Adenauer volop in moeilijkheden Kimba: Katanga sloeg de Kongolese aanvallen af In één stad 300 doden door orkaan Hattie Ook Hermandad op liet inbrekerspad 5 BEPERKING KREDIETEN De kredietverlening van handels- culiere sector mag in 1961 slechts zien geven, vergeleken met 1960. Over deze maatregel is overeenstemming bereikt tussen de Neder- landsche Bank enerzijds en de handelsbanken en landbouwkredietinstel lingen anderzijds. Buiten deze regeling blijft de lange kredietverlening, waaronder wordt verstaan alle leningen met een gemiddelde looptijd van ten minste twee jaar. Zodra de particuliere kredietverlening de overeengekomen norm heeft overschreden, zal de Nederlandsche Bank iedere kredietinstelling, die niet aan de norm heeft voldaan, uitnodigen een renteloos deposito bij haar aan te houden. Als de kredietverlening gedurende die maanden de norm niet overschrijdt, zal de Nederlandsche Bank overwegen, de gedragslijn op te schorten of in te trekken. Of het dit jaar nog tot toepassing van de gedragslijn zal komen hangt af van het verdere ver loop van de kredietverlening. DRAGEN OVER DANTUMADEEL De Tweede Kamerleden, de heren Franssen en Berger (beiden soc.) hebben de minister van binnenlandse zaken schriftelijk gevraagd of hij stappen overweegt om een einde te maken aan de gezagscrisis in de gemeente Dantumadeel, en zo ja, welke. De Kamerleden brengen de gang van zaken van de afgelopen maan den in de raad van Dantumadeel in herinnering en vragen of de minis ter niet vreest, dat hierdoor ernstige schade aan het gezag wordt toegebracht. INZEGENING MONUMENT De hervormde en gereformeerde predikanten te Driel hebben niet laten blijken, prys te stellen op het voeren van het woord bij de inwij ding van het monument ter nagedachtenis van de gesneuvelden van de geallieerde eerste parachutistenbrigade, dat op 16 september in Driel is onthuld. Minister-president De Quay deelt dit mee aan het staatkun dig-gereformeerde Tweede Kamerlid C. N. van Dis, die hierover vragen had gesteld. Het was de heer Van Dis in het bijzonder opgevallen, dat het monument in het openbaar naar de roomskatholieke riten is gewijd. Ook had de heer Van Dis gevraagd, of het juist was, dat de burgemeester van de gemeente Heteren, waarin Driel ligt, zonder voor afgaande goedkeuring van de gemeenteraad het monument als schen king aan de gemeente had aanvaard. Prof. De Quay deelt in antwoord hierop mee, dat de grond, waarop het monument staat, eigendom is van een R.K. particuliere instelling, te weten ,,Het zedelijk lichaam van Vrouwe in omnibus charitas". Deze instelling is voornemens, aan de gemeente het recht van opstal voor het monument te verlenen nadat, naar de bedoeling is, het monument officieel aan de gemeente is aangeboden. Nog geen kabinet in Bonn Van onze correspondent in Bonn) De Vrije Democratische Partij (F.D.P.) heeft donderdagavond iet coalitie-akkoord, dat door de Christendemocratische Unie van tanselier Adenauer aangeboden vas, van de hand gewezen en lieuwe onderhandelingen over Ie vorming van een regering ge sist. De volkomen onverwachte ifwjjzing van het akkoord kwam nkele uren nadat beide partijen lekendgemaakt hadden, dat de forming van een coalitierege- 'ing-Adenaucr op til was. Vereiste De moeilijkheden zijn ontstaan door KJgingen van de Christen-democraten »m wijzigingen aan te brengen in de oalitievoorwaarden die opgesteld waren loor de 85 jaar oude Kanselier en FDP- 'oorzitter Erich Mende. Na acht uur van tesprekingen achter gesloten deuren, naakte de FDP bekend dat aanvaarding •an de oorspronkelijke voorwaarden een