ER GEBEURT HELEMAAL NIETS Commentaar Jlieuiue £diisd)e lüouranl Brazzaville-resolutie en die van India verworpen Teleurstelling bij Ned. delegatie Plan-Luns inzake Nieuw-Guinea niet in stemming Vermiste Italiaan in eigen auto vermoord? Van der Putten ontslagen Parijs staakt: geen geen vervoer, stroom Is kernconferentie tot mislukken gedoemd DINSDAG 28 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Famtlieoenchten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. T weeën veertigste jaargang no. 12340 CH R1 ST ELI J K-NATIONAAL DAGBLAD .$tant«a<tfcl) if ahrblmo mgn bert ia tcgtjeaspoei" Theevisite Zie pagina 9 „PRIVÉ" DE ALGEMENE VERGADERING van de Verenigde Naties te New York heeft vannacht de ontwerp-resolutie van de Brazzaville-landen in zake Nederlands Nieuw-Guinea met 53 stemmen vóór, 41 tegen en 9 ont houdingen verworpen, evenals het voorstel van India met 41 stemmen vóór, 40 tegen en 21 onthoudingen. Het Nederlandse voorstel werd op verzoek van de Verenigde Staten ingetrokken. pOLITIEKE WAARNEMERS vatten de stand van zaken als volgt samen: J. Het Nederlands gezag blijft voorlopig gehandhaafd. 2- De Algemene Vergadering zal zich niet wagen op het gladde ijs van internationalisatie van niet-zelfbesturende gebieden. 3. Weder is de kracht gebleken van de Afrikaans-Aziatische groep, die liever Indonesië steunt dan het geval zelf te beoordelen. foningin Fabiola van België 'e in Brussel de viering 1 het tachtigjarig bestaan an de crèche „Josephine Char- otte". Bij deze gelegenheid ver- ichtte de Koningin de opening an het consultatiebureau voor \e voeding „Koningin Fabiola". e foto toont de Koningin vro- k lachend te midden van kin- rtjes van de crèche, verkleed kostuum dat aan Hol- imdse vissers moest herinneren. Nieuws in De Assemblee had (met .43 stemmen oor, 37 tegen en 13 onthoudingen) aan de resolutie van de Brazzaville-groep rang verleend. Deze hield in dat Nederland en Indonesië eerst een bepaal de tijd zouden onderhandelen en zo dit niet tot een oplossing zou leiden, een VN-commissie zou worden benoemd. Hierbij zou het zelfbeschikkingsrecht der bevolking gewaarborgd moeten zijn. Dit voorstel heeft dus niet de meer derheid van twee derden gehaald. Op verzoek van Ghana was eerst ge stemd over de laatste paragraaf van de inleiding dezer resolutie, waarbij het zelfbeschikkingsrecht Verd gehandhaafd. voorstel strandde met 53 stemmen 36 tegen er 14 onthoudingen. Mongolië was het enige communistische land dat voor dit gedeelte van de re solutie stemde; de overige rode landen stemden tegen, evenals Etheopië, Malaya, Ghana, Guinee, India, Indonesië Irak, Liberia, Birma, Cambodja, Cuba en Cey lon. India bracht zijn resolutie, waarin aan gedrongen werd op rechtstreekse Neder lands-Indonesische onderhandelingen on der auspiciën van de voorzitter der Ver gadering (ondanks Aimerika's aandrang op intrekken) in stemming. Ook tever geefs. De Amerikaan Bingham deed een dringend beroep op Nederland om zijn voorstel tot internationalisering van Nieuw-Guinea in te trekken, hetgeen de Nederlandse afgevaar digde, mr. C. W. A. Schürman toen deed. Hij sprak zijn leedwezen uit dat het eerlijke compromis van de Brazzaville-groep niet was aanvaard. India, dat zijn voorstel dus niet had ingetrokken, kreeg van Liberia het verwijt te horen, dat het wel wist de meerderheid niet te zullen halen. Waarom dan die poppekast? vroeg Li beria's vertegenwoordiger. Hoe