Triest en doods land DRUKKER HANS HOSSFELD tuóóen cJ-lelmótedt en onoverbrugbare Ook bij Lübeck staat'n Brandenburger poort ZATERDAG 25 NOVEMBER 1961 PER TREIN DOOR HET IJZEREN GORDIJN Wegen zonder doel Iet IJzeren Gordijn, dat dwars door het vroegere onbedeelde Duitsland vanaf Lüberk in het noorden tot Hof bij de Tsjechi sche grens loopt, beeft op liet gebied van bet verkeer nog al wat moeilijkheden veroorzankt. lo zijn er spoorlijnen, die geheel zijn opgeheven en ook nog, die West-Duitsland en 0< Op het gebied van het wegve keer moesten in West-Duitsland ook diverse voorzieningen wor den getroffen, want door het IJzeren Gordijn werden drie Autobahnen, 30 rijkswegen en belangrijke nderbrokei m nog de tal- Dui nkeli land in gebruik zijn, dorh Het zijn „wegen zonder doel", zo ic grens over- als men die in de Weetduitse definitief de an- grensgebieden noemt vele toonaarden en in meer dan één taal hadden de luidsprekers op het perron van Helmstedt verkondigd, dat het laatste station van het vrije Westen was bereikt. Het volgende zou Marienborn in Oost-Duitsland zijn en het was daarheen, dat de trein enkele minuten later opstoomde. Een ondefinieerbare, doch enigszins beklemmende atmosfeer ontstond in de coupé, toen enkele kilometers buiten Helmstedt het IJzeren Gordijn in zicht kwam. Grenzen mogen dan denkbeeldige lijnen zijn, de grens tussen West- en Oost-Durtsland is dat beslist niet. 0000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000^ liggen tussen Kleinensee en Grossensee *41 Bodesruh is de symbolische naam voor het jachthuis, niet ver van de stad Kassei in Mid den Duitsland, vlak bij het IJze ren Gordijn. Heel wat Oostduitse vluchtelingen zijn er in de loop van de jaren aangekomen en kre gen er de rust, die zij op com munistische bodem niet vonden. Vanuit Bodesruh kijkt men het brede dal in, waar de grens tus sen vrijheid en concentratiekamp loopt. Achter die grens ziet men bij helder weer de contouren van I de stad Eisenach, waar Luther I als scholier heeft gewoond, waar Johann Sebastian Bach is gebo ren en waar op een 411 meter hoge rots de bekende Wartburg staat. Deze burcht, waar Luther in 1521 en 1522 verbleef, is in grijpend gerestaureerd. De Oost duitsers hebben er een .nationaal cultureel monument" van ge- Twee dorpjes In het dal liggen twee kleine I dorpjes: Kleinensee en Grossen- I see Ze liggen slechts honderd I meter van elkaar verwijderd, iaar het IJzeren Gordijn heeft wreed van elkaar gescheiden. Bij de-enige boom, die langs het I korte stukje weg tussen beide I dorpjes staat, houden thans IOostduitse Vopo's de wacht. Vroeger beschouwde men Klei- nensee en Grossensee als één ge- meente. Jonge echtparen vestig- den zich waar het toevallig uit- kwam. Men maaktp geen onder- ■j scheid tussen Kleinensee en Gros- sensee. De burgers bewerkten de vruchtbare akkers in het dal en waren gelukkig. Iedereen in Klei nensee had verwanten in Grossen see en er was geen enkele inwo- Grossensee, die geen fa- Kleinensee had. Hermetisch Toen werd het IJzeren Gordijn uitgevonden". Zij, die zich toe vallig in Kleinensee hadden geves- e' tigd, hadden geluk. Kleinensee werd West Duitsland en Grossen see kwam onder communistisch la bewind. De families werden uit elkaar gerukt. In de eerste jaren kon men nog wel eens bij elkaar op bezoek komen, doch allengs werd de controle scherper. Van Oostduitse zijde werd de grens i langzaam maar zeker hermetisch gesloten. Er stierf een oude vrouw in Grossensee. Zij had veel kinde ren. waarvan het merendeel