Jlieutue geitectfe ÜTmiraitl Chroesjtsjef beducht voor ex-nazi's" Commentaar Zweef varken dient als proefkonijn Nederland: Gesprek moet redelijke kans hebben Finland raakt steeds meer in het nauw Ruimte voor gesprek buitengewoon nauw Nieuw loonbeleid in Algemene aanwijzing ZATERDAG 25 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58938. Tweeënveertigste jaargang no. 12338 CHRISTELIJKE A T ION AAL DAGBLAD „fUntMtticfe i« fbffcttvn mfn b«rl in Ugljeospwf Oldebroek vóór: HELPEN! Zie pagina 9 LES LIGNES AERIENNES TCHECOSLOVAQUES LES PLUS SURES DU MONDE '»4)6 p Vele Nederlandse reisbureaus, alsmede luchtvaartmaatschap pijen hebben gisteren een grote, gekleurde ansichtkaart in de [bus gevonden, waarop een in de lucht ontploffend vliegtuig an de Tsjechische luchtvaart- laatschappij C.S.A. staat afge- eeld. De kaarten zijn anoniem erzonden. De lugubere kaarten dragen enkele, in het Frans ge stelde slagzinnen. Bovenaan staat de naam van de maat schappij met de toevoeging: De veiligste ter wereld. Helemaal mderaan staat: Slechts zp s mgelukken in de laatste twaalf taanden. Dr. Z. Havran, gene ral-manager van de C.S.A. voor \Nederland en België, noemde Ideze beschuldiging onzin. Hij zei dat de Tsjechen twéé onge lukken hebben gehad, wat al erg genoeg is. Dr. Havran vroeg Zich af of hier sprake is van persoonlijke wraakneming, of dat politieke drijfveren een rol hebben gespeeld. Het is niet be kend over welk gebied de kaar tten zijn verspreid. Men over woog nog, of men de politie in deze zaak zou mengen. Afrikaanse resolutie ingediend TAE TWAALF landen van de Brazzaville-groep in de Verenigde Naties en Togo hebben bij de Algemene Vergadering van de V.N. thans hun resolutie ingediend. Deze houdt in dat Nederland en Indonesië onderhan delingen zullen voeren onder leiding van de voorzitter der vergadering, Mongi Slyn. Wanneer dit op 1 maart geen resultaat zou hebben opgeleverd, moet een V.N.-commissie een onderzoek instellen. Het recht van zelfbe schikking moet worden geëerbiedigd. Nieuws in één oogopslag De Sowjetunle meent, dat de neutraliteit van Finland één van de belangrijkste ga ranties is voor het behoud van vrede en rust in het noorden van Europa. Dit heeft premier Chroesjtsjef verklaard na de eerste be spreking met de Finse pre sident Kekkonen. Op 11 december zullen de ministers van buitenlandse zaken van de westelijke mo gendheden in Parijs de kwes ties Berlijn en Duitsland be spreken. President De Gaulle is gisteren in Londen aan gekomen voor het voeren van besprekingen met pre mier Macmillan. Gouverneur Rockefeller vertrekt morgen naar Biak en maandag naar de Ver. Staten na eerst besprekingen te hebben gevoerd met de Nederlandse regering in Den Haag. De Ver. Staten zullen proeven met kernwapens ne men, terwijl de besprekin gen over het staken van der gelijke proeven volgende week in Genève aan de gang zullen zijn. De Algemene Vergadering der V.N. aan vaardde een resolutie, waar in het gebruik van atoom wapens als een inbreuk op het handvest wordt be schouwd. Dertien Afrikaanse lan den (de z.g. Brazzaville- groep) hebben nu officieel een ontwerp-resolutie inge diend ter oplossing van de Nieuw-Guinea-kwestie. Het is niet uitgesloten, dat meer landen het ontwerp zullen ondertekenen. Van Neder landse zijde werd de reso lutie bevredigend genoemd, de Indonesiërs voelden er Alle centrale organisaties van werkgevers en werkne mers hebben een circulaire ontvangen, waarin het ak koord inzake de matiging van het loonbeleid nader wordt gepreciseerd. De circulaire is afkomstig van de loon- commissie van de Stichting van de arbeid en is opge steld samen met de minister van sociale zaken en de rijksbemiddelaars. De Sociaal-economische raad zal staatssecretaris Schmelzer verzoeken een zo danige wijziging in de wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie te bevorde ren, dat de raad ook de be- voegheid krijgt uit eigen be weging te adviseren tot de instelling van een schap, als daarover geen volledige overeenstemming bestaat tussen werkgevers en werk nemers in de betrokken be drijfstak. Het is niet uitgesloten dat