Ik doe er altijd een sigaartje bij... PANTER Lange accepteerde geen kritiek op W.-Dnitsland bij voorkeur Spionnen namen bevelen niet erg serieus op Verwoerd dreigt Joden wegens Israëls bonding Koning Boude wijn hekelt slordig taalgebruik niemand de deur uit zonder een ontbijt Tafellakens en afkomst ARMALITE-GEWEER Aangezien er geen order voor de produktie van het Armalite-geweer ten behoeve van de Nederlandse strijdkrachten was geplaatst en een der gelijke produktie dus ook niet was aangevangen, kan niet worden ge sproken van niet door de staat geaccepteerde Armalite-geweren. Dit "antwoordt de minister van defensie, ir. Visser, op enige vragen van Tweede Kamerleden inzake het door de staat niet geaccepteerde geweer. De licentie-rechten van Fairchild betroffen uitsluitend een auto matisch geweer. Daarnaast is er geen contract gesloten met genoemde fabriek voor een machine-geweer. Wel heeft het staatsbedrijf, uitgaande van de constructie van het Armalite-automatische geweer, zelfstandig enkele proto-typen en demonstratie exemplaren voor een machinegeweer met bandvoeding gemaakt. Hiermee is een totaal aan kosten gemoeid geweest van 245.000 gulden. Dit bedrag is begrepen in de totale kosten van het Armalite-project. Gezien de ontwikkelingen met betrekking tot het Armalite-geweer bestaan ook voor dat machine-geweer geen voor- I uitzichten, aldus minister Visser. AANVRAAG RECHTSHERSTEL Het is niet juist, dat iemand, die gebruik maakt van zijn recht bij I de Raad van Europa rechtsherstel te vragen in alle gevallen wordt ver plicht zulk een aanvrage met bijlagen in het Frans en het Engels te I stellen. De Europese commissie voor de rechten van de mens kan een partij op haar verzoek toestaan een andere taal te gebruiken. De president I van deze commissie kan bepalen, dat de bijdragen niet behoeven te wor den vertaald. Dit antwoordt minister-president prof. De Quay, minister van bui tenlandse zaken a.i., op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid de heer C. Kleijwegt (soc.). Naar aanleiding van de door de heer Kleijwegt gestelde vraag of de minister het niet noodzakelijk acht stappen te ondernemen om voor de kosten van zulk een vertaling, indien deze wordt vereist, niet de inviduele aanvrager aansprakelijk te stellen maar deze bijvoorbeeld te laten druk ken op het budget van de Raad van Europa zelf, zegt de minister president, dat bij de bevoegde instanties van de Raad van Europa zal worden nagegaan of een algemene regeling, als in deze vraag bedoeld, kan worden getroffen. VOORLICHTINGSACTIE VAN B.B. In het voorlopig verslag op de begroting 1962 van binnenlandse zaken wordt de minister gevraagd op welke militaire veronderstellingen de jongste voorlichtingsactie van de B.B. is gebaseerd. De Tweede Kamer leden geloven op die van 1855. Tevens wordt in het voorlopig verslag gevraagd een schatting te geven van de te verwachten A- en H-bomaan- vallen op de a- en b-gebieden van ons land in de eerste fase van een toekomstig conflict, gebaseerd op de jongste militaire ontwikkelingen, i Tenslotte wil men weten welk percentage van de bevolking bij zo goed j mogelijke zelfbescherming bij die aanvallen toch zou omkomen. ONGERUST OVER RIJKSPOLITIE Veel Tweede Kamerleden zijn ongerust over de gang van zaken in gemeenten met rijkspolitie. Het tekort aan rijkspolitieambtenaren is soms zo groot, dat de veiligheid van de inwoners in gevaar komt. Men geeft de minister van defensie in overweging de gemeenten met rijkspolitie in staat te stellen ook eigen gemeentelijk politiepersoneel in dienst te i nemen. Dit