in Kleinensee woonde. Ook die hoor den van de dood van hun moeder en wilden naar het ouderlijk huis gaan. Voor dit speciale geval zou den de Vopo's toch wel toestem ming willen verlenen. Het waren immers óók Duitsers! Zo dachten zij, die in Kleinen see woonden, doch zij dachten verkeerd. De Vopo's gaven geen toestemming. De kinderen van de overleden vrouw moesten maar I zorgen voor officiële papieren om Oostduits grondgebied te mogen 1 betreden. Zelfs met die papieren J was dat alleen nog maar mogelijk I via Helmstedt, een omweg, die een dag reizen noodzakelijk maak te. En dat voor een afstand van slechts 100 meter.... Diepe kloof De papieren werden niet ver leend. De communistische bureau cratie gedoogde niet een zo snelle werkwijze en bovendien strookte het verzoek niet met de Oostduit se opvattingen. Toestemming om de begrafenis in Grossensee bij te wonen, werd dus niet gegeven. Het deel van de familie in Klei- i nensee moest maar in West Duits- i land blijven. De Oostduitse fami lieleden zouden de begrafenis wel zonder hulp kunnen, regelen. Dat hebben zij dan ook gedaan. Zij lieten zelfs luidsprekers op het kerkhof vlak bij de grens aan- brengen. Daarvoor wilde de Oost duitse burgemeester van Grossen see nog wel toestemming geven. Vanaf hel jachthuis Bodesruh heeft men een goed uitzicht over brede dal, waardoor het IJzeren Gordijn loopt. Op de bergen aan andere zijde ligt Eisenach. Het IJzeren Gordijn loopt tussen Grossen en Kleinensee, de dorpjes die op de voorgrond liggen. De grens passt de ene boom, die tussen Kleinensee rechtsen Grossensee (lin staat. Kleinensee bleef Westduits territoir: Grossensee is thans comr nistisch gebied. En op de middag van de be- aan de geopende groeve sprak, grafenis stonden de Westduitse De kloof tussen West en Oost familieleden uit Kleinensee aan Duitsland, tussen Grossensee en het IJzeren Gordijn en luisterden Kleinensee, gaapte diep. Alleen naar de woorden, die de Oost- luidsprekers vermochten die te duitse predikant uit Grossensee overbruggen De langzaam rijdende trein pas seerde eerst een klein, groen hokje, dat de Westduitse grens posten tegen regen en wind moet beschermen. Het staat vlak naast de spoorbaan. Duidelijk was waar te nemen, dat de man, die er in zat, rustig een geïllustreerd blad zat te lezen. Voor hem geen werk. Zou iemand op de ongelukkige ge dachte komen het vrije Westen om te ruilen voor het grote con centratiekamp. dat Oost-Duits land heet, de Westduitse grenspost zou hem laten gaan. Zelfs die vrijheid bezitten de westerlingen. En zouden enkele vluchtelingen uit het Oosten kans zien over de zwaar bewaakte grensversperring tussen Oost en West te komen, de Westduitse grensbeambte zou zijn blad dicht slaan en de mensen „herzlich willkommen" heten. Denkbeeldige lijn Maar de Westduitse douanier was en bleef in zijn lectuur ver diept. Het passeren van de trein stoorde hem niet. Evenmin schonk hij aandacht aan de bedrijvigheid van de Oostduitse militairen, par don Volkspolizisten, enkele tiental len meters verderop. De grens een denkbeeldige lijn? Hier niet! Prikkeldraad markeert haar loop. Op geregelde afstan den staan bovendien hoge wacht torens en deze werden zeker niet gebouwd ter versiering van het landschap. Hoog op het bemande platform zijn schijnwerpers en zoeklichten te onderscheiden... Langzaam stoomde de trein verder. Velen stonden voor de raampjes om het IJzeren Gordijn, een onbehaaglijk begrip, te zien. Vlak langs de spoorbaan lagen Vopo's languit op de grond achter hun