Geheimzinnig in raad van woordenspel Alkemade De moeilijkheden bij het chr. onderwijs in Ter Aar Rijkssubsidie toren wordt nu reeds uitbetaald Burgerlijke autoriteiten te bij Genie te Alphen gast Wijkavond van Alpheuse Geref. Kerk: financiën en reis van ds. Schuring naar Israël NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 GISTERAVOND vergaderde de gemeenteraad van Alkamade onder lei ding van burgemeester Kolfschoten. De heer S. Wagenaar verzocht een persoonlijke verklaring te mogen afleggen. Hij zei drie jaar geleden te hebben meegewerkt aan de verkiezing van het college van B. en W. en daarna geruime tijd vertrouwen in het beleid van dat college te hebben gehad. Het laatste half jaar was bij hem echter een zekere ongerustheid over dit beleid ontstaan en daarom zou hij van nu af aan het college van B. en W. met enige gereserveerdheid tegemoettreden. De voorzitter ant woordde geen behoefte te hebben op deze insinuatie in te gaan. „De ach tergrond is mij volkomen duister". Bij de rondvraag zei wethouder Van der Poel evenwel zich bezwaard te voelen door de door de heer Wagenaar afgelegde verklaring. De heer Wagenaar zei bereid te zijn achter gesloten deuren nader op de kwestie in te gaan. Nadat men anderhalf uur in het geheim had vergaderd, verklaarde de heer Wagenaar, dat nu in besloten zitting over bepaalde punten volledige opheldering is gegeven en B en W hebben toegezegd, dat zij na het inwinnen van enkele informaties de raad ook opening van zaken zullen geven over een tweetal gevraagde in lichtingen, zijn vertrouwen in het college geheel was hersteld. De burgemeester zei thans alle begTip te hebben voor het standpunt dat de heer Wagenaar had ingenomen. Hierna ging de raad opnieuw in be sloten vergadering ter bespreking van de financiële medewerking bij de stich ting van een dorpshuis. Financiën Of zij in navolging van de raadsleden in Hilvarenbeek hun presentiegeld een keer ter beschikking willen stellen van de ami-hongeractie werd aan de raads leden zetf overgelaten. Het maximum bedrag voor aan te gane kasgeldleningen werd gesteld op 600.000 (voorheen ƒ400.000;. Het maximaal op te nemen krediet in rekening-courant bii de BanV voor Nederlandse Gemeenten stelde men vast op twee ton. Wederom kwam het voorstel in be handeling over te gaan tot vaststelling van het ontwerp tot partiële herziening van het uitbreidingsplan Kaag en Aeck- ershorn, regelende de bestemming in. onderdelen van gronden, gelegen ten zuiden van de Ringvaart (Plan recreatie- centrum Ringvaart). Zoals bekend werd dit voorstel in een vorige vergadering aangehouden om een ingekomen tele gram van de fa. C. van Lent en Zn. te De Kaag op zijn merites als bezwaar tegen di» plan te kunnen beoordelen. Thans werd medegedeeld, dat het tele gram was ingetrokken. De heer N. J. Verhaar zei, dat deze affaire hem een onbehaaglijk gevoel had gegeven. De raad Is de vorige keer door het telegram van de fa. Van Lent in de boot genomen. Dit BENTHUIZEN Kerstfeest zondagsschool Het personeel van de zondagsschool hoopt binnenkort weer de jaarlijkse geld inzameling te houden. Met de opbrengst van de collecte worden boeken, die op het kerstfeest zullen worden uitgereikt, gekocht Winkels open Van woensdag 29 november tot en met maandag 4 december mogen de winkels tot 9 uur geopend zijn. Ook de woensdag middag zal men dus kunnen winkelen Burgerlijke stand GEHUWD: Jan Harkes, 26 jr, Ha- zercwoude. en Maria Johanna Qualm 24 jr. WARMOND St. Nicolaasactie Zestien winkeliers in Warmond begin nen morgen een Sint Nicolaasactie. De klanten ontvangen, bij besteding van f 2.60, een wedstrijdformulier met drie verkeersvragen. Men kan meedingen naar een prijs van f 300. De baten van de actie worden ter beschikking gesteld van de beide muziekverenigingen in War mond. Sint Nicolaas komt op 2 december in het dorp. Hij zal dan ook het Sinterklaas feest van de KAJ3. bezoeken. telegram gaf immers een verkeerde voorstelling van zaken. Het was niet de n. v. bouw- en aannemingmaat schappij Continent II, maar de firma Van Lent, die tot ontbinding van de overeenkomst had besloten. Het raadslid had het juister gevonden, dat genoemde firma in het openbaar haar verontschuldigingen had aan geboden. Volgens