Allergologie erkend als zelfstandige wetenschap Vuur en breekijzer bezegelen Leidse harmonieén? lot van de blauwe tram Chr. vereniging D.O.S. toonde haar kunnen Mr. dr. L. Sprey te Leiden, 59 jaar, overleden füEUWE LEEDSCHE COURANT WOENSDAG 15 NOVEMBER 1961 Gel E i. Am di Agenda voor Leiden en Den Haag Woensdag Stadsgehoorzaal, 7.30 uur: Uitvoe ring Chr. gymnastiek, en scherm vere niging D.O.S. Restaurant Nieuw-Minerva, 8 uur: Expogé. burgemeester A. Smit van Ha- zerswoude: „Een prentje en een praatje over Israël". Schouwburg, 8 uur; Kon. Ver. Litteris Sacrum met ,.En toen kwam dokter Frost" van Hans Weigel Stadhuis, 8 uur- Gemeenteraad, be grotingsbehandeling. De Turk, 8 uur: Tuinbouw en Plant kunde, A. Wetselaar over „De wereld en het plantenrijk". Den Haag, Kon. Schouwburg, 815 'uur: Ned. Comedie met ..De getatou- eerda Roos". Gebouw K. en W., 815 uur: Residen- •kest o-l.v. Dean Dixon; 9olist; Isaac Stern, viooL Amicitia, Westeinde 8 uur: Anglo American Theatre Group met „The hap py journey" en „Miss Julie". Donderdag Casnnotiieater, 7 en 9.15 uur: K. en O.- ifikn van de maand „De politie volgt het spoor", van H. G. Clouzot. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Residentieor kest o.l.v. Dean Dixon; solist: Herman Xrebbers, viooL Schouwburg, 8 uur: Kon. Ver. Litte ris Sacrum met „En toen kwam dokter Frost", van Hans Weigel. Stadhuis, 2 en 8 uur: Begrotingsraad. Prybaneumzolder, 12.20 uur: LAK-zol- dertoneel reprise „Aan de voet van de brandstapel", van A. P. van Hoek. Filmzaal academie, 8 uur: LAK, Faust- lilm van Gustav Gründgens. Jeugdhuis, 8 uur: Arjos, K. Datema over ^Ontwikkeling der politieke partijen". .Gebouw Stille Rijn 13, 230—7.45 uur: Verkoop handwerken voor zending '(Geref. zendingsbond in Herv. kerk). Bethel. Stille Rijn 13, 7.45 uur: Jaar vergadering hulpveren. Geref. zendings bond. Den Haag, Diligentia, 8 uur: Con cert Elisabeth Grümmer, m m-v. Hugo Diez, piano. Gemeentemuseum, 815 uur: Jan Mer- fluit, Nicole Aiubert, piano en Gus- Leonhardt, klavecimbel. Vrijdag Het gulden Vlies, 8 uur: Contaotoom- e Kinderbescherming. J. Daalder. Haag, over „De observatie van on gepaste kinderen". Het gulden Vlie6, 8 uur: Ned. Veren. tin Huisvrouwen, A. Gols over Neder- bodse folklore, met stereodia's. Stadhuis, 2 en 8 uuur: Begrotingsraad I Filmzaal academie, 12.20 uur: LAK- (pauzefiLms. De Lakenhal, 8 uur: Opening ten- koonstelling „Society of wood engra- jvers" door Hugh Paget van de British pouncil. Schouwburg, 8 uur: Selskip „Fryslfin", loanieljoun, „In Ynspekteur skillet an" ban J. B. Priestley. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Populair ope- ka en belcanto-concert door Volendams Opera Koor Den Haag, Kon. Schouwburg, 8-15 Uur; Haagsche Comedie met „Bittere Honing". i Diligentia, 8 uur: Carolyn Stan- m-m.v. Rolf Albes. Zaterdag Pieterskerk, 7.30 uur: Bidstond vergadering Wereldraad van Kerken in New-Delhi. Schouwburg, 8 uur: Kon. Ver. Litte rs Sacrum met „En toen kwam dokter Trost", van Hans Weigel. Den Burcht, 8 uur: „Ons Grunneger- laand", Delftse Grunnegers met „.'t Was ien Maai". Marekerk, 8 uur: Youtih for Christ rally. Den Haag, Kon. Schouwburg, 815 uur; Haagsche Comedie met „De Ker- -lentuin". Gebouw K. en W., 8.15 uur: Residen jtieorkest o.l.v. Dean Dixon; soliste: Erika Morini, viool. Films Casino (2.30. 