Ilieume £dhsrt|c (üimranl De Gaulle: Frankrijk behoeft kernwapens Commentaar Familie belegerde nonnenklooster Grote instemming van leger met toespraak VAN DER PUTTEN DIENT RAPPORT OP TIJD IN Overste Glenn de ruimte in Luns en Subandrio drinken op herstel vriendschapsbanden Proeven en keuren op hoogste niveau Verwoerd wenste Joden niet te beledigen Acht jaar voor roofoverval VRIJDAG 24 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18-19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12337 CHRISTELIJKEATIOJSAAL DAGBLAD „StantvcsMct it gbeblma min hrrl ia UffceaspMT HONDENDIVAN het warme hondenbed op pootjes, in 9 maten VLIELAND NIEUWE RIJN 50 TVE Franse president heeft gisteren in Straatsburg voor een gehoor van ongeveer tweeduizend officieren, waaronder vele generaals, gezegd dat Frankrijk over atoomwapens moet beschikken. Hoe verschrikkelijk deze vernietigingswapens ook zijn, een grote mogendheid die ze niet heeft terwijl andere landen ze wel hebben, beschikt niet meer over eigen lot. In zijn rede, die door het leger met grote instemming is begroet, zei de Franse president dat het land thans wordt bedreigd door een wereld waar in alles in beweging is. De Bussumse technische hoofdambtenaar van het ministerie van defensie H. van der Putten heeft het door hem samengestelde rapport met namen officieren, die zich naar zijn mening schuldig zouden hebben gemaakt collaboratie met Japanners in het voormalige Nederlands-Indië en «regelmatigheden na de capitulatie van Japan, per aangetekende brief ijn commandant in Nieuw-Millingen verzonden. Enige tijd geleden sommeerde minister Visser de heer Van der Putten >iimen twee dagen namen en feiten te noemen. Aangezien hem zulks op zo'n corte termijn niet mogelijk bleek, verzocht en verkreeg de heer Van der hitten veertien dagen uitsteL Deze periode liep vandaag af. Nieuws in I één oogopslag In een rede voor twee duizend Franse officieren in Straatsburg heeft pre sident De Gaulle gezegd, dat Frankrijk over atoom wapens moeten kunnen beschikken. Wat Algerije betreft is ed thans geen andere politiek dan die door de regering wordt gevolgd, een poli tiek die de steun heeft van parlement en volk. De Brazzavillegroep in de Ver. Naties maakt een resolutie gereed, waarin een beroep op Nederland en Indonesië zal worden gedaan onderhandelingen over Nieuw-Guinea te be ginnen. In de resolutie zal zeer duidelijk het beginsel van het recht op zelfbeschik king worden gesteld. De ministers Luns en Suban- drio hebben, o.m. in aan wezigheid van de voorzit ter van de Algemene Ver gadering, Mongi Slim, sa men gedineerd. De commissaris der Koningin in Groningen, mr. W. A. Offerhaus, is vandaag in het academisch ziekenhuis aldaar overle den. In Novosibirsk is er een ontmoeting tussen de Finse president Kekkonen en de Russische premier Chroesjtsjef. De voorzit ter van het Finse parle ment heeft voorgesteld om Kekkonen bij speciale wet een nieuw mandaat voor zes jaar als staatshoofd te Verschaffen. Omdat de afgevaardig den zich niet konden ver enigen met de besnoeiin gen welke de ministerra den van de E.E.G. en van Euratom wilden aanbren gen in de begrotingen van beide lichamen, hebben zij gisteren in Straatsburg ge weigerd hun goedkeuring aan deze begrotingen te hechten. In een boodschap ter gelegenheid van Thanks giving Day heeft ex-pre sident Eisenhower o.m. gezegd dat het Russische volk eenmaal zal vernemen dat de vrije wereld tegen agressie is en dat als ge volg daarvan de Russische leiders tot ontwapening zullen moeten besluiten. Minister Korthals heeft in de Tweede Kamer mede gedeeld dat het in de be doeling ligt binnenkort de z.g. goedkope telefoon periode uit te breiden. Te gen tweederde van het normale tarief kan dan worden gebeld van 7 uur 's avonds tot 8 uur 's mor gens en van vrijdagavond 7 uur tot maandagmorgen 8 uur. In het voorlopig ver slag van de Tweede Ka mer op het wetsontwerp tot instelling van een bij standskorps in Nieuw- Guinea is scherpe kritiek geuit op de regering in zake de positie van de Ne derlandse ambtenaren al daar. Naar het oordeel van de federatie van door