Jlieuwe £ciïtsd)e (fonrant Strijd om Nw-Guinea begint in de V.N. Commentaar Indonesië voert een vertragende actie Massale vlucht uit O.-Berlijn Ouders zagen kind de grens passeren Ruimtevaartuig van Russen verdwenen Britse tanker in cle lucht gevlogen Zuidslavisch verzetsman voor Duitse rechter D Directie weigert ontslag van geronselde arbeiders MAANDAG 6 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaargang no. 12321 Directeur; f. DIEMER Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER CHRISTEL1JK-ISATIONAAL DAGBLAD „Stantoastlcft is ghfblttteti mgn hert io legljeospotT KEKKONEN: I „We worden niet bedreigd" Zie pagina 5 Het gezicht van Jawaharlal |>hroe staat wat zorgelijk. De utnemende spanning tassen ost en West brengt grote pro- emen voor hem mee, want j is premier van een der be- ngrijkste niet-verbonden lan- hi: India. Zaterdag bracht hij (n kort bezoek aan Londen, al- jrens in New York met presi- jnt Kennedy te gaan praten Londen sprak hij met pre- ier Macmillan. Op het vlieg- lld werd hij gefotografeerd. TAE strijd om Nieuw-Guinea is vandaag een nieuwe fase ingegaan. Van- middag begon n.l. in de V.N.-Assemblée te New York het debat over „dekolonisatie", waarin ongetwijfeld het vraagstuk van Nieuw-Guinea ter sprake zou komen. Nederland en Indonesië zijn bijzonder actief. De Ne derlandse delegatie zou het offensief openen ter ondersteuning van de re solutie, waarin wordt voorgesteld, Nieuw-Guinea onder beheer van de V.N. te plaatsen, totdat het gebruik kan maken van het zelfbeschikkings recht. De Indonesiërs beperkten zich tot dusver tot het afleggen van verkla ringen waarmee getracht wordt, het Nederlandse voorstel bij voorbaat fieuws in één oogopslag De strijd om Nieuw- i Guinea is vandaag een nieuwe fase ingegaan. In iNew York begon het debat 'over de dekolonisatie en de Nederlandse delegatie ibij de V. N. kwam onmid- idellijk in actie om vol doende steun, te krijgen Voor de resolutie, waarin wordt voorgesteld, het be twiste gebied onder V. N.- beheer te plaatsen, totdat het gebruik kan maken van het zelfbeschikkings- :ht Ook Indonesië heeft rioh niet onbetuigd gela ten. Chroesjtsjef heeft een lieuwe manier gevonden »n de Rusische proeven net kernwapens te rechit- raardigen en de Verenigde itaten in een dwangpositie te brengen, waarin het noeilijk zal zijn, eveneens ot hervatting van de bo vengrondse kernproeven >ver te gaam Hoe hij dit leeft gedaan kan men in lit nummer lezen. I De Finse president, Ur- io Kekkonen, ziet in de tussische nota inzake de emeenschappelijke verde lging van de Finse grens egen èen mogelijke Duit- e aanval geen bedreiging an de Finse onafhanke- jkheid. Ook gelooft hij iet, dat het de Russen er m te doen is, opnieuw ïilitaire bases in Finland krijgen. I Vijf Oostduiitsers en vier ideren zijn er zaterdag a geslaagd over de zwaar- ewaakte grens naar West- jerlyn te vluchten, pij maakten deel uit van grote groep van on weer 30 personen. Over t lot van de anderen is jiets bekend. Het nationaal jongeren, 'lemenit heeft zaterdag het Tweede-Kamer.ge- de oudere politici 'ast met een motie, m uitspraak werd laan ten gunste van te- 'isie-reclame, verzorgd >r de NTS. Dit ontlokte Tweede-Kamerlid F. H. de Wetering (c. h.) de itroep: „Deze oplossing is rimitief en onuitvoer- aar". Een der sprekers op de ndelijke demonstratieve srgadering door de Partij de Arbeid in de Ahoy- georganiseerd, heeft terdagmiddag verklaard, at „elke pacifistische tie de vrede juist in ge- ir brengt, omdat het de iliteit van het Russische >litieke offensief mis- •nt". Kapitein Edelenbosch 1 stuurman Meijer van 'ijsmullers sleepboot de oordholland, die door In- uiesië in beslag is geno- zijn zaterdag he mden in ons land terug- ikeerd. Twee maanden hg hebben zij gevangen «eten. „Wij hébben ner- !ns over te klagen ge- ad", vertelden zij. TN TOTAAL zeventien OÓstduitsers zijn er zaterdag in geslaagd over de zwaar bewaakte grens naar West-Berlijn te vluchten. Zij maak ten deel uit van een grote groep vluchtelingen, ongeveer 20 tot 30 personen. Over het lot van de ande ren is niets bekend. De groep had een gat gemaakt in de prikkeldraad