In Wereldraad probleem van vertegenwoordiging NEW DELHI Enkele kanttekeningen Lutherse kerk Beieren mede verantwoordelijk Een ivoord voor vandaag Stop met onwaarachtig gedoe bij de lonen Dames 2 PRIJSVERHOGINGEN ÜEGERING en bedrijfsleven lijn het met elkaar eens geworden over het loonbeleid voor 1962. Daarover kan iedereen verheugd zijn, want het is een goede zaak, wanneer men zoveel begrip voor eikaars positie opbrengt, dat dit leidt tot een gemeenschappelijke standpuntbepaling. Dit is nog te opmer kelijker, wanneer men weet, dat de spanningen op de arbeidsmarkt in Neder land ongekend groot zijn en de produktiviteitsstqging verdwijnend klein is geworden. En ook dit is nog niet alles, want volgend jaar zullen ook nog de woningburen met 10 a 12% verhoogd moeten worden. De daaraan verbonden huurcompensatie in de lonen zullen de ondernemingen uit eigen zak betalen, dat wil zeggen uit de produktiviteit of de winsten wan de ondernemingen. Wie dit alles overweegt zal niet nalaten hier en daax een kanttekening te plaatsen. Eén zaak hebben we namelijk nog niet genoemd, namelijk de prijzen. Terecht kan men zich afvragen, hoe alle genoemde maatregelen op loon- en huurgebied kannen worden uitgevoerd met handhaving van het prijsbeleid van minister De Poos, d.w.z. geen doorberekening van loonsverhogingen of huurcompensaties in de prijzen. Geen prijsverhogingen. Bij het gesprek in hotel Kasteel Oud-Wassenaar zal vorige vrijdagavond ongetwijfeld ook wel een hartig woordje van de zijde van de ondernemers gesproken zijn over de mogelijkheden tot prijsverhoging. Volgens de be richten heeft minister De Pous zich bereid verklaard, voor een beperkt aantal bedrijfstakken, waar tengevolge van het loon- en huurbeleid ernstige moei Iijkheden dreigen, op prijzengebied een uitzondering te maken. Maar dit zal naar onze mening niet kunnen betekenen, dat men in een bepaalde bedrijfstak 4 of meer loonsverhoging uitbetaalt en dat men dan bij Economische Zaken kan gaan aankloppen voor doorberekening van de huurcompensatie in de prijzen. Minimale loonsverhogingen zullen dan ook een aanduiding moeten zijn van de zeer precaire positie waarin een betrokken bedrijfstak is komen te verkeren, wil deze voor prijsverhoging in aanmerking komen. Toen ongeveer een half jaar geleden ook een gesprek tussen de regering en het bedrijfsleven, zoals dit vertegenwoordigd is in het bestuur van de Stich ting van den Arbeid, plaats vond, werd zowel van de zijde van de regering als het bedrijfsleven de mogelijkheid open gelaten, de looptijd van een c.a.o. te verlengen, indien de compensatie van de huurverhoging ten koste van de omvang der loonsverhogingen zou gaan. Thans wordt de huurcompensatie uit de rentabiliteit of de winst betaald, maar indien dit een onderneming moei lijk valt, moet dan ook weer de mogelijkheid open gelaten worden tot ver lenging van de c.a.o.? De huurcompensatie wordt dan in wezen toch uit de produktiviteitsruimte betaald. Wij hebben de indruk, dat de regering voor deze mogelijkheid nog wel geporteerd zou zijn als wapen tegen dreigende prijsverhogingen, maar dat dit van de zijde van de werknemersvakbeweging als onaanvaardbaar zal worden afgewezen. ONVERMIJDELIJK HET is te hopen, dat prijsverhogingen tengevolge van het thans vastgestelde loon- en huurbeleid zich slechts tot enkele gevallen zullen beperken. Wij vrezen echter, dat de druk op de prijzen wel bijzonder sterk zal worden en dat het met prijsgesprekken bij Economische Zaken nog veel drukker zal worden dan het in het verleden reeds was. Heeft de heer H. J. de Koster in de algemene vergadering van het Verbond van Nederlandse Werkgevers al niet meegedeeld, dat er ten gevolge van de prijspolitiek van de regering in een aantal bedrijfstakken ernstige moeilijk heden zijn ontstaan? Er is weinig fantasie voor nodig om vast te stellen, wat de nieuwe maatregelen voor deze bedrijfstakken zullen betekenen. En zo mogelijk nog ernstiger geluiden worden er gehoord uit de kring van de middenstand. Het is thans reeds zonneklaar, dat hier een aantal bedrijfstakken zijn, voor welke het onmogelijk is nieuwe loonsverhogingen en huurcompen saties te betalen zonder doorberekening In de prijzen. Indien er uit het industriële bedrijfsleven ook al noodkreten komen