermee ls zeer teleurstellend. De ouders vertellen het niet, op de scholen komt men er nai lijks aan toe. En toch moet deze Jan Jansen weten dat het toch echt nodig is dat hy twee jaar burgerleven opoffert, en zyn omgeving, ofwel het Nederlandse volk, moet tot een persoonlijk besef k> men wat er eigenlijk aan de hand is, waarom Nederland zich zoveel Inspan ning voor zyn defensie getroost. Men accepteert deze Inspanning wel maai beleeft de noodzaak nauwelijks persoon lijk, zegt kolonel Haex. Wat daarnaast wel een even zwaai gewicht in de schaal legt, is dat men zelfs al aanvaardt men de noodzaak var een leger weinig te spreken is ovei de gang van zaken in dat leger zelf. Hier komen wij terug bij het verhaaltje over de Hummelveense vaart. Want nt die zwempartij hebben bijna alle solda ten uit het garnizoen die het weekeindt paraat waren, lange en mooie brieven geschreven naar hun meisjes, verloofden, ouders, vrienden „Ik weet niet hoe het ze lukt." zegt kolonel Haex. „maar altijd hebben z wel iets om naar huis te schrijven. De brieven die een soldaat naar huis schrijft, zijn niet te tellen. Waarover ze schrijven? Niet over de avond die ze in het militair tehuis hebben door gebracht of over de bivakoefening van de afgelopen week. Wél over de kapitein die hun het leven maakt, of over de sergeant die tel- andere martelingen weet te En natuurlijk ook over de garnizoenscommandant. En met de han delingen van hun kapitein, hun sergeant en de garnizoenscommandant is voor hen, hun meisjes, verloofden, ouders en vrienden het hele leger getekend: een instelling waarin dikwijls iets niet klopt en waarin velen er voortdurend op uit zijn het leven van hun minderen zuur te maken Leiderschap /~\P DIT PUNT wordt het verhaal van kolonel Haex buitengewoon boeiend. Hij vertelt van de maatregelen, die ge nomen zijn of nog moeten worden in deze veelheid van juiste en onjuiste kritiek, van ongeïnteresseerdheid, voor oordeel, misstand en misverstand enige ordening en verbetering te brengen. Hij vertelt, levendig en zéér concreet, wat de resultaten zijn en kunnen zijn als de plannen waaraan hij werkt. worden verwezenlijkt Het is niet gemakkelijk en moet toch eenvoudig zijn. Handhaving van de dis cipline is nodig, maar toch moet soldaat Jan Jansen een belangstellend soldaat worden, bereid verantwoordelijkheid te dragen en zo nodig initiatief te nemen Voor deze Jan Jansen, een eenvoudige jongen, representatief voor het Neder landse volk. medeverantwoordelijk vooi de Nederlandse veiligheid, is een grote molen in werking gezet, die langzaam maar zeker maalt maar toch. anders dan andere molens, geen massaprodukt zal moeten leveren. Allereerst belangrijk voor de interne •erhoudingen in het leger en daarmee - zie de soldatenbrieven voor de in drukken thuis, is het vraagstuk van het leiderschap. Alle bevelvoerende milital- vanaf sergeant-majoor tot kolonel zullen enige tijd doorbrengen in het Studiecentrum voor Militair Leiderschap in Hilversum. Hier worden op deskun dige wijze de vraagstukken die het lei derschap in de praktijk meebrengt be handeld en doorgesproken. Alleen al over deze vraagstukken zou een boek vol te schrijven zijn. Aandacht voor het leiderschap wordt ook gevraagd op de Kon. Militaire Academie en de Konink lijke Militaire School (vroeger Onder- officiersschool), die onlangs in moderne zin zijn gereorganiseerd. Veel oude robben, de bekende militaire snorrebaarden, zijn niet bijzonder en thousiast over al deze nieuwigheden, doorgaans verandert de tegenzin hun verblijf