versperring aan de Franse sector. Toen de politie hen merkte openden zij het Vuur op de vluchtelingen. De groep bestond een gedeelte uit vrouwen en kinderen, van wie een deel de ontsnappings poging opgaf, toen zij onder vuur ge nomen werden. De leeftijd van de kinderen varieerde van negen maan den tot veertien jaar. Van zeventien mensen weet men me zekerheid, dat zij behouden in West- Berlijn zijn. Een van de kinderen moest echter zijn ouders en een 32-jarige vader met drie kinderen moest zijn vi in Oost-Berlijn achterlaten. Men i niet achter gekomen of de achtergeble venen aan de politie zijn ontsnapt Ontsnappingen doen zich nog elke dag voor, ondanks de uitgebreide voorzorgs maatregelen van de vopo's.. Zo slaagde Volgens het blad New York World Telegram zouden de Amerikaanse auto riteiten geheime inlichtingen hebben ont vangen over het lanceren opl4 oktober door de Sowjetunie van een ruimtevaar tuig met drie kosmonauten aan boord, onder wie mogelijk een vrouw. De lan cering zou hebben plaats gehad vanal een basis In Krasny Yar, nabij Stalin grad. Na de lancering werden op zeer hoge frequentie uitgezonden signalen van het ruimteschip opgevangen door observa toria in Tokio, Dakar, Sydney en Bochum. Het Japanse instituut voor het onderzoek van radiogolven zou geduren de veertig minuten duidelijke en krach tige signalen hebben gehoord, vervol gens gedurende twee uren en twintig minuten zwakkere signalen, en daarna niets meer. De in code gestelde bood schappen der ruimtevaarders werden door electronisohe apparaten van ver scheidene observatoria geregistreerd en later aan de Amerikaanse inlichtingen dienst doorgegeven om te worden ont- Het blad. dat verklaart zijn inlichtin gen van goed ingelichte zijde in Washing ton te hebben ontvangen, vermeldde verder, dat naar de mening van het Japanse instituut het ruimtevaartuig op een hoogte van tussen 400 en 480 kilo meter in een baan om de aarde was ge bracht, doch dat deze baan te hoog was geweest en dat het ruimteschip na een omwenteling om de aarde in de ruimte is verdwenen. Volgens een radiobericht van het En gelse ms. Durham Trader zou het even eens Engelse s.s. Clan Keith (7129 ton) gisteren voor de Tunesische kust in dc lucht zjjn gevlogen. De Durham Tradei zou een reddingboot met vyf man aan boord hebben opgepikt. De bemanning bestond 'oornamelyk uit Indiërs en bad Britse officieren. Er waren G8 man aan een Westberlijner er gisteren in, zijn achttienjarige Oostduitse verloofde in de bagageruimte van zijn auto over de sec torgrens te smokkelen. De grenswachten doorzochten zijn auto, waarin zijn ver loofde onder een reisdeken verborgen zat HU gaf echter vol gas en voordat de Oostduitsers van hun verbazing bekomen waren, was hU de eerste versperring voorbü-'De politie opende onmiddellük het vuur. De auto werd zesmaal getrof fen, maar de twee vluchtelingen bleven ongedeerd. Later werd bekend gemaakt, dat de Westberlijner zijn verloofde ongeveer 32 kilometer buiten Berlijn op de auto weg had opgepikt. Het kan wonderlijk lopen in Kon go. Door de straten van Elizabeth- stad trekken nu gemengde pa trouilles, bestaande uit militairen van de V.N.-detachementen èn le den van het Katangaanse leger, dat nog niet zo lang geleden te gen de V.N. vocht. krachteloos te maken. Minister Su- bandrio verklaarde gisteren in Rome (vóór zijn vertrek naar New York),] niet te verwachten, dat zijn land iets zal bereiken. En generaal Nasution vertelde in Djakarta, een nieuwe binnenlandse opstand (van de zijde der communisten) te verwachten, terwijl wij ons aaneensluiten om „West-Irian van de Nederlanders terug te krijgen". Woensdag aan de orde Op het ministerie van buitenlandse za ken venvacht men dat het Nederlandse voorstel woensdag in behandeling komt; de behandeling kan nog wel de gehele volgende week duren. Minister Luns v trekt morgenmiddag van Schiphol wordt woensdagochtend in New York venvacht. In Den Haag acht men niet uitgesloten, dat er wellicht eei solutie zal worden voorgesteld inzake de samenstelling van de commissie der Ver enigde Naties voor Nieuw-Guinea. Volgens berichten uit New York zou het nog mogelijk