Grondverkoop voor de bouw van een serie woningen Het Evangelie gaat door Noordwijk aan Zee Waarom torpedeert u uw eigen regering? Drie jaar geëist voor fraude van 1,5 ton Mr. Offerhaus (64) overleden Kamer wil meer voor de haven van Scheveningen Medicijn moet afgestemd zijn op de totale mens Indonesië hoopt op 8-jarenplan 61 NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 Gemeenteraad van SASSENHEIM F\E RAAD van Sassenheim was gisteravond in openbare vergadering bij- een. De nestor, de heer Van Breda, was wegens ziekte afwezig. De lange agenda, 16 punten, werd zoals gewoonlijk in een snel tempo doorge werkt. Dreigende discussies, gingen spoedig als een nachtkaars uit. Be langrijke verkopen van bouwgrond werden vlot goedgekeurd. Verkocht werd ongeveer 6700 m2 grond in 't plan Sportpark. De N.V. Eurowoningen te Den Haag wil deze grond voor f 178.580 kopen f 3800.per woning en f 420 per garage) om er 46 koopwoningen en 9 garages te bouwen. De raad besloot zonder veel animo (de j voorzitter moest zelfs de aandacht van 1 de leden voor dit punt vragen) tot ver koop van grond achter het oude Konings- huys. De N.V. Bakhuizen te Hilversum zal volgend jaar beginnen met de bouw J van 4 x 24 huurflats en 40 eengezins- H woningen bestemd voor de verkoop. Flats t*** De flats zullen VQor de ingeschrevenen op de wachtlijst van woningzoekenden zijn. De voorzitter deelde mee, dat het zeer waarschijnlijk is. dat de rijkspremic voor één flatgebouw dit jaar nog afkomt. De flats zullen worden verhuurd voor f70 per maand. De koopwoningen zijn voor eigen inwoners of voor diegenen, die economisch aan de gemeente zijn gebonden. De aannemer zal de grond kopen van de fa. Zonneveld en Co voor f124.837. Van de gemeente zal hij voor f184.463 grond kppen. Per koopwoning wordt dit f 3800, per flatgebouw f 34.200 en per garage f 350. De gemeente heeft een verordening ontworpen in verband met studie- bijdrage. De heer Kortekaas juichte het voorstel toe en achtte het drin gend nodig. In de eerste plaats vroeg hij zich evenwel af op welke gron den de vergoeding voor verblijf en studiemateriaal wordt verstrekt. De term „als de persoon niet in staat Is te betalen" vond spreker te rekbaar. 1174 Verder vroeg de heer Kortekaas zich af voor welke categorie studerenden de subsidie geldt. „Graag zag ik dit duidelijk omschreven. Mijn gedachten gaan uit ltclt'. raar de vakcursussen en avondscholen Haaf d e over het algemeen zeer slecht gesub sidieerd worden." De burgemeester antwoordde, dat het voorstel een uitvloeisel is van het pro vinciaal studiefonds. Zelf heeft hij met deze materie ervaring opgedaan en hem is gebleken, dat de subsidies bij de juiste personen terechtkomen. De draagkracht van de persoon is beslissend. Het vakon derwijs heeft de volle aandacht. Doordat de heer J. Fidder. commies A ter secretarie, per 1 januari naar de gemeente Dantumadeel zal vertrekken, komen twee functies vacant. Voor de functie onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand koos de raad de heer A. Goedbloed. Tot waarnemend-ontvan- ger werd de heer A. van Zonneveld be- noemd, die na de benoeming onmiddellijk werd beëdigd. IS Armbestuur De naam „burgerlijk armbestuur" zal per 1 januari worden veranderd in „In stelling voor maatschappelijke zorg". De rekening over 1960 met een batig saldo Eis van 10 jaar voor doodslag op H stucadoor De procureur-generaal bij het Arn- hemse gerechtshof in Arnhem heeft van- B daag tegen de 21jarige schilder R. G. H uit Rheden tien jaar gevangenisstraf ge- H requireerd