Jlicuuie £dltsrfje (Ciouranl ZIJLSTRA DWINGT de KVP OP DE KNIEEN Commentaar stiii «r Goedkeuring plan-Luns zou een oorlog betekenen Rusland doet enig water in de wijn Proces sterfbed van Napoleon "De Kort: „Niet meer aan beleidslijnen gebonden,, Antoon Coolen overleden VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7.50 per kwartaal; 2.55 per maand: 0,59 per week. ADVERTENTIES: f 0.20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeenveertigste jaargang no. 12325 E. DIEMER CHRISTELIJKE ATlOn AAL DAGBLAD „Stantvasticf) is ahfbleoen tngn herl in lealjeospotT Uw Hond is dol op DISCUS HONDEBROOD AltUd vers, lekker per kg. 96 Cent. VLIELAND NIEUWE RIJN 50 Kabinetscrisis te elfder ure afgewend Nieuws in één oogopslag De Tweede Kamer heeft alle belastingvoor stellen van minister Zijl stra aanvaard. Dit gebeur de pas nadat de bewinds man had verklaard, dat verwerping het aftreden van het kabinet zou bete kenen. Ten slotte stemden ook de KVP- en VVD- fracties voor, omdat zij, ge zien de internationale toe stand, geen kabinetscrisis wilde riskeren. In de Algemene Ver gadering van de Ver. Na ties heeft de Indonesische minister Subandrio ver klaard. dat instemming van de volkerenorganisa tie met de Nederlandse voorstellen inzake Nieuw- Guinea oorlog zou beteke nen tussen Nederland en Indonesië. Het schijnt, dat de Ver. Staten nu trachten een compromis te vinden, hopend daarmee de inge diende resolutie voor Indo nesië aanvaardbaar te ma ken. In Moskou is verno men. dat de Sovjetunie streeft naar een radicale wijziging van haar politiek met betrekking tot de kwesties-Berlijn en Duits land. Zij zou een voorlopig akkoord met het Westen willen sluiten over een nieuwe status voor West- Berlijn. Daarna zouden regelingen tot eerbiediging van de Oostduitse soeve reiniteit moeten worden getroffen, waarna ten slot te een vredesverdrag zou dienen te worden gesloten. Zes ton van de ver duisterde acht ton (door de bankemployé van de Amsterdamse Bank, in samenwerking met een Fransman) is achterhaald kunnen worden door hoofd inspecteur Postma van de Amsterdamse cen trale recherche Hij heeft onderzoekingen verricht in Duitsland, Zwitserland en Spanje. Een commissie uit het Franse parlement, die een onderzoek heeft ingesteld in gevangenissen en con centratiekampen voor Al gerijnse nationalisben in Algerije, is tot de conclusie gekomen, dat in minstens twéé kampen gevangenen lichamelijke mishandelin gen hebben ondergaan. In Albanië heerst een stemming van paniek. Er zijn rantsoeneringsmaat regelen getroffen en de be volking is ervan op de hoogte gesteld dat in ge val van gevaar alle weer bare mannep en vrouwen zich als gemobiliseerd moeten beschouwen. im EEN'ZEBRA-OMLOOP"!!! (Van onze parlementsredactie) TTET Tweede-Kamerdebat over de belastingontwerpen is gistermiddag T T geëindigd met een nederlaag voor de KVP-fractie en een moeilijk be vochten overwinning voor minister Zijlstra. De bewindsman van finan ciën kon de buit pas binnenhalen nadat hij had verklaard: „Een verwer ping van de twee belastingverhogingen of ook maar van één daarvan is voor mij én de andere leden van het kabinet onaanvaardbaar". Daarmee was de kabinetskwestie gesteld en kwam de Kamer voor het eerst sedert december van het vorig jaar weer in een echte crisissfeer. De KVP-fractie, die onder leiding van dr. Lucas de zaak op de spits had gedreven, ging echter te elfder ure door de knieën. Mopperend kondigde haar fractie leider dr. De Kort aan, dat hij en de zijnen voor het overgrote deel vóór beide verhogingen zouden stemmen op grond van het motief, „dat de we reldsituatie, waaruit de kwestie Nieuw-Guinea niet valt los te maken, een kabinetscrisis nauwelijks gedoogt". Enkele KVP-ers zouden voorstemmen omdat ze het met de minister eens zijn. Beide belastingverhogingen werden ten slotte zonder hoofdelijke stemming