Minister verdeelt 80.000 huizen over provincies fl 11 14 fl 44 i} Van de kaars der super-snelheid via pierdood naar beweerdelijk Zes gezinnen in Kampen uit scheurende huizen Aanval op Nieuw-Guinea niet te verwezenlijken Baas Peet en Compagnon >61 7 MAANDAG 13 NOVEMBER 1961 Schaak-vraag 170 Het probleem van Hercules Colo- nelli, dat vandaag onze schaakvraag vormt, is een voorbeeld van een bij zonder sobere en economische opbouw: ieder stuk heeft een belangrijke func tie. Terecht verwierf Colonelli hier mee een tweede prijs op het F. A. Son ne nfeld-jubileum toernooi 1960 voor problemisten. De opgave: wit speelt en geeft mat in twee zetten. wm Wi&M ■■JËJBJLJË Dam-vraay 109 0e stand in het probleem van J. Bus te Heemstede was als volgt: Zwart: 7, 9, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18. 19. Wit: 20, 24, 26, 28, 29, 30, 31, 34, 38, 42. 43, 44. Wit wint in de volgende zetten: 42—37, 14x25; 26—21, 16x36; 37—31, 36x27; 28—22, 17x38; 29—23, 18X49; 38—32, 49x20; 23X3, 25x34; 3x6, 7_12!; 6—33, 12—18; 33—42, 18—22; 42—38, 22—28; 38—29, 28—32; 29—42. Bridge Zuid speelt een contract van 3 Sans- Atout (9 slagen). U zit West en na een uitkomst met klaveren 5, ziet u de volgende kaar- Ook ongesubsidieerde woningen Zuid-Holland krijgt er 19.300 (Van onze parlementsredactie) TAN DE 90.000 woningen die volgend jaar blijkens het Bouwprogram- ma 1962 in aanbouw zullen worden genomen, zijn er 80.000 over de provincies verdeeld, t.w. 30.100 woningwetwoningen, 28.700 premie wo ningen en 21.200 ongesubsidieerde woningen. De resterende 10.000 (4900 w.w.-woningen, 1300 premiewoningen en 3800 ongesubsidieerde huizen) zijn bestemd voor verschillende doeleinden. Als uitgangspunten voor de verdeling over de provincies hebben gegolden: het statistisch woningte kort, de bevolkingsgroei en de vervangingsbehoefte. Zo zijn van de 80.000 verdeelde woningen er 15.000 bedoeld voor vervanging, t.w. 10.000 w.w.- woningen en 5000 premiewoningen. B 10 9 8 4 2 P A1096 O H 3 A Zuid neemt de le slag met klaveraas. Incasseert ruitenheer en speelt ruiten 3 na. In de hand wordt ruiten 9 ge legd, waarop West neemt met ruiten- boer. Het juiste tegenspel is nu om te trachten Oost aan slag te brengen, op dat deze klaveren kan terugspelen. U heeft de keuze tussen twee kleuren, harten of schoppen. Welke kleur zou u kiezen? Jack Diamond. Kruiswoord-puzzel Dit heeft minister Van Aartsen (volks huisvesting en bouwnijverheid) in een schrijven over de provinciegewijze deling van het bouwprogramma aa provinciale besturen meegedeeld, toegewezen aantallen woningwetwonin gen kunnen door de provinciale bestu ren over de gemeenten worden ver deeld. Voor de spreiding van de pre miewoningen over de provincies zal de oor 1961 toegepaste gedragslijn gelden. Volgens het verdelingaschema krijgt Zuid-Holland ln 1962 bitotaal 19.300 hulzen (7100 w.w.-wonbigen, 6900 pre miewoningen en 5300 ongesubsidieerde oningen). Daarin zijn begrepen 2030 .w.-woningen en 1020 premiewoningen ter vervanging van krot- en noodwonin- Ook de zonder subsidie te bonwen woningen zijn dos nu in de jaarlijkse woningverdeling betrokken. Minister Aartsen acht dit noodzakelijk nu duidelijk gebleken is, dat de behoefte in de ongesubsidieerde sector te bonwen. aanzienlijk uitgaat boven de mogelijkheden van de bouwmarkt Een regulering van deze sector zal, naar het zich Iaat aanzien, voorlopig nog gehand haafd moeten blijven. De minister wil aan de initiatieven voor de ongesubsidieerde bouw zoveel mogelijk tegemoetkomen. De rijksgoed keuringen zullen in het algemeen naar volgorde van binnenkomst der aanvra gen worden toegewezen. Van deze re gel zal werden afgeweken