Tempo woningbouw Alphen wekt bezorgdheid Herv. wijkavonden werden aan het dove kind gewijd Kaasdag Moeilijkheden bij het chr. onderwijs in Ter Aar Raad van Benthuizen besprak de begroting 1962 Noordwijk overweegt de verbranding van vuil NIEUWE LEIDSCflE COURANT DONDERDAG 23 NOVEMBER 1961 90 I "^/"RIJDAG 10 november zijn drie commissies van raadsleden onder pre sidium van een wethouder bijeengeweest voor het onderzoek van de begrotingen voor 1962; hun opmerkingen en vragen zijn neergelegd in veertien gestencilde foliovellen en voor de beantwoording hebben burge meester en wethouders evenveel ruimte nodig. De belangrijkste onderwer pen volgen hier. De in alle afdelingen uitgesproken bezorgdheid met be trekking tot het tempo van de woningbouw wordt door het college ge deeld. Dat het voor 1961 toegewezen contingent voor woning'wetbouw eerst in 1962 zal kunnen worden gerealiseerd, is veroorzaakt door de pogingen, verhoging te krijgen van het contingent, wat in zoverre is gelukt, dat het aantal gesteld werd op 56. In het lopende jaar kon in de huis vesting van een aantal grote gezinnen worden voorzien door deze te plaatsen in de van een zeer ruime zolder ziene bovenste woonlaag van de in West gebouwde etagewoningen. Zoveel moge- hik wordt voorts getracht de grote ge zinnen waarvoor de huur van bedoelde etagewoningen een bezwaar oplevert, onder te brengen in ruimere voo i logse woningen, waarvan de huur dik- j wijls wat lager ligt. Overigens wijst I erop, dat het plaatsen in woningen, draagkracht, een probleem op zichzelf NDoor plaatselijke industrieën plannen ingediend voor totaal 40 ningen. De premie-aanvrage ging reeds in maart 1961 in zee. Eerst dezer da gen kwam er bericht van de Prov. Di rectie. dat, op enkele details na, de plan- 1 nen de instemming hebben. De verwachtingen voor saholenbouw in 1962 zijn niet hoog gespannen. Een vrij belangrijke uitbreiding van de Chr. Technische school is mogelijk, zonder r>u reeds de daar aanwezige sportvelden buiten gebruik te stellen. De vraag of de waterpartij voor hc winkelcentrum in West al dan niet i de huidige vorm moet worden gehand haafd, maakt een punt van overleg er beraad uit. De daar aanwezige midden standers zijn er niet gelukkig mee er willen -het water weg, of een brug 1 Ziekenhuis Gehoopt wordt, dat de rijksgoedkeu ring voor de bouw van het ziekenhuis in 1962 zal afkomen. De verlegging de Delftzichtweg behoeft niet aar bouw van het ziekenhuis vooraf te g Met betrekking tot de aanblik het centrum der gemeente zij slechts opgemerkt, dat met de uitvoering het bouwplan van Vroom Dreesman inmiddels een aanvang is gemaakt. De realisering van het plan van de Boe renleenbank wacht op de verkrijging van de rijksgoedkeuring. Over de begrotingen van de gemeente dienst is weinig van belang opgemerkt. De winstramong van f 57 000 voor het elektriciteitsbedrijf is tot stand geko men, na rekening gehouden Ie hebben met een tariefverlagung. Slechts de begroting van gemeente werken heeft nogal wat opmerkingen uitgelokt. Waardering voor het werk i van de plantsoenendienst; geen Cdtosa- wachithuisjes aan de Steekterweg dat een telling door de directie uitwees, dat het aantal passagiers te gering Bezien zal worden of een visverbod gemeentevijvers (waar soms karpers Woningwetwoningen T'OALS B. en W. reeds hebben mede- gedeeld in de inleidende beschou wingen bU de ontwerp-begrotingen vooi bet dienstjaar 1962 hebben zü een plan doen voorbereiden voor de bouw var woningen ten behoeve van minder- draagkrachtigen. Daartoe is gebruik ge maakt van één der door de „Keuzecom missie Efficiënte Woningbouw" geselec teerde plannen voor de bouw van der gelijke woningen, waarvoor een extra subsidie uit 's rijks kas kan worden genoten. Het plan voorziet in de bouw van 56 woningen in 4 woonlagen. Van het to taal zullen 28 woningen met 3 en 28 woningen met 4 vertrekken een huis vestingscapaciteit hebben voor gezinnen van respectievelijk 4 en 6 personen. De firma J. van Wieringen, alhier werd bereid gevonden de bouw van de woningen op zich te nemen voor de som van ƒ779.000. Dit bedrag achten B. en W. voor dit project aanvaardbaar. Om dat zij niet verwachten, dat bij openbare ianbesteding inschrijvingen tot een la- I ter bedrag zullen worden ontvangen, nenen zij, dat het aanbeveling verdient we bouw ondershands voor genoemd be trag aan de firma Van Wieringen op ke dragen. De totale stichtingskosten van het omplex worden geraamd op 163.800 oor de kosten "van de grond en op '823.650 voor de bouw van de woningen. Ze zullen verrijzen op een terrein ge- gen aan de zuidzijde van de Eikenlaan, issen de Seringenstraat en de Beuken- Uitbreiding haven De ter beschikking zijnde industrle- rreinen rondom en nabij de Rijnha- en zijn reeds voor een belangrijk