Jlieuuie ÖTourant flmtoua Commentaar Bedrijfsleven zoekt compromis: huren omhoog in twee etappes Bloed en zeeëgeleieren ruimte in Dan toch ruimte voor hogere lonen Verkeerd medicament in partij ampullen Oud-Sow jet leiders tegen uitstoting in beroep TWIN! Storm hinderde scheepvaart Verloofd paar verongelukt Toestand hongerstaker Ben Bella zeer slecht MAANDAG 13 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2.55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58938. N^genenvwtifrste jaarpang no. 13821 Directeur: F. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHR1STELIJK-ISATIONAAL DAGBLAD „StantwasttctkfMI'tto «90 hert ia Ir qljeospati" Polonaise "61 Zie pagina 11 (Van onze sociaal-economische redactie) TN DE KRING van het georganiseerde bedrijfsleven speelt men 1- de gedachte de huurverhoging van 10 a 12 procent, die op 1 van het volgend jaar van kracht zou moeten worden, te halverei bepaalde kringen wordt gesuggereerd reeds per 1 april de huren met ongeveer 5 procent omhoog te brengen en daarna nog eens met ongeveer 5 procent op 1 januari 1963. Gedacht wordt daarbij beide kleine huurverhogingen in de lonen te compenseren, maar deze compensatie zou dan door de werkgevers uit de rentabiliteit, dus uit de winsten van de bedrijven, betaald dienen te worden. De ruimte voor loonsverhoging krachtens de stij ging van de produktiviteit zou dan toch geheel voor loonsverhoging gereserveerd kunnen blijven. Regering en vakbonden akkoord Het ljjkt waarschijnlijk dat de vakbeweging hier niet afwijzend tegenover zal staan, daar dit voorstel de lonen op dezelfde wijze ontziet als het voorstel tot volledig uitstel van de huurverhoging tot tenminste 1 januari 1963, eer voorstel, dat van de zijde van de vakbeweging was gedaan. Ook bü de rege ring zal genoemd compromis waarschijnlijk een kans maken, omdat de regering er bezwaren tegen heeft de huurverhoging verder naar de toekomst te verschuiven. Wat de werkgevers wensen De partij waarom het met name in dit compromis gaat, is de werkgevers- groepering. Zoals bekend, wensen de liberale werkgevers onder geen voor waarde de huurverhoging volledig uit te stellen, omdat zij vrezen dat op den duur de Euromarkt een verdere kostenverhoging voor het bedrijfsleven als gevolg van huurverhogingen onaan vaardbaar zal maken. In deze kring werd zelfs voorgesteld de compensatie van de huurverhoging in de lonen dan maar door te berekenen in de prijzen, teneinde voldoende ruimte te laten voor loons verhogingen. Het lijkt thans niet uitgesloten dat ook de liberale werkgevers enige wel willendheid zullen betonen tegenover genoemd compromisvoorstel, dat de huurverhoging veilig stelt, de ruimte voor loonsverhoging niet al te zeer aan tast en tevens de voor de regering on aanvaardbare doorberekening in de prij zen buiten schot laat Donderdagmiddag zal het bedrijfs leven, verenigd in het bestuur van de Stichting van de Arbeid, zijn zo mogelijk unaniem advies aan de re gering opstellen. Vrijdagavond heeft dan nog een bespreking van een dele gatie uit het stichtingsbestuur met enkele regeringsvertegenwoordigers plaats op het departement van sociale zaken. Vieuws in één oogopslag In het georganiseerde bedrijfsleven wordt ge speeld met de gedachte de aangekondigde huurver hoging (10 tot 12 procent per 1 juli) in twee etappes te doen doorgaan en wel 5 of 6 procent per 1 april en de rest per 1 januari 1963. De compensatie zou dan betaald moeten wor den uit de rentabiliteit der bedrijven. De eventuele stijging der produktiviteit kan dan besteed worden »an loonsverhogingen. Van Westduitse zijde in Washington is medege deeld, dat de zogenaamde nieuwe benadering door Moskou van de kwestie- Berlijn en Duitsland geen enkele basis heeft. Het .plan" blijkt in hoofdzaak afkomstig te zijn van de Westduitse ambassadeur in Moskou, Kroll. Een commissie uit het Franse parlement heeft scherpe kritiek geoefend op de manier, waarop in Frankrijk gevangen ge houden Algerijnen wor den behandeld. Onder meer de vice-premier van de voorlopige Algerijnse -egering, Ben Bella, die