in het studie centrum beginnen, allengs in geestdrift. En de garnizoenscommandant die vol komen terecht het zwemmen in de Hum melveense vaart verbood en toch op zijn vingers kon narekenen dat zijn order op deze snikhete zaterdagmiddag met voeten zou worden getreden, zal tot het Inzicht zyn gekomen, dat hy er goed aan had gedaan voor aanvullende recreatie gelegenheid te zorgen voor zijn militai ren. die zich de kans op zwemmen zagen ontnomen en zodoende weer de nodige stof hadden om op „het leger" te schel den. Voorlichting VTAAST HET leiderschap de voorlich- ting. .Als men het op de scholen niet doet. zullen wij het moeten doen." zegt kolonel Haex en dan komt het verhaal dat de commandanten de soldaten voor zetten, het verhaal waarvan degenen die niet gaarne in zwart-wit-schema's den ken. geneigd zijn te huiveren. Het ver haal is simpfel. eigenlijk te simpel en daarom schrikt het af. Maar toch is het waar en men kan niet ontkennen dat de praktijk de kolonel gelyk geeft. „Kijk." zegt kolonel Haex. „bij Jan Jansen, die 's morgens bij u de melk bezorgt, hoef ik niet aan te komen met geleerde boeken van professor Van Doorn en professor Brillenburg Wurth en hoe ze allemaal mogen meten. Daar begrijpt hij niets van. Toch moet hij we- hij dient en wat het com- plan is." Zó wordt voor de militairen de demo cratie gesteld tegenover het communis me: Wezen van de democratie: Ik kies. Wezen van het communisme: het sys- Hiér mag je zeggen, naar welke school Je je kinderen wilt sturen en van welke vakbeweging je Ud wilt zijn, d&ar niet. Hier mag je communist zijn, daar móet je het zijn en mag je niets anders zUn. Hier gelden onveranderlijke ten voor goed en kwaad, daar geldt slechts het systeem, en dat systeem kan je vandaag straffen, als je je vader ver moordt en morgen voor hetzelfde feit jou belonen met de orde van Lenln. ,De communistische propaganda." zo luidt het verder, „is gericht op geloof hun onbegrensde mogelijkheden en bij wijze van illustratie brengt men een e bom tot ontploffing), vrees en warring. Slechts onverzettelijk heid hiertegenover voorkomt oorlog. Chroesjtsjof bindt in. als hij onverzette lijkheid tegenover zich vindt." Dit is in het kort het verhaal van de voorlichting over het communisme. „Kies nu maar wat je wilt, zeggen wil tegen de jongens als Jan Jansen", ver volgt kolonel Haex, „en dan discussiëren rover, soms tot diep in de nacht En als je hun de consequenties van het com munistische systeem in een open gesprek duidelijk voor ogen stelt, verandert hun instelling ten opzichte van de dienst zichtbaar Deze voorlichting heeft rte goedkeuring van de politieke leiding Wij gaan niet in op levensbeschouwelijke achtergronden. Dit laten wij over aan de legerpredikant en de aalmoezeniers, ieder op hun terrein'. Beloningen lichting. Meer direct gericht op een po sitieve instelling van de dienstplichtige tegenover de militaire dienst zijn enkele maatregelen, die degenen die van het leger een barse Indruk hebben overge houden gewoonweg revolutionair aan doen. Allereerst het beloningssysteem. „Waarom zouden we wel straffen en niet belonen?" vraagt kolonel Haex. Ongeveer twee jaar zijn de proeven met het belo ningssysteem nu aan de gang. Voor uit- zondrelijk goede prestaties bestaat die be loning zelfstnit verlofdagen. Op kleine schaal begonnen, zal het beloningssys teem binnen afzienbare tijd voor alle on derdelen van de landmacht gelden. Meer opzienbarend nog zijn de proe ven. die betrekking hebben op wijzi ging van de inwendige dienst. Men