over het prijsbeleid, dan kan men gevoeglijk de kans op prijsverlagingen in deze of gene bedrijfstak tengevolge van uitzonderlijke produktiviteitsstijging afschrij ven. De regel, dat prijzen alleen verhoogd mogen worden, indien zich elders verlagingen voordoen, lijkt ons onder deze omstandigheden vrijwel onhoud baar geworden. Enige stijging van het prijsniveau in de nabije toekomst zal tot de reële mogelijkheid gerekend moeten worden, ter voorkoming van een onverantwoordelijk zware druk op het bedrijfsleven. Het blijft echter een groot voordeel, dat regering en bedrijfsleven weer over eenstemming hebben kunnen bereiken over de sociaal-economische vraag stukken. Dit brengt mede, dat de minister van economische zaken de prijs ontwikkeling in de hand kan houden en hij zelf, gehoord het bedrijfsleven, dus kan bepalen, in hoeveel gevallen en in welke omvang zich prijsverhogingen zullen voordoen. Een doorberekening van loonsverhoging of huurcompensatie over de hele linie is niet aan de orde, hoewel een bepaalde ondernemersgroepering hier voor wel geporteerd is gebleken. En daarom behoeft er thans ook geen be duchtheid te bestaan voor het in beweging komen van het gehele prijzenfront, wat in sociaal-economisch opzicht, tot desastreuze gevolgen zou hebben kannen leiden. Nu Russische Kerk lid is geworden tt 7 77 zorg heeft over ongeveer 1000 leden. 11/ ff* Hele wereld, nu Wandelingen in thuisfront èn zendingsveld (Van onze kerkredacteur) T"\E derde Assemblee van de U Wereldraad van Kerken is aan het werk. In openbare alge mene zittingen en in besloten commissievergaderingen zijn de 625 officiële gedelegeerden druk aan de gang, terwijl waarnemers als prof. dr. G. C. Berkouwer namens de Gereformeerde Ker ken in Nederland en dr. Billy Graham namens de Unie van Zuidelijke Baptisten Gemeenten in de Ver. Staten toeluisteren. Een eerste opmerkelijk besluit betrof de toelating van 23 kerken, hetgeen niet veel moeilijkheden opleverde. Het getal kwam een beetje als een verrassing voor velen. Tot kort voor de conferentie was steeds gesproken over 16 kerken, waaronder de Rus- sisch-OHhodoxe Kerk en twee Pinkstergroeperingen. Nieuwe aan vragen bleven echter binnenstromen. Nog maar enkele uren voor het be gin van de Assemblee kwamen zelfs nog aanvragen van de Pools-Ortho- doxe Kerk en de Congregationalisti- sche Kerken van Somaliland binnen. Het opmerkelijke is wel de grote toevloed van Orthodoxe Kerken, die niet „theologisch orthodox" zijn, maar die deel uitmaken van de grote groep van Oosters-Orthodoxe Ker ken, welke de patriarch van Con- stantinopel erkennen als hun geeste lijk hoofd, maar overigens nationaal volkomen zelfstandig zijn. Hoeveel leden? De grootste toename van het aantal gelovigen, die behoren tot kerken, wel ke bij de Wereldraad zijn aangesloten, komt evenwel van de kant van de Rus sische Kerk. Deze kerk houdt geen sta tistieken bij van het aantal leden dat belijdenis heeft gedaan en toegang heeft tot het avondmaal. De schattingen va riëren "Van eèn maximum van 60 pro cent Van de totale bevolking en een minimum van 30 miljoen. Volgens de officiële Sowjet-statistiek zijn er 20.000 >laatSelijke gemeenten en heeft de kerk 10.000 priesters, alsmedte 40 kloosters. Het lijkt redelijk, dat een priester de llllll Dr. P. RIJKENS Vorige weck heeft dr. P. Rijken» in een brief aan prins Bemhard ontslag genomen als lid van de Bilderberggroep, van welke instelling de Prins voorzitter is. Als motief gaf de lieer Rijken» op, dat dc regering. zijn a 1 de kw j regeringspoli- tirk, bezwaren heeft tegen althans naar buiten tredende contacten van dr. Rijkens met prins Bernhard. Volgen» De Telegraaf is de gedeel telijke ontkenning van de regering haar beswaren waren slechts gericht op bijwo ning van de laatste Bilderbergconferentie in wezen niet van belang. Het blad ver volgt: „Van belang is, dot dr. Rijkens ge- meend heeft in een open brief aan prins Bernhard nant dit i» het wanneer men ren brief via het A.N.P. voor publikatie vrijgeeft te moeten zinspelen op zijn controverse met de regering inzake Nieuw- CuinesL Te meer is dit van belang omdat het bekend is, dat dr. Rijkens nauwe contacten beeft met prins Bernhard, zodat ook nog de schijn gewekt zou kunnen worden dat deze met de publikatio heeft ingestemd. Met het publireren van deze brief heeft dr. Rijkens de bedoeling van de regering om de leden van het Koninklijk Hui» tover mogelijk van bet politieke rumoer te hou den. doorkrui*!. Bovendien heeft dr. Rijkens dit gedaan op het ogenblik dat onze regering een hard diplomatiek gevecht voert om de Nieuw- t.uineapolitiek, waar de grote meerderheid van het parlement achter staat, te doen zegevieren. Dr. P. Rijkens heeft een prachtige staat van dienst, wat de behartiging van Neder landse belangen betreft, maar het past geen Nederland» burger om op dit moment en met dergelijke middelen de Nederlandse positie te verzwakken.