de heer Jac. Bakker zijn in het plan wijzigingen aangebracht, die niet van ondergeschikt belang zijn, zodat het opnieuw ter visie moet worden ge legd. Veel natuurschoon gaat verloren. Hij bepleitte de opstelling van een inter gemeentelijk structuurplan voor de wa- tersportbelangen aan het Kagermeer. De heer W. Versteege zei ondanks be zwaren voor te zullen stemmen, omdat De Kaag dringend gebrek heeft aan havenruimte. Aangenomen In zijn breedvoerige verdediging stel de de voorzitter, dat de aanneming van dit plan geenszins een afsluiting bete kent van het beleid inzake de water sport. De samenwerking met andere ge meenten is voortreffelijk. Er wordt re gelmatig overleg gepleegd. Nadat nog enkele raadsleden over be paalde onderdelen van het plan het woord hadden gevoerd, werd het aan genomen. Besloten werd het op 45 per leerling vastgestelde bedrag voor 1962 te verhogen tot 50 Dit op verzoek van vijf besturen van lagere scholen. In de de rondvraag vestigde de heer Verhaar de aandacht op een van ge meentewege uitgegeven circulaire, waar in een advies is neergelegd ten gunste van een bepaalde verzekeringsmaat schappij. De voorzitter erkende, dat dit ten onrechte is gebeurd. INGEZONDEN Geachte redactie, Het artikel in uw blad van donderdag 23 november jl. over de moeilijkheden bjj het chr. onderwijs in Ter Aar geelt wel een vrij verward beeld van de gang van zaken. Het begin van deze moeilijkheden da teert al van vóór de vergadering van 22 september. Deze vergadering was be legd om het bestuur aan te vullen met een Geref. Bonder. Een meerderheid in het bestuur vertrouwde het blijkbaar de erevoorzitter, die deze zomer tijdelijk voorzitter was geworden na het vertrek van de toenmalige voorzitter, niet toe on» een beslissende stem te hebben bij de benoeming van een nieuw hoofd. Bij deze stand van zaken kwam de andere groep leden, voor het merendeel niet behorende tot de Geref. Bondsrich- ting, de zaak wat verdacht voor en zij kwamen 22 sept. jl. op om te stemmen. Wat er toen gebeurde is nog niet veel voorgekomen in Ter Aar. Doordat een groep Bondsmensen zich aansloot bij de Confessionelen, behaalde deze groep net even meer stemmen dan de Geref. Bonds- groep. Hierdoor was de heer G. van Harten gekozen, een man die als ge matigd bondsman bekend stond en als zodanig jaren lid is geweest van het sohoolbestuur. De groep bondsmensen onder leiding van het hoofd der school, blijkbaar zeer teleurgesteld, begon, dus let wel na de stemming, bezwaar te maken omdat niet alle leden zouden zijn uitgenodigd. Dit was blijkbaar vóór de stemming nog geen bezwaar, maar wel na de stemming en het hoofd der school wilde de vergade ring ongeldig verklaren. Ieder welden kend mens zal hier het zijne van den ken. U schrijft dan dat het bestuur over deze zaak advies wilde vragen aan een onbevooroordeeld iemand. Dit lijkt zo erg juist. U weet natuurlijk niet, dat het verzoek aan die onbevooroordeelde om over deze zaak voorlichting te geven, ongeveer een week nadat .het bestuursbesluit daartoe was genomen, op de middag aan deze heer werd verzonden, waarop men des avonds als bestuur bijeen zou komen om tot benoeming van het hoofd te komen. Hieruit volgt dat men wel advies wilde hebben van de onbevooroordeelde, maar na de benoeming van het hoofd. Het nieuwe bestuurslid zou zich zo lang op de achtergrond houden, was afgesproken. Ik hoop dat hieruit duide lijk wordt, dat men wel het hoofd wilde kiezen, maar dat men' toch erg bang was om de onbevooroordeelde zijn uitspraak Gemeenteraad van Rijnsaterwou.de Gisteravond vergaderde de gemeente raad van Rijnsaterwoude onder leiding van burgemeester Kammenga. Men had het verheugende bericht ontvangen, dat de rijkssubsidie ad ƒ93.000 voor de res tauratie van de toren nu reeds wordt uit betaald. Aanvankelijk was meegedeeld, dat" deze betaling pas in 1962 zou plaats hebben. Er is nu minder renteverlies. Aangeboden werden de gemeentereke ning dienst 1960, de gemeentebegroting 1962 en de begroting woningbedrijf 1962. De gemeentebegroting is sluitend en geeft een aanmerkelijk gunstiger beeld dan die van vorig jaar. Er is een behoor lijke post voor onvoorziene uitgaven. De heren P. van Rijn, C. Overdevest, E. B. Blaazer en