m roekomst van ons land op plannen-expositie RENNIES Kamer niet achter eisen van radio en tv Grote veranderingen op komst Wij hebben nog vele troeven, zegt minister KW «mm' *anr KVj A i Joyeux - fris en vrolijk in zomers katoen Baas Peet en Compagnon Staking om behoud van de NCRV WOENSDAG 29 NOVEMBER 1961 (Van een onzer verslaggevers) HJIMTELIJKE ordening. Orde- L ning in een samenleving die t individu dreigt te verstikken, tentoonstelling „Plannen Maken" het Amersfoortse Zonnehof 3 nu 25 jaar bestaande Bond van F derlandse Stedebouwkundigen wil en zien hoe moderne stedebouw- ndigen het probleem van de over- T v°lking aanpakken en hebben ngepakt. Hoe met nieuwe struc- jrplannen een halt wil worden .'geroepen aan de uitbreiding van landverslindende olievlekken, die 3te steden dreigen te worden. En b kan worden ingegrepen in de yds groter wordende verkeers- aos. Htnlmtelüke ordening: is een woord van te tijd en wil een poging: zijn tot oplos- g van het vraagstuk van de ongeor- Schattk-vraay 177 Voortbordurend op een bekend idee, t zowel uit de schaakpraktijk (Las- r) als uit de problematiek afkomstig maakte Otto Gallischek dit eind- fcl, dat hij dit jaar in de Frankfurter indschau publiceerde. Wit speelt maakt remise, luidt de opgave, en t lijkt, gezien de ver opgerukte arte vrijpion een moeilijke zaak. b3. Dam-vrnag 176 De stand in het probleem van A. A. >lman was als volgt: Zwart: 5, 14, 15, 20, 23, 28, 33, 40. Wit: 25. 34, 37, 39, 42, 43, 45. Wit wint in de volgende zetten: —32, 28x48; 39x10, 48x30; 25x14, x4; 45x25, 4x10; 14—9, 10-14; 9x20, -10; 20—15, 10—14; 25-20!, 14x25. Bridge 3 C AHVB2 H 10 7 6 B 8 4 854 H 10 7 B 10 6 42 C? 10 8 3 O- V 3 952 H V 8 7 5 C? - O A B 9 2 A V 6 3 luid speelt een contract van 6 rui- (12 slagen). Vest komt met ruiten 4. loe kan Zuid het contract maken, lanks de beste verdediging? JACK DIAMOND Kruiswoord-puzzel lorizontaal: 2. zekere dans, 6. voor- sel, 8. in het jaar der wereld (afk. t.)10. meisjesnaam, 11. vogel, 12. Igensnaam, 14. houten hamer, 16. ak Moezel, 17. bezigheid tot ont- nning, 18. tijdrekening, 19. Euro- an, 21. sprakeloos, 23. baan voor spel, 25. lusthof, 26. twijg, 27. stad Frankrijk a.d. Rhóne, 29. zware te wijn, 30. kleinigheid, 31. grond bij een hoeve behoort, 33. per ex- isse (afk.), 34. voegwoord, 35. grap- ïmaker. 'ertlcaal: 1. stad in Duitsland aan Fulda, 3. slede, 4. verkeerd, 5. ost, opbeuring (figuurlijk), 6. stad Rusland, 7. staafje om een rad vast zetten, 9. voegwoord, 11. vertegen- ordigster, 13. gemeente in Z. Hol- d, 15. gemeente in Gelderland, 19. neente in N. Brabant, 20. feestmaal, voorzetsel, 24. hoepel, 25. iemand achting geven, welke hem toekomt, lied, 28. tijdrekening, 32. muziek- it. dendheid. Het „hoe" ervan beeldt „Plan nen Maken" uit. Op tal van fraai opgezette plannen is duidelijk aangegeven wat moderne bouw kundigen onder ruimtelijke ordening verstaan, hoe zij breken met tradities, hoe zij de opgave van de stedebouwkun- dige zien. nl. het milieu maken en op peil houden. Er staan en hangen maquettes, platte gronden en statistieken, die uitbeelden wat er reeds is gecreëerd en welke mo gelijkheden er zijn de „Nederlandse samenleving van straks" goede vorm te geven. Minister mr. J. van Aartsen (volkshuis vesting en bouwnijverheid) die de expo sitie opende, zei: Nederland zal in de komende decennia van deze eeuw nog een ongekende transformatie beleven. De vorming van een Europese „metropoli- tan area" zal zich verder voltrekken, te gelijk met een grootscheepse haven- en industrieontwikkeling en met een ingrij pende reconstructie van meer dan de helft van ons landelijk gebied. Stedelijke