moet zich dat eens indenken Sinds on heuglijke tijden kent het leger zijn vas te dagindeling met reveille, appèl voor de bedden, werkappèls en dergelijke. Het Reglement op de Inwendige Dienst van de Koninklijke Landmacht geldt voor veel oudere militairen als het wa re als een bijbel voor het kazerneleven. In één legerplaats, in het zuiden van het land .gaat men momenteel na, wat zou gebeuren als men bepaalde inspecties, die tot de dagelijkse dienstorde behoren, achterwege laat Natuurlijk wil dit niet zeggen dat de soldaten hun schoenen of uitrustingsstukken niet meer behoeven te poetsen. Wél wordt ernaar gestreefd dat zij dit werk doen, en goed doen, ook zonder dat steeds een meerdere achter hen staat om te kijken óf ze het wel goed doen. De maatregel is momenteel nog in het proefstadium. Als de proef neming lukt, zal gebleken zijn dat de Nederlandse soldaat meer ver antwoordelijkheid kan dragen dan men aanvangelijk van hem had ver wacht. Ford Motor Company: Het Amerikaan se ministerie van justitie is een anti trustproces begonnen, wegens de ver werving door Ford van de Electric Auti- lite Company, die toebehoren van auto's ervaardigt. Prinses woonde werkbi j eenkomst van EGKS bij Prinses Beatrix, die een rondreis maakt langs de Europese instellingen, heeft gis teren in Luxemburg een vergadering bij gewoond van een werkgroep van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal onder voorzitter schap van de heer D. Spierenburg, de Nederlandse vice-voorzitter van de Hoge Autoriteit. De werkgroep behandelde ver voersproblemen. Van welingelichte zijde werd vernomen dat de Duitser Hellwig op de bijeenkomst he* Nederlandse stand punt op dit terrein heeft gekritiseerd. De heer Spierenburg heeft vervolgens ter ere van de Prinses een noenmaal aange boden, waarna zij is ontvangen door de voorzitter van de Hoge Autoriteit, de Italiaan Malvestiti. De Prinses heeft van daag een bezoek gebracht aan het ge rechtshof van de Europese gemeenschap- ScheldeRijnverblndlng. Zal de bespre king over de ScheldeRijn verbinding niet stagneren wanneer de voorzitter de Nederlandse ambtelijke delegatie drie maanden naar de Verenigde Staten vertrekt? Met deze vraag heeft het Tweede Kamerlid de heer Wester hout (soc.) zich tot de minister v. verkeer waterstaat gewend. Verder wilde de heer Westerhout nog weten of de commissie aan de Belgische en Neder landse regeringen al rapport heeft uit gebracht over haar werkzaamheden. ET centrale comité van de Oost- heeft zondag eenstemmig een reso lutie aangenomen, waarin wordt tegengesproken, dat hun leider Ul bricht zich ooit schuldig gemaakt heeft aan bevordering van de per- tsverheerlijking. Ulbricht hield lange rede. waarin hij de poli tieke toestand in de D.D.R. besprak. Hij oefende zeer veel kritiek en kwam tot de conclusie, dat er nog heel wat dient te gebeuren, voordat er met recht vair een socialistische staat gesproken kan worden. Ulbricht openbaarde, dat Beria, Stalins minister van' binnenlandse za ken. die in 1953 werd terechtgesteld, plannen heeft gehad om de Russische steun aan Oost-Duitsland stop te zet ten. Beria zou in samenwerking met Malenkof een politiek van „capitulatie tegenover het imperialisme" voorge staan hebben. Deze politiek ging vol gens Ulbricht. gepaard met een ver werping van de leninistische partynor men en de beginselen van de socialis tische democratie. Beria zou ook op gekomen zijn tegen de opbouw van het socialisme in Oost-Duitsland. In de resolutie, waarin Ulbricht vrij gesproken wordt van persoonsverheer