ge deelte uitgegeven. Teneinde aan de ver- ere vraag naar industrieterreinen te unnen voldoen is het noodzakelijk de :rreinen gelegen ten westen van het estaande complex te ontsluiten. In verband hiermee ligt het in het oornemen over tc gaan tot uitbreiding an de haven met een zijarm loodrecht p de bestaande haven, ongeveer even- ijdig aan de rijksweg op een afstand n circa 250 meter ten zuiden daarvan. Voor de voorbereidingen hiervan vra- 'en B. en W. de raad een krediet van f 10.000. Oversteekplaatsen In verband met de op 1 november in rerking getreden wettelijke bepalingen et betrekking tot de bescherming van iaetgangers op oversteekplaatsen zullen i oversteekplaatsen vervallen, van welk ntal er enkele zullen worden gekana- ;eerd als aanbevolen oversteekplaatsen, e echter niet beschermd zün. Voorts zullen 5 oversteekplaatsen voor ielrijders moeten worden gewijzigd en men 20 oversteekplaatsen voor voet- ngers te worden aangepast aan de Ter herkrijging van een zekere unl- prmiteit zullen de te handhaven over- ekplaatsen worden voorzien van een psluiting met koperslakkeien, waardoor :n duidelijk contrast zal worden ver egen. De kosten worden geraamd op 15.000. Eervol ontslag De heer A. J. Heemskerk heeft met igang van 1 april 1962 ontslag gevraagd its directeur van de water- en lichtbe- Jrijven. wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. B. en W. hellen voor dit bedrag eervol te vcr- I nen. Per 1 september 1952 begon de Leer Heemskerk zjjn taak in genoemde fcwetie. worden gevangen), mogelijk, respectie velijk wenselijk is. Uit de gemeentebegroting stippen we aan: verscheidene leden vragen naar de bestemming van de door de burgemees ter verlaten ambtswoning. Een der le den betreurt dat deze representatieve woning in het centrum der gemeente niet meer als ambtswoning zal worden gebezigd. Een lid wil de woning ver kopen, een ander wil dit niet omdat een opvolger soms de woning in het Visserspark wel weer als ambtswoning wil betrekken Het college antwoord begrip te heb ben voor hetgeen is opgemerkt ten aanzien van de ambtswoning van de burgemeester. Oe grootte van de woning heeft de huidige burgemees ter, wiens gezin kleiner wordt cn mede met het oog op de schaarste aan huishoudelijke hulp, genoopt te verhuizen naar een kleinere wo ning. B. en W. willen de ambtswo ning Visserpark verkopen en de gelden reserveren voor nieuwbouw. Het hoofdstuk „politie" kreeg weer veel aandacht. Door de invoering van de vijfdaagse werkweek heeft de minis ter van binnenlandse zaken uitbreiding van het korjfe met twee man toege staan. Op het daartoe geeigende tijd stip zal de minister worden gevraagd het korps te mogen uitbreiden in ver band met de groei van de gemeente. n 1962 daartoe strekkende voorstel len zullen worden gedaan, gelet op de grote wervingsmoeilijkheden, is nog niet te zeggen Overigens bestaat veel waardering voor werk van het korps gemeentepolitie. Naar aanleiding van een opmerking of voorlichting over de zelfbescherming niet mede tot de taak van het gemeen tebestuur behoort, antwoorden B. en W. dat het niet gewenst is. dat het gemeen tebestuur. naast de daartoe geeigende organisatie, zich gaat bezighouden met de bedoelde voorlichting. Onbewoonbaar In verband met hierqver gemaakte opmerkingen zeggen B. en W., dat ook zij het betreuren, dat ontruimde onbe- woonbaarverklaarde woningen veelal vanwege de eigenaar niet worden afge broken. Deze is daartoe niet verplicht Alleen wanneer de opstallen gevaar voor de omgeving gaan opleveren een lastgeving worden gegeven. Per l januari 1961 bedroeg hert. aantal onbe- woonbaarverklaarde woningen 23. In de loop van het jaar 1961 werden we woningen onbewoonbaar verklaard. Van deze 30 in totaal werden er in 1961 15 ontruimd en daarna 2 afgebroken. Per 15 november 1961 waren er nog 15 be woonde onbewoonbaar verklaarde ningen. Want de vervuiling van de Aar e hinderlijke stank betreft, eerst bij het gereedkomen van de rioolwater z\ ringsinstallatie Oost zal dit euvel tot het verleden behoren. Zolang diit niet het geval is, moet met behulp van pro visorische middelen, als het bevorderen van goede doorstroming, het verwijde ren van bagger enz., worden getracht de vervuiling tot een minimum te be- Toegegeven wordt, dat het mechanisch neerlaten van de klap van de nit Rijnhavenbrug vrij langzaam gaat. Daar dit verband houdt met het type ei constructie van de brug, zal hierin n lijk merkbare verbetering kunnen den gebracht. Ook B. en W. zijn ingenomen met de oprichting van het actie-comité ..Opge ruimd staat netjes". Wellicht zal het plaatsen van meer papierbakken in overleg met het comité kunnen geschie den. Over de vraag betreffende het af stoten van niet-rendabele panden der gemeente, zullen B. en W. zich nader