er gestemd werd De 53 landen die vóór de resolutie van de Brazzaville-groep stemden, waren: België, Canada DenemarkenFrankrijk, Griekenland, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Ver. Koninkrijk, Ver. Staten, IJsland, Zweden, FinlandIerland, Italië, Spanje Argentinië, Bolivia, Brazilië, Chili, NatChina, Columbiè Costa Rica, Dominicaanse republiek, El Salvador, Haiti, Honduras, Mauzetanië, Mexico, NicaraguaPanama, Paraguay, Peru Uru guay, Venezuela, Philippijnen, Israël Kameroen, Somalia, Malagasie, Togo, Ivoorkust Niger, Opper-Volta, Tsjaad Gabon, Dahomey, Kongo (Brazzaville), Centraal-Afrikaanse republiek, Senegal, Nigeria Australië, Nieuw-Zeeland. De 41 landen die tegen de resolutie van de Brazzaville-groep stemden, wa ren: De tien SowjetlandenAfghanistan, Brima, Cambodja, Ceylon, Kongo (Leo- poldstad), Cuba Cyprus, Ethiopië, Ma laya, Ghana, Guinea, India, Indonesië, Irak, Jordanië, Libanon, LiberiaLibyë, MaliMarokko, NepalPakistan, Saoedi- Arabië, Sierra Leone, Soedan, Syrië, Thailand, Tunesië, Egypte, Jemen en Zuid-Slavië. De negen landen, die zich van stemming onthielden waren: Oostenrijk, Ecu ador, Guatemala, Iran, JapanLaosPor tugal, Zuid-Afrika en Turkije. De 41 landen, die vóór de resolutie van India stemden waren dezelfde die tegen de Brazzaville-resolutie 6temden behalve afghanistan en Liberia, m aangevuld met Oostenrijk en Bolivia. De 40 landen die tegen de Indiase resolutie stemden, waren: België, Dene marken. Frankrijk, Griekenland, Luxem burg. Nederland, Noorwegen, Ver. Ko ninkrijk, Ver. Staten IJsland, Zweden, Ierland, Italië, Spanje, Argentinië, Chiili, Columoië, Costa Riea, Honduras, Nicara gua, Peru, Nat. China, Philippijnen, Is raël, Liberia, Kameroen, Malagas ië, Ivoorkust, Niger, Tsjaad, Gabon, Daho mey, Kongo (Brazzaville), Centraal- Afrikaanse republiek, Senegal, Maure- tanië, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid- De 21 landen die zich onthielden waren: Afghanistan, Brazilië, Domini caanse republiek, Canada, Ecuador. El Salvador Finland, Guatemala. Haïti, Iran, Japan, Laos, Mexico, Nigeria, Pa nama, Somalia Turkije Boven-Volta, Uruguay en Venezuela. TELEURSTELLEND noemde van morgen een woordvoerder van de Nederlandse delegatie het resul taat van de stemming om de Nieuw- Guinearesoluties in de Algemene Vergadering. Het beginsel van zelf beschikking blijkt niet bestand tegen „andere overwegingen". Minister één oogopslag Het Nederlandse voor stel inzake Nieuw-Guinea is in de Algemene Verga dering der Verenigde Na ties niet in stemming ge bracht. omdat „op het ogenblik" de vereiste twee derde meerderheid niet gehaald zou worden. De resolutie van de z.g. Braz- zavillegroep heeft de ver eiste meerderheid niet ge kregen, evenmin als de re solutie van India. Het niet in stemming brengen van de Nederlandse resolutie geschiedde op aandringen van de Ver. Staten. De Sowjetunie wil met haar voorstel op de kern stopconferentie in Genève om alle kernproeven in de ruimte, in de atmosfeer en ook onder water te verbie den (uiteraard ook de Franse proeven) slechts bereiken, dat het Westen van alle proeven afziet, nu Rusland zelf zijn serie proeven heeft voltooid. Al dus het Westerse oordeel. Omdat de technische hoofdambtenaar bij Defen sie F. H. van der Putten naar het oordeel van mi nister Visser niet heeft vol daan aan de hem gegeven opdracht de namen te noe men van de nog actieve officieren, die