lijking, wordt premier Chroesjtsjef een „consequent leninist" genoemd en de houding van de Albanese Amsterdamse rechter meent: Geldboete voor brandwacht Het Amv^rdamse kantongerecht heeft giste. de principiële vraag behandeld: hoever mag een chauf feur van een brandweerwagen in het verkeer gaan als hij zo snel mogelijk naar een brand moet rijden? De bestuurder van een Amsterdamse brandweerauto was ten laste gelegd dat hij op het Weesperplein een tram links gepasseerd had en vervolgens de aan wijzingen van een verkeersagent niet had opgevolgd. De officier van justitie kwam na het verhoor van de verkeersagent en de chauffeur tot de conclusie dat er ten ien van het niet opvolgen van de aanwijzingen van de agent een misver stand in het spel was geweest. Ten aan- van dit punt vroeg de officier een schuldigverklaring zonder strafopleg ging. Het links passeren van de tram noemde hij een ernstige verkeersov treding. Hii eiste een boete van f 15 drie dagen. De raadsman van de chauffeur, r C. Goudsmit. voerde in zijn pleidi in dat de chauffeur door het stopteken as gereden, omdat de agent op andere wijze dit stopteken w«er ongedaan had gemaakt. Over het links passeren van de tram merkte hij op, dat het hier een conflict betrof tussen het verbod en het gebod snel mogelijk bij de brand te zijn. j een uitslaande brand betekenen twee minuten soms een kwestie va ven of dood. Mijn cliënt is met loeiende sirene langs de tram gereden, zodat al het verkeer gewaarschuwd Hij wees op de publieke taak vai brandweer. Hij achtte het niet juist brandweermensen die met de beste be doelingen handelen, op het matje te roe pen. Op dit punt vroeg de raadsman ontslag van rechtsvervolging. De kantonrechter was van mening dat de chauffeur ten aanzien van het negeren van het stopteken van de agent, te goeder trouw was, zodat hij hem op dit punt vrijsprak bij gebrek aan schuld. Het links passeren van een tram een snelheid van 50 km achtte hij wel strafbaar. „Verwoestingen in het keer zyn altijd veel ernstiger dan woestingen bij brand". Om de mogelijk heid van appèl open te laten legde hij een boete van f 11 op. tische partij wordt scherp veroordeeld De leidende rol van de Russische com- ische partij sedert het jongste partijcongres in Moskou is duidelijker dan ooit tevoren, aldus de resolutie. Over de muur tussen Oost- en West- Berlijn en dc versterkingen van de grens zei Ulbricht. dat deze wel enige „persoon lijke moeilijkheden" voor de bevolking ,'iadden meegebracht, maar in hoofdzaal; hadden zij de sfeer gezuiverd en de vrede verzekerd. De muur was opgericht, om dat met name de Oostduitse Industrie vóór de afsluiting reusachtige verliezen leed. Ulbricht haalde de mening van een Wcstduitse econoom aan. die verklaard ;:ou hebben, dat de „georganiseerde vluch ten uit de D D R Oost-Duitsland sinds 1949 op een verlies van 22's miljard mark te staan waren gekomen. Dit bedrag is sindsdien aanzienlijk gestegen, aldus Ul bricht. Hij drong aan op de vervaardiging van meer machines om onafhankelijker te kunnen staan tegenover de bondsrepu bliek. Onvoldoende Ulbricht zei ook. dat het verbruik in de eerste drie jaar van het zevenjaren plan. die thans achter de rug zijn, sneller is gestegen dan was voorzien, terwijl bovendien de gestelde produktiedoelen niet zyn bereikt. Als oorzaken hiervan noemde hij „onvoldoende orde en disci pline in de fabrieken" en een stijging der lonen, waarmee de stijging van de pro duktie geen gelijke tred had gehouden. In verband hiermee had de sluiting van de