woonvormen zullen moeten worden ge schapen voor drie a vijf miljoen mensen. Mensen, die straks ln overwegende mate gemotoriseerde mensen zullen zUn. Wat dit kan betekenen voor een uit vroe ger tijd daterende stadsstructuur ziet men in het verschijnsel van de „exploding metropolls" in Amerika, waar de steden in sommige opzichten binnenste buiten gekeerd dreigen te worden. De oude stadscentra komen in de crisis, terwijl steeds uitgestrekter gebieden om de steden heen worden bezet met wijd verspreide woonbebouwing, maar ook met industrieën, kantoren en allerlei voorzieni ngselementen Maar daarmee is nog niet gezegd, al dus de minister, dat een proces van alge- motorisering in ons land dezelfde gevolgen zou hebben. Stedebouwkundig gezien mogen wij er van uitgaan, dat wij Nederland nog belangrijke troeven in handen hebben: de waarde van onze oude binnensteden met haar historie van eeu-<| wen en haar schatten aan stadsschoon en cultuur. En dan: de uitgroei van de Rand stad Holland, waarin een oplossing kan worden gezocht die beter op de dynamiek van het motortijdperk is berekend. De minister was van mening dat wij op weg zijn naar wat men in de Angel saksische landen de „city region" noemt. In Nederland werd daaraan in de jaren twintig de naam „stadsgewest" gegeven, maar de schaal waarin men zich dit be grip nu moet voorstellen is vele malen Tot het ontwerpen van zo'n „city region" behoort de sanering van de bin nensteden voor hun toekomstige functie in het stadsgewest: de schepping van nieuwe stadswijken die de bewoners ook bij een langzamerhand verdwijnende woningnood kunnen aantrekken en vast- Verder het vinden van een construc tieve oplossing voor het buiten wonen zonder in een eindeloze aaneenschakeling van suburbs te vervallen. Dan de ont wikkeling van industriële werkgebieden in een gemotoriseerde samenleving, de vestiging van kantoren. Kortom de schep ping van een moderne, op het motortijd perk afgestemde metropool van geheel nieuwe structuur. PROBLEMEN Deze hele ontwikkeling, in verleden en toekomst, wordt uitgebeeld op de ten toonstelling Plannen Maken. Men ziet er voor welke problemen de stedebouwkun digen staan (grootste probleem: Rand stad Holland), hoe het vormen van stede lijke centra afhangt van de bestaande toestand (in Dordrecht sanering volle stadskern, in Spijkenisse bijv. sluiting bij oude dorpskern), hoe de Deltawerken expansiemogelijkheden ge ven aan het zuidwesten (en kansen voor industrie cn recreatie», hoe structuur plannen zijn gemaakt, die ver vooruit zien, veelal over gemeentegrenzen heen (zuidelijk IJsselmeerpolders, Leiden, Utrecht met haar satelliet Overvecht Emmen), hoe wordt gepland om het v keer de baas te blijven en hoe het studie plan Velden en Dreven van de B.N.S. opgezet (een plan tot vorming van e<_. zgn. bufferzone tussen Vlaardingen, Delft en Rotterdam, waarvoor 10 pet. vai landbouwoppervlakte nodig zou zijn. maar waarbij de agrarische bedrijven overigens intact zullen worden gelaten». Onderwerpen, die op het ogenblik vele stedebouwkundigen bezighouden. Er evenzoveie pogingen tot het vinden var een oplossing van dit vraagstuk: de ruimtelijke ordening. Tot 20 deccmbei kan men in Amersfoort zien hoe stede bouwkundigen daarover denken. (Van onze moderedactrice) TWEEMAAL per jaar komt het fectiebedrijf De Leeuw tiit Breda zijn collectie Joyeux, ontioorpen door Laurent van Riet, tonen. Het zijn ja ponnen voor jeugdigen, die net het ..teenerschap" ontgroeid zijn. De leeftijd waarbij fris en vrolijk bijna synoniem met eenvoudig en gemakkelijk is. En de collectiedie nu wereld werd inge zonden voor de volgende zomer, beant