met vele anderen in hon gerstaking is gegaan, is er lichamelijk zeer slecht aan toe. De organisatie van de F.L.N., die in Frankrijk gelden inzamelt voor de Algerijnen, is nu bijna volledig opgerold. De vroegere minister van buitenlandse zaken in Rusland, Molotof, is per trein in Moskou gearri veerd. Men neemt aan dat hij zijn zaak (hij wordt beschuldigd van het ver laten van de partij-lijn) persoonlijk wil bepleiten bij het centraal comité der communistische partij. Met Malenkof en Kagano- witsj is Molotof uit de partijafdeling in Moskou gestoten. President Tsjombe van Katanga heeft met ernsti ge tegenslag te kampen, nu in Albertstad de Ba- loeba's het bewind in han den hebben gekregen na hevige gevechten met aanhangers van Tsjombe. Namens de V.N. is bij Tsjombe aangedrongen op hervatting van het contact met de centrale Kongolese regering. Prof. Belinfante, onder wiens leiding een nieuwe verkeers wetgeving wordt opgesteld, heeft medege deeld dat in het vooront werp van de nieuwe ver keerswet ambulances de zelfde voorrang zullen krijgen als nu geldt voor politieauto's en brand weerwagens. Minister Van Aartsen heeft thans 80.000 van de 90.000 woningen van het bouwprogramma voor 1962 over de provincies ver deeld. De overblijvende 10.000 zullen voor ver schillende doeleinden wor den uitgegeven. Zuid-Hol land krijgt een toewijzing van 19.300 huizen. De voormalige minister van buitenlandse zaken van Rus land, Molotof, is per trein in Moskou aangekomen. Hij en zijn echtgenote werden op het sta tion in Moskou begroet door hun dochter Swetlana, bij wie het echtpaar voorlopig ook zijn intrek zal nemen. Op de foto: de heer en mevrouw Molotof met hun dochter op het perron. (Telefoto). Radio en tv. zijn op staking voorbereid Onmisbare uitzendingen kunnen doorgaan Dit weekeinde is er in Bussum en Hil versum een informeel contact geweest tussen personeelsleden van de NTS. de NRU en de omroepverenigingen. Met name waren bij dit overleg personeels leden betrokken die een verantwoorde lijke functie bij deze bedrijven vervullen. Doel van dit contact was een nader beraad over de situatie wanneer moge lijk een staking zal worden afgekondigd. Men meent dat maatregelen getroffen dienen te worden om bij een eventuele staking de belangen van het publiek vei lig te stellen. In dit verband is gedacht aan speciale voorzieningen om bijvoor beeld voor rampen, belangrijke interna tionale gebeurtenissen, maar ook voor mededelingen van algemeen of groeps belang (politieberichten, waterstanden) de uitzendingen door te laten gaan. PRINS NAAR NEW YORK De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mee. dat prins Bernhard morgenavond naar de Verenigde Staten zal vertrekken om oomité vertegenwoordigde de elf Ne- adviserend comité der Bilderberg-con- ferenties bij te wonen. Maandag 20 november keert de Prins aar Nederland terug. (Advertentie) Woensdag 15 november TOTTENHAM HOTSPUR- FEIJEN00RD Artsen en apothekers gewaarschuwd (Van een onzer verslaggevers) Het ministerie van sociale zaken vrijetijdsverf kwaliteitsverf FLEXA verkrijgbaar bij Herenstraat 34 Nieuwe R(jn 45 VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMP EN A ER STR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn en volksgezondheid heeft bekendge maakt dat er een gevaarlijke vergis sing is ontdekt in de samenstelling van een partij ampullen, bestemd voor inspuiting in geval van aller gische aandoeningen. In plaats van calcium-gluconaat, zoals het etiket aangeeft, bevatten de ampullen ka- lium-chloride. Artsen en apothekers zijn gewaarschuwd. Hun is gevraagd de ampullen niet voor te sArijven of af te leveren. De ampullen zijn afkomstig van de Duitse farmaceutische fabriek Dr. ThUo en Co, te Mainz, die het calcium-gluco naat in vele landen afzet. De partij am pullen waarmee de vergissing is ge maakt, bestaat uit 200.000 preparaten, waarvan er ongeveer 1500 ons l3nd zijn ingevoerd. Er zijn nog maar weinig pre paraten ingespoten, zo hebben zowel het ministerie als de importeur medege deeld. Voor vervolg zie pagina 6 Molotof