ïïieume £riJt$dje (üourant Kamer sceptisch over s belastingverhogingen Commentaar Verdachte er nu in auto vandoor Luns vol moed, Schürmann optimistischer nog Dr. Lucas (kath. v.): De druk is al te zwaar <E President van Ecuador neemt de benen Garuda loste schuld aan KLM af luliii WOENSDAG 8 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 1819 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0.59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (By contract belangryke korting). POSTREKENING: 58938. Tweeënveertigste jaargang no. 12323 CHRISTEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD .Stantvastich it ahrblrsto tngn bert ia UgljeospotT BRAND IN HOLLYWOODt Wilde dieren op straat Zie pagina 7 (Van onze parlementsredactie) TYE Tweede Kamer heeft zich gistermiddag tijdens de algemene finan- ciële beschouwingen soms vrij kritisch uitgelaten over het beleid, dat minister Zijlstra blijkens de jongste rijksbegroting en miljoenennota voor 1962 denkt te voeren. De kritiek gold met name de belastingverhogingen, waarmee de minister het wegvallen van de Amerikaanse militaire hulp wil dekken. De daartoe ingediende wetsvoorstellen (bijzonder invoerrecht op minerale oliën, verhoging vennootschapsbelasting) waren gisteren nog niet aan de orde, zodat er nog niet veel over kon worden gezegd. Toch deelde de KVP-er dr. Lucas reeds mee, dat zijn fractie „voorshands bepaald af wijzend" tegenover de voorgenomen verhogingen staat, omdat ze vindt dat ons volk fiscaal al zwaar genoeg is belast Op het landgoed ,J)e Hut" bij Arnhem is een twee daagse veiling gehouden van een grote hoeveelheid antiek uit het bezit van wijlen J. A. baron en baronesse Van Heec- Veren van Molecaten. Een no tenhouten secretaire Louis XVI met zwarte lakpanelen werd ver- kocht voor 5700 gulden.... De heer Van de Wetering (cJi.) be waarde nog het stilzwijgen over de be lastingverhogende maatregelen. „Maar", zo merkte hy op, „de minister mag daaruit niet de conclusie trekken .dat ik er veel waardering voor heb". De heer Van Eysden (a.r.) wees erop, dat wan neer de verhogingen (waarmee een be drag van f 135 min. is gemoeid) niet doorgaan, het begrotingstekort (voor '62 j geraamd op f 275 min.) tot f 410 min. zou stygen. „Waarom", zo vroeg hy zich amu I af, „is onder de huidige conjuncturele §£•1 I omstandigheden een begrotingstekort i van f 275 min. wel aanvaardbaar, maar een tekort van f 410 min. niet?". De liberaal Van Leeuwen stond „zeer kritisch" tegenover de belastingverzwa ring en hij betwyfelde of minister Zijl stra met zijn voorstellen wel op de goede weg is. Ui*, het oogpunt van een gezond financieel evenwicht een versterking van de belastingmiddelen zeker niet no dig. De besparingen zijn immers hoog M Nieuws in één oogopslag Tijdens de algemene financiële beschouwingen in de Tweede Kamer heeft de KVP-woordvoerder, dr. Lucas ernstige bezwaren gemaakt tegen de door mi nister Zijlstra voorgestelde verhoging van de belas ting op minerale olieën. De voorzitter van de A-R.