3995.-. RENAULT De Auto waarop U gewacht heeft! Hier is de RENAULT de totaal nieuwe, eevotuüemite wagen verrassend lage prijs Nationaal Ballet stelde zich voor geen doorsmering geen water héél weinig benzine P5f B4L B4sc Populair concert voor K. en O.: goed spel, afgezaagd programma Prof. Yan Oven volgende week tachtig jaar C0N0RD Inschrijvingen universiteit NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 TYPEN personen- ,""7 bestelwagen 300 kg geen smeerpunten speciale vloeistofkoeling benzineverbruik 1 liter op 17 km snel: 105 km/u vaste, zeer lage onderhoudskosten eventueel lever baar met roldak. incl. verwarming af Amsterdam Let op de RENAULT 4 KARAVAAN, die 10 dagen door ons land trekt en u in de gelegenheid ^It, zélf met de Renault 4 te rijden. Stuur zelf! Doe mee met de RENAULT 4 TOTO. De karavaan start dinsdag 14 november in Amsterdam, woensdag 15 november In Den Haag en donderdag 16 november In Rotterdam, Maak gebruik van de bon en u krijgt het Toto-formulier en. de Renault 4 folder toegezonden. Stuur deze bon vandaag nog aan: RENAULT NEDERLAND N.V., Wibautstraat 224, Amsterdam 150 dealers in Nederland. IN de reeks populaire concerten van K. en O. kon men gisteravond het Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo beluisteren. Het programma voor deze avond was wel allerminst vooruitstrevend te noemen, toil men het onvriendelijker stellen, dan zou men van enigszins afgezaagd kunnen spreken. Het programma vermeldde vóór de pauze Schuberts 5e symfonie en enkele Mozart-aria's: erna weren, ten gevolge van enige wijzigingen, verscheidene dans- muzieken gegroepeerd: Borodins Polo- wetzerdansen bevonden zich in Frans (Delibes) en Weens (Strauss) gezelschap. Met een zeer gedecideerde inzet werd Schuberts 5e symfonie begonnen en reeds in het eerste deel onderscheidden de houtblazers zich. Het tweede deel, met de fraaie cantilene, kreeg een ietwat be dachtzame frazering en viel daardoor wat gezapiger uit dan men zou hebben verwacht. Zonder grote contrasten, doch met een feilloze nauwgezetheid volgden de laatste twee delen; vooral het thema de De Jonge negerzangeres Carolyn Stan ford was misschien met haar keuze van Mozart-aria's niet zo gelukkig geweest. Hoewel zij over een goed gevormde, ver- dragende stem beschikt, mist deze toch enigszins de fluwelige warmte die var groot belang is bij de op de vocalis- tiek gerichte aria's uit Mozarts tijd. Heeft een zo rijk timbre niet ter beschik king, dan moet men compensatie zoeken in een doorvoelde interpretatie, en wist nu de jeugdige soliste nog niet te verwezenlij ken. Er zyn zeker aanwijzingen, dat met een zangeres van meer dan mid delgroot formaat te maken heeft (haar Darabella deed hier en daar zelfs wat temperament vermoeden) doch of zij fot de werkelijk grote zangeressen zal Leidse bedrijven vroegen om terrein voor sport op zaterdagmorgen Met activiteiten van gemeentewege ter bevordering van de sportbeoefening moet vooralsnog de nodige voorzichtigheid worden betracht, menen B. en W. van Leiden. Verdere uitbreiding van de sport beoefening in Leiden is momenteel n.l. niet of nauwelijks mogelijk in verband met het gebrek aan accommodatie. Ove rigens dient het initiatief in de eerste plaats van de sportwereld zelf uit te gaan. Waar dit verantwoord en nodig is. worden initiatieven van gemeentewege gesteund. De begroting van de Sport stichting bevat daartoe de posten „sti mulering sportbeoefening" en „subsi diëring sportevenementen". Ten laste van eerstgenoemde post organiseert de Sportstichting regelmatig zingen, gespreksavonden e.d. vc enigingskader. De voortschrijdende invoering vijfdaagse werkweek heeft, B. en W. bekend, in sportkringen nog niet geleid tot concrete plannen voor ingrijpende wijzigingen in de huidige structuur van de sportbeoefening. Enke le verzoeken van Leidse bedrijven om beschikbaarstelling van terreinen voor sportbeoefening op zaterdagmorgen moesten worden afgewezen op grond van het gebrek aan speelvelden en de daar uit voortvloeiende te intensieve bespe ling van de beschikbare. Leidse politie behoeft meer materieel Het is de bedoeling van B. en W. van Leiden, binnen afzienbare tijd aan de gemeenteraad een voorstel te doen tot uitbreiding van het materieel