erste vereiste was voor steun aan Idenauer. Uit deze bekendmaking bleek tuidelijk, dat de partij vastbesloten was ■al te staan tegenover datgene wat zij luwe manoeuvres acht om haar invloed n de regering te beknotten. Het ziet er thans naar uit, dat'Ade- iauer zich na een bestuursperiode van 2 jaar in moeilijkheden bevindt. Ge- proken wordt over de mogelijkheid, dat Ie minister van economische zaken udwig Erhard thans verzocht zal wor- als kabinetsformateur op te treden uit de impasse te komen. In tot oordelen bevoegde kringen acht pen het nog te vroeg om er zeker van e zyn, dat de ontwikkeling van donder- lagavond een tijdelijke moeilijkheid dan rel een volkomen nieuwe situatie vormt. Staatsgreep op handen in Argentinië? De peroniatische vakbondleiders in rgentinië verwerpen de plannen van de sgering om een einde te maken ver de te nemen maatregelen. Men neemt aan dat vele officieren on- ivreden zijn over de wijze waarop de (gering het land bestuurt. Rekening >rdt gehouden met de mogelijkheid, dat Ik ogenblik een staatsgreep gepleegd an worden. President Arturo Frondizi heeft tot üsverre gezwegen over de arbeidspro- lemen, maar zijn ministers willen de joorwegstaking fors aanpakken. Aturo cevedo, minister van openbare werken, eeft de spoorwegmannen bevel gegeven et werk te middernacht te hervatten. Er wordt gestaakt uit protest tegen het lan van de regering om 75.000 spoorweg- lannen te ontslaan ten einde het grote Ëloitatietekort va he staatsspoorweg- rijf weg te werken. (Advertentie) voorwaarden, die hij tezamen met Mende opgesteld had, omdat hij concessies ge daan had ten koste van hun sociale gramma. Zij brachten daarop wijzigingen aan. De FDP wijt de moeilijkheden bij de vorming van een coalitieregering thans geheel aan de CDU en waarschuwt in het licht van de gespannen internationale situatie voor de consequenties van nieuwe vertragingen. „De fractie in de Bundestag", aldus communiqué van de FDP, „is van mening, dat het Duitse volk thans recht heeft op de onmiddellijke vorming van een rege ring, die bindende besluiten President Mende zou heden een gesprek hebben met president Heinrich Luebke en hem verslag uitbrengen over de tegenslagen bij de onderhandelingen. Luebke, wiens taak het is aan de Bundestag een voorstel voor de benoeming van een nieuwe kan selier voor te leggen, heeft in het open baar al te verstaan gegeven dat hij ongeduldig begint te worden en zou kun nen aansturen op een coalitie partijen, indien de twee partijen niet tot overeenstemming kunnen komen. De sociaal-democra ten hebben een dergelijke regering gepleit, omdat het land huns inziens tegenover de Ber- Ujnse crisis een verenigd front moet onderhandelingen bieden. Iheid van Algerije. Volgens berichten die een ra diostation op Jamaica heeft op gevangen zouden in de Hondurese kustplaats Stann Creek alleen reeds meer dan driehonderd men sen zijn gedood door de orkaan Hattie. Het plaatsje, dat elfdui zend inwoners telde, zou volgens waarnemingen uit de lucht op drie huizen na van de aardbodem zijn weggevaagd. In Belize zijn nu officieel 108 stof felijke overschotten geborgen, maax men vreest dat er onder het puin nog vele overledenen zullen worden ge vonden. De Hondurese regering heeft bij monde van haar premier bekend laten maken dat de hoofdstad zeventig kilo meter verder, in een hoger gelegen gebied herbouwd zal worden. Intussen hebben ook steden dorpen van de Zuidamerikaanse staat Santa Caterina to lijden van het water. In deze staat, waar veel Nederlandse en Duitse kolonisten wonen, zijn elf mensen om het leven gekomen. De