machinegeweren. De mensen stootten elkaar aan. Het was dui delijk. dat het IJzeren Gordijn was overschreden, dat ..de wel vaartsstaat voor arbeiders, waar alles vrede predikt" was bereikt.. Voor 50 Oostmarken Even later stopte de trein langs het armzalige perron van Marien born. Ook hier vele luidsprekers, die eerst de reizigers een welkom in de Deutsche Demokratische Re- publik toeriepen en daarna aller- Waar „Hef Gordijn" in hef noorden eindigt In het noorden eindigt het IJzeren Gordijn bij Lübeck. De meest noordelijke weg, die de scheidslijn tussen vrijheid en concentratie kamp kruist, loopt van deze oude Hanzestad naar het huidige Oostduitse territoir van Mecklenburg-Schwerin. De weg kan echter niet meer als verbindingsweg worden ge bruikt, want slechts enkele kilometers ten oosten van Lübeck versperren rood-witte grensbomen de doortocht. Grensbomen en.... een Brandenburger Poort. De Duitse douane beambten hebben hier van hout het bekende gebouw uit Berlijn nagebootst, kleiner maar niettemin nauwkeurig. Zij hadden geen be ter symbool kunnen kiezen om aan te dui den, waar Oost Duitsland begint. Bij deze Brandenburger Poort stonden we te kijken naar het langzaam oplopende land daarach ter, naar Oost Duitsland. Het was er rustig, doch ook hier bedroog de schijn. Dat ervoe ren we even later Van gevangenis naar concentratiekamp Er kwam een Westduitse douanier op ons toe: „We brengen straks twee mannen naar de grens. Als U even wacht, kunt U mee gaan". De jongens, zo hoorden we, waren des mor gens uit de gevangenis ontslagen en wilden naar Leipzig. Ze hadden nog wat Westduitse marken, maar moesten die bij de grens af staan, omdat niemand Westduitse marken naar Oost Duitsland mag meenemen zonder speciale toestemming. De jongens vroegen, of ze er nog wat bier voor mochten kopen. Dat werd natuurlijk toegestaan en nu zaten ze in de Bierstube aan de grens. „Kan men dan zonder meer van West- naar Oost Duitsland gaan?" .Ja", antwoordde de douanier. Natuurlijk brengen we de mensen op de hoogte, dat te rugkeer dan uiterst moeilijk wordt, maar als ze beslist willen, houden we ze niet tegen. Be halve Westduitse marken mogen ze nog mee nemen, wat ze bij zich hebben". We keken zwijgend een tijdje in de richting van Oost Duitsland. „Het is er rustig", von den we. „Dat lijkt maar zo", antwoordde de douanebeambte. „Reken maar. dat ze ons in de gaten houden". Hij wees naar een hoge uitkijktoren vlak bij de grens: „Daar staan ze met verrekijkers de hele dag te loeren..." „Todesstreife" We stonden bij de eerste slagboom, onge veer honderd meter verwijderd van de zone- grens, waar, nog op Westduits grondgebied, een tweede slagboom staat. Honderd meter, die door Westduitsers niet worden betreden anders dan om het land te bewerken. Ach ter de tweede slagboom een sloot en daar achter op Oostduits territoir de ..Todesstrei fe", een strook grond van enkele meters breed, die geëgd is, zodat iedere voetstap op deze „Todesstreife" duidelijk zichtbaar wordt. En achter deze „Todesstreife" en evenwijdig er aan een pad, waarop de Oost duitse Vopo's regelmatig patrouilleren. De weg is er zelfs opgebroken, om eventuele sporen in het zand te kunnen waarnemen en aangezien de grens hier wordt gevormd door een klein riviertje, is zelfs ook zand gestrooid op het wegdek over de brug. „Daar komen ze", zei de douanier even later en inderdaad verlieten twee mannen van naar schatting tussen de 25 en 30 jaar de Wirtschaft en begaven zich naar het hou ten kantoortje van de Westduitse douane. Het