woordt daar heel goed aan. De eerste japonnetjes waren vervaar digd van het blauw-witte katoenen streepje, waarin vroeger de deftige bo den de stoep schrobten. Maar nu geen lange rokken en opgebonden „queue" meer. Een eenvoudig doorknoopjurkje en als versiering twee vierkante laag opge zette zakken en een brede effen bies even boven de zoom. Of een rood smal biesje om de mouwloze armsgaten en de hoge ronde hals. De hele collectie door waren er veel gestreepte katoentjes, ook in heel mo derne kleurstellingen of iii goedgekozen pasteltinten. Juist die strepen geven talloze mogelijkheden voor variaties en garneringen. Bij verticale gebruikte strepen, de zaken met horizontale streep en lange horizontaal genomen bies schouder tot zoom. Bij vele ruim aangerimpelde rokken was het voorpand verticaal genomen en de achterbaan ho rizontaal. Niet alleen zagen we doorgeknoopte japonnetjes met de sluiting midden voor, maar een jurkje van een mooie ruit had de sluiting van hals tot zoom midden achter. Behalve strepen veel ruiten, die dezelfde mogelijkheden tot garnering bieden. Hier is het vooral het dessin dat het model maakt of breekt en bij Joyeux kunnen we wel alleen van maken spre ken. Over het algemeen zijn de ruiten groot met een rustige achtergrond sprekende kleuren. Veel oranje en steen rood, veel wit-grijs-zwart. een ietsje bei ge en één model in moccabruin. Bij wijde rokken werden strakke blous- jes gedragen, die op een lange band wa ren gezet. De band kon als ceintuur enige malen om het middel gedrapeerd worden of gedragen worden met lange afhangende slippen. Als strandensembles werden getoond: vrij lange overhemdblouses met lange mouwen, waarbij een doorgeknoopte wij de rok van hetzelfde materiaal en een short of lange pantalon in bijpassend effen materiaal. Een bijzonder goede combinatie, want met zo'n „uitzetje" kan men rustig een weekend aan het strand of buiten steeds naar de omstandigheden gekleed zijn. Wat druk werden de japonnen vervaar digd van twee verschillende genopte ka toentjes. Het waren nogal ingewikkelde toestanden met een verschillend voor- en achterpand van het lijfje en op de rok een ingezet stuk, dat iets op een schortje leek. Het is trouwens opvallend, dat hoe minder strikken en kwikken gebruikt worden, des te aardiger een katoentje staat. Er was een gebloemd japonnetje, dat op beide schouders een sjerp van voile gehecht had, de panden gingen kruislings over de rug en werden dan als een enorme ceintuur naar voren gesla gen en dat was ons nu helemaal teveel van het goede! Maar gelukkig was deze overdadigheid een uitzondering en bleef het geheel werkelijk joyeux! Wanneer zuurbrand opstijgt als 'n Kolom vuur van onder uit de maag tot hoog in uw keel.... Rennies nemen! Één of twee van die wonder-lekkere tabletjes verlossen U in een mum van elke zweem van zuurbrand. Dat komt omdat Rennies overtollig maagzuur op slag neutraliseert, en 't zuurbranden wegneemt, bij de eerste aanwijzing. Koop een pak Rennies en steek er steevast een paar bij U. Ze zijn hygiënisch verpakt één voor één en onopvallend in te nemen. tegen brandend maagzuur Oratorium Joseph van Handel voor NCRV-radio In samenwerking met de BBC zendt de NCRV vrijdag a s. (1 december) het oratorium „Joseph" van Handel uit. Dit oratorium dat uit drie delen be staat. dateert uit Handels belangrijkste scheppingsperiode, nl. de jaren tussen 1738 en 1744, waarin hij vrijwel on onderbroken meesterwerken compo- Niettemin behoort dit de minder vaak uitgevoerde de dromen van Farao te gaan uitleggen en volgt dan het Bijbelverhaal van Genesis tot aan het ogenblik waarop Jozef zijn identiteit