zich in Ne derlands Oost-Indië aan collaboratie met de Japan ners zouden hebben schul dig gemaakt, is hij met in gang van vandaag „eervol" ontslagen. Naar het oor deel van zijn advocaat gaat de zaak nu eerst goed be ginnen. Vijf studenten uit Ve nezuela hebben de piloot van een Venezolaans vlieg tuig gedwongen te landen op het vliegveld van Cu racao. nadat zij boven de Venezolaanse hoofdstad te gen de regering gericht? pamfletten hadden uitge worpen. De vijf studenten zijn direct na aankomst op de luchthaven gearres teerd. In een memorandum aan alle leden van de Ver. Na ties hebben de Ver. Staten de Sowjetunie ervan be schuldigd miljoenen men sen vast te houden onder een systeem van kolonia lisme- Het Chinees-Rus sische blok omvat het grootste koloniale rijk uit de gehele geschiedenis. BLOEDSPOREN OP DE VOORBANK TJET is nu vrijwel zeker, dat de 25- jarige Italiaanse vertegenwoordi ger Bruno Colombo, die sinds 12 no vember toen hij zijn Amsterdams hotel verliet wordt vermist, in zijn eigen witte sportwagen is vermoord. Het zou een roofmoord kunnen zijn, want naar een oudere broer van de vermiste heeft medegedeeld, had hij een bedrag van tenminste f 30.000 in verschillende valuta op zak. De dure wagen werd gistermorgen op het Lange Voorhout in Den Haag terugge vonden. Bij onderzoek in de politiegarage aan de Borneostraat vonden de experts van de technische recherche grote, inge droogde bloedvlekken op de zitting on op de leuning van de voorbank. Het ver moeden bestaat, dat de bestuurder op een Ook van buiten is de bluts in het stalen dak van de witte sportwa gen van de vermiste Bruno Co lombo duidelijk zichtbaar. (Zie inzet). Werd hij op de rijksweg AmsterdamDen Haag vermoord stil plekje met een pistoolschot om het leven is gebracht. In het stalen dak is namelijk een bluts gevonden, die vermoe delijk door een pistoolkogel is veroor zaakt. Er was geen kogel en ook geen kogelhuls in de wagen aanwezig. De lichtgrijze stoffen bekleding van het ak is op ruwe wijze losgescheurd, zodat het aannemelijk is dat de dader(s) na hun misdrijf zelf de kogel verwijderde(n). Het lijk van de vermiste Italiaan is nog steeds niet gevonden. Vannacht heeft de auto in de droog- kamer van de politiegarage gestaan. Hoewel de wagen twaalf dagen in weer en wind aan het Lange Voorhout heeft gestaan, achtten de deskundigen de mogelijkheid dat alsnog kleine sporen als vingerafdrukken e.d. zullen worden gevonden, niet uitgesloten. De rijkspolitie heeft opdracht gekregen in het gebied langs de Rijksweg Amster dam-Den Haag naar het lijk van Bruno Colombo uit te zien. Bij dit onderzoek zullen speurhonden worden ingeschakeld. andaag het lijk niet gevonden wordt, zullen morgen de wateren lang-, de Rijksweg worden afgedregd. Zie verder pagina mr. J. M. A. H. Luns verliet onmid dellijk na de stemming de vergade ring en bleef onbereikbaar. Men verwachtte dat hij nog heden naar Nederland zou terugkeren. De Nederlandse woordvoerder zeide dat Turkije en Oostenrijk hun belofte om voor de Brazzaville-resolutie stemmen, hadden gewijzigd. Oostenrijk vermoedelijk in de hoop op Indonesi sche steun inzake de Boven-Adige, en Turkije omdat het tot de deelnemers van de conferentie van Afrikaans-Azia tische landen te Bandoeng had behoord. Afghanistan had gezegd zich te zullen onthouden, doch stemde tegen. Verschei dene tegenstemmers hadden bij de Uvering van hun stem toch redelijk ge sproken