zijn, dat de behande ling vertraagd wordt doordat India tracht voorrang te krijgen voor een ander punt. De delegatie van Nigeria heeft verlangd, dat wanneer de dekolonisatie aan de orde komt voorrang wordt gegeven aan de reeds ingediende resolutie der Afrikaans-Aziatische landen. Goede kans In de wandelgangen van dc V.N,. was men In westelijke kringen vandaag mening dat het Nederlandse voorstel goede kans op een meerderheid heeft. Ook de Nederlandse delegatie bleek deze mening te delen. De stemmenverhouding valt nog onmogelyk te voorspellen, doch het is bijna zeker dat bet communistische blok met Cuba en misschien Mali tegen zullen stemmen, doch het Afrikaans-Azia tische blok zal zeker niet in zijn geheel het Nederlandse plan verwerpen. Amendementen zijn zeker geen theore tische mogelijkheid en dit zou de stem menverhouding kunnen wijzigen maar ir V.N.-kringen verwacht men niet dat dit de vereiste meerderheid van twee derden in gevaar zal brengen. Het is zeker niet uitgesloten, dat de Vergadering een ander agendapunt de voorrang geeft zodat het misschien ken kan duren eer de resolutie in stem ming komt. In Indonesische kringen toon de men zich bewust dat zich een n derheid voor het Nederlandse voorstel af- Vertraging mogelijk In dit verband is het van belang dat Den Haag een vertragende actie van donesië niet uitgesloten acht. Men kent erop dat Indonesië zal trachten het voorstel buiten de orde te doen verklaren. Minister Subandrio heeft gisteren een onderhoud gehad met president Su karno te Rome om hem in te lichten over de laatste bijzonderheden met be trekking tot Nederlands Nieuw-Guinea. Zowel in Wenen als in Den Haag is ontkend, dat de Nederlandse am bassadeur te Wenen een onderhoud zou hebben gehad met Sukarno. Zegs lieden van de ambassade zelden: „WU Woedend protest uit Belgrado |E Zuidslavische verzetsstrijder gearresteerd op beschuldiging van moord op Duitse militairen te Za greb in de tweede wereldoorlog. Be halve tegen Vracaric, die nu 44 jaar is, zijn ook arrestatiebevelen uitge vaardigd tegen twee andere Zuidsla- Dit is het eerst bekende geval, West-Duitsland een buitenlan- aangehouden wegens misdrijf tegen de Duitse troepen in de jong ste wereldoorlog. De officier van justitie in Konstanz, die deze zaak in behandeling heeft stelt zich op het standpunt, dat Vra caric destijds burger was en moorden heeft gepleegd. Deze laatste beroept rich er echter op, dat hij toen han delde als verzetsstrijder. De regering in Belgrado heeft een fel protest ingediend tegen de arrestatie. In de protestnota wordt onmiddellijke invrijheidstelling verlangd cn tevens wordt schadevergoeding geëist voor de tijd dat Vracaric gevangen heeft geze ten. Bij de indiening van het protest werd bemiddeling verleend door de Zweedse ambassade in Bonn. Zoals men weet erkent de Zuidslavische regering de Duitse democratische republiek (Oost- Duitsland) en heeft bijgevolg geen di plomatieke betrekkingen met West- Duitsland. De arrestatie heeft reeds protestbeto gingen in Zuidslavië uitgelokt cn het laat zich aanzien, dat ook reacties zul len volgen uit landen waar ondergrondse strydkrachten zich tegen de nazi-bezet ting hebben gekeerd. Generaal Nasution heeft zijn ver klaring herhaald, dat een nieuwe op stand niet uitgesloten is en voegde eraan toe: „Indonesië kan worden geschokt door een nieuwe binnen landse opstand, terwijl wij ons aan eensluiten om West-Irian van de Nederlanders terug te krijgen". De Indonesische communistische par tij telt meer dan een mijoen leden en heeft zich de laatste maanden steeds roeriger getoond. Zij heeft al eerder ge tracht zich van de macht meester te maken, nl. in 1948. De arbeidsonrust, aangestookt door de onder communis tische invloed staande vakbonden, kost de militairen veel hoofdbrekens. Van daar dat de gewestelijke bevelhebbers strenge maatregelen gevraagd hebben Voorzichtig met geweld Overste Djuhartono, voorzitter van de „revolutionaire generatie van 1945". zei- de, dat Indonesië aan het einde van dit jaar driemaal zo sterk zal zijn als Ne derland. In dat opzioht kent Indonesië geen vrees, doch het zal elke stap zorg vuldig en tot in bijawnderheden dienen Voor vervolg zie pagina 6 Een beeld van de laatste voorbe reidingen in Moskou voor de vie ring van de 44ste verjaardag van de Oktoberrevolutie. Op het his torisch museum op het Rode Plein wordt een groot schilderij aan gebracht ter ere van de Russische arbeider. Op de voorgrond school kinderen, die met hun onderwij zeressen op weg zijn naar het Mau soleum voor een bezoek aan de tombe van Lenin. Metaalbonden contra „koppelbazen" (Van onze soc.