ver zekerden en medewer kers bestuurde zieken fondsen is een afzonder lijk departement voor de volksgezondheid nood zakelijk; De veertigjarige luitenant-kolonel van de Amerikaanse marine John Glenn" is uitverkoren als de ruimtevaarder, die de eerste Amerikaanse vlucht rondom de aarde zal uitvoeren. Er wordt naar gestreefd deze vlucht nog in dit jaar te doen plaats vinden. Kapitein Scott Carpenter van het le ger is aangewezen om eventueel voor overste Glenn in te vallen. Vader Rockefeller zal teruggaan Gouverneur Nelson Rockefeller heeft voorlopig besloten zondag uit Meiaukc te vertrekken en maandag van Biak naar Tokio te vliegen, aldus de heer C. Belloni, hoofd van de voorlichtingsdienst te Hollandia. Volgens de heer Belloni hèeft de heer Rockefeller de hoop op redding van zijD zoon vrijwel opgegeven. Vier éénmotorige vliegtuigen hebben boven de zuidkust van Nederlands Nw- Guinea gevlogen en prauwen zochten do kust af. De heer Belloni betwijfelde het of koppensnellers Michael Rockefeller zou den hebben gevangen genomen. „Wij hier in Hollandia geloven, dat wij Mi chael Rockefeller nooit meer levend zullen terugzien," zeide hij. De Amerikaanse zevende vlpot heeft aangeboden te helpen bij het zoeken. Oostduitse verstekeling in Amerikaanse trein nu 14 uur uitgeleverd Sowjet-autoriteiten hebben gisteren, zo als gemeld een trein met Amerikaanse militairen en him familieleden veertien uur aan de grens tussen Oost- en West- Duitsland vastgehouden, omdat zich een Oostduitse verstekeling onder de passa giers bevond. Eerst nadat de verstekeling door een Amerikaanse kolonel van de militaire missie aan de Russen werd uitgeleverd, mocht de trein doorrijden. Oostduitse autoriteiten deelden mee. dat de verstekeling, een zekere Sieg fried Pump, reeds sinds 4 november werd gezocht wegens een inbraak. Vrijwel in de directe omgeving be staat een totalitair blok, dat de heer schappij wenst en met een vreesaan jagende bewapening dreigt. Indien Frankrijk buigt is het gedaan met Eu ropa en weldra met de vrijheid in de wereld. Daarom heeft Frankrijk ziin soldaten nooit zo nodig gehad zo zei de president. De Gaulle wees ook op de noodzaak voor de westerse landen tot algehele overeenstemming te komen, maar bij de voorbereiding van een actie van hun strijdkrachten en eventueel de samen voeging van hun oorlogsinspanning dient Frankrijk zijn wil en zijn leger voor zich te behouden. Over Algerije zei de president, dat in het kader van het in Algerije strij dende leger menig officier zich over het doel van de strijd een denkbeeld heeft gevormd, dat beperkt is tot ziin onmiddellijke wensen en het terrein waar hij opereert. Voor Algerije is er thans geen ande re politiek dan die welke is vastgelegd door de Franse regering, goedgekeurd door het Franse parlement en bekrach tigd door het Franse volk, aldus De Gaulle. Het Franse leger in Algerije heeft zijn taak met eer en succes ver vuld en Frankrijk heeft volledig ver trouwen in zichzelf en zijn leger, zo zei De Gaulle, achter wie generaal Massu stond, die, toen hij in Algerije gelegerd was, zich heeft doen kennen als een van de tegenstanders van de politiek van de president. In officierskringen was men van me ning dat de rede van de president de atmosfeer aanzienlijk heeft doen op klaren. Zij waren verrast door de posi tieve inhoud van de woorden van De Ganllc. De bijeenkomst in Straasburg werd besloten met een défilé van vijf duizend militairen. ZOWEL minister mr. J. M. A. H. Luns als minister Subandrio za ten gisteravond aan aan een diner, dat de voorzitter van de Algemene Vergadering der V.N., de Tunesiër Mongi Slim, in New York gaf ter bevordering van het informele con tact. Zeven ministers van buiten landse zaken en vijf ambassadeurs waren daarbij aanwezig. De heer Mongi Slim, die een dronk op de gasten uitbracht, hief een glas op om te drinken op „vriendschaps banden tussen Nederland en Indo nesië". De heren Luns en Subandrio sloten zich hierbij glimlachend aan. Veel nieuws is er behalve deze toast in New York niet voorgevallen. Onder de leden van de „Brazzaville groep" circuleert thans de