meer landen het voorstel zullen ondertekenen. In de commissie zouden vijf landen zitting moeten hebben en de Vergadering zou de leden moeten benoemen op voor stel van Mongi Slim. Zij zou niet alleen een onderzoek naar de omstandigheden, in Nederlands Nieuw-Guinea moeten in stellen. maar tevens de mogelijkheden moeten nagaan van internationalisering gedurende een bepaalde tussentijd. De commissie mag ..geen afbreuk doen het recht der bevolking om ten slotte zelf te beslissen over de status Nieuw-Guinea". Deze laatste beperking geldt eveneens voor de Nederlands-Indo nesisdhe onderhandelingen die aan de in stelling van de commissie moeten vooraf Aan de secretaris-generaal Oe Thant wordt verzocht eerst alle mogelijke stap pen te doen om hervatting der onderhan delingen te vergemakkelijken en hel overleg gaande te houden. Een eerlijke kans Een woordvoerder van de Nederlandse delegatie verklaarde, dat deze resolutie als vergelijk tussen de voorstellen Nederland en van India weliswaar geheel de Nederlandse plannen dekt. doch op essentiële punten bevredigend mag worden geacht. Het voorgestelde Neder lands-Indonesische gesprek moet eer eerlijke kans hebben. Een woordvoerder van de Indonesische delegatie verklaarde dat het voorstel de zaak geen stap verder brengt. Indonesië en Amerika Te Djakarta heeft de vice-voorzitter van Sukarno's opperste raad van advies. Ruslan Abdulgani, verklaard dat bet Amerikaanse standpunt „tamelijk uitstrevend is maar in wezen neerkomt op hetzelfde als de Nederlandse opvat ting". Men kan daaruit opmaken, dat voor westelijk Nieuw-Guinea nog steeds uitwendige zelfbeschikking wordt geëist. Uitwendige zelfbeschikking wijst Indone sië echter af omdat deze een scheuring in de Indonesisahe eenheid betekent op grond van een stelling, die hij al lang uit het Nederlandse politiek woordenboek „Het Amerikaanse voorstel heeft ech ter in zoverre een bevredigende kant, dat het Indonesië later zal worden gestaan. West-Irian te betreden om daar een soort campagne te voeren, doch eer der belangrijke gebreken van het Ame rikaanse standpunt is, dat er geen waar borgen zijn voor een onbelemmerde toe gang van Indonesië tot West-Irian". Gedurende de conferentie van niet gebonden landen te Belgrado ha'dden „bepaalde Nederlandse kringen" de Indo nesische delegatie met een soortgelijk voorstel benaderd doch „wij zeiden toen met nadruk, dat wij onmogelijk het reoht op uitwendige zelfbeschikking zouden kunnen aanvaarden. Alleen het recht op inwendige zelfbeschikking, zoals dat geldt in verscheidene delen van Indonesië, der meer in Djokjakarta en Atjeh. is ons aanvaardbaar", aldus Abdulgani. In de Algemene Vergadering heeft de vertegenwoordiger van Cyprus. Rissides, waardering uitgesproken voor het Ne derlandse voorstel, wat betreft de over dracht van de soevereiniteit aan de Ver enigde Naties, „doch in dit bijzondere ge val moet er rekening worden gehouden met verschillende overwegingen." De Indiase resolutie is nuttig, Cyprus bindt zich noch ten aanziet het Nederlandse noch ten aanzien het Indiase voorstel, zeide Rissides. De afgevaardigde van Marokko heeft verklaard dat zijn land de resolutie t India zal steunen. Hij sprak over goede betrekkingen tussen Nederland Marokko en hooDte. dat Nederland zijn voorstel zou intrekken. Dit zou geen kening houden met de Indonesische s vceiniteit. zeide hij. Ousman van Mali noemde het Neder landse voorstel een „politieke en juridi sche manoeuvre", die de overdracht aan Indonesië alleen maar vertragen kan. De Rus Lapin zeide „de gerechtvaar digde aanspraak van Indonesië" ten volle te steunen. De Sowjetunie zou zich zetten tegen het Nederlandse voorstel, dat alleen maar „voortzetting van de Neder landse heerschappij" beoogt. ken van de westerse grote vier zullen op 11 december in Parijs bij- Fa D. Kret en Zn. PRESIDENT Kekkonen i de premier Chroesjtsjef zijn gistermorgen voor eerste maal bij elkaar gekomen in de Siberische plaats Novosibirsk o mte spreken over de defensie-aangelegenheden. In een gezamenlijk com muniqué wordt verklaard, dat de vraagstukken, die in de Russische nota van 30 