-party, dr. Berghuis, heeft scherpe kritieke gele verd op hert manifest van het comité „Verzoening Nederland - Indonesië", waarvan zijns insziens de teneur vertroebelend werkt omdat de nadruk niet ligt waar zij behoort, nl. op Nieuw-Guinea. Minister Luns (die in New York is gearriveerd) heeft verklaard, dat hij verwacht, dat de Ameri kaanse delegatie in de Verenigde Naties haar stem zal geven aan het Nederlandse voorstel inza ke Nieuw-Guinea. De hoop bestaat, dat de resolutie vereiste tweederde meerderheid zal krijgen. Miljoenen dollars scha de zijn het gevolg van een enorme brand in Holly wood. waar vele filmster ren hun peperdure huizen in de vlammen zagen op gaan. Het gevaar voor verdere vernieling is nog niet geweken. Meer dan tweeduizend personen zijn geëvacueerd. Naar het oordeel van president De Gaulle is het einde van het Algerijnse vraagstuk nu in zicht. Hij zei dit tijdens een rede op Corsica. Over de inhoud daarvan toonde de premier van de voorlopige Alge rijnse regering, Ben Khed- da, zich voldaan. Voor de vierde achter eenvolgende maal is dr. Konrad Adenauer geko zen tot bondskanselier van West-Duitsland. Hij had 250 stemmen nodig, hij kreeg er 259. Adenauer heeft zoals bekend aange kondigd niet de gehele parlementaire periode te blijven als kanselier. Op een in het Krem lin gehouden persconfe rentie heeft premier Chroesjtsjef o.m. gezegd, dat de Sowjetunie zal doorgaan met het nemen van kernproeven zolang het Westen dit ook doet. Hy heeft geduld met het sluiten van een vredesver drag met Oost-Duitsland, „maar dat duurt niet on eindig". rol be Ook vandaag slaagde de politie er niet in, de oekhw^ voortvluchtige student Boudewyn H., verdacht van moord, op te sporen. ta op lie betr1 het we de do Het Nationale Congres van Ecuado- heeft vanmorgen vroeg vice-ipresident Carlos Arosemena uitgeroepen tot pre sident nadat president Vèkisco Jose Maria Belasco Ibarra zijn ambt neerge legd had en zijn toevlucht had gezocht in de Argentijnse ambassade Volgens radioberichten uit Quito wer den Arosemena en een groep senato ren en afgevaardigden, die gisteren met hem gevangen gezet werden op bevel van Ibarra, onmiddellijk vrijgelaten. Zij hebben een zitting van het Congres bij eengeroepen om de ernstige politieke crisis tot een oplossing te brengen. De leiders van het leger zouden voor gesteld hebben dat Camila Gallegos Toledo, president van het hooggerechts hof benoemd werd tot opvolger van Ibarra. Maar de afgevaardigden namen een besluit ten gunste van Arosemena, de grondwettelijke opvolger. Het is nog niet bekend of het leger Arosemena, die links georiënteerd is, zal aanvaarden. Het aftreden van Ibarra kwam terwijl honderden door de stra ten van Quito zwierven en demon streerden tegen de president. genoeg. Ook andere sprekers onder streepten dit. Of de verhogingen om conjuncturele redenen gewenst zijn, blijft voor de heer Van Leeuwen een open vraag, maar juist daarom zou zi. het voorbarig zyn reeds nu een beslis sing te nemen over met name de ver hoging van de vennootschapsbelasting. De heer Van Dis (s.g.) was teleurgesteld over de verhogingen en vond het vooral onjuist, dat ze alleen op het bedryfsle- ven zullen drukken. De dekking van de verhoogde defensie-uitgaven kan volgens hem gemakkelijk worden gevonden in een beperking van andere staatsuitgaven. Er word*, immers nog veel te veel „van de grote boom geleefd". (Zie vervolg op pagina 11) Een storm, erger dan Athene ooit heeft meegemaakt, heeft in de Griekse hoofdstad en de buiten wijken 39 slachtoffers geëist, meer dan driehonderd mensen ge wond en vijfduizend bewoners dakloos gemaakt. De geestelijke zowel als de materiële ontredde ring is zeer groot. Een oude vrouw, besmeurd door de modder van de overstromingen, treurt te midden van de puinhopen om haar omgekomen man. De moord op Theo Mastwijk HET gehele politie-apparaat van Nederland kijkt uit naar de achttienjarige