met aftrek van voorarrest en onvoorwaardelijke terbeschikkingstel- ling van de regering. De rechtbank te L Arnhem had G. op 11 juli van dit jaar j veroordeeld tot acht jaar gevangenis straf met aftrek, alsmede terbeschikking- stelling van de regering. y| Nieuwe gezichtpunten leverde deze '-*• trieste zaak in hoger beroep niet op. In d enacht van 1 op 2 oktober 1960 had VT G een stucadoor uit het Onderlangs te i Arnhem zodanig geslagen en geschopl dat hij aan de gevolgen is overleden. De schilder vertelde, dat de stucadoor hem oneerbare voorstellen had gedaan en dat hij daardoor zo woedend was ge- I worden, dat hij de man aanviel en tgeen de grong slog. Verdachte liep weg maar kwam later terug en schopte en sloeg de stucadoor 20 lang tot de dood er op volgde. van f 1325,07 werd goedgekeurd. De be groting voor 1962 met een subsidietoe kenning van f 140.000 werd vastgesteld. Mevrouw De Meijer (P.v.d.A.) zei de richtlijnen volgens welke de ondersteu ning plaats heeft te hebben vergeleken met die in een andere 3e klasse gemeente Hierbij kwam zij tot de slotsom, dat de plaatselijke instelling haar normen we) kan verruimen. De voorzitter zei, dat dit een kwestie is van de commissie van de instelling, die autonoom is en de richtlijnen bepaalt. Wethouder Voselaar: „Wij hebben er niets mee te maken". Mevrouw De Meijer: „Maar het gaat toch om onze inwoners?!" Voselaar: „U hebt toch zelf het bestuur gekozen?" Wethouder Schrama meende, dat in Sassenheim heel goed gezorgd wordt. Hij kon zich moeilijk voorstellen, dat het in een andere gemeente beter is. Van de heer Schinck, met wie reeds een definitief onteigeningsgeding gaande was, kocht de raad 7000 m2 grond (waaronder 500 m2 water) voor f 8800. Ook deze grond valt in het uitbreidingsplan. Voor het aanbrengen van een zes tal onbeschermde oversteekplaatsen werd f 1100 uitgetrokken. Op vragen van verscheidene raadsleden of het niet raadzaam is zebrapaden te ma ken, antwoordde de voorzitter, dat zowel volgens advies van de rijks politie als van rijkswaterstaat dit nog niet nodig is. Men wacht liever af hoe deze zaak elders verloopt. Hierna volgde een langdurig gesprek over het verkeer ter plaatse, waarbij ge constateerd werd. dat het kruispunt Hoofdstraat-Van Pallandtlaan voor fiet sers volkomen onoverzichtelijk is. Alleen rijkswaterstaat kan hierin evenwel ver andering brengen. De overige agendapunten, waarover wij reeds eerder schreven, werden alle aan genomen. Grote gemeenschappelijke actie l^A gemeenschappelijk hun geloof te hebben beleden, besloten gister- ■L avond ruim vijftig leden van de Hervormde Gemeente en de Gerefor meerde Kerk van Noordwijk aan Zee vier weken lang op woensdagavond erop uit te gaan om door middel van het geschreven woord alle inwoners van Noordwijk aan Zee bekend te maken met het Evangelie van Jezus Christus, met het Licht dezer wereld dat reddend is verschenen. Duizen den exemplaren van de bladen „De Open Deur" en „Onderweg" zullen worden verspreid en de evangelisten hopen, dat zij hier en daar persoon lijk contact met de lezers krijgen. De actie zal uitmonden in een kerst samenkomst in de hervormde kerk, waar men vooral veel buitenkerkelijken verwacht. Ds. W. Hoekstra, hervormd predikant, en ds. Th. Ferwerda, gereformeerd, ga ven gisteravond in het verenigingsge bouw aan de Hoofdstraat de richtlijnen aan. Zij verklaarden, dat de hervormden en de gereformeerden dit werk niet op eigen houtje hadden aangedurfd en daarom toenadering tot elkaar hadden gezocht. Nu zal deze aotie tevens een manifestatie