ontwerp-reso- te trekken voor een foto van het gebouw. In het practicum koken proefde de Koningin van de koek. Intussen tapte prins Bernhard uit een ander vaatje. Om precies te zijn, uit een vaatje madeira. Hiermee opende de Prins het wijnkopers- Koningin Juliana opende gisteren in Wageningen het nieuwe gebouw van het instituut van landbouw- huishoudkunde, door een doek weg Premier Verwoerd van Zuid-Afri- ka heeft de grote Joodse gemeen schap in het land verzekerd dat zijn regering nooit antisemitisch is ge weest en dat hij ook geen antisemi tisme wenst in zijn nationalistische partij. Hij is echter van mening dat het zich aansluiten van Israël bij de lan den die Zuid-Afrika hebben gekriti seerd in de V.N. een huichelachtige en ondankbare daad is. Ook verklaarde hij dat de gehele V.N. vol zit met huichelaars die de politiek van rassenscheiding van de Zuidafri- kaanse regering op oneerlijke wijze ver oordelen en met sancties ertegen dreigen. Verwoerd zei dit alles in een rede van anderhalf uur voor een provinciale con ferentie van leiders van de nationalisti sche partij, die in Johannesburg is ge houden. Hij zei dat het een onvoorbe reide rede was Zijn opmerkingen waren een uitvloei sel van een politieke storm die is opge stoken in de oppositionele en de Joodse pers sedert het afgelopen weekeinde, nadat de inhoud van een brief bekend was geworden die Verwoerd door zijn particulier secretaris had laten schrijven Joodse advocaatj Vele Joden en ook anderen zagen in deze brief bedekte bedreigingen dat Ver woerd van plan was represailles te ne men tegen de Zuidafrikaanse Joden wegens de volgens hem vijandige poli tiek van IsraëL De 18-jarige havenarbeider uit Rotter dam, M. J. Buijtendijk, is overleden, na dat hij enkele uren daarvoor in het ruim van het in de Waalhaven liggende Britse schip Atlantic Splendor enige tijd be dolven was geweest onder graan. gildehuys in Amsterdam. De voor zitter en de bestuursleden van het gildehuys proefden de madeira uit hetzelfde glas. Prinses Beatrix bezocht Unesco Prinses Beatrix heeft gistereh een on officieel bezoek gebracht aan het hoofd kwartier der Unesco in Parijs. Zij werd ontvangen door de secretaris-generaal van de Unesco, alsmede door de voor zitter en de Nederlandse leden van de uitvoerende raad. De hoge bezoekster bezichtigde de Japanse tuin op het Unesco-terrein, als mede de perskamer die door de Neder landse delegatie bij de Unesco is ge schonken. lutie waarvoor men de grootst mogelijke steun tracht te krijgen ter oplossing het vraagstuk Nieuw-Guinea. In deze re solutie zal, evenals de eerder door India ingediende resolutie, worden voorge steld, dat de Nederlanders en Indone siërs onderhandelingen beginnen. Een belangrijk verschil met de resolutie van India is echter dat in de Brazzaville-re- solutie zeer duidelijk het beginsel wordt gesteld van het recht op zelfbeschikking. Voor de onderhandelingen wordt ook een tijdslimiet (1 maart a.s.) gesteld, zoals we al meldden. Het is te verwachten, dat deze resolu tie zeer binnenkort zal worden inge diend. Uiteraard streeft de Nederlandse delegatie naar aanvaarding van de door minister Luns ingediende resolutie. Twaalf jaar voor Sonntag en Neumann De twee Westduitse studenten Petei Sonntag en Walter Naumann zijn gisteren door een Sowjetrussische rechtbank we gens spionage veroordeeld tot twaalf jaar „vrijheidsstraf" elk. De eerste drie jaar zullen in de gevan genis worden doorgebracht, de overige negen in een kamp voor dwangarbeiders. De twee studenten werden schuldig bevonden aan spionage op order van de Amerikaanse inlichtingendienst De rechtbank was twee uur en 25 mi nuten in beraad over het vonnis. De rech ter.had een kwartier nodig dm het vonnis voor te lezen. De betrokken stukken wa ren met de hand geschreven. Aan de veroordeelden werd meege deeld dat zij niet in beroep kunnen gaan Zij kunnen echter een verzoek om cle mentie indienen bij het presidium van de Opperste Sowjet. De 22-jarige Peter Sonntag zag er ter neergeslagen uit toen hij het vonnis ver nam. Op de vraag van de rechter of hij het vonnis begreep antwoordde