aan zijn broers ont hult. De uitvoering van dit door dc BBC in Engelse versie op de band vastgelegde muziekwerk kunt u horen in het vrij dagmiddagprogramma van de NCRV van 2.25 tot 5 uur. T v-documentaire over de gehuwde werkende vrouw In het televisieprogramma dat de minder bekende werken van Handel. VARA woensdagavond uitzendt, wordt Een enkele keer echter heeft de tekst schrijver de componist een krachtige duidelijke situa' ding. Dat deelt de VARA ons mede. Er w den nl. in het bedrijfsleven meer meer vrouwen gevraagd en in de i k'ale'uitbeet- zen<^'nS wordt over deze situati het geval in de ge- tuurlijk vooral de mening Wel oog voor moeilijkheden de zelf gevraagd. De VARA wil in deze documentaire de koren voor de broer, ?een 't.ndpunt innemen, altham niet bewust, maar alleen constateren hoe en in welke omvang het vraagstuk van de werkende gehuwde vrouw zich in ons land voordoet. Ook in vergelij king met de kwestie in het buitenland. Het is een programma van Pier Tania, die hiervoor steun heeft gehad van mevrouw dra A. J. Schelleken» Ligthart, die zelf als gehuwde werken de vrouw is verbonden -aan het Sociolo gisch instituut van de Rijksuniversiteit ln Utrecht. vangenis-scènes. Hierin horen wij Hën- del dan ook op zijn best. Twee van Jozef, in de prachtige finale van het tweede deel behoren tot het beste, wat Handel ooit heeft geschreven en alleen daarom al is het luisteren naar dit oratorium een genot en de uitvoe ring gerechtvaardigd. De handeling is gesitueerd in de stad Memphis en begint bij het moment waarop Jozef de gevangenis verlaat om ren. De socialisten, communisten en pacifis ten stemden tegen deze motie. De heer Baart vond van de motie-Zwanikken, dat de terminologie verwarring wekt; dat ze overbodig was. omdat de regering toch al bereid bleek, haar in te willigen; e ze een afwijkingsmanoeuvre is. (Van onze parlementsredactie) zal gistermiddag, voor zover zij i televisie te zien, wel menige zucht bij haar toestel hebben geslaakt. Van een uur tot goed half zes is het Tweede-Kamerdebat over de salaris sen van het radio- en televisiepersoneel zowel door geluids- als beeld- omroep uitgezonden. Afgezien van de vraag, of het debat interessant was dat was het tussen twee haakjes niet bleef er reden voor twijfel aan de juistheid van deze uitzending. Waarom wordt de kostbare zend apparatuur wel naar het Binnenhof gehaald, als het gaat om de inkomens van een klein groepje mensen, die toevallig bij radio en televisie werk- zijn, en blijft het materiaal thuis als veel belangrijke politieke zaken aan de orde zijn? lUiteraard wil dit niets afdi mogelijke gegrondheid van de salarissen het radio- en televisiepersoneel. In de Tweede Kamer leefde ook wel de overtuiging, dat het met deze salarissen hoe het eigenlijk moet zijn. Het knelpunt is, dat de voorstellen tot sala risverbetering, die bij het College var Rijksbemiddelaars zijn ingediend, in strijd zijn met de spelregels voor de loonvor- de regering heeft uitgevaar digd.' Zoals men weet was gisteren de inter pellatie van de heer I. Baart (soc.) over deze salariskwestie in de Tweede Kamer de orde. De heer Baart wenste in motie, dat de regering populair gezegd toch nog over de brug zou komen on haar eerder ingenomen stand punt zou herzien. Minister Veldkamp, die met de staatssecretarissen Roolvink Scholten achter de regeringstafel zat, weigerde dit. H(j verklaarde, dat h(j de motie naast zich zou neerleggen, als zë orden aangenomen. Dc meerder heid van de Kamer volgde de minister; vóór dc motie-Baart stemden socialisten, communisten, pacifisten en.twee KVP-ers, de heren Van Doorn (voorzit ter KRO) en J. M