ten behoeve van eventuele arbeidsbesparende bouw methoden of voor een juiste aanpassing aan het behoeftepe troon binnen de pro vincie. Verder zal bij de regulering zo nodig rekening worden gehouden met de situatie op de plaatselijke en regio nale bouwmarkt. Toeslag T r 'fl 7 SS 8 9 Tj 12 13 B 5 Ié li I 18 19 1 Jil B 51 22 i 23 24 25" 26 1 27 28 H 2 9 B Jo i u 33 H 34 3S 1 36 5T 38 39 40 41 sa <•2 H 43 B 45 46 g 48 I Horizontaal: 1. foefje (Ind.), 4. ein de, 7. gemalin van de zeegod Aegir, 8. dorp in Gelderland, 10. geluid van een ezel, 12. plaats, plek, 14. betuiging van erkentelijkheid, 16. drinkbeker op ho ge voet, 18. nobel, 20. telwoord, 21. Ierland, 23. lichaamsdeel. 25. stad in Zwitserland, 27. jongensnaam, 29. lo pend touw tot het inkorten der zeilen. 30. lichaamsdeel, 32. spil van een wiel, 34. uitgezette lijn, 36. meisjesnaam. 38. meisjesnaam. 40. Nederlands leerdich ter. 42. meisjesnaam. 43. lusthof, 45. jongensnaam, 47. boterton, 48. rivier in Spanje. Vertikaal: 1. water in N. Brab.. 2. raap. 3. oude lap, 4. voegwoord. 5. ge meente in Gelderland, 6. telwoord (Duits), 7. meisjesnaam, 9. rivier in Duitsland, zijtak Fulda, 11. putemmer- tje, 13. verfstof, 15. lelieachtig gewas, 17. rivier in Duitsland, 19. landschap op de O. kust van Sumatra, 22. eer tijds koningstitel in Peru. 24. zoon van Juda, 26. Ierland, 28. verdikking der opperhuid, 29. hoffeest, 31. badplaats in Z. Frankrijk, 33. palmmeel, 35. zoon van Jacob, 37. zytak Douro, 39. opening ener fuik. 41. voorvoegsel, 44. afkor ting van dyne, 46. landbouwwerktuig. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. keten, 5. oehoe, 10. al, 11. toestand, 13. spon, 15. de, 16. pastorie, 20. Oss, 22 eel. 23 N.R K., 25. otter. 26. adder. 27. Ria, 28. Gen, 30. Ina, 31. ellendig. 34. e p., 35. norm, 37. Zevenaar, 41. ea. 42. eland, 43. dieet. Vertikaal: 1. kastoor, 2. elp, 3. etna, 4 no, 5. os, 6. eter. 7. ha, 8. onderen, 9. Ede, 12. Este, 14. opstal, 17. serge, 18. Oland, 19. indigo, 21. s+iepel, 24. krammat, 29. Enna, 32. Leen. 33. I.N.R.I. 34. Eze, 36. ree. 38. v.a., 39. nd, 40. A.D. In overeenstemming met het adviee van de verdelingscommissie zal de toe passing van arbeidsbesparende bouw methoden worden bevorderd door het geven van een toeslag van 23 pet. resp. 4000 woningwetwoningen, premiewoningen en 5000 ongesubsidi eerde woningen. In totaal zullen dus maximaal 3500 huizen voor de toelagen beschikbaar zijn. Ze maken deel uit in de centrale reserve van 10-000. De toeslag wordt alleen gegeven op bouwplannen die aan het vereiste arbeidsbesparing voldoen en die vóór 1 augustus 1962 bij de directies va: volkshuisvesting en bouwnijverheid in de provincies zajn ingediend. Een voor deel van de toepassing van arbeidsbe sparende bouwmethoden is ook de voor rang die men heeft bij het verkrijgen de premie voor de gesubsidieerde particuliere bouw en van de rijtegoed- keuring voor de ongesubsidieerde bouw. De toeslagen zullen zoveel mogelijk ten goede komen aan de gemeenten, waar het project waar de toeslag voor is gevraagd wordt verwezenlijkt. In geval van wonangwetbouw vallen de toeslagen automatisch aan de gemeen ten toe. De minister heeft de gemeen tebesturen gewezen op het belang van arbeidsbesparende bouwmethoden en hun bijzondere aandacht gevraagd voor tijdige realisering van het woningbouw- programma 1962. Een apart probleem vormen de ge bieden van gTote omvang, die zich over meer dan een gemeente uitstrekken: Amsterdam en omstreken, LI-mond, Zaanstreek. Groot-Den Haag. Waterweg gebied, Utrecht e.o... Eindhoven e.o. Met nadruk heeft de minister de pro vinciale besturen verzocht de toewij zingen voor dergelijke gebieden