in de richting van de Neder landse ideeën. De woordvoerder n de dat Nederland geen prestigeverlies had geleden, en verschillende delegatie leden verklaarden dat Nederland zich zeer waardig en volgens diplomatieke gebruiken had gedragen. Papoea spreekt De heer Nicolaas Jouwe, Papoea- tegerrwoordiger. zeide: „Wij zijn niet geschokt, omdat wij een eigen program hebben. Ik begrijp de V.N. niet. Door de fantastische verwerping India's resolutie is wel gebleken, dat naar de mening der V.N. Indonesië geen enkele aanspraak heeft op Ne derlands Nieuw-Guimea." (Zie verder pagina 15 (Van onze parlementsredactie) De minister van defensie, ir. S. H. Visser, heeft de technisch hoofd ambtenaar eerste klasse F. H. van der Putten met ingang van vandaag ontslagen. De heer Van der Putten heeft tegen deze ontslagverlening beroep aangetekend bij het ambte narengerecht. Zijn zaak zal worden behandeld door het ambtenarenge recht in Arnhem. Minister Visser is tot zijn maat regel gekomen, nadat de heer Van der Putten zijns inziens niet had vol daan aan zijn opdracht, de namen te noemen van de officieren, die in de landmacht dienen en die zich in Nederlandsch-Indië aan collaboratie en andere onregelmatigheden zou den hebben schuldig gemaakt. Het ambtenarengerecht in Am sterdam heeft momenteel nog in be handeling een beroep van de heer Van der Putten tegen zijn overplaat sing naar een administratieve func tie bij de technische dienst in Nieuw- Milligen. (Zie pagina 7). Teneinde kracht bij te zetten aan loon eisen, welke de regering zijn gesteld, hebben de arbeiders in de genationa liseerde gas- en elektriciteitsbedrijven in Frankrijk vandaag gestaakt. Het was een van de ingrijpendste stakin gen van de laatste tijd. Parijs bood een ongewone aanblik. De straten waren gehuld in een duister nis, die alleen door het licht van auto koplampen werd doorboord. Doordat de verkeerslichten niet werkten ont stonden op enkele kruispunten op stoppingen. In de cafés en huizen wa ren kaarsen aangestoken. De elektri citeitsvoorziening van de ziekenhui zen is gehandhaafd. De gasdruk is zeer laag. Vele Parijzenaars moesten te voet naar hun werk gaan omdat ook het metro- en buspersoneel staakt. De winkels en kantoren met employés die in de voorsteden waren gestrand, bleven gesloten. Voorts gingen een half miljoen spoor wegarbeiders voor 24 uur in staking voor hogere lonen en ook het grond personeel van Air France op het vlieg veld van Orly legde het werk neer, waardoor het uitgaande verkeer op enkele uitzonderingen na werd stilge legd. De voornaamste spoorlijnen on dervonden geen hinder, daar de machi nisten hierop niet aan de staking deelnemen. In Parijs werden de asbakken echter niet geleegd door een staking van de vuilophalers. Er reden maar een paar bussen op lijnen in de voorsteden en slechts onafhan kelijke taxichauffeurs vervoerden pas sagiers. De chauffeurs die voor onder nemingen werken staken eveneens voor hogere lonen. Een autobus is door stakers met stenen bekogeld. In het gehele land werden fabrieken ge sloten met uitzondering van bedrijven die hun eigen elektriciteitsvoorziening hebben. De TEE-treinen op de lijn Parijs-Amsterdam konden voor het merendeel niet rijden. Mexicaans voorstel in Nederlands lijn Nederland, dat zijn voorstel inzake Nw.