7 en 9.15 uur): No love for Johnny (18 jaar); donderdag (7 8.15 uur): Politie volgt het spoor (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): 125 Rue jMontmartre (14 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Zonder zeden en moraal (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De scha duw van de kat (14 jaar); donderdag: Het verdachte huis. Studio (2.30, 7 en 9.15 uur): Dieven hebben het ook moeilijk (14 jaar). Trianon (2 en 7.30 uur): Porgy Bess (14 jaar). Apotheken Geopend voor spoedeisende gevallen: IDoeza-apotheek, Doezastraat 31, tel. 21313 en de Havenapotheek, Haven 18, tel. 20085. Karakter Leidse Hout dient behouden De raad van bestuur van de Stich- ting „Fonds voor aanleg. onderhoud beheer van wandelparken", heeft het lan de consulent van het staatsbosbe- heer voor Noord, en Zuid-Holland ge- 'vraagde advies omtrent de maatregelen, die moeten worden getroffen om karakter vain de Leidse Hout ate rt i "bebos te behouden, ontvangen, j raad heeft dit advies in handen v, en W. gesteld met het verzoek de toe- i kenning van een extra subsidie van de gemeente te bevorderen, teneinde de ge- adviseerde werkzaamheden te kunnen l uitvoeren. Binnenkort zullen B. Reuvens* geduld beproefd De verbetering van de huisvesting van de openbare leeszaal en bibliotheek Reu- vens Is nog van zoveel onzekere factoren afhankelijk. da» nog nlel bij benadering valt te zeggen, wanneer «U tot stand zal komen. Aldus berichten B. en 44. de raad In hun memorie van antwoord bij de be groting 1962. die vandaag In behandeling Is gekomen. Met betrekking tot een nieuwe gemecn- teliike subsidieregeling voor de openbar» leeszalen en bibliotheken hopen B. en W. in 1962 een voorstel te kunnen doen. Over de opzet van de voorgenomen subsidieregeling hebben zij hun stand punt nog niet bepaald. x t i 1 1 i Andere subsidiëring De subsidiëring van de Leidse har- onie- en fanfareverenigingen met een ast bedrag van f 500 per korps, heeft sinds de invoering in 1957 naar de mening an B. en W. niet onbevredigend ge- erkt. Slechts éénmaal is een korps niet staat geweest de contra-prestatie, be staande in het geven van een tweetal concerten, te leveren. In dat geval is het subsidie ingehouden. Het korps in kwes tie heeft zich overigens geheel hersteld. op 22 september 1961 bij B. en W. ingekomen schrijven, heeft de Ko ninklijke Nederlandse Federatie van Har- Fanfaregezelschappen gead- AP HET rangeerspoor langs de Voorschoterweg b|j de Korte Vliet wordt sinds gisteren het lot bezegeld van 55 tramwagens, in clusief enige pekel- en werkwa- gens van de N.Z.H. Ze worden ter plaatse gesloopt door vier man van Muller's Metaalmaatschappij n.v. te Amsterdam, die hebben uitgerekend, dat ze ongeveer tien weken over het karwei lul len doen. Per dag kan namelijk slechts één tramwagen worden uitgebrand vooraf moet voor elke wagen toestemming worden gevraagd aan de Leidse brand- De mannen van het slopersbe drijf verwijderen eerst met grote breekijzers aluminium en kope ren strips alsmede de nog bruik bare banken en kussens. Daarna wordt de wagen naar het eind van het rangeerlijntje gereden en kan het vuur. aangewakkerd door enkele oude autobanden, zijn verwoestend werk beginnen. Zo dra de troosteloos witgeblakerde wagens zijn afgekoeld, wordt met snijbranders het slopen voltooid In stukken van 1.35x0.50 meter worden de restanten ten slotte met trailers naar Amsterdam ver voerd. Een mobiele kraan werpt de stukken op de wagens. Foto N. van der Horst Het type-onderwijs in Leiden Het type-onderwijs aan openbare e bijzondere scholen voor ulo en vglo in Leiden wordt verzorgd door een rij dende typeschool, gevestigd te Lisse. Voor ulo-leerlingen is de cursusduur 2 jaar. Per week wordt 144 uur les ge geven, en wel aan de leerlingen van d« 3e klas. Voor vglo-leerlingen duurt jrsus 1 jaar, waarbij per week 3 uur les wordt gegeven. Aan het onderwijs namen in 1960/1961 de volgende scholen deel: Oude Vest met 40; Boommarkt 1 met 43; Pelikaanstraat met 39; Noordeinde 40 met 43; Ples- manlaan met 105; Sumatrastraat met 61; Pieterskerkstraat met 127; Haarlemmer straat 34 met 100; Vrouwenkerkhof 1 met 157; Ant. Duycklaan 1 met 137; As serstraat 1 met 91; Asserstraat 20 met 77; Hoogl. Kerkgracht met 90; Noord einde 33 met 97. Het lesgeld