niet aan de afzonderlijke gemeenten te doen plaatsvinden. Omdat de woningbehoef ten aldaar een samenhangend geheel vormen en niet door de gemeentegren zen worden verdeeld, moeten de ge meenten bij de verdeling van de aan de betrokken gebieden toegewezen contin genten tevens zoveel mogelijk vrij zijn Ln de onderlinge verdeling hiervan. Het lijkt de minister tenslotte ver antwoord. dat de provinciale besturen in de gevallen waar naar hun mening de mogelijkheden tot krotopruiming aanwezig zijn, aan hun toewijzing van vervangende woningen de voorwaarde verbinden, dart het toegewezen aantal ook geheel voor de vervanging van krotten wordt gebruikt. Deze voorwaar de is verplichtend waar het de vervan ging van noodwoningen door woning wetwoningen betreft. Prinses Beatrix bij 10xl0-actie Prinses Beatrix is zaterdagmiddag ln Utrecht aanwezig geweest bij de ::«et van de lOxlO-actie, die door de Neder landse jeugd wordt gevoerd ten bate van de anti-hongercampagne. Tien we ken lang zullen de jongeren tien pro cent van hun zakgeld beschikbaar stel len om daarmee het zogenoemde erf- gewassen project uit te voeren. Het houdt in, dat onder Nederlandse leiding ln West-Afirika de voedselsituatie verbe terd wordt door de aanleg van moes tuinen. Het projeot zal gestalte krijgen In Dahomey, dat tussen Nigeria go ligt. Elf leden van het Nederlands jeugd- comité vertegenwoordigende de elf Ne derlandse provincies, deden een beroep op de Nederlandse jeugd om d« schouders onder dit project te zetten. Men hoopt een bedrag van trwee mil joen gulden bijeen te brengen, waar door het mogelijk is enorme verbete ring aan te brengen in de voedselsitua tie in Dahomey De eigenlijke actie begint op 8 januari en eindigt op 17 maart Na afloop van de bijeenkomst on derhield de prinses zich nog geruime tijd met de leden van de provinciale comité's. Prinses Beatris: in gesprek met twee bewoners van de door de actie 10 X 10 tc helpen gebie den: in het midden de ambassa deur van Dahomey in Parijs. Emile Zinsou. en rechts Mo hammed Alkali uit Nigeria. Als apen hoge klimmen willen I dingen heel duidelijk, als was het dan naar onze smaak een beetje i zeggen. Het opschrift van dit artikel is de helft van een rijmpje, dat luidt: ,Als apen hoge klimmen willen, dan ziet men vaak hun naakte billen' Dit spreekwoord is maar al te vaak van toepassing op schrijvers, die def tig of gewichtig willen doen, zonder dat ze daartoe de stijlkracht of de smaak bezitten. Ik heb van deze machteloze vlucht weer een aantal voorbeelden opgetekend en ik mag niet nalaten ze u mede te delen. Een schrijver heeft het over een auto race en zegt daarvan het volgende: „Voor deze artiesten van de auto volant (het stuurwiel F. C. D.) is de race-auto een soort „femme fatale", die een liefde inspireert, waaraan ze eventueel ten onder gaan. De meesten vallen inderdaad als offer; zij sterven op het moment dat zij als menselijke motten in hun frenetieke dans rond om de kaars der supcr-snclheid, hun vleugels verbranden en uit de hooRten van felle strijd en snelheidsroes ziel togend neerstorten." En nu denkt die man waarschijnlijk nog: „Heb ik 'em dat effetjes fijn ge zegd!" Zo erg als deze schrijver maken geluk kig maar weinigen het Toch vinden we heel wat pogingen om een beetje door Dr. F. C. Doniinii-us Zes gezinnen, wonende aan de Dr. H. Colijnstraat te Kampen, hebben zaterdagmiddag onverwacht hun wo ningen moeten verlaten omdat het niet langer verantwoord werd ge acht, dat zij zouden blijven, daar de muren grote scheuren vertonen. 