EEN AFSCHEID VAN RAILS, KILOMETERS EN DE FLUIT BENDER U leest een krant van formaat! Studenten belaagden op een na laatste tram in Leiden MEI E LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 10 NOVEMBER 19i "Vf/"AT DOE JE bij een afscheid anders dan (enigszins weemoedig) terug- kijken op wat geweest is? En in het geval van de blauwe en gele tram: denken aan het aantal kilometers tussen begin- en eindpunt? Of die punten nu Leiden en Den Haag heten of 1880 en 1961, doet niet terzake. Je kijkt terug en overziet een gebied, dat zich gedurende een aantal jaren uit strekte van Scheveningen tot Volendam. Een tramwegnet van bijna 140 kilometers lang. De N.Z.H.V.M. kreeg in de loop der jaren een groot aantal tramlijnen te verzorgen. Het begon, omstreeks 1880, met de stamlijn Leiden-Haarlem die. door een wonderlijke speling van het lot, ook het eerst moest verdwijnen. De laatste tramlijn is die van Den Haag-Leiden, waaraan wij vandaag aandacht besteden. Tussen deze twee tramverbin dingen in verdwenen ook de lijnen Amsterdam-Purmerend, Amsterdam- Volendam, Zandvoort-Volendam, Scheveningen-Den Haag, Leiden-Katwijk en Rijnsburg-N oord wijk. Vele plaatsen in Zuid- en Noordhol land zijn in de periode van 1880 tot 1961 per tram bereikbaar geweest. Behalve raar de reeds genoemde begin- en eind punten van de tramlijnen konden tram- Agenda voor Leiden en Den Haag VrOfeff Het gulden Vlies, 2.30 uur: Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, boekbespre king door Clarc Lennart. Witte Rozenstraat 57a. 3-10 uur: Ba zaar vrouwelijke studentenroeivereniging J>e Vliet". Snouck Hurgronjehuis, 8 uur: Cursus muziek K. cn O. Antonius clubhuis, 8 uur: Lustrumcon- ccrt Lcidsche Mondaccordeon Vereni ging „Crescendo". Filmzaal academie, 12.20-1 uur: LAK- pauzefilms. Leiderdorp, Geref. Kerk, 8 uur: Grote zangavond. m.m.v. Feikc Asma. orgel. Ocgstgccst, Het witte Huis, 7.30 uur: Ledenvergadering aid. Rijnland Ned. Roodc Kruis. Den Haag. Kon. Schouwburg. 8 15 uur: Haagsche Comedie met Bittere ho ning-. Zaterdag Busstation, 1.20 uur: Vertrek Neder land Christelijke Reis Vereniging per H T M. voor wandeling door Wassenaar. Brcestraat 54, 10 uur: Opening mode huis „Contura" Geref. jeugdhuis. 3 uur: Arjosappel, M. W. Schakel te Noordcloos over: „Enkele scharnierpunten". Stadsgehoorzaal. 8 uur: Gymnastiek- uitvocring „Nieuw Brunhilde" Schouwburg. 8 uur: Litteris Sacrum met ,,En toen kwam dokter Frost", door Hans WeigeL Busstation. 10.03 uur: Vertrek excursie Kon. Ned. Natuurhistorische Vereniging naar Noord wij ker hout Den Burcht. 3 uur: Wandelkring Lei den. ledenvergadering. De Kleine Burcht. 3-5 uur: Receptie t.g.v. tienjarig bestaan Leidsche Mond- accordeonvereniging „Crescendo". Antonius clubhuis, 8 uur: Cabaret avond „Crescendo". Den Haag, Kon. Schouwburg, 8.15 uur: Haagsche Comedie met „De Ker sentuin". Films Casino '2.30. 7 cn 9.15 uur'. No love for Johnny '18 jaar); donderdag <7 cn 9J5 uur)Politic volgt het spoor (18 jaar». Lido (2.30. 7 en 9.15 uur): 125 Rue Montmartre 14 jaar). Luxor '230. 7 en 9 15 uur): Zonder zeden en moraal (18 jaar). Rex (2.30. 7.15 cn 9.15 uur): De scha duw van de kat (14 jaar); donderdag Kct verdachte huis. Studio «2.30. 