aanvaard met alleen de stemmen van staatkundig-gereformeerden. pacifisten en communisten tegen. Het voorstel tot verlaging van de loon- en inkomstenbe lasting per 1 juli 1962 en tot handhaving gedurende '62 van het huidige tarief de vennootschapsbelasting -haalde met algemene stemmen de eindstreep. Of de verhogingen zouden zijn verworpen dus een kabinetscrisis zou zijn ontstaan als de K.VP. met overgrote meerderheid tegen zou hebben gestemd, bleef een open vraag. De verklaring, waarmee dr. De Kort de aftocht blies, was intussen politiek nogal geruchtmakend. Sprekend dus voor het overgrote deel van zijn fractie merkte hü op: „Wij stemmen voo verhogingen maar los van de beleids overwegingen van de minister van fi nanciën". En dreigend voegde hü daar aan toe. „Bü de behandeling van ko mende wetsontwerpen zullen wij ons niet aan deze beleidslijnen gebonden achten". Betekende dit, dat de K.VP.. fractie op enkele uitzonderingen na In zijn woning te Waalre (N.B.). gisteravond onverwacht overleden de schrijver Antoon Coolen. Hij is 64 jaar jaar geworden. De heer Coolen is getroffen door een hartaanval. Hij was herstellende van verwondingen, die hij enige weken ge leden opliep toen hij uit een rijdende trein viel. Hij kreeg toen een zware her senschudding en wonden aan de rug. (Zie ook pagina 15) Koninklijk Paar zendt telegram Koningin Juliana en prins Bernhard hebben aan koningi Elizabeth va Enge land een telegram van deelneming ge zonden naar aanleiding van de orkaan, die Brits-Honduras heeft geteisterd. In het telegram zegt he Koninklijk Paar diep geschokt te zijn door de ramp, die Honduras heeft getroffen. Het be tuigt zijn deelneming aan de getroffen gezinnen. hk de zebraregels hebben hun litzonderingen. Een voetganger j niet op minder dan dertig meter afstand van een. zebra de meg oversteken. Uitzondering één: bij een tram- of bushalte mag het wel. Uitzondering twee. een voetganger hoeft de rijweg niet over te steken om een ze bra te bereiken. Hij is dus niet eerplicht om van A via Be naar D te lopen. Hij mag va iaar D gaan. maar het verkeer boeft hem dan geen voorrang te verlenen, zodat uitkijken ge boden ia. Overjas 1962 Royaal - en modieus Aparte s.tijl. Brixon afe (jjPïczézstt. Hoogstraat - Leiden zo ongeveer haar vertrouwen in het fi nanciële beleid van het kabinet opzegt? De heer De Kort zei verder er verbaasd over te z(Jn, dat de regering zulke zware politieke gevolgen aan een verwerping van de belastingverhoging meent te ten verbinden. Ook de regering heeft In Garmisch Partenkirchen wordt al geskied. In Duitsland heeft de winter zich nu definitief genes teld. Vooral over het Zwarte Woud. in de Eifel en in de bergen van Hessen ligt al een flink pak sneeuw. immers haar verantwoordelijkheid met het oog op de Internationale situatie? Behalve de K.V.P. zwichtte ook de V.V.D.4ractie voor de regering. De heer Van Leeuwen (lib.) deed dat al voordat de minister van financiën het „onaan vaardbaar" had uitgesproken. Dit ging de liberale fractieleider prof. Oud ech ter te ver. Hij verzocht de minister een duidelijk antwoord te geven op de vraag of met betrekking tot een eventuele ver werping van de belastingverhogingen de portefeuille dan wel de kabinetskwestie zou worden gesteld. Dit achtte de heer Oud van overwegend belang voor het nemen van de uiteindelijke beslissing. Tevoren had ook de socialistische aan voerder mr. Burger naar de politieke consequenties van een verwerping ge ïnformeerd, maar daarop antwoordde een voorzichtige prof. Zijlstra slechts met: „Bc wil er geen twijfel over laten bestaan, dat de regering aan haar wets ontwerpen meent te moeten vasthouden". Na de vraag van prof. Oud sprak de be windsman zich echter duidelijk uit. Het „onaanvaardbaar" klonk namens het he le kabinet, en daarop verzochten de he ren Oud en De Kort om schorsing van de