1962 beroepscode maatschappelijke werksters De Nederlandse bond van maatschap pelijke werkers en de katholieke ver eniging van maatschappelijke werkers „Dr.Ariens" hebben zaterdag in Utrecht gezamenlijk een conferentie gehouden over de beroepscode voor de maatschap pelijk werker. In het voorjaar van 1962 zullen de leden zich uitspreken over het al dan niet aanvaarden van de code als complex van bindende gedragsregels voor de leden van beide bonden. Tijdens de conferentie vroeg mej. mr, Tjeenk Willink zich af, waarom de wet telijke regeling voor accountants niet worden gevolgd door een regeling de maatschappelijke werkers. In het belang van het maatschappelijk werk acht zij het verschoningsrecht absoluut noodzakelijk. Zij merkte op dat de rech telijke macht nog niet in al zijn gele dingen is doordrongen van de betekenis het maatschappelijk werk. De mededeling kwam volkomen on verwacht. Herhaalde malen is in de laatste twee jaar een onderzoek inge steld naar deze woningen. Zij staan in de Hanzewljk, een nieuwe woonwijk (4 5 jaar oud). „Grondmechanica'" Delft adviseerde jaren geleden dit ste blok woningen dat in de ni« wijk verrees, te bouwen zonder te heien. Enkele Jaren geleden openbaar den zich de eerste scheuren, die later steeds grotere aftnetingen begonnen aan te nemen. Een commissie stelde kort geleden nogmaals een onderzoek in. Het rapport resulteerde in een zater dagmiddag gehouden spoedeisende ver gadering van B. en W. van Kampen met de desbetreffende woningbouwver eniging en de dienst gemeentewerken. Men kwam tot het besluit, dat het niet langer verantwoord was de etagewonin gen te laten bewonen. De zaak is ook reeds geruime tijd in onderzoek bij de Nationale woningraad. Met auto's van de dienst gemeente werken is het meubilair uit de wo ningen gehaald. De bewoners zijn deels ondergebracht in hotels, deels bij fa milie. Er zal getracht worden zo spoe dig mogelijk andere woningen voor hen te vinden FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf Sc Co) Uitgesproken: J J N van Holstein. Kerk- laan T9d. Wagenlngen, cur. mej. mr. J fl A Marcus. Hon-seleradljk. Opgeheven: P M Bierens. Daguerrestr. 136, Den Haag; J A D Bakker, v.h Zout manstraat 12a, Den Haag. thans Van Rüc- kevorsetstraat 14. Driebergen; W Slijper. »r. Marijkelaan UI, Voorburg. Aantal huwelijken is vrij sterk gestegen Het aantal huwelijken ln ons land heeft volgens een opgave van het C.B.S ln de eerste negen maanden van dit jaar 66.230 bedragen tegen 64.690 in de eerste negen maanden van 1960. Het aantal le vend geborenen is gestegen van 182.570 in de eerste negen maanden van 1960 tot 187.390 in de eerste maanden van dit Jaar. terwijl het aantal overledenen steeg van 65 140 tort 65.350. Tet aantal immi granten is gestegen van 30.770 n de eer ste negen maanden van 1960 tot 38.700 in de overeenkomstige periode V3n dit jaar. Het aantal emigranten daalde van 45.000 tot 36 840. Op 1 oktober bedroeg het aantal in woners van Nederland 11.680.302 Levensgroot T\IT WAS het geval met de man die -L' vertelde over de driehonderddul- zendste spaarster bij de Nutsspaar- bank. Zij kreeg een bedrag in geld en bovendien bood de president-com missaris haar een levensgrote taart aan. Weet u, hoe groot die taart wast Ik heb er geen denkbeeld van. Want levensgroot betekent een afbeelding van iets ter grootte van dat voorwerp of die persoon. Hoe moet ik me nu een levensgrote taart voorstellen? Misschien kan een banketbakker dat zeggen, lk weet het heus niet Een andere schrijver die „mooi" wou doen, vertelde: „Er kan op de proso die van een vers niets aan te merken zijn en toch kan het pierdood blijven" Waarschijnlijk vond hij „morsdood" te gewoon en bedacht toen dit nieuwe woord. Als hij in dezelfde lijn door gaat, krijgen we binnenkort van hem te horen: krootrood, lakenwit, beul- brutaal, cngelbiij en dergelijke. Maar ook in de taal geldt dat alle verande ring geen verbetering is. Hetzelfde zouden we kunnen zeggen hem, die schreef: „de huizenblokken waarheen de mensen zullen worden overgehnlsd." Dit is misschien een verbastering van „overgebracht", maar Nederlands is het in elk geval niet Zo vindt men tegenwoordig ook i sen. naar een krantebericht ons raadt, die niet meer doodsbang, i dodelijk bang zijn. Ook deze verande ring van het gewone, gangbare Ne derlands vind ik geen verbetering. Woorden, die min of meer op elkaar lijken, lopen daardoor gevaar verwis seld te worden. Zo stond er een kop in een dagblad: Mona Lisa-diefstal, de beroemdste. Maar bedoeld was: be ruchtste. Misdaden kunnen alleen be rucht zijn, nooit beroemd. Scribent leiden tot verkeerd gebruik. We hebben het woord scriba, dat nog altijd gebezigd wordt voor de secretaris van kerkelijke vergaderingen. Daartegen is geen bezwaar. Wel is dit het geval in dien iemand het woord scribent bezigt voor een schrijver, die te goeder naam en faam bekend is. Want dit woord heeft zo goed als altijd een ongunstige betekenis. Wil men dus geen manach- achting uitdrukken, dan dien men het te vermijden en rte vervangen door een passender woord, bv. schrijver. Dat dit niet zo deftig klinkt, is jammer, maar het Is Juister. Deze week ontmoette ik het woord be weerdelijk. Dit is zo heerlijk deftig, dat het stellig in sommige regeringskringen een goede kans op gebruik maakt. Trouwens het stond al in een opdracht van minister Staf. In gewoon Neder lands heet dit: „naar beweerd wordt". Maar dit is niet deftig genoeg. De aap wil zijn achterste tonen. Een gevolg van de zucht naar deftigheid is ook de uitdrukking, die ik verschei dene malen aantrof: zonder aanzien# des persoons. Dat „klinkt", nietwaar, zo tweemaal een tweede-naamvals-s. Maar fout js het. De uitdrukking luidt: zonder aanzien des persoons. Koorddanser meermalen de aandacht gevestigd, is altijd min of meer gevaarlijk. Men moet zich steeds afvragen of men geen onzin schrijft. Dit deed de man niet, die bo ven een bericht zette: „Hert spoor dat doodbloedt". Men ziet wel soms een bloedig spoor, maar een bloedend of doodbloedend spoor is onzin. Een buitengewoon zonderlinge koorddan ser word' ons voor c-en cevoerd inde zin: .Hoe betrekkelijk is daartegenover het handelen van een Chroesjtajef die het moet hebben van een balanceren tussen uiteenlopende accenten". Waarop zou die koorddanser gelopen heb ben i Eerste-Kamerlid J. Reijers: (Van erslaggevers) grootscheepse aanval „Een Nieuw-Guinea lijkt mij niet realiseer baar". Dit is de mening van het chris- telijk-historische Eerste-Kamerlid de heer J. Reijers. Niet alleen is het twij- felachtig, aldus de heer Reijers, dat het ndonesische leger zijn bewapening, die uit verschillende landen afkomstig effectief zal kunnen gebruiken, 52 Maar het vurige bloed der jeugd was in haar lichaam en Marlène had behoefte aan avontuur. Ze bezat een speciale liefde voor het veelbewogen n. Het begon haar spoedig te vervelen om haar rol te spelen voor een gehoor bestaande uit één persoon, die dan nog bovendien zo verdiept was is zijn jaarlijkse examenopgaven dat hij haar ter nauwernood zag. Toen ze op zekere avond bezig was borden te wassen en zich voelde als een misdadiger, die ver oordeeld is tot levenslange opsluiting, hoorde ze buiten een bekende stem en ogenblikkelijk vloog aar het portaal. Het gehele huis scheen plotse ling gevuld met rumoer en gelach. Want daar was Milt, gekleed in een bruin pak met geweldige.rui ten en een das van kobaltblauw, die precies paste bij de omvangrijke zijden zakdoek