sectorgrens ook zijn nut bewezen, want het heeft het „gemakkelijker ge maakt arbeiders met verkeerde denk beelden en leeglopers te bedwingen en opnieuw op te voeden". De Oostduitse leider oefende veel kri tiek op de ministeries van wederopbouw, buitenlandse handel en vervoer. Ook de vakbondsbestuurders moesten het ontgel den. maar hij noemde geen namen. Zijn kritiek op het ministerie van vervoers zaken splitste zich toe bU de besprekin> van de toestand bij de spoorwegen in ei om Berlijn. Ulbricht deelde mee, dat ambtenaren van het ministerie van buitenlandse han del soms met trots aankondigden, dat se uleuwe handelsbetrekkingen met een ot ander land hebben aangeknoopt, terwij' in feite hiermee ternauwernood de kosten van het vestigen van een Oostduitse han- rielsvertegenwoordiging ln het betrokken land worden gedekt. De communistische leider besprak uitgebreid de toestand op de scholen die ronduit slecht schijnt te zijn. Er heerst op de middelbare scholen geen goede geest. Er zijn leraren en leerlin gen, die een „neiging tot westers ver val vertonen", terwijl dit onprincipiee' gedrag niet afdoende de kop wordt in gedrukt. Ook in de wereld van de Oost duitse schryvers en kunstenaars leve weliswaar moderne, doch in feite va. verval getuigende denkbeelden. Ulbricht besloot met te zeggen, da vele kunstenaars het ideaal van h< communisme zyn toegedaan, maar we- nig of niets doen voor de opbouw va de socialistische staat. Dean over kernoverleg in Genève teren het nieuwe Russische plan voor een verdrag tot stopzetting van de kernproeven een „doorzichtig propagandagebaar" genoemd dat naar voren wordt gebracht in een vergeefse poging de wereldopinie te misleiden. De Amerikaanse afge vaardigde Dean zei op de eerste zit ting in Genève dat het Russische plan geen enkel argument voor over eenstemming bevat. Het eerste ge baar van dc Russische afgevaardigde Tsarapkin was het indienen van het Russische ontwerpverdrag, terwijl hij tegelijk eiste dat ook Frankrijk worden uitgenodigd aan het overleg deel te nemen. Dean stelde aan de Russen de vraag of zij bereid zijn te onderhandelen op basis van het eerder ingediende westelijke plan, dat een gecontroleerd verbod op het nemen van kernproe ven beoogt. Het antwoord luidde sim pel „nee". Later heeft Tsarapkin tegenover jour nalisten verklaard, dat het denkbeeld van internationale controle opgegeven dient te worden, omdat het bij de hui dige internatSonale spanning onmoge lijk is een internationaal controlesys teem op te zetten, mede met het oog "e ..militaire voorbereidingen van e«teliik blok" Geen sancties tegen Zuid-Afrika De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft voorstellen tot het nemen van diplomatieke en eco nomische sancties tegen Zuid-Afrika en het in overweging nemen van het ontheffen uit het lidmaatschap van de Verenigde Naties van dit land verwor pen. Bij de stemming over de drie voornaamste paragrafen Van een re solutie, die door de speciale politieke commissie was ingediend, schrapte de Algemene Vergadering deze aanbevelin- De uitslag van de stemming was 43 voor, 31 tegen en 22 onthoudingen, de vereiste meerderheid van twee derden werd dus niet gehaald. Na afloop van de conferentie heeft Dean gezegd dat het plan van de Rus sen het ieder land onmogelijk zal ma ken proeven te nemen ondanks de se rie Russische kernproeven. De Ameri kaan zei dat de Verenigde Staten geen plannen hebben om nieuwe voorstellen in te dienen. Op een vraag waarover op de conferentie eigenlijk gesproken zou worden