Peters. Wel werd aangenomen, en zulks met warme instemming van minister Veldkamp, een motie van de KVP-er de heer Zwanikken, mede-ondertekend door de heren Van der Mei (c.h.), Van Eibergen (a.r.) en Korver (lib.) In deze motie werd de minister van sociale za ken en volksgezondheid uitgenodigd, op zeer korte termijn te bevorderen, dat de positie van het radio- en tv- personeel nader wordt bepaald. Op ba sis hiervan zou dan de minister, over eenkomstig de bestaande spelregels het loonbeleid, de specifieke po- Om drie rocent Alvorens op dit laatste nader i gaan is een korte uiteenzetting va voorgeschiedenis van het salarisoverleg op haar plaats. In het begin van dit jaar hebben werkgevers en werknemers bij radio en televisie overeenstemming be reikt over wijziging van de salarissen. Deze wijziging zou ingaan per 1 januari 1961 en betrof naast een loonsverhoging van vijf tot twintig procent een uitkering van twee maal drie procent ovei jaarsalaris van 1960 en 1961. Het College van Rijksbemiddelaars wenste in de eerste plaats de eerste ja nuari van 1961 niet als uitgangspunt te nemen, omdat dit zou neerkomen op het openbreken van een bestaande regeling. Voor de uitkeringen waarvoor het r verluidt een gunstige beslissing wilde men was een formele verklaring de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen mr. Y. Scholten nodig, waaruit kon blijken, dat de uitkeringen konden worden betaald uit de bedrijfs resultaten van radio en televisie. Staatssecretaris Scholten weigerde deze verklaring, niet omdat de omroe pen niet over voldoende middelen zou den beschikken, maar omdat deze mid delen niet vallen onder de categorie „bedrijfsresultaten." En volgens dc spel regels voor het loonbeleid mogen der gelijke uitkeringen alleen worden ver- OPLOSSING VORIGE PUZZEL omslag, 2. rumoer, 3. nerveus, 4. gaal, 5 totebel, 6. hoepel, 7. oever, laster, 9. opstel, 10. gemalin, 11. ne. 12. elegant. ORNITHOLOGIE. 66 Mariene was ex blijkbaar niet helemaal van overtuigd, dat haar ontvluchtingsplan aanspraak kon maken op het begrip „goed". Ze trommelde ongeduldig met de vingers op de toonbank en keek met verdrietige, sombere ogen voor zich uit. "Tc vermoed, dat je van plan bent om daar ginds te gaan trouwen," vervolgde Baas Peet, zo onverschillig als hij maar kon. „Ik wilde je eigen lijk wel een huwelijksgeschenk geven." Is het dan eigenlijk niet verschrikkelijk erg, wat ik ga doen?" vroeg ze ernstig. „Bent u er niet boos om?" Baas Peet ging op de rand van de toonbank zit ten en dacht diepzinnig na over deze vraag. „Ik kan niet zeggen, dat ik het zonder meer goed rind, tenminste wat jou zelf betreft, maar voor Milt is het prachtig. Hij heeft iemand nodig die op hem let en die hem de hand boven het hoofd houdt, wanneer hij hier of daar weer eens in de knoei raakt." „Maar ik wól niet trouwen met iemand, die niet op eigen benen kan staan. Ik wil hem niet de hand boven het hoofd houden. Ik moet op hem aan kunnen. Zeg, hij zal todh vanavond niet iets geks hebben uitgehaald?" „Nee. dat geloof ik niet," voelde Baas Peet zich verplicht haar te verzekeren. „Hij is waarschijn lijk druk bezig om ons nummer te pakken te krijgen. Zó gemeen zal Milt je niet in de steek laten." ,Maar hij zei, dat hij mij zou opbellen tussen 6 en half zeven en dat hij mij zou zeggen, welke trein ik moest nemen. Hij zou mij afhalen aan het station." „Misschien belt hij nog op," zei Baas Peet, die al dieper en dieper in het moeras der huichelarij zonk. „Als hij nu nog opbelt, ben ik er al vandoor," zei Marlène kwaad. „Ik ga naar Isobel. Ze is al n week lang ziek. Als hij u wat vraagt, zeg dan aar dat ik uit