zijn van de groeiende een heid van de Kerken en de overtuiging werd uitgesproken, dat zich hier zowel voor de Gereformeerde Kerk als voor de Hervormde Gemeente weidse perspec- tiven openen. Ds. Ferwerda noemde het een histo rische gebeurtenis, dat gereformeerden en hervormden op dez« wijze bijeen waren en op deze wijze de hand aan de ploeg slaan. In dit onzekere en angstige tijds gewricht moet de Kerk naar buiten tre den om de mensen de vrede en de blijd schap van Christus te verkondigen. De nadruk werd erop gelegd, dat het niet de bedoeling is de bladen bij rot katholieken te bezorgen. De goede standhouding tussen de Noordwijkse Kerken mag niet worden vertroebeld. Het gaat in de eerste plaats om de men sen, die van het Evangelie zijn ver vreemd. Ds. Cupédofilm over Anne Frank is een •waarschuwing Hervormde Jeugdraad de bekende film Het dagboek van Anne Frank. Ds. N. J. Cupédo sprak een inleidend woord. We vergeten snel, maar we dienen te beseffen, dat de toestanden die ons in de film worden getekend, zich kunnen herhalen. Het Nazi'sme Is niet dood, het sadis me kan de kop weer opsteken. De ge beurtenissen uit de vorige oorlog kun nen zich opnieuw voordoen, er is weer spanning in de wereld. Ten opzichte van sombere verwachtingen, stelde ds. Cu- PHILATELICA TE NOORDWIJK GISTEREN IN FEESTSTEMMING Noordwijk aan Zee van Phitlateli- 1 ca. gisteravond op feestelijke wijze Ihet tienjarig jubileum. De voorzit ter, de heer W. Beukersverwelkom de in het bijzonder de heren P. L. I Backer, D. O. Kirchner en J. Smul ders, leden van het hoofdbestuur, de heren Zeegers en van Ginhoven uit Lisse, mevrouw Venema en de heer I\ Stempvoort uit Sassenheim en de heer A. G. Schoordijk uit Noordwijk- Binnen. Iln de tien jaar van het bestaan der af- deling hebben we als bestuur steeds ge tracht inhoud aan onze vergaderingen Ite geven, aldus de heer Beukers. We i hebben opgang en neergang gekend bij j het vergaderingbezoek, maar steeds heb ben we leerzame en interessante avon- Iden gehad. De secretaris, de heer F. Moolenaar, zei in zijn jaarverslag, dat de afdeling 30 november 1951 is opgericht. Er waren toen 8 leden, momenteel 59. Hij sprak woorden van waardering aan het adres van de voorzitter die de afgelopen 10 jaren onafgebroken de leiding van de afdeling heeft gehad. De pennigmeester, de heer G. J. van Houten, meldde een gezonde financiële toestand. Goede geest Namens het hoofdbestuur sprak de voorzitter, de heer P. L. Backer uit Den Haag. Hij prees de goede geest in de afdeling en wees erop, dat de oprich ting van de afdelingen Lisse en Katwijk van hieruit gestimuleerd is. De heer Backer bracht de hartelijke gelukwen sen van het hoofdbestuur over en over handigde een feestgeschenk onder cou vert. Ook de afgevaardigden van Lisse, Sas senheim en Noordwijk Binnen boden hun gelukwensen aan, vergezeld van ge schenken. Namens de dames der leden overhandigde mevrouw De Roos een cadeau. Er werd nog een grote verloting ge houden, waarna het feestelijke deel van de avond werd verzorgd door een ge zelschap uit Leiden. pedo de les die ons uit deze film tege moetkomt: God lief te hebben boven alles en de naaste als zichzelf. Als we dit in praktijk brengen kun nen we het leven aan. De film leert onf nog een les, namelijk de zin waarmee Anne Frank haar dagboek besluit: Het zijn de andere mensen die ons verhin deren te worden wat we graag zouden willen zijn. Hierna werd de film gedraaid. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet. Een uitermate spannend en verrassend detective spel. Ideaal cadeau in de geschenkenmaand. Verkrijgbaar bij elke goed gesorteerde winkelier. N.V. SMEETS SCHIPPERS DE MAKERS VAN MONOPOLY Burger tot Duynstee: „Laat internationale vloer niet aandweilen met liet woord van de overheid" wat zij wilden, maar waarom moeten zij daarmee uitgerekend nu komen, op het moment, dat er iets getorpedeerd kan worden?" Aldus de verontwaardigde uitroep van de voorzitter der Tweede-Kamerfractie van de partij van de arbeid, mr. J. A. W. Burger, toen hij op een debatavond van de federatie van jongeren in de p.v.d.a. gisteravond te Amsterdam, prof. mr. F. J. F. M. Duynstee als tegenstander ontmoette. De rollen waren omgekeerd: het lid van de grootste regeringspartij prof. Duynstee verzette zich tegen het plan van zijn partijgenoot, minister Luns, terwijl mr. Burger, vertegen woordiger van de grootste oppositie partij, ols pleitbezorger voor het plan- Luns optrad. Waarom torpedeert u uw eigen rege ring. die kans heeft gezien eindelijk een redelijke oplossing door het parlement te doen goedkeuren, vroeg mr. Burger, en herinnerde eraan, dat de P.v.d.A. reeds tien jaar geleden een tweezijdige (Ne derlands-Indonesische) oplossing had be pleit. Maar toen werd die weg afgeslo ten en gaven wij de voorkeur aan een internationale oplossing. Nu opeens wor den onze ideeën van tien jaar geleden door de conservatieven overgenomen. Wij voelen er niets voor het voorstel-Luns opzij te schuiven voor iets dat de groep- Rijkens beter vindt, aldus mr. Burger Belofte en mogelijkheden Prof. Duynstee verklaarde dat de P.v.d.A. tien jaar geleden het probleem beter had beoordeeld dan anderen, maar nu zijn de omstandigheden veranderd. Wij kunnen niet meer met machtsmid delen onze juridische posities op het zui delijk halfrond handhaven. We moeten de revolutionaire situatie daar aanvaar den en beseffen, dat Indonesië bedreigd wordt door het communistische gevaar en de rechtbank in Rotterdam heeft gisteren drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest geëist te gen de procuratiehouder W. F. S. Hij heeft bij zijn werkgeefster, een bin nenvaart- en transportonderneming in Rottendam, over een periode van zestien jaar een bedrag v>an bijna f 160.000 verduisterd. Als gevolg van een ontdekking van een belangrijke fraude bij Mees en Zn in Rotterdam had de directie van het bedrijf een controle gelast, waarbij een kasbewijs te voorschijn kwam, ge tekend door de procuratiehouder, dal niet te verklaren was. Hierdoor kw SASSENHEIM Speeltuinvereniging „Beatrix" Woensdagavond werden in het K.S.A- gebouw de prijswinnaars bekend ge maakt van de puzzelkrant van de speel tuinvereniging „Beatrix". Er was een groot aantal goede oplossingen. De burgemeester heeft de prijswin naars hieruit getrokken. De namen vaD de prijswinnaars zijn: 1 Jos v d. Meer; 2 Joop v. d. Holst: 3 mevrouw Geerling: 4 Ria Tetteroo; 5 mevr. v d. Meij; 6 Theo v.d. Eist; 7 mevr. Van Berkel: 8 Hans v. d. Vluigt; 9 Elsje Dijkstra. Een extra prijs werd uitgereikt aan Joke v. d. Vlugt. De juiste oplossing van de puzzel was: „Kom in de zomer eens kijken, dan zal het u blijken, hoe de jeugd speelt en geniet, van hetgeen de speeltuin Bea trix de kinderen biedt." Muziek en zang Het chr. harmoniekorps „Crescendo" en het chr. gemengd koor „Com nu met Sangh", respectievelijk onder leiding van Peet van Bruggen en Cor Kool, geven woensdagavond om 8 uur een concert in de Geref. kerk. Solisten zijn Lizc Schoo, sopraan cn Nina Wind, alt. Aan het or gel Richard Herdema. De heer K. J. Miiller is met ingang van 1 