in zijn borstzak. „Ha, kijk eens wie hier staat!" riep hij komisch terwijl hij een potsierlijke houding aannam. „Ik ben in de stad voor de Derby. Hoe gaat het hier?" „Beroerd,", zei Marlène. „Een kerkhof is er niets bij." „Zo. dan moeten wij daar iets tegen doen. Ga Je mee naar de bioscoop?" "c zou niet weten hoe ik me daar te gedragen heb," zei ze. „Ik ben er in maanden niet geweest" „Heeft je vriendje geen geld?" „Neen. en al had hij geld, dan ging hij nog met tar de bioscoop." „Ik vind hem eigenlijk een vervelende knul. Zeg, aarom laat je hem toch niet link» liggen? Geef mij liever een kans." „Zoveel bijzonders ben jij niet," zei Marlène, ter wijl ze met een uitdagende glimlach over de ba lustrade naar hem keek. „Dat zeg je nu, maar wacht eens tot ik je heb verteld wat er met mi) gebeurd is. Ik ben gewoon- een bekeerling! Ik heb mij stipt aan de belofte de Kabouter gehouden en nu heb ik een baan tje op de renbaan, dat goed betaalt." „Heus Milt! Dat is geweldig." „Dat is het zeker en hier heb ik een cadeautje )or je. Twee vliegen in één klap. Marlène nam de fles parfum en draaide de stop er af. Het was klaarblijkelijk uitsluitend gekocht ALICE HEGAN RICE VERTALING VAN DIET KRAMER om de doordringendheid van zijn geur en in dat opzicht kon de inhoud concurreren met de pijp van Baas Peet en de kool van Mom's fornuis. „Lekker, hè," zei Milt terwijl hü de geur op snoof. „Reusachtig," stemde Marlène toe. „Je bent vreselijk lief voor mij, Milt" Dan kun je op je vingers uitrekenen, hoe lief ik voor je zal zijn als je mij een eerlijke kans geeft. „Neen Milt, ik ga niet mee. Hoe laat komen wij terug?" „Vroeg. Ik moet ook op tijd terug zijn. Ik heb een belangrijke afspraak met een andere dame om halftien." Ze aarzelde en liep toen naar het gangraam om te constateren dat Jasper's kamer donker was. Op de avonden, dat h'ij naar de bibliotheek ging, kwam hij zelden vóór tien uur terug. „In orde," zei ze roekeloos. „Ik ben zo bij je." De avond werd een buitengewoon succes. Ze brulden van de lach om de tekenfilm en ze ver goten hete tranen om het lot van de platina-blonde schoonheid in het filmdrama. Het was allemaal zo gezellig en vanzelfsprekend. Het maakte hen beiden gelukkig, zoals hongerige mensen gelukkig zijn na een heerlijke maaltijd. Maar als ze aan Jasper dacht, werd Marlène on rustig en ze deed verschrikkelijk haar best om hem in alle opzichten trouw te blijven. Om halftien nam ze van Milt afscheid op de hoek van de straat en haastte zich naar huis. Tot haar grote ontstelte nis zag ze vanaf het portaal het licht in Jasper's kamer branden. Met een schuldig gevoel sloop ze de trap af en glipte bij Baas Peet naar binnen, die ze vond zitten op een krukje bij de achterdeur. „Zeg Baas Peetje, wil je alsjeblieft iets voor mij doen? Ga dan even dq tuin in en roep Jasper aan het raam en houd hem aan de praat tot ik boven ben, wil je? Ik ben met Milt naar de bioscoop ge weest en ik wil niet, dat hij het te weten komt Toe, help mij er nog eens uit voor één keertje." Baas Peet maakte de meest onstelde gebaren om haar te waarschuwen, maar het was te laat! Jas per, die op een lagere trede van de stoep had ge zeten, stond op en kwam naar haar toe. „Zo, dus je wil mij bedriegen!" zei hij en er was iets in zijn stem, dat zij daarin nog nooit ge hoord ha. Marlène's handen omklemenden kramp- pachtig de leuning van een stoel. Ze was bang voor Jasper, wanneer hij zo naar haar keek en haastig begon ze zichzelf te verdedigen. „Ik ik wilde eerst werkelijk niet Jasper, heus niet Maar het is immers de avond voor de rennen en iedereen gaat uit en Milt zei dat het schande was om thuis te blyven, en of ik mee