** rant vindt liet op zichzelf wel begrijpelijk, «lat de regering er bezwaar tegen had, dat dr. Rijkens voor een Bilderbergconferentie, waarvan prins Bemhard voorzitter is, xirh in New York bevond, waar op hetzelfde ogenblik een krachtmeting tussen Nederland en Indonesië plaats vond. Dit liberale blad schrijft dan verder o.m.: „Hoe men ook over de activiteiten van de *g. groep-Rijkens denkt, de indruk moet v rrmeilen worilen, dat een lid van het Koninklijke Hui» ook maar in enigerlei zin artiviteiten. Die indruk nu kan hoe ver keerd ook toch gemakkelijk ontstaan, wanneer de heer Rijkens, uit hoofde van andere activiteiten, in veelvuldig contact komt met de Prins. Per slot van rekening heeft president Snekarno in zijn rede van 17 augustus jl. een toespeling gemaakt op de heilzame rol die het Hui» van Oranje steeds in i< tchiedenis van Nederland heeft gespeeld Zendingswerk in Zuid-Tanganjika Zweedse jeugd brengt 20.000 kronen bijeen Nog voordat in New Delhi de beslissing was gevallen tot vereni ging van de Wereldraad van Ker ken en de Internationale zendings raad had de Lutherse kerk van Beie ren reeds besloten in de praktijk zo te gaan handelen. Zij verklaarde (Advertentie) kOSRAM zich nameliik bereid, op verzoek van de Lutherse Wereldbond mede verantwoordelijkheid te dragen voor het zendingswerk van de Lutherse kerk in Zuid-Tanganjika. Sovik uit Genève, heeft met zijn mede werker ds. Florin, in verband met deze nieuwe taak in München voorbereiden- De Beierse kerk zal de ongeveer 100.000 leden tellende kerk van Zuid- Tanganjika predikanten, doktoren, denvijzers, en nog meer deskundigen alsmede geldmiddelen ter beschikking stellen. In januari as. zal de synode van de Beierse kerk officieel de taak aan vaarden. zorg heeft over ongeveer 1000 leden. Maar uit de getallen kan men toch ook wel opmaken, dat, wanneer men het zeer lage minimum aanhoudt (voor ge regelde kerkgang) per priester van 200 gelovigen in Rusland, er nog altijd 6 miljoen mensen geregeld naar de kerk gaan. Zeer waarschijnlijk echter is dit getal veel te laag. Als men weet, dat de Russische bap tisten 3 miljoen belijdende leden hebben (en deze groep dus rond de tien mil joen mensen omvat, kinderen en jonge mensen meegerekend), dan Is het dui delijk, dat de Russische Kerk, die de „grote kerk" is, nog veel meer kerk gangers moet hebben dan het aantal dat wij berekenden. Per slot van reke ning vormen de Baptisten evenals in de meeste Europese landen toch nog een kleine minderheid. Vertegenwoordiging' Voorlopig wordt maar. aangenomen, dat dc Wereldraad nu 30 miljoen men sen méér vertegenwoordigt dan voor heen. Dat heeft een nieuw probleem ge schapen. Hoe kunnen deze gelovigen naar verhouding vertegenwoordigd zijn in bijv. een Assemblee? Aan de ene kant bestaat de Wereldraad uit kleine kerken van soms maar enkele duizen den leden, aan de andere kant uit ker ken. die hun leden bij miljoenen tellen. Tot nu toe zijn de nationale kerken vertegenwoordigd naar hun grootte. Kleinere kerken hebben één, grotere kerken meer afgevaardigden. Maar wat^ moet men doen met zulke massale Of en dat is een gedachte die even tijdens een persconferentie naar voren kwam moet men het aantal afge vaardigden gaan bepalen naar het aan tal leden van een bepaalde groep ker ken. dus van vrije kerken met plaatse lijk geheel autonome gemeenten, van kerken met een synodale kerkorde, van episcopaalse kerken en van Oosters-or- thodoxe kerken' Ook dan komt men er niet uit. Deze Assemblee behoeft over deze kwestie echter niet te beslis sen. Voor dit jaar is alles geregeld, maar het nieuwe Centrale Comité, dat gekozen zal