- Guinea moest intrekken, heeft intussen zjjn steun toegezegd aan de Mexicaanse resolutie inzake de algemene dekolonisa tie. Met name het tweede deel daarvan maakt indruk op Nederland. Dit gedeelte houdt in: „Plechtig te ver klaren, dat in het geval, waarin de aan spraak op soevereiniteit ove reen gebied in het geding is, de tijdelijke plaatsing onder het beheerschap der V.N. niet voor uitloopt op de eindbestemming noch op de rechten die andere staten daarop doen gelden, en geen afbreuk zal doen aan het recht van de bevolking van zulke ge bieden op zelfbeschikking". Dit wordt ge- als een weergave in algemene termen het Nederlandse plan inzake Nieuw- Guinea. schilder zelf met DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST EEN PRODUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 VERFHANDEL OEOSTGEEST KEMPENAERSTR 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Cr Zn Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's TN DE ALGEMENE Vergadering der Ver- enigde Naties hebben de stemmingen dan nu plaats gehad. Alle voorstellen zijn hetzij Ingetrokken hetzij verworpen. Ver worpen is het voorstel van de groep der Afrikaanse landen, inmiddels bekend ge worden als de Brazzaville-resolutie. Ver worpen is ook de resolutie van India, waarin werd aangedrongen op rechtstreek se onderhandelingen tussen Nederland en Indonesië. Tussen deze beide stemmingen in heeft Nederland zijn voorstel terug genomen. Voor het oog zijn we dus niet verder, dan toen er nog geeji plan Luns was. Het grote verschil is echter, dat er intussen een plan Luns geweest is. Het is er trouwens nog, al ligt het nu niet meer ter stemming in de V.N. Het heeft reeds ten goede gewerkt en doet dit zeker ook in de komende tijd. Met dit plan toch heeft Nederland tegen over de wereld zijn onbaatzuchtige be doelingen met Nieuw-Guinea duidelijk ge maakt. Men heeft het plan wel een paraplu ge noemd, het bedoelde immers de bescher ming van de V.N. in te roepen tegenover de Indonesische dreigingen en In zijn stre ven. aan de bevolking van Nieuw-Guinea recht te doen. Dat beroep op de V.N. blijft onverkort zijn waarde behouden, ook al is het voor het moment niet in een voorstel neerge legd. Het valt aan te nemen, dat in deze situatie Indonesië Iets gewelddadigs onder nemen gaat. Tegen een onbaatzuchtige strijdt men niet. Hij geniet reeds als zo*- danig de bescherming der V.N. Intussen, in al zijn onbaatzuchtigheid ziet Nederland thans dus voorlopig nog Nieuw- Guinca aan zijn verantwoordelijkheid toevertrouwd. Het leiden van het volk van Nieuw-Guinea naar de toekomst, dat Nederland in de handen der V.N. had willen leggen, zal het voorshands nog ln eigen handen moeten houden. Dit laatste achten wij voor Nieuw-Guinea geen nadeel. Reeds meermalen hebben wij gesteld, dat Nederland wat het van de V.N. vraagt ook zelf kan doen. Doel blijft de zelfbeschikking van de Nieuwgulnese bevolking. Indonesië had van Nieuw- Guinca een internationaal conflict ge maakt. Welnu, onder deze omstandighe den was het begrijpelijk, dat Nederland, ter bereiking van het onveranderd geble ven doel, de weg koos over de V.N. Dit laatste is althans voor dit ogenblik niet geslaagd. Maar de gebleken bereidheid om deze weg te kiezen is er niet mjnder door geworden. Nu valt dan Nieuw-Guinea op Nederland terug. En Nederland vindt voor de eerst komende tijd een taak, waarvoor naar onze overtuiging het woord roeping niet te zwaar is. ons land langdurige regen heeft ge bracht, vulde vandaag verder op. Samen hangend hiermee nam de wind belang