Braziliaanse luchtmacht heeft Avondklok in Parijs nu om tien uur De Franse regering heeft de avondklok voor Algerijnen in het gebied van Parijs verzacht. Deze avondklok grootse reddingsactie naar het gebied op touw gezet. De regering van Guatemala heeft gisteren voor de departementen die aan Honduras grenzen de noodtoestand afgekondigd. De orkaan heeft hier zware schade aangericht. Zeven men sen zijn omgekomen. T- 'otte is een vliegtuig van de M>- mse luchtmacht, dat met hulp- in al op weg was naar Belize ver in tan boord bevonden zich behalve de bemanningsleden drie artsen, geestelijke en een ambtenaar. De -kusten van de Mexicaanse staten Oaxaca en Guerrero worden bedreigd door een nieuwe cycloon, die ontstaan is uit de orkaan Hattie. De cycloon heeft de naam Simone gekregen. In alle ha vens in het bedreigde gebied is scheepvaartverkeer stilgelegd. ondklok had de vorm van een ..suggestie" aan de Algerijnen om na half negen van straat te blijven. Boven dien kregen café's met veel bezoekers bevel om zeven uur hun deuren te slui- Thans moeten de Algerijnen om tien ur van de straat zijn terwijl café's dan ook moeten sluiten. prefectuur van Parijs heeft dit besluit genomen na een dag van rust. De Algerijnen in Parijs hebben woens dag niet deelgenomen aan de de monstraties van het nationale bevrij dingsfront (FLN) om aan te dringen op de onafhankelijk- (Advertentie) Weg stofdoek. Weg sleur. Overdag eens een keertje de lunchroom opzoeken na al dat winkelen. En van de week eens n avondje uit. Uw man vindt het ook leuk, er samen een uurtje tussen uit te zijn. Een recente foto van koning Leopold var. België, die vandaag 60 jaar is geworden. Najaarsvergadering Nat. vrouwenraad Op woensdag 15 november zal te Utrecht de najaarsvergadering van de Nationale Vrouwenraad worden gehou- In deze bijeenkomst zal mevrouw dr. M. Post-De Waal spreken over de onlangs aanvaarde dierenbeschermings- cn de psychiater dr. A. W. F. van Meurs. directeur van het medisch op voedkundig bureau te Den Haag. over het kind als slachtoffer in het zeden- Voor de middagbijeenkomst vermeldt de agenda een bespreking van het voor stel van de Nederlandse Bond van Plat telandsvrouwen. om door de N.V.R. wereldkundig te laten maken dat de Ne derlandse vrouwen voor de afschaffing van de doodstraf zijn of dat in ieder geval de leeftijdsgrens voor de dood straf verhoogd wordt tot de leeftijd waarop men meerderjarig wordt. Tenslotte zullen afgevaardigden van zeven landelijke verenigingen hun visie geven op het probleem „dienstplicht voor meisjes". ht e&ft Êtaafce Kij, I Op enige lange trajec ten in Engeland is het vliegen goedkoper ge worden dan het reizen per trein. De Brit se luchtvaartmaat schappij heeft gisteren de eerste van deze lij nen, van Londen naar Glasgow geopend. I Een kater met zes poten gedijt goed in een klein stadje ten noorden van Rome onder de goe de zorgen van een dok ter, die hem heeft ge vonden. De grijs en zwart gestreepte kater heeft de twee extra po ten halverwege tussen zijn voor- en achterpo ten. Het dier eet wat elke normale kater eet en holt vrolijk en met grote behendigheid rond. V Nu Stalins lichaam niet langer in het mau- het westen een probleem ontstaan en wel voor de bedrijven, die zich specialiseren in het ma ken van landkaarten. Wat, zo vragen zij zich af, gaat er gebeuren met de meer dan honderd plaatsen in de Sowjet- unie en in Oost-Europa, die Stalins naam dra gen? Onder deze namen bevinden zich fenomenen als Stalinski, Stalino, Stalnsk en Stalinskoe. De Amerikaanse geografie society doet de Russen de volgende