R. Broekhuizen werden herbenoemd als lid van de woonruimte commissie. In de vacature W. Timmers koos men de heer P. van Dorp. Schoolverzuim De raad verklaarde vervolgens, dat een uitbreidingsplan in voorbereiding is rege lende de bestemming ih hoofdzaak van het landelijke gebied der gemeente. De heer S. Joop werd eervol ontslag verleend als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. Als nieuw lid van deze commissie trad toe de heer A. L. Bonder. De heer S. J. Visser werd herbenoemd. Een subsidieverzoek van het huma nistisch thuisfront werd afgewezen. Het verzoek van de gemeenteraad van Hilvarenbeek het presentiegeld af te staan voor de anti-hongeractie nam men voor kennisgeving aan. Besloten werd, dat bijdragen voor deze actie ter hand kunnen worden gesteld van de burgemeester, die voor doorzending zal zorgdragen. De huren van de nieuwe huizen werden vastgesteld. De raad besloot de door de technische commissie te betalen huur voor het gebruik van een gedeelte het raadhuis per 1 april 1962 te verhogen van ƒ300 tot ƒ550. Men zal voor 1961 rekening-courant overeenkomst aangaan met de Bank voor Nederlandse Gemeen ten tot een bedrag van 50.000. Ook stelde n*n een algemeen kasgeldleningsbesluit 1962 vast met een maximum van twee ton. Daarna stond de raad een kre- van 1500 toe voor de aansluiting op het elektriciteitsnet van het pand Vriezeweg 11. In de rondvraag attendeerde de heer Van Spijkeren op het feit, dat de sloot bij de nieuwe huizen langs de Kerk- weg een te steile oever heeft. De heer Broekhuizen drong aan op snellere af bouw van de woningwetwoningen. De burgemeester verklaarde, dat men zoals overal elders met een tekort aan personeel kampt. Toneel voor het Nut Gisteravond heeft het Departement Rijnsaterwoude van de Mij. tot Nut van 't Algemeen zijn eerste openbare bij eenkomst van dit winterseizoen gehou- De voorzitter, de heer J. Visser, ver welkomde in zijn openingswoord de vele belangstellenden, in het bijzonder burgemeester B. Kammenga en zijn echtgenote. Hij deelde mee, dat de heer H. Heenk om gezondheidsredenen als lid van het bestuur heeft bedankt en dat de heer W. Pet in zijn plaats tot bestuurslid is gekozen. Ook bedankte d® heer J. Visser het bestuur van de Nutsspaarbank voor hot nieuwe interi eur van het Nutsgebouw. In samenwer king met de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal er een cursus in wel sprekendheid worden gegeven. In het komende winterseizoen zullen nog openbare avonden gehouden 1 den, aldus de voorzitter, die daarna de koninklijke vereniging Litteris Sa crum uit Leiden de gelegenheid gaf het blijspel in drie bedrijven op te voe: en toen kwam dokter Frost", der regie van de heer J. Bartelsman. Dit stuk speelt zich af in de woning van de Vandermills in een voorstad New York. De personen, die aan blijspel meewerkten, leverden voortref felijk spel. Vooral Bob Hageman ii rol van Harry was meesterlijk. Klaprooscollecte De Klaprooscollecte heeft 29,53 opge- bracht te laten doen voor de benoeming. Geluk kig had de secretaris voor die avond het bestuurslid zeer terecht uitgenodigd en hü had ook telefonisch contact opgeno men met de onbevooroordeelde. Toen was dus het bestuur compleet met de onbevooroordeelde. U zou misschien zeg. gen dat was prachtig, dan kan de zaak worden beslist voor de benoeming van het nieuwe hoofd. Edoch, wat gebeurde er groot kabaal omdat die secretaris toch die twee mensen durfde uit te nodigen. De onbevooroordeelde was de inspecteur van het C.V.O. Die avond is er geen uit spraak gedaan. Wat is er veel gesproken, dat is dan zegr net uitgedrukt. Er was met de heren niet te praten. De in de vorige vergadering gekozen voorzitter meende niet langer in een der gelijk bestuur te kunnen zitten, bedankte en vertrok. De stand in het bestuur werd daardoor 31. De inspecteur vertrok verrichterzake. Het alleenstaande be stuurslid vertrok na ongeveer drie kwar tier, nadat hij zoals hij zei „genoeg had gehoord". Na 6 dagen kwam men weer bijeen. De inspecteur en vijf bestuurs leden. Hier vroeg de inspecteur of Van Harten zich bestuurslid voelde. Deze ant woordde bevestigend. Dan bent u bestuurslid, en dit werd door het gehele bestuur geaccepteerd. Men zou zeggen de kous is af, maar