duurde daar niet lang. De formalitei ten waren spoedig afgewikkeld en de twee mannen begaven zich met de douanebeambte op weg. Naar de tweede slagboom.... Naar het IJzeren Gordijn. ,,Hou je taai" „Ongetwijfeld zien ze ons al komen en ne men al maatregelen", merkte de Westduitse beambte onderweg op. Zwijgend werden de laatste tientallen meters afgelegd. De stilte werd eigenlijk beklemmend. Vlak voor de tweede slagboom zei een der mannen plotse ling: „Ik ga niet mee; ga jij alleen maar". De tweede keek zijn vriend aan: „Waarom niet? Daar hebben we zo werk en er zal ook wel wat te eten zijn". „Dat is mogelijk", zei de eerste weer, „maar ik blijf toch maar liever aan deze kant". We waren de grens genaderd. De beide mannen gaven elkaar de hand en mompel den elkaar zo iets van „hou je taai" toe. Toen bukte de ene zich, ging onder de slag boom door, de Oostzone in. Hij passeerde de brug en de „Todesstreife". Zijn voetstap pen tekenden zich duidelijk op de geëgde strook grond af. Even later had hij weer asfalt onder de voeten en liep de langzaam stijgende weg op Misschien was hij honderd meter gevorderd naar het gebouw op een halve kilometer af stand langs de weg, waarin kennelijk de Vopo's zijn gehuisvest, toen plotseling enke le van deze Vopo's uit het struikgewas te voorschijn kwamen en zich tussen de man en de grens posteerden. Een eventuele terug tocht was al niet meer mogelijk! Er kwamen nog meer Vopo's in camouflagepakken aan hollen. Onder gewapende escorte werd de man naar het Oostduitse douanegebouw ge bracht. Alsof hij het niet alleen had kunnen vinden. Voor hoe lang „Oost Duitsland heeft er een burger bij", zei de man, die op het laatste moment had afgezien van zijn tocht naar Oost Duitsland. „Ja", zei de douanier, „voor hoe lang?" „Hij zal de eerste niet zijn, die spoedig te rugkomt. Dat hebben we al zo dikwijls be leefd. Maar de terugtocht moet in het ge heim gebeuren en daaraan zijn gevaren ver bonden. Want de Vopo's brengen hem niet naar de grens". Dat is het verschil tussen de Oost- en de Westzone. Hij zei het niet met zoveel woor den, maar het was wel duidelijk: dat is het verschil tussen de vrijheid van het Westen en het concentratiekamp van het Oosten lei aanwijzingen uitkraaiden. Ve len moesten uitstappen; anderen mochten blijven zitten. Reizigers met bepaalde paspoorten werden naar onderscheidene loketten ge dirigeerd. Westduitsers werden op een andere wijze gecontroleerd dan Oostduitsers. Buitenlanders, die alleen maar gebruik maken van de vrije doortocht tussen West-Duitsland en West-Berlijn kregen tegen inlevering van tien harde Westduitse marken (die thans 50 Oostduitse marken waard zijn) een vodje papier ter invul ling: naam, adres, woonplaats, beroep, paspoortnummer. Even la ter werden de papiertjes weer op gehaald. Vijftig Oostduitse mar ken is de tol om per trein gebruik te mogen maken van de 130 km lange route door Oost-Duitsland, waarvoor bovendien al op het kaartje wordt betaald. De controle geschiedde inten sief.De treinen stoppen in Marien born langer dan aan welk an der grensstation in West-Europa dan ook. Oost-Duitsland (lees Rusland) heeft de klok terugge zet. Men is immers niet gebrand op toeristen. Opeters van toch al schaarse rantsoenen en boven dien: goede herinneringen nemen ze toch niet mee.... Eindelijk zette de trein zich weer in beweging. De restauratie wagen was gesloten. Een doods landschap trok langs de vensters voorbij. Leeft Oost-Duitsland wel? Leeft men in de Deutsche Demo kratische Republik? In