|ïicuuie geïhstift (fournnl India wenst overleg Nederland-Indonesië Commentaar tmwMaci Hoop op redding Rockefeller Jr. Testpiloot trapte zelf toestel aan IG SI Roze Westberlijners: weg met de muur" Resolutie in Verenigde Naties Rusland wil gesprek over kernproeven DINSDAG 21 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 13—19 u. ABONNEMENTEN: f 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (By contract belangryke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12334 CHRIST ELIJK.N AT ION AAL DAGBLAD „Stantiasticii is abrbltetn tngn bert ia IcgtjcaspotT Lokroep Zie pagina 7 PIEP, PIEP! 'Nieuws in lult tui één oogopslag Indonesië is bereid met Nederland (onder toezicht van de voorzitter der Al gemene Vergadering van de Ver. Naties) over Nw.- Guimea te onderhandelen, maar uit voorstellen van minister Soebandrio blijkt dat Djakarta wat de soe vereiniteit over het ge bied betreft, geen water in de wijn wenst te doen. India heeft een resolutie ingediend, waarin op on derhandelingen wordt aan gedrongen. De resolutie is namens de Nederlandse delegatie niet aanvaard baar 'genoemd. De vice-premier van de Algerijnse opstandelin- genregering, Ben Bella, heeft besloten (samen met drie andere ministers) zijn hongerstaking te beëin digen. Zij zullen naar een herstellingsoord worden overgebracht. Naar het oordeel van Nederlandse autoriteiten in Hollandia is er goede hoop dat Michael Rockefel ler, de zoon van de gou verneur van New York, veilig de kust heeft be reikt. Zijn vader zal met het opsporingswerk mee helpen. President Kennedy heeft de gouverneur alle gewenste bijstand aange boden. Gisteravond hebben meer dan duizend woeden de Westberlijners de sec tormuur tussen beide stadsgedeelten willen be stormen. Zij werden daar van tegengehouden door politieagenten, die van gummiknuppels gebruik maakten. Aan de muur wordt nog steeds intensief door de Oostduitsers ge werkt. De Belgische minister Spaak heeft na een onder houd met president Ken nedy en minister Rusk verklaard geen hoop te koesteren, dat er op korte termijn vrede zal zijn in Kongo. Hij pleitte voor onderhandelingen tussen de strijdende partijen en wees erop, dat België de afscheiding van Katanga beslist niet steunt. Tijdens de viering van het 150-jarig bestaan van Krupp in Essen hebben zo wel de vroegere bondspre sident dr. Heuss als de minister van economische zaken Erhard gepleit voor het opheffen van de ver plichting der geallieerden tot verkoop van de staal- en kolenbed rijven. Het ziet er niet naar uit dat de tweede fase van de Euromarkt reeds op 1 januari zal kunnen ingaan. Dit viel af te leiden uit de discussies in het Europese parlement in Straatsburg, welke gisteren werden bij gewoond door prinses Beatrix, die een studie bezoek aan Straatsburg brengt. Volgens een rapport van het Britse instituut voot strategische studiën heeft het Westen meer man schappen onder de wape nen dan het Oostblok, ter wijl het Westen op hel gebied van de belangrijk ste wapenen, inclusief raketten, op zijn minst ge- lijk staat met het oosten. Betonnen platen gaati nu een werkelijke muur vormen bij de Bran denburger Poort op de grens van Oost- en West-Berlijn. Tot nu toe werd de grens slechts aangegeven door een prikkeldraadversperring, waardoor zo nu en dan wel eens een auto kon ontsnappen. Dat is nu onmogelijk geworden. 5? MEER dan duizend woedende Westberlijners, die gisteravond de sectormuur wilden bestormen, zijn tegengehouden en uiteenge dreven door politieagenten met gummi-knuppels. De betoging was begonnen als een vreedzame fak- keloptoch, waarin 20.000 mensen meeliepen. Na het zingen van het volkslied splitsten honderden de monstranten zich en begonnen aan een mars naar de muur, waaraan nog steeds intensief door de Oost duitsers wordt gewerkt. De fakkeloptocht was bedoeld als een Erotest tegen de grensversterkingen ie route leidde naar het gedenkteken van de Duitse eenheid op de Reichs- kanzlerplatz, waarvan de vlam pas ge doofd zal worden, wanneer Duitsland één is. De stoet werd voorafgegaan dooi de Westduitse minister voor