Jlieutue gtihstift GTourant Tweede Kamer tegen plan- Scholten voor reclame T.V. Commentaar Oog ziet per dag 60.000 km „film" Verwereldlijking van cultuur gevreesd Verdeelde stichting beraadt zich nader Sukarno kritiseert VN in agressieve rede ZATERDAG 11 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12326 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD „Stantuaittct h aheblr htrl io IfftjeospotT Uw hond is dol op DISCUS HONDEBROOD Altjjd vers. lekker en geiond. per kg. 96 cent. VLIELAND NIEUWE RIJN 50 Liberalen willen omroepbestel doorbreken (Van onze parlementsredactic) j TVE TWEEDE KAMER blijkt in grote meerderheid te zijn gekant tegen kJ de reclametelevisie, zoals de staatssecretarissen van onderwijs, kun sten en wetenschappen en van economische zaken zich deze voorstellen. Dit valt op te maken uit het voorlopig verslag van de Kamer over de nota inzake de reclametelevisie, die in februari van dit jaar ingediend, volgens dit verslag worden de denkbeelden van de staatssecretarissen slechts toegejuicht door de liberale fractie, een aantal christelijk-histori- schen, enkele KVP-ers en enkele socialisten. De anti-revolutionairen, de meeste KVP-ers, de meeste socialisten, de overige christelijk-historischen en de kleine Kamerfracties spreken zich uit tegen het plan tot invoering van commerciële televisie. Minister Visser heeft gistermid- I in Den Haag een perscon- •ntie gegeven, waarop hij aantal mededelingen heeft i over de jongste ontwik- lelingen in de ^aak-Van der Naast ir. Visser op de torgrond de secretaris-gene- i defensie, mr. J. J. van fouten en achter de minister rof. dr. J. J. de Jong, de voor lichtingsadviseur. (Verslag op pagina 9). ieuws in één oogopslag Bijna alle politieke fracties van de Tweede Kamer kennen interne meningsverschillen over de wenselijkheid van re- olame-TV. In grote meer derheid blijkt de Kamer tegen het voorstel van de regering te zijn. Alleen de liberalen willen wel graag van het huidige omroep bestel af. Minister Visser heeft zijn ambtenaar F. H. v. d. Putten gesommeerd, bin nen veertien dagen zijn beschuldigingen waar te maken als zouden Neder landse officieren zich ln het voormalige Ned. Indië aan collaboratie met de Japanners hebben schul dig gemaakt. „De aantij gingen die het Nederlandse ambtelijke apparaat al sinds lange tijd van be paalde zijde heeft te ver duren, moeten grondig op hun waarheid worden on derzocht," aldus minister Visser. Evenals Subrandio heeft nu ook de Indonesische president Sukarno een ge spierde rede over Nieuw- Guinea gehouden. Hij ver klaarde dat Indonesië zal blijven vechten over het bezit van Westelijk Nieuw- Guinea, met of zonder de steun van de Ver. Naties. „Als de Ver. Naties ons in de steek laten, zullen wij aanvallen. Het overleg tussen re gering en bedrijfsleven over de loonpolitiek is een week opgeschort. In de Stichting van de arbeid zal men alsnog zoeken naar overeenstemming. Duide lijk is dat de regering de produktiviteitsnorm bij de loonvorming niet wenst los te laten. Dc Portugese rebellen leider Galvao heeft voor een nieuwe stunt gezorgd: zes gewapende aanhangers hebben een Superconstel- lation van de luchtmacht gekoopt. Zij lieten boven Lissabon pamfletten uit werpen, waarin de bevol king werd opgeroepen niet deel te nemen aan de verkiezingen van zondag. De piloot werd gedwongen het toestel naar Tanger te vliegen, doch mocht daar na (zonder de rebellen) weer naar Lissabon. De voormalige Russi sche minister van buiten landse zaken, Molotof, is gisteravond van Wenen naar Moskou teruggeroe pen. Zoals men weet is hij in ongenade gevallen. Hij had op de ambassade in Wenen als praktisch huis arrest. Uit de instemming van de liberalen met de door de staatssecretarissen ont wikkelde denkbeelden blijkt, dat de VVD-ers gaarne het huidige omroep