bedraagt voor ulo-leer lingen I 31,50 per jaar. terwijl boven dien f 2,50 voor leermiddelen moet den betaald. De eigen bijdrage is f 19 per jaar. Voor vglo-leerlingen is het totale susgeld f 49 inclusief leermiddelen, v van de leerling f 26.50 betaalt. deze aangelegenheid bij de gemeente raad aanhangig maken. Omtrent het wijzigen van het beloop Tan de wandelpaden, daar waar deze onmiddellijk grenzen aan de Warmon- derweg, zullen z|j contact opnemen met de raad van bestuur der Stichting. Spreekbeurt Donderdag om 8 uur hoopt in gebouw Jan Vossensteeg 17, ds. J. A. Smink een preekbeurt te vervullen. „Zaterclagiiiorgeir'-eiiquête op de openbare scholen in Leiden Momenteel zijn er geen vacatures bij het openbaar onderwijs, aldus een mede deling van B. en W. van Leiden a; raad. Wel wordt een aantal vacatures vervuld door tijdelijke leerkrachten, die (nog) niet voor benoeming in vaste dienst In aanmerking komen. Van een toeneming van het aantal absenten op de openbare lagere scholen op zaterdagmorgen is B. en W. tot nu toe niet gebleken. Z|j z|jn van plan door een enquête op de scholen een nader onderzoek naar deze materie In te Gymnastiek in stadsgehoorzaal belangstelling had men gisteravond niet te klagen en dat zal vanavond ook w zijn. Begrijpelijk, als men weet, dat deze 53 jaar oude vereniging meer dan honderd leden telt. Het christelijke tamboer- en pijperkorps Kunst en Genoegen verhoogde het sfeervolle karakter van de uitvoering. Voorzitter H. de Geus. de stimulerende kracht van D.O.S., vertelde in openingswoord onder meer. dat een deel de leden voor het eerst in nieuwe tenue optrad. Voorts werd de nieuwe geluidsinstallatie van de vei ging in gebruik genomen. Kunst en noegen had deze niet nodig: de zaal dreunde van de pittige muziek. senioren en de junioren van dil korps openden de avond elk met een defileermars. Ook het verdere program- werd verscheidene malen onderbro ken door een optreden van K. en O. en dit zorgde mede voor het frisse en tinte lende karakter van deze avond vol sporti viteit. een vrije oefening van de Jongens 9 tot 14 jaar kwamen de kleuters met torentjes aandragen, waarmee allerhande leuke spelletjes deden onder leiding van mej. G. Ouwersloot. Even later sprongen de jongens van 6 tot 9 Jaar vol vaart over de ongelijke leggers de bruggen. Bijzonder leuk vonden iet a.b.c.-spel. dat de meisjes vi tot 9 jaar opvoerden. de jongens en meisjes is mevr. G. Kra nenburgBoelee en leider L. A. van Deuren. De heer W. F. Barendse begeleid de de oefeningen aan de piano. viseerd het subsidie fanfareverenigingen af te muzikale ontwikkeling e de korpsen. B. en W. kor binnenkort terug. harmonie- de Stand van LEZERS SCHRIJVEN ONS: Evangelisatie-avonden Hedenavond wordt in de .Tacoba-zaal van ,.Den Burcht" een evangelisatiebil- eenkomst gehouden Deze is een van de vier reeds in dit blad aangekondigde lezingen. Ze worden georganiseerd door het evangelisatiecomité van de Advent kerk in Leiden. Het doel van deze Evan gelisatie-actie is de toehoorders ertoe aan te zetten de Bijbel te bestuderen Men wil de mensen ertoe brengen, naar aanleiding van het bestuderen van de Bijbel, na te denken over allerlei vraag stukken. De Adventkerk gelooft, dat het vooi het geestelijke leven van ons volk heil zaam zou zijn als de Bijbel voor allen weer de plaats zou innemen die hij vroe ger heeft ingenomen in de gezinnen van onze voorouders. Met het doel de men sen hiertoe te bewegen heeft men de ietwat gechargeerde titels gekozen De lezing van heden zal worden gehouden door ds. B. Slond «pred. der Adventkerk in Den Haag), die zich in de kringen der Adventkerk een zekere faam als kan selredenaar heeft verworven. De overige lezingen worden verzorgd door de plaat selijke predikant, ds. K. C. v. Oossancn. De lezingen worden opgeluisterd met koorzang