oktober ter sprake werden gebracht, in een geest van onpartijdig heid en wederzijds vertrouwen zijn besproken. Premier Chroesjtsjof verklaarde aan een lunch, waaraan ook de Finse pre sident aanzat, dat de Sowjetunie het betreurt het noorden van Europa niet langer te kunnen zien als een gebied vrede en rust, zoals het tot nu toe geweest is. Dat is dan ook de reden, waarom in de Russische nota aan Fin land gezamenlijke maatregelen ter ver sterking van de Finse en Russisch? grenzen zijn voorgesteld. De Sowjetunie, aldus de Russische pre- ier, beschouwt het als haar voornaam ste taak alle noodzakelijke maatregelen te treffen om de Westduitse militaristen toom te houden, voor het te laat is. Het streven van de Sowjetunie om een vredesverdrag met Oost-Duitsland te tekenen en daardoor de toestand in Ber- te normaliseren heeft volgens Chroesjtsjef juist een vredelievende be doeling gehad. Chroesjtsjef verklaarde verder, dat men u eenmaal voormalige nazi's, die de leiding hebben in de Bundeswehr en de NAVO infiltreren, geen wapens in han den geven, omdat zij neigen naar oor- logsavonturen. Zelfs hun plechtigste ge loften kunnen niet vertrouwd worden. De Sowjetunie is er heilig van over tuigd. dat Denemarken cn Noorwegen door lid te zijn van de NAVO en door een gezamenlijk commando voor de Oost zee in te stellen hun eigen veiligheid on dermijnen en de toestand in Noord-Euro pa en de Oostzee slechter maken. Chroesjtsjef herinnerde aan het bezoek van de Westduitse minister van defensie Strauss aan Noorwegen. Men zou het niet willen geloven, maar dit alles lijkt toch zeer veel op een of andere militaire de monstratie, aldus Chroesjtsjef. Hij vroeg zich af of de rechtervleugel in Finland niet probeert de vriendschap met de Sowjetunie te ondermijnen en de politiek van Kekkonen en Paasikivi te saboteren. In beide laatstgenoemde poli tici had Chroesjtsjef het volste vertrou wen, maar niet in de activiteiten van de Finse rechtse groeperingen. De Russische premier besloot met te zeggen, dat de neutraliteit van Finland een van de belangrijkste garanties is voor het behoud van de vrede en de rust in het noorden van Europa. President Kekkonen is van plan van daag naar Moskou terug te vliegen en vandaar de nachttrein naar Finland te nemen. Waarschijnlijk zal hij in Moskou en daarna in zijn eigen land een tip van de sluier van deze uiterst geheim gehou den besprekingen oplichten. Voor vervolg zie pagina 9 Officiële dealer van: Verf van Vettewinkel I Wienese ladders Tokion Lakken I Sphinx kwasten Nemi Muurverven I Sata Pistolen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT 3 Verkoop uitsluitend engros LEIDEN Te]. 33909 Berlijn-conferentie 11 december Circulaire aan organisaties DE looncommissie van de Stich ting van de Arbeid heeft samen met de minister van sociale zaken en volksgezondheid en vertegen woordigers van het College van Rijksbemiddelaars de tekst vastge steld van een circulaire, waarin het akkoord inzake de matiging van het loonbeleid nader wordt gepreciseerd. De circulaire is verzonden aan alle Centrale organisaties van werkge- srs en werknemers, welke saraen- erking in het bestuur van de Stich ting van de Arbeid. De centrale organisaties zullen de inhoud van de circulaire nu nog in de eigen bestuurskring aan de orde stellen. Ook in het kabinet en binnen het College van Rijksbemiddelaars zal de inhoud nog getoetst kunnen worden Opmerkingen van de zyde van de centrale organisaties zullen vóór 28 november a s. bjj het secretariaat van de stichting binnen moeten zijn, waarna dan op 29 november de definitieve tekst van de circulaire kan worden vastgesteld. De verwachting bestaat, dat de in houd van de circulaire, daarna door minister Veldkamp als een Algemene Aanwijzing voor het te voeren loonbe leid in de zin van het Buitengewoon Besluit Arbeidsverhoudingen 1945 zal worden aangemerkt. Het College van Rijksbemiddelaars zal zich dan in de toekoms-. bij het toetsen van Iconvoor- stellen hiernaar hebben te richten Uit de circulaire aan de centrale organisaties blijkt, dat bij het toetsen van loonvoorstellen de produktivitèits