bestel willen doorbreken. Een grote Kamermeerderheid deelt deze gedach ten allerminst. Het doet een beetje vreemd aan, zo vindt deze meerderheid, te spreken van een „monopolie" der om roepverenigingen, als er aan niet minder dan vjjf verenigingen zendvergunning werd verleend, terwijl daarnaast de kerken en straks de politieke partijen eveneens zendtijd k rij geil toegewezen. Een verwijt, dat de voorstanders van commerciële tv aan de omroepvereni gingen richten, is, dat deze een gebrek aan continuïteit tonen. Dit verwijt maakt, aldus de Kamermeerderheid, de zelfde indruk als het verwijt aan een gehangene, dat hij geen adem haalt. Vanaf het ogenlblik, dat de omroepvere nigingen voldoende zendtijd hebben om een eigen programma op verantwoor delijke wijze te ontwikkelen zal ook de continuïteit van serie-uitzendingen zijn verzekerd. Felle a.r. kritiek Van de zeer vele kritiek, die op de vooratellen van de beide staatssecre tarissen wordt geleverd, is ook afge zien van het levensbeschouwelijk uit gangspunt ervan de kritiek van de anti-revolutionaire fractie representa tief. Weergave daarvan geeft een tame lijk volledig beeld van de denkbeelden die bij de afwijzende Kamermeerder heid leven. De anti-revolutionaire fractie wordt bij haar kritiek geleid door de vrees, dat het inslaan van de in de nota aan gegeven koers de verwereldlijking van de cultuur in Nederland zal bevorderen. De benadering van het televislevraag- stuk van vrijwel uitsluitend economische z(jde, heeft de a.r. Kamerleden veront rust. Meer aandacht had moeten worden geschonken aan het geestelijk aspect van het omroepvraagstuk. Een ruwe berekening wijst uit, dat de zendtijd, waarover de NCRV zal beschikken, wanneer de tweede tv- zender in handen is van een commer ciële onderneming, zal zijn terugge lopen tot omstreeks zes procent. Daar mee wordt de NCRV een reële kans tot beïnvloeding van het cultuurbeeld van ons land via de televisie ontno men, aldus de ajr. fractie. De staatssecretaris van economische zaken had bovendien moeten aantonen, dat bij het bedrijfsleven behoefte be staat aan reclametelevisie. Een derge lijke behoefte kan men onvoldoende afleiden uit de concessie-aanvragen van de OTEM en de Nederlandse Televisie Maatschappij, want deze aanvragen heb ben niet in de eerste plaats betrekking op het verspreiden van reclamebood schappen, maar op het uitzenden van televisieprogramma's. De a.r. fractie vraagt, waarom de staatssecretarissen in de nota niet zijn ingegaan op het vraagstuk van de vrij heid van meningsuiting, dat actueel wordt, wanneer zendtijd aan een com merciële maatschappij wordt toegewe- Voor vervolg zie pagina 11 Overleg over loonbeleid (Van onze soc.-econ. redactie) TAE regering heeft gisteravond het -■--'.overleg met het bedrijfsleven over de wijze, waarop de loonontwik keling enigszins kan worden getem perd, voortgezet. Resultaten heeft het overleg nog niet opgeleverd. Het bestuur van de Stichting van de Ar beid, dat het bedrijfsleven vertegen woordigt, is namelijk verdeeld van opvatting over de te nemen maat regelen. Het zal zich nader beraden en volgende week vrijdag de rege ring opnieuw ontmoeten. Zoals bekend, heeft de regering de stichting om advies gevraagd over wat er moet gebeuren, nu de loonontwikke ling de stijging van de macro-economi sche produktivitelt verre te boven dreigt jonge Nederlanders ens en troepen naar O.-Indonesië Indonesië blijft volgens Ass. Press wapens aanvoeren naar de omgeving van Nederlands Nieuw-Guinea. Legercommando's zijn naar Ambon gezonden ter versterking van de daar gelegerde troepen. Het gehele ongeveer 8000 man tel lende personeel van de N.V. Van Gend en Loos krijgt mei ingang van vandaig een toeslag van vijf procent op zyn loon als derringspremie van een nog in te voeren waarderingspremieregeling. Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's Duizenden zullen in- de toekomst door deze poort een nieuw deel van hun leven tegemoet gaan: het is de toegang tot het nieuwe Marine Opkomstcentrum, dat in Hilver sum, op het terrein van het Ma rine Opleidingskamp, gevestigd is. Dus: ,£org dat je er door komt!" ie gaan. Naar gemeld zijn alle partijen ln het bedrijfsleven het wel met dc gering eens dat een zekere matiging bU de loonvorming in deze omstandigheden op zijn plaats ls. Over de wijze waarop die matiging echter moet worden gerea liseerd, verschilt men van mening. De vakbeweging wil akkoord gaan mei een strengere toepassing van de spel regels, zonder dat 't bedrijfsleven wordt gebonden aan een bepaald percentage. Zij stelt daarbij echter de voorwaarde dat de huurverhoging, waartoe het wets ontwerp reeds is ingediend, wordt uit gesteld. De liberale werkgevers houden echter vast aan de huurverhoging en voelen voor een gemiddeld percentage, waarmede de lonen ln de per 1 januari expirerende c.a.o.'s verhoogd zouden kunnen worden, met de mogelijkheid hiervan af te wijken. Ten einde i ruimte voor die lonen te krijgen, willen zij de huurcompensatie desnoods doorbe rekenen in de prijzen. De protestants- christelijke werkgevers zijn. evenals de katholieke werkgevers, bereid een flink eind met de vakbeweging mee te gaan. In de kring van landbouw en midden stand schijnt men als tijdelijke oplossing nogal geporteerd te zijn voor een vast percentage, waarmede de lonen verhoogd zouden kunnen worden. Het stichtingsbestuur zal zich de ko mende donderdag nogmaals over de mo gelijkheden beraden om te zien of het tot een eenslnidend advies kan komen, waarom de regering heeft aangedrongen. De werkgevers zullen voordien nog bij een komen om te proberen elkaar te vin den. De regering zal donderdag van de resultaten van het nieuwe beraad ln het stichtingsbestuur op de hoogte worden gesteld, zodat zij nog gelegenheid krijgt voor kabinetsraad, alvorens het overleg vrijdagavond wordt voortgezet. Gisteravond werden de besprekingen van regeringszijde bijgewoond door de ministers Veldkamp, Zijlstra en De Pous, alsmede door staatssecretaris Roolvink. Nadat de regering van de verschillende standpunten op de hoogte was gebracht, trokken de bewindslieden zich een kwar-' tier lang terug voor onderling beraad. Na hervatting van de vergadering be sprak men nogmaals de alternatieve mogelijkheden, alvorens op voorstel van mr. Van Thiel (katholieke werkgevers) tot nader beraad in eigen kring te be sluiten. Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië glimlacht nistig terwijl zij naast president Kwame Nkrumah de verwelkoming op het vlieg veld van Ghana gadeslaat. Het welkom was gisteren wel stormachtig: er waren 500.000 dansende en hoera-roepende Ghanezen aan het begin van deze elfdaagse Westafrikaanse reis. Indonesië wacht op aanvalsbevel nesië zal blijven vechten voor het bezit van westelijk Nieuw-Guinea, met of zonder steun van de Verenigde Naties. Hij zei onder meer: „Ik zal bevel geven dat gebied te herwinnen en niemand zal ons kunnen tegen houden. Wij menen het ernstig en onze helden zijn bereid zich op te offeren". Hij sprak op een massabijeenkomst te Semarang op „Heldendag", de verjaar- dag van de Indonesische opstand tegen Nederlandse en Britse militairen te Soe- rabaja in 1945. Sukarno zei, dat hij in afwachting is van de beslissing van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties over het Nederlandse voorstel tot internationalisatie van west Nieuw-Gui- „Wanneer de Verenigde Naties een beslissing hebben genomen, zal ik mijn definitieve bevel uitvaardigen. Thans luidt mijn bevel, dat men op alles voorbereid moet zijn", aldus Sukarno. Sukarno gaf echter uiting aan zijn hoop, dat de Verenigde Naties het Indo nesische standpunt