7 cn 9.15 uur): Dieven hebben het ook moeilijk (14 jaari. Trianon (2 en 720 uur): Porgy en Bess '14 jaar) Apotheek Geopend voor spoedeisende gevallen apotheek: Van Driesum, Mare 11. tel 20406 Tentoonstellingen Leeszaal en bibliotheek Retivens. Bree- straat 27. maandag en woensdag van 1 tot 5 30 en van 7 tot aur; dinsdag van 1 tot 5 30 uur: vrijdag vin 10 tot 530 en van 7 tot 9 uur; zaterdag van 10- 5 30 u Bijkantoor chr school Obrechutraa: volw. dinsdag en donderdag van 8 30— uur nm, zaterdag 2—5 uur; jeugd: elke woensdag 2—5 uur Jeugdbibliotheek, leeszalen en biblio theek Reuvens. Plantage 6. maandag dinsdag van 4 tot 530 uur. woens dag en zaterdag van 12 tot 4 30 uur en vrijdag 'speciaal voor de groier* jeugdi van 6 30 tot 8 30 uur «avond» Academiegebouw, abstracte schilderijen collectie Krculen (tot 30 november). Het werd de reizigers niet al tijd even gemakkelijk gemaakt: instappen bij de halte in de Breestraat vereiste soms geduld, durf, lenigheid eneen slanke lijn. liefhebbers ook naar de tussenliggende plaatsen, zoals Voorschoten, Voorburg, Wassenaar, Leidschendam. de gemeen ten in de bollenstreek. Alkmaar, Velsen, Overveen, Bloemendaal. Heemstede, Edam. Kwadijk en nog andere gemeen ten reizen. De N.Z.H. heeft het niet altijd gemak kelijk gehad, doch over het algemeen ging het met de maatschappij steeds be ter. Werd aanvankelijk uitsluitend ge bruik gemaakt van de stoomtram, in 1918 verscheen het eerste tramstel op de elektrische lijnen van de N.Z.H. Het bestond uit vier rijtuigen (een motorrij tuig aan elk eind en twee volgwagens ertussen), voorzien van een indirecte schakeling. Door verschillende omstan digheden duurde het echter tot 1924 voor de geht»e lijn kon worden geëlektrifi ceerd. In de tijd van de stoomtram verrees in Voorschoten een remise, die na de bouw van een locomotief- en rijtuig- loods in Voorburg 'op de plaats van de huidige remise) niet meer werd ge bruikt. Succes De elektrificatie van de lijnen bleek in de meeste gevallen een groot succes. Velen zagen het voordeel van het bui ten wonen en een goede verbinding met de stad. Tal van nieuwe woningen ver schenen langs de lijnen, die soms enigs zins moesten worden verlegd in ver band met technische problemen. Het in wonertal van bijvoorbeeld Voorburg steeg met sprongen en het bleek dan ook spoedig noodzakelijk de dienstrege lingen uit te breiden. In de oorlogsjaren werd de bestaande dienstregeling zoveel mogelijk gehand haafd. In totaal verschenen, behalve de wijzigingsblaadjes, van mei 1940 tot juli 1944 zeventien dienstregelingen. In de zomermaanden mochten de trams Iets langer „opblijven" dan in de winter maanden. De bezettende macht was van oordeel dat de vonken van de stroom afnemers in ons verduisterde land zo veel aanwijzlglngen konden geven aan overvliegende geallieerde vliegtuigen, dat deze zich hierop konden orlenteren. Later, toen er een uitgaansverbod was ingesteld, had het vanzelfsprekend geen zin meer late trams te laten rijden. Er was een lange tijd verstreken tus sen het spannen van de eerste elektri citeitsdraden in de jaren 19091918 en Dit zullen we niet meer zien: rangeren op de Haarlemmer straat. De gele tram heeft het heel wat keertjes moeten doen en hef verkeer werd er even zo vaak door gehinderd. Zullen we spoedig wennen aan de „lege" Haarlemmerstraat? Foto N. v. d. Horst) di laatste in 1932 ilangs de stamlijn LeidenHaarlem). In die tussentijd was de N.Z.H. uitgegroeid van trajectver voerder tot streekvervoersmaatschappij. Hoeveel zouden de rails, die binnen af zienbare tijd definitief zullen verdwij nen. kunnen vertellen over wat er alzo over hun metalen lichamen heeft ge daverd De vuurwerkavonden op don derdag brachten een keur van materieel op de rails, de bloemenexpresse bracht 'na de elektrificatie van LeidenHaar lem) de Hagenaars rechtstreeks naar Lisse en de bloembollepvelden. Haar lemmers kwamen met stadsmotorrijtui- gen op Prinsjesdag naar Den Haag en op de drie-oktoberfeesten moesten zo veel mensen in de streek worden ver voerd. dat op die dagen de werkplaatsen geheel leeg waren. Oudejaar Na vandaag zal nooit meer de fluit weerklinken, die van Scheveningen tot Volendam de komst van de tram aan kondigde en die op oudejaarsavond in