van het plaatselijke evangcll- satiekoor der Adventkerk. Aan de eer ste en de derde samenkomst zal het dubbelmannenkwartet van het TheoL Seminari der Adventkerk te Huis ter Heide medewerking verlenen. Dit kwar tet heeft al enige malen medegewerkt aan de radio-uitzendingen van .,De Stem der hoop" over Radio Luxemburg, Leiden. Ds. K. C. VAN OOSSANEN Dr. Voorhorst lector logie aan de rijksuniversiteit te Leiden, die gistermiddag plaats had, is deze universiteit de eerste in ons land, die voor de allergologie een plaats heeft ingeruimd als zelfstandige wetenschap. De plechtigheid, die in het Groot Auditorium werd gehouden, geschiedde door middel van een openbare les, die als onderwerp had „Het andere gezicht van de allergie". nooit als een zelfstandige wetenschap aan een universiteit bestudeerd. Wat evenwel niet modht verhinderen dat men in universitaire kringen gro'e be langstelling voor de allergie koesterde, in het bijzonder de orgaanspecialisten, zoals longartsen- huidartsen, keel-, neus- en oogartsen, die met de allergie veel te maken kregen doch deze ziekte slech's beschouwden als een object van hulpwetenschap. Dr. Voorfhorst ving zijn rede aan een kort overzicht van de werkzaamhe den van Robert Koch, die in 1882 de tuberkelbacil ontdekte en zioh hierbij afvroeg of hij ook de tering gunstig zou kunnen beïnvloeden door vaccinaties met extracten van de tuberculose ver wekkende bacterie. Tijdens deze onder zoekingen die ten slotte op een teleur stelling uitliepen bleek hem da', de reactie van een tuberculeuze cavi. een ingespoten hoeveelheid tuberkelbac- teriën anders is dan die van een niet- besmette. Tengevolge van de infectie reageer', een besmette cavia dus anders dan de n iet-besmet te, ofwel: de besmette cavia is allergisch geworden voor bepaald bestanddeel van de tuberkelbac- terie. Het was Von Pirquet die het woord allergie voor het eers' gebruikte (in 1906). waaruit valt op te maken dat de studie van dit ziekteverschijnsel oud is. Toch is de allergologie de u tenschap, die zich bezighoudt met de bestudering van de allergie- tot heden Godfried Bomans woonde in Leiden onthulling van gevelsteen bij Gedisciplineerd Jongens van 9 tot 14 jaar sprongen op verschillende manieren over het paard en daarna verrichtten de meisjes va tot 14 jaar op keurig gedisciplineerde wijze een aantal brugoefeningen. Opvallend waren verder vóór de pauze de vrije oefeningen door de meisjes 9 tot 14 jaar. de prestaties van de dames op de evenwlchtsbalk en de soms vei sende sprongen en salto's van de heren op de lange mat. Tussen de verschillende nummers door lieten onder anderen mej. Bep van Hou ten. mej. Helma Eppinga, mevr. O. Kra nenburgBoelee, mej Ank Platteel de heer Henk de Vries gracieuze vrije oefeningen zien. Spectaculaire nummers na de pauze waren onder meer de prestaties vai dames en heren aan de ringen, de klas sikale brugoefening door meisjes va tot 16 jaar, verrichtingen aan het hoge rek door de heren en de brugoefeningen. De algehele leiding was in handen de heer O. E. van Oort. Leidster Werving voor Leidse politie blijft moeilijk Het aantal vacatures b|j hel Leidse politiekorps bedroeg op 1 oktober 1961 In totaal 19 In de functie van adsplrant. De wervingsmoeilijkheden duren on verminderd voort. Vermoedelijk zullen geen voor Leiden bestemde adspiranten van politie komende cursusjaar aan de opleiding te Wassenaar deelnemen. De sterkte reservepoli tie bedroeg per 1 oktober ln totaal 52 man. Deze loopt terug door gebrek aan be langstelling van de z|jde van de burgerij. Nieuwe mogelijkheden tot aanwerving van leden achten B. en W. niet aanwez Voor Nieuwstraat 42 andere bestemming Er bestaan plannen om het aan gomccntc toebehorende cn thans bij de Stedelijke Fabrieken van Gas en Elek triciteit in gebruik zijnde perceel