Jücutuc jCriJtsclje Ifoumul V.S. zijn voorzichtig met kernproeven Geen onwettig schoolverzuim? Commentaar „Russische proeven niet alleen bluf Iw Personeel radio en TV uitkering onthouden Ponomarenko ook in Rusland uit gratie Margaret: een zoon illf! IjJjjjji BRIXON VRIJDAG 3 NOVEMBER 1961 KANTOREN: Steenstraat 37. TELEFOON: alle afdelingen 31441. KLACHTENDIENST: bezorging 18—19 u. ABONNEMENTEN: 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week. ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 048 per millimeter (Bij contract belangrijke korting). POSTREKENING: 58936. Tweeënveertigste jaarpang no. 12319 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD .SttntvatMcfc it m|B bert ia tt$t)eosp«ti' 55 Vierovs in één oogopslag In de Grote Kerk in Den Haag is gistermiddag op stijlvolle wijze het vierde eeuwgetijde van de Neder landse Geloofsbelijdenis herdacht. De herdenking droeg een nationaal ka rakter. De dienst werd bij gewoond door de ministers Beerman, De Pous en Zijl stra en door vele andere burgerlijke en kerkelijke autoriteiten. De Hervormde synode heeft zich gericht tot de Wereldraad van kerken met het verzoek de Sow- jetunie te vragen de proe ven met kernwapens defi nitief te beëindigen en op de Westelijke mogendhe den een beroep te doen, terughoudendheid te be trachten. President Kennedy heeft gisteren laten weten, dat zijn land gereed is om de kernproeven in de ruimte te hervatten, maar dat zulks slechts zal worden gedaan, als het nodig ia om de Amerikaanse ver antwoordelijkheid voor de veiligheid der vrije we reld te handhaven. In Bonn zijn op het laatste ogenblik de be sprekingen over een coa litiekabinet tussen ohr. democraten en liberalen op een mislukking uitge lopen. Hierdoor is bonds kanselier Adenauer weer volop in de moeilijkheden gekomen. De mogelijkheid bestaat zelfs, dat de libe ralen zullen verlangen, dat prof. Erhard in de plaats van Adenauer als kanselier zal optreden. In Katanga zetten een heden van het Kongolese nationale leger de strijd tegen de troepen van pre mier Tsjombe voort Deze - laatste bevindt zich op het J ogenblik in Genève. Vol gens de Katangezen is de aanval voorlopig afgesla gen. De vroegere Russische ambassadeur in ons land, Ponomarenko, die zich on mogelijk maakte door de Goloeb-affaire op Schip hol, is in Moskou in on genade gevallen. Hy is uit het centrale comité van de Russische communis tische partij verwijderd. De voorzitter van de Amsterdamse kamer van koophandel, mr. Delprat, heeft waardering en kri tiek geuit over de tussen Rotterdam en Antwerpen bereikte overeenstemming inzake de oplossing van de Schelde-Rijn-kwestie. Minister Zijlstra heeft de Tweede Kamer laten weten, dat de fiscus geen rem op het conjunctuur verloop mag zyn. De mi nister wil niet de weg op van het afremmen door middel van belastingver hoging van de bestedin gen. geringe tot ge middelde omvang, in het gebied van Nova Zembla. De Russen hebben nu sinds de hervatting van hun proeven dertig bommen tot ontploffing gebracht aarste hiervan, de zg. monsterbom. :n kracht van 57 megaton, zo heeft inmiddels de Russische ambassadeur in Turkije, Rijof. verteld. DE Amerikaanse president, John F. Kennedy, heeft gisteren gezegd, dat zijn land weliswaar de nodige voorbereidingen zal treffen voor kern proeven in de dampkring, maar dat ze slechts zullen worden genomen indien ze nodig zijn om de Amerikaanse verantwoordelijkheid voor de veiligheid der vrije wereld te handhaven. En dan alleen als een doeltref fende vooruitgang op het gebied der ontwikkeling van kernwapens op een andere manier niet mogelijk is. De president die voor het afleggen van zijn verklaring een conferentie had gehouden met de Nationale veiligheids raad verzekerde plechtig, dat eventuele te nemen proeven in de damp kring binnen zodanige perken zullen blijven, dat de radioactieve neerslag „tot een absoluut minimum" beperkt blijft. Kennedy zei ook, dat de Verenigde twee kernbommen, Staten de nodige voorbereidingen voor proeven zullen treffen ..uit voorzich tigheid". De V.S. hadden de jongste Russische proeven, die waren genomen met volkomen veronachtzaming van het welzijn der mensheid, zorgvuldig getaxeerd. Kennedy zei, dat hij het niet wilde doen voorkomen alsof de proeven zonder meer als bluf be schouwd konden worden, maar wat de Sowjetunie ook had bereikt, in termen van totale militaire kracht zouden de Verenigde Staten met geen enkel land ter wereld willen oversteken. Ken nedy voegde eraan toe: „Wij hebben de afgelopen maanden belangrijke maatregelen genomen om onze leiding te behouden en wij zijn niet van plan deze af te staan." De Amerikaanse president zei nog. dat de V.S. vastbesloten blijven een wereld tot stand te tfrengen. die vrij is van vrees voor kernproeven en kernoorlogen. Kennedy deed opnieuw een beroep op de Sowjetunie akkoord te gaan met het ontwerp-verdrag voor toezicht op het naleven van een verbod op kernproeven, dat Engeland en Amerika op de laatste Geneefse conferentie over het staken van kernproeven hadden ingediend. Het Russische persbureau Tass heeft hierop al gereageerd. Het zelde: „Hoewel de V.S. het eerst de kernbewapenings wedloop zyn begonnen en stelselmatig de herhaaldelijk gedane voorstellen de Sowjetunie voor algemene en ledige ontwapening, die een verbod op kernwapens en vernietiging van kern- wapenvoorraden mede omvatten, hebben afgewezen en blijven afwijzen.'" Een ander „antwoord" van Russische xijde is het tot ontploffing brengen swan.de prima ballerina onder de zakdoeken Oproepen Juist om deze proefneming heeft dr executieve van het Internationaal ver bond van vrije vakverenigingen gisteren ïn resolutie de aangesloten organi saties opgewekt hun diepe verontwaar diging en hun vurig verlangen naar een einde van de dreiging van een atoom oorlog kenbaar te maken. De politieke commissie der Verenigde Naties heeft gisteren een beroep op Oost West gedaan om het nemen van proe- 1 met kernwapens te beëindigen Zij schoof hiermee zowel de argumenten van het Westen (staken van proeven alleen :r afdoend toezleht is) als die van Rusland (alleen in het kader van alge 5 ontwapening) terzijde, commissie keurde een verklaring goed. waarin zij zegt. „erop te vertrouwen dat de kernwapens bezittende mogend heden zo spoedig mogelijk een overeen komst zullen sluiten om tot het onder toezicht staken van de proeven te komen"- De communistische staten stemden tegen deze verklaring, die was vervat een amendement op een door India vijf andere landen ingediende resolu- waarin er bij de betrokken mogend heden op aan wordt gedrongen zich. in afwachting van het sluiten van een in ternationale overeenkomst, te onthou den van kernwapenproeven. Het amen dement werd aangenomen met zesen tachtig tegen tien stemmen, bij vijf ont houdingen. Engeland en de Verenigde* Staten stemden voor het amendement, terwijl Frankrijk zich van stemming onthield. De politieke commissie had tev twee andere amendementen verworpen. In het ene, door Ghana ingediend, werd grote ongerustheid uitgesproken over „de beslissingen der kernwapens bezit tende mogendheden om de proefnemin gen hiermee te hervatten". In het andere, afkomstig van Afghanistan, werd gespro ken over de ..grote ongerustheid der politieke commissie over de internatio nale spanning, die heeft geleid tot het hervatten der kernwapenproeven door de betrokken mogendheden". De eerste paragraaf van de door India c.s. inge diende resolutie, sprekend over grote ongerustheid en diep leedwezen over de hervatting, werd met drieëntachtig stemmen voor. geen tegen en zeven ont houdingen, aanvaard. Voor vervolg zie pagina 11 Staatssecretaris weigert formele verklaring (Van onze sociaal-econ. redactie) Staatssecretaris Scholten (O.K.W.) heeft geweigerd een voor het College Rijksbemiddelaars bestemde louter forjnelc verklaring af te geven, waaruit zou blijken dat de NTS, de NRU en de Wereldomroep voldoende geldmiddelen be schikken om hun personeel te voor zien van een uitkering ineens over 1960 en 1961 van twee maal drie pro