ieder ge val: het is er noch Duits, noch democratisch! Maagdenburg met zijn dubbele domtorens kwam in zicht. Een kort oponthoud. De weg, die van af het perron te zien is, was op merkelijk rustig. Is dit het hart van het oude Maagdenburg, dat in de negende eeuw al een druk handelscentrum was? De auto's die er rijden, waren van een verouderd type. Een vrouw stapte uit de trein en begaf zich naar de uitgang. Zc droeg een plastic emmer, die vol met huishoudelijke voorwerpen was. kennelijk gekocht in het Westen. De Vopo's, die ook hier in groten getale liepen, lieten haar gaan. Waarom ook zouden ze de vrouw verhinderen deze goederen, die in Maagdenburg niet of veel duurder en dan nog slechter zijn te krijgen, mee naar huis te ne- De trein zette zich weer in be weging. Verder door Oost-Duits land. Drie uur, nadat het prikkel draad bij Marienborn was gepas seerd. werden de bossen van Grü- newald bereikt. Drie uur voor 130 km. En Grünewald is West-Ber lijn... Weer een lach De beklemming week. Er werd weer gelachen. Hier was het vrije eiland West-Berlijn. Praktisch ie dereen maakte zich gereed de trein te verlaten en toen deze de grote overkapping van Berlin-Zoo binnenreed, keek iedereen uit de raampjes. Men hunkerde weer naar bedrijvigheid en naar men sen, die niet met sombere gezich ten rondlopen. En 't viel op: een heel station vol burgers. Eén perron telt Berlin-Zoo. Eén perron voor het gehele internati onale treinverkeer met West-Ber lijn. Maar de reis vond er een einde. Geen militairen, die de reizigers met langdurige contro les ophielden. Geen luidsprekers, zoals in Marienborn, die een wel kom toeriepen. Dat is hier over bodig. De hele atmosfeer is an ders. Men voelt, dat men welkom is. Men was weer op een stukje grond, waar westerse vrijheid wordt gevonden...! Op het kaartje van Hans Hossfeld staat: „Drukkerij op het IJzeren Gordijn". En Hans Hoss feld zegt daarmee niets te veel. Vroeger bezat hij een bloeiend bcdr^f in Vacha, een stad aan de hoofdweg tussen Bad Hersteld en Eisenach aan de rivier de Werra. Daar had hij behalve zijn woonhuis, ook een drukkerij en een boekhandel in één groot pand in de voornaamste winkelstraat. Dat pand werd echter te klein. Hij moest er een krant voor Thüringen drukken en had daarvoor ruimte no dig. Dus besloot Hossfeld zijn pand in Vacha uitslui tend voor zijn boekhandel in te richten en een druk kerij met woonhuis te la ten bouwen direct aan de andere zijde van de brug over de VVerra. Aldus geschiedde. Het is in feite de ondergang zijn drukke gelote Hossfeld de than, verwaarloosde bru ij of de hem g, zie, Hans tfgesloten en van zijn bedrijf geworden, al heeft Hans Hossfeld er geen moment spijt van gehad De grens tussen West- en Oost-Duitsland kwam in de buurt van Vacha te liggen. Vacha zelf werd Oostduits territoir. De Werra werd grensrivier, doch juist bij de brug volgde de grens niet meer de rivierloop, doch boog af en werd.... dwars door het huis van Hans Hoss feld gelegd. Zijn drukkerij bleef West-Duitsland, even als de gang van zijn woning en een enkele kamer. Ande re kamers, die eveneens op de gang uitkwamen, bleken in Oost-Duitsland te komen liggen. In het begin gaf dat geen moeilijkheden, doch toen de zogenaamde Deut sche Demokratische Republik werd „uitgeroepen" en prik keldraad de wrede grenslijn moest markeren, werd het huis van Hans Hossfeld niet ongemoeid gelaten. Communistische metse laars kwamen de woning van Hans Hossfeld binnen en metselden de deuren dicht van iedere kamer, die op Oostduits