iedere Nederlandse hulskamer door drong. als om twaalf uur het klokken spel van de Amsterdamse Westertoren het nieuwe jaar inluidde en één van de laatste trams naar Zandvoort juist passeerde. Voor de trams van de N.Z.H is het voorgoed oudejaar geworden De eerste bus Om twee minuten over zeven gister avond vertrok de eerste bus die de tram ging vervangen van het station Leiden Chauffeur C. Dijkstra uit Leeuwarden liet ongeveer tien enigszins verbaasde reizigers voor Vooschoten instappen. Achter lijn 40 stond de bus voor Den Haag klaar. De eerste twee van de twintig bussen van gisteravond vertrok ken bijna onopgemerkt De laatste blauwe tram uit Den Haag reed om half acht onder aanhoudende fluittonen het emplacement op. To maandag blijft een deel van het mate rieel. onder bewaking van N.Z.H.-per- sonecl. op het station Leiden. Daarna wordt alles naar de sloper gebracht. Enkele reizigers wilden, na het ver trek van de laatste, in een nog niet af gesloten tram gaan zitten. Zij werden op de hoogte gebracht van het feit, dal er nooit meer een tram van Leiden naai Den Haag zou rijden. „Waarom moeten we met een bu: mee?", vroeg een dame. die kwam toe lopen. Rustig werd het haar medege deeld en kalm stapte men in de eerste (gloednieuwe) bus De heer Hasselman te Voorscho ten had er gisteravond kenne lijk schik in, dat hij en zijn zwarte poedel voor de laatste keer een tramrit maakten van Voorschoten naar Den Haag. Conducteur Af. A. van der Blom vond dit historische ogenblik een overpeinzing waard. Foto N. van der Horst Bewondering van anderen voldoening bij' U zelf... dat verwerft U met een van onze kleine, klankrijke piano's. En de prijs is nu geen hindernis meer. deskundig in klank Be/ of schrijf om onze foto-brochure nr. 60 A Leiden, Hoogewoerd 90. tel. 20097 Amsterdam Arnhem Breda Rotterdam Al wisten maar weinigen, dat gisteravond de laatste blauwe tram van Leiden naar Den Haag reed en al waren de meeste bordjes al van tevoren „ge sloopt", toch ontdekte onze fo tograaf in een onbewaakt ogen blik nog enkele ijverig schroe- vendraaiende handen. Foto N. van der Horst Jaarverslag Markt- en Havendienst Leiden behield zevende plaats V ERSCHENEN is het verslag over 1960 van de Markt- en Havendiq te Leiden. De veemarkt heeft zich in 1960 gunstig ontwikkeld. Dc a voer van runderen nam toe met 3105 stuks en die van varkens met J stuks. De schapenaanvoer liep terug van 98379 in 1959 tot 96164 in 1 Het gehele jaar heerste er op de Leidse veemarkt een levendige hanl Leiden behield de zevende plaats op de ranglijst der grote Nederlanj markten. De warenmarkten hebben in I960 te kampen gehad met ongunstige weers omstandigheden. Toch bleken de mark ten een grote aantrekkingskracht bezitten. De ontvangsten bedroegen voor de zaterdagse en de woensdagse markt respectievelijk f 15331.60 f 6.358 tegen f 15.105 en f 6.271 in De totale ontvangsten van de markt- dienst bedroegen in i960 f 120.447,90. De kaasmarkt loopt achteruit. In 1960 werd 314.165 kg. kaas verhandeld tegen 446.748 kg. in 1959 en 470.940 kg. in Er wordt steeds minder boerenkaas be reid. Opmerkelijk is het. dat de voer van Leidse kaas veel sterker te rugliep dan die van Goudse kaas. uit kan worden geconcludeerd, dat de vraag naar Leidse kaas terugloopt. Dc boom. en bloemmarkt op de Apo- thekersdij-k is van weinig beteken is meer, De kers-tbomenmarkt bereikte echter een topomzet. Minder scheepvaart De totale ontvangsten van de haven dienst liepen terug van f 41.546 28 in 1959 tot f 38-890.62 in 1960. Het scheep- T~AE LAATSTE TRAM van Leiden naar Den Haag mag dan gisteravond U een door niemand gehinderde rit hebben gemaakt, de op één na laatste tram van Den Haag naar Leiden bracht het er minder fortuinlijk