blijkt uit het voorlopig verslag op de begroting van binnen landse zaken voor 1962. Voorts menen de Kamerleden dat gemeenten, die bij gebrek aan politiepersoneel verkeerslichten moeten aanbrengen, daarvoor een rijks- vergoeding moeten hebben. VRAGEN OVER NIEUW-GUINEA Het Tweede Kamerlid, de heer De Kadt fsoc.), heeft in schriftelijke vragen aan de minister-president gevraagd of het juist is. dat de heer E. J. Bonay, I lid van de Nieuw-Guinea Raad, na zijn terugkeer uit Nederland waar hy van zijn verblijf^b.m gebruik maakte om besprekingen te voeren met m Antwerpen vertoevende Indonesiërs, daarover door de voorzitter van de Nieuw-Gumea Raad werd ondervraagd ,,als gold het een justitieel onderzoek?' Voorts vraagt de heer De Kadt of de regering het niet vanzelfsprekend acht dat leden de Nieuw-Guinea Raad zich op de hoogte stellen van de opvattingen betreffen de de toekomst van Nieuw-Guinea, zoals die in Indonesië, Australië, de Filippij nen en elders heersen. Noorse minister contra Mikojan 1 landse zaken, Lange, heeft gisteren met kracht geprotesteerd tegen de door de Russen Mikojan en Gro- myko geuitte beschuldigingen aan het adres van West-Duitsland. „West-Duitsland is onze geallieer de", verklaarde hij tijdens een lunch op de Noorse ambassade in Moskou. Hij verdedigde het lid maatschap van Noorwegen van de NAVO, omdat in de tweede we reldoorlog gebleken is, dat een klein land niet in staat is zichzelf te verdedigen. Zijn verdediging van West-Duitsland was de krachtigste van de tot nu toe ge voerde pleidooien inzake de Sowjet- beschul d ig ingendat West-Duitsland agressieve bedoelingen koestert jegens de Sowjetunic en Finland. Minister Lange liet taktvol achterwege te zeggen, dat Noorwegen lid is van de NAVO. omdat het zich wil beveiligen tegen de Sowjet- unie. De gedachtenwisseling vond plaats het einde van een lunch van drie Minister v?n buitenlandse zaken Gromy- ko bracht eerst een dronk uit op Lange en zei, dat de Sowjetunie de noodzaak van besprekingen zeer goed inziet, i dan geen gesprek gebaseerd op machtspositie. Lange antwoordde met een rede, v in hij probeerde de problemen vai kleine landen uiteen te zetten. De Duitse invasie van 1940 heeft aangetoond, dat geen enkel klein land alleen kan staan, verklaarde hij. Daarop stond Mikojan op en sprak een rede uit. die zeer vriendelijk begon. Hij bracht zijn reis naar Noorwegen in her innering en zei verrast te zijn geweest „zowel een socialistische regering als gesteld is. Daarna her innerde hij aan Lange's gevangenschap concentratiekamp. Hij klaagde dat Noorwegen zo weinig heeft gedaan om de overblijfselen van tweede wereldoorlog op te ruimen betichtte Duitsland van agressie. Minister Lange interrumpeerde ei „dat hU, wat de Russische Jeider West-Duitsland te zeggen had, niet kon accepteren." Hy betoogde, dat Noorwe gen altijd gestreefd heeft naar vrede en stabiliteit in de noordse landen. Hij hoopte, dat de huidige omstandigheden geen ingrijpende wijzigingen zullen ondergaan. BU de besprekingen in Moskou is ge bleken, dat de twee landen op een aan tal punten van mening verschillen. SENORITAS In het bekende rode blik Moskous proces tegen Duitsers Voor St. Nicolaas in een leuk surprise-carton Zuidslavische vliegers De Zuidafrikaanse premier Ver woerd heeft de Joodse advocaat A. S. A. East uit Kaapstad een brief geschreven waarin hij kritiek levert op het feit dat Israël in de Verenigde Naties tegen de apart heidspolitiek heeft gestemd. Vol gens de progressieve Zuidafrikaan se pers staan in deze brief, die in de Joodse gemeenschap van Zuid- Afrika