beraadslagingen zodat de fracties ge legenheid zouden hebben hun standpunt te bepalen. Na bijna drie kwartier werd het defoat heropend en kwam de heer De Kort met zijn capitulatie-verklaring. Door de P.v.d.A. en A.R. werd gister middag niet of nauwelijks meer aan het debat deelgenomen. De standpunten van deze fracties lagen woensdag reeds min of meer vast: zij konden met de belas tingverhogingen akkoord gaan. Wel vroeg iedereen zich af: als de K.VP. voet bij stuk houdt en de aanvaarding van de verhogingen dus een dubbeltje op z'n kant wordt, zullen de socialisten dan uit politieke overwegingen tegenstemmen om zodoende een kabinetscrisis te ont ketenen? De houding van de c.h.-fractie was eerst nog niet helemaal duidelijk. De heer Van de Wetering had woensdag ernstige bezwaren (tegen vooral de olie belasting) aangevoerd en hij herhaalde die gistermiddag nog eens. Maar hij be sloot met te verklaren, dat ..het grootste deel van de c.h.-fractie aan de hand van *s ministers antwoord wel overwegen wil, of er voldoende aanleiding bestaat hun stem aan de voorstellen te onthou den". Daarmee werd duidelijk, dat ook de christelijik-historischen hun kritiek niet op de spits wilden drijven. Voor vervolg zie pagina 11 Een veertigtal leerlingen van Haagse middelburc scholen heeft van morgen tussen acht uur en half negen een demonstratie gehouden tegen het gebruik van atoombommen. De kinderen gingen op het drukke kruispunt Anna Paulownastraat—4,aan van Mecrdervoort midden op de rijweg zitten. Nadat vrachtwagens van de politie waren gekomen, werden de jongelui stuk voor stuk naar de auto's gesleept, waarbij zij geen vin verroerden. Alle arrestanten werden onmiddellijk verhoord t voor de officier van justitie geleid. Hun berechting zou nog heden middag geschieden. Sabel gekletter van Subandrio INDONESIË heeft in de Algemene Vergadering der Verenigde Na ties te New York gisteren verklaard, dat Indonesië het recht heeft de Ne derlanders met geweld uit Nieuw- Guinea te verdrijven, zo de V.N. in stemmen met de Nederlandse voor stellen. Dit zou dus oorlog beteke nen tussen twee soevereine staten, aldus zeide de Indonesische minister van buitenlandse zaken, Subandrio. Dit is geen bedreiging en geen sabcl- gekletter. Dit zijn naakte feiten, zeide de minister. Hij voegde eraan toe, dat het Indonesische volk de oorlog beu is, en nog steeds lijdt onder de gevolgen van de koloniale oorlog. Maar als het Eerst gesprek over Berlijn De Sowjctrcgcring is in zoverre teruggekomen van haar standpunt inzake de Berlijnse kwestie dat zij bereid is vóór dc ondertekening van Duits vredesverdrag tot over eenstemming over de status van West-Berlijn te geraken, aldus is van gezaghebbende zijde in Moskou ver nomen. Tot nu toe heeft dc Sowjetunie zich op het standpunt gesteld dat een vredes verdrag diende te worden gesloten, en dat het probleem Berlijn op basis van dit verdrag moest worden opgelost. De westelijke mogendheden zijn reeds vam dit jlan in kennis gesteld. Hoe. wan neer en onder welke omstandigheden dit is geschied is vooralsnog niet bekend. Het Russische plan zou vier punten omvatten De vier bezettingsmogendheden de Sovjetunie, de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk bereiken overeenstemming over een nieuwe sta tus van West-Berlijn die de vrijheid van de bewoners cn de vrijheid van verbindingen met het Westen waar borgt. Oost-Duitsland en de Sowjetunie sluiten een afzonderlijk verdrag, waar bij OostrDuitsland zich verplicht da nieuwe status van West-Berlijn te eer biedigen en de waarborgen onderschrijft. De westelijke mogendheden, ook West-Duitsland, aanvaarden dit verdrag en zullen de soovereiniteit van Oost- Duitsland eerbiedigen. Het sluiten van een Duits vredesver drag. Waarnemers in Moskou geloven dat de Sowjet-mlnlster van buitenlandse za ken Gromyko donderdag zün Oostdnitse