beraden. De binnenkort vrij komende ruimte in de Raadhuis straat nu nog in gebruik als werk plaats voor mindervaliden zal be houdens toestemming van de raad voor een tijdvak van ten hoogste vijf jaar te huur worden aangeboden aan de afdeling Alphen aan den Rijn an het Rode Kruis. In verband met de voorgestelde sub sidie wordt erop gewezen, dat de tuin Ons Buiten (Steekterweg) een ver waarloosde aanblik biedt. B. en W. zeg gen, dat wordt getracht deze vereniging uw leven in te blazen. Gebreken aan tuin van Kindervreugd, ontstaan door bouw van de kleuterschool, worden door de gemeente in orde gemaakt. De nog steeds moeilijke financiële positie der gemeente noopt ertoe, aldus W-, de verhoging van bijdragen en subsidies slechts in uiterste noodzaak overweging te nemen, doch een der leden in het het college is echter van oordeel, dat nu in 1962 het 25-jarig huwelijksfeest van het Koninklijk paar zal worden gevierd er termen aan- g zijn tot verhoging van het ge raamde bedrag voor de feestelijkheden. Er zal een samenspreking plaats heb- bij met het bestuur van C.O.V. en W.V. de viering van dit jubileum. Zowel in de w(jkgemeente Hoorn als in de wükgcmcente Lage Zijde is gis teravond de aandacht gevraagd vooi van de Vereniging Effatha. christelijk instituut voor doofstomme kinderen te Voorburg. Dit gebeurde tij dens de in Bethel en Nabü onder Iel ding van de respectievelijke wykpredi- kanten ds. P. A. Lefeber en ds. J. H. Bogers gehouden Gemeentevergaderin gen. De door ds. Bogers in de „Wijkbrief' gegeven verzekering dat een ontmoeting met iemand, die dag in dag uit met de zorg voor het dove kind is belast, veel zal doen. is in beide samenkomsten bevestigd. De heren J. Terpstra Bethel) en A. Eendebak (in Nabij) ble ken zich met hart en ziel aan deze ar beid voor de zwaar gehandicapte mede- te geven. En uit wat zij vertelden het in Effatha gegeven onderwijs, werd duidelijk met hoeveel geduld en liefde daar wordt getracht in eenzaam heid levende kind eren in de „gemeen schap" te brengen. „De gemeenschap", aldus de heer Terpstra. „die groot maar tijdelijk is en vandaar ook, dat wij de kinderen wijzen op die dingen, die eeu wig zijn." Uitvoerig werd stilgestaan bij wat doof zijn voor een mens betekent. Een dove heeft vaak niet zo'n diep geestelijk leven, leeft in een klein wereldje, denkt weinig aan een ander, veel aan zich zelf, merkte een der sprekers op. De heer Eendebak maakte de betekenis duidelijk aan de hand van een door een negenjarige jongen geschreven opstel, die zich daarin verwondert over het gedrag van een blaffende hond, waarbii moet bedenken dat hij het blaffen niet hoort. Veel kwamen de aanwezigen te weten zer de werkwijze en onderwijsmetho- ;n van het instituut. De taak van de home-trainster is, de ouders te leren, dat ook het dove kind opvoedbaar is, hen te vertellen hoe zij het kind begrip pen kunnen leren, kortom: hoe en op welke wijze zij de overgang van thuis ir het instituut op een voor het kind prettig mogelijke wijze kunnen doen verlopen. Tijdens de home-training is er n regelmatig contact van het kind met het instituut. Onderwijs Met behulp van dia's kregen de aan wezigen een goede indruk van de ver schillende stadia, die het dove kind in Effatha doorloopt. Als het wordt opge- n komt het allereerst in de zoge naamde voorschool. Dan volgt het wat wij zouden kunnen noemen de „lagere school" en ook is er de topgroep, die vereenvoudigd mulo-onderwijs krijgt. Er wordt catechisatie gegeven en behalve het schoolonderwijs is er een maatschap pelijke scholing. Ook in Effatha wordt getracht zoveel mogelijk het karakter van het gezin te benaderen, door de kinderen in kleine groepen samen te brengen. Met dankbaarheid gewaagden de spre kers van de blijde wetenschap, dat God ok in het hart van dove kinderen •erkt. Door middel van bandopnamen kon- Aankoop woonhuis Ten behoeve van een te zijner tijd an te leggen straat in het verlengde an de Toussaintstraat en evenwijdig aan de Van Mandersloostraat is onder meer de aankoop nodig var. het pand Van Boetzelaerstraat 33/35, toebehorende aan ouw M. A. T. A. Werneke-Martens alhier, bestaande uit woonhuis met erf tuin, groot totaal 270 m2. B. en W stielen de raad voor tot aankoop te be sluiten voor een bedrag van ƒ42.500. den de aanwezigen horen welk een in spanning het de kinderen kost zich verstaanbaar te maken, waarbij duide lijk hoorbaar was. welke kinderen ge- hoorresten bezitten en welke niet. Tref fend was het een meisje bij een catechi satieles te horen zeggen dat God alzo lief de wereld heeft gehad, dat Hij zijn eniggeboren Zoon gegeven heeft, opdat een ieder die in Hem gelooft, niet ver loren ga maar eeuwig leven hebben. KOUDEKERK A. D. RIJN In het Verenigingsgebouw werd giste ren een kaasdag gehouden, die volgen* de juryleden, de heren K. Adema (Den Haag), N. J. Verkley (Alphen) en N'usselder (Gouda) goede resultaten liet zien. Ingezonden waren 24 jonge e belegen kazen. Uitslag keuring: eerste soort jonge kaas G. Quaker. Hazerswoude, 97 p.. lste prijs: R. de Jong, Hazerswoude. 