zullen steunen. Hij voegde er aan toe: ,,Als de Verenigde Naties een misstap doet, moeten wij West-Irian bevrijden met of zonder steun van deze organisatie". De president vroeg het volk een even grote eenheid te vor men als tijdens de vrijheidsstrijd het ge val was. Hij richtte vervolgens de vraag tot de menigte: „Wat zullen wij doen als de Verenigde Naties ons in de steek laat?" Toen de menigte „aanvallen" brul de, antwoordde Sukarno, „Ja, dat is het antwoord". President Soekarno leverde tijdens z(jn rede felle kritiek op de Verenigde Na ties, die volgens hem niet langer de wen- van de volkeren tot uiting brengt. HU zei, dat het V.N.-secretarlaat en de speciale organisaties van de Verenigde Naties gereorganiseerd moeten worden dat de zetel moet worden verplaatst. Sukarno zei voorts, dat toen hij on langs naar Wenen ging om een genees kundige behandeling te ondergaan, zijn vijanden, onder wie de Nederlandse mi nister van buitenlandse zaken, mr. Luns, berichten hadden verspreid, dat hij ster vende was en dat de Indonesische aan spraken op Nieuw-Guinea met hem zou den verdwijnen. Sukarno zei, dat hij zich op het ogenblik uitstekend voelt en dat hij kan zeggen, dat de aanspraken op westelijk Nieuw-Guinea door het ge hele Indonesische volk worden geuit. „Wanneer 'k werkelijk kom te overlij den, schrijf dan niet op mijn grafsteen Hier rust dc president van de Indone sische republiek, maar Hier rust de spreekbuis van het Indonesische volk, aldus Sukarno. "jVFET DE KWALIJKE geruchten moet het uit zijn. Dit is duidelijk het standpunt van de huidige minister van defensie en hij valt naar onze overtui ging te prijzen om de onbevangenheid waarmede hij de openheid zoekt. Aan geruchten heeft hij een bepaalde er fenis van zijn voorganger overgenomen en hoe langer het bestaan van die geruchten wordt bestendigd, temeer wordt het ge zag van ons ambtelijk apparaat onder mijnd. De centrale figuur moet nu met namen voor de dag komen cn de eerste indruk is, dat hij dit ook van plan is. Is hij alleen een overspannen figuur, die onrecht meent te zien waar het in feite niet is? Zo Ja, dan is hij een beklagenswaardige man, en dit laatste temeer waar een dan bijzon der laakbare pers er sinds jaar en dag niet gretigheid op uit is, hem voor haar eigen publiciteit te gebruiken. Of legt hij inderdaad de vinger op voze plekken in ons ambtelijk apparaat? Maar dan is ons democratisch bestel hecht en zuiver ge noeg om een afdoende gezondmaking te kunnen doorstaan. Daarom doet hier ook nauwelijks ter zake de vraag, of dc bewindsman door zijn opdracht aan de persoon in kwestie, om namelijk zijn beschuldigingen waar te maken, hoog spel speelt. De minister komt uit het bedrijfsleven, waar het nu eenmaal ongebruikelijk, ja ontoelaatbaar is, wanneer in een onder neming iemand ernstige beschuldigingen richt tot ongenoemden binnen dezelfde on derneming. Ofwel hij moet met namen over de brug konien ofwel hij wordt ont slagen als onwillcnd of niet in staat om zijn beschuldigingen waar te maken. Niet anders, ja in nog sterker mate, be hoort deze gedragslijn te worden gevolgd binnen ons ambtelijk apparaat. Want al dit gepraat moet op den duur een ontwrichtende invloed hebben, nog afge zien van het feit dat in een rechtsstaat als de onze elke aanklacht over onrecht behoort te worden onderzocht met de ernst die zij verdient. Wij hopen, dat zo heel dit complex van geruchten uit de wereld kan worden ge holpen. In elk geval worden nu, in welke richting ook, maatregelen mogelijk. Maar dan moet het ook uit zijn. Daarna toch krijgt alle geschrijf meer nog dan ooit het karakter van roddelpraat, waaraan mensen cn hun reputaties kapot gaan. Dat geschrijf verdient dan geen ander lot dan dat ons Nederlandse volk er zich schouderophalend van af wendt. Twee kinderen bij felle brand