-econ. redactie) 1~\E drie werknemersmetaalbonden hebben de strijd aangebonden tegen de zogenaamde „koppelbazen". Met „koppelbazen" worden personen bedoeld die er hun beroep van maken werkkrachten uit te lenen aan be drijven tegen hoge vergoedingen. De arbeiders ontvangen zelf ook f 20 tot f 30 per week extra in vele gevallen, maar deze „koppelbazen" zouden wel jaarinkomens bereiken van f 20.000 tot f 30.000.De extra belonin gen en de hoge inkomens zouden voor een belangrijk deel bereikt worden, omdat deze koppelaars in vele gevallen zich van de lasten uit hoofde van de sociale wetgeving niet veel aantrekken. Tot een botsing is het nu gekomen tussen de metaalbonden en de Amers- foortse Machine- en Apparatenfabriek (A.M.A.F.). De directeur van deze fa briek, de heer Langelaan, tevens voor zitter van de kring Utrecht van de werkgeversorganisatie in de metaal industrie. heeft het verzoek van zijn ondernemingsraad afgewezen om de arbeiders die voor koppelbazen wer ken uit het bedrijf te zetten. Hij was het er wel mee eens, dat de tewerk stelling van deze mensen in het be drijf bepaalde spanningen heeft opge roepen en dat de praktijken van de malafide uitleenbedrijven te veroor delen zijn, maar de heer Langelaan wenste zyn bedrijfsbelang voor te la ten gaan. Alleen indien de onderne mingsraad voor andere arbiedskrach- ten zou kunnen zorgen, was hij bereid de „koppelarbeiders" te ontslaan. Daarna is een gesprek gevolgd tussen de directie en vertegenwoordigers van de vakbonden, dat echter geen positief resultaat heeft opgeleverd. De bestuur ders van de vakbeweging in het district Utrecht beraden zich nu over het onder nemen van verdere stappen om te ko men tot een uitbanning van het kwaad der ronselpraktijken. Er zijn in de pro vincie Utrecht namelijk nog een aantal bedrijven, waar dezelfde praktijken wor den toegepast. Genoemd worden Werk spoor, Frans Smulders en Pannevis. Ver ondersteld wordt dat er ook in Am sterdam en Rotterdam en omgeving nog vele bedrijven zijn waar deze praktijk gevolgd wordt. Het signaleren van de toestanden is nog niet zo eenvoudig, omdat er ook bonafide uitleenbedrijven zijn, die hun verplichtingen uit hoofde van de sociale wetgeving wel nakomen. Indien de koppelarbeiders waarvoor geen sociale lasten worden betaald, op straat komen te staan geldt voor hen geen opzeggingstermijn, geen vergoeding voor verloren vakantiedagen, geen va kantiegeld en geen werkloosheidsgeld. Er geldt reeds een bepaling dat iedere ondernemer die arbeiders van koppelaars in dienst heeft, dit moet melden bij de bedrijfsvereniging, op straffe van finan cieel aansprakelijk te worden gesteld voor de ontdoken premies. Deze maat regel blijkt echter in de praktijk nog onvoldoende effect te sorteren, zodat nu ook de vakbonden hebben gemeend tot actie te moeten overgaan. TTET IS ALLERMINST toevallig dat juist vandaag nieuws wereldkundig is gemaakt over de binnenlandse situatie van Indonesië. Vandaag immers begint in dc Assemblee der Verenigde Naties in New York het debat over de dekolonisa tie en van dit debat zal Nieuw-Guinea en zal met name de door Nederland in gediende resolutie een belangrijk onder deel vormen. In deze week zal duidelijk moeten worden welke de resultaten zijn van de Nederlandse en van de Indonesi sche pogingen om niet slechts de sympa thie maar vooral ook stemmen voor zich te winnen. Als „klap op de vuurpijl" komt dan nu de mededeling van generaal Nasoetion dat er in Indonesië binnenlandse onlusten dreigen en dat vooral dc communistische partij steeds roeriger wordt. En komt het relaas van een Indonesische overste dat de strijdkrachten aan het eind van het jaar sterk