hij be vestigend. (De openbare aanklager, generaal-majoor Viktorof, had een „vrijheidsstraf" van 15 jaar geëist op grond van artikel 2 van de Sowjetrussische wet op misdadige acti viteiten tegen de staat). De 26-jarige Nederlandse zeeman K. W. is gisteren door de staatsrechtbank van Hamburg veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf wegens roof. W. heeft volgens de aanklacht op 23 juni deelgenomen aan een overval op juwelierszaak in Hamburg, waarbij voorbijganger werd doodgeschoten. Het fatale schot zou gelost zijn door de -jarige Nederlander J. L.. die in au gustus in Den Haag gearresteerd werd. W. die aanvankelijk verklaard had dat hij de juwelier had neergeslagen, zei gisteren voor de rechtbank dat ook dit het werk van L. is geweest. Twéémaal tegenwoordigheid, van geest: de piloot van een landende Crusader-straaljager, die merkte dat zijn toestel in brand stond, maakte zonder een moment te aarzelen gebruik van zijn schietstoel hij werd slechts licht gewond). En de fotograaf aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip Franklin D. Roo sevelt knipte onmiddellijk af en leverde deze merkwaardige foto. Jeugdraden zenden brief aan kerk in Zd.-Afrika De oecumenische Jeugdraden van Delft Den Haag, Schiedam en Vlaardingen heb ben in een brief aan de christenjongeren in Zuid-Afrika hun verontrusting uitge sproken over het verbreken van de ban den tussen Zuidafrikaans-sprekende ker ken en de Wereldraad van kerken en over de tegenstrijdige opvattingen over het rassenvraagstuk tussen de synode van de Nederduitsch hervormde kerk en de pro fessoren A. S. Geyser en A. van Selms. Ten slotte wordt in de brief de vraag ge steld of men bij alle overwegingen en daden inzake de verhouding tussen de rassen zich alleen laat leiden door het verzoenende Evangelie van Jezus Chris tus en elk economisch motief hieraan vol ledig ondergeschikt te maken. OVERLEDEN NA BRAND DOOR ROKEN IN BED In Tilburg is vandaag de 25-jarlge mej. C. Klerks overleden. Mej. Klerks heeft woensdagnacht in bed liggen ro ken en is daarbij in slaap gevallen. De brandende sigare'. was er de oorzaak van dat het beddegoed in brand raakte. An dere bewoners ontdekten het en blusten het vuurtje. Met ernstige brandwonden werd mej. Klerks naar het ziekenhuis •r gebracht Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's T\E SOCIALISTEN in onze volksvertc- genwoordiging zijn met hun opposi tie tegen de regering niet gelukkig. Het voeren van een goede oppositie is een kunst en de socialisten laten weinig ge legenheden onbenut om te tonen dat zij deze kunst niet meester zijn. Zij schieten telkens weer hun doel voorbij. Zij doen het voorkomen, alsof de regering een blamage is voor de demoeratie. Intussen echter kan een kind zien, dat in feite de regering het helemaal niet slecht „doet". Op dat moment verliest de kennelijk over trokken oppositie van de socialisten aan overtuigingskracht. Wij hebben al eens opgemerkt hoe dit alles te verklaren is en wat er achter zit. Onze tijd is voor socialisten geen gunstige. Zij hebben voor zichzelf nog altijd niet het juiste inzicht, welke houding aan te nemen en welk standpunt In te nemen. Dit is elders onder de socialisten het ge val cn bij ons al evenzo. Nog onlangs leek het erop, alsof aan de eigen socialis tische fractievoorzitter in de Tweede Ka mer zijn ontslag zou worden gegeven. Het is niet gebeurd en het zou ook onbillijk zijn geweest. Ook hij kan ten slotte geen ijzer met handen breken. Nu weer hebben de socialisten getracht, aan het ministeriële leven van de be windsman van justitie een eind te maken. Het is natuurlijk niet gelukt De socia listen willen doen uitkomen, in hem geen vertrouwen te hebben. Maar wij meenden begrepen te hebben, dat zij van de aan vang af niet alleen in deze minister, doch bovendien in heel het kabinet, geen ver trouwen hebben gehad. Nu dit zo is, kon de socialistische motie tegen de minister met nog te minder ernst worden genomen. Ook de zaak zelf, het beleid met betrek king tot de spijtoptanten, rechtvaardigde deze motie niet De lezer kent ons stand punt: wij zijn van