ver geet u niet dat de voorzitter inmiddels was vertrokken. Van Harten erbij kon dus geen kwaad meer. Inmiddels was het bestuur door een zestal personen (comité) gewaarschuwd om de beste onderwijzer te benoemen. Zo niet, dan zou men n regelen nemen om de kinderen van school te halen. Een andere weg was er niet meer voor de leden open om een niet gewenste benoeming tegen te gaan. Er volgde weer een vergadering van bestuur. Men benoemde nog niet, vroeg een onderhoud bij een var comitéleden. Bij dit gesprek dat bijna drie uur duurde, was er in de standpun ten geen verandering gekomen. Het be stuur wilde vrij zijn, niet onder druk besturen. Blijkbaar ook niet onder druk van de leden, want men ging geen leden- vergadering beleggen om het bestuur te vullen. (U vergeet toch niet dat da bestuursverhouding 3—2 was geworden en de erevoorzitter al lang verdwenen? De andere avond weer bestuursverga dering met een stemming drie voor en twee onthoudingen. Het hoofd was be noemd. Ik wil nu verder zo kort mogelijk Het comité bezocht het benoemde hoofd en waarschuwde hem dat hij in een wespennest zou komen. Daarna kwamen op verzoek van de comitéleden (dit laat ste nog uitgebreid met drie vooraanstaan de personen) verschillende leden van de school bijeen en zij besloten nog eon waarschuwing te laten horen dat de be noeming hun ernstige ontstemming had opgewekt en dat zij hun kinderen op een andere school zouden doen, tenzij de be noeming van het nieuwe hoofd ongedaan worden gemaakt en de naar hun oordeel geschikte kandidaat alsnog zou worden benoemd. De verklaring, ondertekend door ouders van totaal 68 kinderen (op de school gaan er ongeveer 125), werd door het bestuur behandeld een week nadat deze aan de voorzitter was getoond. Zo denkt het bestuur (drie leden met het hoofd) over de ouders van dit aantal kinderen. Er was aan het bestuur nog enige dagen tijd gegeven om te trachten deze zaak in orde te krijgen. Men is er niet op in gegaan. Wel zijn er enige mensen (wie weet ik niet) naar de andere kandidaat geweest om deze te bewegen zich terug te trekken. Wat deze heer ook deed. Daarna heeft hij nog iets gedaan, maar daar kunt u beter bij het schoolbestuur naar informeren. LEIMVIDEN Vrouwelijke ambtsdrager Op een gisteren in het jeugdgebouw gehouden Gemeente-avond van de Herv Gemeente werd de heer J. W. de Jong tot ouderling gekozen en de heren C N. v. d. Akker en A, van Klaveren resp. tot ouderling en ouderling-kerkvoogd. Voor de vacature van diaken was, zo deelde ds. Gijsbers mee, door een aan tal Gemeenteleden als kandidate ge steld mevrouw W. A. J. van Woerkom- WenzcL, Ds. Gijsbers noemde dit 'n uni cum in de geschiedenis van de Herv. Gemeente en sprak er mede namens d® kerkeraad zijn verheuging over uiit In december zal over deze vacature ge stemd worden, waarbij dus de mogelijk heid bestaat, dat de kerkeraad van d® Herv. Gemeente te Leimuiden als eer ste dn de ring een vrouwelijke ambts drager zal hebben. Chr. kleuterschool Mej. A. C. de Bock, hoofdleidster van de Chr. kleuterschool „De Kabou ters", zal wegens huwelijk per l decem ber de school verlaten. In haar plaat? is tot hoofd benoemd de thans als leid ster aan de school verbonden mej. J Oostendorp uit Leiden. In een special® vergadering zal volgende week donder dagavond afschedd worden genomen van mej. De Bock, terwijl tevens de instal latie van mej. Oostendorp zal plaats hebben. Geslaagd De heer J. J. de Waal, adjunct-com mies op de gemeentesecretarie van Lei muiden en Rijnsaterwoude, slaagde voor het eerste deel van het examen gemeen- tefinanciën. Opbrengst collecten De oogstcollecte in de hervormde kerk heeft ruim ƒ1130 opgebracht. De klaprooscollecte leverde ƒ99,50 op. VALKENBURG Benoeming Met ingang van 16 december is tot concierge en buffetbeheerder van het ..Dorpshuis" benoemd: de heer Alb. Vis- VOORHOUT N.C.V.B. Voor de afdeling der N.C.V.B. in Voor hout hoopt vanavond om 7.45 uur mejuf frouw Krabbe van Hillegom te spreken /er „Het protestantisme in Spanje". Plaats van samenkomst,: Hervormde Pastorie. Verlichting Langs de Rijnsburgerweg en in het Over bos zijn tientallen lichtmasten ge plaatst Men wacht nu alleen nog op het ontsteken van de lampen. Sfeer in gezin De „iVieu