grote verontwaardiging heeft gewekt, verscheidene anti semitische dreigementen. De premier heeft naar verluidt ge schreven dat de houding van Israël „een tragedie is voor het Zuidafrikaanse Jodendom" en dat het Zuid-Afrika tot andere gedachten over Israël heeft "ge- Verder zou Verwoerd de Zuidafrikaanse Joden gekritiseerd hebben omdat zy bij de jongste verkiezingen de oppositie hebben gesteund. Volgens de in Johannesburg verschij nende Star bevat de brief „bedekte drei gementen", zowel aan het adres van Israël als aan dat van het Zuidafrikaan se Jodendóm. „In heel Zuid-Afrika zijn de Joden, zoals begrijpelijk is, geschokt over deze uitbarstingen", aldus de Star. „Het is sinister dat dr. Verwoerd de Joden op deze manier aanvalt door de kinderen „de zonden" van de vaders aan te rekenen. Hoe staat het met de Engel sen, Nederlanders of Afrikaanders wier landen van oorsprong en wier kerken overhoop gelegen hebben met de apart heid." De Joodse Times schrijft dat de brief gericht is aan de Zuidafrikaanse Joden Een luchtfoto van het veron gelukte Italiaanse toestel, dat voor de Verenigde Naties een vlucht maakte en dat in het moerasgebied van Kigona (Tan ganyika) neerstortte. Zoals men weet, is de machine enkele da gen vermist geweest, voordat Noorse vliegers van een VN- toestel het wrak ontdekten. Er waren tien personen aan boord. komst van ons land zal werkelijk duister zijn wanneer de man aan het roer zijn toevlucht neemt tot dergelijke dreige menten. De Jood heeft nooit het hoofd gebogen Dor dreigementen en zal zich niet laten intimideren." Dr. Jan Steytler, de leider van de pro gressieve partij, verklaarde: „Wij ge loven niet dat dr. Verwoerd het recht heeft de Joodse gemeenschap of een ander deel van de maatschappij te inti mideren opdat zij op de nationale partij stemmen." De secretaris van Verwoerd, Fred Barnard, verklaarde dat de publicatie van de brief een misbruik van vertrou wen is en dat bepaalde delen „uit hun verband geciteerd zijn." Nauwer relatie van VS-Westen Bepleit De V.S. moeten hun handelsbeperkin gen verzachten en nauw met andere vrije landen samenwerken om de weste lijke beschaving in stand te houden. Dit is de conclusie van een studie welke door twee professoren van de uni versiteit van Oregon, Raymond F. Mi- kesell en Robert Loring Allen, voor d« economische commissie van het Con gres gemaakt is. Hun rapport dringt erop aan dat „met welhaast godsdienstige ijver" een kruis tocht gehouden moet worden om de V.S. te overtuigen van de noodzaak van sa menwerking in de vrije wereld om de dreiging tegen te gaan dat het totalitaire stelsel zich uit Rusland en China verder uitbreidt. Giroesjtsjef geeft Soekarno auto President Soekarno van Indonesië heeft van premier Chroesjtsjef een lu xueuze limousine ten geschenke gekre gen. Toen in juni van dit jaar Soekarno een bezoek bracht aan Rusland, werd hij 60 jaar. De auto is een verlaat jaardagscadeau. De Amerikaanse luchtmacht heeft me degedeeld dat de acht Zuidslavische vlie gers, die zich thans in de Verenigde Staten bevinden om aldaar vertrouwd te worden gemaakt met de besturing der 135 Amerikaanse „Sabre-F 86D"- straaljagers, die Amerika aan Zuid-Sla- vië heeft overgedaan naar hun land te rugkeren. Vier van hen zijn verleden week reeds vertrokken, terwijl de ande- vier morgen zullen vertrekken. Dit besluit werd genomen nadat vrij wel overal in de VS was geprotesteerd tegen deze hulpverlening aan Zuidsla vische vliegers. De Amerikaanse regering heeft ver klaard dat de verkochte straaljagers verouderd zijn en dat de Zuidslavische vliegers zich tijdens hun verblijf in de Ver. Staten van geen enkel geheim ge geven op de hoogte zouden kunnen stel len. Ontploffing eist twee levens Als gevolg van een ontploffing in een Duits café-restaurant in San Martin, een der buitenwijken van Buenos Aires, zijn twee mensen gedood en tien gewond. De ontploffing deed zich voor op een tijd stip waarop de zaal vol bezoekers was Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te zijn. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak der ontploffing. Amerika ontkent elke relatie Het proces tegen de Westduitsers Walter Naumann en Peter Sonn- tag is gisteren in Moskou begon nen. Beiden verklaarden schuldig te zijn aan het ten laste gelegde, namelijk spionage ten behoeve van de V.S. Beiden zeiden echter zich alleen schuldig te achten volgens de letter van de voorgelezen akte van beschuldiging. In de akte werd niet gezegd, dat zij getracht hadden raketbases op te sporen, maar al leen dat zij waren gearresteerd, toen zij de Sowjetunie wilden ver laten met 15 filmrolletjes, waarop radarstations en krachtcentrales stonden. Het proces werd in het Russisch en het Duits gevoerd. Zoals gisteren reeds in een deel onzer edities werd gemeld, wordt de 22-jarige Sonntag verdedigd door de Moskouse advokaat Grinef, die ook de Amerikaanse piloot Powers heeft verdedigd. De 2" Ag| Naumann wordt bijgestaan door vocaat Bogatsjef. De Westduitsers zouden in West- Duitsland door Amerikanen zijn opge- oor spionagewerk in de Sowjet- Beide mannen zouden geheime gegevens verzameld hebben en bij dit werk gaven zij zich uit voor toeristen. Zij hadden voorts „geheime militaire installaties gefotografeerd" en aante keningen gemaakt. Sonntag verklaarde vriendschap te hebben gesloten met twee Amerikanen, Dlsen en Mark, vertegenwoordigers /an de Amerikaanse inlichtingendienst. Hij vertelde hun over zijn voorgenomen reis naar de Sowjetunie, waarop de Amerikanen aanboden de reis te be kostigen. In Frankfurt ontvingen zij een opleiding in spionage. Bovendien kregen zij 2.000 mark en uitrusting voor de reis. Sonntag zei, dat zij opdracht kregen uit te zoeken, waar de raketbases zich bevinden, maar dat hadden zij niet ge daan, omdat zij niet van hun route wilden afwijken en de hele opdracht V.S. wi jzen klacht van Cuba af De Veiligheidsraad is woensdag bij eengekomen ter behandeling van een door de Cubaanse regering ingediende klacht over inmenging door de Ver enigde Staten in ó<e binnenlandse aang« legenheden van de Dominicaanse Ri publiek. De Cubaanse afgevaardigde, dr. Mario Garcia-Inchaustegui, die zonder stem recht de vergadering bijwoont, wees in de toelichting op de klacht op het grote gevaar, waaraan de vrede wordt bloot gesteld Q'oor het.ihgrijpen van Ameri: kaanse vliegtuigen en oorlogsschepen ih de Dominicaanse Republiek. De Amerikaanse afgevaardigde. Ad- lai Stevenson, verklaarde dat „geen en kele Amerikaanse militaire macht is doorgedrongen in het Dominicaanse ter ritorium". Hij voegde hieraan toe. dat het Dominicaanse volk tientallen jaren het slachtoffer1 is geweest van een reac tionaire tyrannie en dat de Verenigde Staten zijn bevrijding met geestdrift be groeten. Zij hadden de opdracht alleen aanvaard, omdat zij field nodig hadden. Verder moesten zij etten op radarinstallaties, spoorweg wagons voor rakettransport en motor voertuigen voor vervoer van vloeibare zuurstof. Zij fotografeerden alleen, wat zij op hun route tegenkwamen. Op de vraag waarom hij voor spio nage uitgekozen was, rel Sonntag, dat het waarschijnlijk was, „omdat ik Rus sisch heb geleerd, uit Oost-Dultsland ben gevlucht en een eigen wagen heb". Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse leger heeft gisteren elke rela tie met do twee beklaagden ontkend. Spoedig offensief in Angola? Opstandelingengroepen in Angola ter sterkte van in totaal 1.400 guerrillastrij ders zullen spoedig een nieuw militair offensief beginnen. Dit heeft de secreta ris-generaal van het verbond van natio nalistische organisaties in Portugese koloniën, Marcelino (fos Santos, verklaard in een interview met een Marokkaans dagblad. Het verbond heeft zyn zetel in Rabat. Er is een revolutionair comité opge richt dat bekend zal staan als de volks beweging voor de bevrijding van Ango la. Deze beweging is van plan de kolo niale economie te saboteren en Portugese agenten op te ruimen door middel van veertien militaire colonnes van honderd man elk, aldus Dos Santos. Telefoonkabel om de wereld vordert 800 telefoonkabel die c le aarde gaat is gisteren tot stand ge komen. Het Britse kabelscbip „Mo narch" heeft de laatste verbinding ge maakt 80 km. uit de kust bij Hampden (New Foundland). Het eerste deel van de kabel van 1100 km dat New Foundland verbindt met de westkust van Schotland werd in april gelegd. De Monarch vertrok 7 no vember om het werk af te maken. Als de kabel geheel gereed is zal hij een lengte van 48.000 kilometer hebben. Hij zal dan de verafgelegen Britse Ge menebest landen met Engeland verbin den. Nieuw Zeeland en Australië zullen nde 1964 op dit net worden aangeslo- Koning Boudewijn heeft giste ren zowel de Vlamingen als de Walen verweten, dat de twee Bel gische landstalen „vaak slordig en onjuist worden gebruikt". Sprekende in het koninklijk pa leis in Brussel bij de ontvangst van de leden an de Koninklijke Vlaamse Academie voor taal- en letterkunde ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan daarvan zei de Belgische vorst, dat de leer krachten hier een bijzondere taak hebben en daarom in de eerste plaats „veeleisend moeten zijn voor zichzelf". Zich in het bijzonder tot de Neder landstalige onderdanen richtend zei ko ning Boudewijn, da.t ter bevordering van de Vlaamse cultuur ook de geschreven en gesproken omgangstaal „het voor werp- van onze zorgen dient te zijn". „De omgangstaal weze voornaam en correct, want hieraan wordt het ontwik kelingspeil van een volk gptoetst", voeg de de vorst hier aan toe. Tijdens de ontvangst, die werd bijge woond door Koningin Fabiola, uitte de vorst zijn grote waardering voor de aca demie, „die het geestelijke leven in het Vlaamse land heeft doen opbloeien en de luister van de Belgische literatuur in hoge mate heeft gestimuleerd. Advertentie) NAVO-commando voor Oostzee Deense en Westduitse functionarissen van de NAVO, die in het hoofdkwartier van het noordelijke commando NAVO in Kolsaas nabij Oslo overleg pleegden, hebben de betrokken regerin gen ter goedkeuring plannen voorgelegd voor de vorming van een NAVO-Oost- zeecommando. Dit is woensdag na af loop der besprekingen in een communi qué meegedeeld. Rijstprijzen blijven omhoog gaan De crisis in Vietnam en de droogte in Indonesië hebben de prijzen van rijst in Hongkong de afgelopen maand met twaalf tot vijtien percent doen sty- 8<De prijsstijging werd bovendien in de hand gewerkt door grote vraag van an dere Aziatische landen naar rijst uit Thailand, het voornaamste rijstproduk- tiecentrum. ft een üj. I Dr. Ferenc Mczo, die op de Olympische Spelen in Amsterdam in 1928 de gouden medaille in de af deling literatuur kreeg voor zijn werk De Olym pische Spelen in de oud heid, is dinsdag overle den. Hij is 76 jaar