december benoemd tot hoofd commissaris van gemeentepoltie tc Gro ningen in de rang van hoofdambtenaar der 2e klasse, onder gelijktijdig eervol ontslag als commissaris van gemeente politie te Rotterdam. PROMOTIES UTRECHT Gepromov» veld (Boxtè!) tot doctor kunde op „Bijdrage tot d mastitis bij erd y G 3 Jaarts- n de dlergeuees. diagnostiek van georganiseerde bestrijding". de zaak aan het rollen. De procuratie houder W. F. S. was ten tijde van de controle met vakantie in Italië. Na zijn terugkeer legde hij een volledige be kentenis af, zodat het mogelijk was ge knoei met kasbescheiden en cheques over zestien jaar te reconstrueren. Een bedrag van rond f 29.000 heeft de pro curatiehouder aan het gedupeerde be drijf terug betaald. De verklaring die hij voor zijn han delingen gaf was dat hij destijds tegen de wil van zijn vrouw ontslag hqd ge nomen als gemeenteambtenaar en dat hij, om de juistheid van zijn beslissing te bewijzen, meer geld thuis wilde bren gen dan zijn salaris in zijn nieuwe posi tie mogelijk maakte. „Deze man," aldus de officier, „maakt naar buiten een vertrouwenwekkende indruk: innerlijk is bij een knoeier. Wat zal er met deze man moeten gebeuren als hjj t.z.t. uit de gevangenis komt?" Mr. M. E. Jonker, de verdediger, viel allereerst de dagvaarding op juridische gronden aan en bepleitte vervolgens de uiterste clementie omdat verdachte naar zijn mening goede reelasseringskansen heeft. Twee jaar geëist wegens poging tot doodslag De procureur-generaal bij het gerechts hof in Amsterdam heeft gistermiddag een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van het voorarrest geëist wegens bedrei ging met zware mishandeling en poging tot doodslag tegen de 51-jarige Utrechtse metselaar G. T. De man was conform de eis door de rechtbank in Utrecht voor deze feiten tot 2Vi jaar met aftrek ver-» oordeeld. Op hemelvaartsdag 1960 kwam het tot een uitbarsting tussen de metselaar cn de 46-jarige autohandelaar J. J. van L, die samenleeft met de 33-jarige echtge note van de metselaar. Tevoren had T. de minnaar van zijn vrouw ook al eens bedreigd. Dat was in Amsterdam, Den Haag en Utrecht. „Hij gunde mij mijn kinderen niet," zei de vrouw voor het gerechtshof, die ook naar de verklaringen van negen andere ge tuigen luisterde. De procureur-generaal, mr. W. B. J Aberson, geloofde weinig van het beroep op noodweer van verdachte. Naar zijn mening had T. wel degelijk een motief af te rekenen met de man, die met vrouw samenleefde. dit moeten wij niet aanwakkeren door de tegenstelling inzake Nieuw-Guinea in stand te houden. Door een tweezijdige oplossing zou men de opbouwende ele menten in Indonesië de helpende hand illen bieden, aldus prof. Duynstee. Evenals mr. Burger meende hy dat de regering nooit zo ver In haar belofte van zelfbeschikkingsrecht aan de Papoea's had mogen gaan, maar als men een belofte doet, moet men zo reëel zijn te begrijpen, dat men die toezegging slechts in stand kan houden zo lang dit in het belang der Papoea's zelf is. Zij moet het duidelijk maken, dat het onmogelijk is deze extreme belofte gestand te doen, omdat ze daar door de Papoea's in het ongeluk zou storten, aldus prof. Duynstee. Zuinig op Luns Mr. Burger had geen goed woord voor het gescherm met de zogenaamde Neder landse belangen in Indonesië (koloniale nostalgie). Zijn partij had immer om „zelfbeschikkingslyriek" gevraagd, maar nu die belofte gedaan is. weigert hij do internationale vloer te laten dweilen met het woord van de wettige regering. Het probleem zou vlot worden opgelost als