rijk in kracht af. Vanuit het noordwes ten nadert nu een zwakke in betekenis afnemende rug van hoge luchtdruk. Deze zal vannacht Nederland voorbijtrekken, hetgeen plaatselijk met mist en enkele graden vorst gepaard kan gaan. De rug wordt gevolgd door een front van een diepe, by IJsland gelegen depress ie. Dit front zal Nederland eveneens kunnen passeren, het weer blijft dus wisselvallig waarbij enkele buien kunnen voorko- Tendenz stationair uur, onder 16.34 uur; maan op 23.34 uur. onder 13.18 uur. Op 30 november laatste kwartier. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk op vele plaatsen mist en temperatuur om het vriespunt. Later plaatselijk enige regen en tot matig HET WEER IN EUROPA of krachtig toenemende zuidwestelijke wind. Dezelfde mlddagtemperaturen ais iapporten hedenmorgen zeven uur vandaag of iets hogere. (Opgemaakt 11.15 ir). ZON EN MAAN Woensdag 29 november: zc Temper Indonesische troepen naar Kongo De Indonesische minister van buiten landse zaken. Subandrio, heeft verklaard dat zijn land zijn plan om zijn troepen uit Kongo terug te roepen, nader ln be schouwing zal nemen en nu de mogelijk heid overweegt meer troepen te zenden. I\a Russisch voorstel: Station Ji U E lëlfi I! D. Helder Ypenbur» Vim. mJ6*6™ nn 'e 5 T 4 0.1 5 4 14 5 4 14 De Bilt Twente Zd.-Limb gh. bew gh bew zw bew. wj 2 ndstll 2 4 4 23 5 4 12 3 4 9 8 5 10 O»o Kopenb Aberdeen Londen Adam Brussel gh. bew n 1 windstil zzw 4 nn w 2fl no 7 z 1 3 .4 0 0 -8 0.2 4-10 4-4 0 8 0 1 5 3 17 6 6 14 Parut Bordeaux Grenoble fill] v - wl ndstll ndstll 8 6 0.9 13 0 3 13 1 0.9 Berlijn Frankfon MUncheo gh. bew windstil zzo 3 windstil 4 3 0 9 1 1 13 8 9 Genéve Innsbruch Belgrado 1. bew tw bew. gh. bew gh. bew l.rbew windstil windstil windstil 13 3 0 7 5 6 7 4 0 1 16 3 0 18 12 2 20 13 0 Alaccio Madrid Mall urea Giaaaboo 1 bew zw bew zw. bew. ono 2 windstil o 3 ozo 1 19 11 10 -- 29 0 0 12 7 13 "TAE voorstellen van Russische zijde om kernproeven in de atmo sfeer, onder water en in de ruimte te verbieden, waarbij ook Frankrijk betrokken moet zijn, schijnen de hoop op succes voor de vanmiddag Genève heropende kernwapen- conferentie de bodem te hebben in geslagen. In westelijke kringen is namelijk van mening dat Rus land nu het zelf zijn proeven heeft afgesloten slechts wil bereiken dat het Westen geen proeven meer neemt. Kennelijk wenst het nog steeds geen doeltreffende inspectie controle op aanmaak en beproe ving van kernwapens, zodat het overleg tot mislukken gedoemd lijkt. vanmiddag overlegde, wordt voorge steld Frankrijk als deelnemer aan de besprekingen toe te laten. Het ontwerp bevat vier punten: j Een plechtige verklaring van de landen, die aan de onderhandelingen deelnemen, geen kernproeven te ne men in de atmosfeer, in de ruimte of onder water. 2 Deze landen zullen ter controle ge bruik kunnen maken van hun eigen ontdekkingsmethoden. Zij zulien, hangende de besprekingen over een internationaal controlesys teem. geen ondergrondse proeven mogen nemen. He', controlesysteem moet een integrerend onderdeel zijn van een internationaal toezicht op algemene en totale ontwapening. T Het verdrag moet ln werking treden onmiddellijk na ondertekening door de Sowjetunie, de Verenigde Staten, Groot-Britannië en Frankrijk. (Zie verder pagina 15) (JKITA) „Kunnen we van alle soorten er twee lenen? We willen de Ark van Noach spelen".

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1