96 p 2de prijs (A); S. G. Pennings, Koudekerk 96 p., 2de prijs (B); S. P. H. Hoogeveen, Hazerswoude, 94 p.; fam. Groen, Hazers woude, 94 p.; M. A. Menken, idem, 94 p.: C. Heuken, idem, 92 p.; P, de Jong. idem, 92 p.; M. Maat, Koudekerk. 91 p.: N. Cap- tein, Hazerswoude. 90 p.; J. Kraan. Kou dekerk. 90 p.: Gebr. Oussoren. Alphen. 90 p.; G. P. Droogh. Hazerswoude, 89 p.: A. Koot, Hazerswoude, 87 p.; D. Tol. Ha zerswoude, 86 p.; J. D. Corts, Koudekerk, 86 p. Eerste soort belegen kaas D. Tol, Hazerswoude, 96 p.. lste prijs; P. de Jong idem, 94 p.. 2de pr.; J. Kraan, Koudekerk 92 p.; W. H. v. d. Hulst. Hazerswoude, 92 p.; Q. de Jong, Hazerswoude, 91 p.: R. M. Broekhuizen. Hazerswoude. 90 p.: F. Voshart, Koudekerk, 86 p.; C. Heuker. Hazerswoude, 86 p. 's Avonds werden de kazen geëxpo seerd. Tijdens de bijeenkomst, die hierna volgde, wees voorzitter J. D. Reyneveld op de moeilijkheden, die het boerenbe drijf thans heeft bij het zoeken naar arbeidskrachten. Vooral de kaasmakerij is arbeidsintensief. Ten slotte gaven de heren Adema en Heykoop een tech nisehe beschouwing over het maken van DE KAAG Feestvergadering De vereniging voor vreemdelingenver keer, afdeling De Kaag, houdt morgen avond haar feestvergadering ter gele genheid van het 25-jarig bestaan der af deling. De avond wordt gehouden in café-restaurant „De bonte koe" en be gint om 8 uur. Opbrengst bazaar Het netto bedrag van de zaterdag jJ gehouden bazaar ten bate van de kerk voogdij bedraagt 1477,10. Hiervan is 40 speciaal bestemd voor het orgel fonds Een prachtig eindbedrag! NIEUWE WETERING Winterlezing Vrijdagavond zal ds. Verweij uit Ze venhoven een lezing houden over de verhouding van man en vrouw in het huwelijk, gezien in het licht van Gods Woord. De bijeenkomst wordt gehouden in de chr. sohool en begint om kwart >or ach*.. RIJNSATERWOUDE Woningbouw De technische dienst van de gemeen- n Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen heeft namens B. en W. hel bouwen van vijf woninggen aan de Kerkstraat opgedragen aan de firma C. van Berkel Zn. te Leimuiden. ALPHEN AAN DEN RIJN Chr. overheidspersoneel bijeen Onder voorzitterschap van de heer W. de Ruyter is gisteravond een ledenver gadering gehouden van de afdeling Al phen a. d. Rijn I van de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidsperso neel. De opkomst was bevredigend. Hoofdbestuurder W. Wieringa besprak diverse zaken, zoals de afschaffing van de gemeenteclassificatie, de rijksziekte kostenregeling en de verdeling van „de tweehonderd miljoen". Ook beantwoord de hy verscheidene vragen. De aandacht van de leden werd ook gevraagd voor het werk van „Draagt elkanders lasten". Secretaris H. Rigte- ring beijverde zich voor deze tak van werk door zakagenda's te verkopen. Op 22 september hield de Vereniging voor Chr. Volksonderwijs in Ter Ar~ een ledenvergadering om te voorzien in een vacature, ontstaan door het trek van een bestuurslid. In deze cature werd gekozen de heer G. van Harten. Na de verkiezing werd de ver gadering wat rumoerig, door bepaalde opmerkingen over deze stemming. De gekozene nam echter de benoeming aan en daarmede zou de zaak als afgedaan beschouwd kunn enworden. Evenwel meende het schoolbestuur, n ade aanmerkingen op de gehouden stemming, over deze zaak advies le moet envragen aan een onbevoordeeld iemand. Inmiddels stond het nieuwe lid van het bestuur min of meer op non-actief. Maar het bestuur stond voor de taak een nieuw hoofd van de school te be noemen. omd atde heer Magrè een be noeming naar elders heeft aangenomen. D egebruikelijke weg werd gevolgd. Zo kwam men tot de benoeming van de heer Van Dijk uit Lunteren, een beslissing die in het schoolbestuur werd genomen met 3 stemmen voor, 1 onthouding en 1 blau- Het bestuur bestond uit 6 leden, maar i lid had inmiddels bedankt, zodat nu 5 stemmen konden worden uitgebracht. Tegen deze benoeming is een aantal le. en in verzet gekomen, omdat zij meen den dat een andere kandidaat geschikter as dan de nu benoemde. Dit verzet nam vaste vormen aan toen de leden van de vereniging die het niet met de benoeming door het bestuur eens waren, een besloten vergadering hielden om zich te beraden over wat hen te doen stond. Een comité van 9 werd benoeir l om het bestuur dit standpunt uiteen te zetten. Het comité van negen verzocht het be stuur, de benoeming ongedaan te maken de heer Pater te Waarder te benoemen tot hoofd. Het bestuur wilde hieraan niet voldoen, omdat men zijn woord eenmaal had gegeven, en