Duitse zaken. Ernst Lemmer. De betogers droegen spandoeken mee met leuzen tegen de muur en tegen het neerschie ten van vluchtelingen. Na het zingen van het volkslied kon den velen zich echter niet meer beheer sen en renden naar de muur onder het schreeuwen van „Weg met de muur" en „Ulbricht aan de galg". Honderden West- berhjnse politiemannen hielden de beto gers voornamelijk jongeren tegen Ook in de Wilhelmstrasse verzamelden zich demonstranten bij de muur en riepen de communistische grensversterkers anti-communistische leuzen toe. De Oost- duitse politie stuurde een luidspreker- wagen en sommeerde de Westberlijners zich terug te trekken. Toen dit niet hielp gebruikte zij een waterkanon en wierp traangasbommen, hetgeen door de West- berlijnse politie met een waar traaneas- bombardement werd beantwoord. Ten slotte slaagde de Westberlijnse politie er in de menigte terug te drijven. Het duel met de traangasbommen had voor de Oostberlijners nog een onplei- zierig gevolg, want de wind dreef ook hei gas van hun eigen granaten het oostelijk gebied binnen. Als gevolg hiervan moes ten de arbeiders die aan de tankversper ringen werkten, haastig het gebied ver Gisteren zijn Oostduitse arbeiders di gehele dag in de weer gewect om d< uur te versterken. Achter de ->ur di> indagnachl bij de Brandenbu g Poort opgetrokken, heelt men nog eet tweede geplaatst. Verder worden overa tankversperringen aangelegd. Oostduitse ministerie van buiten landse zaken beschreef het oprichten vat Ie nieuwe g-onsversperringen als nood akelijke veilig.ïeidsmaatregelen tegen dt Westduitse provocaties. INDIA HEEFT gisteren aan de Algemene Vergadering der Verenigde Naties te New York officieel voorgesteld, dat het overleg tussen Indo nesië en Nederland over „West-Irian" hervat wordt onder auspiciën van de voorzitter der Vergadering Monji Slim. De overwegingen van dit voor stel zijn, dat het vraagstuk verband houdt met de verklaring inzake de verlening van onafhankelijkheid aan koloniale volken en landen en dat er een onopgelost geschil bestaat tussen Nederland en Indonesië over West- Irian. De woordvoerder van de Neder landse delegatie deelde mede, dat het voorstel niet aanvaard kan worden omdat daaraan twee bezwaren kleven: Ten eerste: Van de besprekingen wordt geen heil verwacht, omdat In donesië van dag tot dag de eis herhaalt, dat het bestuur over West-Nieuw- Guinea overgedragen wordt aan Indo nesië, terwijl Nederland dit wenst over te dragen aan een internationaal lichaam. Ten tweede: Het voorstel maakt in het geheel geen gewag van het recht van zelfbeschikking noch van het in winnen van de mening der bevolking, terwijl het juist gaat om de toekomst der Papoea's. Volgons het voorstel moet er een oplossing worden gezocht in overeen stemming met de beginselen van het handvest der V.N. Niet aanvaardbaar In de wandelgangen van het V.N.- gebouw kan men de aan de Nederlandse delegatie toegevoegde Papoea's veelvul dig vrijelijk in gesprek zien met delega tieleden van vele landen. Zij maken het hun duidelijk hoe onjuist de Indonesische bewering is dat zij door de Nederlandse delegatie aan banden worden gelegd. Ralph Bunche. een der belangrijkste naaste medewerkers van de secretaris generaal had op eigen initiatief op zijn kantoor een gesprek met de drie Papoea's Ook minister mr. J. M. A. Luns ont plooit grote bedrijvigheid om het plan „te verkopen". H(j gebruikte de maal tijd met de Italiaanse minister Segni en had besprekingen met de delegaties van Madagascar en Ethiopië. Het avondmaal gebruikte hij met leden van de Marok kaanse delegatie. hoop" te hebben dat Michael Rockefeller, de zoon van de Ameri kaanse gouverneur, veilig de kust bereikt heeft. Er wordt gewezen op de goede lichamelijke conditie van de Amerikaan, die geprobeerd heeft, drijvend op twee lege benzineblikken, de wal te bereiken. Hij was op dat moment vijftien mijl uit de kust in de nabijheid van de Eilandenrivier. De Nederlander Wassing, die in zijn gezelschap was, is zoals gemeld, reeds gered. President Kennedy heeft gouverneur Rockefeller de bijstand