ging naar de bioscoop, en wjj zijn helemaal niet ergens anders heen geweest en het is nog niet eens halftien en ik wou dat je niet zo kwaad naar me keek." Jasper was ongevoelig voor haar smekende ogen, voor haar angstig-gebarende handen en haar over vloed van verontschuldigingen. „Je hebt niet met Milt uit te gaan. als je mij be loofd hebt om het niet te doen." bulderde hij. „Was het dan nog niet genoeg om hem op de hoek van de straat goede dag te zeggen en als een dief in de nacht naar binnen te sluipen en Baas Peet voor je te laten liegen? Bah, een vrouw die niet tc ver trouwen is, die liegt en bedriegt „Nou, nou, Jasper," kwam Baas Peet hulpeloos tussenbeide. „Zulke dingen mag je niet tegen Mar lène zeggen, ze heeft helemaal niets slechts in de zin gehad en voor Milt is ze niet» anders dan een klein buurmeisje." Jasper snoof minachtend. (Wordt vervolgd) maar ook Is het leger in Indonesië zelf nodig om het Soekarno-regime te be schermen tegen rebellen. Daroel Is lam en communisten. Heeft Nasoetion niet onlangs gezegd, bevreesd te zijn voor een opstand? De heer Reijers voerde het woord op een bijeenkomst van de stichting Johan nes Althusius. de uitgeefster maandblad Tot Vrijheid Geroepen, die zaterdagmiddag in Utrecht is gehouden Hij sprak over „Nieuw-Guinea, geen tweede Ambon". Het Kamerlid stelde, dat in het Nieuw-Guinta-vraagstuk Ne derland zijn eer niet te grabbel moet gooien. Naar zijn mening zou Soekarno zijn gezicht herwinnen, als hij de voor malige Indonesische deelstaten hun sou- verciniteit hergaf Het is de bedoeling van Indonesië, dat Nieuw-Guinea aan de Westerse invloed wordt onttrokken. De strijd om het ge biedsdeel is een onderdeel van de koude oorlog. Wie Soekarno binnenhaalt, haalt het revolutionaire communism* binnen. De heer Reijers achtte de samen smelting van beide delen van Nieuw- Guinea een levensbelang voor de Papoea- bevolking. Prof. dr. J. P. A. Mekkes, hoogleraar Leiden en Rotterdam, sprak over „Tot vrijheid geroepen". Ten strijde trekkend tegen het moderne pragmatis- dat erop uit is in een barbaarse strijd om de macht aan zich te trekken, betitelde de hoogleraar deze stroming sis slavernij aan de vermeende mete lij ke autonomie. Prof. Mekkes stelde hier tegenover de normen, ontleend aan het beginsel „aouvereiniteit in eigen kring". De voorzitter van Johannes Althusius, dr. A. Zeegers. keerde zich in zijn ope ningswoord o.m. tegen het „dirigisme en totalitarisme"" van de nieuwe Prijzen- Dc p.b.o. noemde hij „gelukkig een dood kind met een lam handje". Dc ge dachten van dr. Bruins Slot over de verhouding met Indonesië rangschikte hij onder de „symptomen van de ont reddering van ons land". De Belgische Kamer van volksver tegenwoordigers heeft de Instelling goedgekeurd van een directorium voor de kolenindustrie De Senaat had het wetsontwerp reeds aangenomen. Het di rectorium is een overheidainstelling en zal produktie, distributie en de prijs re gelen. Gevallen militairen in Bloemendaal en Groesbeek herdacht Ter gelegenheid van Klaproosdag, heeft vlce-admiraal N. A. Rost van Tonningen zaterdag namens het Nederlands oorlogs graven comité een bos witte chrysanten gelegd op graven van gesneuvelde Cana dese. Britse en Nederlandse militairen ln Bloemendaal. Op de Canadese miltairc ere-begraaf- plaats te Groesbeek is zaterdag een her- dijkingsplcchtigheid gehouden, die werd bijgewoond ondermeer door dc Canadese minister Gordon Churchill en de Cana dese ambassadeur in ons land de heer C. P. Hebcrt. Na de begroting vond de inspectie plaats van bij het witte oor- logskruis opgestelde ere-wacht van de Queens' own rifles of Canada. Jhr. Th. Röell onderscheiden door