worden, gaat zich juist met deze materie bezighouden. Voorlopig hebben de Russen er evenwel mee in gestemd, dat hun officiële delegatie zal bestaan uit 16 leden, waarvan er reeds 13 aanwezig zijn. Onafhankelijk De aandacht heeft zich hoofdzakelijk ook hier in New Delhi gericht op het lidmaatschap van de Russen. De vraag leeft nog steeds in veler harten, of zij hun eigen woorden in vrijheid kunnen spreken of gebonden zullen zijn aan een partijprogramma. Tijdens een persconferentie stelde dan ook iemand de vraag of dc Wereldraad zich er niet op zou moeten bezinnen, dat niet alleen aan nieuwe leden de eis wordt gesteld, dat zij onafhankelijk zijn van andere kerkelijke organisaties of lichamen, r ook van staatsinvloed. Dat zou iwcl een onmogelijke eis zijn voor de staatskerken zoals Zweden, Dene marken, Duitsland en vooral Engeland die kennen. In Groot-Britannië is de Koningin het wereldlijk hoofd van de kerk die nieuwe bisschoppen en zelfs de aarts bisschoppen benoemt. Wie dus uit angst politieke beïnvloeding geprobeerd hebben om de Russische Kerk uit de Wereldraad te weren, zou tevens de Anglicaanse Kerk en andere staatsker ken hebben moeten tegenhouden. Vrij-f uit kunnen de Russen dus in de Wereld raad nun woordje zeggen, maar nie mand weet hoe vrij zij ,,van huis uit" kunnen spreken. Dat zal pas uit hun woorden blijken en ongetwijfeld zullen hun meeste woorden gesproken worden '~i de commissievergaderingen, die niet jor de pers toegankelijk zijn. Pinkstergemeenten Vanuit de leidende kringen van de Wereldraad zelf is nog in het bijzonder aandacht geschonken aan het feit, dat iwee groepen van Pinkstergemeenten uit Chili lid zijn geworden van de We reldraad. Zij menen, dat dit het begin is van een beweging aan de andere kant van het theologisch spectrum. Zelfs werd in een van de bijeenkom sten de opmerking gemaakt als zou de ze stap vrij spoedig gevolgd kunnen worden door grote Pinksterkerken van Amerika z^oals de Church of the Naza- rene, de Assemblies of God, de Pen tecostal Churches en andere. Het is de vraag in hoeverre hier de wens de va der is van de gedachte. (Va. kerkredacteur) Voor de Nederlandse delegatie naar de derde Assemblee van de Wereldraad van Kerken New Delhi bereikte was er al ecu eenheid ge groeid, die opmerkelijk was. Dat was allemaal tc danken aan een klem mende deur van bet vliegtuig. De meeste Nederlanders vertrokken na melijk met dezelfde chartervlucht van bet vliegveld Frankfort. Om twee uur moest iedereen er zijn en de moesten waren er al eerder. Alleen rlicgtuig liet verstek gaan. Dat stond i den. .anker „Een uur vertraging was het eerste bericht. „Gaat u toch naar de eetzaal", adviseerde de grondstewar dess, die overvloedig gratis coupons voor maaltijden uitdeelde. Als gewil lige mensen lieten we ons naar de wèl toebereide tafels leiden. Daar echter dc groep om verschillende tafels gegroepeerd werd, werden wel dc eerste handen geschud en de eer ste kennismakingen verricht, maar dat was dan ook alles. Eigenlijk begon het pas goed, toen het bericht kwam, dat het vliegtuig minstens vier uur vertraging had. Met lange gezichten hoorden we het nieuws aan. Maar er werd al spoedig geglimlacht, toeq de maatschappij voorstelde een rit tc maken door de Frankfurter bosgen met een bezoek aan een van die gezellige boerde rijrestaurants, waarbij de boer zich een naam in de omtrek heeft ver worven als kok. Onder de lage donkere balken, aan dc met kleine schemerlampjes verlichte tafels, achter de onmoge lijk grote stukken vruchtengebak met klieders slagroom braken al spoedig dc gesprekken los. De bezoekers aan de vorige conferenties in Evanston en Amsterdam leidden als baronnen- in-ervaring de nieuwelingen in. Eindelijk kreeg men in Londen de klemmende deur toch open, of dicht, al naargelang nodig was en kon het vliegtuig vertrekken. Het overkwam de Nederlanders niet wat in de vorige eeuw een delegatie uit India overkwam, die de eerste sa menkomst zou bijwonen van de op te richten Hervormde Wereldbond in Londen. Deze delegatie was reeds op weg naar Londen toen het be richt kwam dat de conferentie een jaar was uitgesteld. De mannen zijn toen maar een jaar in Londen geble ven om op het begin van de be sprekingen te wachten. Zij zullen el kaar in die t\jd ook