cent. Hierdoor blijft dit personeel verstoken van deze uitkering, die al officieus door de Rijksbemiddelaars is goedgekeurd. De directies van de omroepvereni gingen en de besturen van de drie samenwerkende vakorganisaties, die 50 procent van het radio- en tv-per- soneel organiseren, hebben gister avond op een persconferentie in Am sterdam uitdrukking gegeven aan hun ontstemming over deze weige ring, welke zij ongemotiveerd en on begrijpelijk noemden. AVRO-direkteur D. Repko zei dat de verklaring was geweigerd op grond van het feit dat de omroepinstellingen geen winst maken. Tevergeefs hebben werk gevers en werknemers de staatssecreta ris er van trachten te overtnlgen dat Panteleimon K. Ponomarenko, dc voormalige Sowjet-ambassadeur in Den Haag, die na de vechtpartij om mevrouw Goloeb op Schiphol per sona non grata werd en wegens het plegen van „ondiplomatieke hande lingen" naar Moskou teruggezonden werd, is nu uit het centrale comité van de Russische communistisch» partij gezet. Dit betekent niet minder dan het einde van een carrière, die sinds de dood van Staiin steeds meer bergaf waarts ging. Eens was Ponomarenko voorzitter van de raad van ministers van Witrusland en van 1948 tot 1952 secretaris van de communistische partij. Hij was lid van het presidium tot de dood van Stalin. Toen liet men hem vallen en benoemde hem tot mi nister van cultuur. In februari 1954 werd hij benoemd tot eerste secreta ris van de communistische partij van Kazakstan, maar ongeveer een jaar later werd hij benoemd tot ambassa deur in Polen. Later bekleedde hij een ambassadeurspost in India daarna ging hij in dezelfde functie naar Den Haag. Nu heeft men Pono marenko, in wie men kennelijk een Stalinist zag. volledig uitgerangeerd Wat hij nu zal gaan doen is niet be kend. Een eenzame hond besnuffelt de puinhoop, die eens zijn huis was. De orkaan Hattie die door Brits Honduras een spoor van ver woestingen trok, vernielde onge veer de helft van de hoofdstad Belize (zie pag. 5). het hun niet om een winstuitkering gaat. maar om een uitkering ineens uit de middelen, die voortgekomen z(jn uit d> luister- en kijkgelden. Volgens de heer Repko is dc staats secretaris in september jongstleden wel bereid gebleken een dergelijke verkla ring af te geven toen het ging om dc fianciering van een salarismaatregel met terugwerkende kracht tot 1 januari Naar men weet ging het College Rijksbemiddelaars echter niet akkoord met deze salarisvoorstellen, omdat het volgens hem „openbreken" van larisregeling betrof. Op advies Stichting van de Arbeid vroegen partijen toen om de uitkering ineens. Het college bleek bereid toestemming voor een der gelijke uitkering te geven op v< at de staatssecretaris een verklaring afgeven dat de financiële middelen daartoe aanwezig waren. In omroepkrlngen Is men verbaasd rer de weigering van de staatssecreta- s en in kringen van de vakbeweging is en niet van plan zich bij de beslissing ser te leggen. De voorzitters vakcentralen zyn op de hoogte gebracht de situatie en hebben toegezegd hun bemiddeling b(j de regering enden. Voorts zijn leden van de Twee de Kamer Ingelicht, zodat een parlemen taire actie niet tot de onmogelijkheden behoort. Inmiddels staat het personeel van radio en TV (circa 2500 man), dat nu al anderhalf jaar op verbetering van de salarissen wacht, op de achterste benen. Het heeft van zijn ontstemming over de gang van zaken uiting gegeven op een bewogen nachtvergadering pan de bonden in Hilversum. Uitvoerig is daarbij van gedachten gewisseld over het effect van een staking of langzaam-aan actie. Doch aangezien een parlementaire actie te verwachten is, besloot men behandeling van de zaak in de Kamer af te wachten alvo rens stappen te ondernemen. VERBAND De verklaring, die de staatssecretaris heeft geweigerd, is te vergelijken met de accountantsverklaring, die de bedrijven dienen te overleggen, wanneer zij wil len overgaan tot het verstrekken van een uitkering ineens. In loonpolitieke krin gen is men zeer verbaasd over de wei gering. Men