Verbond Veilig Verkeer Tijdens een aan jhr. Th. Röell door het hoofdbestuur van het Verbond voor vei lig Verkeer aangeboden afscheidsdiner heeft de huidige voorzitter van het ver bond, dr. G. van der Wal, aan de heer Röell de gouden medaille van het ver bond uitgereikt. Dc medaille is verleend op grond van zijn grote verdiensten ge durende zijn negenjarig voorzitterschap an het Verbond voor Veilig Verkeer. Anti-kernboiumeeting in nieuwe RAI-gebouw Ruim tweeduizend personen, voor een groot deel jongeren, hebben zaterdag middag in een koude oosthal van het nieuwe RAI-gebouw te Amsterdam een demonstratieve meeting bijgewoond, ge organiseerd door de „actie jeugd voor de vrede", onder auspiciën van het comité 1961 voor dc vrede. Dit was de derde manifestatie in amper drie weken, die de- actie jeugd voor dc vrede had voorbe reid. De eerste twee waren betogingen op 25 oktober en 1 november in Am sterdam, waarbij protesten bij de Rus sische handelsdelegatie en het Ameri kaanse consulaat-generaal werden aan geboden. Sprekers waren zaterdag het Britse labour parlementslid Sydney Silverman uit Londen (inplaats van het aangekon digde doch verhinderde parlementslid Anthony Greenwood), het PSP-kamer- lid ds. H. van der Veen. de schrijver A. den Doolaard en mevrouw Tine Uilen burg van Tijn. Langs de wanden van de zaal hing een groot aantal spandoeken en oen reeks lange cartoons, betrekking hebbende op de kernproeven. Eis van 2,5 jaar voor poging om broer te doden Voor de rechtbank ln Dordrecht heeft dezer dagen terecht gestaan de 32-Jarige timmerman A. B., die ervan beschuldigd wordt op 29 april van dit jaar zUn broer, de 27-jarige stuurman ter koopvaardij IJ. Bte hebben willen vermoorden. Na kalm beraad en rustig overleg, aldu# de dagvaarding had hij zijn broer met een mes gestoken in borst, hals, buik en dijbenen. De achtergrond van deze affaire k een verhouding die verdaahte heeft ge had met de echtgenote van zijn broer De man vertoefde vaak bij zijn schoonzus ter als haar man op zee was. In zijn requisitoir zei dc officier van Justitie, dat hij er niet aan twijfelde, of verdachte had reeds lang met het plan rondgelopen zijn broer te vermoorden, maar zei daarbij te wiillen aannemen, dat verdachte de daad met in koel overleg heeft uitgevoerd. Hij eiste twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Ontsnapte inbrekers weer aangehouden De rijkspolitie van Wieringen heeft zaterdagavond op dc Afsluitdijk nabU Den Oever twee uit een inrichting weg gelopen mannen aangehouden. Dc man- J. H. en A. K. waren veroordeeld r respectievelijk diefstal met braak ontucht. Zij zijn ter beschikking ge steld van dc officier van justitie res pectievelijk tc Utrecht en Zwolle. J. H. sinds september verdwenen, A. K slechts twee dagen. Onderwijzers vragen om betere salariëring Het bestuur van de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie (A.N.O.F.) heeft zich tot de Staten-Generaal gewend inzake de salariëring van de onderwij- Het bestuur zegt dat aan de onder wijzers geen recht ik gedaan en dringt ruim 65.000 bij dc federatie aangesloten leerkrachten bij de rege ring aan op een oplossing van de zo genaamde ..margekwestie". Het A.N.O F -bestuur, zo wordt in het schrijven gesteld, wacht met ongeduld op een heropening van het overleg over deze zaak. die „een bron van onrust en ergenis dreigt tc worden. Zaterdag is ln het Arnhemse gemeen temuseum een tentoonstelling geopend Nederlandse postzegelontwerpen, welke is samengesteld door het Neder landse ostmuseum De tentoonstelling duurt tot 14 januari 1962 Een Jury zal dc inzendingen beoorde len.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 7