aangeboden van het ministerie van nationale defensi elke andere Amerikaanse overheidsin stantie bij de nasporingen van zijn zoon In Hollandia is zeer grote belangstelling in de Amerikaanse pers merkbaar. Gou vemen r vol vertrouwen Gouverneur Rockefeller is inmiddels aar Tokio vertrokken op- doorreis naar Nieuw-Guinea. Hij zeide: „Ik ben dank baar voor de hulp vari de Nederlandse en Amerikaanse autoriteiten. Ik heb het volste vertrouwen in de vindingrijk heid en het uithoudingsvermogen van Michael. Daarom hebben Mary en ik goede hoop dat hij ergens behouden aan wal is gekomen en dat hij daar de moei lijkheden. die hem te wachten staan, de baas zal blijven". Mary is de tweeling zuster van Michael. De drk delegatie ben mevrouw Rockefeller aangeboden haar te bezoeken en haar iets te ver telen over de streek waar haar zoon vermist wordt, doch zij heeft dit onder dankbetuiging afgeslagen, daar zij in het begin van dit jaar daarover volle dig werd ingelicht door dr. J. V. de Bruyn. de jungle Pimpernel. Over het gebeurde wordt nog gemeld, dat de heren Rockefeller en Wassing zaterdagmorgen met twee Asmatters met éen motorvlet Catamaran van Agats naar Atsj aan de zuidwestkust waren"vertrokken. In de buurt van de noordmonding van de Eilandenrivier was de boot volgelopen, waarna de As matters naar de wal zwommen om hulp te halen. Om elf uur 's avonds werd het nieuws in Agats bekend. Onmid dellijk werd de Nederlandse boot Door ga afgezonden. Een marinevliegtuig be merkte de volgende dag 40 km benoord westen van de exploratiepost Pirim- Apoen aan de Cookbaai een vlet met een drenkeling, die later de heer Was- Michael Rockefeller, de 23-jarige zoon van de gouverneur van de Amerikaanse staat New York, wordt vermist in de binnenlan den van Nederlands Nieuw-Gui nea. Hij maakte deel uit van een Amerikaanse anthropologische expeditie, die o.a. in de Baliem- vallei filmopnamen maakte. sing bleek te zijn. De Doorga kreeg on derweg oliegebrek en daarop werd het patrouillevaartuig Tasman uitgezonden cn uit Pirim-Apoen vertrok een Ame rikaans arts in een prauw met een sterke buitenboordmotor. Gistermorgen merkte een marinevliegtuig de Catama- Het verluidt volgens Ass. Press dat de Verenigde Staten met weinig succes wer- aan een compromis. Een Amerikaan woordvoerder zeide dat tot dusverre geen resolutie opgesteld was, maar dat voorstellen daartoe koel ontvangen waren dat het idee vermoedelijk ter zijde gelegd zal worden. Volgens de Indonesische ambassadeur bij de V.N.. Sukardjo Worjopranoto, zou den de V.S. een V.N.-commissie voor Nieuw-Guinea hebben willen voorstellen Hu voegde er aan toe. dat hij hier tegen Hij geloofde, dat de termen „zelf beschikkingsrecht" en „volksstemming" ;en mogelijke aanvaarding van Amerikaanse voorstel zouden verdwij- maar dat het resultaat hetzelfde zijn als dat van het Nederlandse v stel. „Daardoor zou van de V.N. een i kolonialistische mogendheid gemaakt worden", zeide hy. Door dit voorstel het tot dusverre onzijdige Amerika zich de zijde van Nederland scharen, de Wirjopranoto en hy vroeg zich af hoe men dit Amerikaanse volk aan het Indonesische volk zou moeten uitleggen. Voorstellen Indonesië De Indonesische minister van buiten landse zaken diende zeven voorstellen in bij de Vergadering om tot „een eervolle oplossing te komen". Ten eerste zouden beide party er vaste wil en vastberadenheid moeten hebben om t komen tot een nieuwe van samenwerking zonder welke elke Indonesische concessie zou worden opge vat als teken van zwakheid. Ten tweede: In dat geval zou Neder lands bereidheid om van haar bevoegd heden inzake Nieuw-Guinea af te zien ten volle kunnen worden gebruikt voor het welzijn der bevolking, voor de op lossing van het geschil en hervatting van vriendschappeiyke samenwerking. Ten derde: Indonesië erkent de ver plichtingen. die Nederland op zich heeft genomen jegens de bevolking in zoverre deze tot het welzijn der bevolking kun nen leiden tot vriendschap tussen Indo nesië en Nederland. Ten vierde: Door deze hinderpaal uit de weg te ruimen, die in de weg staat aan het opgeven