grondgebied lag. Oostduitse communisten knechten joegen Hossfeld en zijn gezin de drukkerij in. Zijn woonkamer kon hij en kele uren later niet meer betreden: dichtgemetseld. Hij kon nog juist vanuit zijn drukkerij in de gang en in een enkele kamer komen. Recht tegenover de brug, die van het stadje Vacha over de Werra is aangelegd, liggen de drukkerij en Ide woning van Hans Hossfeld. ,J)rukkery op het IJzeren Gordijn" zoals terecht op het kaartje van Hossfeld slaat, want de grens loopt dwars door hel uoonhuis, het rechter gedeelte van het pand. Achter de drukkerij is tegen de heuvelhelling duidelijk de zogenaamde Todesstreifete zien, een strook grond die de grens tussen West en Oost aanduidt (met wit lijntje aangegeven op deze foto). Een woning werd in tweeën gespleten WOONT OP HET IJZEREN GORDIJN Gelukkig bleek zijn trap naar boven nog juist West- Duitsland te zijn. Dus kon hij de kamers op de eerste verdieping, voor zover deze aan de Westduitse kant la gen, nog bereiken. Maar ook daar werden de toegangen tot de „Oostduitse kamers" afgesloten. Grauwe muren Het IJzeren Gordijn in de woning van Hans Hossfeld bestaat uit slecht afgewerkte, grauwe muren, waar eens goed geschilderde deuren wa ren. Maar Hossfeld is, on danks alles blij, dat hij aan de Westduitse kant van die grauwe muren leven kan. Nadien is hij nooit meer in zijn „Oostduitse kamers" geweest en nog minder kon hij naar zijn boekhandel in Vacha, want de brug waar over eens een druk verkeer was, werd meedogenloos ge sloten. Hij weet zelfs niet, wat van zijn boekhandel is geworden, of die er nog is en wie thans in zijn pand in Vacha huist. Hans Hossfeld was niet langer meer inwoner van Vacha, maar werd burger van Philippsthal, een dorp op verscheidene kilometers af stand. Van zijn drukkerij komt dan ook weinig meer terecht. Niemand uit Vacha kan er komen. De krant wordt elders in Thüringen gedrukt en op klanten uit het op een te grote afstand lig gende Philippsthal hoeft hij niet te rekenen. Trouwens, personeel kan hij ook niet krijgen, zover van de be woonde wereld.... En ondanks al deze moei lijkheden is Hans Hossfeld blij zijn drukkerij aan de andere zijde van de Werra te hebben gebouwd. Hij heeft er het IJzeren Gordijn mee in zijn woning gehaald, maar anders had hij ook thans in het grote concentra tiekamp Oost-Duitsland ge woond. Geen gas Alleen met slecht gemet selde muren in de woning van Hossfeld hebben de com munisten geen genoegen ge nomen. Zij sneden ook de i elektriciteits- en gastoevoer af. Hossfeld moest zich maar zien te redden. De Westduitse regering kwam helpen. Zij stelde direct een I aggregaat ter beschikking en prompt werd begonnen met I de aanleg van vele kilome- ters lange leidingen naar dit ene gebouw, eenzaam op het I IJzeren Gordijn, een heel eind van Philippsthal. Na tuurlijk was dit onrendabel, I maar Hossfeld, die geen en- kele vergoeding van Oost duitse zijde ontving, behoeft I dit onrendabele deel niet te betalen. De aanleg heeft de Westduitse regering bekos- I tigd. Zo leven Hossfeld en zijn gezin in vrijheid. Op het IJze ren Gordijn. In zijn woning de grauwe muren en wan- neer hij door de ramen van zijn drukkerij kijkt, ziet hij I rood-witte slagbomen, prik- I keidraad en aan de andere kant van de Werra de huizen I van Vacha, zijn geboorte dorp, waar hij is opgegroeid I en zijn zaak heeft gesticht, I maar dat voor hem vanuit zijn in tweeën gedeelde wo- I ning thans onbereikbaar ge- j bied is geworden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 13