is geneigd verband te leggen met de aankondiging van de regering, dat het bedrijfsleven zich heeft te mati gen bij de loonvorming. Al met al blijft het radio- en TV-per- sonecl nog steeds verstoken van enige positieverbetering, waartoe reeds ander half jaar geleden de eerste stappen wer den ondernomen. Volgens de heer Repko zijn de besturen van de omroepinstel lingen van de noodzaak van een derge lijke verbetering overtuigd. De vijf pro cent salarisverhoging, die per 1 januari 1960 werd verstrekt beschouwen de om- roepdirekties als een voorschot op de eigenlijke verbeteringen, die thans bij het collega liggen, maar nog niet zijn goedgekeurd. KWAAD BLOED De voorstellen bevatten nieuwe salaris schalen, die voorzien in een salarisver betering voor alle categoriën werkne mers van 5 tot 20 procent. Gevraagd was dc nieuwe regeling met terugwerkende kracht tot 1 januari I960 te laten in gaan. Gezien de vijf procent beschouw de het college dit verzoek als openbre-j ken. De heer Repko verklaarde gister avond evenwel dat in de betrokken be schikking geen enkele termijn wordt ge noemd, zodat van openbreken geen spra ke is. Daar de omroepen evenwel niet In de Prinses Margaret Rose van F.ngeland heeft vanmiddag het leven geschonken aan een zoon. Moeder en kind maken het goed, zo werd al spoedig bekend gemaakt. De bevalling werd geleid door Sir John Peel. bekend verloskundige. Hij werd ge assisteerd door zün assistent, dr. Brude- nell. door de lijfarts van de Koningin. Lord Evans, alsmede door dc narcoti- seur dr. Vernon Hall. De graaf van Snodwon. Anthony Armstrong Jones, was bij de bevalling aanwezig. Het kind is geboren op Clarence House, de residentie van de Koningin-Moeder te Londen, waar de prinses gisteren haar in trek had genomen. Dc baby kwam om kwart voor twaalf ter wereld en kreeg de titel graaf Linley van Nymas. F"1 ESPANNEN SITUATIES op interna- tionaal gebied mogen niet de ogen doen sluiten voor de toestand in eigen land. Dit te minder, w aar wij ook als volk nog zovele redenen hebben om dankbaar te zijn. Zeker, ook ten onzent zijn er span ningen. maar zij zijn wel van totaal an dere aard dan de dreigingen ln de verte, liet zijn veelal juist spanningen die ver band houden met de omstandigheid die overigens een voorrecht is van ln een welvaartsstaat te mogen leven. De spanningen zijn er dan ln het bijzon der rondom de bepaling van lonen en prijzen. Wat deze laatste betreft, onze minister van economische zaken heeft de zer dagen een onvermijdelijke prijzenbe- sehikking moeten afkondigen voor im portartikelen. Het schijnt nu eenmaal moeilijk, dat een prijsdaling zich, ook in die gevallen waar in zij voor mogelijk moet worden gehou den, spontaan voltrekt. Zelfs wanneer zekere gunstige regerings maatregelen, zoals nu bij de invoerarti kelen het geval is geweest, die mogelijk heid nog eens nadrukkelijk, vergroten komen niet alle prijsdalingen die men ervan mocht verwachten tot stand. Zulks is le betreuren. Want de spannin gen in het veld van lonen en prijzen kun nen juist door prijsdaling belangrijke ver mindering ondergaan. Prijsdaling is nu eenmaal gezonder dan loonsverhoging. Wij mogen ook als volk wel eens met sym pathie denken aan de ijver die onze mi nister van economische zaken, de heer D» Pous, in dit opzicht aan de dag legt. We zijn er niet met vast te stellen dat de resultaten van het prijsbeleid niet alle bemoedigend mogen heten. Want dat ligt dan aan ons en er is de bewindsman geen verwijt van te maken. Het onthult alleen, dat <Je minister bij zijn pogingen toch nog niet voldoende steun ontvangt. De jongste beschikking is tegelijk het jongste bewijs dat de minister diligent blijft en niet wenst te aarzelen wanneer hij. door gebrek aan voldoende zelfwerk zaamheid in het maatschappelijk leven, voorzieningen van boven af noodzakelijk oordeelt. Liever echter dan dat men het op deze voorschriften laat aankomen zou het ons zijn, indien het maatschappelijk leven zelf gelijke, en zo het kon nog be tere, resultaten kon