namen aan de hand: Chroesjtsjova- bad, Kollectivograd en Spoetnikaja. I Het Transatlantische schip Liberté maakte gisteren zijn laatste reis naar New York. Als het op 16 november in Le Havre terugkeert, zal het voor schroot ver kocht worden. De Liber té kwam 31 jaar geleden in de vaart cn heette toen Europa. Na de oor log werd het schip door Duitsland overgedragen aan de Fransen bij wij ze van herstelbetaling en Liberté gedoopt. „Wat een ontwaken", zei dr. Robert Hofstad- ter, die diep sliep ten huize van een vriend, toen zijn vrouw hem uit Californië opbelde om hem te vertellen, dat hem de Nobelprijs voor natuurkunde 1961 was toegewezen. „Wat een ontwaken, ik kon het een paar minuten lang niet verwerken. Ik ge loof nog steeds, dat ik droom. Dat is nou iets waarvan een geleerde droomt, waarop hij hoopt en dat hij nooit krijgt. Ik heb nog minuten zit ten beven, nadat mijn vrouw mij bad opge beld." I Vroeger stelde men zich de accountant in de V.S. voor als een duis ter persoon met harde ogen, die in vette onkos- tenrekeningen kapte. Thans is het in de V.S. niet ongewoon, dat een accountant de allerhoog ste baas is. Steeds meer worden er gekozen tot leiders van de grote maatschappijen, omdat hun kennis van de kos- tencontrole hen in deze tijd van scherpe concur rentie tot uitstekende lei ders maakt. I Met 2515 miljoen pas sagier-mijlen heeft Air France zich volgens de statistieken over 1960 op de eerste plaats gehand haafd onder de Europese luchtvaartmaatschappijen. Op de wereldranglijst staan de Fransen op de zesde plaats achter vijf Amerikaanse maatschap- pijen. Koningin bezocht prinses Margaret De Nederlandse ambassade In Londen heeft gisteren meegedeeld, dat koningin Juliana vermoedelijk zaterdag a.s. naar Nederland zal terugkeren. De koningin, die met prinses Marijke een particulier bezoek van vier dagen aan Londen brengt, verblijft in de Lon- dense hoofdstad ten huize van Prinses Alice, hertogin van Athlone. De Koningin en prinses Marijke heb ben een bezoek gebracht aan prinses Margaret en haar echtgenoot. lord Snowdon, in Kensington Palace. De prinses Margaret verwacht binnenkort Spaans schip tot zinken gebracht Van niet-officiële zijde is in Madrid vernomen, dat donderdag een 300 ton metende Marokkaanse kustvaarder in de Middellandse Zee door een Spaanse oor logsschip tot zinken is gebracht. Volgens zegslieden heeft de Spaanse torpedoboot jager Gravina het Marok kaanse schip onderschept toen het met een lading contrabande naar Palma de Mallorca onderweg was. Het Marokkaanse scheepje gaf geen gehoor aan het bevel om te 6toppen daarop opende de torpedobootjager vuur. Het Marokkaanse schip brak in tweeën. De Katangaanse minister van buitenlandse zaken Kimba heeft gisteren op een persconferentie in Elizabethstad verklaard, dat het Katangaanse leger de troe pen van de centrale Kongolese regering die gisteren in Katanga een groot offensief begonnen, heb ben teruggeslagen. Duizenden Ka tangaanse gezinnen die uit het grensgebied waren weggevoerd keren thans naar hun woningen terug, zo zei Kimba. Kimba heeft de buitenlandse consuls Elisabethstad gisteren een verklaring ter hand gesteld waarin hy de uitleg die generaal Moboetoe van het offensief heeft gegeven weersprak. In de verkla ring van Kimba wordt de houding var verscheidene landen met betrekking tot de jongste gevechten gekritiseerd. „De loop van de gebeurtenissen heeft o ledigend terugslaan gerechtvaardigd, jongste verklaring van het Amerika/ ministerie van buitenlandse zaken over het Kongolese vraagstuk en het wijzen van Katanga als de aanvaller