de Papoea's voor Indonesië kozen, maar als dat niet gebeurt, dan blijven die een heidspolitici als Rijkens nergens. Hoewel hij minister Luns niet de meest gewenste figuur vond om de kwestie te behande len, wilde hij toch „zuinig op hem zijn" omdat hij de eerste minister is, die een oplossing in het parlement aanvaard heeft gekregen, aldus mr. Burger. Prof. Duynstee bleef in een tweezijdige oplossing voordelen zien boven interna tionalisering daar men de verantwoorde lijkheid niet moet afschuiven op derden Voor Vlaardingse arts nu alleen een boete Indertijd heeft het medische tuchtcol lege in Den Haag de Vlaardingse arts C. Moerman op een klacht van de ge neeskundige inspectie van Zuid-Holland willen schorsen voor zes maanden wegens overtreding van de medische ethiek bij gevallen van kankerbestrijding. Het betrof het behandelen van patiën ten van andere artsen, die deze behande ling door de heer Moerman niet wensten. De heer Moerman is van die uitspraak in hoger beroep gegaan bij het Haagse ge rechtshof, waarop de procureur-generaal twee maanden schorsing vroeg. Uitspraak doende heeft het hof n uitspraak van het medisch tuchtcollege vernietigd en de arts een boete opgelegd De commissaris van de Koningin in Groningen, mr. W. A. Offerhaus, is vanmorgen in het academisch zieken huis in Groningen overleden. Dc heer Offerhaus werd 20 mei 1897 te Arnhem geboren. Hij studeerde rech ten te Groningen en voltooide zijn nota riaatstudie te Groningen en te Utrecht Van 1926 tot 1929 wns hij kandidaat- notaris te Amsterdam, daarna kandidaat notaris ten kan tore van zijn vader, notaris J. Offerhaus Wzn. te Gro- j ningen. In april 1938 werd hij tot notaris te Groningen be noemd. Van 1940 tot 1944 was hij gijze- I laar bij de z.g. I Indische groep. I De heer Offer- L ha us was cura tor van de rijksuniversiteit te Groningen, penningmeester van het provinciaal stads- en academisch ziekenhuis te Gro ningen, voorzitter van de commissie van de administratie van het museum van oudheden van de provincie en stad Gro ningen en penningmeester van de Gro ningse stadsschouwburg. Na jaren vice- voorzitter van de A.N.W.B. te zijn ge weest, werd hij in 1961 benoemd tot voor zitter als opvolger van de heer P. Zim- Wanneer beslissing over Katwijk (Van onze parlementsredactie) "P|E Tweede Kamer is nog niet ge- •*-' heel tevreden over de houding van minister Korthals ten opzichte van de verbetering van de Scheve- ningse buitenhaven. Dit blijkt uit het voorlopig verslag van de Kamer over de begroting van verkeer en waterstaat voor 1962. Hoezeer het veel Kamerleden ook verheugt, dat thans op de begroting post voor de Scheven ingse haven v komt, uiten zij toch hun teleurstelling over het feit, dat deze kwestie blijkbaar nog niet verder is gekomen dan het sta dium van onderzoek. Zij vragen, wanneer nu daadwerkelijk een begin zal worden gemaakt met de verbetering van de situatie, die voor hi verkeer in de haven zo gevaarlijk is. Ook de Katwijkse verlangens na; een haven komen in het voorlopig ve: slag ter sprake. De Kamer vraagt, waai om over deze aangelegenheid nog steeds geen beslissing is genomen. Reeds in 1956 heeft de regering toege- heeft een feestelijke verrassing voor U. De prachtige INDUS kalender met 12 schitterende kleurenfoto's van Zwitserse landschappen ont vangt U gratis na aankoop van een INDUS-horloge in de periode van 21 november tot 31 december 1961. Tegen Inzen ding van het daarvoor bestem de, bij de juwelier aanwezige, formulier aan INDUS-horloges Rotterdam wordt U de fraaie INDUS