af in de Sleutelstad, als gevolg van activiteiten van studenten, die blijkbaar de mening verkeerden, dat de tram, die gisteravond om twaalf over zeven aan het station te Leiden had moeten arriveren, nu echt de laatste tram was. Ze hadden zich vergist: pas om kwart voor acht snorde de laatste tram uit Den Haag in volle vaart zonder te stoppen door de Bree straat. Die voorlaatste tram kreeg ihet echter kwaad te verduren en wagenvoerder A. Planje uit Leiden zat geruime tijd met de handen in het haar. Het mooie van het geval was. dat de heer Planje als oud-wagenvoerder was ingevallen voor deze vóórlaatste dienst. Al geruime tijd is 'hij namelijk buschauffeurAls con ducteur fungeerde de Leidenaar L. Plug, die werd geassisteerd door zijn stadsge noot J. Marijt. Bij de halte Tuinstadwijk was al aantal studenten ingestapt, in een lijke steming en zwaaiend met flesjes bier. Het werd een woelige rit naar het station. De noodrem werd gebruikt, de luchtslaogen werden losgetrokken, kort om de rit verliep nu niet bepaald vol gens plan. Ter hoogte van de sociëteit Minerva nog een groepje bierdrinkende studen ten rondom een tussen de rails geplaatst tafeltje geschaard. Op het Kort Rapen burg kwam de tram ten slotte helemaal tot stilstand. Er was ondertussen al po litie aan te pas gekomen. Ten slotte gelukte het wagenvoerdci Planje toch weer de tram op gang te krijgen en omstreeks half acht, dus twin tig minuten over tijd, rammelde deze op één na laatste tram uit Den Haag het Stationsplein in Leiden op Een'kwartier later kwam de laatste tram ongehinderd binnen. Haarlemmerstraat tramvrij Laatste gele tram reed tot Wassenaar Om ktvart over zeven vertrok gister avond de laatste gele H.T.M. )-tram van het beginpunt In de Haarlemmerstraat In de richting Den Haag. De weinige passagiers wisten aanvankelijk van niets en het werd een rustige en normale rit, althans tot Wassenaar. Wagenvoerder was de beer H. P Siem uit Wassenaar, die 36 jaar lang op deze lijn dienst heeft gedaan. Op he: Rozenpl-»in in Wassenaar, nabij de remise, stopte de tram echter defi nitief. Conducteur A. M. Beijersbergen (37 dienstjaren en wonend te Wasse naar) aeelde de passagiers lakoniek mede. dai dit de laats:e tram was on hij verzocht hen over te stappen op de ge reedstaande N.Z.H -bus. Hij wenste de passagiers verder „het beste". Naar wij vernemen, is in Wassenaar onder leiding van het raadslid mr. C. A. van Gorcum een huldigingscomité ge vormd uu de burgerij met het doel het H.T.M.-personeel. dat op de lijn Leidc.-.- Wassemar-Den Haag dienst heeft gedaan, nog eens in het zonnetje te zetten. Geestelijke arbeid onder Oosterse studenten De heer A. Hofman, theologisch kandi daat. thans wonende te Leiden. Boerhaa- velaan 7. heeft met gunstig gevolg op de classis Leiden het praeparatoir examen fgelegd. De heer rtofman neemt geen beroep in overweging. Hij ontving een benoeming om als opvolger van ds. Fijn van Draat diens arbeid onder de Oosterse studenten voort te zetten. Het was gisteravond wisseling van de wacht. De bus nam defi nitief de taak over van de tram. Foto N. van der Horst. gouden verlovingsringen v. d. WATER, Daarlemmerstr. 207 heeft het. Zeer grote keuze. Op het graveren kur.t u wachten. Lt.-Coinm. Beekhuis in Leiden Zondag zullen de diensten van het Le ger des Heils te Leiden worden geleid door de heer A. C. Beekhuis, voorzitter van de Bond van gepensioneerde Heils officieren in Nederland. De heer Beekhuis behoort tot de pio niers van het leger in ons lana en is een der weinige commissioners die ons land gedurende het 80-jarig bestaan van het Leger heeft voortgebracht. Na vele aanstellingen in ons land ver bleef de heer Beekhuis vele jaren in het voormalige N.O.