tce Leidsche" er in Omdat er nog nooit een officieel terrein van de Genie te Alphen aan den RÜn. De burgerlijke autoriteiten waren de Hoorn werd gistermiddag een be groetingsbijeenkomst gehouden op het tintje was gegeven aan de ingebruikne ming van het grote Genie-complex ln dus gast bij de militairen. Daarvoor waren o.a. van militaire zijde aanwezig de brigade-generaal T. H. Bakker, plaatsvervangend kwartier meester der Geniet, de brigade-gene raal V. Berasco, inspecteur der Geniet, de brigade-generaal L. E. Hinrichs, be velhebber West, en brigade-generaal T. Ubbink Sous, chef hoofdkwartier Generale Staf. Verder de commandant van het complex, majoor J. Dijkstra, dde als gastheer optrad, de comman dant van de werkplaatsen, majoor ir. H. P. Schilpzand, en de kol. Th. H. Wes- sels, commandant van de Kakschool te Aan burgerlijke autoriteiten waren er o.a. het volledige college van bur gemeester en wethouders met de sec re- /GISTERAVOND is in de grote zaal van de Salvatorikerk de eerste van zes wij ka vonden gehouden, die in het verband van de Gereformeerde Kerk van Alphen aan den Rijn zijn vastgesteld. De belangstelling van de eerste wijk, die van ds. K. H. Schuring, was groot en men heeft een voor treffelijke bijeenkomst gehad. In zijn welkomstwoord wees ds. Schu ring erop, dat de als proef bedoelde eerste wijkavonden vorig jaar zo'n succes 2ijn geworden, dat de kerkeraad besloten heeft, deze vaker te organiseren. Zo zal er in febrauri nog een wijkavond volgen om het jaarboekje te bespreken. De voorzitter van de commissie van beheer, de heer A. Zweers, gaf een over zicht van de financiële toestand van de Kerk aan de hand van de balans van het Ten slotte vraagt u zich misschien af waarom de ouders beslist de ander wil den. Het schoolbestuur onder leiding van het hoofd wist dit zelf. De ouders hebben zich laten leiden door personen die hier toe de hoogste bevoegdheid hebben. Wat de pogingen van de nieuwe voorzitter betreft om tot een gesprek te komen kan ik u zeggen, dat deze alleen zegt (er is uren met hem over gepraat): „Ik dacht dat het met deze man ook goed zou gaan." „Ik dacht". Het oordeel van de bevoegde mensen heeft op hem geen enkele in vloed. Hier spelen geen gevoeligheden een rol zoals u schrijft, dit is een ernstige zaak. Het aantal kinderen dat de school gaat verlaten is nu wat gedaald omdat enige ouders zich terugtrokken en enkelen wil den zien of hun kinderen op de C.N.- school een goede plaats zouden krijgen. De voorzieningen zijn inmiddels getrof fen, een tijdelijk onderwijzer (tot een vaste kracht is benoemd) aangesteld. Uw opvatting dat deze verschillen tus sen christenen niet mogen bestaan kan ik begrijpen. Wij menen echter dat wij het beste onderwijs voor onze kinderen mo gen verlangen. Als dan een bestuur meent op deze wijze te moeten handelen, dan menen wij het recht te hebben het beste voor onze kinderen te zoeken. Ook hier geldt „Bid en Werk". Ter Aar N. den Hollander KOUDEKERK AAN DEN RIJN Ds. Van Embden over het ziekenpastoraat Gisteravond kwamen de Opcn-Deur- medewerkers bijeen in het verenigings gebouw, onder voorzitterschap van de heer C. Stroo. Deze deelde mee, dat er thans 235 lezers zijn, een voor een Ge meente als deze niet gering aantal. Ds. G. J. van Embden uit Zoeterwoude spraik deze avond over het ziekenpasto raat (hij is behalve in Zoeterwoude in het academisch ziekenhuis in Leiden werkzaam). Het werk, opgedragen door de classis van de Hervormde Kerk, is vruchtbare arbeid in Gods Koninkrijk. Het is voor de mensen in deze omstan digheden een troost als zij merken dat de Kerk bemoeienis met hen heeft. Op het ziekbed komen de problemen en zorgen van de mens veeal anders te liggen. Tegenover de vreemde predi kant kan er meer openheid zijn. De re latie moet voorzichtig worden gelegd, opdat er geen afstoting is. Een aankno pingspunt is niet gemakkelijk te vin den, aangezien de predikant de patiënt uit den vreemde niet kent. De ziekenzaal kenmerkt zich door een duidelijk verband; daarom is het nodig, met de gehele zaal contact te zoeken en niet alleen met een bepaald persoon. Het probleem „ziek zijn door de zonden" komt men vaak tegen in het ziekenhuis. Maar daartegenover staat de prediking, dat