ambtgenoot dr. Lothar Bolz van het plan op de hoogte heeft gesteld. Premier Chroesjtsjef heeft de Westdnltse ambas sadeur Dans Kroll ingelicht, die onge veer te/elfder tijd als dr. Bolz werd ont vangen. Kroll vertrekt binnenkort naar Bonn voor besprekingen met bondskanselier Adenauer alvorens deze naar Washing ton gaat. geen andere keus meer heeft, dan de koloniale oorlog te hervatten om zijn onafhankelijkheid te voltooien, zal het daarvoor niet terugdeinzen. Dit is geen vraagstuk van dekoloni satie, maar. een geschil tussen twee soevereine landen. Als deze vergade ring de Nederlandse ontwerp-resolutie die ten doel heeft het gebruik van geweld door een koloniale mogendheid om een deel van Indonesië te bezetten te wettigen dan houdt dit in, dat Indonesië het recht heeft de Ifederlan- ders met geweld te verdrijven. Het voorstel is schijnbaar zeer edel moedig en mr. Luns noemde het uniek en nieuw, maar Indonesiës onafhankelijkheid was niet het gevolg van een edelmoedig kerstcadeautje van de Nederlanders. De ontberingen van de Japanse bezetting verbleken bij de wreedheid van Nedet- Iand. Zelfs nadat Nederland Indonesiës onafhankelijkheid erkend had. zetten dc Nederlanders de koloniale politiek van ondermijning der jonge republiek voort. Mr. Luns heeft heftige anti-Indonesi sche gevoelens en zal elke gelegenheid tot het uitertte uitbuiten om Indonesië en het Indonesische volk te vernederen. In 1955 nam hij tijdens de conferentie van Genève vakantie om de Indonesiërs te vernederen. Hij moet zich schamen over zijn verklaringen betreffende het nieuwe van Nederlands belangeloze dekolonisa tie als hij gesteld wordt voor zijn eigen daden van nog niet zo lang geleden. Als hij werkelijk zo edelmoedig en vooruitstrevend is, waarom voert hij zijn voorstel dan niet uit met betrek king tot de Nedërlandsc koloniën Cura cao en Suriname, die elke minuut hun bevrijding uit dc slavernij verbeiden. Zijn voorstellen hebben niets met edel moedigheid te maken, de huidige wer kelijkheid moet hem vroeg of laat dwingen zijn oude koloniale politiek op te geven. Maar zelfs in dit opzicht is Nederland achter bij andere koloniale mogendheden en het houdt nog steeds vast aan zijn koloniën Curacao en Suriname. Compromis voorgesteld Wanneer het gunstige politieke kli maat, waarin Nederland bereid is af stand te doen van dc macht in West- Irian, op de gunstigste wijze wordt ge bruikt, en wanneer beide partijen op recht wensen het geschil op te lossen, (Zie vervolg op pagina U| TAE TELKENJARE gebruikelijke botsing tussen volksvertegenwoordiging en regering is dan dit jaar vroeg gekomen. Wij moeten metterdaad van een gebrui kelijk gaan spreken. Waaraan het liggen moge, maar wanneer regering en volks vertegenwoordiging enige tijd met elkaar in vergadering zijn, worden de verhou dingen gespannen, en een botsing dreigt. De verklaring ligt voor de hand. Afgezien van allerhande menselijke factoren die hier meespelen, is daar liet feit, dat een bevredigende afweging van rechten en be voegdheden van enerzijds de regering anderzijds de volksvertegenwoordiging al moeilijker wordt. De omstandigheden leiden er«oe. dat een regering gemakke lijk aan sterkte kan winnen. Zij voert het beleid nadat zij eerst al met veel zorg en pijn in het leven is geroepen. Kan een volksvertegenwoordiging iets in redelijk heid tegenover haar uitrichten? liet antwoord op deze vraag mag beves tigend luiden, mits de volksvertegenwoor diging werkelijk de redelijkheid in acht neemt. Maar botsingen worden bevorderd wanneer hetzij de regering, hetzij dc volksvertegenwoordiging de grenzen der redelijkheid uit het oog verliest cn on redelijk wordt. Dit laatste was, dunkt ons, gisteren met de volksvertegenwoordiging het geval. Dc minister van financiën, het was hem toe vertrouwd kon het regeringvstandpunt met sterke argumenten verdedigen. Maar