in Moskou wil over iets anders praten DE voormalige Sowjet-premier Malenkof, de ex-minister van buitenlandse zaken Molotof en de ex- -premicr Kaganowitsj zijn, vol gens welingelichte zegslieden, door hun partij-afdelingen als leden van de communistische partij geroyeerd. Alle drie hebben zij tegen deze be slissing beroep aangetekend, doch alleen van Molotof weet men, dat hij van Wenen naar Moskou is gegaan. Van de beide anderen is niets be kend. Men verwacht in Moskou dat Molotof een krachtig beroep zal doen op het centrale comité van de partij. De berichten van de royementen kwamen, toen Molotof in de trein iar Moskou zat. Alleen al het feit dat Molotof naar Moskou is gegaam om zijn zaken t- verdedigen, bewijst volgens waarnp- in Moskou, dat de tijd waarin zijn vijanden geruisloos liet ver dwijnen voorbij is. Dat het hard tegen hard zal gaan ligt nu wel in de lijn der verwachtingen. Niemand kan aanne- jewmklveztfare! N.V. T»btk»f»bri«k Gruno Nijksrk men dat de oude Molotof teruggeko men is om zich zonder meer over te geven. Bovendien heeft hij reeds brie ven gestuurd naar het centrale comité, waarin hij premier Chroesjtsjef als een revisionist en een anti-Marxist aan de kaak stelde. Bij zijn aankomst In Moskou verze kerde Molotof de westerse journalisten dat hij een goede reis had gehad. De ontvangst was minder goed. Geen enkele officiële functionaris was ter begroeting van de Molotofs aanwezig. (ZIF VERVOLG PAGUMA 6) De noordoostelijke wind. die ook daag nog zo nu en dan tot storm wakkert, heeft verschillende schepen in moeilijkheden gebracht Zo kreeg de Groninger kustvaarder Setas een defect aan de stuurinrichting in de Finse Golf. Lange tijd dreef de 500 ton metende coaster stuurloos rond in de richting de Oostzee. Ter hoogte van Hangoe werd het schip door het Zweedse bergings vaartuig Ajax op sleeptouw genomen □aar Helsinki. Tijdens die reis slaagde de bemanning er echter in de stuurinrich ting weer te repareren, zodat de coas ter kon losraken en op eigen kracht de reis naar Kotka (Finland) voortz< De storm heeft andere schepen noodge dwongen in de havens doen blijven. En kele loodsdiensten werden gestaakt O In Tilburg is zondagmorgen een ver loofd paar aan de gevolgen van een bot sing overleden. Het paar reed omstreeks twee uur op zijn motor in de Fatima- straat tegen een geparkeerde vrachtauto met aanhangwagen, waarna het over de weg werd geslingerd. De bestuurder van de motor, de 24-jarige H. N. van Buu- ren, bleek bij aankomst in het SL Elisa- bethsziekenhuis te zijn overleden. Zijn verloofde, de 25-jarige mej. C. P. Don ders, bezweek enkele uren later aan haar verwondingen. In Sittard overleed het zesjarige z tje van de familie Jansen, dat dinsdag middag bij het oversteken was aangere den door een wielrijdster. Het jongetje, dat eerst woensdag naar het ziekenhuis was overgebracht, kon niet meer worden Op de niet beveiligde overweg in de Peter van de Bremenweg te Soest is za terdag een personenauto gegrepen door de sneltrein AmersfoortAmsterdam. De vier inzittenden wisten nog tijdig de auto te verlaten. Door de botsing ontspoorde de lokomotief met één as. De passagiers konden later overstappen op een andere Kritiek van Frans parlement opstandelingenregering Achmed Ben Bella en twee andere vooraan staande opstandelingen, die zich in Franse gevangenissen bevinden, zijn er lichamelijk zeer slecht aan toe als gevolg van een hongerstaking die zij met 1500 Algerijnen twaalf dagen ge leden begonnen. Inmiddels heeft een commissie uit het Franse parlement gisteren scherpe kritiek geleverd op de wijze waarop de moslims gevan gen worden gehouden. De minister van voorlichting van de opstandelingenregering Mohammed Yazdd heeft Frankrijk ervan beschul digd verantwoordelijk te zijn voor de lichamelijke toestand van de honger stakers. Er kan onder deze omstandig heden geen sprake zijn van onderhan delingen met Frankrijk, zo zei Yazid. De Arabische Liga heeft een dringend beroep op Frankrijk gedaan de Alge rijnen te behandelen in overeenstem ming met het volkenrecht en de rech