het meende de beste kracht te hebben benoemd. De nieuwe voorzitter van het school bestuur heeft verscheidene malen ge poogd, bij een van de mensen van het comité van negen de zaak nog eens te bespreken. Belem meringen Het comit zag daarin geen heil; immers, men had de eis eenmaal gesteld om de benoeming ongedaan te maken. Het comité belegde echter opnieuw een vergadering, met de ouders die de be noeming door het bestuur niet wilden accepteren, en er werd besloten contact op te nemen met het bestuur van de Chr. Nat. school om toestemming te verkrij gen hun kinderen op de chr. nationale school te laten leren. Dit bestuur heeft inmiddels de ouders laten weten dat zij als lid zijn toegelaten en dat zij bericht zullen ontvangen wanneer hun kinderen tot de school worden toegelaten. Het bestuur van de C.V.O.-school hei't Dor vrijdagavond e enledenvergadering uitgeschreven om deze zaak met de leden te bespreken. Voor deze vergadering zijn ook de leden uitgenodigd die nu hun kin deren naar de chr. nationale school wil len sturen. Zou ?r nog een mogelijkheid zijn, tct overeenstemming te komen of zijn de za- k enhiervoor al te scherp gesteld? Een groot aantal gevoeligheden speelt in zul ke zaken immers altijd een grote rol. Het aantal kinderen dat van de C.V.O.- school naar de C.N. school zou overgaan bedraagt nu 68. Het bestuur van de C. N. school moet hiervoor verschillende voorzieningen treffen, want de indeling der klassen is niet op zulk een groei berekend. Het denkbeeld van één christelijke school in onze plaats, waaraan de beide schoolbesturen enkele jaren terug hebben gewerkt, maar waarbij men niet tot overeenstemming kon komen, kan nu nog wel verder in de mist zijn verdwenen. Tussen dit alles door speelt het verschil in opvatting tussen de Gereformeerde Bonders en de Confessionelen een niet- onbelangrijke rol, ook in de schoolvereni ging. De aanhangers van beide modaliteiten zijn echter christenen, tussen wie ver schillen, als zich nu openbaren, niet mó gen bestaan.' Toneel TA.V.V. De toneelgroep TA.V.V. geeft een op voering van „Cupido in een vrolijke bui" op vrijdag 24 en zaterdag 25 november in zaal van Acker, aanvang 8 uur. Forum-avond In café Van Acker werd door de ..Het Noordelijk Klei- en Veengebied" een forumavond gehouden waarvoor zeer grote belangstelling bestond. Het forum bestond uit de heren G. Maas van het rükslandbouwconsulentschap, A. Bikker van het landbouwschap, W. Roeper van het rijksveerteeltschap (veefokkerij-vee voeding), A. Bogaerd dierenarts, H. An- genent voorzitter van ..Het Noordelijk Klei-Veengebied", A. C. v. d. Arend voorzitter van de L.T.J.-veehouderij en P. A. Th. v. d. Plas adjunct-voorlichtings- deskundige. De vragen waren tevoren schriftelijk ingediend. Na de behandeling van ver schillende vragen werd nog uitgebreid van gedachten gewisseld over de abortus -bacil in de abortus-vrije bedrijven en de inënting hiertegen. WOUBRUGGE Voorlichtingsavond CBTB In „Het oude raedthuys" hield de af deling Woubrugge en omstreken een voorlichtingsavond voor de leden. Bij de bestuursverkiezingen werden in de plaats van de heren J. de Graaf en P F. Noordam gekozen de heren L. Eikele boom en C. Rijlaarsdam. De heren S. Baars en P. Koedijk, be stuursleden van de CBTB in Noordbra bant. beantwoordden hierna de actuele vragen. Zo kwamen de grond- en pachtprijzen ter sprake in verband met het onder houd der polderwegen, die als openbare wegen nog steeds niet uit de wegenbe- lastirg worden betaald. Wat betreft de vrije zaterdagen voor de werknemers bij de veeboeren, blijkt bij een goede ver standhouding wel wat bereikbaar; toch wordt gestreefd naar 26 i.p.v 13 vriie weekeinden. De hulpverleningsdienst heeft in ver enigingsverband al heel wat hulp kunnen verschaffen bij de eemansbedrijven. Hier bij dienen deze bedrijfjes echter wel zo veel mogelijk te worden gemoderniseerd. Zowel coöperatief als in de vrijhandel kunnen de produkten worden afgezet, aldus de heer Baar. Tevens gaf deze spreker een breed voerige uiteenzetting over het veelbe sproken landbouwschap. Dit in de crisis jaren ontstane orgaan, werd gesteund door verscheidene organisaties. Thans bepleit deze publiekrechterlijke organi satie de belangen van land- en tuinbouw bij de regering en bereikt daarbij be langrijke resultaten. Zonder dit orgaan zou de melkprijs zeker niet de huidige hoogte hebben bereikt. Maar dan moe ten ook allen meedoen. Tevens werd na gegaan wat het landbouwschap had be reikt voor de tuinbouw en bloemkweke rijen. Vooral op het gebied van vakon derwijs is hier al veel bereikt. Bij dit alles mogen we echter onze organisaties niet vergeten. Onder voorzitterschap van burge- moeten worden gefinancierd, spreke: was dan ook van oordeel, dat hoewel de begroting sluitend