student Boudewijn H., die verdacht wordt van moord op Theo Mastwijk. Maandagavond wist de jongen te ontsnappen uit het po litiebureau in Baarn waar hij juist verhoord was. Sindsdien heeft men gemeend hem in verschillende plaat- herkend te hebben, maar nog Nieuw-Guineadebat hedenavond MINISTER Luns zal waarschijnlijk vanavond 9 uur Ned. tijd de plannen met betrekking tot Nieuw- Guinea in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties toelichten en men verwacht, dat zijn Indone sische ambtgenoot, Subandrio, bin nen vierentwintig uur zal antwoor den. Mr. Luns kon bij zijn vertrek van Schiphol gisteravond niet zeggen hoe de stemming over zijn plan zou uitval len. In een organisatie van 103 leden is er altijd kans op verrassingen. Hij was persoonlijk vol goede moed. Mocht de behandeling heden nog niet begin nen, dan zou dit minister Luns niet onwelkom zijn, omdat het hem nog even tijd zou schenken voor verken ningen. De ambassadeur in de Verenigde Sta ten, dr. J. H. van Roijen, was voorne mens nog dezelfde nacht met mr. Luns te bespreken of het wenselijk was in Washington nog eens contact te zoeken met de Amerikaanse regering. De V.S. hebben grote waardering voor het Ne derlandse plan, maar op de vraag hoe Amerika zou stemmen, durfde mr. Luns zich niet uit te laten. Verzoening Hij was niet $rg te spreken over het manifest van het z.g. comité „Ver zoening IndonesiëNederland". Het wekt de indruk alsof van Nederlandse zijde sinds 1949 de verhouding met Indonesië is vertroebeld, maar die vertroebeling dat kan men in alle fairheid niet ontkennen is juist veroorzaakt door Indonesië. In het manifest wordt de indruk gewekt dat Indonesië toenaderingspogingen Meerderheid (2/3) voor ons land heeft gedaan. Dat is niet juist. Van die zijde blijft men op het oude stand punt staan. In Indonesië is alleen het woord van de president in de politiek doorslaggevend. Dat spreekt niemand tegen". Evenals trouwens sommige leden van het comité zelf, vroeg de minis ter zich af of het manifest mei op een gelukkig moment was ingediend. Het ondergradft het Nederlandse stand punt en niemand kon dus verwachten dat de Nederlandse regering het ge- zou toejuichen, aldus de mi- In New York heeft onze vaste afge vaardigde bij de V.N.. mr. C. W. A Schürmann, de reacties van de V.N.-de- legaties „hoogst bevredigend" genoemd. De Indonesische functionarissen in New York vertellen rond, dat hun regering tot militair optreden tegen Nieuw-Guinea zal overgaan als de Al gemene Vergadering de Nederlandse resolutie aanvaardt. „Dergelijke be dreigingen moeten niet al te ernstig worden opgevat". Er zouden i moeilijkheden ontstaan als de resolutie niet aanvaard wordt. Een aantal landen, die de Indone sische aanspraken steunden, hebben „in hoge mate waardering" voor de Nederlandse resolutie, zelfs al kunnen zij er niet voor stemmen, o.a. zou India daartoe behoren. Als de delegaties alle hun vertrou welijke beloften zouden nakomen, zou Nederland mogen verwachten, dat de Vergadering met de vereiste meerder- TSiet verkwanselen Nederland, zo zei mr. Schürmann, heeft altijd verklaard niet bereid te zijn het recht van het Papoea-volk te verkwanselen voor welke econo mische voordelen dan ook. In ieder geval heeft Nederland nooit veron dersteld, dat Indonesië van plan zou zijn een vergoeding te betalen voor de bijna twee miljard dollar genaaste Nederlandse belangen en bezittin gen. „Zelfs al zijn zij dit van plan, dan zijn wij niet bereid