wel goed heb ben leren kennenmisschien té goed. een toespeling waaruit licht verkeerde con clusies getrokken zouden kunnen worden door lieden die niet op de hoogte zijn van onze constitutionele traditie. Sockarno moe digt de activiteiten van de groep-Rijkens aan dus die verkeerde conclusies liggen voor de hand. De bedenkingen van de regering zijn dus gerechtvaardigd. Alleen: waarom moest zij er nu pa» uiting aan geven? De relatie tussen de heer Rijkens en de Prins dateert toch niet van gisteren? Goed, dat de bij eenkom»! van dc commissie van advies van de Biiderbergconferentics samenviel, wat plaats en tijd betreft, met het voor Neder land kritieke debat in de Verenigde Naties, was een ongelukkige nmstanilizh'-id, maar niet een die de regering niet had kunnen Eerder dit jaar was er immers al een poging ondernomen om de Bilderbergcon ferentie» te identificeren met de groep- Rijkens, hetgeen een dementi van eerstge noemde zijde uitlokte. De regering is dus wel erg laat gekomen met haar zachte wenk aan de heer Rijkens en bovendien heeft zij er geen rekening mee gehouden, dat de heer Rijkens de deur met zo'n klap dirht zou slaan achter de activiteiten die hem in zo nauwe aanraking met prins Bemhard hadden gebracht. Daar door is cr meer ruchtbaarheid aan die zaak gegeven dan lij waard was. Daarvoor is niet in de eer»te plaats de heer Rijkens verantwoordelijk, maar dr regering met haar gebrek aan gevoel voor Wanneer men de belangrijkheid van de deelnemers aan de Bilderbergconferentie» ook nog in overweging neemt dezen blijven niet onkundig van des heren Rij kens* besluit! komt men tot de conclusie dat de regering, met haar wenk op dit ogenblik, zichzelf meer kwaad dan goed heeft gedaan." De schooljeugd in het westen van Zweden wi! helpen bij de financiering j Maar duidelijk Is wel, dat de oudere van de bouw van een nieuwe kerk inPinkstergroeperingen een steeds kerkc- Tanganjika welk land op 9 december lijker karakter krijgen en de afweer aj. onafhankelijk wordt. Op die dag tegen de Wereldraad daar veel minder zullen 20.000 Zweedse kronen, die de sterk is dan in de nog maar onlangs me* inzamelingen gevormde Pinkstergroepen die nog al- igeliseren cn nog lang jeugd met acties by elkaar heeft gekregen, worden handigd. Het geld zal worden besteed Een Amerikaanse Lutheraan heeft 200.000 dollar beschikbaar gesteld voor de bouw van het medische centrum, dat niet aan het consolideren zijn. Afrikaanse kerken In een informeel gesprek wees dr. Visser 't Hooft ook op het grote aantal vox. S! - u«.« Afrikaanse kerken dat lid is geworden. Moshi (eveneens in Tanganjika)' zal1 "un aantal is. vergeleken bij de vorige verrijzen. Het omvat een ziekenhuis met Assemblee (Evanston) verveelvoudigd. 400 bedden en een opleidingscentrum I zeggen dat de jonge kerken voor verpleegsters en doktersassistenten I steed» meer betrokken worden in de ge- Dezelfde Amerikaan schonk bovendien I sPrekken en m het werk van de kerken. 30.000 dollar voor de restauratie van het K_ oude Lutherse zendinxshospitaal in Bum-1 rMdr„a met lle fiernatinnale irtt™™'" ï'ïeï™ ^"we*rt™thf»itó"ml'." kerken en de Luthers^Wereldbond^ Do zendlngsve!d van de kerk geworden. Dr. Du," de^erel^ YT S" VOO, "'"'if 5?,eVdVe"hlede^* ioTffiï het begin van een nieuw Toen de jeugd in de afgelopen dagen in haar eigen assemblee bijeen was, bleek daar iets van de scheiding tussen episcopaalse en niet-episcopaalse ker ken. De invloed van de episcopaalse kerken is enorm toegenomen door de komst van de Oosterse orthodoxie. Wat zal daarvan het eerste gevolg zijn? Meerdere malen wordt door de verster king van een bepaald gezichtspunt het tegengestelde gezichtspunt als in een afweerhouding ook versterkt ontstonden twee kampen. Dat onze daden onze woorden niet altijd dekken is een waarheid, die zó afgesleten is geraakt, dat wij er niet meer van onder de indruk komen. Natuurlijk: als wij het bij een ander ontdekken, aarzelen wij beslist niet het verder te ver tellen. Eén van de ernstigste beschuldigingen aan het adres van hen, die zich christenen noemen, is die tegenstelling tussen woorden en daden, tussen leer en leven. Het lijkt soms wel, of christenen zich zó met het bestaan van die tegenstel ling hebben verzoend, dat zij het funeste ervan niet eens meer