Christus de zonden op Zich heeft genomen. Gebedsgenezing is ook iets waarover veel wordt gespro- In het academisch ziekenhuis wordt nu tweemaal per jaar Avondmaal ge vierd. Daar nemen dan patiënten van verschillende Kerken aan deel. De me dische staf verleent de volle medewer king voor dit belangrijke stuk pasto- Er volgden nog declamatie van me vrouw Lekx-van Veen en een bespre king van het onderwerp. Opening kleuterschool De nieuwe christelijk-nationale kleu terschool op de hock van de Kon. Juli- anastraat en de Willem do Zwijgerlaan zal op vrijdag 1 december door mevrouw Klaasesz, echtgenote van de commissa ris van de Koningin in deze provincie, worden geopend. Eerst is er in het verenigingsgebouw om 2 uur een bij eenkomst voor genodigden. Op een nog te bepalen dag zal d® school zijn te bezichtigen voor ouders en andere belangstellenden. op 1 juli jl. afgesloten boekjaar 1960-1961 en de begroting voor het- lopende jaar, '61-'62. Het boekjaar 1960/61 werd afge sloten met een batig saldo als gevolg van de groei van de Gemeente (meer vaste bijdragen), een hogere opbrengst van de collekten van Boedi-Oetomo, terwijl d® uitgaven minder waren omdat de aflos sing van de annuïteitslening voor de Salvatorikerk, waarvoor men al een bedrag had uitgetrokken, pas op 1 januari 1962 ingaat. Uit dit batig saldo werd f 5000 gereserveerd voor verbeteringen de Maranathakerk, waarvan inmid dels de helft is besteed aan de verbete ring van het catechisatielokaal. Verder werd er vijfduizend gulden extra afge schreven op de Salvatorikerk. nieuwe begroting is sluitend. Men heeft voor de vaste bijdragen een bedrag kunnen ramen dat 3000 gulden hoger is dan wat vorig jaar is ontvangen, door de groei van de Gemeente en het werk de commissie vaste bijdragen. Daar door heeft men de verhoging van de pre dikantstraktementen per 1 januari a s kunnen opvangen. Wel zit men gunstig het volgende boekjaar omdat men nog maar te rekenen heeft met een half jaar aflossing en verhoging van de trak tementen. Voor 1962-1963 wordt daarom een tekort in plm. f 4000 verwacht, zodat vaste bUdragen en collekten nog Iets zullen moeten stjjgcn. Dit jaar heeft men toch nog f 1300 kunnen reserveren voor de Maranathakerk, terwijl voor dit doel ook nog aanwezig Is de jublleumschenking van 5671 gulden. Israël Voordat ds. Schuring tot vertoning van de dia's overging, gaf hij een indruk over het Heilige land. Sinds 1948 leven daar de Israëli's en Arabieren in een wapen stilstand, nadat de Arabieren, die het grondgebied dat hun door de Engelsen was nagelaten, waren binnengevallen, bloedig waren teruggeslagen. Daardoor nog steeds een vijandige stemming. Jordanië bijvoorbeeld staat niet toe dat men via Israël het land binnenkomt. Israël levert grote prestaties op econo misch gebied en is geheel westers ge oriënteerd. Daardoor treft men er geen bijbelse sfeer meer aan, behalve bij Nazareth, waar de Arabieren niet ge zwicht zijn voor Jordaanse bedreigingen In Jordanië heeft de ontwikkeling een twee ecuwen stilgestaan en daar vindt men nog wel die oosterse sfeer met ezels, kamelen en gesluierde vrouwen die aan de bronnen water komen putten. Na de pauze zijn ongeveer tweehonderd dia's vertoond, opnamen door ds. Schuring zelf gemaakt. Ze waren op zichzelf «1 goed maar de technicus Piet van HeiJ- ningen maakte deze beelden tot een levend geheel. In de eerste plaats door de op de band opgenomen tekst, vaak toe passelijke bijbelgedeelten, uitgesproken door ds. Schuring. Maar voorts ook door de muzikale omlijsting. De muziek werk te er aan mee, dat men zich op de Oos terse bazaar waande als men sommige plaatjes zag. Meer nog tot de verbeelding spraken de adventsliederen toen men in en om Bethlehem was en de Passiemuziek en -zang op de Via Dolorosa, de lijdens weg van de Heiland. Ds Schuring sprak dankwoorden tot Piet van Heijningen voor zijn uitnemende werk en namens de aanwezigen bracht de heer J. H. Grosheide de predikant dank voor hetgeen hij deze avond had geboden. taris, inspecteur van politic, G. N. Groot- huijse, een aantal raadslieden en hoof den van dienst, alsmede de kantonrech ter, mr. H H. Kirchheiner. De majoor gaf uiting aan zijn dank baarheid jegens het gemeentebestuur voor de medewerking