deze schade vergoeding aan te nemen in ruil voor het overleveren van de Papoea's aan Indonesië". Mr. Schürmann noemde het eeuwenoude truc van leiders, die binnenlandse moeilijkheden kampen, een volk achter zich te verenigen door buitenlandse kwesties op te werpen. De Nederlandse zakelijke belangen in Nieuw-Guinea zijn vrijwel nihil De derzoekingen naar olie zijn gestaakt vierduizend arbeiders der oliemaatschap- pUen zijn naar Indonesië teruggekeerd Thans heeft Subandrio verklaard dat zyn de Ne- Rusland tegen De Russische afgevaardigde S. G. La- pin heeft bij een debat over Afrika het plan-Luns afgekeurd. „Niemand zal zich laten misleiden door de huidige ma noeuvres van de Nederlandse regering' zeide hij. Hij drong erop aan het ver trek der Nederlanders uit Nieuw-Guinaa te eisen en betoogde, dat het plan-Luns erop gèricht i* de Nederlands» heersing te handhaven. steeds is men er niet in geslaagd hem te arresteren. Voordat de politiemannen, die hem terugbrachten naar zijn cel, wisten wat er gebeurde, had Boudewyn H. in de nacht van maandag op dinsdag de benen genomen- Hij verdween in het achter het buerau gelegen bos, dat hij op zyn duimpje moet kennen, en de schoten die op hem gelost wer den, troffen geen doel. Tot dusver heeft H. elke schuld in de moordzaak ontkend, maar de politie ziet in deze vlucht een indirecte schuldbekentenis. Het eerste teken van leven werd ge vonden door een bediende van een ben zinepomp in Baarn. Hij vond het blauwe colbertjasjje van de verdachte dat ge scheurd en vol modder langs de weg lag. Kennelijk heeft de drager het weg geworpen, omdat hij er zeer gemakkelijk door te herkennen zou zyn. Even later kwam de melding binnen, dat bij een boerderij, dicht bij het pompstation, een regenjas was otnvreemd. Men neemt aan. dat H. de diefstal pleegde en zijn col- bertjje voor de regenjjas verwisselde. Gisteravond.nadat men hem in Maar tensdijk had gesignaleerd, werden in het park van het ouderlijk huis fan Bou dewijn, huize Canton, pistoolschoten ge hoord, Volgens twee jongens snelde een donkere figuur uit de bosjejs naar een auto die met draaiende motor stond te wachten. Zodra de passagier ingestapt was, reed de auto in volle vaart weg. Op het zelfde moment renden een aantal rechercheurs de weg op an losten enkele schoten, die geen doel troffen. Het zoe ken is nu naar een donkere personen- IN DE BUURT Het zoeken heeft zich tot dusver ge concentreerd in de gemeenten Maartens dijk, Bilthoven, Zeist, Soest en Baarn. Hoofdinspecteur G J. Backer van de Baarnse politie heeft verklaard, van me ning *e zijn. dat de ontsnapte zich nog in dit gebied moet bevinden. In de vyf gemeenten zijn extra patrouilles inge zet. De kans. dat Boudewyn zich naar het ouderlijk huis zal begeven, acht de hoofdinspecteur niet uitgesloten. De villa wordt dan ook streng bewaakt. Omstreeks kwart voor tien gisteravond ontstond er in het Baarnse politiebureau enige beroering, toen er enkele schoten werden gehoord. Politiemannen trokken, voorzien van handboeien en met het pistool los in de holster, het dorp in. Na enige ogenblikken keerden zij onver richter zake terug en vertelden, dat het geluid door de uitlaat van een auto moest zijn veroorzaakt. Bijna vier uur heeft de Amsterdamse politie gisteravond gezocht naar de ont snapte Boudewyn H.. die volgs een betrouwbare ti pvan een burger om streeks zes uur zou zyn gesignaleerd bU de spoordyk in de omgeving van de Parnassusweg. Dfie politiehonden en