door Nederland van hei complete gezag in Indonesië, is Neder land in de gelegenheid zün beloften in te lossen dat het voormalige Nederlands- Indië een nationale eenheid vormt. Ten vijfde: Indonesië is in beginsel bereid tot de voorgestelde onderhande lingen met Nederland Ten zesde: Zo er hiervoor een tydelüke periode nodig is, waarin de V.N. een deel zou hebben, zal Indonesië daaraan zUn volle medewerking en steun lenen. Ten Zevende: Beide partijen moeten zich onthouden van daden of pogin gen die opgevat zouden kunnen wor den als een eenzijdige stap, welke vooruit zou lopen op een oplossing van het geschil in zijn eigenlijke menhang. Beschuldigingen Voor de indiening zeide Subandrio, dat Indonesië niets voelt voor een uitspraak can het Internationale gerechtshof dat het hier gaat om een geschil tussen twee soevereine staten. Hij gelooft niet dat het Hof de plaats roor oplossing van koloniale vraagstukken. Het kolo nialisme is een immorele en onmenselijke ziekte, die niet op deze wijze kan worden genezen. Indonrsiës bezwaren worden niet ingegeven door enigerlei vrees er i uitspraak. Slechts een klein deel van de honderd miljoen gulden, die de Nederlanders jaar- lijks aan Nieuw-Guinea zouden besteden, komt ten goede aan de bevolking. De verdedigingskosten bedragen zeventig miljoen en epn ander belangrijk deel dient voor bezoldiging der dure Neder landers en invoer van luxe-goederen. Dit moet een einde maken aan de legende van de heilige taak van Nederland. Voor vervolg zie pagina 6 JN HET ALGEMENE DEBAT van de Verenigde Naties over de dekolonisa tie duikt nu cn dan het probleem Nieuw- Guinea op. Naarmate het debat vordert, en dus zijn einde nadert, wordt de nood zaak van een uitspraak over Nieuw-Gui- nca urgenter. Indien er voor de V.N. ooit een probleem is geweest, waarin deze uit spraak met zorg diende te worden voor bereid, dan zeker dit. Achter de schermen wordt aan de formulering ervan dan ook met ijver gewerkt. Misschien is het overigens nog te vroeg, van een formulering te spreken. Dit toch zou er op kunnen wijzen, dat men In be ginsel reeds weet. in welke richting te zoeken. Zover is men nog altijd niet. Nog altijd Immers staan in feite de Neder landse en de Indonesische standpunten te genover elkaar. Nederland houdt vast aan de zelfbeschikking voor Nieuw-Guinea. Indonesië wenst het nog steeds bij eigen eehicd ingelijfd te zien. India, het land van Nehroe, heeft nu voor gesteld een gesprek van Nederland en In donesië onder de voorzitter der V.N., waarbij een oplossing behoort te worden nagestreefd in overeenstemming met de heginseten van bet handvest der V.N. Betwijfeld moet worden of zulk een ge sprek voor Indonesië aantrekkelijk Is. Anders dan hetgeen Indonesië met Nieuw- Gu'nea voor heeft, is hetgeen Nederland met Nieuw-Guinea beoogt met de begin selen van de V.N. geheel in overeenstem ming. In te stemmen met het gesnrek zou derhalve betekenen, dat Indonesië op het beslissende punt overstag gaat. De enige concessie die Indonesië thans heeft gedaan is. dat het akkoord wil gaan met een tijdelijke bemoeiing der V.N. met Nieuw-Guinea. Maar een concessie mag dit nauwelijks heten. Want die tijde lijke bemoeienis van de V.N. met Nieuw- Guinea zou volgens Indonesië toch dienen uit te lopen op een erkenning van de In donesische soevereiniteit. In enkele Indo nesische redevoeringen mag de toon dan wat milder zijn geworden, en men mag dan nu ook toegeven, dat Nederland in Nieuw-Guinea goed werk heeft gedaan, van erkenning der zelfbeschikking voor Nieuw-Guinea Is nog niets te bespeuren. Teleurstellend is de Indonesische mening zoals deze in de jongste rede voor de V.N. doorklinkt, dat namelijk de achtergrond van de Nederlandse houding deze is, dat Nederland zich nog altijd niet heeft ver zoend met een zelfstandig Indonesië. W'e menen in gemoede, dat men dit soort ar gumenten wel kan laten varen. Of moe ten wij hiertegenover misschien stellen dat de achtergrond van het Indonesische streven naar Nieuw-Guinea dient te wor den gezocht in het feit dat het Nederland is dat vandaag nog