ben." Toen zij was heengegaan, liep Baas Peet naar de gang en plaatste de hoorn weer op de haak. Ogenblikkelijk volgde er een langdurig gerinkel. Het was Milt, die woedend vroeg of ze soms alle maal dood en begraven waren. Hij moest ogen blikkelijk Marlène spreken. Hij had al een uur lang aan de telefoon gehangen. ALICE HEGAN RICE VERTALING VAN DIET KRAMER „De kwestie is," legde Baas Peet uit, dat Mar lène gewacht heeft, tot vijf minuten geleden. Toen is ze weggegaan. Ze heeft niet gezegd, wanneer ze terugkomt." Het antwoord werd blijkbaar gegeven in een ongehoord krachtige taal, want Baas Peet knip oogde verschrikt, alsof men hem in het gezicht sloeg. Ogenblikkelijk daarop verstrakte zijn ge richt in gespannen aandacht. „Wat zeg je? Kom je morgen hier? Heb je een vrije dag? Morgenmiddagin orde. jongen, ik zal het haar zeggen." Hij hing de hoorn op en leunde gedachteloos tegen de muur. Al zijn uitvluchten en al zijn leu gens waren dus tevergeefs geweest. Milt zou haar komen halen en natuurlijk zou ze meegaan. In gedachten zag Baas Peet reeds Milts forse gestalte en Marlènes tenger figuurtje ver dwijnen tot achter zijn horizon, waar hij hen niet meer beschermen kon tegen het onheil, dat zeker op hen wachtte. Mijnheer Pilsner vierde de 4e juli op een onge hoord uitbundige wijze. Eens in het jaar wist hij te ontsnappen aan zijn somber vak van begrafe nisondernemer, en gaf zich over aan een ware uitspatting van drank en plezier en de meest on zinnige baldadigheden. Hij zong dan liedjes van verdacht allooi, imi teerde alle mogelijke muziekinstrumenten en muntte uit in geestigheden, die nog dagen later van mond tot mond gingen. Mijnheer Pilsner op 4 juli had een populariteit, die de nuchtere mijn heer Pilsner geheel vreemd was. Toen hij ten slotte naar huis ging, waren het Baas Peet Jasper, die hem de trap op poogden te krijgen. Maar het was nog gemakkelijker om een dui zendpoot door het oog van een naald te werken, dan mijnheer Pilsner de smalle trap op te krijgen. Nauwelijks hadden ze een arm of een been te pak ken, of hij werkte zich los, greep een stuk muur of de trapleuning en gleed weer omlaag, tot alge mene vreugde .van de mensen, die beneden var. het schouwspel genoten. Juist toen zijn helpers er met veel moeite in geslaagd waren, hem naar de tweede verdieping te slepen, greep hij met juichkreet de trapleuning vast en liet zich met vaartje omlaag glijden, waar hij met een plof in het portaal terechtkwam en ontvangen werd met gelach en aanmoedigingen. Zingende en lachende, de armen rondzwaaiend als windmolens, trok mijnheer Pilsner er opnieuw op uit. „Houd hem vast, laat iemand hem vasthouden.' Maar de mensen dachten er niet aan, om hem tegen te houden. Zij volgden hem over het sintel pad langs de vuilnisbelt, benieuwd om te zien, wat er gebeuren zou. als hij de heg van spring veren bereikte, die het domein van de gemeente- reiniger afsloot. Want het was niet de eerste keer, dat mijnheer Pilsner een blijspel ging opvoeren voor het huis van de Murphy's. Juffrouw Murphy, die zijn aartsvijandin was in gewone doen, werd het voor werp van zijn bewondering, wanneer hij dronken was. Haar schrille stem was niet langer een bele diging. maar een aansporing tot geestigheid. Hij wilde dan voor haar zingen en voor haar dansen en juffrouw Murphy, die altijd gevoelig was voor vleierij, juichte hem toe om het plezier van de toeschouwers te vergroten. Toen Pilsner deze keer voor haar woning arri veerde, zat zij boven op de omheining, reeds bij voorbaat genietend van de komende pret. Eén van de jongens loodste Pilsner door de menigte heen. „Kom vooruit, en breng haar