gegevens van het Centraal Bureau Premier Chroesjtsjef van Rus land flinks) en de Finse presi dent dr. U. Kekkonen hebben gisteren gesproken over de mo gelijkheden van verdediging te gen de Westduitse „ex-nazi's". Kekkonen kwam op verzoek i Chroesjtsjef naar Novosi birsk in Siberië. Zoals bekend, vroegen de Russen in een nota ?m besprekingen, die een neenschappelijk verdedigings verdrag tot resultaat zouden moeten hebben. eenkomen om de kwestie Berlijn en Duitsland te bespreken, zo verklaar de gisteren deWestduitse minister van buitenlandse zaken Schroder. Schrödei zei dit ln zijn verslag v: de besprekingen in Washington aan de christen-democratische Bondsdaglractie. Hij verklaarde dat de Amerikanen blijk hebben gegeven van de bereidheid hun positie :n Berlijn met alle mogelijke middelen te verdedigen. ..De Amerika nen zijn bereid het hoogste risio nemen," aldus Schroder. De minister noemde de ruimte onderhandelingen over Berlijn „buiten gewoon nauw". Een nieuwe ove: komst betreffende de stad moet geba seerd rijn op de status waartoe aar eind van de tweede wereldoorlog be sloten werd en het Berlijns probleem moet los van de kwestie van de Duitse hereniging behandeld worden, zo ze Voor de besprekingen tussen Ken-nedy en Adenauer stond West-Duitsland op het standpunt dat beRle kwesties tege lijkertijd behandeld moeten worden. Intussen is president De Gaulle gis termiddag op het Britse vliegveld Gat- wick aangekomen voor rijn besprekin gen met premier MacMillan tijdens het komende weekeinde. President en mevrouw De Gaulle den op het vliegveld namens koningin Elizabeth verwelkomd door de opperste kamerheer Lord Scarborough, en ver volgens door premier MaóMillan en echtgenote. Tien minuten na aankomst vertrok Je Britse premier met zijn hoge gasten Birch Grove, het buitenverblijf TN ZIJN BESPREKINGEN met de Finse president Kekkoncn heeft Chroesjtsjef het gegooid over de boeg van eigen on gerustheid. Aan die ongerustheid had hij trouwens reeds terstond in zijn benade ring van Finland uitdrukking gegeven. Die Russische ongerustheid is een meer algemeen verschijnsel. Zij heeft ertoe ge leid, dat Rusland zich in het Westen voor zien heeft van een bolwerk van satelliet staten, waarachter het zich wenst te be schermen. In dit front is tot op heden Fin land de open plek. En via deze open plek acht Chroesjtsjef zich bedreigd. Die open plek moet worden gedicht. Het zou een punt van discussie kunnen zijn. in hoeverre Rusland zelf reden heeft gegeven tot eigen ongerusfheid. Die reden is er natuurlijk volop. Niet voor niets spreken wc van een vrije en van een on vrije wereld. Rusland kan zich geen vrij heid veroorloven. Het moet het hebben van de dwang. De vrijheid moet worden onderdrukt, maar de onderdrukking van de vrijheid roept tegelijk bij de verdruk ten en bii dc met verdrukking bedreigden nieuw verzet op. De ene oorzaak werkt verhevigend op de andere in en geen wonder, dat de Rus sische ongerustheid eer toe- dan afneemt. Er snreekt bij de Rus ook een behoorlijke portie slecht geweten in door, al zijn de communisten in het luisteren naar het ge weten nooit opvallend sterk geweest. Zo voelt dan de Rus zich nog aan de Finse sector onzeker en het lag voor dc hand, dat de Finse regering zich is gaan beijveren om aan Chroesjtsjef duidelijk te maken, dat hij van Finland niets te duchten heeft. Niemand minder dan de Finse president werd aangewezen, om, diep in diens eigen land, aan Chroesjtsjef dit te gaan verzekeren. Helaas is al wel duidelijk geworden, dat het voor Chroesjtsjef niet voldoende is geweest. De Russische druk op Finland wordt verzwaard. Deze druk kan in twee- erlei opzicht worden geoefend militair zowel als politiek. Beide zijn voor de Fin stellig in hoge mate onaantrekkelijk. Het zou neerkomen hetzij op het afstaan van Finse bases aan Rusland hetzij op het binnenhalen van Finse communisten in de Finse regering. Intussen richt, over Finland heen. de Rus sische druk zich ook op die beide Scan dinavische landen Noorwegen en De nemarken die voor de NAVO hebben gekozen. Dit lidmaatschap van de NA\o wordt hun door de Rus als een ernstige reden tot grief aangerekend. Overigens bewijst Finland wel, dat strikte neutrali teit allerminst een vrijbrief is om aan de Russische bemoeiingen te ontkomen. Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's van MacMillan. waar de Brits-Franse besprekingen zullen worden gevoerd. Deze besprekingen zullen, naar ver wacht wordt, voornamelijk gaan over fl- kansen op onderhandelingen met de Sowjetunie over de kwesties Duitsland en Ber.'iin en over de gevolgen van Engelands toetreding tot dc Europese Economische Gemeenschap. In ve-band met de komst van de Franse oresïdent waren op het vliegveld Gatwidk en omgeving extra veiligheids maatregelen getroffen. de vorige herziening berekende of ver onderstelde ontwikkeling van de pro- duktiviteit als uitgangspunt worden ge- Zoals bekend dient de toelaatbare loonkostenstijging voor 1962 gebaseerd te worden op het percentage van de produktiviteitsontwikkeling, dat gelijk is aan driemaal de trendmatige produk- tiviteitsstijging vermeerderd met 2 pet. voor 1962 gedeeld door vier. In de circulaire is ook vastgelegd, dat de looncompensatie voor de huur- verhoging van 1962 niet in mindering mag worden gebracht op de voor loon kostenstijging beschikbare produktivir !*i teitsruimtc. Deze compensatie zal de Statistiek van beslissende be- tek.nl, mil,.. zijn Komt .en bedrijf». j ,ejdon prijsverhogins. Alleen dit8* uitzonderingsgevallen zal over een f n i afwijking van deze regel met Economi- do"sl,a<- 1Jc berekening! sri,e Zaken overleg kunnen worden ge- de produktivlteitstrend over de p^.gd Ook thans zal bij het loonbeleid met aandacht moeten worden besteed afgelopen drie jaar, welk gegeven bU het nieuwe loonbereid onmisbaar is. kan dit uiteraard van veel betekenis Hjn. irdinatie. Deze Algemene Aan wijzing zal gelden voor de periode ge durende welke de bijzondere sche omstandigheden voortduren. lichte vorst en overdag zon. In de afge lopen nacht i« er veel beujolkinp komen binnendrijven. Wij zullen dit weekeinde aan de rand liggen van een stormdepres- sie, die de kust van Midden-Noorwegen nadert en bonen IJsland een noorder sneeuwstorm veroorzaakt. Ook in Schot land werden vanmorgen enkele sneeuw buien verwacht) maar tot ons land zal deze koude lucht niet doordringen. Het blijft met middagtemperaturen van 8 tot 10 graden vrij zacht en regen ran bete- HET WEER IN EUROPA kenis is er tot morgenavond evenmin tc verwachten. Rapporten hedenmorgen zeven uur vacht tot zondagavond: Tendens: langzaam stugena De Bilt i Bewolkt weer met hier en daar mist en jUU later kans op enige regen. Matige tot zwakke wind uit zuidelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. (Opgemaakt 11.15 uur). yper V l*l ZON EN MAAN Rein Oe b Zondag: zon op 8.17, onder 16.37; maan Twci op 20.30. onder 11.39. Kind Maandag: zon op 8.19, onder 16.36; maan jjd -I op 21.29. onder 12.18. 6teoc 30 november L. K. O*o 5 s. IN„ HET BELANG van de dat deze proef van belang in het medische vakblad The stralen die benedenwaarts medische wetenschap heb- kan zijn voor die patiënten Lancet, ben Britse artsen een varken voor wie elk contact met een laten zweven. Zij hebben dit bed nadelig is, b.v. patiën gedaan volgens de principes ten met ernstige brandwon- van de Hovercraft, het vende voertuig voortbeweegt op kussen. den over het gehele lichaam veel succes, zich of met verlammingen, lucht- Het onderzoek dat in Stan- Hospital in Middlesex zijn gericht. Met 12 opwaart se luchtstralen slaagden de trokken xei: Bij de eerste proeven met artsen erin een verdoofd hadden zij niet varken een uur lang iwe- ende te houden. den de artsen Een huidwondje van het dat van het lawaai van de luchtstralen. Er bestaat geen De artsen zijn van mening is gedaan, staat beschreven stand gehouden door lucht- duurd. de constructeurs van Ho- dier droogde in HHIH vercraft. Het luchtkussen Normaal zou dit volgens de gevaar dat de patiënt weg- de Hovercraft wordt in artsen 24 uur hebben ge- zweeft. De stralen houden hem op zijn plaats. 'ralvldor windstil izvt 1 windstil vlndstil windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1