die steeds bij alle plannen werd ondervonden en voor de huisvesting van het personeel, dat in de werkplaatsen werkt. Hij rekend® pok voor de toekomst op een goede ver standhouding tussen de gemeente en de burgerij van Alphen. Reeds in 1952 werden besprekingen hierover binnenskamers geopend Met dit terrein, gelegen aan water, goede wegen en de spoorlijn, is een uitste kende keus gedaan. Vervolgens wees majoor Schilpzand op de grote ver scheidenheid van reparaties die hier worden uitgevoerd, namelijk van vaar tuigen tot de grootste en zwaarste kra nen en buldozers. Ruim 350 man per soneel is er thans werkzaam, van wie een groot gedeelte in Alphen woont; 160 woningen zijn daarvoor reeds gebouwd Burgemeester Bruins Slot noemde het Geniecomplex een belangrijk bedrijf in de gemeente. Na deze uiteenzettingen begaven de gasten zich groepsgewijze naar de werk plaatsen waarbij voor deskundige voor lichting was gezorgd. Er volgde nog een demonstratie op een oefenterrein van buldozers en andere graafmachines Nog een Israël-avond Ook de afdeling Alphen aan den Rijn van de Chr. Plattelandsvrouwen- en Meisjesbond, die gisteravond in Toor vergaderde, had een „Israëlvaarder" ln haar midden, n.L ds. A. van Eijk.Her- vormd predikant te Bergschenhoek, die eveneens de reis met de predikanten en aalmoezeniers heeft gemaakt Ds. Van Eijk sprak over „Het land waar God zich openbaarde" en lichtte zijn causerie toe met dia's. Damclub H.D.C. De kleine voorsprong, die H.D.C. 1 tegen L.D.C. 1 vrijwel de gehele wed strijd had, wist men niet te behouden. L.D.C. greep zijn kansen en kon zelfs met een 108-voorsprong de wedstrijd besluiten. De afgebroken partij tussen de heren C. A Deegenaars en C. Zijlstra zal vermoedelijk in winst voor laatstge noemde eindigen, zodat H.D.C. een gelijk spel behaalde tegen de nog ongeslageD Leiderdorpers. De uitslagen waren: L. Matze (LDC) J. P. Baerveldt (HDC) 1—1; C. H. Oos tergo—N. Schoonderwoerd 0—2; A. v. d. ZwanC. Verboom 20; D. Hassefras J. A. J. Wortman 11; J. van Sandijk P. Kalshoven 20; C. de KoningA. v. d. End 11; C. A. DeegenaarsC. Zijl stra (afgeb.); H. v. d. VechtD Ravens- bergen 20; A DorsmanW. Verboom 1—1; C. VerweyG. van Winkel 0—2. Feestavond personeel Spanbeton Woensdag hebben dc personeelsleden van de n.v. Spanbetonmaatschappij in dc Nutszaal een bijzonder geslaagde feestavond gehad. Na een kort begroe tingswoord van voorzitter De Bruijn, in het bijzonder tot de directieleden, trad het cabaretgezelschap van André Carell met een keur van radio en televisi®- artisten voor het voetlicht. Medewerking hieraan verleenden Anny Palmen met zang. De Osmani's met parterre acrobatiek, Marion Wardenaar, die cabaretliedjes ten gehore bracht en zich ook als schetsspeelstcr bijzonder wist te onderscheiden. Rexis, de muzi kale clown, en het Bonelly-kwartet oogst ten veel succes. Ouderavond Landbouwhuisboudschool In de Koningin Julianaschool is een ouderavond gehouden waarvoor goede belangstelling bestond. Van de gelegen heid met de leerkachten te spreken over de vorderingen van de dochter» werd door tal van ouders dankbaar ge bruik gemaakt. Na de pauze gaf de heer G. van Veldhuizen een uiteenzetting van de nieuwe methode Engelse les, zoals dez® thans ook op deze school wordt gege ven volgens de methode dr. H. Bonger» Hiermee wordt aan de leerlingen vragen derwijs en in gespreksvorm de Engels® taal geleerd. De heer A. Mojet vertoonde nog een schoolfilm n.L ..Hoe komt het nieuws in de krant" De leiding van de avond was in handen vap directrice R. C. d® Vries. Bcjaardensoclëteit „Usclubgebouw** Woensdag hebben de leden van de bejaardensociëteit „IJselubgcbouw" het feit herdacht dat tien jaar geleden door een aantal dames onder leiding van d® echtgenote van de toenmalige burg® meester Witschey tot de opriching vaD een bejaardensociëteit in het ijsclubge bouw werd bsloten. Begrijpelijk dat aan deze herdenking een wat feestelijk karakter werd gege ven. 