kalender franco thuis gezonden. Uw hortoger juwelier zat U gaarne een der fraaie kleurenfoto's vrijblijvend tonen. Dokter A. van t Riet in college: VANMIDDAG is met een openbaar college dokter A. van 't Riet huisarts in Den Haag, zijn werk be gonnen als privaat-docent in dc ho meopathische gcneesmiddelenlcer aan de Vrije Universiteit. Als thema werd gesteld de eenheid van het menselijk lichaam, in de verbon denheid van alle organen en functies, van lichaam en geest een gedachte welke al in de grijze oudheid leefde, tot plm. 1800 toe. Daarna ontwikkelde de geneeskunde zich in natuurwetenschap pelijke richting (tot op heden), waardoor de eenheidsvisie tijdelijk op de achter grond gedrongen werd. Men zag slechts de zieke cel, het zieke orgaan, maar door de psychosomatische geneeskunde cn niet minder door moeizaam neurolo gisch onderzoek over de lichamelijke fundering van emoties e.d„ is de totali teit van de patiënt weer hoogs', actueel geworden. Spreker wees er op dat het ge neeskundig denken. Praktisch wordt het achter is gebleven, maar dat het totali- teitsprincipe een fundamenteel kenmerk Chauffeur die agent spuwde veroordeeld De 38-jarige Nederlandse vrachtwa genchauffeur P. A. uit Rotterdam is door een rechtbank in Bolzano bij verstek veroordeeld tot zeven maanden gevan genisstraf wegens belediging van een politieagent. Op 23 maart van het vorig jaar liet A. bij het verlaten van Italië bij de Bren- nerpas zyn papieren controleren. Volgens grensautoriteitcn heeft de Nederlander zich toen plotseling uit het portierraam gebogen en de agent die zijn papieren nakeek in het gezicht gespuwd. A. werd gearresteerd en ondervraagd cn werd vrijgelaten nadat hij zijn excuus had aangeboden. is van de homeopatische geneeswijze, waarbij wel „"totale" middelen aange wend worden. Theoretisch sluit deze ge neeswijze geheel aan bij het huidige ge neeskundig denken. Praktisch wordt het geneesmiddel gekozen aan de hand van de gelijkenis van totaal ziektebeeld en totaal geneesmiddelbeeld (bij gezonden onderzocht). Volgens spreker is veel misverstand inzake de homeopathie vooral te wij ten aan het feit dat de totaliteitsge- dachte nog maar kort in de kliniek is doorgedrongen. Deze gedachte voert onvermijdelijk "tot de eis dat de medi cijn afgestemd moet zijn op de totale mens, een eis reeds 150 jaar door de homeopathie gesteld, en thans als juist erkend. Argentijnen 1)1 ij met Nederlandse telefoondienst President Frondizi van Argentinië heeft prins Bernhard In een telefoon gesprek laten weten dat de Argentijnse technici zeer te spreken zijn over elek tronische apparaten van Nederlands fa brikaat die in Buenos Aires geïnstal leerd zijn. Op 28 november zal officieel een nieuw door Philips geïnstalleerd systeem van radio-elektrische en telegraafverbindin gen geopend worden. Daar president Frondizi zondag vertrekt voor oen reis van een maand door Canada, Grieken land, Japan, India en andere landen in het Verre Oosten, heeft hij prins Bern hard opgebeld om hem bij voorbaat te complimenteren. De president voegde i zijn lof groeten aan koningin Julia- toe. Prins Bernhard zal een ontmoe ting met de Argentijnse president heb ben. als de telefoondienst wordt inge wijd. zegd, dat in overleg met de ministers van verkeer en waterstaat en van land bouw en visserij een onderzoek zou wor den ingesteld naar de belangrijke vraag en haven voor Katwijk nodig en verantwoord zou zijn. De Kamer vraagt, of minister Korthals zich reeds een beeld heeft gevormd over de volgorde van de havenwerken die