is, toch een beroep zal moeten worden gedaan op de saldireser ve. die thans nog rond f 62.000 bedraagt De weg in de Noordpolder behoeft evenals cie Dijk een spoedige verbetering? In verband met de politieke toestand vond nij de bouw van een schuilkeld' In de kom van de gemeente wel op zijn plaats, ook al omdat vele inwoners geen kelder bezitten. Bij de bouw hiervan zou een rijkssubsidie tot f 20.000 worden verstrekt. Nu het uitbreidingsplan In een zo ver gevorderd stadium verkeert, zou er een aantal j>remiewoningen kunnen verrij zen. Ook de bouw van woningen voor mensen met een kleine beurs stond hij meester J. Steenbakker kwam de raad van Benthuizen bijeen. Afwe zig waren de raadsleden A. Slootmaker (om zakelijke redenen) en A. Voorwinden (wegens ziekte). De vergadering werd bijgewoond door het hoofd van publieke wer ken, de heer H. H. Jalinck. In zijn algemene beschouwing op de begroting voor 1962 zei de heer D. Leeuwen (s.g.p.) er verheugd ov« zijn, dat de begroting voor het eerst sinds iaien mooi op tijd was. Wat de volkshuisvesting betreft: de woningnood is nog niet opgelost en er wordt niet veel gedaan aan krotopruiming. De heer Vin Leeuwen staat voor, de bouwgrond in het nieuwe uitbreidingsplan niet te snel uit te geven Uitheemsen, die zich hier aen vestigen vormen enerzijds een ge vaar (het dorpsmoreel, dat zich toch al op een hellend vlak bevindt, zou erdoor kunnen dalen), hoewel bij de ontwikke ling van de gemeente velen gebaat zou den zijn, bijvoorbeeld de middenstand. Er werd op aangedrongen de thans te bouwen woningwetwoningen sneller te doen verrijzen dan de nu nog in aan bouw zijnde huizen; dit laatste duurt nu al bijna een jaar. Vernieuwing van de straatverlichting is meer dan urge.it. Ook me' de algemene begraafplaats moet spoed worden betracht. De vervanging van de brug over de Ringvaart zal in verban! met het bietenseizoen tot vol gend voorjaar dienen te worden uitge steld. Tot slot deed de heer Van Leeuwen de suggestie om de plaatselijke afde ling van het Groene Kruis ter gelegen heid van het 50-jarlg bestaan een jubi leumgeschenk aan te bieden Ook de heer P. de Vrij M. zn. (a.r.) bleek een overwogen krotopruiming voor te staan. De straatverlichting dient volgend jaar zomer herzien te worden. De heer De Vrij wilde de ontsluiting en verkaveling van het nieuwe uitbrzi- dingsplan zo spoedig mogelijk regelen. Gelijktijdig met de aanbrenging van een nieuw wegdek op de dorpsbrug zag hij gaarne de Dijk voorzien van een beter plaveisel en enige verlichtingspunten. Ter bevordering van de verkeersveilig heid zouden de oO-kllometerborden kun nen worden verolaatst naar de oostelijke dorosingang. De heer D. van Soest (arb. p.) had voor de nieuwe financiële verhoudings wet rijK—gemeente geen goed woord over: voor Benthuizen is het beslist een De begroting voor volgend jaar braent hem ook al niet in een hoerastemmin». daar van de post ..onvoorziene uitgaven 'ad i 4.055,04 te veel kapitaalswerken Mede In verband met de sterke toe neming van het aantal onechtelijk g< boren kinderen, drong de heer Va Soest er sterk op aan de vrijetijdsbeste ding zo krachtig mogelijk te bevorderen De gedachten gaan uit naar een speei- en sportterrein in plan „Zuid". Burgemeester antwoordt Over ie womngoouw zei de voorzitter, het te betreuren, dat een bouwstop was afgekonaLgd voor woningen in de vriie sector, die een bouwsom van tien mille overschrijden. Bij de verdeling van a« grond zal de bouwvereniging voorrang hebben. Door zijn bouwgrond staa: Bent huizen tnans In het teken van de belang stelling. B. en W. zullen de ontwikk» ling van de gemeente krachtiger voor staan dan in het verleden het geval wai Dit zal tot gevolg hebben, dat de ge meentelijke inkomsten hoger zullen wor den, zodat de financiële positie op kort» termijn gezond kan zijn. De bouw van de 4 woningwetwonin gen aan de Van Leeuwenlioekweg Is ge stagneerd door personeelsgebrek by d» emer. Bovendien moet niet uit het oog worden verloren, dat drie maande» ls gewacht op het resultaat van een pro- dat tegen de aannemer was aange spannen. Het probleem straatverlichting zal spoedig aan de orde worden gesteld Wat de algemene begraafplaats betreft t de vraagprijs van de eigenares van d» grond was zodanig, dat de gemeente een taxateur dient aan te stelle» om tot redelijke onderhandeling te ko- De dorpsbrug komt er Degin volgend jaar; de geraamde kosten zijn rond f 4.300. De weg in de Noordpolder is par ticulier bezit. Thans zijn er z ken die dringender zijn, maar er zal t.z.t. een voorstel aan de orde komen. Een rijks subsidie voor de bouw van een schuil kelder was de voorzitter onbekend: hiernaar zal navraag worden gedaan. Omtrent te bouwen premiewoningen ls reeds een verzoek van het n.v. Bouw fonds voor Nederlandse