omgekomen In de afgelopen nacht is brand uitgebroken ln een arbeiderswoning aan de Driestweg 10 te Bussum. Hierbij zijn een achtjarig meisje en een vijfjarige jongen om het leven gekomen. Het huis werd bewoond door de 30-jarige P. J. Wiegers met zijn eveneens 30-jarige vrouw T. Wiegers-Veling. Het gezin telde drie kinderen, de vijfjarige Johannes Cornells, de achtjarige Jacoba Geertruida en een twee maanden oude baby Robert Gerrit De man ontdekte omstreeks half drie van nacht rookontwikkeling in zijn woning. Hij wilde naar beneden gaan, maar de vlammen sloegen hem reeds tegemoet HU rende weer snel naar de slaapkamer terug om zijn twee oudste kinderen te redden, maar dat bleek niet meer mogelijk. Zijn vrouw was Intussen met de twee maanden oude baby uit het raam van de eerste verdieping in de tuin gesprongen. Zij moest met brandwonden naar de Majella- stichting worden overgebracht De baby man keerde niets. De heer Wiegers zelf werd eveneens met brandwonden naar de stichting overgebracht. De woning bran dde geheel uit Van de in ventaris werd niets gered. Een brandweerman is mot een rookmaster het huis binnengegaan om de twee kinderen te redden. Hij kwam met beide kinderen naar buiten, maar een van hen was reeds overleden. De andere overleed op weg naar het zieken huis. De oorzaak is vermoedelijk dat wasgoed Officiële dealer Verf van Vettewinkel Tokion Lakken Nemi Muurverven Wienese ladders Sphinx kwasten Sata Pistolen Leidse verfhandel „de Valk" n.v. LAMMERMARKT Verkoop uitsluitend engros LEIDEN Tel. 33909 dat de depressies een meer zuidelijke baan volgen. Zo lag er vanmorgen een depressie boven West-Frankrijk, die ln de richting van de Alpen trekt. De wind is hierdoor oostelijk geworden en er komen boven ons land nog enkele kleine regengebieden voor. Ook mogen wij dit weekeinde enkele opklaringen verwachten en de middagtemperatuur ligt in de buurt van 8 graden. Het wordt dus een vrij rustig weekeinde met wellicht morgenochtend hier in het westen weer enkele mistvelden. De Bilt verwacht tot zondagavond: Veel bewolking met plaateelUk enige re- KaPPorten hedenmorgen zeven uur gen. Matige tot krachtige wind tuse Tendens: langzaam stugena HET WEER EN EUROPA (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zondag 12 november: zon op 7.54, onder y|>enbur 16.54; maan op 11.49, onder 20.30. V iss. Maandag 13 november: zon op 7.55, £elde onder 16.53; maan op 12.40, onder 21.35; Emdh 15 nov.: Eerste Kwartier. i vier hebben waardoor bet oogvocht digd door Marien Toonder J kleuren onderschelden. Zol den zij de hoed die rood is. Er zijn insecten die ogen heb ben met vierhonderd lenzen. Krokodillen gaan huilend leer beter!"-actle. Op grote schaal zal het boek werkje onder de jeugd worden menseiyk oog. dan overgaat op het alle opnamen die bet oog maak.t doek evenzeer wordt geïrri- kunnen vertellen of teerd als door de bekende rode. verspreid. - draagt groen of Dat zün zo enkele wetens- Het doel waardigheden die te lezen staan het doel vj ln een uitgave van de stich ting Oog en Bril. De naam het elf pagina's tellende boek- luchtige wUze. Tal Het boekje wil een stimulans zün voor goede zorg voor het het boekje Is oog juist daarom, omdat meer dan vroeger, in deze tijd veel Jaar. En van het menselijk oog wordt mensenleven an leren. En dat wordt gedaan op gevergd. Lezen, schrijven het in.kti dnlde- kijken naar de t.v. het betekent op de film zou willen vastleg gen, zo weten de schrijvers van bet boekje. Dat Is 60.000 meter per dag of wel meer dan twee een half miljoen meter per een gemiddeld u 175.000 kilo meter film nodig zUn Daarom zeggen boekje en stichting: goede zorg Is het minste dat het oog vraagt. ZdJimh Hela old Btopkh Oslo Kopenh Aberdeen Grenoble Nice Bei as,, Trai MUncnen f(|f<

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1