ten van de mens. In een hoofdartikel van het officiële orgaan van de rebellen. El Moudjahid, wordt aangedrongen op internationale tussenkomst ten gunste van de Algerij nen die gevangen zitten „voor het te laat Zowel in Algiers als in de Marokkaan se hoofdstad Rabat is het gisteren tot ernstige ongeregeldheden gekomen. In de Algerijnse hoofdstad werd het Fran se senaatslid Salah Benaceur door een kogel uit een machinepistool gedood. De senator reed in een taxi toen plotseling een andere auto in de nabijheid kwam. Met een serie kogels van de aanvallers werd de taxi doorzeefd. Benaceur. die tevens burgemeester van Mekla was, is reeds jarenlang voorstander van de Frans-Algerijnse onderhandelingen. Gis teravond opende een moslim in Algiers het vuur op de bezoekers van een Euro pees café. Acht personen liepen verwon dingen op. van wie enkele ernstig. Bij kneedbomaanslagen zijn zaterdagnacht veertien mensen gewond geraakt In Rabat heeft een menigte opgewon den Marokkanen zaterdag een aanval ge daan op de Franse ambassade en gepoogd het gebouw in brand te steken. De aan val. die spoedig werd afgeslagen, vond plaats na een aantal botsingen tussen de menigte en de politie, na afloop van een verhitte politieke meeting ten gunsto van de Algerijnse onafhankelijkheid. Aan beide kanten vielen enkele gewonden. De F.L.N.-organisatie die gelden in zamelt voor de Algerijnen is nu vrijwel geheel opgerold. Tot nu toe Is een be drag van 3,5 miljoen gulden Inbeslagge- nomen. De Franse minister van binnen landse zaken Frey heeft verklaard, dat dit „zonder twijfel de zwaarste slag de rebellen Is sinds het begin van de op stand zeven jaar geleden. Onder de ge arresteerden bevinden zich vijftien Euro peanen. Ten slotte vermelden we nog dat president De Gaulle gisteren een grote parade heeft afgenomen ter herden king van de wapenstilstandsdag. De politie heeft geen melding gemaakt van wanordelijkheden. Het gefluit gejoel werd verre overstemd door de kreet: „Leve De Gaulle". Staande in een open limousine reed De Gaulle naar de Are de Triomphe om 'n krans te leggen bij het graf van de onbeken de soldaat. J?EN DIEPE DEPRESSIE die zaterdag- <f I morgenover de Golf van Biscage naar c TTEBBEN DE REGERINGSPARTIJEN met de Nieuw-Guinea-politiek een reuzenzwaai gemaakt, toen de Nieuw- Guinea-zaak voor de Verenigde Naties werd gebracht? De heer Suurhof, voor zitter van de P.v.d.A., heeft het zaterdag beweerd, eraan toevoegend dat de rege ringspartijen deze zwaai dan maar eens moesten verklaren. Nu menen wij, dat men niemand Iets als aanwezig kan laten verklaren dat er In werkelijkheid niet is. De reuzenzwaai Is er niet. Wat er wel Ls. is de Nieuw- Guinea-politiek zelf. Heeft deze een reu zenzwaai ondergaan? liet antwoord op deze vraag moet ontkennend luiden. Maar nu de voorzitter van de P.v.d.A. met moei lijkheden zit op dit punt, willen ook wij ons van een bescheiden toelichting niet onthouden. Welnu, dan mogen wij wel als bekend veronderstellen, dat de Nederlandse po litiek niet betrekking tot Nieuw-Guinea al sinds jaar fen dag gericht is op de zelf beschikking van dit land. Nederlands aan wezigheid daar diende en dient ook vandaag nog uitsluitend om de zelf beschikking van Nieuw-Guinea te garan deren. We verdienen niet aan Nieuw- Guinea. we steken er een hoop moeite en geld in, maar het is een respectabel doei. Dat leiden van Nieuw-Guinea naar de zelfbeschikking zou Nederland desnoods alleen kunnen doen. Op het gebied van onderwijs en volksgezondheid heeft het in Nieuw-Guinea opmerkelijke prestaties verricht. Op ander gebied, de economische ontsluiting bijvoorbeeld, zou het hulp van buiten kunnen gebruiken. Omgekeerd was en ls het bestuur bij Nederland in ver trouwde handen. Echter, geheel ondanks Nederland en ge heel ondanks Nieuw-Guinea zelf Ls door anderen Nieuw-Guinea gemaakt tot een spanningsveld in de internationale poli tiek. Daarmee wordt het streven van Ne derland om Nieuw-Guinea naar de zelf beschikking te leiden belangrijk bemoei lijkt, temeer waar hier van buitenaf met argwaan en achterdocht op