voor deze argumenten doof, wilde men hem blijkbaar een „onaanvaardbaar" op wat vanuit de Kamer werd bepleit, ont wringen. Welnu, men kon het, zelf doof voor de argumenten, krijgen. De fout lag dit keer bij wie het zover liet komen. Nogmaals, allerlei omstandigheden brachten het met zich, dat een juiste sa menwerking tussen regering en volksver tegenwoordiging moeilijk bereikbaar is. Maar bereikbaar is ze niettemin. Doch dan in sfeer van redelijkheid. Dankbaar mogen wij zijn, dat van het regeringsbeleid, zoals wij dit kennen, het financiële cn het economische deel in sterke handen ligt. Daarmee zeggen wij niets ten kwade van andere bewindslie den. Maar om deze beide sectoren ging het ditmaal, zoals in meer situaties. Ook het financiële cn economische beleid moet. in deze tijd evengoed als in elke andere, in wijsheid en met een vooruit ziende blik worden gevoerd. Wie daaraan wrikt, zal onder ons volk weinig waar dering ontmoeten. Dankbaar zijn we, dat een crisis, als gisteren dreigde, ons toch nog is bespaard geworden. Hebt U „Dat zit zo" al? Zie bon op de advertentiepagina's Crfta) „Ik veronderstel, dat u nog niets hebt gehoord van de ouders van het kleine meisje, dat van huis is weggelopen. J3ovcn West-Europa en het aangrenzen- -*-* dc oceaangebied bevindt zich een groot lagedrukgebied. Hierin is het het algemeen rustig weer en in de nacht treedt op plaatsen, waar weinig bewol king aanwezig is, een flinke afkoeling tot beneden het vriespunt opt waarbij mist ontslaat. Dit was de afgelopen nacht onder meer in Engeland het geval. In ons land werd het niet zo koud, tengevolge nan beutol- king, waaruit vooral in de kustgebieden nog flinke buien vielen. Voor de ingang van het kanaal lag vanmorgen een cen trum van het lagedrukgebied, dat ver moedelijk naar frankrijk zal bewegen. In verband hiermee ziet het er naar uit dat het de komende nacht in ons land ta melijk helder zal zijn, waardoor de tem peratuur plaatselijk tot beneden het vriespunt kan dalen. Daarbij zal zich mist vormen. In >;erband met de onstabi liteit van de lucht kan er hier en daar een bui vallet, in hoofdzaak in de kust gebieden. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Koude nacht met plaatselijk vorming van mist b(j temperaturen om bet vries punt. Morgen overdag lagere tempera turen dan vandaag. Hier en daar een bui Zwakke tot matige wind uit zui delijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 1 november: zon op 7.52, or»- 69 J^7 l\\ Tendens: langzaam stugena HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur II |i-: lil WAT IS HET ware sterfbed Sedert 1956 staat in het mens de klager, majoor van Napoleon? Staat het museum een ijzeren bed, dat Raoul Retif die ook een bed in het legermuseum in de aangeduid wordt als het bed nit de tijd van Napoleon be- Dóme des Invalides, in Wa- waarop Napoleon stierf op zit, zei: „ALs ik een kaartje terloo in België of nog ergens St. Helena in 1921. Ook in koop in Des Invalides om het anders? Deze vragen werden een museum in Waterloo sterfbed van Napoleon te gisteren gesteld in een Fran- staat een ijzeren bed dat het zien, wil ik er zeker van zijn se rechtszaal in een civiele sterfbed van Napoleon wordt dat ik ook het werkelijke zaak tussen een particulier en genoemd. sterfbed zie. Er heerst nu het legermuseum. De advocaat die sprak na- verwarring en het museum opgehelderd". Hij vroeg het hof het mu seum te verbieden het bed te vertonen als het sterfbed van Napoleon. De advocaat van het mu- dit te rectificeren en niet het hof". Hij wees erop dat er geen bewijzen zijn aangevoerd voor de stelling dat het bed in het museum niet het bed seum zei: „Deze zaak ligt niet is waarop Napoleon in bal- binnen de jurisdictie van het Ungschap ls gestorven. Nice Frankfort MUnchen Zurich h. bew. onbew

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1