gewor den. De beminnelijke Hon gaar, die achtereenvolgens atleet, voetballer, tennis ser en worstelaar was, werd in 1948 gekozen als gewoon lid van het LO.C. Hij werd benoemd als ge schiedschrijver van de Olympische Spelen en van zijn hand verschenen de verslagen over de spe len in 1956 en 1960. I Op zaterdag 2 december zal een elftal van Gro ninger studenten naar Staphorst gaan om te voetballen tegen een Stap- horstcr elftal. De studen ten spelen in jacquet en de Staphorsters, die bij hun tegenstanders niet willen achterblijven, heb ben besloten in kleder dracht in het veld te ko men. I Tot de taak van de Am sterdamse politie behoort ook het verwijderen van autowrakken en afge dankte fietsen van de openbare weg. Dat over deze werkzaamheden niet gering moet worden ge dacht blijkt uit het feit, dat de Amsterdamse po litie van 1 januari tot 30 september jl. 342 auto wrakken van de openbare weg heeft verwijderd. In dezelfde periode werden 2685 wrakken van fietsen opgehaald. De schoon maak van openbare weg wordt dagelijks voortge zet. I De internationale voed sel- en landbouworgani satie heeft gisteren beslo ten het volgend jaar een conferentie te houden o- vcr het gevaar voor de menselijke gezondheid voortvloeiend uit het veel vuldig gebruik van insec ticides bij de lai.dbouw. I De directrice van de huis houdschool in Brummen, mejuffrouw Hildebrand, heeft het initiatief geno men tot het invoeren van een speciale cursus zelf verdediging voor de leer lingen van deze school. Het is de bedoeling, de leerlingen de voornaam ste handelingen op zelf- verdedigingsgebied eigen te maken, zodat ze doel treffend het hoofd kunnen bieden aan eventuele kwaadwilligen. De directie van een die renpark in Rhenen heeft zich tot de minister van verkeer cn waterstaat ge richt met het voorstel alle officiële voetgangersover- stcekplaatsen in ons land op kosten van het dieren park aan te d.Idcn met een wit, driehoekig bord met rode rand met in het midden de afbeelding van een zebra. Als voorwaarde wordt hierbij gesteld, dat onder het verkeersbord een plaatje komt met de naam van het dierenpark, zoals dat ook wel in het buitenland het geval is hij de plaatsing van verkeers borden. De directie schat, dat het aantal oversteek plaatsen enige tienduizen den bedraagt. Er moet echter beslist een naam bordje bij. Het ministerie heeft over het aanbod nog geen beslissing genomen. Frans geluid inzake ontwapening De Franse afgevaardigde Michel Lc- gendre heeft gisteren in de politieke commissie van de Verenigde Naties ge zegd, dat het uitschakelen van dc moge lijkheden om kernwapens te leveren een van de dringendste en belangrijkste ta ken zou moeten zijn bij een poging om tot ontwapening te geraken. Hoewel het onmogelijk was gebleken controle uit te oefenen op kernbomvoorraden. achtte hij effectieve controle 'toch mogelijk- De Fransman drong aan op bespre kingen over concrete ontwapeningspro blemen. De jongste Russische aanvaar ding van bepaalde ontwapeningsvoor- waarden hebben hun waarde, aldus Lc- gendre, hoewel Frankrijk enig voorbe houd maakt, omdat Rusland niet spreekt over aanvaarding van controle. Ontwa pening moet nauwgezet en doeltreffend worden gecontroleerd door een onpar tijdige internationale organisatie, die de noodzakelijke middelen voor onderzoek tot haar beschikking heeft, aldus de tot haar beschikking li Franse afgevaardigde. Gistermiddag heeft zich bij dc ..Bon- na-buizen" cementfabrieken te Vianen een ongeval voorgedaan, dat aan de 35-jarige G. J. van der Gun het leven heeft gekost. De heer Van der Gun werd getroffen