gevoelen, dat aan het probleem van spijtoptanten grote aan dacht moet worden geschonken. Dat is mensenplicht cn bovendien christenplicht cn het ligt geheel in de lijn van de beste tradities, waardoor onze historie is geken merkt. Maar wij zijn de indruk toegedaan, dat de regering doet wat zij kan. Ook in de beoefening van barmhartigheid mogen de grenzen van het mogelijke niet over het hoofd gezien worden. De socialistische motie was door onjuiste overwegingen ingegeven. Aan de parle mentaire pers, die uit hoofde van haar functie alles wat betrekkelijker pleegt te zien dan de politici plegen te doen, is dit ook niet ontgaan. Hadden de socialisten om aan hun wrevel uitdrukking te geven het salaris van de minister met een gul den willen korten, de parlementsjourna- listcn hadden al spoedig van hun zak centjes een gulden voor de bewindsman bijeengebracht. Gelukkig hoefde het er uiteindelijk niet van te komen. Criia) „De baby-sitter kijkt naar de televisie, mam. Ik moet van haar zeggen, dat alles in orde is". (Advertentie) iEu^^lZentrA R LOGES MEESTERWERKEN VAN Z TOT A JCHTER het oceaan front dat donder dag met wat regen passeerde werd het zulk helder weer, dat 's nachts door de uitstraling op vele plaatsen de tem peraturen tot beneden het vriespunt daalden of dat er zich stralingsmist vorm de. Een zuidwestelijke stroming achter het front blijft iets te ver noordelyk zodat de invloed van de depressie tussen IJs land en Noorwegen gering Is. In de luchtdrukvcrdellng komen opnieuw be langrijke veranderingen. Een depressie tussen de Azoren en Spanje brengt nu luchtdrukdalingen in de Golf van Bis- cage en Zuid-Engeland teweeg. Dit heeft tot gevolg dat de zuidwestelijke stroming van maritieme lucht verder wordt ver zwakt en dat we ons morgen in een ge bied met weinig wind bevinden. Dit brengt met zich mee dat het weer sterk van plaats tot plaats kan verschillen. De kans op mist en lichte vorst domineert Er zijn ook locale opklaringen mogelijk. Dc regenkansen zijn uiterst klein. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Droog weer met verspreide opklaringen cn hier en daar mist. In de nacht en och tend plaatsclUk lichte vorst. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en zuid. On geveer dezelfde mlddaglemperaturen. (Opgemaakt IL15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: zon op 8.16, onder 16.38 uur, maan op 19.34, onder 10.52 uur. Laatste Kwartier 30 november. HET WEER IN EUROPA 'lapporten hedenmorgen teven uur gEN achttienjarig meisje, dat tegen de wil van haar familie in een kloos ter is gegaan, werd afgelo pen zaterdag door haar va der en broer ontvoerd. On geveer twee maanden gele den werd Slobodanka novice in het klooster van Rakovi- ca bij Belgrado. Haar beide ouders, die zich al van het begin aan tegen haar besluit hadden verzet, haar broer en andere familieleden kwamen naar het klooster om haar over te halen mee terug te gaan, maar het meisje, dat naar haar zeggen al heel jong het verlangen had om in een klooster non te worden, liet zich door de vele smeekbe den cn dreigementen niet van haar stuk brengen cn bleef. De familie werd boos. Vader en broer, geholpen door enkele sympathisanten forceerden dc kloosterpoort en gingen tot daden over. Gewapend met een geweer, een pistool en een mes zoch ten zij het klooster af naar Slobodanka. Deze had zich op de zolder teruggetrokken en was voor de vindbaar. Vader en broer bedreigden daarop de nonnen en op de angstige kreten kwam Slobodanka van de zolder af. Zij werd door de woedende familie in een au to gesleurd en naar haar woonplaats gebracht. Later bleek dat de kidnappers de telefoonkabels van het kloos ter hadden doorgesneden om te voorkomen dat de nonnen hulp zouden inroepen. Drie dagen na de ontvoering slaag de Slobodanka erin haar ouders te ontsnappen. Vijf uur nadat zij in het klooster was aangekomen, stond haar vader weer voor de poort. De nonnen hebben toen de hardnekkige familie voor het gerecht gedaagd. Luxemb Par(]« Bordeaux Grenoble Nice BSO» gh. bew. all-: -i -a 0.1 15 12 47

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1