is isplaatst, wanneer men in gedachten iudt hoe mild de Amerikaanse houding is toen de Russen Hongarije binnen vielen- En is Amerika er soms in ge slaagd zijn eigen vraagstukken op het ge bied van de samenleving van verschil lende rassen binnen zijn eigen grenzen te regelen?" aldus minister Kimba. Slachtoffers van vulkaan-ramp in Engeland Met het passagiersschip Stirling Castle zijn vanmorgen 269 vluchtelingen van het door een vulkaanuitbarsting geteisterde eiland Tristan da Cunha te Southampton aangekomen. De vluchtelingen werden op 10 oktober van hun eiland verdreven met achterla ting van vrijwel al bun bezittingen. Het vee ging naar het naburige Nachtegaal- eiland. vanwaar het met het Nederlandse lijnschip Tjisadane naar Kaapstad werd gebracht. Op 20 oktober vertrokken de refugé's naar Engeland, waar zij zullen trachten zich een nieuw bestaan op te bouwen. De zoon van Stalin. Wassili. heeft de topbaan. die zijn vader hem gaf bij de luchtmacht, verloren. Volgens vrien den is hij niet langer luitenant-generaal, maar majoor. Stalin's dochter woont nog steeds in het huis. dat haar vader haar aanwees tegenover het Kremlin aan de andere zijde van de rivier. wend overal op te letten. Toen dan ook in april van het vorige jaar in Denver (V.S.) een klei ne brandkast uit de auto van een mede-agent tuimelde, ont snapte dit niet aan de aandacht van de actieve agent van de wijk, John D. Bates, die al twintig jaar in het vak zit. HU vond het gebeurde vreemd genoeg om het zyn superieuren te melden, die hem echter vertelden, dat „hij eens naar de psychiater moest gaan". Desondanks besloten zij een onder zoek in te stellen. Het bleek echter het begin te zijn van het oprollen van een bende die bestond uit veertig van de 780 agenten van de gemeente politie van Denver. Een van de laat- sten die werd gearresteerd, was John D. Bates, die juist bezig was het ver keer te regelen Er waren minstens" vijf verschillende groepen inbrekers onder de politie mannen, die onafhankelijk van elkaar werkten. Daar zij geen rekening be hoefden te houden met het grootste gevaar dat „gewone" inbrekers be dreigt de politie konden zij zelfs in uniform ongestoord hun inbrekers- praktijken uitvoeren. Agenten die geen dienst hadden knapten het werk op. terwijl medeplichtigen die wel dienst hadden, op de uitkijk stonden. Agenten die "s avonds een kraakje had den gepleegd, moesten de volgende dag een onderzoek instellen. Zij zorg den er dan natuurlijk voor dat elk spoor van hun „werk" volledig werd uitgewist. Over het onderzoek werden dan ook onjuiste en onvolledige rap porten uitgebracht. Werkwijze De agenten maakten bij hun inbraken zelfs gebruik van patrouillewagen- de radiodienst van de politie. Een ..organisatoren" zocht uit waar slag geslagen kon worden, stelde zich vervolgens in verbinding met de patrouillewagen van de wijk om de wacht te houden, terwijl hij de bende leden, die bijzondere bekwaamheden voor dit speciale geval hadden, bij elkaar zocht. In een particuliere auto reden de inbrekers naar een afgespro ken plaats waar een patrouillewagen hen oppikte en naar het werkterrein bracht. Het merkwaardige geval met de brand kast leidde tot de eerste arrestatie en bracht andere politieagenten op het idee op geheime plaatsen microfoons aan te brengen in een huis van een politieman. Op deze wijze kon worden vastgesteld dat het eerstvolgende doel van de bende een supermarket was. In een donkere zaak werd eer val opgezet, hetgeen de arrestatie var drie leden tot gevolg had. Binnen eer maand zaten bijna dertig politieman nen achter slot