Gemeenten ont vangen. By de uitgifte van de grond zal biyken. dat B. en W. hier welwillend tegenover staan. Na het gereedkomen van het verkavo- lingsplan zal voor de jeugd zeker de mogelijkheid bestaan om (tijdelijk) stuk terrein van de gemeente te gebrui ken als sportterrelD Hoger bedrag B. en W. hadden voorgesteld tot betering van de openbare lagere school en tot het aanbrengen van een centrale verwarming in deze school en in net verenigingsgebouw over te gaan. Een en ander had rond 18 mille moeten kosten Zowel R en W. i!s de raad kregen een schok toen het hoofd van publieke wer ken. de Heer Jalinek ontdekte, dat ver- schillende kosten, tezamen een bedTag van f 7 900 belopend, niet in het voorstel waren begreoen. daar -de door publiek) werken opgestelde begroting door eet misverstand niet aan de gemeente wai verzonden Na veel gepraa' werd beslo* ten, de betrokken ambachtslieden prijsopgaaf te vragen om zo mogelijk in de kerstvacanrie tot uitvoering van de plannen te komen. Over het door alle raadsleden aanbe volen jubileumgeschenk aan het „gou den" Groene Kruis volgde een gesprek Eenparig werd besloten, de afdeling ccd gift aan te bieden. In deze vergadering stelde de raad de voorwaarden vast waaronder percelen van het gemeentelijk bouwterrein in plan ..Zuid" worden verkocht. De rege ling is gelijk aan die, welke voor plan „Noord" heeft gegolden. Aan de bouw vereniging .Algemeen Belang" werd 593,13 m2 bouwgrond verkocht voor de prijs van f 10.713 40 Op deze. door de gemeen'; nog bouwrijp te maken grond, zullen 4 woningwetwoningen verrijzen De woningen Dorpsstraat 33 en 35 wer den resp. verhuurd aan de heren C. A. de Pender en W Muilwijk. De raad verleen Je een blanco krediet voor het aanbrengen van de voorzieningen in bei de woningen. Ds. Van Eijk over Israël Eivol was dinsdagavond het vereni gingsgebouw toen daar ds. A. van Eijk, hervormd predikant te Bergschenhoek voorheen 'e Benthuizen, op uitnodiging de afdeling Benthuizen van de Ned. Landarbeidersbond (N.C.L.B.) kwam vertellen over zijn reis naar Israël. De voorzitter, de heer B. A. Boevé, toonde er zich in zijn openingswoord bijzonder verheugd over, dat de belang stelling niet alleen uit eigen kring kwam. Ds. Van Eijk beperkte zich voor de pauze tot woorden, doch na de pauze Sfeer in i gezin f .JSieutce Leidscheer in t HAZERSWOUDE Ouderavond chr. school Voor de oudermiddag en -avond van de chr. school bestond zeer veel belang stelling. Het verenigingsgebouw was vrijwel tot de laatste plaats bezet toen de heer Ph. de Gelder als voorzitter van de schoolvereniging de avondverga dering opende. Naar aanleiding van de vertelling uit de Bijbel zei hij. dat het Bijbelverhaal op eenvoudige wijze moert worden verteld, opdat het voor het kind gaat leven. De secretaris, de heer A. v. d. Linde, gaf een jaaroverzicht. Het is een jaar van rust geweest. Van gemeentewege had men veel medewerking voor veran deringen aan de gebouwen. Een ver hoogde vergoeding per leerling door de gemeente was met vreugde ontvangen Aan het onderwijzend personeel werd dank gebracht voor het vervullen van zijn rtaak. Met een oproep de bijdrage voor de schoolvereniging vrijwillig te verhogen werd dit jaarverslag besloten De heer L. v. d. Zweep uit Amster dam, oud-inspecteur van het onderwijs, behandelde het onderwerp: „Kinderty pen". God heeft de mens geschapen als totaliteit. Lichaam en ziel horen bijeen. Van de wieg af werd het kind gevolgd tot op de schoolbanken. He4, nerveuze kind moest op een speciale manier wor den behandeld. Hiervoor moet veel ge duld worden opgebracht Het personeel moet vooral met tact optreden. Van de opvoeder moeten uit gaan: rust, eenvoud en vreugde. Enkelen maakten van de gelegenheid tot vragen te stellen nog gebruik. Na de pauze werden nog twee films vertoond. LEIMUIDEN Bouw woningwetwoningen De technische dienst van de gemeen ten Leimuiden, Rijnsaterwoude en Nieuwveen heeft het bouwen van negen woningwetwoningen aan de Acacialaan opgedragen aan het aannemersbedrijf C. J. van Berkel Zn. te Leimuiden. Tafeltennis De heren van Play-Fair I hebben Treffers IV uit Roelofarendsveen geen kans gegeven hun leidende positie in gevaar *.e brengen. Met 73 bleven zü in de meerderheid Ook de dames boek ten een goed resultaat. Met 100 ver sloegen zij Pit '54 II uit Zoeterwoude. De Junioren kwamen uit tegen De Baronie 3 en 4. Het eerste team verloor met 82 en het tweede speelde met 55 gelijk. Bazaar Morg en zaterdag zullen in de zaal van de dames Sneeboer verkoopmidda gen van de Geref. dameskrans van Lei muiden worden gehouden. Van drie uur af kan men op de bazaar terecht. Er is veel te koop. ook voor de kinderen. (Advertentie) DEMONSTRATIE! Op de bazar van de Ger. Dameskrans geven wij een demonstratie met onze