eventueel in het belang van de visserij zullen worden uitgevoerd. Boete van f 1200 voor „tandarts" (Van onze correspondent) De Oostburgse tandtechnicus J. B. H. is gisteren door het Oostburgse kanton gerecht beboet met 1.200 wegens het on bevoegd uitoefenen van de tandheelkun de. H. had in juni 1960 een tandheelkun dig instituut opgericht en had daar tot zijn aanhouding op 21 augustus 1961 on bevoegd de tandheelkunde uitgeoefend. Zijn qlantenkring bestond voornamelijk uit Belgen. H. had zich gelieerd met een bevoegd tandarts, de 84-jarige A. M. Mertens uit Den Haag. De heer Mertens was bU moeilijke be handelingen aanwezig. Zo was hij o.m. bij vier van de acht behandelingen waar voor H. terechtstond, tegenwoordig. Hij beperkte zich dan echter tot het geven van aanwijzingen. De 84-jarige heer Mer tens die als getuige a décharge was op geroepen verklaarde dat H. de tandheel kunde beter beheerste dan vele echte tandartsen. Voor H. had reeds iemand anders zijn hulp ingeroepen, „maar deze bezat niet genoeg kunde om er mijn naam aan te wagen", aldus de heer Mer tens, die ook van mening was, dat zijn bevoegdheid de daden van H. dekte. Toen hij in 1920 in Den Haag een tand heelkundige kliniek wilde inrichten, had de minister van justitie hem verteld dal zijn assistenten onder zijn verantwoorde lijkheid zelfstandig mochten werken, Het Indonesische achtjarenplan. dat volgens optimisten een keer moet bren gen in de neergang en ontreddering van de laatste jaren, is verdeeld in 335 A- projecten tot verhoging van dc welvaart 8 B-projecten om aan deviezen te komen. Drs. B. Zuydam schrijft in Eco- nomisch-Statistische Berichten, dat men streeft naar een jaarlijkse toeneming van de produktie per hoofd met 1,0 pet, meer produktie van rijst dan men zelf nodig heeft, hogere textielproduktie uitbreiding van de chemische, vooral petrochemische en zware industrie. In het geheel is 19 miljard gulden nodig. Inmiddels is de inflatie niet beteugeld. Het begrotingstekort is in 1961 16,65 mil jard roepiah. Dc uitgaven bedragen 82.65 miljard, of 80 pet meer dan in 1960 en bijna het dubbele van de werke lijke uitgaven in 1959. Dc gcldomloop ordt niet meer bekendgemaakt doch moet 60 miljard bedragen. Voor planuitgaven is op dc begroting 30 miljard uitgetrokken, voor militair» uitgaven 23,5 miljard (waarschijnlijk met het oog op Nieuw-Guinea, nu de opstand bedwongen is.) Ter verkrijging van deviezen wil men de produktie uitbreiden van petroleum, hout, copra, rubber, tin en aluminium, voorts de zeevisserij en het toerisme. De volgende plannen hebben dc voorrang: ureamest-fabriek tc Palcmbang met hulp van de Export-Importbank, een rayonfabriek door Amerikaans. West duits, Japans, Italiaans cn Brits kapi taal. hoogoven in Zuid-Sumatra door West-Duitsland, staalfabriek in West-Java door Rusland, superfosfaatfabriek te Tjilatjap door Rusland, cementfabriek te Makassar door Tsjechoslowakije, vlak- glasfabriek te Djakarta door Rusland, uitbreiding van de Gresik-cementfabriek te Soerabaja door Amerika, carbon- blackfabrick in Noord-Sumatra, kunst mest fabriek te Soerabaja en papierfa brieken op drie plaatsen. Zuid-Korca heeft overeenstemming hp- rclkt met Nederland. Portugal en België dc uitwisseling van ambassadeurs Generaal (b.d.) Sun Yup Paik zal dc post van ambassadeur van Zuid-Koren deze drie landen gezamenlijk gaan bekleden. Slavcnburgs Bank meldt dat de resul taten niet zijn achtergebleven en dat men zelfs een hoger eindresultaat mag ver wachten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9