een aantal politiemannen in politieauto's zochten het door de Amstelvecnseweg, Parnassusweg. ZuidelUke Wandelweg en de Boeleweg bij het nieuwe ziekenhuis van de Vrye Universiteit omsloten ter rein fa, doch tegen half elf werd het koude speurwerk gestaakt. Men had niets gevonden. Een van de hondengelei ders kwam nog tot zijn middel in het water van een sloot terecht. LOOS ALARM De burger, die met zUn hond by de spoordijk was gaan oefenen <er is daar een politiehondenschool). zag omstreeks zes uur een jongeman lopen, die volgens zijn zeggen precies leek op het portre" van Boudewyn H. dat hij na thuiskomst in de krant zag. Hy waarschuwde onmid dellijk de politie, die pas tegen half ze ven ter plaatse kon zijn. Indien de gesignaleerde inderdaad de gezochte Boudewijn H is gewees*. acht dc politie het waarschijnlijk dat hij ln de verstreken tyd naar een andere plaats in Amsterdam is gevlucht. In ieder geval blijft ook de Amsterdamse politie attent op de vluchteling, die in de hoofdstad veel vrienden heeft. CORDON Personeel van de Koninklijke Mare- cnaussee uit Soestdyk cn politiemannen uit Baarn heben sinds vanmorgen acht uur post geva', op diverse punten ln Baarn. De politieautoriteiten houden er rekening mee dat de voortvluchtige Voor vervolg de pagina 11 De legeroefening „Loop Door 2" die deze week gehouden wordt, bestaat uit een strijd met parti- sanen. Vijftig krijgsgevangen officieren werden in Stroe in goederenwagons geladen, na een rit van vier uur even voorbij Venlo door verzetsstrijders be vrijd, naar het hoofdkwartier gebracht en vervolgens in groep jes van drie weggestuurd om uit het vijandelijke gebied te ontkomen (zestig kilometer lo pen. De foto toont het mo ment waarop de partisanen hun kameraden uit de trein bevrij den. Twee bewakers liggen ge troffen op de grond. (Verslag op pagina 7). Naar de K.L.M, mededeelt, Is de res tantschuld ten bedrage van 2J59.000 gulden van de Garuda Indonesian Air ways aan de K.L.M. gisteren voldaan. Deze som vormde het resterende deel van de vordering, welke de K.L.M. op de Garuda had als uitvloeisel van het destyds gesloten Garoeda-contrac*. ter assistentie van Indonesische luchtvaart maatschappij. De totale schuld, welke in 1959 rond 5.000.000 gulden beliep, is thans dus geheel voldaan. TLTET ONTSTELTENIS moet ieder ken- nis genomen hebben van de Baarnse moordzaak: jonge Jongens die in koelen bloede een van hun vrienden schijnen te hebben vermoord, omdat ze bevreesd wa ren dat hij zijn mond voorbij zou praten. Een moord die zo geraffineerd is opgezet, dat slechts toevallige omstandigheden de zaak aan het rollen hebben gebracht. Los van de spectaculaire ontsnapping die nu de gemoederen bezig houdt, lijkt dit alles bijzonder veel op het geval van enkele weken geleden toen ontdekt werd dat een meisje was vermoord door haar neefjes, ook al omdat deze bang waren dat het kind te veel wist van hun misdadige prak tijken. We willen beslist niet tot de mensen ge rekend worden die ach en wee roepen over „de jeugd van tegenwoordig" er /«in altijd misdadige jongeren geweest cn die zullen er altijd zijn. Wat nu echter het meest ontstelt, is het gemak waarmee deze jongens hun plannen uitvoeren, de geraffineerdheid die ze daarbij aan de dag leggen en.... de kansen die ze hebben om hun misdadige aanleg bot te vieren. Als iets opvalt aan de jeugd van vandaag, dan is het dit dat ze met groter vrijmoe digheid dan vroeger pleegt op te treden die grotere vrijmoedigheid