naaimachines. KOMT EN ZIET WAT LE WEN STEIN U BIEDT Ook voor reparatie en inruiling is Lewen- stein Uw adres. N.V. Amsterdamse Naaimachinehandel LEWENSTEIN Vertegenwoordigd door WIM LOS. NOORDEINDE 16 LEIMUIDEN NIEUWVEEN Autobotsing Dinsdag is een uit Nieuwkoop afkom stige auto op de W. P. Speelmanwag bij de woonwagenstandplaats tegen een stil staande vrachtwagen gebotst. De bestuur der, die vermoedelijk tengevolge van een klapband de macht over het stuur had verloren, werd met inwendige kneuzin gen en hoofdwonden naar het academisch ziekenhuis te Leiden gebracht. Twee mannen die naast de vrachtauto stonden, liepen lichte verwondingen op. Woningwetwoningen De technische dienst van de gemeen ten Leimuiden. Rijnsaterwoude en Nieuwveen heeft het bouwen van drie woningwetwoningen in het Schoterveld opgedragen aan de firma C, J. van Berkel Zn. te Leimuiden. TTET gisteren geplaatste verslag van de Noord wij kse gemeenteraads- 11 vergadering kan nog met enkele punten worden aangevuld. De heer Van Riemsdijk had kritiek op een brief van de chef van de plantsoenen dienst, naar aanleiding van een door een tuinarchitect uitgebracht rap port over de groenvoorziening te Noordwijk. De heer Van Riemsdijk meende dat niet moest worden ingegaan op krantenartikelen over het rap port, maar dat B. en W. moesten rapporteren over dit rapport zelf. Van de zijde van het college werd gesteld, dat een ambtenaar niet kan reageren op hetgeen in de raad wordt besproken. Daarom moeten we het op prijs stel len, dat de heer Schipper aldus heeft gereageerd op artikelen, die overi gens in extenso het desbetreffende rapport hebben De zaak zelf is overigens niet voudig en het is zeer moeilijk hiervoor een afdoende oplossing te vinden. Ook bij het Staatsbosbeheer kampt men hier mee. Daar maakt men zogenaamd wind singels, waarachter dennen en ander groen kunnen groeien. In het dorp zelf is dit niet mogelijk door gebrek i ruimte, zodat de wind vrij spel heeft veel hout en groen doodwaait. De heer Vogelaar had in het rapport van de architect weinig nieuws ontdekt Hij had overigens in de adviezen van de chef van de plantsoenendienst minstens evenveel vertrouwen als in welke advi- ui* of architect ook. Sinterklaas Bij het punt openstelling van de kels tot 10 uur gedurende het tijdvak november tot 4 december (wat o\ gens werd goedgekeurd) suggereerde de heer Vogelaar een officiële ontvangst Sint Nicolaas door de burgemeester, zulks navolging van Amsterdam. Het college was niet erg enthousiast: de goedheilig is nu eenmaal geen schutspatroon onze gemeente.' Men zal dit nog eens bekijken. Ook werd aangenomen, het voorstel de bakkerswinkels voortaan op woensdag middag te sluiten in plaats van op dins dag. Bij het punt begrotingswijziging werd geattendeerd op het feit, dat we thans drie vuilnisstortplaatsen in Noordwijk hebben, één van de gemeente zelf. één in Leiden en één van Katwijk. De heer J. P. Passchler vond het rondweg verschrikkeiyk, dat In de werd een aantal prachtige kleurendia's getoond. t t.b.c.-beatrijdingsfonds „Draagt Elkanders Lasten" werd bij een collecte goed bedacht weergegeven. onmiddellijke nabUheid van de Van den Berghstichting zulk een stort plaats zieh bevindt. We hadden van het begin af moeten proheren dit te torpederen, aldus de heer Passchler. HU opperde het Idee. bijvoorbeeld in combinatie met andere gemeenten, aan vuilverbranding te beginnen. Het probleem van de vullverwUderlng wordt met de groei van de randstad Holland, meer acuut. De burgemeester vond dit idee zeer zeker het overwegen waard. Ook het col lege is met dit probleem gedurig bezig. Wethouder De Geus zei, dat aan deze zaak ook andere facetten zijn. zoals de ont gronding en de zandwinning. We kunnen Lelden cn Katwijk moeilijk een verwijt maken. Indertijd waren wij ook dolblij dat wij ons vuilnis tc Noordwijkerhout konden storten. Overigens is het college ook van mening dat hier een oplossing moet worden gezocht. We zullen allereerst een onderzoek moeten instellen naar de kosten. VOORHOUT Auto contra aapjeskoets Gisteravond omstreeks 5 uur reed de 71-jarige heer D. Wassenaar met een geheel onverlichte, met paard bespan nen. wagen op de Leidsevaart nabij Voorhout Een achterop komende perso nenauto. bestuurd door de heer E. V uit Noordwijkerhout. kon door tegenlig gers niet goed uitwijken en reed het voertuig aan de linkerzijde aan. Het achterwiel werd versplinterd en de koet sier werd van de bok geslingerd en en kele meters meegesleurd. Gelukkig bleef het paard na de eerste schrik staan. Dok ter A. W. Bots adviseerde dat de oud< heer naar een ziekenhuis zou worden vervoerd voor behandeling van enkel» hoofdwonden Het paard had geen letsel. De auto werd licht beschadigd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 11