een serenade," drong hij aan. „Zing maar dat liedje van Daisy. Daisy. (Wordt vervolgd). leend als de bedrijfsresultaten het toe laten Later stemde de regering toe in een uitkering van eenmaal drie pro- Het was op grond hiervan, dat minister Veldkamp gisteren aan zijn afwijzend standpunt tegenover de wens van de heer Baart vasthield. En hierop spitste zich ook de discussie tussen de heren Zwa nikken en Baart toe, toen het erover ging, wat nu eigenlijk de hoofdzaak is van de moeilijkheden in de omroepwereld. De heer Zwanikken verweet de heer Baart, dat hij van een bijzaak hoofdzaak maak te. Met een uitkering zouden do salaris- moeilijkheden niet zijn opgelost. Wel zou dit mogelijk worden, als de hele loonsituatie van liet radio- en tv-perso- neel nogeens degelijk werd bezien. De heer Zwanikken dacht hierbij aan een studiecommissie De heer Van Eiber gen (a.r.) suggereerde zelfs, aan Sociaal- Economische Raad een advies te vragen. Minister Veldkamp wilde niet zover gaan. Hij zegde toe, over de positieve-afbake- ning van het radio- en tv-personecl te zullen praten met het College van Rijks- bemiddelaars en de Stichting van de Ar beid en aan de hand van het resultaat van deze gesprekken verdere maatrege len te nemen. Verwarring Mevrouw Van Someren-Downer (lib.) en de heren J. M. Peters (kath. v.) en Vrolijk soc.) wezen op de bij zondere positie, waarin het radio- en tv-personeel verkeert. Een korte dis cussie ontspon zich tussen minister Veldkamp en NVV-voorzitter Roemers over de positie van het College van Rijksbemiddelaars. De heer Roemers noemde het optreden van de regering een schoolvoorbeeld voor het ingrijpen in de bevoegdheid van het College en het ondermijnen van de positie van de vakbeweging. Minister Veldkamp, die gistermiddag blijk gaf. het onderwerp uitnemend te beheersen en ook bij de heer Roemers sympathie heeft verwor ven wegens zijn optreden bij het jong ste overleg met de Stichting van de Arbeid, zei, dat deze opmerking hem verdriet deed. Explicator noch omroepen in liet gelijk gesteld Het gerechtshof in Arnhem heeft ar rest gewezen in de procedure van de omropverenigingen contra de N V. Ex plicator in Doetinchem over de al of niet vermeende schending van auteurs recht op de omroepprogramma's door het door de N.V. indertijd uitgegeven blad „T.V.". Het hof vernietigde het tussen partij- door de Arnhemse rechtbank op 2 januari 1960 gewezen vonnis, wees de eisen in conventie en reconventie af. veroordeelde de omroepverenigingen de kosten, gevallen aan de zijde van de N.V, Explicator, begroot op f 2600. en de N.V. Explicator in de kosten, ge vallen aan de zijde der omroepvereni gingen, begroot op t 500. Het hof acht het bewijs van de ontle ning nog niet voldoende geleverd cn heeft op deze grond.de vordering van de omroepverenigingen afgewezen. De tegeneis van Explicator is afge- ezen op grond van het feit dat naar het oordeel van het hof na het staken de uitgave van het weekblad TV Explicator onvoldoende belang is •gebleven, terwijl de eis van Expli cator overigens tc vaag is en spoed eisend karakter mist. Andrea Domburg ring en geld ontstolen Tijdens de voorstelling van het toneel stuk „Een kwestie van aanpassing" van Tennessee Williams in de Stadsschouw burg in Amsterdam is uit de kleedkamer de actrice Andrea Domburg een ring en een bedrag van f 60 gestolen. Vermoed wordt, dat een jongeman, die zich bij de portier van de artiesteningang als zijnde van het „Rotterdams toneel" aandiende, meer van de verdwijning af weet. Maar wie deze jongeman is heeft de politie nog niet kunnen ontdekken. Aangezien de namen van alle programma-medewerkers van de