Niéuw- straat 42 een andere bestemming te ge ven. In verband hiermede wordt nu nader bezien, of voor dit doel ook over bet aangrenzende, mede aan de ge meente in eigendom toebehorende pand Hooigracht 6 moet worden beschikt. Zo hebben B. en W. de raad medegedeeld. Hierover kan men zich verwonderen immers, de allergie behoort tot een van de ergste volksvijanden, men denke bijvoorbeeld aan astma, doch aan de andere kant is deze gedeeltelijke ver waarlozing van de allergie in de medi sche wetenschap, min af meer verklaar baar. daar er in het huidige bestel van medische specialisa'ies slechts wordt ge bouwd op de organen, waarbij ziekten van verschillende organen tot een apart vak werden verenigd Brede visie Voor de vooruitgang van de allergolo gie was het echter noodzakelijk dat er een plaats kwam, waar de grote hoeveel heid verworven kennis, die thans nog verspreid is over vele klinische- en labo- ra'oriumvakken kon worden gebundeld en geïntegreerd, DaaTom is het een be wijs van brede visie van de Leidse uni versiteit, dat ze als eerste in ons land verklaard heeft dat de allergologie eén zelfstandige wetenschap behoort *je zijn Deze beslissing maakt evenwel de inde ling van de zogenaamde allergische ziek ten over de verschillende medische spe cialismen er niet eenvoudiger op. doch dit is niet het belangrijkste. Het hoofd doel dient te zijn dat de patiënt met allergische klachten meer effectief kan worden behandeld. Na het traditionele adres tot curatoren, de in dit geval medische faculteit, leermeesters en medewerkers, weten schappelijke staf en studenten, richtte ve lector zich in het bijzonder tot de huisartsen, die in groten ge'.ale de plechtigheid bijwoonden „Ik stel het op pr||s". aldus dr. Voor horst, „u afzonderlijk toe te spreken, hoewel dit bij een plechtigheid als deze zelden gebeurt. Niet omdat Ik zelf vele Jaren huisarts hen geweest, doch vooral verband mei de behandeling van de astmapatienten. Wanneer een huiaarts en astma-special 1st niet zeer nauw samen werken kan een goede behandeling van astma-patiënt niet slagen. GU. al» huisarts, ziet de patiënt namelijk In s|jn eigen milieu. In de nacht als h|j be nauwd Is, cn tijdens de perloden waarin de ontsteking de belangrijkste factor Is. De laatste periodes z|jn beslissend voo/ de astma-patiënten en met enige overdrij ving kan worden gezegd dat hun lot af hangt van de hulsarts. die i|j kiezen Ik zal trachten tot een nog nauwere samen werking met u te komen. Het feit dat zoveel hulsartsen ons werk steunen, geeft m|j ln dit opzicht goede moed" De receptie, die na afloop van da openbare les in de ontvangstzaal van de universiteit werd gehouden, werd druk bezocht. £oekt U een GOUDEN ARMBAND voor f 70— en 100.— of f 300— v. d. WATER. Haarlemmerstr. 207 beeft het. Grote keuze in alle prijzen Experimenten aan de Haverstraat De experi men tee ree hooi aan de Ha verstraat telde op 16 september 1961 137 leerlingen. Het aantal verplichte leer krachten bedraagt 4 Er zijn 2 extra leerkrachten toegestaan. Uit het onderzoek aan de experimen- teerschool is gebleken, dat het aantal leer tongen por klas niet groter kan zijn dan 24 Het onderwijs in deze school dient voor een deel vrij streng klassi kaal te zijn. Daarnaast moet de klasse bezetting een induviduele pedagogische eii didactische beïnvloeding mogelijk maken. Het aantal van 24 moet al* een maxi mum worden gezien. Mogelijk ls dit aantal nog aan de hoge kant en zou een lagere teerllngenschaal. b.v. die, welke voor een school voor debielen geldt (maximaal 18), de voorkeur ver dienen. Het werk in de school wordt geleid door de gemeentelijke inspecteur van het onderwijs. Daarbij wordt onder leiding van prof. Chorus een onderzoek verricht naar de ontwikkeling van de schoolrijpheid en de intelligentie van de leerlingen. Nagegaan wordt, of