over dat gebied de soevereiniteit bekleedt? (JUTA De Sowjctunie heeft vandaag in-| met het oog op het feit dat de drie mo- gestemd met een beroep van Ame-| gendheden, deelnemers aan d< In de Sowjetnota wordt verklaard, dat de ^owjetunle „bereid ls een nieu we poging tot overeenstemming te doen op de Tasman drs. Wassing aan boord 'De Catamaran bestaat uit twee aan elkaar verbonden prauwen, waarop een plat form is bevestigd). (Voor vervolg zie pag. 6) Hebt U ..Dat zit zo' al? Zie bon op de advertentiepagina's algemeen doel Is algem ber de onderhandelingen te hervat- ontwapening", ten over een verdrag tot een verbod van het houden vau proeven met kernwapens. De besprekingen zullen opnieuw in Genève beginnen, nadat zij op 9 sep tember afgebroken werden toen de Sowjetunie de kernproeven in de dampkring hervat had. Het aanvaarden ervan door de Sowjet unie wüst er op, dat Rusland zijn hui dige serie kernproeven voltooid heeft. In nota's, die overhandigd werden op de Britse en Amerikaanse ambassade in Moskou, waarschuwt het Sowjet-mi- nisterie van buitenlandse zaken er voor, dat als de een of andere mogendheid proeven met kernwapens neemt terwijl de besprekingen aan de gang zdn. zu gedwongen zal zijn „de daaruit voort vloeiende gevolgtrekkingen te maken betreffende hervatting van de kernproe- „Kunt u de kerkklok morgenochtend een half uurtje eerder later luiden. alstublieft, want ik moet morgen met de schoolreis mee en nu is mijn wekker kapot. pa een oostelijke circulatie zaakt begint in omvang af verplaatst zich vrij snel na en zuid Rusland. Verder beginnen de barometers te dalendoordat een lagedrukgebied ten westen van Spanje zich uitbreidt iti noordoostelijke richtingHierdoor zal de wind geleidelijk ruimen naar zuid oost tot zuid. en zal geleidelijk minder koude lucht worden aangevoerd. De ko mende nacht U er evenwel nog enkele graden vorst te verwachten. De neerslag kansen blijven klein maar er kan wel wat bewolking binnendrijven in de hogere niveaus. onder 16.41 der 7.44 De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met weinig bewolking. HET WEER IN Vannacht overwegend lichte vorst, mor- Rapporten hedenmorgen teven gen dezelfde temperaturen als vandaag of leta hogere. Matige tot zwakke znld- oosteiyke wind. Tendena stationair ZON EN MAAN Woensdag 22 november: zon op 8.11 u. Volle i EUROPA 31 »£|Sa De 47-jarige arbeider J Sjerps uit Petten is gisteravond op de rijksweg te Schoorldam door een passerende auto gegrepen en om het leven gekomen. De arbeider passeerde een juist door hem verlaten busje aan de verkeerde kant. (Advert entte) WITTE KRUIS v oe echte PIJNSTILLER tegen hoofdpijn, kiespijn, griep, reumatische pijnen ete. Prins Bemhard is gisteren uit New York op Schiphol terugge keerd. Hij was vergezeld van zijn particulier secretaris dr. F. .4. de Graaff. De Prins heeft in New York de bijeenkomst geleid van het advisory committee der Bilder- berg conferenties. rein bij Londen een vlieg tuigje gedemonstreerd, dat door de piloot zelf aangetrapt wordt. Hij slaagde er in er een 160 meter mee te vliegen op ongeveer 1,80 meter van de grond. Het toestel werd gebouwd club van Hatfield. De club legt zich toe op het vliegen met toestellen die door de mens zelf in beweging ge bracht worden. Zij deden over de bouw 18 maanden. Twee jaar geleden heeft een Londense zakenman, H. H. Kremel 5000 pond uitge loofd voor een ieder die een dergelijk toestel zou kunnen 'aten vliegen op een circuit Er zijn nog twee vliegclubs die naar de prijs dingen, een in Southend en in Southamp- De club in Southampton heeft een toestel gebouwd dat van tenminste 1600 meter door een lid 45 meter van de zonder de grond te raken. grond gehouden werd. De machine van Phillips, die testpiloot van de Havil- land Comet is, heeft een grole vleugelbreedte en is ge maakt van licht, doorschij nend materiaal. Het heeft een schroef en wordt met pedalen in beweging gebracht. D. Helde Jff™ Eeld# Stockh 0»o Kjpenb Nice a,on MUncheo Zurich Wenen Innabruc* Belgrado 1. bew II

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1