genoeg (volgens zijn verklaring wil dat zeggen: driemaal zo sterk als do Nederlandse) zullen zijn om N'euw-Gui- nea met geweld in de macht van Djakarta te brengen. Van deze laatste uitlating is de bedoeling duidelijk. Als het ware wordt tegen dc Verenigde Naties gezegd: „Weet wat ge doet, want de tijd is niet ver meer dat we geweld kunnen gebruiken." En dan dient de verklaring van Nasoetion om uit te leggen dat men wel tot geweld zijn toevlucht zal moeten nemen, wil men een communistische staatsgreep kunnen voorkomen. ft laatste is het gevaarlijkste. Misschien dat een Nederlander nu zal zeggen: „Zie je wel, ze zijn nog niet eens in staat in eigen huis orde op zaken te houden wat wil men dan met Nieuw-Guinea?" Maar deze schijnbaar logische redenering snijdt geen hout in New York. Daar moet men wel degelijk rekening houden met de communistische dreiging in Indonesië en dit deel van de wereld in liet algemeen en daar zal men alles doen om die drei ging te voorkomen. Nieuw-Guinea is dan niet meer dan een onderdeeltje van do machtsstrijd en als het nodig zou zijn om in die strijd het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's op te offeren dan zal men dat offeren zij het dat men dan zal zoeken naar een elegante manier. Nu is het zeer de vraag of de verklaring van Nasoetion veel gewicht in de schaal zal leggen. Het Westen weet vrij goed hoe de politieke papieren in Indonesië liggen. Ongetwijfeld zijn de communisten er ac tief het moet gezegd worden dat Soe- karno hen ook alle kansen heeft gegeven. Maar ze zouden ook actief geweest zijn als er nooit een kwestie Nieuw-Guinea zou hebben bestaan. Het aaneen koppelen van deze twee factoren mag dan op dit ogenblik spectaculair zijn en in het voor deel van Sockarno, het is desalniettemin onjuist. Er zijn in Indonesië communisten en er zijn goedwillende elementen die graag met Nederland tot een vergelijk zouden komen. Beide groepen spelen hun rol maar Sockarno is het die de dienst uitmaakt. En daarom is het in het geding brengen van een van die groepen een niet helemaal reële zaak. De Franse Brequet Vliegtuig fabrieken hebben een toestel ontworpen, de Brequet 94101. Dat om te landen en op te stij gen een landingsbaan van nau welijks 70 meter nodig heeft De mogelijkheden van dit vliegtuig zitten in de verstelbare vleugel- delen, welke de vleugels een half-ronde vorm kunnen geven, j De luchtstroom onder de vleu gels wordt hierdoor afgebogen, waardoor een grote opwaartse druk ontstaat. Op de foto is deze bijzondere constructie van de vleugels duidelijk zichtbaar. Jn de afgelopen 24 uur is een hogedruk- gebied boven de Golf van Biscaje snel in betekenis afgenomentervjijl bo ven Duitsland een hogedrukgebied tot ontwikkeling kwamTengevolge hier van kon zachtere oceaanlucht, die geheel Engeland was uitgestroomd, niet tot ons land doordringen. Ook de bij behorende bewolking kwam voor onze kust tot stilstand. Bij heldere hemel kwam in de afgelopen nacht dan ook op meeste plaatsen in ons land de eerste vorst van dit seizoen voor. Alleen in Zeeland bleef de temperatuur boven nul. In de vroege ochtend ontstond op vele plaatsen mist. Boven Frankrijk bleef de luchtdruk nog dalen. De wind zal daardoor ook morgen nog in de zuid-oosthoek blijven, zodat ook enkele volgende over de Oceaan naar West- Europa bewegende fronten niet gemak kelijk tot ons land zullen kunnen door dringen. Het is daarom onwaarschijnlijk dat er regen van enige betekenis zal vallen. Ook in de komende nacht kan weer plaatselijk mist ontstaan bij tem peraturen om het vriespunt. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Op vele plaatsen mist of laaghangende bewolking. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige zuidoostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur met vannacht weer plaatselyk lichte vorst. (Opgemaakt 11.15 uur). Tendens stationair ZON EN MAAN Dinsdag: zon op 7.45, onder 17.02 uur; maan op 6.14, onder 17.08 uur. Nieuwe maan 8 november. HET WEER rN EUROPA Rapporten hedenmorgen zeven uur Hebt U „Dot zit zo" ol? Zie bon op de advertentiepagina's

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1