zien. Het toppunt is wel en het gebeurt! dat zij zich verontschuldigen met een beroep op de „oxide natuur van de mens". De apostel Jacobus moest in zijn tijd dit ver schijnsel ook al signaleren: wat dat betreft is er dus weinig veranderd. Hij zegt er dit van: „Weest daders des woords en niet alleen hoorders: dan zoudt gij uzelf misleiden". Wij wéten het natuurlijk wel, dat van die zelfmisleiding, maar het doet ons blijkbaar weinig of niets. Ergens anders in de Bijbel staat, dat wij leesbare brieven moeten zijn van C/.iris- tus. De vraag, die wij onszelf hebben te stellen, is: kunnen anderen onze woorden ontcijferen en dan concluderen: hij o/j zij zegt niets teveel, zó IS die man of die vrouw ook werkelijk Voorzitter chr. schilders: Produktiviteit in schildersbedrijf onjuiste norm De middenstand is akkoord ge gaan met het loonbeleid van de regering met uitzondering van de arbeidsintensieve bedrijfstakken, zoals het schildersbedrijf er een is. Het is minister De Pous bekend, dat de ambachtelijke bedrijven te kampen hebben met sterk stijgende kosten door hogere lonen en daar om zullen ook de prijzen omhoog moeten. Met deze woorden schetste gis teren de heer C. C. Hengeveld, secretaris van de Nederlandse Bond van Christelijke Schilders patroons, op de jaarvergadering van deze bond in Utrecht de moei lijkheden waarmee het schilders bedrijf op het ogenblik te kampen heeft. HAMEA-C handen ruw of schraal -GELEHHHZI3 Dc toekomst Reeds eerder hebben wij op deze pa gina gewezen op de moeilijkheden rond de eenheid van een aantal kerken van Birma, Ceylon en Pakistan, die reeds ver gevorderd was. Nu hebben evenwel de Anglicaanse Kerken van Groot-Bri tannië uitgesproken, dat zij deze r we kerk niet als zusterkerk zullen kennen, als niet de predikanten vai reformatorische kerken opnieuw priester worden gewijd en deel krijgen aan de apostolische successie. Zo staat juist dit inzicht van deze episcopaalse kerken de eenheid in de Aziatische we reld in de weg. De grote vraag is, of niet in de toe komst en wij zullen daarvan hier in New Delhi zeker al iets voelen juist hier de grote scheidslijn zal gaan lopen binnen de Wereldraad van Kerken. Dat op dit punt spanningen zullen optreden, verheelde dr. Visser 't Hooft niet. Bil ly Graham heeft hier een paar dagen geleden gezegd: „Deze derde Assem blee kan een nieuw Pinksteren worden of een Babcl." Het gevaar van theologische spraakverwarring, van begrip en van uiteindelijke verstrooiing, Is zeker niet denkbeeldig. Onmiddellijke verlichting van RHEUMATIEK EN SPIERPIJNEN Werkt uitermate actief in op de haard van de pijn ter verlichting van rheumatiek, zenuwpijnen, spit, ischias en stijfheid Niets werkt sneller, niets werkt aan genamer, ter verlichting van pijn, dan een behandeling met Algesal-bal- sem. Het enige giiddel, dat het diaethyl- amino-salicylaat in een speciale emulsie met hoog doordringingsvermogen bevat (U.S. Patent n° 2596674) dringt Algesal direct door in het weefsel, de ge wrichtsbanden en de spieren tot aan de haard van de pijn, waar een onmid dellijke verlichting ontstaat Overtuigt Uzelf van dit buitengewone doordrin gingsvermogen wanneer U Algesal uitwrijft, zult U merken, dat deze aan vankelijk kleurloze wonderbalsem meer en meer melkwit wordt en volledig in de poriën verdwijnt (in plaats van een oppervlakkige warmtesensatie op de huid tc veroorzaken), teneinde diep in te werken op de pijnlijke weefsels. Nog beter de pijnstillende werking van Algesal "doorstraalt" weefsel en spieren tot in de gewrichten, zodanig dat een duurzaam gevoel van ver lichting en welzijn in de plaats komt van pijn of stijfheid. Maar, vergeet niet Pijn slaat altijd onverwacht toe 1 Zorgt er dus voor thuis altijd een tube Algesal bij de hand te hebben. periode in de wereld- en kerkgeschïede- dit doel gegeven. Beroepingswerk NED. HERV. KERK. Beroepen te Middelharnis: J. H- Cirkel te Huizen (N.H.): te Rinsumagccst (toez.) en te Surhuizum (toez.): J. Kronenburg kand'. te Zeist. Bedankt voor Bodegraven: A. van Brummelen te Schoonrewoerd; voor Mel- chnau (Kanton Bern»: J. P. B. Visser vic. te Steenwijk. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Lemmer: J de Lange te Haarlemmermeer (Oostzijde). GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te Rhenen: Chr. van Dam te Rotterdam-Z. DOOPSG. BROEDERSCHAP Aangenomen naar Berlikum: mej. T. G. Siccama te Wolvega-Tjalleberd. EVANG. LUTHERSE KERK Beroepen te Amsterdam (vac. G. Fa-j communisten Gé): A- Jensc te Gouda. 'bepaald zullen zijn. Oosl-Wost Bijbelse stad aan meer van Galilea ontdekt Aan de kust van het meor van Galilea in Noird-Israël zijn de resten ontdekt van een grote Bijbelse stad die tijdens de regering van koning David of Salo mo gebouwd zou zijn. De Israëlische oudheidkundigen vonden daar overblijf selen die wezen op een afgodendienst als waartegen de proleet Jeremia is opgetre den. De merkwaardigste vondst was srote kruik met inscriptie in vroeg- Hebreeuws-Phoenicisch schrift, een van de weinige voorbeelden van dit schrift uit de negende eeuw voor Christus. Op de gevonden plaats aan de oost kant van het meer zouden vijf steden respectievelijk boven op elkanders res ten gebouwd zijn geweest. Een weg van Egypte naar Damascus zou erlangs ge lopen hebben. Men vond er vaatwerk voor wierook- cn andere offers, die 's nachts op de daken dor huizen aan maan en sterren gebracht zouden zijn. De oudste der vijf steden zou ten tijde van David of Salomo op rotsgrond zijn gebouwd en iets minder oppervlakte dan David beslagen heb- Dat kan ook in een ander aspect van deze Assemblee worden gezegd. In een korte toespraak tot journalisten vroeg dr. Visser 't Hooft hun de verschillende gebeurtenissen niet politiek te interpre teren in de verhouding tussen Oost en West. „Maar", vervolgde hij, ..er is nu een theologische Oost- en Westverhou ding in de Wereldraad gekomen, door het feit dat nu elf Oosters-Orthodoxe Kerken lid geworden zijn. Wij zijn in de geschiedenis teruggegaan tot een scheiding van ongeveer duizend jaar ge leden. toen de christelijke kerk van voor de Middeleeuwen gescheurd werd I het Jeruzalem van David "beslagen heb- van het Ü.A.F. m een Oosterse en een Westerse kerk." ben. De jongste der steden schijnt geheel Het was duidelijk, dat hij op dit puntverschillend van de vorige geweest te De Canadese regering zal dc spanningen verw achtte, die niet ln dezijn en zou een groot gebouw bevat heb- lijkheld bespreken om in de volgende eerste plaats politiek zullen zijn (hoe-ben dat als versterking of pakhuis dienst bijeenkomst van de Algemene Vergade- wel vele Oosters-Orthodoxe Kerken te (heeft gedaan Deze laatste stad bloeide ring van de Ver. Naties een veroorde- ,l,n hrt machi^rr!1r»n, ÓZ Tder ,J/.r°^am de Iwfede e" word vraten van het Russische ko!o-| genomen fWee'diVputën'Vijn die theologischde veldtocht van Tiglath Pileser delnlallsme, zo heeft premier Diefenbaker: tijd geschorst Tevens zijn n U.A.F. bood hulp aan 133 Hongaren Universitair Asyl Fonds 2.054.196.91 uit gegeven voor de vluchtelingen-studen ten. waarvan 1.393.974.- voor de Hon gaarse revolutie vluchtelingen. In die vijf jaren heeft het U.A.F. 2.287.052.27 ingezameld. Deze gegevens verstrekt het U.A.F. in een uitgave getiteld „Vijf jaren opleiding van vluchtelingen", die tot stand kwam in samenwerking met de stichting schoolopleiding van jeugdige Hongaarse vluchtelingen. Met dit geld zijn aan 133 Hongaren studiebeurzen toegekend. 17 vluchtelin gen hebben met behulp van zo'n beurs hun studie tot een goed einde gebracht. 13 hebben de studie gestaakt. 6 vrouwe lijke studenten hielden met de studie op wegens huwelijk. Het grootste aantal U.A.F. studenten kwam uit Hongarije (104), de anderen voor het merendeel uit diverse landen in Oost-Europa. Ook studeren een Egyp tenaar en een Chinees door bijdragen De heer Hengeveld berekende, dat er: volgens het nieuwe systeem van loons verhogingen nog gemakkelijk loonsver-j hogingen voor kunnen komen van 5 al 6 bijv. in het metaalbedrijf. De „klein-1 metaal" wenst echter niet bij de „groot- i metaal" teil achter te blijven. Maar ook het bouwbedrijf zal niet graag zijn 3 mensen naar het metaalbedrijf zien ver- trekken, zodat men hier ook wel naar een 5 a 6 loonsverhoging zal moeten. Hetzelfde geldt voor het schildersbedrijf. De voorzitter van de bond, de heer 1 J. Koster, zei het in zijn openings- c woord op de volgende wijze: Men zal toch moeilijk van ons kunnen verlangen toe te laten, dat dc arbeidsmarkt ge heel door de industrie wordt leegge- 1 kocht en