's Middags kwamen de bejaarden in het ijsclubgebouw bijeen, waar de dames van het comité onder leiding van dc presidente mevrouw Bruins Slot-Pad- ding hun sociëteitsmiddag hadden. Drie van de oprichsters, namelijk de dames Herbig-Hofstee, Raatgever en Burgerlijke en militaire autori teiten bezochten gisteren in Alphen militaire terreinen en in richtingen. In het midden (met bril) majoor J. Dijkstra, die als gastheer optrad, geheel rechts de burgemeester Van Beest, wilden dit feest meemaken. Namens de vijf oprichtsters bood me vrouw Herbig een nieuwe sjoelbak aan. Mevrouw Bruins Slot nam deze bak in dank aan. Zij prees het initiatief des tijds genomen. Ook de burgemeester gaf bljjk van zijn belangstelling en medele ven met het wel en wee van de sociëteit, die zo langzamerhand het Usclubgebouw is uitgegroeid: de zaal zat tjokvol. In dc Sint Jozefzaal werd de bejaar den een brobdmaaltijd aangeboden, die alle eer werd aangedaan, 's Avonds werd door het toneelgezelschap van de heer J. Noordermeer een toneelstuk op gevoerd. Zilveren jubileum bij „De Industrie" De heer D. Hart dieselmotormonteur bij de motorenfabriek van D. en Joh. Boot aan de Pr. Hendrikstra,at herdacht gisteren het feit dat hU 25 jaar geleden ln dienst trad. Te zijnen huize werd hij bezocht door de heren D. Boot, J. P. Castelein en H. G. Keizer. De heer Boot •prak zijn waardering uit voor het vak» manschap van de heer Hart, die vaak voor zijn werk buitenlandse havens moet bezoeken. Hij bood een geschenk onder couvert aan. mevrouw kreeg een mand met bloemen, 's Avonds kwamen veel collega's op bezoek, die veelal ook geschenken hadden meegebracht. Nieuwbouw scheepswerf Ten gevolge van de beruchte drempel bij Gouda kunnen in Alphen aan den Rijn gebouwde schepen dze plaats niet meer bereiken om reparaties te onder gaan. Scheepswerf Boot is er nu toe overgegaan de reparatiewerf af te bre ken. Gisteren sloeg de heer Boot op deze plaats de eerste paal voor een nieu we werf, waar schepen met een maxi male lengte van 150 m. kunnen worden gebouwd. HILLEGOM Ouderavond Julianaschool Op de ouderavond van gisteren in de Julianaschool sprak de heer W. M. van Andel, hoofdinspecteur van politie in Den Haag. over „Jeugdcriminaliteit". Er moet worden betwijfeld of de jeugd criminaliteit toeneemt. Wel staat de tegenwoordige jeugd anders tegenover de ouderen dan vroeger. Veel jongeren voe len zich erg eenzaam, hetgeen vaak de oorzaak is voor het komen tot verkeerd® praktijken. Ook het geven van teveel of te weinig zakgeld kan leiden tot ver keerde daden. Veel ouders letten niet op de gangen van hun kinderen. Het voorbeeld van de verhouding tussen de beide ouders is nog steeds belangrijk bij de opvoeding van de kinderen. Voor de lezing hadden vier leerlingeu enige gedichten gedeclameerd en muziek stukjes op een harmonica gespeeld. Nadat aan de spreker vragen waren gesteld werd nogmaals gedeclameerd en gespeeld. Ten slotte sprak het hoofd van de Julianaschool, de heer J. Valkenburg, woorden van dank. Schaakclub „De UU" In de achtste ronde van de wintercom petitie van de schaakclub „De Uil" zijn 'de uitslagen: D. Kaptein-Zonneveld 0—1, Th. Jonkheer-J. Staats afgebr., Hulsman- Veenstra 01, Brauckman-Van der Weij- den 10, F. J. Bouman-V. der Wolf afgebrJ. P. H. van de Berg-Andeweg 0—1, W. F. van de Berg-J. van de Berg afgebr., W. F. van de Berg-Brandsma 1-0. In dc wedstrijd die donderdag te Haar lem tegen Het Oosten II werd gespeeld kwam het niet tot een beslissing. Wel staat „De Uil" een punt voor. Uitslagen: Het Oosten II—„De Uil" 3—4: Resen-F. G. Bouwman 10: P. R. Bets-Hulsman 0—1; J. Vlug-W. F. van de berg- 0—1; C. Rothert-J. van de Berg nfgebra; L. Beijer-J. Andeweg afgebr.: J. van der Most-J. van der Zwet 01; J. Ravens- bergen-J. Brauckman 10; A. R. de Kruyf-J. H. Veenstra afgebr.; Th. Hcrfst- J. Staats 0—1; C. Frijn-J. P. H. van do Berg 1—0. Burgerlijke stand Geboren: Maria Johanne. d v G C van Haaster cn W J de Jong; Paulien Anneke, d v A J H de Wilde en T Ypij; Gerarda Louisa Maria, d v C N Rusman en W. Th van der Zwet; Joseph Petrus, zvAJ van Kampen en M van Trigt. Ondertrouwd: C L M Manshande en Th E M Vink. Getrouwd: H B Heemskerk en A M Dorresteijn; H A M van der Veld en J E C L Veelenturf; P Th Wassenaar en M E M van der Zande; A M van Beelen cn B J Laan. Overleden: R P Veen, echtg. van J Huisjes, vr., 77 j H C Zander, wed. van A van der Voet, vr.. 76 J.; J Tuinstra, wed. van G. van Werkhoven, vr., 86 j.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7