en grendel. In Denver heeft dit schandaal grote op schudding teweeggebracht. Men vraagt zich af wat er r>u gedaan moet worden. Het stadsbestuur heeft ver klaard, dat alle schuldigen zullen wor den gestraft, maar een voormalig agent van de F.B.I, was van mening, dat „sommige kopstukken van de politie een deel van de schuld moeten dragen". „De mannen die het hadden moeten weten, hadden een eind aan het schandaal kunnen maken, voor het zo'n grote omvang had gekregen." Sommige burgers hebben hogere lonen voor het politiepersoneel voorgesteld als middel om misdadigheid bij Her- in te drukken. mandad de kop i (Advertentie) Mededelingen over de successen van het Kongolese leger die generaal Moboe toe had gedaan noemde Kimba ten enen male onjuist. Wel wisten ongeveer driehonderd in burgerkleren gestoken militairen een dorp b(J verrassing te ne- Katangaanse troepen zouden de Kongolezen weer hebben verjaagd. Kimba beschuldigde de Verenigde Na ties er van dat zy de aanvallen van het centrale Kongolese leger in elk geval in het verborgene hebben gesteund zo zij die al niet als medeplichtigen hebben bevorderd. Kimba zei niet in staat te zijn mededelingen te doen over het aantal in de stryd gevallen militairen. Hij weiger de ook zich uit te laten over de sterkte van het Katangaanse leger. Tenslotte heeft de Ierse opperbevel hebber van het V.N.-leger in Kongo opdracht gekregen direct naar Kongo terpg te keren cn heeft Ethiopië aange drongen stryd. i ccn eind te maken aan de Zware straffen voor spionage Een Tsjechische rechtbank heeft twee Oostenrijkers en drie Tsjechoslowaken tot langdurige gevangenisstraffen ver oordeeld onder beschuldiging van spio nage voor Amerika. werden tot 17 en 16 jaar veroordeeld. De Tsjechoslowaken Josef Juchelka. zijn vrouw Eliska Juchelkova en Rudolf Trucka kregen respectievelijk 12, 5 en f j®ar- „De beklaagden zeiden dat hun Ameri kaanse broodheren hen ontvangstbewij zen hadden laten tekenen voor ve. gro tere sommen dan zij werkelijk ontvin gen en dat zij het verschil zelf hielden", aldus het Tsjechische Persbureau Ce- teka. lilJhU Stunt van inbrekers bij juwelendiefstal De politie van Rome zoekt naar enkele inbrekers, die een „meesterlij ke" stunt uitgevoerd hebben. De politie is meer onder de indruk van de manier waarop de dieven in de juwelierszaak bij de Via Veneto bin nengedrongen zyn dan de grootte van hun buit juwelen ter waarde van 120.000 gulden, waarbij enkele stukken, die de Italiaanse minister Guiseppe Pella ter bewaring aan de juwelier gegeven had. Volgens de politie hebben de in brekers de sloten van vier verschillen de deuren geopend toen zy van het belendende pand doordrongen in de kelder onder de juwelierszaak van Edgardo Fioro. Zodra zij in de kelder waren, maakten de inbrekers een gat in het plafond om de winkel te kunnen binnenkomen. Daar gebruikten zij explosieven om een „bomvrije" safe te openen. De inbraak werd gisteren ontdekt toen Friori zijn zaak opende. De dief stal moet gepleegd zijn tussen dinsdag avond en donderdagmorgen omdat alle winkels woensdag in verband met Allerheiligen gesloten waren. De Brusselse brandweer heeft deze week op een vroege morgen een muurtje van 1.70 meter hoog op het Koningsplein, in het cen trum van de Belgische hoofdstad, afgebroken, waarop stond ge schilderd: .Zijn wij in Berlijn?". Bij het muurtje, dat vermoede lijk door studenten werd gemet seld stonden borden met: .Jirus- sel-Ooxt, Vlaamse sector, Verbo den toegang" en ,.Bruielles-Est, Secteur Francais, Entrée Interdite".

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 5