NCRV-teievisie op de lijst van deelnemers aan de stakingsactie staan, hebben deze ons na dc naclitvergadering verklaard, waar om ook z(j meedoen aan een sta king tegen de overheid. Z(j schaarden zich ln dc rif uit loyali teit tegenover dc NCRV, die zei altüd van harte hchbcn gediend en dat willen zij ook blijven doen. ZU zien in het beleid van de huidige regering ccn formeel handhaven van het geldende om roepbestel, maar in feite een stre ven naar commerciële televisie, welke dc vrUe en principiële om roepverenigingen een coneurren- tie zal opdringen, die dc televisie zoals die nu wordt verzorgd, zal kapot maken. ZÜ zien hierin een bedreiging van het bestel, een be dreiging van de NCRV en haar doelstellingen. Zij verwijten de regering dat deze warm loopt om commerciële televisie een gespreid bed tc be reiden. maar niet thuis geeft, wan neer er „een schijntje geld nodig Is om het omroeppersoneei be- hooriyk te bezoldigen" en de om roepverenigingen tevergeefs om allerlei nodige voorzieningen laat vragen Dit noemen zü eenparig een complex van tegenwerking jegens de omroepverenigingen en een belediging van het omroepbe stel. „Daarom staken wij niet tegen, maar voor de NCRV', aldus hun verklaring, „want het prot.-ehr. volksdeel kan de NCRV niet mis sen en wü willen tonen dat wij vastbesloten haar zydc kiezen. Ons protest betekent een beroep op de regering meer gevoel (e to nen voor de omroepverenigingen en hun belangen". vanavond Voor de NCRV speelt het Omroep orkest. geleid door Henk Spruit, tus sen 8.10 en 9.15 de 99ste symfonie van Haydn en het Concerto symfo- nique voor piano en orkest van Bloch. Sas Bunge is solist Aansluitend spreekt ds. W. Glashouwer over „Het normale christenleven", om 9.55 uur zet Hans Henkemans de rubriek pia- nowerken van Debussy uit en om 10.40 uur begint de avondoverden king. De VARA zendt om 9 uur het vro lijke hoorspel „Schijn bedriegt niet" van Heinrich Kühner uit en om 9.55 een programma waarin u de stem van Benjamino Gigli hoort. Om 10.55 uur een kwartier zang door de bas Joseph Rouleau (Visions infernales van Sauguet) en aansluitend weer een reportage van Herman Felderhof uit New Delhi. Prognmmi voor morgen Hilversum I, 402 m. 1*6 kc/«. AVROt 7.00 Nws 7.10 Gym ï-20 Gram VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8 oo Nws 8.15 Gram 9.00 Gym v d vrouw 9.10 Dc groenteman 9,15 Gram 9 35 Waterst 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram 10.50 V d klcutere 1100 Huls. houdelljke zaken, lezing 11.15 Gram 11.45 Opnltuw beginnen, lezing 13.00 Lichte muz 123o Land- en tuinbouwmeded 12.33 Diins- ork 13.00 Nws 13.15 Meded en »r™ i:t m Beursber 13.2" ork 14.30 V d vrouw 13 30 Voordracht 1S.SI Actueel progr 16 50 Gra De Vals- -.30 Nws cn led 22.40 Act 23.00 Sportact 23 10 Nwo speler, hoorspel 22 20 Gram 22 30 Nws Morgendu 8.50 V d huisvr NCRV: 10.00 Grai.. 1 10.45 Orgelcor ;o o3 lelijke Middag klok.noodklok 12.04 Gram 12.25 V d boeren 12 35 Land- en tuinbouwmeded 12 38 Gram 1250 Act 13.00 Nws 13 15 Lichte muz 13 40 Gevar progr (herh). NCRV: 14 00 Promenade-ork cn koor 14.45 Gram 13.25 Idem 16.00 Bijbeloverdenking 16 30 Cla- veoimbei recital 16.45 Gram 17.00 V d jeugd 17.35 Gram 17.40 Beursber 17.45 Lichte lied. 18.15 Spnrlrubriek 18 30 JMdisJe volks. •J 18.50 Sociaal perspektief. lezing vs cn weerber 19.10 Op de man af. jraatje 19 15 Gram 19 30 Radiokrant 19 50 Poll ezlng 20.00 Gevar progr 22 30 Nws I2i'i Avondoverdenking 22 55 Gram 23.00 Derde AssemMée van de Wereldraad van Kerken ie New Delhi rep 23 10 Muzikale lezolng 33 35 Literair progr 23.35—24.00 Nws

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7