als noch het Russische plan. noch de westelijke voorstellen in dis cussie zouden komen zei Dean: „Dat is een heel goede vraag, maar ik weet er geen antwoord op." Intussen heeft Algemene Vergad«»rlng van de V.N. gisteren zonder debat met algemene stemmen een ontwerpreso lutie van India aanvaard, waarin er bij de Sowjetunie en de V.S. op wordt aan gedrongen tot overeenstemming te ko men over de aamenstelling van een or gaan voor ontwapeningsoverieg. De landen zouden voor 20 december ver slag moeten uitbrengen over het resul taat van hun overleg. D E bo; zingen niet", zei Luther, ds. K. de Gier citeerde deze uitspraak, toen hij gisteravond ln de kerk van de Geref. gemeente aar Oude Boomgaardstraat in Den Haag de grote bijeenkomst van de zangverenigin gen der Geref. Gemeenten in de Ring Zuid-Holland opende. De gehele ring- .vond was er het klinkend bewijs van. Elf koren, grote en kleine, kinderen volwassenen lieten zich horen n.l. „Eb'en Haëzer" uit Scheveningen, „Asaf" Moerkapelle, het meisjeskoor en grote koor „De Lofstem" uit Lisse. „Nova Cantica" uit Amsterdam, mannenkoor „A Cappella" uit Rotterdam „De Lofstem" uit Tricht, „Eupho- kinderkoor als het grote koor, uit Vlaardingen, „A Cappella" uit Rotter dam C en „Korach" uit Den Haag. En het was hartverwarmend het en thousiasme en de liefde waarmee dit ge- scheidde, te constateren. Het was boven dien ook een heel nuttige ervaring voor alle aanwezigen, luisteraars als mede werkers. Elk koor kon van de andere koren leren door de eigen prestatie te gen de andere af te wegen en de be zoekers kregen een beter inzicht in de algehele stand van zaken in deze zang wereld. Nu kunnen wij in onze verdere bespre king twee kanten uit. Wij kunnen op merken, dat alle koren goed hun best deden, elk naar zijn vermogen, en dat alle zang diende om God te loven. Maar wij kunnen ook opmerken, dat juist om dat alle zang diende om God lof te brengen, het zingen niet goed genoeg En dit is voor ons het kar dinale punt. W7IJ weten heel goed, dat de koren die hier zongen, heus niet de am bitie hebben om ..oratoriumverenigin gen" te worden, om dus naar buiten, op het concertpodium op te treden. ZO wil len in eigen kring blijven en daarin heb ben zij gelijk. Maar ook in eigen kring móet goed gezongen worden, moet de koorzang op dc juiste basis ge- Het gerechtshof in Amsterdam heeft zich gisteren beziggehouden met de zaak in hoger beroep tegen de gewe zen onderdirecteur van de Amster damse Bank T. H. en dc rol, die hij gespeeld heeft bij de financiering het miljoenenproject Socrates. Dc pre sident-directeur van dit bedrijf, Den B., was gisteren alleen als getuige a décharge aanwezig. Pas in januari zal hij als verdachte terechtstaan. H. werd door de rechtbank veroordeeld wegens verduistering in dienstbetrekking tot een jaar met aftrek. De Bussumse ex-onderdirecteur zou gedurende drie jaar f 17 miljoen aan kredieten voor allerlei Socrates-projec ten hebben verstrekt Bij deze behande ling betreft het twee gevallen van ver duistering in dienstbetrekking en één geval van oplichting in vereniging met Den B. De rechtbank heeft destijds al leen de verduistering bewezen ver klaard. Het Sing hierbij om een eerste aanbetaling op door Socrates gekochte terreinen in Amsterdam-Noord. De opdracht hiervoor zou H. opzette lijk tegen het verbod van zyn directeu ren in hebben gegeven. Er ontstond eer driftig vraag- en antwoord-spel tussen de president, mr. Sprey en H„ waarbij verdachte, evenals voor de rechtbank, ontkende, dat hij ervan op de hoogte