van de politie, waardoor ook een doeltreffender controle voor de berijders van bromfiet sen mogelijk zal worden. Door de invoering van de vijfdaagse werkweek en het steeds nijpende tekort aan personeel, is het noodzakelijk het materieel uit te breiden, teneinde de produktiviteit van het beschikbare per soneel op te voeren, zo motiveren B. en W. hun aankondiging. gaan behoren kan men momenteel nog niet Wij betreuren het intussen, dat zij niet de kans kreeg. Ravels Mélodies hier tc zingen: we hadden er gaarne de. hoe goed dan ook gespeelde balletmuziek van Delibcs voor geruild. Deze dansen, hoe knap ook voor het ballet gecomponeerd, zijn toch niet meer bevredigend genoeg om ze, zonder illus tratie. in de concertzaal aan te horen; alle lof aan Van Otterloo en de orkest leden dat zij erin slaagden, de zoetelijk heid en de preciositeit te verdoezelen door lichtvoetige dansritmen, de speelse pizzicati en de ironische koperfanfares. Borodins Polowctzerdansen, die in me nig opzicht doen denken aan de bekende Shéhérazade van Rimsky-Korsakoff en dansen uit de Vuurvogel van Strawinskl. hebben minder aan actualiteit ingeboet Hoewel niet nieuw, verrast het gebruik van de tamboerijn, in het snelle begin nog evenzeer als dat van bekkens, pauk en triangel voor de terugkeer van het Tof slof kon men zic/i rerlusfiffcn aan de stranden der Blauwe Donau. die wel zeer langzaam ontsprong, maar gelukkig in zijn loop meer geken merkt werd door heldere speelsheid dan door <:o dikwijls ten onrechte ge bruikte) Schmierc(dikdoenerij). Er werd aan alle détails aandacht ge schonken en zo werd dit programma luchtig en elegant geëindigd. Jammer dat de omlijsting waarin het orkest gedwongen was tc musiceren, niet zo elegant was; de verschoten groene gor dijnen cn het gore stuk doek ertussenin doen meer aan een derderangs poppen kast denken. Als de gemeente Leiden te slecht bij kas is om een stomerij te betalen, mis schien wil een collecte onder de trouwe concertbezoekers dan we' helpen" Dra. A. van der Veen-Wiersma "I70LGENDE week vrijdag hoopt prof. mr. J. C. van Oven, oud-hoogleraar en oud-minister van Justitie, zijn tachtigste verjaardag te vieren. Als hoogleraar is hij al lange tijd met emeritaat, maar dat wil geenszins zeg gen, dat hij niet actief meer is. Integendeel. Hij spot met zijn hoge leeftijd en is op juridisch gebied nog immer een druk bezige figuur. Het Neder lands Juristenblad, waarvan hij redacteur-oprichter is, staat ook nu nog onder zijn leiding. „Ik heb uitgerekend, dat ik ongeveer 85 jaar moet wor den om mijn wetenschappelijk werk min of meer te kunnen afmaken." Een van zijn typerende uitspraken: „Toen ik indertijd mijn proefschrift schreef, was ik jong en onbezonnen. Nu ben ik oud en nog steeds on bezonnen." Jules Chritiaan van Oven is op 17 no vember 1881 te Dodrecht geboren. Hij stu deerde in zijn geboortestad aan de hbs en het gymnasium en liet zioh vervolgens in schrijven als student in de rechtsweten schappen aan de gemeentelijke universl- 'an Amsterdam. Deze studie werd vol tooid met een promotie op een proef schrift, dat tot titel droeg: De bezitsbe- scherming en hare functies. De daarop volgende jaren was mr. Van Oven advocaat en procureur in Amster dam. waarna hij tien jaar lang de jour nalistiek bedreef als redacteur buiten land van Het Nieuws van de Dag. In 1917 maakte de benoeming tot hoogleraar in het Romeins recht aan de rijksuniversiteit te Groningen een einde aan zijn journalis- tenbestaan. In 1925 aanvaardde hij het ambt van hoogleraar met dezelfde leer opdracht aan de Leidse universiteit. Prof. Van Oven is er niet de man naar zijn ge dachten alleen maar mondeling over te dragen. Zeer talrijk zijn de publikattes, die van zijn hand verschenen. Enkele jaren na zijn emeritaat werd prof. Van Oven in februari 1956 benoemd tot minister van Jus- Woensdagavond heeft in de Stadsschouwburg te Amsterdam het Na tionale Ballet de ^gala-openingsvoorstelling gegeven en zich hiermee of ficieel aan het publiek voorgesteld. Wat verwacht men bij zo'n gelegen heid? Deze groep is een samenvoeging van hoofdzakelijk twee groepen en men kan moeilijk dus nu reeds een volmaakte eenheid verwachten. Men kan slechts hopen dat deze zal komen. Gezien het feit, dat