door een stortbak cement, die langs rails liep en uit de takels schoot. Het slachtoffer, gehuwd en vader van drie kinderen, overleed kort daarna ter plaatse. Het Is verleidelijk te spreken over het eten als een vanouds geheiligde handeling, welke men uitsluitend verrichtte met vrienden en gelijkge zinden. Met onwaardigen deelde men destijds niet de maaltijd en het doorsnijden van het tafellaken was dan ook dc ergste hoon die men iemand kon aandoen, wyl hij aldus als een onwaardige werd gebrand merkt. Op de maaltijd zelf willen we ech ter niet doorgaan, want wc willen ons uitsluitend tot het tafellaken be palen, dat op zichzelf overigens reeds voldoende symboliek Inhoudt. Tot de eerste wc- reldoorlog was hot in de Baltischc lan den nog gebruike lijk dat de heer des huizes aan het hOOfd van dc tafel L— zat, waarna in af lopende rang de ge zinsleden en gasten volgden. ter wijl geheel onderaan dc tafel de bedienden cn horigen aanzaten. Voor deze laatstcn was geen tafellaken gelegd, waardoor dus automatisch dc afstand tussen hen cn de overi ge tafelgenoten was aangegeven. Oorspronkelijk kreeg uitsluitend do heer een bedekking voor de tafel, maar later werden al naar gelang de rang. ook familieleden en gasten hierbij betrokken. Kwam er een ho ge gast, dan kon hij dus het tafel laken met de heer delen, maar was er verschil in rang, dan kreeg hij er een apart, of werd het zijne over het andere tafellaken heen gelegd. De houten onderleggers die in En geland op de geboende tafel onder de borden worden gelegd, zijn daar van nog de restanten. Bij dc Fran se edelen was het in de middeleeu wen ten strengste verboden de maaltijd te gebruiken van een tafel laken dat bestemd was voor een ho ger geplaatst Iemand. Het was dus liet tafellaken, cn niet de tafel, die de gelijkheid In rang accentueerde. We kunnen ons nu voorstellen, dat TOCH IS HET ZO aan het tafellaken in vroeger tijden veel aandacht werd besteed. Daar om is het dubbel jammer, dat we niet weten wanneer het in gebruik Is gekomen. Het tafellaken is in ieder geval reeds oud, want het wordt sinds de 13de eeuw regelma tig vermeld, maar waar en wanneer dc gewoonte Is ontstaan de op schragen geplaatste planken met een kleed af te dekken, is niet bekend. Een merkwaardig tafellaken Is in Engels bezit en stamt uit het begin van dc 16de eeuw. Dc Schepping met zon, maan, sterren, land- cn zeebewoners, zoals herten, konijnen, vo- -gels en vissen zijn vijf voorstellin gen hoog In da- ist gewe' doen zeer decoratief aan. Een prachtig J exemplaar uit die tUd Ls afkomstig van Jean Mlcault, des tijds ontvanger van de domeinen van Karei V cn thesaurier van de Orde van het Gnldcn Vlies. Dit ta fellaken had een lengte van bijna 7 m. en een breedte van 3 m., maar een latere eigenaar heeft het ver sneden tot een lap van 3 bij 2,65 m. en heeft dc rest tot servetten laten vermaken. Neen, dan Is het tafella ken dat Chrlstlaan IV van Denemar ken in 1627 aan dc tsaar van Rus land heeft geschonken er beter af gekomen. Het middenstuk hiervan paste precies op tafel cn vertoont In damast geweven ais hoofdscho tels haas. pauw, sleur cn taart. Daarom heen zijn schalen met vis en gebak gegroepeerd. Voorts is op 18 gasten gerekend, want bij alle achttien borden ligt een broodje van damast! Het belangrijkste zijn ach ter dc randen van het laken die een zeeslag cn een jachtpartij in een duinlandschap vertonen. O ja, weet n ilat de uitdrukking „dc eindjes aan eikaar knopen" ook afkomstig is van de eettafel? Daarover een volgende keer!

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7