-Indië. Na de bevrijding uit het Japanse gevangenkamp werd hij in Londen lid van de Adviesraad, het hoge college van the Salvation Army. Ten slotte, na nog inspectiereizen in Indonesië en diverse aanstellingen in Scandinavië, volgde de pensionering van lt.-comm. Beekhuis, die nochtans in ons land vele predikbeurten vervult. vaartverkeer door Leiden nam af, der meer door het feit, dat de lijke fabrieken voor gas. en e teit door een reorganisatie bel. minder steenkolen nodig hadden doordat het huisvuil tegenwoordig as wordt vervoerd. Verwacht wordt, dat met het delijk afnemen van de woningnood het aantal woonschepen, dat ligpl heeft in Leiden, zal slinken. In totaal passeerden in 1960 14 schepen de Leidse bruggen tegen n in 1959 Evenals voorgaande jaren st de Schrijversbrug aan de top wat scheepvaartdrukte betreft, gevolgd d de Grote Ha-venbrug. Jubileumfeest in Leiden van „Rijnstreek-West" zilveren jubileumfeest „Rijnstreek-West" werd gistermiddag) een koffietafel in het Antoniusclubbk aan de Mare in de Leidse schouwbt' voortgezet. Voorzitter P. C. Paardekoper verheugd over onder de aanwezigen de heer M. Weima. directeur van markt- en havendienst te Leiden, vertegenwoordigers van de Vebo te ki nen verwelkomen. Ir. C. P. Scheepers, rijkslandbouj consulent te Rotterdam, memoreerde zijn feestrede het ontstaan en de grj van „Rijnstreek-West". Moeilijk waren de eerste jaren t«( het vertrouwen en het contact tussen) voorlichtingsassistenten en de boen moest groeien. Maar in het algemeen l de bedoeling geslaagd. In de afgelon 25 jaar heeft de bedrijfsvoorlichting rijj" vruchten afgeworpen. De groei van „Rijnstreek-West" \vë na de oorlog bijzonder sterk en well verschillende opzichten. Het ledental de activiteiten namen toe. Van de vi enigingen voor bedrijfsvoorlichting j „Rijnstreek-West" de grootste. „De voorlichting is langzamerha) naar een ander vlak verschoven," aid ir Scheepers, zoals de bedrijfseconom De heer Scheepers besloot zijn feestr een hartelijke gelukwens bestuur van de jubilerende verenigil Hierna werd de revue „Rijnstre< West 25 jaar" opgevoerd. De medew kenden waren: H. Verdegaal, Jac. r~ kleij, het echtpaar Huiberts-Dekker. i Verdegaal. Rini Vertegaal. W. Egge Paultje de Boer. De algehele leidj berustte bij de heer J. Wesselingh. Vb de muzikale medewerking zorgden „T> I Star Come.ts" onder leiding van Jl Salm uit Oude Wetering. Shell-f ilmavoncl in Leiden In het Lido-theater bood de Shell-X' derland-Verkoopmaatschapij een grot aantal genodigden gisteren een film .•ond aan. De heer J. F. Stapel, districtschef vi Den Haag, heette de aanwezigen. ond< wie jhr. mr. F. II. van Kinschot, burp meester van Leiden cn de heer B. f Koomans, burgemeester van Rijnsbun hartelijk welkom. De heer Stapel betoogde, dat 'oorstelling van enkele nieuwe films beslist geen propagandastunt de, hoewel een zeker publiciteitselem( onontkoombaar was. De ware reden echter dat cr steeds meer vragen den gesteld over de aardolie-indusl Daarom werd de Shell-filmcentrale hulp geroepen deze vragen visueel beantwoorden. De films zijn alle van goede documt lire waarde, met vele interessante pecten van de oliewinning en de „De bodem leeft" vertelde op kit ijze iets over de strijd van de i tegen de belagers van het gewas, onder de grond. Een openbaring was voor ons dj film „De lage landen" van de Neder landse cineast George Sluizer. E ei bijzonder knappe documentaire ovei de gedaanteveranderingen van d' Nederlandse bodem, zoals die zici hebben voltrokken, en over het aan deel van de mens daarin. Het dan ook geenszins verwondering, da deze film in het buitenland succe heeft geboekt. Zie voor stadsnieuwe ook pag. 9 en 15

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 4