de artistieke leiding, in handen is van Sonia Gaskell, geloven we dat deze éénheid ook wel verwacht mag worden. Het programma bood van alles waar door een vaste lijn niet viel te ontdekken Uit de manier waarop men het ballet .Caprichos" danste, bleek wel, dat het experiment zeker niet de zwakste zijde is, hetgeen niet verwonderlijk is als nagaat wat het vroegere Nederlandse ballet heeft gedanst Deze première var het Amerikaanse ballet (choreografie var Herbert Ross) danste men zeer expres, sief. Het is een nogal nauvrante weergave ld vier prenten van Goya. In „Etudes", choreografie van Ha raid Lander, bewees men dat de tech niek niet zoveel moeilijkheden meer heeft. Dit ballet is een aardig kijkspel dat naar het slot iets fascinerends krijgt. De avond werd geopend met het „Con certo Baroco" van Balanchinc. In het Holland-Festival heeft men dit ook in Leiden gedanst. We hebben nog dezelfde aren. Dit ballet moet uiterst correct gedanst worden; elke fout valt dadelijk up. We vinden het daarom geen ballet de avond mee te openen en zeker deze avond niet, waarbij dc „première- koorts" het dansen gemakkelijijk rom melig maakt. Dat gebeurde dan ook. Ook vonden we dat er soms zwaar werd gedanst. Voor de pauze ging nog Les mira ges" van Lifar. Het verhaal van de jonge man, die gevolgd door zijn scha duw. zich hiervan ontdoet en de sleu tel vindt van zijn dromen. Wanneer de dageraad aanbreekt verdwijnen de dromen en komt de eenzaamheid weer Een ballet'dat van alles wat geeft. Ro mantiek van 1001-nacht, evengoed als een meer nuchtere en psychologische inslag Een aardig kijkspel wat het romantische gedeelte betreft, dat als ballet niet veel oplevert, maar in andere gedeelten toch wel heel goed ballet laat zien. Dit was ook te danken aan het uitstekende dan sen van Marianna Hilaridcs, die de jon geman, Peter Appel, meetrok. Namen noemen is vrijwel ondoenlijk, omdat op zo'n eerste avond het hele ballet zicl\ voorstelt We kennen de kracht wel van Sonja van Beers, Leonie Kramer en Irène de Vos. Gelukkig weten we ook dat Conrad van de Wetering meer presteert dan hij nu liet zien in het Concerto Barokco. We vertrouwen dat het Nationale Bal let zal groeien tot een werkelijk Natio naal Ballet, d.w.z. een groep dansers en danseressen die deze kunst in ons land een eigen gezicht zal geven. A. C. Bouwman tifctc als opvolger van mr. L. A. Donker. Dit ministerschap, dat ove rigens kort heeft geduurd doordat in de zomer van 1956 verkiezingen wer den gehouden, is voor hem een pret tige tijd geweest. „Het is me alle maal erg meegevallen en dat de han delingsbekwaamheid van de vrouw er door is gekomen (een onderwerp waarvoor prof. Van Oven zich al ja ren interesseerde), heb ik voor een groot deel te danken aan de bijzon der prettige en vlugge medewerking van de beide Kamers. Dit succes be schouw ik in zekere zin als een kroon op dit onderdeel van mijn arbeid." Prof. Van Oven was vroeger vrijzinnig democraat. Sinds de doorbraak is hij lid van de P.v.d.A. saml automatische COMPLEETWASSER cTTv priji slechts 1 Vraag prospectus Importeur roor Neder land V. Centrale Handelt Vennootschap Rotterdam De VOLGENDE cijfers geven een overzicht van de inschrijvingen aan de Leidse universiteit. Inschrijvingen per eind oktober/ begin november in 1961 i960 1959 Godgeleerdheid 94 24) 98 24) 103 20) Recht-sgcieerdheid 960 257) 900 243) :;79 227) Geneeskunde 1148 263, 1124 277, 1127 266, Wis- en natuurkunde 1505 300) 1384 292, 1269 281, Letteren en wijsbegeerte 1206 638, 1159 617, 1050 578, Rechten en letteren 124, 278,1,3, 264 121, W. Sc N.. lett. en gen. 286 157 261 13», 250 132, 5486 (1774, 5204 (1709, 4942 (1625, Voor dc eerste jaars zijn de cijfers uit de betrokken jaren als volgt: Godgeleerdheid 15 5, 5(2, 9(2, Rechtsgeleerdheid 177 45, 164 44, 144 34, Geneeskunde 178 33, 144 40, 175 52, Wis- en natuurkunde 262 45, 253 51, 226 64, Letteren en wijsbegeerte 188 100, 221 12:, 221 r 120, Rechten cn letteren 48 17, 42 17, 48 27, W. St N.. lett. en gen50 :i5,50 30, 44 24, 924 285, 879 307 867 323, De cijfers tussen haakjes zijn dc aantallen vrouwelijke studenten Deze zijn in het totaal begrepen, evenals de niet-vollcdig ingeschrevenen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 9