bewerkstelligen dan voorschriften van hogerhand zullen ver mogen. Wij vermoeden zo. dat de minister de voorkeur geeft aan het registreren van spontane dalingen boven die waartoe men door beschikkingen zijnerzijds wordt ge dwongen. (RïfA) Gisteravond is brand uitgebroken in de boerderij van de weduwe B, H. Blom aan het Hameindc te Locnen. Bij de brand ging de boerderij en het grootste gedeelte van de inboedel verloren. Slechts het kon worden gered. Volgens een v lopigc raming bedraagt dc schade onge veer f 80.000. De brandweren uit Apel doorn en Loenen hebben de brand be streden. „Wees voorzichtig, Tommy, we moeten nu tiiefs zeggen, waarom mijn roder boos kan worden". dinavië breidde zich een noordwes telijke stroming van koude arktische lucht over de Noordzee uit. Hierin ver oorzaakte een randstoring een noordwes ter-storm, windkracht 9 tot 10, die zich tijdelijk tot vlak voor de Nederlandse kust voortzette. De poollucht stroomt met een temperatuur ran slechs enkele graden boven het vriespunt tussen Schotland en Noorwegen door naar het zuiden, maar wordt onderweg aanzienlijk verwarmd en bereikt onze kust r peratuurwaarden H| den. Er ontwikkelen zich gemakkelijk buien in de onstabiele poollucht en som mige gaan van hagel en onweer verge- £on en maan zeld. De komende 24 uur neemt de stro- Zaterdag 4 november: zon op 7.39 uur, ming in kracht af zodat de opklaringen onder 174)7 uur. maan op 2-53 uur, on- langduriger worden, maar de buien der 164)0 uur. waarschijnlijk intensiever. Op 8 november nieuwe maan. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaaUelUk en kele regen, of hagelbuien. In het bin nenland zwakke tot matige, aan de kust aanvankelijk nog stormachtige Tendens: langrssm dalend. ïjTTJg, rWU temperaturen al* vandaag. (Opgemaakt om 11.18 uur). S tattoo D Helder krachtige noordwestelijke wind. Koudere Ypenburg nacht. Morgen overdag ongeveer de- V ue bevoegdheden van het college willen tre den. ging men In op een advies van de Stichting van de Arbeid om de terug werkende kracht-regeling (ongeveer 10 procent van de loonsom) nm te zetten tn een uitkering Ineens van twee maal drie procent. De weigering van de staatsse cretaris om daaraan mede te werken gaat dus lijnrecht in tegen het advies van de stichting. Dat heeft kwaad bloed gezet bij de vakbeweging, die de staatssecreta ris tegenstrydlgheld verwijt en het er ntet bU wil laten zitten. ate Hoogstraat - Lelden TN VOORTHUIZEN is giste- ren een conferentie ge houden van de stichting Re- vako (Recreatie-, vakantie- en conferentieoorden). Op voorstel van de voorzitter der stichting, de heer A. L. H. M. van 't Lam te Lochem, heeft de vergadering, die voorna melijk werd bezocht door exploitanten van vakantiebe- drijven, besloten, de in hun vakantiemaanden juli en bedrijven recreatie zoekende augustus, kampeerders en vakantiegan- De voorzitter, zelf oud- gers te adviseren, de school- onderwijzer, zei dat men op gaande jeugd geen belemme- die manier wellicht paniek ring te laten zijn voor vakan- zal zaaien in de onderwijs- tiespreiding. Men adviseert, wereld, waardoor dan de in de kinderen rustig van school stanties, die nu de vakantle- thuis te houden als men va- spreiding tegenwerken, wel- kantie wil nemen op een an- licht eindelijk wakker zullen der tijdstip dan de specifieke worden. „Men moet hiervoor niet te bang zijn", aldus de voor zitter, „want dit is geen on wettig schoolverzuim. On langs heeft de Rotterdamse kantonrechter druk gelegd op de belangrijk heid van vakantiespreiding. Men zag echter wel moeilijk heden voor het onderwijs en vrij- het bedrijfsleven, maar de ergaderlng was eenstemmig £d.-Llmb Helsinki Stock*. Londen Frankfort MUncheo ZUncb Genève Locarno regenb. rw/bcw! fh bew. regenb windstil aw j windstil 7 1» 10 S 10 0.1 gesproken onder het motiet dat leder recht heeft op va* Vantle In dn tijd. die hem tJn oordeel, dal dele moei- lijkheden oplosbaar zijn. Hebt U „Dat zit zo' al? Zie bon op de advertentiepagina's

Nieuwe Leidsche Courant | 1961 | | pagina 1