de schildersbedrijven, die voor de werknemer steeds minder be- gerenswaardig worden, ineen schrom- Maar, zo riep de heer Koster uit, waarom weigert dc overheid ons een in de c.a.o. vastgelegd minimumloon met daar boven -;cn vrije beloning voor bijzondere prestaties? De harde praktijk leert, dat me«. de beloningen in de schildersbranche niet wordt ge morst, indien daaraan geen prestatie vooraf gaat. Voor de bedrijven zou dit een aanvaardbare kostenstijging mee brengen, omdt de hogere loonkosten dan gedekt worden door een hogere produktie. Aan deze prestatiebeloning zou ook een vorm van winstdeling ge geven kunnen worden, ter versterking ook van de binding aan het bedrijf. Het produktiviteitscriterium betekent op het ogenblik een mensonwaardige; en concientie uithollende bezigheid. De heer Koster hoopte bij de nieuwe c.a.o. j bewaard te blijven voor een voortgaan met deze onwaarschijnlijkheid. Duits systeem De heer Hengeveld deed nog een an dere suggestie aan de hand. Hij vgF- wees namelijk naar het Duitse sys teem voor de arbeidsintensieve be drijfstakken. Hier worden de industri ële bedrijfstakken met de sterk stij gende produktiviteit zwaarder belapt wat betreft bijv. omzetbelasting en so ciale verzekeringen, dan de arbeidsin tensieve bedrijfstakken. Op deze wijze valt het laatstgenoemde bedrijfstakken niet moeilijk dezelfde loonontwikkeling bij te houden, zonder dat daarbij de prijzen worden verhoogd. Bij de belas ting van het bedrijfsleven zou dus de verhouding omzet en loon in aanmer king genomen dienen te worden. In de middagvergadering sprak drs. G. van Westrienen over de mogelijkhe den tot concentratie van het dagelijks bedrijfsbeleid door de individuele on dernemer in het midden- -en kleinbe drijf. Dit zal kunnen bij de inkoop, bij het aannemen van werk en door het gemeenschappelijk uitvoeren van met name het grotere werk. De heer Van Westrienen constateer de een verschuiving naar het grotere bedrijfstype. Van 1955 tot 1958 steeg de omzet in de omzetklasse van 20.000 tot 30.000 met bijna 10 pet., maar in de bedrijven met een omzet boven 100.000 steeg de omzet met niet minder dan 71 pet. Positie van het kleinbedrijf loopt dus sterk terug. Als oorzaak is te noemen de toene mende omvang van de schilderwerken (nieuwbouw). In 1955 maakten de bedrijven met een jaaromzet beneden de 50.000 45 j pet. van het totaal uit. In 1958 was dit nog maar 35 pet. Het aantal schil- 1 dersbedrijven daalde bovendien met i 2000. Het kleinbedrijf zal om zich te hand haven meer onderling moeten samen werken. Op grotere werken zal men gezamenlijk moeten inschrijven, zon der elkaar op leven en dood te bestrij- den. Bij inkoop zal men gezamenlijk kunnen optreden en eventueel zou men in de toekomst kunnen overwegen zelf de verfproduktie ter hand te nemen. Japanner promoveert in Utrecht Aan de rijksuniversiteit te Utrecht promoveerde gistermiddag de heer K. I Hara. geboren te Nagoya in Japan, tij delijk wonende te Utrecht, tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwe eed by prechordal and presumptive chordal mesodern in the chick embryo". I De heer Hara is in 1930 geboren in i Nagoya. waar hij biologie studeerde. Hij de eerste Japanner die aan de Utrecht- universiteit de doctorsgraad verwerft. Hij kwam voor het eerst naar Nederland in 1954 als eerste deelnemer aan de in ternationale embryologische cursus georganiseerd door het Hubrecht labora torium. In 1958 kwam hij opnieuw naar nstituut om een proefschrift te be- Maatregelen senaat V.U. inzake rel het studentencorps aan zijn in het t I Derde i 733 Christus verwoest. aangekondigd. De Senaat aau de Vrije Universiteit van Amsterdam heeft van de door hem ingestelde com- missie van onderzoek en advies rapport ontvangen betreffende de vechtpartij die m de nacht van 19 op 20 oktober jl. de sociëteit van de V.U. plaats vond. De 24-jarige student H. B. werd hierbij door enige studenten zodanig geslagen en geschopt dat hij naderhand thuis be- I wusteloos raakte, en in het Wilhelmina Gasthuis moest worden opgenomen Naar aanleiding hiervan zijn. aldus de senaat, tegen een comslid en een reünist l^et eorps disciplinaire maatregelen oor enige - atregelen genomen om herhaling te voorkomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 2