kon zijn, dat de dekkingen va« Socrates niet voldoende waren. H. verklaarde, dat het wel erg gemakkelijk is om nu te berekenen wat hij in 1958 moest be oordelen. Al« getuigen werden gehoord de pre sident-directeur van de Amsterdamse Bank, de oud-minister van economische zaken, prof. dr. J. R. M. van den Brink en de directeur van dezelfde bankinstel ling A C. Klaasse Dc behandeling van de zaak zal vrij dag en mogelijk volgende week dinsdag worden voortgezet. zet worden. Lid van een zangverenigin zijn brengt ook verplichtingen mee, n studeren in de koortechniek. En hee een koor het eenmaal wat verder g< bracht in de koortechniek, zodat het d moeilijkheden waarin het nu nog blij steken, gemakkelijke overwint, dan ku> nen mooiere liederen, mooiere zettingi van de psalmen en gezangen gekoz> worden. Maar dan is het zaak bij hc begin meteen op de juiste manier t beginnen. En uit wat wij nu op deze avor hoorden, bleek dit nog niet lang alti het geval te zijn. Wij kunnen natuurli niet alle elf koren bespreken, maar t« kens moesten wij vaststellen, dat f manco's waren in het zuiver zingen. t< zelfs in het zuiver overnemen van d toon. Op toonzuiverheid moet dus gelr worden, verder moet geoefend worde in stemvorming, zodat elke stemgro- een geëgaliseerde klank krijgt. Sommi ge koren waren al in deze richting gi vorderd, zoals „Euphonia" uit Vlaardm .Korach" uit Den Haag. En dar moet met de kooroefeningen tegelijk op tempo en voordracht gelet worden. Da graag psalmen zingt, nemen wij da delijk aan. En waarom niet? Onze oud psalmmelodieën zijn prachtig, zijn kos' baar cultuurbezit, dat levend moet blij ven. Maar dan moeten ze niet alle in hetzelfde langzame tempo en met de zelfde voordracht, „recht op en neer" gezongen worden. Elke psalm heeft een eigen inhoud, een eigen karakter, en di eigene moet dan toch uitkomen de is blij en in opgewekt tempo, dc andere is klagend en in een gedragen tempo. En dan krijgen onze psalmer "geestelijke liederen in het alge ineens een diepere betekenis en komen ze uit de sleur! De dirigent van „Euphonia" er werden geen namen van de dirigenten in het programma vermeld liet een lied als „Daar zijn geen grenzen aan Jezus macht" opgewekt en vrij vlug door het kinderkoor zingen en dat schokte de toe hoorders zichtbaar. Maar had hij eigen lijk geen gelijk? Is het niet heerltjl Jezus macht te beseffen en mag de?" blijdschap niet uitgezongen worden in blijde tonen? En men was daardoor z< verrast, dat na het aardige liedje ove de „klompjes" spontaan applaus klonk TVU denkt men misschien, dat wU al leen maar nare opmerkingen kun maken. Maar wij menen het oprechl goed met deze bescheiden koren en daar komt nog een reden bij: wij zagen hit-: een opvallend groot aantal jonge mer. sen in elk koor. Terwijl de andere ko ren klagen over de onvoldoende aanwat van jonge leden, blijkt de jeugd hiei wel te willen zingen En op deze aan was. op deze belangstelling moet mei zuinig zijn, en daarom moet men z goed hoeden! Het slot van deze ringavond brac! een samenzang van alle koren tezami onder leiding van de heer P. Card in Psalm 3 en in „Wij loven U, o Gor waarna ds. K. de Gier de bijeenko- met gebed sloot. Dra. H. E. Kokeevan den Her,. A. B. Electro-Lux: De gemeente Gr< ningen heeft dc bouw van de nieuwe to briekshal, kantoorgebouw en ketelhui- van 0.82 ha gegund aan de laagste in schrijver. Bouwbedrijf B. en F Reinhart voor 1.170.500. De voorbereiding is bo gonnen en het werk zal 10 maanden duren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9