wordt inge werkt. Die internationale belangstelling zou al leen maar betreurenswaard zijn. indien er hier niet een gelukkige omstandigheid was. Het is deze, dat het beginsal van de zelfbeschikking, waardoor Nederland zich sinds jaar en dag met betrekking tot Nieuw-Guinea liet leiden, inmiddels meer en meer het beginsel Is geworden van de internationale volkerengemeenschap, zoals die in de Verenigde Naties is verenigd. Welnu, in deze situatie zou er nauwelijks meer bedenking tegen bestaan, de V.N., die hetzelfde beginsel van zelfbeschik king zijn toegedaan, bij Nieuw-Guinea te betrekken. liet doel is hetzelfde gebleven. De om standigheden binnen de V.N. zijn ten goede gewijzigd. Hier van een reuzenzwaai te spreken, is onjuist. Ze vraagt dus ook als zodanig geen verklaring. Veeblessi l BINNENVERINGBEDi het best» bed ooit fmaakt JJooilwill SCHUIMRUBBERBED met rorsterktt mlddentector t fsbrlsksa Zevenbergen i zuidwest Frankrijk trok heeft zich volgens langzaam naar het Alpengebied' verplaatst. Zij bracht in het tcestelyk deel van de Middellandse Zee zeer slecht weer. Ook in Duitsland en onze omge ving daalde de luchtdruk daarbij tijde lijk weer en daar deze in zuid Scandi navië en in de omgeving van Schotland tegelijkertijd aanzienlijk steeg nam de noordoostelijke unnd in onze omgeving sterk toe. Het gebied met noordoostelijke tot oostelijke winden strekt zich thans uit tot in Rusland en daar wordt nu koudere uu. lr„1IT-, lucht aangevoerd, zodat de temperaturen 15 „0Vcmber eerste kwartier, de komende dagen in ons land een ge- ^l^aXn'TvaTZ'ZreZX «ET WEER ES EEROPA de winden langzaam weer in kracht gaan Rapporten hedenmorgen zeven uur afnemen. Er blijft veel bewolking maar - de kans op regen ie betrekkelijk klein. Tendens: langzaam atugena op 13.29 uur, onder 22.47 i SUtloD De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Ieta kouder. Langzaam afnemende o Heia_ maar aanvankelijk langs de YVaddenkust Vpenourg nog stormachtige noordoostelijke wind. F i«a. (Opgemaakt 11.15 uur). DeBUt Twente Eindb T^EN VAN DE belangrijkste -L< ontdekkingen van het geo fysische jaar is de vondst van twee deeltjesgordels rondom de aarde geweest. Tot voor kort sprak men alge meen van ,-strallngsgordels". maar ten onrechte. De binnenste deeltjesring begint op ongeveer 500 kilo meter boven het aardopper vlak en bevat veel snelle elektronen en potronen, waar schijnlijk afkomstig van de kosmische straling. De tweede gordel begint op ongeveer 12-000 kilometer bo ven het aardoppervlak en be vat voornamelijk snelle elek tronen, afkomstig van de zon. Volgens Russische waarne mingen moet er een derde gordel bestaan, die op onge veer 60.000 kilometer boven het aardoppervlak begint. Al deze ringen worden in stand gehouden door het mag netisch veld van de aarde, dat zich tot zeker 80-000 kilo- meier van onze planeet duide lijk meetbaar in de ruimte uitstrekt Reeds lang heeft men zich afgevraagd welke invloed de ze snelle deeltjes op levende materie zouden hebben. De Amerikanen maken zich thans op. dit proefondervindelijk te onderzoeken. Dertienhonderd gram le vende stof, waaronder vers afgetapt bloed van een mens onbevruchte eieren van de binnenste deeltjesring worden geschoten. De Amerikaanse onderzoe kers hopen hieruit (e leren: 1. welke schade de snelle protonen en elektronen aan richten ln levend weefsel dal per ruimteschip de onderste deeltjesgordel doorklieft; 2. welke Invloed gewicht loosheid heeft op twee kar dinale levensfuncties: het eten 4 hoeveel schade het kos mische stof (de mlcromeleo- rleten) ruimtevaartuigen kan berokkenen. zeeëgels, zullen woensdag per en de voortplanting; raket naar het dichtste deel L hoe sterk en hoe dicht het een bolhoed. De hele ruimtereis ongeveer een half uu: het geheel gaan er 38 pak ketjes levende stof mee In eer houder van 43 cm hoog cn IF cm middellijn, die In vorm overeenkomt met de bol van (Vsdnd Msllorcs IS |ll fh. bew gh bew gh bew gh bew 3:s sa: regen oio ia z s: ss s gh. bew I zo 5 zw bew zo zw bew zo 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1