blijkt men ook terug te vinden in de misdaad. Nu kan men vertogen opzetten over de gevaren van de welvaartsstaat voor de geestelijke volksgezondheid of men kan het over een andere boeg gooien on pra ten over het verantwoordelijkheidsbesef van de ouders en het is allemaal waar. Maar we hebben er al zo veel over ge praat en de resultaten zijn niet zo bemoe digend. Het lijkt ons meer zin te hebben een appèl te doen op de jongeren zelf. Vrijmoedigheid is het kenmerk van de jeugd die op weg is naar de volwassen heid gelukkig is het zo. De jongens cn meisjes zijn minder afhankelijk dan vroe ger, zelfstandiger in hun optreden, praten en doen openlijker dan vroeger. Nogmaals: het is verheugend. Maar dan moet die grotere zelfstandigheid ook tot grotere verantwoordelijkheid leiden. Grotere ver antwoordelijkheid voor het eigen optre den, grotere verantwoordelijkheid voor elkaar als groep. Op de leeftijd tussen vijftien en twintig is men snel geïmpo neerd en men heeft zo zijn „afgoden Daarbij valt het op dat de jongen, het meisje met de grootste mond ook meestal de grootste aanhang heeft, en dat een jon gen die bromfietsen steelt of andere „mis- dadigheidjes" pleegt altijd kan rekenen op bewonderende aanhangers. Dat nu valt tegen. Waarom zo'n knaap niet op dezelfde ma nier beoordeeld als men oordeelt over de rassenscheiding bijvoorbeeld, we noemen maar wat. Waarom ook hier niet die wel aantrekkelijke onafhankelijkheid? Hier past vooral een appèl op de ehrls- tenjeugd. Christen-zijn In je jonge leven betekent ook verantwoordelijkheid dragen voor de naaste. Daarin past niet dat je je schaamt om christen te zijn, ook als dat niet past in het stoer-doen dat mis schien imponeert Als er al een methode is om de Jeugdmis dadigheid te bestrijden, dan is het het in schakelen van de jeugd zelf. En nogmaals: het is in de eerste plaats de christenjengd die deze taak op zijn schouders moet wil len en kunnen nemen. ving doorgedrongen. Gisteravond bereik te een oud front ons land. Tengevolge hiervan trad gedurende de nacht een temperatuurstijging op. In de loop van vandaag naderde vervolgens een tweede frontdat boven Engeland en West- Frankrijk veel regen heeft gebracht. De fronten behoren bij een diepe de pressie, die in langzaam tempo naar Schotland trekt. De depressie zal met matige tot krachtige zuidelijke tot zuid westelijke winden ook morgen de aan voer van tamelijk zachte lucht naar onz* omgeving in stand houden. De regenkan sen blijven daarbij groot. 0 Dit is de 18-jarige Boudewijn H. uit Baarn, verdacht van mede plichtigheid aan de moord op Theo Mastwijk en sinds maan dagavond voortvluchtig. Hij ie I.86 m lang, maakt een slungel achtige indruk, maar is bijzonder sterk. Zijn haar ts zeer kort ge knipt. Hij droeg bij zijn ontsnap ping een blauw jasje en grijze sokken peen schoenen en geen stropdas. Tender» dalend De Bilt verwacht tot donderdagavond! Half tot zwaar bewolkt met no en dan regen. Matige tot krachtige zuidelijke wind, later ruimend naar zuid weet cn af nemend. Tameiyk zacht weer. (Opgemaakt 11.15 oor). ZON EN MAAN Donderdag: zon op 7.48, onder 16.59 uur, maan op 8.34, onder 18.07 uur. 15 november: Eerste Kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen seven uur feiteldb 5f f- *c Sé II Brussel Luxcmb Bordeaux Grenoble Nloe Berlijn Frankfort Munchen Zurich Locarno gh. bew gh. bew m regen regen gh. bew gh. bew gh. bew windstil

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1