en in hoeverre een andere pedagogische en didactische aanpak van invloed is op de ontwikkeling van de school rijpheid en de intelligentie. Voorts is icn onderzoek verricht naar de ont wikkeling van het kinderspel en de betekenis daarvan voor de ontwikke ling van deze factoren. Een verslag over deze werkzaam heden is in voorbereiding. Individueel technisch avondonderwijs in Leiden De avondcursus voor individueel lager technisch onderwijs, verbonden aan do gemeentelijke bedrijfstechnische school, telt thans 144 leerlingen, verdeeld over twee leerjaren, volgens een mededeling van B. en W. aan de Leidse raad Naar de vakrichting kan de volgende opstel ling worden gemaakt: le leerjaar: metaalbewerking 22, hout bewerking 25; metselen 13; achilderen 12. In tegenwoordigheid van Godfried Bomans heeft de heer W. J. Roest CrolliiLs, praeses van de jaarclub „Pieter Bas" van het Leidsch Studenten Corps, gistermiddag een naast de ingang van het perceel Breestraat 37 ingemetselde gevelsteen onthuld. Deze steen draagt het simpele opschrift „Pieter Bas 1868-1873" en heeft zijn bestaan te danken aan het feit, dat de befaamde Pieter Bas volgens de studenten tijdens genoemde jaren in dit oude patriciërshuis aan de Breestraat domicilie moet hebben gehouden. Thans is in het huis de bontwerkerij van de heer M. van Essen onder gebracht en een tot zijn illustere voorganger Pieter Bas getransformeerde etalagepop stond de drukte ixxrr het huis van achter een lorgnet met een schalks lachje gade te slaan. De onthulling van de steen betekende het hoogtepunt van de diesviering van de jaarclub „Pieter Bas", waarvan Godfried Bomans erelid is. Godfried Bomans vond het een „heel mooi steentje". (Foto N. van der Horst) het diaconessenhuis te Leiden overleed zaterdag na een korte ziekte mr. dr. L. Sprey, advocaat en procureur te Leiden, die woonachtig in Oegstgeest. Vanmorgen heeft bij de Groene of Willibrordkcrk te Oegstgeest in alle stilte de teraarde bestelling plaats gehad. Mr dr Sprey werd op 13 december 1901 te Alphen aan den Rijn geboren Zijn functies in onderscheidene verban den getuigen van z|j brede belangstel ling Vele jaren is hij bestuurslid geweest an de Christelijke vereniging voor Zie kenverpleging Het Diaconessenhuis De vorderingen van de nieuwbouw van dit ziekenhuis volgde hij met intense aan dacht. Een groot aantal jaren was hij ook bestuurslid van de Vereniging van Misvormden, waarvan de Annakliniek Leiden uitgaat Verder noemen wij zijn voorzitter schap van de raad van toezicht en ad vies van het oecumenische jeugd- en vormingscentrum Oud-Poelgeest te Oegstgeest van 1947 tot 1953. zijn lid maatschap van do gemeenteraad van Oegstgeest voor de C.H.U.. van 1931 tot 1939. zijn voorzitterschap van de syno dale generale commissie voor de behan deling van bezwaren en geschillen In de Ned. Hervormde Kerk. van 1954 tot 1958, zijn bestuurslidmaatschap van de Christelijke vereniging voor middelbaar onderwijs te Leiden (vele Jaren penning meester). van 1930 tot 1950. zijn lidmaat schap van de commissie van beroep voor hel middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs, alsmede zijn lidmaatschap van het college van kerkvoogden van do Hervormde Gemeente te Oegstgeest In de kring van zijn ambt is de heer Sprey voorzitter geweest van de docu- montatie-zuiveringscommissie voor over heidspersonen. officier-fiscaal (na de oor log). kanton rechter-plaatsvervanger t» Leiden, van 1950 af. en voorzitter van het scheidsgerecht voor de bloembol- lenhandel. De heer Sprey. die indertijd nog werd aangezocht voor de bezetting van een leerstoel aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, maar die meende voor deze benoeming te moeten bedanken, was officier in de Orde va Oranje-Naaaaik

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 3